Zemědělec nemá nikdy dobrý počasí

Autor

To není bonmot, to je čistočistá pravda.  Zemědělec nemá nikdy dobrý počasí. Věčně mu něco hapruje. Ono není divu... napodobuje přírodu a za deset tisíc let neolitické revoluce se snaží být lepší v něčem, na co příroda měla miliardu let. Svým způsobem zemědělec vlastně jen třídí přírodní procesy a snaží se, aby se mu nemíchaly dohromady. Jak se začnou míchat, nedokáže si s tím poradit a splakává nad výdělkem. 

A teď vážně... Včerejší článek si zaslouží pokračování. Dnes si popovídáme především o technologii skladování obilí. Asi nejlepší stejnojmenná kniha na toto téma vyšla v roce 1949 v Sovětském svazu a pokud se člověk přenese přes to, že všechno vymyslel soudruh Stalin, nepozbývá nic na své platnosti dodnes. Zároveň to ukazuje, že ohledně skladování obilí dosáhlo lidstvo maxima možností hned po Druhé světové. Od té doby se technologie stala chytřejší i levnější, ale obilí je pořád stejné. 

Takže: 

Obilí se dá skladovat v silech v maximálním sloupci okolo 50ti metrů výšky. Vyšší sila nemá cenu stavět. Vyšší sloupec obilí má tendenci se drtit i samovznítit. Při vypouštění obilí spodem vzniká v onom sloupci vír podobně jako ve vodě, který je schopen ohýbat železo. Padesátky jekly se v něm zkroutí do šroubovice jako nic. Tu a tam se stane, že zemědělec zapomene na trakotorovém vozíku kladivo nebo krumpáč. To se nám dostane do sila a pak se nestačíme divit, co s tím dokáže udělat dostatečně vysoký sloupec zrníček. 

Stejně tak je nevhodné dělat tubus sila příliš široký. Nejrozumnější se jeví do deseti metrů průměru. Při nasypávání dochází k samotřídění, kdy nejtežší zrna padají rovnou dolů, ale všechny plevy, pluchy, kousky slámy a další příměsi jsou odnášeny trubulencemi ve vzduchu ke stěnám, kde vytváří izolaci jako skelná vata. Pokud má silo příliš velký průměr, je těch nečistot na stěnách příliš. Drží se v tom brouci, natahuje to vlhkost, které se nejde zbavit, může se to vznítit a podobně.  Ideální obilná buňka tak má průměr osm metrů a výšku padesát. 

Běžné komunistické silo je o něco nižší a má i o něco měnší průměr a je dimenzované tak, aby se do jedné buňky vešlo tisíc tun. To je zhruba množství, které se dá pomocí dopravníků naskladnit nebo vyskladnit za 24 hodin. Silo má takových buněk sedm nebo osm ve třech řadách uspořádaných jako plástve v úlu. Kapacita sila je tak kousek přes dvacet tisíc tun. 

Já sám mám na starosti tři taková sila, k tomu ještě jedno dvojnásobně veliké a ještě dvě menší. Celková kapacita 135 tisíc tun. Každý rok se to na okrese Znojmo bez problémů naplní. Naše konkurence disponuje zhruba s dvojnásobnou kapacitou a soukromí zemědělci mají ve svých halaách kapacitu na dalších sto tisíc tun. Okres Znojmo s okolím vyprodukuje ročně 300 - 500 tisíc tun obilovin. 

Půl milionu tun představuje zhruba dvacet tisíc plně naložených náklaďáků. Kdyby každý náklaďák potřeboval na silnici padesát metrů prostoru v koloně, byla by kolona dlouhá 1000 km. Asi jako deset plně vyzbrojených tankových divizí při přesunu. 

Na okrese Znojmo je také celkem asi 30 sušáren obilovin s kapacitou asi 15 tun/hod. Tato papírová hodnota zpravidla není nikdy dosažena, protože zrno se musí sušit šetrně a v mnoha případech je nutné ho sušit dvakrát. Reálně je možné na každé sušárně během sezóny usušit maximálně 5000 tun. Představuje to zhruba třetinu úrody. 

Sušení je samozřejmě velmi drahý a náročný špás. Výkon hořáku takové sušárny je kolem 2000 kW a k tomu 30 - 50kW výkonu ventilátorů. Plynovod musí být středotlaký a plyn se musí u RWE objednávat dopředu, protože jak se něco takového rozjede, lidem v okolí by přestaly hořet sporáky i kotle. Plynárny s tím musejí počítat dopředu. Včera jsem uváděl, že odsušení jedho tunoprocenta stojí 40 Kč a průměrně se odsušuje 5% vlhkosti na každé tuně. Každá vysušená tuna stojí 200 Kč. Dohromady to na Znojemsku může dělat desítky milionů korun. 

Každé silo je také vybavené provzdušňovacím zařízením. Výkonné vysokotlaké ventilátory foukají přímo do buněk obilí a konstrukce provzdušňovacího zařízení je docela kumšt. Pokud by se vzduch pohyboval obilím příliš pomalu, vzal by hodně vlhkosti, rychle by jeho vlhkost stoupla na 100% a o pár metrů výš by už voda vezi zrníčky zase kondenzovala. Pokud by vzduch proudil příliš rychle, žádnou vlhkost by nenabral, jen by procházel. 

Na jednu tisícitunovou buňku je zapotřebí cca 7,5 kW výkonu na provzdušňování.  Hned od žní až do podzimu je nutné do buňky foukat v každou vhodnou chvíli, kdy je vzduch o něco chladnější než zrno. Zhruba se dá říci, že do obilí se během podzimu fouká zhruba šedesát dní v kuse. Za těchto šedesát dní krát dvacet čtyři hodin je možné zrnu ubrat 1 - 2 % vlhkosti. Tolik ke spekulacím o možnostech fukarů při sušení obilí. Vzduch může zrno dosušit, ale pokud je zrno příliš mokré, neudělá nic a je nutné teplo. Navíc zrno je docela hezký přírodní vynález. Vysušíte ho sušárnou a za týden je znovu vlhké.... Odsušíte jen povrch zrna. Uvnitř voda zůstane a za týden se rovnoměrně rozptýlí v zrnu, jste na tom sice lépe, ale musíte sušit ještě jednou. 

Průměrná obsazenost jednoho sila představuje tři lidi, kteří pracují přímo s obilím, k tomu jedna účetní a jedna laborantka. Na každém sile jsou laboratorní přístroje v ceně několika milionů korun. Vzorky se odebírají nejen při žních, ale i během roku. 

V silech jsou zavěšené teploměry, protože to je jediný způsob, jak zjišťovat, zda se se zrnem něco neděje. V tomto je to jednoduché. Ať zrno plesniví, ať ho žerou brouci, ať má tendenci se vznítit, všechno se projeví nárůstem teploty.  Nejsnadnější řešení představuje s obilím pohnout. Prostě se z buňky přetáhne do jiné. Přetažení zrno provzdušní, brouky to normálně mechanicky umlátí a z mně neznámých důvodů to zpravidla pomůže i od plísně. V kombinaci s provzdušňováním to řeší 90% problémů. Zbylých deset procent řeší chemie - zpravidla Cyklon B, neboli Uragán, případně Gastoxin, neboli fosforovodík. Kromě plísní a brouků se na silech samozřejmě bojuje i s potkany. 

Letošní problémy se zelenými zrny jsou něco, co se posledních padesát let řešilo pomocí herbicidů. V tomto ohledu hlásím, že existují i jiné herbicidy než Roundup. Roundup měl jen tu pochybnou výhodu, že byl natolik laciný, že se s ním dalo nahradit kde co. To také způsobilo jeho nadužívání a způsobilo, že Roundup se stal pro laiky jediným herbicidem a jediným postřikem o kterém už slyšeli. Ve skutečnosti se na obilí aplikuje postřiků celá řada a nemusíte mi to věřit, postřiky se aplikují i v Rusku. Akorát že Rusové mají svoje vlastní chemické továrny i svoje vlastní herbicidy. Pokud Putin říkal, že tam u nich dělají obilniny bio, tak kecal (nebo to novináři blbě pochopili). Nedělají je bio, jen nepoužívají americké prostředky, mají svoje. Jestli jsou ovšem méně jedovaté, o tom bych pochyboval. Jsou jen založené na jiném biologickém principu. 

Roundup působil na zelené části rostlin a zablokoval jim buněčné dýchání. Aby fungoval, potřeboval chlorofil. Proto byl tak oblíbený. Mohli jste jím postříkat čerstvě oseté pole. Roundup vyhubil plevel, po dvou třech dnech se rozložil na něco jiného a nově vzešlé rostlinky vesele rostly. Totálních herbicidů ale existuje víc a některé dokáží pole vyhubit na celé roky. Stačí pokazit dávkování. 

Letošek ukazuje i mimo zemědělství, v jak komplikovaném světě žijeme a že je snadné něco zakázat nebo nařídit a pak zjistit, že to funguje dobře jen na papíře. Lesy České republiky měly nenažrané manžery a předražené zakázky. Tak je donutili dělat transparentní výběrová řízení. Krade se tam furt, ale k tomu trvá rok, než se někde začne kácet. Výsledkem je, že dřevo sklízí kůrovec. 

Roundup se k nám začal vozit a nadužíval se. Tak se zakázal a s ním i pro jistotu všechno ostatní a letos máme ohroženou úrodu jednoduše proto, že příroda jaksi hraje jinak. 

Před třiceti roky se tleskalo našemu vstupu do světové obchodní organizace. Tleskalo se otevření hranic a tleskalo se volnému pohybu osob i zboží. A díky tomu se naše pšenice prodává za světové ceny. Proto se naši zemědělci musejí přizpůsobovat postupům platným jinde, protože pokud nebudou rabovat jako jinde, zkrachují a jejich pole převezmou ti, kteří rabovali a dosáhli zisku.  A zkuste říci nějakému majiteli deseti zděděných hektarů pro dědečkovi, že mu dáte nájem 500 Kč na hektar, protože hospodaříte ekologicky a bio, proto máte nižší výnosy a menší zisk. Obratem přijde druhý, který nabídne obvyklé tři tisíce za hektar a už nedodá, že nebude ani hnojit mrvou, ani se žinýrovat se střídáním plodin. Hádejte, koho si majitel desti hektarů vybere.  Buď si za nájem udělá velký nákup v Lidlu a nebo pojede do Chorvatska... snadné rozhodování. 

Letošek ledacos ukáže - i v zemědělství. A až  bude chleba stát šedesát korun, bude to i proto, že není otrávený desikantem... ale je ho podstatně méně, protože obilí se muselo často přetahovat, muselo se do něj víc foukat, hodně se ho muselo zkrmit nebo se z něj udělala kyselina citronová a to co plesnivělo, tím se nakrmily ryby, kterým to nevadí a zbytek se spálil... na nic jiného se totiž nehodilo. 

Ačkoliv mám rád bio a nefandím postřikům , přesto nehodlám být fanatikem ekologie a letos bych raději desikoval. Já sám se snažím postřikům vyhýbat, ale ne za cenu zničení úrody. Raději trochu jedu navíc (protože další jedy se stejně aplikovaly), protože zrovna letos bude úroda hodně důležitá. Pořád platí, co jsem už několikrát napsal. Letošní zima bude stát za houby. Potravin bude málo a budou drahé.  

Jo a mimochodem... I v Německu mají letos problémy se zelenými zrny. Ptali jsme se jich, jak to řeší... Odpověděli nám, že se chtěli zeptat nás... Také na to nejsou zařízení a jejich škála možností je také už zakázaná. Ale prý nevadí... Dovezeme... 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.5 (55 hlasů)

Komentáře

https://union.upol.cz/fileadmin/userdata/UniON/Katalog_nabizenych_temat…
A protože o to asi byla mezi vidláky rvačka, začali přepadat dětské domovy, domovy seniorů a podobná zařízení, jejich obyvatelé se nemohou bránit útěkem či fyzickým násilím.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Ale mám pro tebe radu, abys věděl že to s tebou myslím dobře.
Mohli byste jet agitovat do Brna a agitátoři z brněnský fildy by mohli jet agitovat do Olomouce :-)
Vždyť kdo by se tam chtěl dozvědět něco novééééého.

Hlavně si vemte dost hulení, tajtrdlíci :-)))

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

se může kouknout do špíglu.

Ať se tváříš jak se tváříš, tatrmánie
Pod nehty se pěkně zaryje
Ať se tváříš jak se tváříš, tatrmánie
Ta falešné karty odkryje
Ať se tváříš jak se tváříš, tatrmánie
Temné duše kouty odkryje...
(refrén z písně Pražského výběru)

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)

Přímo detetivní zápletka, hodna mistra mistra Vondrušky, vyřešena.

Průměrný počet slepic: 2.3 (12 hlasů)

In reply to by Andrej (neověřeno)

Trvalý odkaz

CO KONKRÉTNĚ! napsal pan Vondruška v zde probírané knize, špatně?

Zkuste to trošku rozebrat a srovnat s vývojem události za posledních 30, řekněme, let, i dávnější historií.
Zkuste svá tvrzení něčím doložit. Takhle je to o ničem. Opravdu mne to zajímá.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

požil, když vás napadla taková šílenost, že by zdejší Ondroušek byl schopen přečíst knížku a pak na ni vypracovat analýzu?
Kromě toho, jestli jsem dobře pochopil velmi letmo čtenou diskuzi, jedná se o krásnou literaturu a nikoli dokument. Nebo se mýlím? A pokud se nemýlím, Vondruška si může čmárat, co chce, páč máme svobodu a demokracii. Pokud tedy v textu nebude adorovat masové vyhlazování jedině správných skupin obyvatelstva (těch jedině nesprávných samozřejmě může, to je jasné), není postižitelný a sankcionovatelný.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Je vám na tom pánovi ve vlaku něco divné?

Zatím bez slepic

Nikoho to nezajímá.
Manipulátoři nomen omen.

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

Jo.
Vocas Bittner, co píše do A2larmu a do Denníku Referendum (!!!) pro blbýho Patočkina něčemu říká bláboly?

Buď trochu soudnej...

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

Genderman roku 2019 Petr Bittner je opravdu tím "správným" kritikem Vondruškovy Kroniky.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

In reply to by Shisho (neověřeno)

Trvalý odkaz

se to nechá léčit?
Že bych založil nějaký fond nebo nadaci na pomoc džendr-strejdům...
Já bych měl teplé místečko a vás bych občas - asi tak jednou za deset let - pozval na kafe do pražské kafírny...
Taková nabídka se nedá odmítnout, že jo?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

První, co mě napadlo, kam si asi strkal násady.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Nikoho to nezajímá.
Kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Ti asi padají do mdlob, pokud si přečtou z článku tohle:

"Přetažení zrno provzdušní, brouky to normálně mechanicky umlátí "

Průměrný počet slepic: 4 (10 hlasů)

diví. Zrní se přehazovalo celodřevěnými lopatami ještě na konci padesátek. Kluci v pubertě si chodili v létě, kdy měli dospěláci na starosti sklizně, brigádit na statky, kde měli za úkol přehazovat obilí z hromady na hromadu.

Průměrný počet slepic: 4.9 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Zrání je přímo luxferiální proces, blboňům nedosažitelný.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

Již dlouho přemýšlím, komu vlastně Sasin nadává. Asi neví:
syn(česky)=synek (moravsky) = blboň (slezsky).
Všechno spisovně v daném "nářečí".

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

In reply to by pragmatik (neověřeno)

Trvalý odkaz

Proč se člověku, synu člověka, staráš o to, co vychází z úst mrtvé kočky?

Karel Michal
Bubáci pro všední den

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

hlad tady nebyl snad od války.Jen abyste to žrádlo měli jak rozkousat průměrný věku českého zubaře je prý 50-53 roků a v příští petiletce tudíž všichni odejdou do důchodu.

Průměrný počet slepic: 3.6 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

"A až bude chleba stát šedesát korun, bude to i proto, že není otrávený desikantem".
U nás už některý chleba tolik stojí. Ten lepší.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak aby ten lepší nestál 120,- a ten hnusný 60,-...

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jen ten poživatelný.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Stačí se začíst do pamětí písmáka Františka Jana Vaváka:
http://librinostri.catholica.cz/download/vavakpam2-r.pdf
(Až bude světlo, dohledám další díly)

Kotlinka, ač se zdá být klidným místem pro život, byla je a bude vždy trochu divočinou, pokud jde o zemědělství. Nepředvídatelnou, jak popisuje písmák.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

http://librinostri.catholica.cz/oddeleni/1602-pameti-slavata-vavak

Vavák je z toho asi nejzajímavější, protože shrnuje obrovské množství reálií.
Nejen o hospodaření na půdě, o pravidelných hladomorech, ale i o tehdejší byrokracii, daňovém, celním a vůbec poplatkovém systému, o pravěku sociální péče a mohém dalším.
Když to člověk pročítá, nabude dojmu, že se skoro nic nezměnilo.

A velmi důležité jsou tam popisy vlivu klimatu na život a práci vidláků. Vč. toho, že si ani naši předkové s většinou z nich nedokázali poradit a byli nuceni všelijak improvizovat a bastlit, aby vůbec nějak přežili alespoň někteří. Tehdy se mnohem víc než dnes platilo i za nevelkou chybu, změnu, nepřízeň počasí v lepším případě hladem a zdravím, v horších případech životem.

Dnešní vidláci sice mají víc techniky, ale produkují suroviny a potraviny v množstvích tehdy nepředstavitelných. A tehdy, jako dnes, jsou jejich možnosti improvizace značně omezené, limitované.

Rozhodně ty jeho knihy stojí za přečtení.

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Kdybych byl býval věděl, že Paměti budou na webu, tak jsem nelezl po antikvariátech, protože jsem měl, od táty jen ,knihu první a druhou. Sehnal jsem jsem všechny, které vydal Jindřich Skopec, Tedy do knihy páté. Poslední část, tedy kniha šestá a sedmá, vyšla až v roce 2009 v nakladatelství Karolinum. A stejně jsem rád, že je mám.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by random (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já zase jak vůl tisknul každý článek, kde byl ocitovaný alespoň kousek z jeho pamětí, a pořád lezl po archive.org, jestli se to tam neobjeví.
Takže si asi umíte představit tu radost, když jsem to u katolíků našel pokupě a ještě něco k tomu :o)

Jo, kdybyste sháněl Zíbrta, Tomka, Palackého - leccos od nich je právě na tom archive.org. A jsou tam jak skeny, tak přepisy.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Chválím.
Bohužel musím dodat,nejen koronáč,ale i letošní úroda a sklizeň obilí,nás ještě může potrápit.
Už tou sklizní,jak jste popisoval to nevypadá dobře,prší a prší,pak to polehnutí,podrosty,ale absolutní vlhkost zralého obilí a do toho množství nezralého,to všechno překonat,znásobí náklady na uskladnění,ale jaká z toho bude mouka,ještě nevíme,ale jaká bude cena pekařských výrobků,můžeme tušit s velkým neklidem.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Cena pekařských výrobků bude maximálně cena německá plus cca. 10% jako náklady na dopravu. Kamion zhruba 20 tun, bochník chleba 500 g stojí v Německu cca. 36 Kč (http://hikersbay.com/prices/germany?lang=cs#num-prices-markets). U nás je obvyklý 1200 g chléb za 26 Kč. Takže rychlým výpočtem se dostaneme k ceně 95 - 99 Kč za bochník chleba. Ovšem nedovedu říci, zda stejně vzrostou i platy a důchody. Podle dřívějších zkušeností naroste jen cena jídla. Asi budeme jíst koláče.

Průměrný počet slepic: 5 (14 hlasů)

Tipnul bych si, že to vyřeší stejně jako se salámama. Začnou se přidávat náhražky, nejdřív míň a pod nějakou "ušlechtilou záminkou - jako třeba snížení kalorií. Pak mlčky víc a víc, nikdo už to komentovat nebude, pak už budou nezakrytě přidávat piliny.
Když na to někdo poukáže, řeknou že to dělají protože to lidi kupujou.
Je to vyzkoušený, dělá se to se sýrama, máslem, masovejma konzervama, čokoládou a spoustou jinýho jídla - tak proč ne s chlebem.

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

Ale výživové hodnoty chleba už dávno klesly oproti např. středověku, kdy odsouzený přežíval o chlebu a vodě. Dnes by o chlebu umřel hlady. O moc méně už výživové hodnoty chleba snížit nejde, protože už by se změnil v čisté piliny.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Zkuste si představit tu krásu:
Voda, Piliny (smrkové, bukové v různém poměru), Sádra, Palmový tuk, Jedlá sůl (0,5%), Emulgátor (lecitin), Vitamín (A, D, E), Syntetické aroma chlebového kvásku, Regulátor kyselosti (kyselina citronová), Barvivo (karoteny)

Cena 49,90 kč

:-))))

Průměrný počet slepic: 5 (17 hlasů)

Prozradil jste Andrejovo know-how, na jehož bázi vystavěl inovativní řešení pekáren, na které čerpá do tace a hlavně do peněženky.

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)

Alef Nula.
Trefa.
Proto Babiš nakoupil i lesy,pilín bude dost,kůrovec to zařídí.

Průměrný počet slepic: 2 (5 hlasů)

V ČR jsou pořád ještě potraviny kontrolovány na obsah cizorodých látek a deklarované množství surovin a hygienickou nezávadnost potravinářskou inspekcí a hygieniky.

Namátkou:
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/potravinarska-inspekce-vloni-na…

nes.cz/ekonomika/domaci/szpi-za-posledni-dva-mesice-uzavrela-ctyricet-restauraci-baru-ci-pivnic-a-take-nekolik-prodejen-potr.A151207_171100_ekonomika_tumo

Takže, Alefe, jsou to od vás jen kecy. Pokud by, nejen Babišovy pekárny, ale jakýkoliv jeho jiný provoz, nedodržovaly hygienické normy, byly by dávno zavřeny.
Pokud by jeho potraviny byly závadné, česká potravinářská inspekce by na to dříve nebo později, přišla. Dostal by pokutu.

Dovedete si představit, jak se, právě na tohle, Kalouskovci, Bartošovci a Fialovci, třesou? Nebo Chvilkaři? S Lidovci se denně modlí, aby byl Babiš takové pako, naprosto bez pudu sebezáchovy a nahrál jim, jako premiér státu, takhle hloupě na smeč. Jak se takové informace dají využít ve volbách? Za takovéto informace se platí doslova zlatem. A ono furt nic.
Myslíte si, že je premiér a tak ho budou inspekce šetřit? Kdyby něco takového nařídil, okamžitě se to rozkecá. Zfanatizovaných odpůrců má dost všude, dost státních postů má stále opozice a ČT a hlavní noviny ovládá opozice stoprocentně.

Takže jako vtip bych to bral. V tom případě se omlouvám. Jenže to na mne působí, že to myslíte vážně. V tom případě kecáte.

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

In reply to by Jalapeño (neověřeno)

Trvalý odkaz

věřil bys, že mně je úplně buřt, jak to na koho působí?

Průměrný počet slepic: 2.7 (7 hlasů)

In reply to by Alef Nula (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nevím, že bychom si potykali, ale je mi to jedno. Nevyjádřil jste se k věci. Vám to jedno není, když na to reagujete ad hominem. Jestli máte informace, že premiér šidí, jednejte po právu. Ale to nebudete. Prostě jste přestřelil a kecal.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

In reply to by jalapeño (neověřeno)

Trvalý odkaz

jak to na koho působí, to je ad hominem? Ale božínku...!

To není ani ad paprika; to by bylo napsáno zcela jinak.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

In reply to by jalapeño (neověřeno)

Trvalý odkaz

hygienu s recepturou, což vůbec není totéž.
Pokud si seženete papír, že piliny v chlebu nijak neškodí zdraví konzumentů, a idioti vám to budou kupovat, klidně si to můžete prodávat. Ovšem pokud svůj produkt adekvátně nazvete. Třeba Tesařova svačinka, nebo Bednářův Preclík, či nějakou obdobnou 3,14-čovinu. Piliny zásadně nemůžete přisypávat do Šumavy, to by soudruzi v Bruselíně nestrávili.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

S tím obsahem sádry bych byl opatrný. Slyšel jsem o případu, kdy rodina měla křečka, který se dostal k jejich zásobám sádry. Nacpal se k prasknutí a žil docela spokojeně. Než dostal žízeň. Rodina pak vyhodila chlupatou sádrovou kouli.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

Středověk vpodstatě neznal trest odnětí svobody, pokud byl někdo omezen na svobodě, tak jen do doby rozsudku. Těch pár týdnů asi nebyl problém byť jen o chlebu. Vězni v městské šatlavě si běžně nechávali nosit jídlo z domu nebo z hospody. Trestem pak mohlo být zazdění zaživa (nález na Opočně), nebo internace v jednom pokoji (Čachtická paní, Jindřich Jiří Smiřický, nebo levoboček Rudolfa II) V případě internace to byla zpravidla šlechta a dostávala pestřejší stravu, často tak dožívali celé roky. Klasická představa hladomorny je obrozenecký nesmysl.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

je až záležitostí josefinských reforem trestního práva a hlavně 19. století.

Ve výše odkázaných pamětech rychtáře Vaváka jsou popsány způsoby trestání přestupků a trestných činů na konci 18. století.
Přesně jak uvádíte, pobyt v šatlavě byl formou dnešní vazby.
Převažují tresty tělesné (bití, cejchování a tresty zmrzačující) a peněžní/majetkové. Hrdelní tresty se používaly u bohatých jen vyjímečně; čím chudší však byl přestupník, tím větší pravděpodobnost, že bude oběšen nebo umučen, protože mu nebylo co konfiskovat.
A pak byla docela zajímavá škála trestů hanobících - vystavení na pranýři, veřejný výprask, ponižující veřejné práce (vyvážení fekálií, čištění ulic a pod.) a práce nucené (špinhaus - což byla donucovací pracovna a zároveň ubytovna pro odsouzené) - manuální práce na veřejných stavbách, tkaní, předení, práce v lesích, vláčení lodí (často s okovy na nohou)...

Odsouzení, pokud byli umístěni ve "špinhausu", byli krmeni chlebem, kašemi, polévkami, špatným pivem, pili vodu a maso dostávali jen zcela vyjímečně; pokud si to mohli dovolit, živili se z vlastních prostředků.
Až v 19. století se postupně objevují trestnice s různě odstupňovaným režimem (vč. stravy) a s náhražkovými "potravinami". Na stravování vězňů se samozřejmě výrazně podílela i momentální hospodářská situace - v dobách krizí a válek bylo lze i v 19. století zemřít ve vězení hladem a vysílením. Čím mladší vězňové, tím vyšší pravděpodobnost vážné zdravotní újmy či smrti z podvýživy; nejhůř na tom byly děti, jejichž úmrtnost byla v některých "zařízeních" i 100%.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

se v naši škole používali ještě koncem padesátých let. Na podzim když pršelo nebo padal první sníh, vynášeli zlobivý žáci senkrovnu na školní zahradu. Rodiče neprotestovali.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

Hladomorna, také nazývána lidomorna, se v době levobočka Rudolfa druhého, již nepoužívala, ale 200 let dříve ano. V době rozmachu stavby hradů. Ne v době výstavby zámků. Pokud se jednalo o trest odnětí svobody, pak krátkodobý, týdny až několik měsíců. Než bylo zaplaceno výkupné, jehož platbu životní podmínky pobytu v hladomorně často urychlily nebo jako ostatní odstrašující zážitek. Nezřídka se jednalo o trest definitivní, proto název - morna.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

drtivá většina "hladomoren" na našich hradech jsou původně sklepy por zásobaz pod hravní obrannou věží - posledním útočištěm obránců při dobití hradu. Vnitřní klima a teplota je pro uložení potravin více než vhodná. Vězení se samozřejmě z důvodu výkupného či "ceny krve" za násilný čin na šlechtici praktikovalo, ale prostý póvl neměl nikdo důvod arestovat, mnohem vhodnější než umořit ho hladem ho bylo umořit ho nucenou prací, to se praktikovalo mnohem častěji. Navíc lidská "pracovní síla" byla ve středověku ceněna poměrně vysoko, proto se s "lidským dobytkem" většinou zacházelo slušně a v i případě vzpoury poddaných byli na hrdle trestáni jen jednotlivci. Zbytek dostal výprask a přišel o uši či nos (rody Bezoušků a Beznosků.... ) nicméně trest neměl mít vliv na další praccovní výkony lidského dobytčete.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Dopadne to nějak takhle:
"Složení: Voda, Rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový v různém poměru), Palmový tuk, Jedlá sůl (0,5%), Emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin, slunečnicový lecitin), Vitamín (A, D, E), Aroma, Aroma farmářského másla, Regulátor kyselosti (kyselina citronová), Barvivo (karoteny)

https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001130409005

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

Jak někdo tohle může kupovat. I hnusné polské máslo v akci stojí jen o cca 10 Kč za půl kila víc, ale je pořád nekonečně lepší jak chuťově, tak zdravotně. Prostě nechápu...

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

"zařízení sociální péče" a do smrti už neochutnáte nic jiného. Paradoxně spíš v privátních "domovech" (které k obvyklým platbám vybírají od "klientů" 20000.- Kč/měsíčně a víc) než ve veřejnoprávních.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)