Je to tady. Letošní polní sezóna končí, je nejvyšší čas začít orat. Jak jsem zde už mnohokrát psal, orba je pro mě základ všeho. Orba dokáže pole odplevelit, orba provzdušní půdu, orba zvedne nahoru odpočatou část země nahoru a naopak tu využitou zaklopí, aby si odpočinula. Orba do země zapraví hnůj, orba vyvraždí nejvíc myší, ale zpravidla neublíží krtkům. Vhodně položené brázdy vzhledem ke svahu zadrží vodu.
Ale naopak nevhodně provedená orba v nevhodný čas zvyšuje erozi půdy větrem i vodou, může poškodit půdní bakterie a pokud se oře nikoliv v půdě, ale v dnešní směsi jílu s pískem prakticky bez organických látek, tak se jen jalově obrací kvanta tun substrátu bez jakéhokoliv většího smyslu. Orba také přeruší půdní kapiláry a oraná vrstva vyschne. Proto se tady na jižní moravě oře zásadně na podzim, aby půda měla čas znovu zmoknout a propojit se ze spodní vodou a zjara se už sahá jen na tu nejvrchnější vrstvičku, která se kypří jen pro zasetí. A samozřejmě leckdo neoře vůbec, nebo jen použije podřezávač či kompaktor, protože mu orba stejně nic nevyřeší.
Já, věren svým vidláckým zásadám, ořu. A protože tu propaguji drobnou soběstačnost na vlastním záhumenku či zahrádce, tak tu nepíšu o svých latifundiích, ale popisuji jen svou zahrádku. Jistě si vzpomenete na můj letní seriál o mé práci, zde máte pokračování:
Na obrázku vidíte výsledek letošní orby. Plocha 20x15m = 300m2. Trvalo mi to se svým jednoosým malotraktorem tři hodiny a spotřeboval jsem necelé dva litry benzínu. Několik dní předtím jsem na tuto plochu vyvozil tři tuny mého prasečího hnoje smíchaného se slámou, protože prasátka mám na podestýlce. To mi trvalo také tři hodiny a spotřeboval jsem necelý litr benzínu. Hnůj jsem na políčku nechal ve dvanácti hromádách a při orbě jsem je vidlemi postupně co nejrovnoměrněji rozházel.
Takto čerstvý hnůj nemohu nikdy použít na jaře, protože by rostliny spálil. Musím ho zaorat teď a nechat ho pět měsíců v ještě odležet v zemi. Je důležité hnůj zaorat co nejdřív po rozházení, protože rychle ztrácí dusík, ale to je spíš záležitost agronomů - správně zapravený hnůj šetří peníze za hnojiva. Pro mě je důležitější ta organická hmota, co se dostane do půdy.
Jen tak pro zajímavost - pokud dám na své políčko každý rok tři tuny hnoje, tak jsem vytvořil 1,5mm půdy. Nezkoušejte to přepočítat, protože hnůj obsahuje i vodu a další látky, co se vyplaví. Jen menší část hnoje je ten uhlík, který se po přežvýkání žížalami změní na humus. Za sto let takto poctivé práce vznikne 15cm půdy - tedy běžný orebný profil malého domácího pluhu. A to značně urychluju práci přírody. Tak vzácná a tak cenná je půda.
Loni jsem nehnojil. Po šesti letech jsem nechal půdu odpočinout naopak od hnoje. Na úrodě se to neprojevilo, půda to bez problémů kompenzovala. Ale poznal jsem to na menším množství plevele. Já bohužel nemám prostor hnůj tři roky skladovat a tak všechna semínka plevelů nezahynou. Zároveň musím před hnojením na políčku rozházet trochu ledku, aby hnůj v půdě dál bez problémů tlel a nebyl tzv. "hladový". U orby s hnojem se člověk docela nadře, protože kola na hovnech prokluzují. Ale já mám všeobecně těžkou půdu, takže se nadřu i bez hnoje.
Na fotce to není pořádně vidět, ale naživo byste viděli zhruba v polovině políčka světlejší pruh. Od té meruňky nahoru. Tam byl řádek krmné řepy, která vysaje vodu z docela solidní hloubky, takže je zřetelně vidět jiný sušší odstín půdy. Během zimy se to ale napraví.
Zatím máme neobvykle suchý podzim. Ale nikoliv zemědělské sucho. Zatímco loni pluh odkrajoval takřka nekonečné loupance, letos nemám skoro ani hroudy. Jen dole, kde se nejvíc opírá slunce a zem je nejsušší. Všude jinde se půda se krásně drobila, hnůj se čistě obracel do brázdy, krojidlo rovnoměrně odkrajovalo a na odvalové desce se hlína vůbec nelepila. Vůbec jsem letos nepotřeboval otku.
Na polovině plochy jsem měl brambory a po bramborách jsem měl zasetou hořčici jako zelené hnojení. Nebylo to špatné, ale řepka je lepší. Půdu prokypří svými kořeny lépe. Hořčice ujde, příští rok zkusím hrášek, ale další rok se zase vrátím k řepce.
Pamatujete, jak jsem psal o tom, že malotraktor u mě pracuje třicet hodin ročně? Tak tohle byla jedna pětina z toho času. Dobře si připravit půdu je prostě základ všeho.
Pro případné fajnšmejkry a hnidopichy... na fotce to vypadá, že ořu shora dolů, ale to ne. Ořu napříč svahem a půdu obracím vždycky směrem nahoru. Jeden rok jezdím zprava doleva a další rok zleva doprava. Kompenzuju tím sesuv půdy po svahu dolů při jarních a letních pracech. Na obou stranách pak vždycky jen vezmu jednu či dvě brázdy na úvrati, abych pole zarovnal. To je ten rygolek, který vidíte na fotce. Bylo by lepší dělat to odzdola nahoru, ale to můj malotraktor neutáhne.
Já osobně moc neuznávám módu zvýšených záhonů, protože já naopak potřebuju co nejčistší plochu pro nejsnazší práci. Stejně tak osobně neuznávám všechny pokusy o permakulturu a bezorebné techniky. Půda se na jižní moravě oře už tisíc let. A pořád tu je. Celá ta katastrofa s vydojenou zemí se stala v posledních třiceti letech, kdy se naopak neoře. Takže za mě říkám - pořádný dobře vyleštěný pluh, dostatek hnoje, aby byla organická hmota, nebát se průmyslových hnojiv pro dostatek dusíku a co nejvíc toho vyřešit mechanicky, nikoliv chemicky. Chemii používat jako poslední záchranu před ztrátou úrody, ale nejdřív používat mozek, hrát v souladu s přírodou a nesnažit se jí přechytračit, protože to stejně nikdy neprojde.
Malotraktor jsem už zazimoval (nalil jsem do něj lepší benzín) a až přijde mráz, zlehka pole povápním, abych zneutralizoval kyselost hnoje i umělých hnojiv. A budu tam sypat popel ze svého kotle pro vylehčení půdy a pro dodání vzácných prvků. Stejně tak jsem tam rozsypal všechny smetené železné piliny z dílny a všechny měděné piliny z letošní akce na mé střeše.
Stejná otázka jako v létě... to docela jde ne? Není to žádná rasovina ze které by se člověk udřel. Nejhorší práci letošního roku jsem měl za dvě odpoledne hotovou.
- Log in to post comments
Komentáře
Tak když svoji zahradu…
Tak když svoji zahradu hodnotíš, jako něco fakt hnusně obhospodařovaného a myslíš, že i ostaní jsou tak neschopní jako ty, tak je to smutné, co jsi sám dokázal na svém ;)
Ale jak se říká, podle sebe soudím tebe, takže je smutné, že si myslíš, že každý je neschopný diletant jako ty, co vylést od počítače a nechodit jenom do kaváren,a le podívat se jak do dělají ostatní a nedívat se jenom na tu tovju zahrádku nebo pola tvých kamarádů, kde to jde od 10k5, ale podívat se na ty mimo tvoji bublinu, kde nemají ruce levé a makají, ale chápu, práce smrdí, lepší je jenomkecat u piva jak jsou všichni neshcopní a přitom jste to jenom vy u vašeho stolu...
Neříkal jsem to? Je to tady!
Každá diskuse má 3 základní témata:
1. Vlastní téma článku
2. Covid
3. Vysírání škebloňů
Díky, pytlíku statečný! Už jsem se bál, že mi mé proroctví nevyjde, ale tys mě zachránil.
No, spíš aby je osud…
No, spíš aby je osud původních Prusů nedostihl...
Jazyk se liší, ale vidláctví…
Jazyk se liší, ale vidláctví máme pořád společné: nikdo se neumí opájet pohledem na vlastní grunt jako my a prušáci.
TAk jistě, ten kdo se na…
TAk jistě, ten kdo se na podzim podívá že za ním je vidět kus opdvedené práce má dobrou náladu, pak jsou ale lidé jako ty za kterýma není vidět nic a tak jsou nasraní, že se prušáci a češi mají za čím ohlédnout, ale ty ne, závist je sviňa co :D
Vy asi vůbec netušíte, kdo…
Vy asi vůbec netušíte, kdo byli Prusové, že?
Trolíku,
Češi odlifrovali německé fašisty z českého pohraničí na základě rozhodnutí vítězných mocností.
Tedy rozhodl o tom SSSR, USA, Anglie a Francie.
Němečtí antifašisti nikam jít nemuseli a zůstali.
Němečtí antifašišisté
Tady nezůstali, poněvadž za pašalíkování u nás firmou Gestapo byli odsunuti jinam, kam to všichni víme.
Pluhy a ROSS Roudnice nad Labem
Když dneska napsal Vidlák článek o orbě, nedá mi to, coby občanu z pod Řípu, abych nenapsal něco o největším výrobci pluhů za Rakouska-Uherska, asi i I. Republiky a hlavně za ČSSR, Roudnických slévárnách a strojírnách, ROSS Roudnice nad Labem. Historie podniku začala kolem roku 1880, více viz. zde https://litomericky.denik.cz/zpravy_region/v-roudnici-si-pripomenou-vyr…
a skončila konkurzem v roce 1999. Zejména v letech 1970 – 1989 byl ROSS největším výrobcem strojů na zpracování půdy a setí v tehdejší ČSSR. V roce 1976 zde byl natáčen film Marečku, podejte mi pero, který je částečně, byť nechtíc, dokumentem, jak výroba tehdy vypadala. Hlavním produktem továrny byly pluhy PHX, pateráky, šesteráky, ba i sedmeráky.
Nejsem technik, ani odborník na zemědělské strojírenství, ale vzpomínám si na základní názvosloví pluhů. Základem, kromě rámu, bylo orební těleso, které se skládalo ze slupice (tvaru obráceného loga Nike), na ní přišroubované odhrnovačky (té Vidlák říká odvalová deska). Na spodní části odhrnovačky byl připevněn plaz a na něm výměnné ostří. U pluhů PHX, které lze stále vidět i po 30 letech ukončení jejich výroby na polích, byla orební jednotka jištěna hydraulickým válcem proti poškození, pokud pluh při orání narazil na překážku, třeba větší kámen v půdě, na přání byla na orební těleso namontována předradlička, která měla za úkol předodkrojit povrch půdy před odhrnovačkou. https://www.ags-shop.cz/cz/e-shop/866314/c31615-zemedelska-technika/plu…
ROSS Roudnice nad Labem byla v sedmdesátých a osmdesátých letech celkem dobře vedená firma, pokud jde o výrobu, vývoj a celkovou organizaci řízení. Horší to bylo s marketingem a výpočetní technikou. Celkem obdivuhodný byl firemní sociální program. Firma měla pro 2000 zaměstnanců třeba svoje zdravotní středisko, včetně dvou zubařů, letní a zimní rekreační střediska, podporovala místní sport atd.. Mimo jiné právě vinou nedostatků v marketingu a ICL firma skončila v roce 1999 v konkurzu, i když disponoval stoletým know-how. V nástrojárně prý bylo více jak 100 vzorků odhrnovaček pro různé druhy půd po celém světě, kam zejména za I. Republiky firma vyvážela pluhy.
Již v sedmdesátých letech ROSS vyvíjel a vyráběl bezorebnou sečku, nicméně důraz na hlubokou orbu a tím i použití pluhů PHX vycházel z tehdejšího pojetí zemědělské výroby. Pluhů PHX firma vyrobila tisíce, byly vyváženy hlavně do NDR. Dalšími výrobky byly kombinátory a secí stroje. Firma měla také šedou slévárnu a slévárnu ocelolitiny pro automobilový průmysl, vyráběla rovněž rámy pro nákladní auta Praga V3S a LIAZ.
K osudu firmy ze vzdáleného pohledu lze doplnit, že ten se naplnil po 100 letech změnou vnějších podmínek, kterých bylo mnoho a neschopností se těmto podmínkám přizpůsobit.
Pluh
Pne Laco G.
Předradlička měla funkci,odkrojit vrchní část půdy,plevel a právě z hnojem to hodit do hluboké brázdy,velká radlice to pěkně zakryla.
Díky zemědělče za popis praktika
takhle mi to nedocházelo, proč to tam vepředu před každou odhrnovačkou trčí.
Pluhové ostří
jsem vyráběl celý měsíc v NHKG na letní aktivitě při VŠ. Nepřetržitý provoz, pásovina z oceli tř. 12, střihání tvaru a děr na lisech, ohýbání na vřetenových lisech, kalení, ohraňování, broušení. Kolotoč na strojích, zápalka v tlačítku pro druhou ruku na lisu, vedro, rachot, maras. Ale dobré prachy.
Laco,....
…. pozdravujte Velíška a Honzu Mosingera…. :-)
Zn.: ROSS
Ty dva jsem nezažil, ale
ti to právě podle mých info pohřbili. Například tím, že se dali do výroby speciálních nákladních automobilů, to byl fakt verneovský nápad. Něco jako Mercedes Unimog. Je ale fakt, že dotáhli do konce vývoj nástupce Pragy V3S pro armádu. Nakonec si projektovou dokumentaci přivlastnila z konkurzní podstaty Tatra a teď tomu říká Tatra T-810.
ROSS je smutný příběh, jenže takových a větších bylo.... Například LIAZka, Škoda Ostrov, Tatra Smíchov (tramvaje) a další.
Ty dva jsem nezažil, ale
ti to právě podle mých info pohřbili. Například tím, že se dali do výroby speciálních nákladních automobilů, to byl fakt verneovský nápad. Něco jako Mercedes Unimog. Je ale fakt, že dotáhli do konce vývoj nástupce Pragy V3S pro armádu. Nakonec si projektovou dokumentaci přivlastnila z konkurzní podstaty Tatra a teď tomu říká Tatra T-810.
ROSS je smutný příběh, jenže takových a větších bylo.... Například LIAZka, Škoda Ostrov, Tatra Smíchov (tramvaje) a další.
Už se řadí!
LIVE: Protest against COVID restrictions in Vienna as Austria goes into full lockdown
https://www.youtube.com/watch?v=oYqKG7vFdnI
Díky za link berkowitzi
Podívám se rád, jak se k tomu staví tamní fízlové.
Tak tohle je ta demokracie?
Je třeba se domluvit, aby transparenty měly držáky z násad od krumpáčů. Ve vhodném momentu by ty fízly lidi utloukli.
Je to zajímavé.
Občané se nechají mlátit od těch, které si ze svých daní platí, za pomoc a ochranu. Takhle ta pomoc a ochrana vypadá v praxi?
Ještě ke včerejšímu tématu
Novinky poblikovaly graf, který ukazuje poměr očkovaných a neočkovaných na JIP v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Což dává samozřejmě zcela jiný obraz, než absolutní počty. Stojí to za to, se na něj podívat, proto přidávám odkaz:
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/luzka-na-jip-se-plni-neockovanymi-…
Vir je svině!
ano, Pepo, takové +/- informace jsem měl také od svých známých nemocničních felčarů a mých sestřiček doktorek.
...
to jsem byl zase já
.
Sorry kámo (tak to říkají současní šušni), ale už to bohužel vypadá, že to děláš schválně. Furt.
Včera i předevčírem jsem dost prochladl, dneska už zasoplený sedím na řiti doma, srkám čajíčky - a pozoruju cvrkot.
A jenom tak pro mě, proč ty…
A jenom tak pro mě, proč ty statistiky neukazují "neočkované-prodělaná nemoc" a halvně "očkované-neprodělaná vs prodělané nemoc", abych viděl, že to fakt je očkováním, které bohužel podle statistik islandu apod. se ukazuje nefungující...
Proč se musím dívat na statistiku co je manipulovaná? Nějaký důvod, kromě demagogie?
Jeomdodám, chtěl bych…
Jeomdodám, chtěl bych takovou co dostávají poslanci, kde toto vše je rozděleno, ne to co jsi dal, kde to sečetli podle toho, jak chtěli výsledek ;)
Tyto údaje (ale bez rozlišení věku) zveřejňuje Ondřej Dostál
https://twitter.com/dostalondrej
19.11.2021
Hospitalizace:
Celkem 4750 (51 reinfekcí), na JIP 673 (3 reinfekce) z toho:
- 2573 neočko, neprodělali (451 na JIP)
- 2126 očko, neprodělali (219 na JIP)
- 33 neočko, prodělali (1 na JIP)
- 18 očko, prodělali (2 na JIP)
Nakažení:
Pátek 19.11., data z reportu ÚZIS pro poslance a senátory. Nakažených celkem 13719 (13374 poprvé, 345 reinfekce), z toho:
- 9220 neočko, neprodělali
- 4154 očko, neprodělali
- 273 neočko, prodělali
- 72 očko, prodělali
Podrobná data k reinfekcím MZ nedalo, tedy alespoň toto.
Ale jestli jsou pravdive,…
Ale jestli jsou pravdive, tak je lepsi byt neockovan...
27 procent vs 51 na hospitalizaci a 4,8 vs 5,2 na to být na JIP...
No nevím,a le to mi nepřijde jako něco co by mi řeko "naočkuj se", ale naopak :(
A už také
někde udávají důvod hospitalizace? Předpokládám, že také bude nějaké množství lidí, kteří jsou hospitalizovaní s "nejakým problémem" a při vstupním testu je u nich jako vedlejší diagnóza zjištěný (třeba bezpříznakový :-) covid).
Otázka do placu: Ví někdo jak se vykazují takovíto pacienti?
hnojení je tak snadné a zároveň nebezpečné!
Stařec a hnojení aneb, když oči nad ránem jdou šejdrem!
Když jsem nad ránem skončil to svoje čárání a přepnul jsem sklo na „pohádku“ k vidlákovi, tak s těma unavenýma obrýlenýma až slepýma očima, které už dávno nerozlišovaly odstavce, řádky, natož písmenka (o „i“ a „y“ nemluvě), se mi stalo, že nějakým způsobem přehlédly ten vidlákův „traktor“ a četly o té vidlákově orbě tohle:
...“nalil jsem do něj lepší benzín a až přijde mráz, zlehka pole povápním, abych zneutralizoval kyselost hnoje i umělých hnojiv...“
A to mě tak nadchlo, protože v domnění, že je furt řeč o tom vidlákově záhonku, jsem ještě před spaním jukl do garáže a s jistou dávkou uspokojení jsem zaznamenal, že by se v těch v koutě stojících kanystrech našlo asi tak 20 až 25 litrů nefalšovaného Naturalu dokonce s pro hnojení výživnějšími 98 oktany a kdyby to vidlák napsal ještě šikovněji, tak i 4 litrový kanystr úplně nového oleje 10w-40 a v plechovce pod stolem dokonce i hodně jetý oleje! Pravda, traktor sice nemám, avšak 40 let neobdělávanou a téměř netknutou 2 ha neoplocenou „zahradu“ plnou divoké zvěře ano a dokonce vím i o ve sklepě uložené malířské stříkačce s 10 litrovou nádržkou, kterou bych to „vidlákovo hnojivo“ dokázal po své zahradě docela rovnoměrně rozstříkat.
To vám, vážení, píši, abyste taky věděli, že i pouhé sezení za sklem PC může být pěkně nebezpečné, nejen pro zdraví toho, kdo za tím stolem sedí (a já to dělám takřka celý svůj profesní život), ale taky pro půdu jako takovou!
...
no jó, no = zase jsem se zapomněl podepsat
No a co tak začínat každý…
No a co tak začínat každý příspěvek tím, že se nejprve podepíšete... pak tu nebudete muset jako blbíš každý příspěvek do-podepisovat.
no jó, no ...
... a nebylo by lepší "jméno", "předmět" a "slepicí"pro jejich anonymitu rovnou zrušit a věnovat se tomu na blozích relevantnímu, tj. komentářům?
Maneca
vůbec to namyslím zle, ale nejste takhle náhodou učitelka?
... jak já to nenáviděl!
... já jen, že i po tom půl století mi ještě zní v uších ten "líbezný" hlas češtinářky:
..." tak děti, hezky se posadíme, utišíme se, otevřeme si učebnici na straně xx, blbíš se přestane koukat z okna a přečte nám básničku ...",
Můžete mi říci, Maneco, jak jsem k tomu přišel, že pokaždé jsem ty básničky musel číst já?... jak já to nenáviděl!
Jeto pouze vaše věc, blbíši, ale faktem je, že se zapomínáte
podepsat každý den, schválně si projděte pár diskusí.
Takže problém máte vy a Maneca měla jen dobrý nápad, jak ten váš stereotyp zapomínání překazit, prostě vyplnit napřed první okénko, a pak psát. Snad do té doby nezapomenete, co jste chtěl napsat? :-)
Myslím to v dobrém.
Nemýlím-li se, je Maneca…
Nemýlím-li se, je Maneca bývalá VYSKOKOŠKOLSKÁ pedagožka.
A úsloví "Učitel" je povolání, "učitelka" je diagnóza" se vztahuje pouze na pedagogy zákadních škol, nikoli např. VŠ profesory/ky. :-)
Naproti tomu povzdech starých latiníků "Koho bohové nenávidí, toho učinili pedagogem" funguje napříč tisíciletími a stupni škol.
------
Ovšem je třeba přiznat, že pokud se Maneca domnívala, že Vás její rada potěší, pak to s povinným stavovským pedagogickým optimizmem přepískla. :-)
Milý Asfaltový Holube, to mi…
Milý Asfaltový Holube, to mi moc lichotíte, ale ani VŠ pedagožka jsem nebyla. Jen jsem pár semestrů vedla na VŠ cvika z integrálního počtu a diferenciálních rovnic, toť vše. Po škole jsem pracovala v základním výzkumu na vývoji elektronového litografu.
Blbíšovi jsem chtěla pomoct, protože se mu to stává často, že se nepodepíše a pak se to tu hemží Anonymy.
Blbíše
jde poznat i bez jména.
Maneca a já
.. ani úča, ani účetní, ale magistr skoro Edward Kelley císaře Rudolfa!
který prostřednictvím něžného oparu elektromagnetických paprsků vytváří jemný struktury Sirael! Ach jó, jsem doslova ohromen, to je prostě fantastický. To Asfalťák vůbec nemá pravdu, protože my dva, Maneco, si budeme rozumět, neboť já doslova zbožňuju kuželosečky, speciálně nejkrásnější z nich, elipsu a až Vám o ni budu psát, tak zapomenete nejen na podepisování nicků, Fialu, Babiše, Brusel ... Asfalťáka, ale taky i na ten Váš hodně smutně chaotickej a neestetickej diferenciální počet a budete myslet pouze na mne.
a co jiného na začátek:
https://www.youtube.com/watch?v=y5TTXmlr4NM ,
Ale prdlajz, nejsem úča. Jen…
Ale prdlajz, nejsem úča. Jen jsem to myslela jako radu, sama to to tak dělám, že začnu jménem a pak píšu příspěvek.
úču mám doma, takže
když né úča, tak určitě účetní, že jsem to uhádl? Ty mě taky jen a jen sekýrovaly.
Když vy si o to sekýrování
jakýmsi záhadným způsobem koledujete...
Malý přípodotek.
Čtení básní mi nedělalo potíže, potíže mi dělala otázka : "co tím chtěl básník říci". Já to pochopil kolikrát diametrálně jinak, než očekával odpověď pedagog.
Rád mám například básně od Brňáka Ivo Blatného, který duševně nemocen zemřel v Anglii i jeho strastiplný život.
To jste mi něco připomněl - z mládí, ze střední školy.
Po recitaci, na otázku "Co tím chtěl básník říci" jsem dotčeně odpověděl: "No, vždyť jsem to právě odříkal...!"
A bylo to.
.
Blbíšu, tu pičovinu s benzínem - jak dlouho jste to dával dohromady?
Nebylo by lepší, napřed si po noční práci (rád dělám taky v noci, je klid) jít vyvětrat mozek ven - a pak něco psát?
dlouho?
pchééé, píčoviny (jak píšete Vy) mi vždycky šly a stále jdou ze všeho nejlíp, to u nás kreativců je zcela běžný, bez nich bychom se totiž nehnuli dál, víme?
píčoviny
my blbíši máme holt, Leoši, i jiné rozhledy a prostory ke kterým se uchylujeme před politikou, Covidem, volbama, Babišem, Bruselem, ele. jističi, nebo třeba od vševědoucích komentářů, to už tak prostě je, říká se tomu rozmanitost, ale pravda, vykládejte to někomu!
Vidláku, mohli byste s…
Vidláku,
mohli byste s Masterem předběžně, zhruba okomentovat AKTUÁLNÍ graf poměru očkovaných a neočkovaných na JIP z pohledu vaší prognózy? Dík!
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/luzka-na-jip-se-plni-neockovanymi-…
To Holube mohu... takže to…
To Holube mohu... takže to vypadá takto:
1. Data pacientů jsou vždycky tak o den dva posunuté, takže dnešní zveřejněná čísla neříkají kolik pacientů je v nemocnicích dneska, ale kolik jich tam bylo předevčírem nebo včera. Data se navíc doplňují podle toho jak je nemocnice posílají. Je běžné, že v nemocnici chybí příslušný úředník a pošle data třeba za tři dny zpětně a stejně zpětně je pak zapíšou i statistici. Takže je zapotřebí od toho zachovávat odstup. Definitivní data jsou tak vždycky až týden zpětně.
2. V této chvíli je v nemocnicích 4890 lidí a z toho je 724 na JIP. S Masterem neřešíme, kolik je očkovaných a kolik je neočkovaných. Sledujeme kolik denně či týdně přibylo nových pacientů. Průběh nemoci není u každého stejný, takže tam někteří leží týdny, někteří dny, někteří třeba i jen hodiny.
3. V minulém týdnu bylo na JIP přijato 323 neočkovaných a 168 očkovaných. V nejohroženější populaci 65+ šlo o 139 neočkovaných a 142 očkovaných! V tomto týdnu bylo zatím přijato na JIP 273 neočkovaných a očkovaných a 138 očkovaných. V Populaci 65+ šlo o 123 neočkovaných a 117 očkovaných. Jak vidno, u populace 65+ jsou očkovaní a neočkovaní půl napůl.
4. Minulý týden zemřelo 245 neočkovaných a 168 očkovaných. Tento týden zemřelo zatím 219 neočkovaných a 162 očkovaných. V kategorii 65+ je to opět prakticky půl na půl. Mladší kategorie neočkovaných pak přidávají nějaké mrtvé, kteří by třeba nemuseli být.
Pokud se JIPky plní neočkovanými, tak zřejmě proto, že prostě postel zabírají déle. Očkované buďto rychle dají dohromady, nebo rychle zemřou a nezabírají postel. Neočkovaní se na jednu stranu déle brání smrti a na druhou stranu jim déle trvá se uzdravit.
Prostým porovnáním tohoto a minulého týdne je vidět, že počty nově přijatých na JIPky i počty úmrtí jsou tento týden nižší než minulý a za neděli se to už moc nezmění. Minulý i současný týden budou srovnatelné. Počty nákaz ale jsou podstatně vyšší než byly před týdnem. To je první důvod se domnívat, že epidemie zpomaluje. Stejně tak sledujeme zpomalování rychlosti přírůstku nových pozitivních testů. Takže epidemie se zřejmě blíží ke svému stropu. Viru prostě chvíli trvá než se namnoží a než ho lidi mezi sebou roznesou a rychleji už to prostě nejde. Aby epidemie zrychlila, chtělo by to vnější příčiny. Lidi se musejí rychleji líbat, dělat mejdany i v pracovní době, musí být větší nebo vlhčí zima, nebo tak něco. V této chvíli to vypadá, že koroňáček už nemá kde zrychlovat.
Příští týden rozhodne. Pokud budou trvat současné trendy, tak zřejmě příští týden narazíme na hranici 30 tisíc denních nákaz a reprodukční číslo klesne někam těsně k jedničce. Zároveň i přes velmi vysoká čísla nákaz se už o moc nezvýší denní nové příjmy na JIP ani denní úmrtí. Pokud to tak bude, tak se to za pár týdnů bude hodnotit jako vrchol epidemie. Takže si troufáme opatrně tvrdit, že o moc horší než teď už to nebude.
Zdravotnictví ještě v pohodě zvládne ještě jednou tolik pacientů v nemocnicích i na JIP. Takže máme ještě rezervu. Já být na Babišově či Smejkalově místě, tak bych se pokusil ještě týden udržet nervy na uzdě. Podle mě není ještě důvod panikařit.
Ale je to typické... já napíšu, že se epidemie rozjíždí a všichni tvrdí, že to tak není. Za pár týdnů začnu psát, že se epdemie dostává k vrcholu a všichni panikaří. pak to bude klesat a oni budou zavádět lockdown... V této chvíli říkám, že bychom měli všichni ještě týden vydržet, nedělat předčasné závěry a prostě počkat. Existují solidní známky toho, že nastává letošní nejtemnější hodina těsně před svítáním.