Čtenář Dexx se mě včera v diskusi ptal, proč je maliník z hlediska hospodaření s vodou lepší než městský park. Nárážel na tento odstavec mého včerejšího článku:
Každý rok se také zrekultivují nějaké zanedbané městské plochy a to tak, že se tam udělá anglický trávník, který je z hlediska hospodaření s vodou mnohem horší než divoce rostoucí maliník na staré skládce pneumatik.
Rád to vysvětlím:
Představte si takové klasické městské rumiště ze starých časů. Nějaká zrušená továrnička nebo traktorová stanice, nějaká nedokončená stavba z divokých devadesátek, nebo zapomenuté smetiště, které někomu patřilo a nedalo se na to sáhnout. Třicet let se o to nikdo nestaral. Halda pneumatik, starého dřeva, nějaké kousky železa, někdo k tomu přihodil ledničku, jiný dovezl tatrovku suti... Postupně to zarostlo trávou, břízkami, křovisky. Objevil se tam šípek, nějaká osika už vykukuje a natahuje kořeny kolem bývalého pluhu nebo starého kandelábru. Stahují se tamptáci, protože je tam v hustém křoví bezpečno, dole si svoje cestičky udělají potkani, pak přijdou kočky, které je loví, usadí se tam třeba i liška nebo zajíc, podle situace. Všude jsou střepy a vyhozený ostnatý drát ze starých plotů, lidi tam nechodí, všechno je rezavé, uklouznutí znamená rozřízlou dlaň. Ale celá hromada bují životem. V létě je to hezky zelené, roste tam jen to, co se tam udrží samo a co si tam najde vláhu, výtvory člověka jsou pozvolna pohlceny "džunglí", která urychlí jejich rozpad. Po třiceti letech už je na pneumatikách i nějaká hlína a někde pod tím maliníkem, který to celé pokrývá ,už je možná i mladý doubek či habr, který čeká na příležitost.
Pak si nějaká městská rada vzpomene že je to hnusný kout. Maminy si stěžují, že tam děti lezou a vracejí se pořezané nebo s propíchlou botou od hřebíku, to takhle přece nemůže zůstat... Pár let se v zastupitelstvu přou, co tam udělají a pak si řeknou, že dětské hřiště je celkem levné a jsou z toho dobré politické body. Politici povolají urbanistu a ten vše naprojektuje. Najedou buldozery, srovnají to, možná dokonce odvezou to, co je kontaminované, zplanýrují to, srovnají, dodají trochu ornice. Podle návrhu zahradního architekta se zasadí keříčky, kytičky, sem tam nějaká lípa, doubek, topol. Nebo třeba švestka či sakura. přidá se pískoviště, houpačky, prolejzačka, nějaké cestičky, lavička. Tráva vyroste, lidi tam chodí a ejhle... půda není přikrytá, protože stromečky jsou ještě mladé. Tráva sama o sobě moc stínu neposkytne a v létě je parčík suchopárný. Tož se připojí hadice na hydrant a kropí se. To samé potřebují kytičky. Pracovníci městské správy jezdí a kropí. Celé léto. Pak se ukáže, že stromy nemají moc vhodné podmínky a také schnou. Takže se zasadí nové, udělá se kolem drenáž a... kropí se. A kropí se a kropí a kropí. Tráva je zatížená od lidských bot, takže se musí hodně regenerovat a to znamená zase vodu a vodu.
Do toho několikrát do roka najedou sekačky, aby tráva nepřerůstala, protože jinak maminy nadávají na klíšťata. Trávu odvezou do hnědého kontejneru.... To vysiluje půdu, takže se musí přihnojovat, jinak to k ničemu není. Lidi samozřejmě nechodí jen po cestičkách, ale vydupávají různě plochu. Občas se to musí pospravit, dosít trávník, zrekultivovat. Pak přijde pořádná bouřka, která vyplaví písek z pískoviště a odplaví i nějakou hlínu na nejbližší silnici do kanálu. Plocha je krásně srovnaná, tam to teče jedna radost i po minimálním svahu. A za týden už není znát, že pršelo, protože se do trávníku opírá sluníčko, takže přijede zase cisterna a znovu se kropí a kropí.
Děcka si samozřejmě potřebují hrát i na podzim a v zimě, takže zjara je tam všude plno bláta, tráva nestojí za nic, opět to odplaví první déšť a zase tam někdo musí naběhnout, aby to napravil.
Předtím to žilo samo. Nebylo to sice hezké, ale nespotřebovávalo to nic než déšť. Maliník půdu pokryl, dola byla tvrdá tráva s dlouhými stébly a trvale tam bylo vlhko. Listí tam pozvolna vyrábělo ornici, co tam vyrostlo, to tam zůstalo. Déšť nic neodplavil, protože přívaly se zadržely v keřích i tvrdé trávě. Nebylo to rovné, takže voda stekla do tůněk a vsákla se. Vítr tam nic nevyfoukal, protože maliník. Břízky rostou rychle, takže to mělo ještě další patro. A dole se to zvolna chystalo na les. Ještě třicet let a břízy by vyrostly, zakryly celou plochu vysokým stromovým patrem. Maliník by strádal a strádal, až by se ustrádal a zůstal jen někde na kraji, kde by měl trochu slunce. Půda už by měla deset centimetrů hrabanky. Pak by břízy přerostly samy sebe a začaly by padat, vyvracet se nebo hnít. A jakmile by se objevila díra v korunách, okamžitě by vzhůru vystřelil ten habr, dub nebo buk, který tam doteď čtyřicet let živořil, protahoval kořeny, dělal si do nich zásoby živin a čekal na takovou příležitost. Během tří let by vyrazil dlouhý štíhlý kmínek a za pár dalších let už by tam byl pěkný mladý strom. Postupně by břízy šly do háje a na jejich místě by se objevil skutečný les jako z pohádky.
Příroda sama ví nejlíp, jak obsadit území. A ví, proč začíná ostřicí, maliníkem a šípky. Ví, proč je bříza největší a nejvýkonnější plevel. Stačí počkat sto let. Příroda si poradí i s těmi pneumatikami i se sutí i se starou traverzou. Má čas. Nestojí to nic.
Park naproti tomu není žádný biotop. Nedokáže žít sám. Potřebuje mraky vody i hodně litrů benzínu. Potřebuje pracovní síly. Park není příroda. Neumí přežít sám. Až jednoho dne dojdou městské radě peníze a lidi budou mít jiné starosti než chodit do parku, příroda se vrátí přesně do toho bodu, ve které ji vyhnali. Nejprve tam zajde všechno, co nepřežije samo. Pak se tam nastěhuje ostřice, kopřivy, ostružiny a šípky. Vrátí se tam břízy. A až to zakryjí, objeví se javory a jasany, které budou čekat na příležitost.
Z hlediska vody, ekologie a přírody je proto nejjednodušší nedělat nic. Nebo maximálně odstranit ty pneumatiky, ale ponechat hrbolky i prohlubně. A nechat pracovat přírodu. Ušetří to mraky peněz a výsledek bude bezúdržbový a dlouhodobě udržitelný.
- Log in to post comments
Komentáře
Vyměním
Za pár pravých hřebů z Ježíšova kříže, nabízím dva poštáře, na kterých natuty seděl Buddha. Odpadky ze svatební hostiny si nabouchej, ale za mléko Marie nabízím sošku Brahmy z 9. století i s certifikátem (ale až zítra, certifikát ještě musí v troubě proschnout).
Že bychom mohli oba mít větší sortiment.
A bacha, teď budeš ale muset dost přitlačit. Nabízím Abrahamovu obřízlou a vysušenou předkožku, fakt pravou. Tak se předveď, čím to přebiješ, Čmoude.
Co lebka šestiletého sv. Václava?
Fakt pravá, jím vlastnoručně podepsaná.
Konečně pořádná nabídka
Za šestiletou, vlastnoručně podepsanou lebku sv. Václava dám ty Abrahámovi předkožky dvě.
Plácneme si?
Beru.
A když přihodíte jeden Buddhův polštář, přidám ještě spodní čelist dvanáctiletého Karla IV. s ověřeně třetími řezáky.
Domluveno
Ale bacha, v našem oboru funguje mnoho podvodníků, bacha na ně!
Blíží se Vánoce a tak jsou v…
Blíží se Vánoce a tak jsou v kurzu pohádky. Na Aktuálně jedna móóc pěkná.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusky-agent-se-priznal-navalnemu-z…
To člověk čte a žasne. V poslední verzi téhle pohádky Navaleného otrávili skrzeva petflašku, kterou od personálu hotelu získali investigativní stateční novináři. Tu odvezli do Německa a prohlásilo se to jako nezvratný důkaz, že Navalného otrávil Putin. Podle logiky Petflaška => Novičok => Putin
Teď ale, to vypadá, že ta petflaška nebyla ten správný korunní důkaz. To se tak stává.
Tak že néé petflaška, ale Navalény volal do Ruska jednomu od FSB. Vydával se za jeho známého. A on mu fšechno řek.
Nalili mu to svinstvo do trenýrek.
Ještě k tomu přidal jména a hodnosti celého týmu mordýřů, zasalutoval a zavěsil. Celé je to nahrané.
Jak už jsem dnes psal. Blíží se Sylvestr a lidé jsou čím dál tím víc odvázaní a vymýšlí si veselé příběhy, jeden veselejší než druhý. I v těch ty pohádkách pouštějí uzdu fantazie hodně navolno.
Jezinky, draci, hejkalové - budiž.
Ale otrávené trenýrky....
Možná mu to stříkl do zadku…
Možná mu to stříkl do zadku agent převlečený za Putnu.
To už se spoustě lidí stalo, že do nich Putna něco stříkl. Navalný nemohl mít podezření.
Nepodepsal jsem se.
Nepodepsal jsem se.
bych dotaz na ty z vás,
kteří se od rána do večera zabývají koronavirovou problematikou.
A sice ohledně karantény. Kdy samotný ministr zdravotnictví svými ústy tvrdí, že je nutné jít do domácí karantény např. při příjezdu z Anglie (ale samozřejmě že těch důvodů kdy byla či je nebo bude nařízena domácí karanténa je celé spektrum). Do DOMÁCÍ karantény. Kdy již zřejmě není zjišťováno , jestli domovem je 2 generační vila, anebo 2 + 1 byt. Kdy v prvém případě lze jakž takž zabezpečit, aby byl dotyčný jakž takž izolován. Ovšem v malém bytě ? Pokud nežije sám , ale např. s rodiči (na mama hotelu prý bydlí až 50 % mladých mužů starších 30 let), nedejNEO že s prarodiči ? To jako ministr zdravotnictví může veřejně prohlašovat , že nakazit své příbuzenstvo můžete, milý náš karantovaný ? A to pak smaozřejmě může nakazit jiné lidi...
Proč se nedomluví Blatník a Havlíček např. s hoteliéry (pokud byly 14 dní zavřeny, tak asi je tam výskyt Kovidsteinův nulový) ?
Není to možný zdroj multiplikatoru přenášení nákazy ?
Bříza verzus neplodná půda
Bříza je přípravná a krycí dřevina.
Má za úkol, a také ho plní na sto procent, osídlit pro ostatní rostliny vlastně druhovou poušť.
Ovšem má jeden požadavek, hrozně ráda se usadí na ploše, kde rok před tím excelují houby/plísně.
Na šachtě, jsem sledoval jak to funguje.
Nejdříve najely buldozery, ze kterých chcal olej a vytvořily finální planýrku na kypě. Do zimy najednou se ze země vynořily hnojníky, přesně v pásech, kde řádily buldíky, tedy kde byl v do jílu uniklý olej. A příští rok se najednou objevily břízky.
Stejné to bylo na TSM ( mobilní trafostanice) tam zase břízkám a černému bezu velice chutnal transformátorový olej.
Profi postřiky, travex, byly pro ně jen vítané hnojivo.
A bříza funguje jen do té doby, dokud je ve skrývce ( nadložním jílu) zásoba vody. Pak usychá.
Protože ten vodní systém se postupně přesycuje jejími inhibitory. Bříza otráví sama sebe, stejně jako vojtěška, nebo jetel.
Ale to už je vytvořený díky jejím kořenům vytvořený systém půdních drenáží a ve spodním patře plno jiných druhů, které živí spady/ listí, kousky větviček, tedy humus.
Dobrý, to jsem nevěděl,…
Dobrý, to jsem nevěděl, funguje to složitěji, než si laik představuje.
ostružiny
v Paramu Pardubice kde byla půda prosáklá asfaltem se velmi dařilo ostružinám, měly velké a dobré plody.
Stejná zkušenost, všeobecně…
Stejná zkušenost, všeobecně by se asi dalo říct, že ostružinám se daří při kraji vyasfaltovaných ploch a že ropné produkty jim asi dělají dobře.
To nebude primárně asfaltem,
ale tipuju, že zvýšenou vlhkostí. Popraskaný asfalt dovoli vodě, aby se vsákla, ale brání zpětnému vzlínání k povrchu. Podobný efekt nastává např. u staveb se špatně odvedenou srážkovou vodou, když si majitel kolem vlhnoucí zdi udělá přídlažbu: voda proteče spárami v dlažbě, ale zpátky do vzduchu už nemůže.
Opakuje evoluci.
Ovšem má jeden požadavek, hrozně ráda se usadí na ploše, kde rok před tím excelují houby/plísně.
-
Když se rostliny objevily na souši, houby už tam byly. Kořeny rostlin jsou napojeny na houby a díky jim získávají vodu a živiny z půdy. Jsou různé druhy propojení. Někdy houby prorůstají až do buněk kořenů.
Je to jak my a mikrobiom.
Info z netu
MUDr. Ivan David
2 hod ·
Podvody při volbě prezidenta USA bude projednávat federální Kongres na společné schůzi Sněmovny reprezentantů a Senátu
Poprvé v historii USA bude federální Kongres projednávat námitku proti podvodům při volbě prezidenta. Písemnou stížnost již podali - poslankyně za stát Georgia Marjorie Taylor – Greenová (obrázek 1) a poslanci Barry Moor (obrázek 2) a Mo Brooks (obrázek 3) zvolení ve státě Alabama. Žádost o projednání podvodů, k nimž došlo během volební noci 3. 11. 2020 již písemně podpořili texaský senátor Ted Cruz (obrázek 4) a nový alabamský senátor Tommy Tuberville (obrázek 5). Vlastní texty stížností připravují k předložení senátorka za stát Georgia Kelly Loefflerová, senátor za stát Missoury Josh Hawley, senátor z Kentucky Rand Paul a floridský senátor Rick Scott.
Síť lokálních amerických novin The Epoch Times uvádí, že další verzi stížnosti napadajících volební podvody připravuje několik poslanců. Již nyní však mají republikánští kongresmani dost podpisů na to, aby vyvolali kongresové řízení o neplatnosti prezidentských voleb. Při první volbě prezidenta George Bushe ml. se volební stížnost pokusili předložit Kongresu demokratičtí poslanci. Protože však jejich námitku nepodpořil žádný senátor, nebyla Kongresem projednávána.
Kongres USA v novém složení se poprvé sejde 3. 1. 2021. Od tři dny později 6. 1. 2020 se obě komory sejdou ke společnému zasedání, na němž by měl předseda Senátu provést finální sečtení hlasů odevzdaných voliteli pro kandidáty na úřad prezidenty USA. Ústava USA však dává možnost během tohoto společného zasedání vznést stížnost na průběh voleb. Aby se jí Kongres mohl zabývat, musí být písemná stížnost podepsané nejméně jedním členem Sněmovny reprezentantů a jedním senátorem.
V případě, pokud je taková společná stížnost písemně předložena, musí předseda Senátu přerušit a odložit sčítání hlasů volitelů a nejprve nechat projednat námitku proti průběhu voleb. Ještě během rozpravy mohou vznést další námitky i poslanci a senátoři, kteří je včas nestihli podat v písemné podobě. Po rozpravě o námitkách poslanci a senátoři hlasují. Ústava a jednací řády obou komor připouští možnost, aby Sněmovna reprezentantů a Senát svým hlasováním prohlásili volby za neplatné. V takovém případě by prezidenta museli zvolit kongresmani.
Vypadá to tedy, že letos…
Vypadá to tedy, že letos začne Silvestr až 3.1. To se nasmějeme.
třeba si myslí
že to zase zabere......
https://www.forum24.cz/bernd…
https://www.forum24.cz/bernd-posselt-odsun-byla-chladnokrevne-planovana…
Veselé Vánoce!