Česká republika má v současné době dva velké průsery. Drahé energie a drahé bydlení. Obojí je základní lidská potřeba, obojí vytváří postupně vysloveně revoluční situaci i revoluční nálady a pokud se to rychle nevyřeší, směřujeme spíš k hořícím ulicím než sluníčkové bezemisní budoucnosti. Všechno ostatní jsme tady už měli. Nekompetentní vlády, zloděje na všech úrovních, geopolitickou nejistotu… ale to všechno bude daleko menší problém, pokud lidi budou mít kde bydlet a budou schopni zaplatit topení a svícení.
O energiích jsme se už mockrát bavili a do voleb ještě hodněkrát budeme, takže v této chvíli jen řeknu, že musíme odejít z lipské burzy, opustit systém emisních povolenek a zastavit zavírání uhelných dolů. Okamžitě. Pokud po volbách nevznikne vláda s dostatečným mandátem tohle udělat, tak jsme v řiti. Současní Hladíci a Síkelové totiž dělají kroky, aby se těžba už pokud možno nedala obnovit. Musíme zestátnit ČEZ a v Česku musí být elektrika za české ceny. Ano, přebytky klidně můžeme prodat Němcům za německé ceny, ale tady u nás musejí a mohou být ceny elektřiny za dvě koruny. Tím myslím silovku. Kompletní cena elektřiny včetně distribuce, daní a dalších příživnických poplatků musí být maximálně 3,60 Kč. Brání tomu jen nenažranost, nic jiného.
Co se týče plynu, vládní politika musí být jednoduchá – cena. Žádná ideologie, žádné molekuly svobody nebo molekuly totality. Levný plyn je nezbytný, protože tahle vláda nadělala tolik škody, že budeme muset mít nějaké plynové elektrárny, abychom vůbec zachovali stabilitu sítě. To není řešení, které bych si přál, ale bude to nouzové řešení z nezbytnosti. Architektonicky by ty plynové elektrárny měly mít vzhled řiti Uršuly Leyenové, protože to je přesně důvod, proč budou muset vzniknout. Samozřejmě, pokud do nich nebude levný plyn, tak jsme opět v průseru. Tady se dá udělat jediné – politika všech azimutů a vyvažování, dobré vztahy na všechny strany a doufat, že evropské hodnoty už nebudou v plynových nákupech hrát žádnou roli.
Dnes chci ale mluvit především o druhém průseru a tím je bydlení, které se začíná dostávat úplně mimo realitu. Český sen se začíná stávat českým zbožným přáním. V této zemi chce mít každý vlastní bydlení. Je to dobrá investice. Bydlet ve vlastním znamená přežít i Fialovy důchodové reformy. Tedy… až donedávna. Pak přišla digitalizace stavebního zákona a nové unijní grýndýlové předpisy a tohle dohromady prodražuje bydlení tak, že se z jednogenerační hypotéky začínáme dostávat na dvougenerační.
V Praze je zhruba šest set tisíc bytů. Jen aby se tento bytový fond udržel a obnovoval, musí se ročně postavit kolem deseti tisíc bytů. Staví se zhruba čtyři tisíce. Víc jich Praha nepovoluje. Zároveň se do Prahy pořád lidé stěhují za prací a za lepším životem, takže ceny bydlení jdou nahoru. Praha by potřebovala pár let stavět dvacet tisíc bytů ročně a pak se motat alespoň kolem těch deseti tisíc každý rok. Minimálně do doby, než lidi zjistí, že se jim v Praze zase tak nelíbí, ale Chomutov, to je terno!
Samozřejmě je zapotřebí řešit i nájemné a sociální bydlení, protože když kuchařka vydělává dvacet tisíc měsíčně, tak jí nikdo hypotéku nedá ani na levný byt. A protože kuchařka také sní český sen o vlastním domově, je třeba se vrátit k modelu družstevního bydlení. Je třeba ukončit obchod s chudobou, kdy sociálka platí různým vykukům naprosto nehorázné částky za nájem prostor, které by nemohly sloužit ani jako maštal. Samozřejmě to bude stát spoustu práce a spoustu politických zápasů.
Ale stavební zákon, ten může být hned. Takový, aby se rozjela bytová výstavba. Stejně tak můžeme hned odejít z lipské burzy a můžeme zestátnit ČEZ. To jsou kroky, které mohou být rychlé a i když se výsledky nedostaví ihned, dostaví se rozhodně rychleji než dostavba Temelína nebo vykořenění obchodu s chudobou.
Abychom toto mohli udělat, musí být vítězství opozice co nejdrtivější. Tak drtivé, aby se Baxa ani Koudelka neodvážili volby zpochybnit a aby dnešní Fialové a Rakušani začali hledat, kde tesař nechat díru. Jen tak si budeme moci vzít naši zemi zpátky.
_____________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
- Log in to post comments
Komentáře
A což nějak takto?
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2162137
Jenže
této protičeské vládě vysoké ceny energií vyhovují, neboť pak je z nich i vyšší DPH a zvláštní daň udělali taky (už jen ta by mohla být důvodem k arbitráži ze strany akcionářů). Mimochodem opět je na stole arbitráž Diag Human, jestlipak to odborníci započítali do rozpočtu? Není třeba zvyšovat příjmy rozpočtu, ty už narostly hodně a už to možná ani nejde, ale je třeba snížit výdaje. Začít by se mělo snížením počtu úředníků a policajtů na stav třeba ve Švýcarsku a zrušení většiny dotací.
Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi
Danieli, reagoval jsem na plán zestátnění ČEZu. Nevyplácení dividend je něco jiného, možná by to fungovalo, ale možná také ne. Proč spíše ne? Protože platí to výše uvedené přísloví o Jovovi a volovi. My jsme stát až 4. kategorie, s Francií jako velmocí se nemůžeme absolutně srovnávat. Jedná se totiž o zjevné obcházení zákona o ochraně investic přehlasovaných akcionářů. Na to by soudy ochotně slyšely, obzvlášť když nám nepatří, ale jsou pod dominancí těch známých globálních figur, které drží obrovské majetky a jim odpovídající politickou a ekonomickou moc.
Samozřejmě souhlasím, že problém vysokých cen energií je potřeba řešit. Ale nezapomínejme, že kromě ČEZu máme ještě jako územní distributory E.ON a Pražskou energetiku. Jednou z možností by mohla být nulová DPH a osvobození od daně z příjmů a pod., ale stát zase přijde o rozpočtové příjmy. Svízel spočívá v tom, že elektřinu nelze skladovat, jako např. plyn a uhlí. Všechna řešení donucením státní mocí jsou špatná, potom jako poslední zůstává dohoda státu s minoritními akcionáři za odstupné posvěcená zákonem.
když podle tebe
nejde vyřešit nic. Jinde to jde, stát přitlačí a firmy se rády dohodnou. Drahé supermarkety ? Každotýdenní kontroly z hygieny, bezpečnosti, hasičů, finančák, .....a každá kontrola něco najde. A milionové pokuty, opakovaně a opakovaně. Však oni by se rychle umravnili. Jen chtít.
no a opravy příjezdových cest,
které by se protáhly třeba kvůli archeologům....
Dvacet let
by tu dividendu nedostal ani stát. Francouzi vyplatili asi 150% aktuální ceny, tak, jak se to běžně při nuceném odkupu dělá.
Stát má v ČEZ většinu, a tak…
Stát má v ČEZ většinu, a tak by nebyl problém stanovit dlouhodobou strategii, nulové dividendy z akcií, ale reinvestice, které se vrátí v dlouhodobém horizontu. Tím by nikdo nebyl poškozený, ani minoritní akcionáři. Akcionáři, kterým se to nelíbí, mohou své akcie prodat. Stát bude nakupovat pouze, bude li cena nízká.
V dnešní době by značná část akcionářů své akcie raději prodala.
"Tím by nikdo nebyl poškozený, ani minoritní akcionáři."
Obávám se, že by minoritní akcionáři poškození byli, protože jejich akcie by následkem nulových dividend byly v daném čase neprodejné, resp. prodejné za ztrátovou cenu. Stát by tak nechránil investice, čímž by porušil mezinárodní smlouvy o ochraně investic a poškození akcionáři by se po něm soudně domáhali náhrady škod. Ne bezdůvodně varuji výše před státním bankrotem ČR.
Akcionář vydělá buď na…
Akcionář vydělá buď na dividendě, nebo na zhodnocení majetku na které jsou akcie vydané. V případě reinvestice by akcionář jen těžko něco vysoudil.
Nulové dividendy
by poškodily hlavně stát, neboť... je to jeden z významných příjmů rozpočtu.
a kdo je to stát ?
nejsou to občané ?
na čt1
běží "SAMA doma". Není to gender nevyvážené ? Co když chlastají doma chlapi ??
za socíku
by ty polorozpadlé byty a baráky byly za rozumnou cenu rozebrány za pár dní a do roka opravené.
Za socíku
se z prvorepublikových domů staly ty polorozpadlé. O žádném, tehdy opraveném, nevím. Opraveny byly až po revoluci, některé, které město neprodalo, dosud opraveny nejsou.
třeba několik
je jich dodnes v brněnském Bronxu.