Mám kamaráda a spolužáka na Floridě, a dejme tomu, že se jmenuje Karel. Je tam už mnoho let a chtělo by se napsat, že se úspěšně živí výukou computer science na jedné z tamních univerzit – ale nebyla by to tak úplně pravda. Jak už to bývá, pravda je zcela neokázalá: Karel se ve skutečnosti živí jídlem; ale mám-li být upřímný, musím konstatovat, že na to jídlo si vydělává jako vysokoškolský učitel.
Karel je – alespoň z tuzemské perspektivy nahlíženo – v centru dění. Napsal jsem mu mail a on mi odpověděl; jeho odpověď sice nepřináší nějaké třeskutě překvapivé informace, ale lze jí důvěřovat, poněvadž Karel nejspíš nebude v žoldu zdejších mediálních domů, a nemá proto důvod ohýbat fakta na nějakou hezčí stranu.
Karel si ve své odpovědi pomáhá analogiemi a při té příležitosti připomíná, že každá analogie, i velmi silná a objasňující, nutně trpí také jistým omezením.
Zde je na místě trochu odbočit a přiznat, že tento text se mně psal mimořádně těžko – doufám tedy, že to laskavý čtenář náležitě ocení.
První a objektivní problém byl čas. Poslední dobou je totiž dost práce a není kdy zevlovat na internetu a vést nicotné žabomyší války v různých vcelku zbytečných diskusích. Protože – uznej, čtenáři – my si tady (díky Vidlákovi) můžeme sice psát, co chceme, ale naše debaty, souhlasy či půtky mají na světa běh dopad menší než pověstné házení hrachu na monolitickou betonovou zeď, přičemž ten beton je – ať nežeru – aspoň C30/37 XF4.
Nemenší, avšak subjektivní problém byl (a ještě bude) můj sklon dělat ze všeho vědu. Jak víme, v každé nauce je tolik vědy, kolik je v ní matematiky (volná citace Immanuela Kanta; zdravím!). Svůdná Karlova poznámka mne zavedla na scestí a já jsem upadl do pokušení vybudovat kolem pojmu analogie nějakou matematicky pojatou teorii. – Zkrátím to: ať jsem psal, jak jsem psal, vždycky z toho nakonec vznikla téměř skripta. Jenže pak jsem si uvědomil, že laskavý čtenář je politicky korektní a uvědomělý a rozhodně si nebude chtít zanášet podvědomí matematikou, o níž nově víme, že i ona je už rasistická.
Rozhodl jsem se tedy, že matematiky protentokrát zanechám a okecám to tak nějak humanitně.
---ﬡ---
-
-
- Vzpomínáte? Není to tak dávno
-
Poněvadž nemám kanady a neznám písně z pamp, zpívá Jarek Nohavica, vyloučili mě z osady – že prý jsem houby tramp. A od jisté doby si to s Jarkem může zpívat i Václav Klaus mladší.
Václav Klaus jr. řekl, co si myslí, a to se – alespoň tedy v jistých kruzích – neodpouští ani dnes. Pomocí analogie vyjádřil, jak vnímá roli českého parlamentu při přebírání evropských nařízení. Pokud média nelžou – a tím si dnes nikdo nemůže být jist – pravil doslova toto:
„Mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou.“ (sic)
Pobouřil tím nejen opozici, ale i zástupce vlastní strany. Za Klausův výrok se ještě přímo ve sněmovně omluvil předseda Fiala. Klaus jr. poté sám prohlásil, že přirovnání bylo nešťastné.
A tady já s Václavem Klausem příkře nesouhlasím. Ta analogie byla naprosto přesná; troufl bych si říct, že sedla – můžu to napsat? – jak prdel na hrnec. Bylo-li tu něco nešťastného, byla to následná mediální bouře, pod jejímž vlivem Václav Klaus své tvrzení rozmělnil.
Jádrem či podstatou analogie totiž není totožný jevový prostor, v němž se události odehrávají, nýbrž způsob, jakým je s událostmi a jevy zacházeno, do jakého vztahu jsou události a jevy uvedeny.
Václav Klaus svým inkriminovaným výrokem neřekl nic jiného, než že
- míra bezmocnosti, jakou trpěly židovské výbory při jednání s nacisty (jev p1)
a
- míra bezmocnosti, jakou trpí český parlament při přebírání eropských nařízení (jev p2)
je zhruba táž. Tuto skutečnost svou analogií vystihl zcela přesně. Nic protižidovského v tom nebylo.
Jednou z nejprimitivnějších analogií, které si teď vybavuji, je trojčlenka. Ziskuchtivý kulak ví, za kolik je pytel brambor, a zajímá ho, kolik vydělá, když těch brambor prodá tři vagóny. To za určitých okolností zjistí pomocí trojčlenky. Uvědomělý člen Minářova týmu ví, že jeden aktivista za den roznese pět set letáků. Proto si za pomoci trojčlenky vypočítá, kolik letáků roznese patnáct aktivistů... JE TO KULAK!!! Použil trojčlenku!!! Trojčlenku používají kulaci vždy, když kšeftují s bramborami – takže je to jasné, je to kulak.
Pokud se ti, milý čtenáři, zdá, že osobnost, která je s to vyprodukovat úvahy popsaného typu, nemůže nebýt debil, pak ano – jednoznačně spolu souhlasíme. Shodnou míru inteligence projevují rovněž ti, kdo vyčetli Václavu Klausovi jeho příměr.
Václav Klaus svou analogií hlupákům a darebákům ozřejmil, že jsou darebáci a hlupáci. A světe div se – oni to pochopili.
Nakonec jsme se bez matematiky neobešli, ale trojčlenka je snad schůdná i profesorům humanitních oborů, zvláště některých. Zvláště některým.
---ﬡ---
-
From me to you: z Česka do USA a zpět
Ahoj, Karle,
jak se vede u vás v zemi Amerigově? Tady u nás v české kotlině to z dálky mediálně vypadá, že v Americe nastal konec světa, nastartovaný koronavirem a finalizovaný zakleknutým Floydem. Platí ještě ve tvém okolí aspoň fyzikální zákony?
Leč dosti legrace: s několika přáteli jsme vedli debatu o tom, co se tady o USA píše; i vzpomněl jsem si, že mám na Floridě kamaráda a spolužáka (tebe), a že bych mohl poprosit o nějaké postřehy a pozorování, nefitrované redakcemi médií.
Takže kdyby se ti chtělo, napiš pár řádek, jak to u vás za mořem reálně vypadá, a jak se ti tak vůbec vede. Už jsem tě dlouho neviděl (naposledy 2016? nebo 2015?), ale na letošek to asi (vzhledem k epidemii) na nějaké setkání nejspíš nevypadá…
Ať se ti daří, a kdybys měl chuť a čas, napiš,
Alef Nula
---
Ahoj Alefe,
to jsem rád, že si na mě někdo vzpomněl. V normálních časech trávíme prázdniny v Jihlavě, ale letos jsme holt museli zůstat na Miami. Je to takový zvláštní pocit, ze člověk nemůže tam, kam by chtěl. Zvláštní je koneckonců i to, že to člověku vadí. Za komunismu jsme přece taky moc nikam nemohli – no ale asi jsme byli zvyklí.
Ta koronavirová epidemie je tu mnohem intenzivnější než v Čechách. Na Floridě je toho víc, než je průměr USA, a navíc je víc než třetina floridských případů koncentrovaná v Miami. Snad to souvisí s tím obřím mezinárodním letištěm, snad s tím, že tady má mnoho Newyorčanů second homes (New York je zasažen úplně nejvíc). Na naší universitě jsme už taky měli případ, a minimálně jeden student mi psal, že už mu na koronavirus zemřeli dva příbuzní.
Posledních pár týdnů semestru byla universita zavřená, přednášel jsem po internetu pomoci Zoomu, což je něco jako Skype, ale má to víc všelijakých praktických funkcí, které kontakt usnadňují. Byla to tak trochu otrava, dalo to daleko víc práce s přípravou, no ale už jsem to ve zdraví přežil a studenti zdá se také. Podzimní semestr začíná 17. srpna, a už bude víceméně normální… tedy jestli se epidemie znovu nerozhoří.
Zatímco jinde se svět navrací k normálu, tady na Miami se vše uvolňuje jen velmi zvolna. Pláže se otevřely někdy před týdnem, restaurace jsou stále zavřené. Obchody jsou otevřené, ale dovnitř smí jen omezený počet lidí, a všichni musí mít roušky. Když potřebuju do banky, musím se telefonicky objednat. Jinde je to lepší. Minulou středu jsme si se ženou zajeli do Naples, to je na druhém pobřeží Floridy (v Gulf of Mexico), asi tak dvě hodiny jízdy po dálnici. Tam už epidemie odeznívá, a život se víceméně vrátil do normálu, dokonce jsme si zašli do restaurace a do knihkupectví. Bylo to tak nějak zvláštně osvěžující, i když úplný normál to samozřejmě nebyl.
Teď tu máme ten nešťastný případ s tím policejním zákrokem. Policajt už chválabohu sedí ve vězení a bude po zásluze souzen za vraždu. Ale protože byl bílý, zatímco jeho oběť byla černá, vzbudilo to veliké nepokoje, no však o tom české noviny i televize informují. Tady v Miami proběhla také řada demonstrací, některé násilné, jiné pokojné. Někteří mí kolegové přišli s peticemi proti rasismu, je mi to tak trochu nepříjemné, protože otázky rasismu v Americe, včetně jejich příčin, vidím jinde než mí velice osvícení a pokrokoví kolegové, tak ty petice ignoruji, a ani o tom s nimi nediskutuji, i když kvůli tomu asi v jejich očích vypadám jako bezcitný asociál.
Po emailu se to těžko vysvětluje, ale snad pomůže analogie. Asi před rokem se lidskoprávní odborníci z Bruselu zhrozili, v jakých podmínkách jsou nuceni žít Romové v Chánově. V jejich očích to byla ukázka bezbřehého rasismu Čechů. No, ale oba víme, že takovéto vidění moc přesné není.
Mám jedno malé doplnění. V předchozím odstavci jsem použil analogii. Jak ovšem často zdůrazňuji svým studentům, při použití analogie je nutno mít na paměti, že kromě podobností existují i odlišnosti. Na to se často zapomíná, a proto taková analogie může být zavádějící. No, tobě to samozřejmě nemusím zdůrazňovat.
V Čechách jsem se s připodobňováním Romů a černochů setkal už jako mládenec. Až tady v Americe jsem si ale uvědomil, že toto srovnání kulhá v některých zásadních aspektech. Jedním z nich je, že více než třetina černošské mládeže studuje na vysokých školách, často velmi prestižních. U našich cikánů tomu tak není.
Udělalo na mě dojem, že mi to pošleš k autorizaci. Člověk je rád, že aspoň někde ještě platí starobylé hodnoty a zásady.
No, manželka mě volá k obědu, budu muset končit.
Zase se někdy ozvi!
Karel
---ﬡ---
-
Lectori benevolo salutem
...aneb – laskavému čtenáři pozdravení. Čtenář, který udržel pozornost a dočetl až sem, si pozdravení nade vší pochybnost zasluhuje.
S Karlem se známe od dětství. Absolvovali jsme, bok po boku, kus devítiletky a celou střední, aniž bychom byli výrazně nerozlučnými přáteli. Já jsem byl vždy zcela konformní jedinec, neprovokoval jsem ani výstředním jednáním, ani dlouhými vlasy, a dodnes jsem zůstal naprosto nekonfliktní, jak ostatně celá blogosféra jistě ochotně dosvědčí.
Zato Karel! Karel jako mladík byl prototyp rebela. Dlouhé vlasy, kytara a cizojazyčné písně (ruština to, myslím, nebyla), aférky se spolužačkami; na střední škole se přidal snad i tabák a zcela určitě alkohol, nekázeň na školních brigádách a vzdor vůči školnímu řádu.
Člověku sluší skromnost, takže o sobě pomlčím.
Jak už to bývá, život nás zavál každého jinam. Z Karla se stal zcela seriózní vysokoškolský učitel na prestižní americké univerzitě. A tu máš, čerte, kropáč: kde by mě napadlo, jak se věci doopravdy mají!
Vraťme se o pár odstavců výš, kde Karel píše:
„... tak ty petice ignoruji, a ani o tom s nimi nediskutuji, i když kvůli tomu asi v jejich očích vypadám jako bezcitný asociál.“
Karlovým životním údělem, chceš-nechceš, zjevně je rebelství: jako asociál se jevil pedagogickému sboru již na střední, pak z toho sice na nějakou dobu vyrostl, ale nakonec do rebelství zpětně uzrál a jako asociál, nyní navíc bezcitný, jeví se pedagogickému sboru i na universitě v Miami.
Svět, který obýváme, je světem analogií. Zlatník od zlata, sedlák od hnoje; co do sudu prvně dáš, tím je provždy cítit. Jednou rebel – vždycky rebel, to se nedá nic dělat.
Už aby ten koronáč přestal řádit. Rád bych svého rebelského kamaráda, t.č. v Miami, zase někdy potkal. Probereme spolu nějaké ty analogie.
---ﬡ---
Použitá literatura:
- Log in to post comments
Komentáře
Omlouvám se, tohle by nemělo zapadnout
http://www.nwoo.org/2020/07/10/brusel-chce-aby-rekove-predali-turecku-c…
Jestli je článek pravdivý, tak místopředseda Evropské komise (za ním musí stát další úředníci z Brusele, když to říkal) chce přinutit Řecko, aby jen tak dalo část území a národního bohatství, Turecku.
Ani jsem to nedočetl a už po pár řádcích člověka napadne, že se opakuje Mnichov. Ostatně je to v další části článku zmíněno.
Mnichovské řešení tu už bylo, od roku 38, několikrát. Třeba, když Srbsko muselo odevzdat Sudety, pardon, historickou část svého území, Kosovo, Německu, pardon, Albáncům, v zastoupení USA. "Smlouvu" z Rambouillet, kde se Srbsko vzdává části svého státního území, vypracovaly třetí strany a pak byla předložena Srbsku k podpisu, jako válečné ultimátum. "Dohoda" z Mnichova, kde se vzdáváme pohraničí, byla také o nás bez nás. Jen nám to, jako válečné ultimátum, dali podepsat.
Člověk si myslí, že ho v EU jen máloco překvapí. Řecko je členský stát EU, Turecko ne. EU, pokud je informace nezkreslená, tak není proti mysli, navrhovat svému členu, odevzdat část národního bohatství státu mimo EU.
Zatím je to jen návrh, třeba to ještě vyšumí, třeba ne. Turecko, které má vojáky v Sýrii, kde i financuje a cvičí "své" teroristy, útočí na irácký Kurdistán, masakruje doma Kurdy, úspěšně vyřešilo arménský problém vyvražděním národa na svém území, obsadilo část Kypru, momentálně poslalo vojsko do Lybie a provokuje Řecko, těžko nějaký ústupek trvale uspokojí. Erdogan už před časem veřejně vyhlásil obnovu turecké říše. Podobnost s Hitlerem není čistě náhodná. Liší se jen ve vyspělosti ekonomik a možnostech.
Znovu zmiňuji možnost, jestli to není informační šum. Pokud ne, máme zde příklad EU solidarity a EU hodnot. A co když vznesou své nároky ostatní? Obávám se, že úředníci a politici EU, zvyklí ustupovat, nemít vlastní názor a jít cestou nejmenšího odporu, což jim umožnilo vzestup po kariérním žebříčku, menší země, bez mrknutí oka, obětují. V kontextu změn a falšování historie, včetně výsledků II. světové války, viďte Koláři a Hřibe, z toho nemám dobrý pocit...
Já bych se toho držel. Je to jedinečná příležitost,
jak nasrat Řeky a přinutit je ke grexitu.
Řecko je slabé
Grexit znamená, vydat se Turecku napospas. EU, už z pomstychtivosti, mu nepomůže. Nato také ne. Ale Rusům nedovolí Řeky bránit.
Krásné možnosti
Analogie může posloužit jako přímo báječný dezinformační prostředek.
Například Petřínská rozhledna je analogií Eiffelovy věže:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pet%C5%99%C3%ADnsk%C3%A1_rozhledna
Ovšem nějak vážně mohli brát tuto analogii lidé před více než sto lety. Dnes určitě ne ten, kdo navštívil Paříž (a nejspíš ani ten, kdo tam jakživ nebyl).
Vytváření analogií (byť fiktivních) je jednou z nejobtížnějších disciplín oboru PR, neboť když se to přepískne, může působit trapně.
Jejich účinnost je omezena časově, teritoriálně i sociálně.
A tak my (já) jsme před téměř třiceti lety vytvářeli analogii mezi bývalou slávou firmy s okřídleným šípem ve znaku a jejím kapitalistickým znovuzrozením, ba dokonce mezi jejím zakladatelem a novým privatizátorem. V té zjitřené době to obdivuhodně fungovalo, ovšem jako u mnoha jiných podfuků byl i život tohoto spíše jepičí.
K vytváření analogií se báječně hodí slova, sousloví a terminologie. Například "generální ředitel" se s oblibou zkracuje na "generál". To dává báječnou šanci pokročit k "boji" až "válce" a je už celkem druhotné s kým, proti komu a v jakém směru vedenou. Pamětníci jistě se slzou v oku vzpomenou na "bitvu o zrno". Vojenská terminologie je obecně šikovná.
Vytváření fiktivních analogií je obdivuhodným prostředkem k manipulaci některými segmenty veřejného mínění.
Toto moje závěrečné tvrzení je sice příslovečným objevováním Ameriky, ale možná stojí za to si ho občas připomenout.
Nerozumět řeči tvého kmene.
Nerozumět řeči tvého kmene.
Anonymní cizinec?
Anonymní cizinec?
asi migrant
asi migrant
To vůbec nevadit.
Godot být mluvit mnoho složitý. Godot být myslet mnoho strmá stezka. Ty z toho nic nedělat pro sebe a nebýt trápit. Veliký Manitou rozdat rozum ne každý.
To vůbec nevadit
Tvůj Veliký Manitou jistě vědět, že ze strmé stezky leda padat. Nic si z toho nedělat. Možná tvůj Manitou i tebe osvítit. Ani za desatero kliček stezky, dlouhé stovky mil, se smysl nemuset skrývat. Jeden správný stránka, často víc dát než tlustý kniha. Kdo mluvit mnoho složitý, nakonec často nic neříct.
Ale kdež. Nepřítomnost důkazu
není důkazem nepřítomnosti. Z toho, že jsi v Godotově vstupu nic nenašel, nevyplývá, že v něm nic není.
---
Mohli bysme se začít nimrat ve schopnosti číst a čtené chápat, ale snad to ani nemáme zapotřebí...
Ale kdež. Nepřítomnost důkazu
Schopnost číst a čtené chápat. Ty o důkaz mluvit. Ten neexistovat. Já o smyslu mluvit. Znovu přečíst a zamyslet.
Nevyplývat, že tam nic nebýt. Z toho neplynout, že tam něco být.
Nimrat každého věc. Mít na to právo. Klidně nimrat dál. Každé slovo mít dva konce.
Taky mám problém, příliš…
Taky mám problém, příliš mnoho slov, jindy Godotu rozumím.
Analogie je o podobnosti v…
Analogie je o podobnosti v podstatě. Ne ve vzhledu.
Analogové přístroje vytvářejí signály se stejnými změnami. Tlak vzduchu se mění na elektrický signál.
Vzhledem se Petřínská rozhledna podobá Eiffelovce, ale analogií Eiffelovky v Praze je spíš Žižkovská věž. Budí podobné kontroverze a někdy nenávist, je na ní restaurace, bar a hotel, je tam TV vysílač, je umělecky vylepšená (Eiffelovka světýlkama a Žižkovská věž miminama.)
Analogie Napoleonova tažení do Ruska je Hitlerův vpád do SSSR, i když jejich armády se napohled vůbec nepodobaly.
EU je analogií 4 říše i když nadvláda nepřišla vojenským dobytím.
Analogií parního stroje devatenáctého století jsou spalovací motory století dvacátého, otroci starověku a vodní/větrná síla ve středověku a novověku. Analogie se týká toho, co to pžedstavovalo ve společnosti.
Skutečná analogie není nijak omezená a všechny falešné platí jen do prokouknutí. Jako všechny podvody.
Kdysi byl mladý nadějný spisovatel Švejda. Psal dílka, co doba/strana žádala, mladý nadějný v pracovním prostředí. V jednom dílku popisoval pracovní schůzky na Barandově a produkční a režiséry tam popisoval slovem náčelníci. Působilo to děsně pitomě, protože tehdy byl ještě socialismus a ti "náčelníci" tam byli, protože se podřizovali vůli strany. Navíc se vtírala představa, že tam sedí s čelenkami s péry a v oblekách z kůže zdobenými našitými korálky. Popřípadě v nádražácké uniformě.
Rozdělování práce pojmenované bitevní plán (battle plan) se děje korporátu. V jedný firmě si toho zaměstnanci napřed ani nevšimli, protože pokyny chodily emajlem. Pak se to provádělo ústně, všichni se postavili do kruhu a každému se řeklo, co má dělat - někdo na to kašlal úplně, někdo udělal kousek úkolu, aby se neřeklo a pak šel dělat svoje, někdo to dělal jak blázen a pak rychle sekl s prací ve firmě.
Šéfy to bavilo a zaměstancům to bylo k smíchu. Kdyby si hoši radši vystudovali něco o manažmentu. Tam nechápali ani holou větu. Sice to po nich chtěli, ale stejně.
Jo. Teda ano.
Jo. Teda ano.
Omlouvám se, není k věci v článku, je ke včerejší diskusi...
Zmýlil jsem se včera, špatně jsem vyčetl v tabulce na odkazu od „emy“ průměrný důchod v roce 2019 jako okolo15 000, šlo o důchody mužů, obě pohlaví průměrně mají správně 13 487,- Kč.
Ten rozdíl je ještě markantnější než jsem si (jako dobře, ale jinak zajištěný důchodce) myslel…
Napsal uživatel ema (neověřeno) dne Pá, 10. 07. 2020, 16:54
ale lidičkové zapněmež myslivny a paměť místo skuhrání
jen pro vzpomínku i když jde o průměry
https://www.czso.cz/csu/czso/graf-prumerna-vyse-starobniho-duchodu-v-ce… a
http://www.vdimetros.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=2&…;…
Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)
• Odpovědět
Napsal uživatel Petrpavel (neověřeno) dne Pá, 10. 07. 2020, 20:17
Trochu počítání by to chtělo...
Když vynásobíte (jak je správné podle inflace cen a příjmů), tak vyjde že aby se dostaly nynější důchody na úroveň roku 1989, tedy 1639,-Kčs násobeno deseti, musely by být průměrně 16 390,-Kč a ne okolo 15 tisíc.
A to nepíši o současné stonásobné ceně vody, třicetinásobné ceně el. energie, dvacetipětinásobnám cenám za nájemné či byty... Jistě, boty a oblečení u Vietnamců jsou levné, žrádlo v marketech taky.
Střílíte na lišku a trefila jste Maryšku. To se holt slepým a neuvažujícím stává ...
Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)
Slepice ... a není to ješitnost, je to zájem o oponenturu.
Prosím místo jedné slepice jednoho nesouhlasícího o pár jeho slov. Mnoho nežádám, je mi jasné že toto téma je hodně vyčerpané a vyčerpávající, jenomže má smysl jenom tehdy když dokážeme uvažovat v celorepublikových průměrech, ne hledět na své osobní postavení, jinými slovy na svou peněženku či konto.
Slibuji že nebudu už na to téma reagovat.
ach bože ppéčko, nemusel jste to rozvádět - ale když už
tak to je/byla jen základní premisa. K té vodě - bylo přece nutné - dát dostatečně vydělat spojencům modroftáků- za privatizování zdrojů, energie - bylo nutno podpořit ukroše a nově asi i němce, a ty nájmy - jak říkal taťka Klaus - bylo potřeba vytvořit tzv. "střední třídu" - a tak se holt nájmy zvedly. Že se to nepodařilo tak úplně - a že vznikla hrstka bezohledných šíbrů a žádná střední třída - tož to už jaxitaxi zavinila "nová vyšetřovací a soudní elita, co se chtěla taky vyšvihnout vejš nad normální lidi. Paradoxem je, že jsme na to neslyšeli/nechtěli slyšet - přestože nás o tom souzi přesvědčovali, prostě proto, že jsme nechtěli slyšet.A tak to bylo i v různých jiných komoditách...
Bohužel
To je text s otevřeným konečníkem,
či jak se to říká. Zaujal mě obrat “tu máš čerte kropáč”. Co to je, ten kropáč? Tam jsem neporozuměl textu. Krompáč to určitě není. Možná krumpáč. Nebo... na vojně se mě polský kamarád ptal: muš ten krumpuč?
Slangový výraz
U nás na šumavském podhůří se kropáčem nazývá zahradnická konev na zalévání s "makovicí" na konci. Původ to možná kdysi vzalo u farářovy kropenky na svěcenou vodu.
U vesnické babičky to byla běžná výbava domácnosti, pověšená v létě na plaňkovém plotě u zahrádky. U té druhé z nedalekého městyse na břehu Otavy sloužil pak kropáč k zalévání hrobu na hřbitově nedaleko místního raritního kostelíka románského původu.
Domnívám se (nejsem věřící a nevím to jistě), že čert trpěl na svěcenou vodu silnou alergií.
Kropáčem se rozstřikuje…
Kropáčem se rozstřikuje svěcená voda.
Tumáš, čerte, KROPÁČ: Totéž…
Tumáš, čerte, KROPÁČ:
Totéž jako :Tady máš, čerte, cákanec svěcené vody z farářovy KROPENKY.
Pro čerty je svěcená voda to samé jako gumový projektil pro pařížského demonstranta nebo Zeman pro Chvilkového Milionáře.
omluva:
Začal jsem psát a po první větě jsem si musel odskočit.
Prostě jsem mezitím předchozí vmezeřené předřečníky pros...
Ale halík je lucifer
a ve svěcené vodě se koupe. A jistý polský kněz stříkal svěcenou vodu na věřící stříkací pistolí. Je i pistole kropáč?
Já bych Halíka zase tak moc nepřeceňoval.
Jan Drda, Hrátky s čertem.
---
Já myslím, že Halík je taková hypertragická variace na postavu otce Školastika. Kněz, zaslepený vlastní pýchou. - To jsme opět u analogie: jsou tu podobnosti, ale také rozdíly. Rozdíl je ten, že Drdův otec Školastik je postava mile komická, zatímco páter Halík první z obou vlastností postrádá, a druhou nahradil odporností.
A zase analogie: v obou případech se smějeme, ale ten smích je pokaždé jiný.
To rčení chápu spíš tak, že…
To rčení chápu spíš tak, že čert dostal do ruky kropáč a on sám je pověřen rozstřikovat svěcenou vodu na ty ostatní. Vyjádření zcela absurdní situace.
Takže kozel zahradníkem?
Takže kozel zahradníkem?
BaboLubo,
dík za názor, určitě máte v některých případech použití tohoto rčení pravdu .
Řekl bych, že jej různí autoři používají jak v pojetí, které uvádím, tak v oné absurdní, ironicko-sarkastické aplikaci.
Která je jaxi asfaltovější a tudíž mě samostnému zákonitě bytostně bližší.
...............
Je zajímavé, že dnes ani slovo "kropáč" ve významu "kropící konev" či "rozstřikovací děrovaná hlavice kropicí konve" spousta městských nemajitelů zahrad nezná.
Já bych řekl, že to je spíš…
Já bych řekl, že to je spíš se smyslu "Tu máš Zagorko erekci před nos"
To co nejvíc nechce, to dostane.
Re: Ládik!!! a spol. Nikoli, kropáč je
středověká zbraň, kterou proslavili husité. Nebo spíše vešla v obecnější známost kvůli důrazu kladenému na téma husitských válek při výuce dějepisu
https://cs.wikipedia.org/wiki/Krop%C3%A1%C4%8D_(zbra%C5%88)
"Falář" má kropenku.
Čili kropáč
je kropenka v pevném skupenství.
I kropenka je skupenství pevného.
Jen má místo hřebů otvůrky, jimiž prochází svěcená voda obsažená v houbičce/hadříku/mechu umístěné v dutině kropenky.
Po hřebech kropáče tekutina (obvykle krev) naopak zvolna stéká, případně se rozstřikuje (a jsme zase u kropenky...).
"Kropáč" má ovšem ještě další význam, který lze moderně vyjádřit pojmem "pojeb".
"Dostat kropáč" znamená "být vyplísněn/sprdnut/seřván/zjebán jak sirota".
Čeština je prostě nádherný a nesmírně bohatý jazyk.
Re: Občan Opravím za Ládika!!!
Kropáč je 3D obraz kropenky se stříkající vodou pevného skupenství.
Teď již snad budete uspokojen.
Aj tak móžno.
Motorizovaným zdokonalejším husitských bojových kropáčů jsou antidemonstrační vodní děla.
(Jejich nevýhodou je neekologická spotřeba a transport pitné vody, zatímco husitská klasika si vystačila s krví, kterou si navíc každý protivník přinesl sám)
Což zkusit průtokové svěcení vody ?
Pokud někdo znáte nějakého vesnického faráře, který je zároveň příslušníkem místního sboru dobrovolných hasičů, zeptejte se ho, zda by nebylo možno zkonstruovat průtokový výrobník svěcené vody:
Kdyby se umístil mezi cisternu s vodou normální a hadici, bylo by možno intenzivním proudem tlakové svěcené vody bojovat nejen proti Halíkovi, ale i proti značné části poslanců tuzemského parlamentu.
Je ovšem otázka, jestli by to prošlo u ekologů. Prý při dopadu svěcené vody na ďábelské entity vzniká takové množství tepla, že vznikne nejen řev přesahující intenzitou stotřicet decibelů, ale paradoxně se při dopadu vody i kouř a saze. Nejspíš jde o několikastupňovou exotermní reakci s rozkladem svěcené vody na svěcený vodík a jeho následné spalování na povrchu na uhlík bohatých politiků. Možná by šlo přidávat do svěcené vody malé množství svěcené platiny coby katalyzátoru. Pražské politické ovzduší je už zasviněné dost.
Re: AH Zcela neprůchodné z důvodu
zvýšených emisí CO2. Greta vám za tento nápad provětrá brka, to teprv uvidíte.
Konstrukce netřeba,
bo vyvíječem SV je sám kněž-dobrovolný hasič. Musí však mít nejméně jednoho asistenta, který mu pomáhá udržet a směrovat hadici, neboť kněz -hasič jednou rukou permanentně žehná.
To je snad jediný nedostatek hadicového průtokového vyvíječe SV. Pevný postřikovač, umístěný na cisterně žehnacího vozu, lze přežehnat vždy po naplnění nádrže a kněz-hasič se tak může plně věnovat požáru a/nebo věřícím a/nebo obému.
To ano, avšak...
Původcem názvu je skutečně kropenka - jak podle tvaru, tak podle účelu.
Kropáč - od "kropiti" (v tomto případě ovšem ranami, uštědřovanými zbraní mající vzhled velmi podobný kropence).
Němci mají pro kropáč obdobně výstižný název - Morgenstern (čili "Jitřenka"). Přežije-li oběť ránu, po nabytí vědomí hovoří o hvězdičkách, které byly tím posledním, co viděl :o))
"Tu máš čerte kropáč!" má stejný význam jako "Pic kozu do vazu!" - tedy vyjádření překvapení či úžasu jako "Hle!" nebo "Aha!" ve smyslu náhlého rozvzpomenutí se či poznání nebo užasnutí, nebo také "Zírejte!", "Teď vám to nandám!" - takže naopak vyvolání překvapení.
USA
Alef Nula.
Na deštivou sobotu dobré čtení.
Klaus starší opak mladého,žádná trojčlenka,ale neviditelná ruka trhu.
Jinak jde použít analogii,náš Chánov,USA celé.to by snad urovnal jen Putin,kdyby to udělal s USA oligarchy,to samé co s Ruskými.
U nás prší jako ve Vádí Halfě
a proto půjdu dělat Ládika Parléře. Ten nahoře má kropáč jen pro někoho.
Opravdu ten "Karel" bydlí na Floridě?
Protože tam bych očekával srovnání spíše s kubánskými připrchlíky.
V tamní společnosti jsou vnímáni podobně jako Cikáni v ČR.
Včera mi soused popisoval…
Včera mi soused popisoval kubánskou pracovitost. Byl tam za socialismu mnohokrát.
Docela vám věřím.
Můj dojem z článku, resp. ne…
Můj dojem z článku, resp. ne z článku, ale z mailu Karla, je trochu rozpačitý. Pominu to, že po coroňáku už i my, v zaostalém Česku víme, co je Zoom, Teamsy a další aplikace. Karla neznám, tedy bych mu nechtěl křivdit, ale přijde mi, že u vědomí, že jeho mail může někdo číst, myšleno "tam u nich", zůstává jen u korektního klouzání po povrchu. A nebo je to přirozená univerzitní uhlazenost. A nebo se tam fakt zas tak moc neděje. A nebo jsem jen já podvědomě očekával nějaké tříštivé bomby ve sdělení přímo "odtamtud", přičemž mail nesplnil má očekávání kontroverzností, nad kterými bych zůstal ohromeně sedět. A nesplněná očekávání jsou jak známo vždy důvodem k zavrhnutí (což tímto nečiním).
A pane Nulo, k té matematice se, prosím, vraťte příště!
Necítím se povolán radit jiným,
jak mají rozumět tomu, co čtou. Ale navrhuju při čtení toho, co Karel píše, uvědomit si, že především je to soukromá korespondence mezi dvěma letitými přáteli (Karel dal ke zveřejnění a redakční úpravě (byla nepatrná) souhlas). Poznámce o nesplněných očekáváních rozumím. Sám často říkám/píšu, že zklamání je nenaplněné očekávání, a to je vždycky z nějaké části také (ne však výhradně) záležitost toho, kdo očekává.
Karel má sklon vyjadřovat se rezervovaně. Je to akademik a není to žádný stahovač králíků; má brilantní mozek šachisty a je s to uvažovat o mnoha souvislostech na mnoho tahů dopředu a paralelně. Takový člověk zjednodušené kategorické soudy prostě nevyslovuje. Kromě toho - chybí nám tu neverbální komunikace. Mám tu výhodu, že Karla znám, a když čtu jeho mail, je to, jako bych ho viděl mluvit. Tuto výhodu bohužel nedokážu se čtenářem sdílet, to by musel můj článek vypadat úplně jinak.
Při čtení Karlova mailu jsem si zřetelně uvědomil, že naši představu o aktuálním stavu našeho okolí (záměrně neříkám nic o "poloměru" toho okolí) významně předurčuje mimo jiné i sada informací, která je nám naservírována. Je nasnadě, že člověk, žijící na Floridě v Miami má tu sadu jinou než člověk, žijící na východ od Krušných hor. Pokud jde o Karla samého - on si vyžádal odkaz na můj článek, nepochybně si přečte diskusi pod mým textem a díky tomu pochopí, jak má správně rozumět událostem, které se mu odehrávají za barákem v sousední avenue. Jak ho znám, jistě to ocení.
Miami je obrovská městská aglomerace s velmi proměnivou hustotou osídlení a asi tedy nebude "událostně homogenní". Umím si představit, že v rámci města někde vládne téměř apokalypsa a jinde klid (netvrdím, že to tak je, jen si to umím představit).
---
S návratem k matematice... tady jsem trochu na rozpacích. Koho to bude bavit? Vás a mě? Není to málo, Antone Pavloviči :-) ?
Takže snad, snad útržky, nápady, hypotézy bez předpokladů a důkazů, aby to mohl číst nejen přírodovědec a technik, ale i lopata, humanitní pleva či dokonce úředník (obory seřazeny sestupně podle společenské relevance). Realita bude asi taková, že ve svých textech se matematice zcela vyhnout nedokážu (zlatník od zlata, sedlák od hnoje) a občas vystrčí růžek i jiné obory, které se na mě nějakým způsobem podepsaly. - Prostě jako každý autor.
Ano, chápu všechny důvody,…
Ano, chápu všechny důvody, které uvádíte, tedy že to není reportáž, že jsem příliš očekával popis apokalyptického zhorucení, i že váš kolega je akademik a vyjadřuje se úměrně tomu.
Trefil jste přesně to, co by mě zajímalo nejvíc - jak píšete, že Miami (i celé USA) není "událostně homogenní". To je to podstatné - jaká část US je jen polechtána nějakou demonstrací na náměstí, která se za hodinu rozešla, jaká je pod tlakem stupňovaných nepokojů (a stupňují se nebo vychládají?), a jaká část je zachvácena požárem anarchie. To je věc, která mi nevyplývá z žádného zpravodajství, tedy aspoň českého.
obecně řečeno : americká i…
obecně řečeno : americká i naše média už dávno nejsou objektivní (pokud vůbec kdy byly) a kauzu letošních nepokojů ve Státech nezřízeně nafukují ať už na objednávku levičáků nebo z prosté touhy po prodejí novin a větší sledovanosti. Ve skutečnosti, pokud se opřeme např.o počty odstřelených lumpů při rabování, počty uvězněných, lidí avizujících trvalé následky anebo množství vypálených objetů se mi jeví současné nepokuje vzhledem k obrovské publicitě jako bouře ve sklenici vody. Za posledních padesát let byly ve státech mnohem silnější akce nespokojených a protiakce státních silových složek, kdy se počty mrtvých pohybovaly v deítkách a zatčených ve stovkách... Namátkou třeba rasové nepokoje v Detroitu (1967 - 43 zabitých, 2500 vypálených nebo vyrabovaných obchodů), causa Rodney King (1991 - 63 mrtvých - 7.000 požárů - miliarda ve škodách), , hurikán Katrina (2005 - asi padesát postřílených zlodějů a násilníků národní gardou policisty a armádními veterány jenom v katastru New Orleans - nepočítám oběti přírodní katastrofy). V reálu je dobré se soustředit na nějaký ukazatel, který dost dobře nemohou média okecat, třeba na počty obětí násilí, proto taky v tomto směru dnes média mlží. Mimochodem letos budou mít mrtvých a zdravotních trvalých následků víc policisté než demonstranti, alespoň zatím to tak vypadá. Nenechte se zblbnout, apokalypsa se nekoná.
Taky si myslím.
Vyjadřovat se rezervovaně je jedna věc. Nic neříct je druhá.
Michal Šopor taky není žádnej radikál. https://www.youtube.com/watch?v=CC0g3Tn0KWM
Jeho reportáže jsou příliš dlouhý, nejde to do hloubky, jsou to názory kluka, co se živí jako trenér fitness, nemá žádnou ideologii, ale občas tam řekne nějakou informaci, proto kterou to má cenu, jako třeba, že v Hollywoodu jsou voliči Trumpa, na vysokejch místech a musej to tajit. Což o Hollywoodu řekne spoustu věcí v jediný větě.
Také záběry na řady bezdomoveckejch stanů na chodnících LA, pokaždé jinde, vyprávějí o USA jinej příběh než TV a Filmy.
Podobně jen zážitky kolegyně, co byla v USA na dovolené a popisovala nakupování.
Mě to přijde, že si je pán vědom toho, že může dopadnout jako ten čecho-britskej profesor, kterýho obratem odsud k nim, nabonzovali nějací naši vítači a tak píše tak, aby to by schopnej obhájit i před univerzitní kárnou komisí složenou z ideologicky nepřátelských jedinců.
Připomíná to dopisy z koncentráku, kde byla varování skrytá za pozdravy od dávno mrtvých lidí či dopisy emigrantů, kam se důležití věci psaly jen v náznacích nebo vůbec.
dnešní Ivan David
MUDr. Ivan David
37 min ·
Angel Merkel a neuvěřitelná slova Dity Charanzové
Kancléřka Merkelová promluvila ve středu v Evropském parlamentu jako představitelka Německa, které bude nyní půl roku řídit Evropskou unii ještě více než doposud. Po ní dostali někteří poslanci příležitost 1-3 minuty promluvit. Podle očekávání projevili k vůdkyni obdiv a chvěli se pozitivním očekáváním. Jedna poslankyně dokonce pravila (v oficiálním českém překladu), že ona jediná (Merkelová) „má koule“ vyřešit palčivé projevy Evropy. Nás ale musí především zajímat reakce Dity Charanzové (ANO), která v Evropském parlamentu zastává funkci místopředsedkyně a zastupuje zde fakticky premiéra Babiše.
Tato vzácná žena řeklave svém minutovém projevu: „Vždy, když se potýkáme s globálními výzvami, ať už je to Putin, nebo Erdogan, tak jste to byla vždy vy, kdo se, chopil vedení a sjednotil Evropu. To, co bylo zřetelné na Vaší roli při řešení těchto krizí byla snaha o realitu, převést slova do reality, ale my teď potřebujeme převést tento přístup, čím dál víc, tady v Evropě, potřebujeme váš přístup, jak restartovat ekonomiku, vy po nás chcete, abychom byli jakýmisi zprostředkovateli, a proto byste tady taky měla hrát roli toho, kdo zprostředkuje zájmy všech stran, nejenom Francie a Německa, ale taky těch, kteří jsou na Jihu, nebo na Severu, aby to zohledňovalo i to, co je naším zájmem v Praze. Já si myslím, že Německo by tuto rovnováhu mohlo nalézt, protože ví, že nepůjde o prosazování německého pohledu na věc, ale aby to bylo předmětem konsensu.“
Co je to za blábol? Paní Angel Merkel se chápe vedení, aby sjednotila Evropu? Putin je globální výzva proti níž nás Merkel sjednocuje? Snad tím, že trvá na dodávkách ruského plynu do Německa? Erdogan výzva je, jeho postup je víc než vyzývavý, ale Merkel nás proti této výzvě sjednocuje? Čím proboha? Tím, že mu Německo dodává zbraně? Tradiční německou podporou Turecku vraždícímu vlastní obyvatele, nehledě na jeho stále agresivnější chování nejen proti Řecku a Kypru, kterým krade z nalezišť uhlovodíky? A Merkelové Německo? Ani slovo proti! Když jsem pozoroval ostré výtky skoro všech poslanců vystupujících v Evropském parlamentu na adresu „vysokého představitele pro zahraničí“ španělského socialisty Josepa Borrella, který si pochvaloval své diplomatické úspěchy při jednání s tureckými představiteli, měl jsem pocit, že tento politik Evropu sjednocuje, ale proti sobě a Turecku. Jakou roli v tom hraje Merkel to nevím? Určitě neprotestuje. Hrozilo by například zestátnění německých podniků v Turecku.
Nevím, co je „snaha o realitu“. Realita je realitou bez ohledu na snahu. A „převedení slov do reality“? Například tvrzení „my to zvládneme“. Pokud to zvládá, pak islamizace nejen Německa je jejím cílem, což asi naplňuje obdivem i Charanzovou.
Opravdu potřebujeme Merkelové přístup k „restartování ekonomiky“? Evropská komise si půjčí peníze od komerčních bank, samozřejmě nejlépe německých, a ty pak rozdává a půjčuje dál. Splácet je máme my všichni. Připomeňme „pomoc“ Řecku, z něhož se tato země sotva kdy vzpamatuje. Teď hrozí pomoc Španělsku a Itálii. Nakonec budeme všichni dlužit německým bankám. I když si nepůjčíme. To je to „zprostředkování zájmů všech stran“? Jak to bude „zohledňovat zájem nás v Praze“? Charanzové zakazování národních vlaječek poslanců, tedy včetně mojí české, je snad důkazem, že Charanzová vlastenectvím netrpí.
Německo že neprosazuje „německý pohled“? Podle Charanzová má zřejmě Německo v altruismu tradici. Německo hledá „konsensus“, podle něhož je třeba se podrobit jeho zájmům. A Evropská unie je jeho nástrojem. A Merkel tento nástroj bude jako kancléřka předsednické země půl roku třímat ještě silněji. Z tohoto poznání asi plynou Charanzové slova. Takže koho v Evropském parlamentu vlastně zastupuje?
Ivan David.
Maneca.
Díky za článek od I.Davida a jsem doma,to objímání Merkalové s Erdoganem,má dalekosáhle důsledky,když se tito dva spojí,pak to dává i souvislosti s migranti.
Kouzlo nechtěného
"objímání Merkalové s Erdoganem..., když se tito dva spojí..."
To musí být fakt dobrý péčko.
:-DDD
Re: Maneca No vy jste teda ale hloupá Maneca, když
jste nepoznala, že souška Dita zastupuje v Bruselíně číslo svého účtu.
Rychle se narvěte do minisukně a o tři čísla menšího tílka, nechejte se zmalovat v tejtů studiu - nejlepší by byl nějaký čínský drak a emerycký nápis - a uvidíte, jak rázem zchytříte, zkrásníte a "zmladíte".
(Sloveso zmladit jsem vymyslel nyní a líbí se mi hodně moc, takže máte u mne malé, zcela bezvýznamné vůbec nic neznamenající +.)