Minulý týden jsem se bavil s jedním svým kolegou - dodavatelem technologií z Brna. Už jsem tu o něm psal, je to ten chlapík, co napůl patří společnost vyrábějící zařízení pro skladování obilovin s obratem cca 150milionů korun ročně (ale nízkou marží) a ve svém volném čase sedá na traktor a obdělává sedmdesát hektarů po dědečkovi. Je výjimečný v tom, že těch 70ha vlastní a takřka nic si nepronajímá. Díky tomu si nemusí platit nájem a je finančně odolnější, když přijde nějaký hubený rok.
Hospodaří kousek od Dukovan - mezi Jihlavou a Rokytnou. Díky tomu, že vlastní ještě strojírenskou firmu, které se docela dobře daří, tak si snadno mohl koupit slušnou techniku, ze svého vesnického domečku udělal docela pěkné sídlo a dneska má celkem malebný stateček.
Svěřil se mi, že někde u Třebíče se prodává nějaká větší plocha orné půdy patřící klášteru. To víte, černoprdelníci si to špatně spočítali, lesy jim sežral kůrovec, dřevo museli prodat zrovna v době nejnižších cen a teď nemají na zalesnění. Prý jestli si to nechci koupit... je k tomu i pěkný dvůr, jakási bývalá tvrz, prostě naprosto nádherný kousek země. On sám by si to koupil hned, ale už je uvázaný na svém.
Ptám se ho, jak ho to napadlo, co já bych s tím dělal...
Prý jestli se nechci stát také malým zemědělcem...
Říkám, že už malý zemědělec jsem a mám to udělané bezpečněji než všichni v okolí. Navíc mě nemusí zajímat komoditní burza, nemusím řešit dotace a neudřu se na tom.
Kouká na mě a povídá, že bude v nejbližší době prodávat svůj podíl v té své strojní firmě, protože už ji nepotřebuje. Vláda totiž mění podmínky čerpání dotací a když si to kompletně spočítal, tak zjistil, že na padesát hektarů bude dostávat na každý hektar přes pětadvacet tisíc korun. Bez ohledu na to, kolik vypěstuje.
Bude takový ten EKO a BIO zemědělec a bude pěstovat speciální plodiny. Biokmín, biodýně, biomák...
Ptám se ho, komu to bude prodávat, vždyť to nebude mít skoro žádný výnos a každou chvíli mu to sežerou nějací cizopasníci.
O to přece jde, říká mi. Ono je úplně jedno, kolik toho vypěstuje a prodá. Podstatné je, že pěstováním těchhle plodin se dostane spolehlivě pod 5000 Kč ročních nákladů na hektar. Zbude mu bezpečně z každého hektaru dvacet klacků. Krát padesát hektarů, rovná se milion korun čistá ruka a je mu úplně jedno, jestli mu to sežerou brouci, spálí mráz nebo zničí sucho. Naopak, bude pojištěn a ještě dostane kompenzaci.
Vlastně je to nádhera... milion korun ročně výplata, s plodinami mu to vždycky vyjde tak, aby poplatil daň z nemovitosti... trošku si pojezdí pole, zbytek zemědělství si udělá z pohodlí pracovny doma, protože to bude znamenat jen vyplňování správných papírů. Bude doma s rodinou, starosti žádné, tu a tam bude dobrý rok, tak mu to ještě i slušně vydělá na nějakou dovolenou... za plat skoro sto tisíc měsíčně. Navíc ještě nemusí splácet techniku, dům má opravený, to už se skoro podobá žití z renty.
Na manželku založí druhou takovou farmu, pár hektárků si pronajme navíc a bude mít pro ní také velmi solidní příjem. (Proto ho zajímala ta klášterní usedlost)
Tak prý mám prodat barák, zadlužit se a koupit si farmu u Třebíče, kde si mohu hrát na soběstačnost mnohem víc než teď. Stát to zaplatí a při trošce dobré vůle to celkem bezpečně splatím. Nadbytečné hektary odprodám jeho manželce, tak na to vlastně skoro budu mít. Že mi v rámci dobrých vztahů poradí, jak to mám udělat.
Takové zemědělství si naše líbodémo zvolila přátelé. Zemědělství podle Hlavy 22, kdy je nejlepší nevypěstovat kmín. Stát to platí zcela a komplet. Budeme mít malebnou krajinu plnou nových vidláků, kteří si budou hrát na zemědělce, kteří toho vypěstují zhruba tolik co já na své zahrádce a tchánových záhumencích. Vidláky co se nikdy neušpiní, kteří si pořídí koníka, vyčlení dva hektárky pro nějakou masnou kravku, opraví si tvrz, udělají tam ubytování pro Brňáky a bude jim dobře. Stát to platí.
Už chápete, proč je tak skvělé být v asociaci soukromých zemědělců? Už chápete, že je to super byznys? Už chápete, proč se noviny hemží příběhy, kterak korporátní manažer k zemědělskému štěstí přišel? Protože mu stačilo mít trochu nahrabáno a pak se přinatrefit k nějakému krachujícímu produkčnímu zemědělci, co si sáhl na čtvrtinové dotace a špatně si to spočítal... koupit od něj zbylý majetek, dát dohromady těch akorát padesát hektarů a pak už jen vypouštět do světa svůj příběh o úspěchu v agroturistice. A milosrdně zatajit, že to celé platí stát. Po deseti letech tvrdé práce v korporátním světě přichází sladká odměna v podobě nepráce na čerstvém vzduchu za dotační peníze. A když bude šikovný, vydělá si další slušné peníze na obírání turistů. A kdyby ne, stát to jistí.
Už chápete, proč jsou na těch fotkách úspěšných zeměděleů samí mladí, krásní a chytří? Už chápete, proč mají na rukou drahé hodinky i prsteny a nebojí se, že by si to mohli zničit při práci s vidlemi či při čištění radlice? Už chápete, proč chtějí, aby to tak bylo i dál a aby pokud možno dostali na dotacích ještě víc?
Víte, já bych to vlastně nejraději udělal přesně tak, jak mi to ten můj kolega navrhnul, protože hloupý kdo dává a hloupější kdo nebere. Já jen nevěřím, že tahle krásná zemědělská pohádka vydrží dalších dvacet let, abych to splatil. Ale nebál bych se, že by si kolega nenašel někoho jiného. Ono to totiž vlastně ani není drahé. Sedmdesát hektarů dostanete za pětadvacet mega. K tomu dáte deset mega za barák a pětatřicet milionů nejsou zas tak velké peníze. Ročně dostanete milionek čistá ruka, nic neriskujete, klidně k tomu můžete dělat i jinou práci aniž byste se dvakrát předřeli. Dvacet hektarů navíc snadno a dobře prodáte. Pro dobře placeného korporátního přenašeče lejster, co přemýšlí jestli má nadbytečné korunky uložit do bytu v Praze nebo Brně, jsou to ideálně uložené peníze. A jezdit s traktorem? K čemu? Každý skutečný zemědělec si rád přivydělá obděláváním vašich dýní. A vám může být jedno, že to dělá špatně. Stejně vás nezajímá, jestli to prodáte.
Podle naší nové pravdomluvné vlády je tohle budoucnost. Minulý týden Nekula vysvětloval zemědělcům, proč je to tak super. A ono to vlastně super je. Jen... z takových farem to soběstačné zemědělství, které by uživilo republiku, fakt nevybudujeme. Je mi naprosto jasné, že tihle nikdy nebudou pěstovat pšenici a vždycky si prolobují, aby dotační podmínky nic takového nepožadovaly. Takhle to má Jurečka (tedy jeho žena), takhle to tam mají všichni.
A až to celé krachne, tak už bude nejspíš pozdě.
- Log in to post comments
Komentáře
Re: Ax a Vidlák Bez kopance - můj známý měl celkem
těžkou hlavu z toho, jaké zaměstnání vymyslet své dceři.
Chytrá moc nebyla, o kráse darmo mluvit, mladá jen datem v občance.
Tak ji poslal na vysokou ekologickou a pak ji upíchl jako poradkyni k vyplňování dotačních formulářů.
Problém je vyřešen a bába je studená od peněz.
Jo přesně takhle to funguje…
Jo přesně takhle to funguje. Stačí znát dotačního poradce a už to jede. Jedna taková moc šikovná paní sedí v kanceláři vedle mě. Už jsem jí poprosil, ať mi to s těmi dotacemi sesumíruje celé. Já to pak přepíšu do stravitelnější podoby a popovídáme si o tom.
A funguje to takto nejen v…
A funguje to takto nejen v zemědělství.
Já mohu podat hlášení ohledně dotací. jak to funguje u SVJ. To se přizve na schůzi mladý v saku, a je představen jako "ten co nám zařídí dotace". A takových je v Olomouci víc, protože ve 3 různých domech to byl vždy jiný. Živí se administrací dotací pro SVJ. Za 35K vypracuje projekt, ale to dům platit nemusí, bo až do takové částky dotuje stát zpracování projektové dokumentace pro Novou zelenou úsporám. A potom se sepíše smlouva, že z obdržené dotace mu přísluší 6% smluvní odměna a že vše oběhá na plnou moc. V domě to nikdo neumí, tak je hlasování jednomyslné. A dotace byla 2,4 Mega, takže za tento dům to dělá pěkných 35K + 144K. A podobných domů udělá za měsíc několik. Náklady na živnost židle, stůl, PC, tiskárna, mobil, dobré boty a kupovat papír do tiskárny.
Není to lepší než nějaké dotace v zemědělství.
A jako kontrast jiný dům, kde si žádného zprostředkovatele dotací nenajali. Dotace před 6 lety nezvládli vyřídit, přesto se pustili do rekonstrukce domu. Dnes běží soudy a nikdo v domě si není jistý, že nepřijde o byt. Výbor již třetí v řadě a hledá se, kdo je za vše zodpovědný.
Jaky jsem je muj problem a…
Jaky jsem je muj problem a opravdu si neumim zaridit krasne a mlade dotace (ja dosahl tak maximalne na cca 8.000 na ha se zvlastnim programem, ne jen SAPSy). Ale nezeru uplne kazdy kec, ktery jde kolem me s fantasmagorickyma cislama. Pospojovat ruzne programy umim taky, ale pak je splnit nebo to aspon dostatecne naaranzovat je jina. Nedavno byl desny hit s 14.000 Kc za vsesoviste. To bylo nadsencu, co to bude sekat a udrzovat. Nevydrzel zadnej.
CIM VIC PENEZ, tim horsi podminky. Nemam chrastala (jiste vis o co jde) ani jinou specialitku (nastesti, pac ja potrebuju sekat kdyz je cas a ne kdyz chce nejaky ptak, co chrani jineho ptaka). Staci, ze se mi snazi radit, jak mam sekat (protoze to srnci
se preci chova jak oni rikaji a ja ho pak honim po louce, protoze jejich moudra mu mama nerekla).
Ale jinak. Kdyz by to totiz byla pravda, tak by si tu samou dotaci zaridili ti cernoprdelnici, co jim ted tech 75 ha patri a nemuseli by si na to brat pujcku, oni ty pole uz MAJI. Preci se nepripravi o takovej vejvar. Kdyz by meli problem s cash flow, tak si na to vezmou zpetnou pujcku a daji pole do zastavy. To zvladnou levou. Ze by jim Pan nerekl, ze tady se da rejzovat? Toho na to nepotrebujou, na to jsou poradci. Takze pokud je to pravda, tak uz ten statek na prodej neni a velebnost stoji v prvni rada na dotacni poradenstvi, ne?
Nicmene si pockam na odborny clanek. Ac stary, tak se vzdy rad poucim.
Džamila
Právník Hradu začíná ohřívat olejíček na smažení.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Necekane-Pravnik-Stehlikove-se-ohani-Klausem-A-ten-Zemanuv-jede-tvrde-690607
Zatím, co Stehlíková se snaží celou záležitost svých tvrzení nasunout na dojmy vrátných z nemocnice a zahradníků a využít spor k další skandalizaci, právník Hradu nahlédl do Zemanovo zdravotní dokumentace a hodlá porovnat u soudu její obsah s prohlášeními Stehlíkové.
Přeji Džamile fritování ve vlastní šťávě, protože zrovna tahle její aktivita tak jak a v jakých souvislostech byla podána, je hóódně přes čáru.
Džamila řekne, že zdravotní…
Džamila řekne, že zdravotní dokumentace není úplná a nechá soudním znalcem přezkoumat zdravotní stav presidenta. Jeho lidská práva nejsou přece vůbec, ale vůbec důležitá.
A proč by to dělala? Cirhóza…
A proč by to dělala? Cirhóza jater v Zemanově zdravotní dokumentaci je - potvrdil to prof. Pafko.
Zeman mu povolil mluvit o…
Zeman mu povolil mluvit o jeho zdravotním stavu?
Je to skutečně v oficiální zdravotnické dokumentaci?
.
Nemám s tím zkušenost z užší, ale ani širší rodiny. Je vůbec cirhóza a v těchto letech léčitelná?
V tom věku lze nejspíš játra…
V tom věku lze nejspíš játra regenerovat jen velmi těžko. A nemusí se jednat jen o cirhózu. A transplantace? Nevím, nejsem lékař.
Je vidět, že pořekadlo "Na každé prase...
...se vaří voda" není pravdivý výrok. Voda někdy může být nahrazena např. olejem.
To prase bylo nemocné a mělo…
To prase bylo nemocné a mělo hlad.
I na hladové a nemocné prase…
I na hladové a nemocné prase se vaří voda. Džamilu nevyjímaje.
Zatímco ty jistě nemáš,
Kartous ti sype do koryta dobře, viď?
V jeho uvazovani je stejna…
V jeho uvazovani je stejna chyba jako v uvazovani tech milionu Americanu, co si pred sto lety zaobchodovali s akciemi na dluh. Stejna chyba, jakou delaji dnes "liberalni" hvezdy s korespondencni volbou a zakony na miru. Oni si mysli, ze stav "ted mam v ruce klacek a ty ne" je definitivni. Zase ten konec dejin.
A pak se doba houpne, najednou uciti na svych zadech druhy konec toho klacku, protoze ho drzi nekdo jiny a zas vznikne spousta srdceryvnych pribehu "Jak to? Ja nic, ja muzikant, to oni!"
Dnes ve sněmovně konec demokracie
"Vláda novelou Pandemického zákona ukončuje princip parlamentní demokracie. Mobilizujme odvahu, odhodlanost, spojenectví, obětavost, vzájemnou podporu a lidskost."
https://deklaracelekaru.cz/vlada-ukoncuje-parlamentni-demokracii-mobili…
iROZHLAS.cz / Zprávy z…
iROZHLAS.cz / Zprávy z domova | Související témata: Jan Wintr vláda legislativní rada vlády pandemický zákon novela prodloužení Dvacet minut Radiožurnálu
Pandemický zákon bez časového omezení je ústavně hraniční. Není to dobrý signál, říká ústavní právník Wintr
Vlastimile, ano, TOHLE by teď mělo
lidi zajímat! Většina netuší, co se na nás hrne. S tou pohodlnou většinou ve sněmovně a se současným složením senátu to vidím černě.
Detaily zde. Je to text dlouhý, ale poučný. A děsivý.
https://www.prolibertate.cz/2022/01/pravnici-proti-novele-pandemickeho-…
demonstrace se šibenicí před PS
na transparentech byl nápis:
"Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici".
Toto popudilo některé poslance.
Titulek na Seznam zprávy:
" Ministr vnitra Vít Rakušan odsoudil demonstranty za to, že dnes ke Sněmovně dorazili s maketou šibenice. Podle Rakušana nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Šibenice nadzvedla ze židle i další poslance. "
Podle některých poslanců je však tato forma protestu už za čarou. Například předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s touto formou protestu nesouhlasí.
„Hrozba smrtí je zcela nehorázným překročením všech mezí civilizované diskuse a legitimních projevů nesouhlasu. Symboly tohoto typu do veřejného prostoru vyspělé společnosti dle mého názoru nepatří,“ napsala ve vyjádření pro Seznam Zprávy šéfka Sněmovny.
Připojila se i předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová, podle níž by takovéto projevy měli odsoudit poslanci koalice i opozice. „Odsuzuji takové vystupování, a pokud by mělo směřovat i proti členům současné vlády, tak ho budu odsuzovat o to hlasitěji,“ dodala bývalá vicepremiérka a ministryně financí.
celý článek zde:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-nikdo-nemuze-nikomu-vyhrozovat-smrti-odsoudil-rakusan-sibenici-u-snemovny-186664
Z jiného článku, který teď nemůžu dohledat: "Nelze nikoho stíhat, protože výhrůžky nejsou namířeny proti nikomu konkrétnímu".
No, já myslím (a je to můj soukromý názor, nikoho tím k ničemu nenavádím, natož abych říkal, co si má kdo myslet), že je to namířeno proti někomu konkrétnímu:
mj. vlastizrádci (opsáno z plakátu na oficiální fotce na SZ)
Moje osobní vyjádření: nesouhlasím s jakýmkoliv násilím ani vyhrůžkami, takže tento textík nemůže být považován za jakýkoliv souhlas s násilím, ani naváděním k násilí, ani k navádění k jakémukoliv nezákonnému jednání. Nemám ani žádný takový úmysl, ani by mne ani na vteřinu nenapadlo o něčem takovém přemýšlet.
Jen jsem (převážně) citoval z veřejných zdrojů.
K článku
No,upřímně nevím co si myslet. Čtu jak nejsou zemědělci odíráni výkupními cenami, jak není správně nastavena dotační politika v rámci EU, jaké budou problémy s nedostatkem hnojiv, jak jen nemůžou pěstovat potřebnější plodiny než jen řepku, Jak je to špatné s chovem zvířat.
A dneska si přečtu tohle jo.
A až tak teda ještě pana Vidláka neznám, ale házet tu a tam milionama na rozjezd nebo nákup, to mi moje dělnická hlavička nebere.Ve 48mi jsem si pořídil poprvé v životě nové auto. Za tu cenu, že jsem si na něj z větší půlky půjčil.
A já mám prostě osipky a jsem nervozní z toho že ještě někde visím 270 tisíc, vzpomínám jak bylo lehce ty dva roky kdy jsem měl vše splaceno ,a tu se hážou miliony. Nebere mi to hlava.
Není to závist ale asi žiju v jiném světě. To mi řekněte, že takhle jako ten kolega co se chystá prodat firmu uvažuje většina statkářů ! To se pak nedivím těm lánům řepky.
Ale takto je to všude. Chceš…
Ale takto je to všude. Chceš zemědělčit, půjč si 30Mega. Chceš mít stavební firmu a stavět domy, půjč si 30 Mega. Chceš se živit pronájmem bytů, půjč si 30 Mega. Chceš být hoteliérem ve svém hotelu, půjč si 30 Mega. Dále autoprodejna, myčka aut, slévárnička, řeznictví, ...
Někteří lidé jdou do tohoto rizika a většina z nich nakonec zbohatne (menšina ale zkrachuje) a jiní se těmito nechají zaměstnat a nezbohatnou. Nehodnotím. Konstatuji.
To je současná situace.
V devadesátkách se těch 30M, ale i mnohem víc, dalo při trošce odrzlosti ukrást.
Resp. papírově si je půjčit na nějakou trosku baráku a pak nevrátit, přičemž to nakonec zatáhl stát. A zařídit to tak, že tu trosku viděli úředníci maximálně na katastru, ale ne fyzicky.
Lidi, kteří měli v devadesátkách nasušeno na další "rozjezd", byste napočítali na prstech obou rukou. A samozřejmě, taky to nebyli žádní svatoušci, ostatně Soukup to v prvních Bony a klid zobrazil poměrně přesně. Patřil mezi ně i estébák a jeho rodina.
Jeden z těch, co to v devadesátkách pak "rozjížděl" a měl už slušně nasušeno, byl ten óbr-óbrvekslák, co po soudním procesu odcházel po chodbě v přátelském objetí ramen se soudcem.
V Olomouci mi uverak v…
V Olomouci mi uverak v devadesatkach nabízel prakticky neomezenou pujcku, jen chtěl všimne 20%. Banka za rok zkrachovala.
dotace.
Nejdřív poděkuji panu Robertík 007
Tohle jsem psal,že to nemohla připravit tato vláda a pan Robertík 007 to napsal,už to připravila Babišova vláda a každopádně ve prospěch Agrofertu.Takže ta změna,ubere Agrofertu a přidá těm menším.Ono to zase nebude tak,že všichni malí zemědělci budou pěstovat kmín,ale třeba i zeleninu,náročnou na ruční práce.Jinak nic nového,každá vláda si udělá změny ve svůj prospěch.
Dotace
Pan zemědělec správně podotkl, že ne všichni dotace zneužijí. Někomu to skutečně pomůže. A římské právo má zásadu raději pustit 99 viníků než ublížit jednomu nevinnému. Takže 99 lidí ty dotace zneužije a 1 člověk z nich skutečně vybuduje malou farmu. My uvidíme těch 99 lidí, protože dostanou v médiích více prostoru. Rozumné řešení by bylo dotace zrušit a místo toho dotovat hotový výrobek vyrobený v ČR. A jsme u záporné daně z dob před 1989.
Gerde, jenže hotovým výrobkem vyrobeným v ČR je i např. voda.
Ono ten kapitalismus totiž sice také potřebuje ke své existenci zejména JEDNOTKY (a tak i agregáty) produkce, no ale inklinuje k tomu uvažovat cenově (což není ekvivalent HODNOTOVÉMU). Což samozřejmě v systémech kolísavých fiat měn zatížených úrokem generuje "soutěž" o poměrně chimerické vypovídací hodnotě - můžeme mít totiž takto např. úrodu pšenice o 40 % vyšší, ale bude i tak hlad, protože jednotky produkce mohou být 0 30 % nižší.
No a pokud na scénu vstoupí i dotace (nebo kvoty, což je jen reglement opačného znaménka a také křivých podob pokud je ekonomika otevřená a umožňuje tak příliv rozdílně subvencovaných produktů) a to takového charakteru a obsahu, že vpravdě mohou podlamovat ba i ničit tuto produkci v samotných jejich základech, co se samotné její podstaty týče (a to je obživa, tedy jídlo a pití a jeho dostatek a jeho předvidatelný přísun a to tak, že je možno tyto aspekty ovlivňovat zevnitř a to benigním způsobem a zajišťovat jejich benignost před malignémi vnějšími vlivy, včetně těch politických) , tak samozřejmě že roste škála možností jak z podstatou fenomenu zemědělské činnosti zahýbat " kvalitativně" (ale i kvantitativně ) tak, že může dojít k jejímu poškození, včetně nenávratného (pokud se např. vlastnické vztahy budou preferovat , postaví se nad podstatu, nad základnu).
Tož u té záporné daně jsme i tak , jenže někdy právě že v té její překroucené podobě, do hry totiž přimíchali další externality, nejen burzovní či kvaziburzovní (a tak i vnějškově zasažitelné) " hodnoty" produkce jako jsou : ochrana krajiny (nic proti ní, ale hodnotově nemíchat s produkcí !!!, s podstatou zemědělské produkce), fragmentace a neregulovatelnost řetězce výroba - retail, ochrana vlastnických vztahů nadřazená celospolečenskému zájmu, a tak i privatizovaná záporná půdní renta - z pohledu celospolečenského...
V podstatě by se mělo postupovat podle nějakého plánu podpor jednotek produkce (s přihlédnutím k místním podmínkám, samozřejmě, nelze zcela nanormovat ani produktivitu,a ni rentabilitu), včetně tvorby rezerv, dejme tomu že po " vidlákovsku"( ovšem bránit keťasení), takže akceptovat i vliv trhu, čistá (byť dostatečná a s rezervami) produkce bez dodávek nějakým způsobem valuovaných (což je ale dnes dotacemi tak zkreslené, že " cena" je vpravdě už jen signálem opozdilým, může být, ne hodnototvorebným rozuměj hodnota rovná se užitek) je také nesmysl.
No ale to předpokládá nejen zrušit zápornou půdní rentu (vlastníkovi je zaplacena cena půdy ani ne během jedné generace, formou transferu daní), ale i zespolečenštit půdu, tu systémem strukturovaných cen pronájmu pronajímat - má to i efekt státotvorný, občan má proč hájit svou zem, protože je skutečně jeho, nevím, proč by občan měl jít nasazovat život kvůli např. půdě nějakých Holanďanů.
No a energie, že....včetně přísunu živin.
Můžeme mít supr reformu zemědělství, ale pokud se nám bude diktovat z nějakého polofeudalního centra za kolik máme nakupovat energii či jak si ji máme sami vytvářet - tak i tak to bude nanicovaté. V podstatě nemá ani cenu nějaký takový plán tvořit.
Takže reforma musí být i politická. nejlépe v rámci vlastní politiky maloměšťáctva. Toť obrovský problém - pokud je maloměštáctvo degenerované, fragmentované na pouhý anonymní dav, byť z něj někteří vyčnívají, zejména při příležitostných dotačních aferách nebo při demonstracích či při vystoupeních v rámci politicko - mafianských "svých" uskupení, ať už v tisku nebo v parlamentě. Takové maloměšťáctvo je snadno korumpovatelné, a to až na dřeň podstaty např. právě že i toho sektoru zemědělského, jak v jednotlivosti nastínil vidlák.
Zrušit dotace (tedy jednu část reglementací. vpravdě lumpen reglementaci) a co den poté ?
Nu, zas budete muset zavádět jiné reglementace, včetně tvrdých celních opatření - což vám nepovolí polofeudální centrum, A začne vás ničit finanční sektor (gesellovskou měnovou alternativu už ani raději nezmiňuji, maloměšťácvto naprosto propadlo soutěži o fiat měnu zatíženou úrokem, má ji za totem i tabu).
Ještě jedno řešení by bylo.
Zadotovat Milanovi V a spol. solární park , přidělit mu 50 hektarů , plus 50 milionů korun a pak už jen si hladit přecpaná břicha a jásat nad nádehrnou a zajištěnou budoucností.
:-D)))
je vidět, že Jožínka živí jen
kecy, kecy...
Solární lokaj jsem jááááá...
...mě každá dotace zná, máku mám na tisíce, kmínu ještě více, Óó nalej mi trochu vína...
...Dotační fanda jsem jáááá, mě každá mafie zná, peněz mám tisíce, jak vředů má příjice, dluhy - ty daruju váááám.....
Búda nám zhorela, republika zomrela, zvostal sem tu iba jáááááá.....
50 ha
fakt není moc. Na tom se toho moc nevypěstuje.
Na moskvu! Konečně jsme se stlemili, paní Müllerová
https://nazory.aktualne.cz/komentare/pochyby-o-nato-jsou-pryc-eu-je-v-u…
Dejte jim ty dotace, dokud to ještě někdo vůbec chce dělat
Vidláku, o zemědělství na rozdíl od Vás vím kulové. K těmto řádkům mě vyprovokovala Vaše zmínka, že Vám bylo nabídnuto pořídit si grunt někde u řeky Jihlavky. Z Třebíče pochází moje rodina a i já jsem se narodil v místní porodnici. Celá léta jsme prázdniny trávili u řeky Jihlavky v dědou postavené chatě. A tak jsem se chtíc nechtíc potkával s místními sedláky (i jézéďáky) a upřímně, kupovat si tam grunt mi připadá jako rovnou si kupovat dřinu a stres na příštích nejméně 30 let. Prvním sedlákem, kterého jsem jako šestiletý potkal, byl starý mlynář pan otec Svoboda, co měl za úkol na vejminku vodit každý den krávu na pastvu po meandrech Jihlavky pod mlýnem, které asi taky mlýnu patřily. Nezapomenu na jeho konstatování, že zastavením provozu jeho mlýna dojde k situaci „kdy nebude chleba“. To mu sice nevyšlo a i ten mlýn, jako dalších 20 je už dávno pod vodou Dalešické přehrady.
Další sedláci, se kterými jsem se potkával od Hartvíkovic, přes Kozlany až po Koněšín, dřeli jako koně zejména v létě, kdy my, lufťáci, jsme pořádali výlety po krásném okolí.
Posledním potkaným sedlákem byl jeden, také z údolí řeky Jihlavky, co po plyšáku zrestituoval asi nějakých 200 ha + les a s rodinou děda + babka + manželka + synek dřeli od rok 1993 jako koně na roli dědičné. Nejdříve umřel děda, potom babička a tak zůstali na všechno 3 včetně obrovského z místního kamene vybudovaného dvora, zděděného po předcích. Celá vesnice, také bývalí zaměstnanci JZD se na ně v pohodě dívala ze svých baráčků s malými hospodáříčkami a v poklidu čerpala penzi. Běda, pokud by hospodář, nebo hospodyně vážně onemocněli, nebo se synek rozhodl, že takovou dřinu ne a že se usadí ve městě. Žádná dovolená v létě, ba i v zimě. Věru nejezdily bavoráky, nebo mercedesi.
Takže podle mě, ať si ti malí čerpají dotace i třeba vysoké, ani náhodou jim nic z nich nezávidím. Malé hospodářství je jen dřina, stres a hra na náhodu, že to vydrží (počasí, nemoce, banky, nepřízeň lidí a státu).
Pán Bůh zaplať, že to ještě někdo chce dělat, bez lásky k rodné půdě to nejde vůbec, ale samotná láska nestačí. Takže ať jim jen stát ty dotace zvýší! Velcí si i se zmenšenými dotacemi určitě poradí. A speciálně na Vysočině kolem Třebíče. Staří nám říkali, že se tam umí urodit jenom brambory a oves. A to jsme tam jezdili v létě, kdy bylo krásně. Zimy tam byly drsné a kraj chudý, plný prací udřených lidí. Dodnes se to asi kdovíjak nezměnilo, na Vysočině se nikdy nemlaskalo a asi dosud nemlaská. Stačí se podívat na obrazy Antonína Slavíčka z Kameniček.
Spíš než kritika nové dotační politiky nové vlády, kterou nazývám vládou klaunů, by mě zajímala bilance dotací celkem za stát před a po.
Jo Laco, to byste se divil,…
Jo Laco, to byste se divil, kam se zemědělství posunulo a kam se posouvá dneska. V Izraeli například se dá pěstovat na ještě menších výměrách v poušti a ještě se to dá dělat tak ziskově, že tamní zemědělec na důchod odchází bydlet na Floridu. Být v Izraeli zemědělcem, to znamená dřít i zbohatnout.
No a u nás? Většina už pochopila, že jestli se nechtějí udřít, tak musejí pěstovat tři plodiny pořád dokolečka, osekat živočišnou výrobu, dělat greening a čerpat dotace. A nebo neprodukovat a brát dotace na dobytčí jednotky, bioprodukci, bioprodukty, obdělávání bez pesticidů, údržbu krajiny, mladého zemědělce, investiční dotace na techniku... a samozřejmě i základní dotaci na plochu a starat se, aby člověk nevypěstoval kmín. Teď to vypadá na slušnou bonanzu.
Já do zemědělství u Třebíče nepůjdu, protože nejsem korporátní aparátčík a nemám nasysleno dost peněz na tu prvotní investici. Ale kdybych byl v situaci toho kolegy majitele firmy, tak bych do toho šel. On má peněz nazbyt a tohle je ideální způsob, jak je uložit. Takové úročení mu žádná banka nedá.
Uložit peníze do banky už dávno přináší jen prodělek
a špatné investování.
Ale i kdyby nějaký jó vykutálený zemědělec to dělal tak sofistikovaně, jak popisujete. Fakt to je tak, že se dá v tomto oboru bez dřiny a velkého rizika i mírně zbohatnout? Nějak se mi tomu nechce věřit.
No že izraelský koumák skončí na stáří na Floridě? Proč ně, celá izraelská ekonomika je na USáckých dotacích fedrovaných usáckou židovskou komunitou. Ale to určitě neplatí pro Česko.
Laco zemědělství je obor…
Laco zemědělství je obor velmi velmi specifický. Na jedné straně je svázaný s půdou, která se nedá někam odstěhovat do Číny, ale na druhou stranu produkty z té půdy se obchodují na komoditní burze a cestují po celém světě. Takhle to bylo už před 150ti lety. Zemědělství je ze všech obroů nejvíe závislé na přírodě a počasí. Irský hladomor nebyl nic jiného než kombinace přirodních vlivů a velkých transferů obilovin na velkou vzdálenost. Zároveň se do zemědělství promítá i nějaký ten prvek bezpečnosti. Společnost od násilí dělí tři jídla...
Na jedné straně nechceme platit za potraviny tolik, aby zemědělci měli jachty a stavěli rakety pro let do vsmíru... Na druhé straně také nechceme mít zbídačelé zemědělce, kteří se nedokáží vyrovnat se suchem. Na jedné straně chceme využívat výhod tropického a subtropického zemědělství, protože díky sluníčku a vodě vypěstuje mnohem více mnohem levněji než u nás. Ale na druhou stranu zase nechceme být závislí na velkých lodích a dlouhých trasách. Na jedné straně chceme mít uspořádanou malebnou krajinu se zdravou dobrou půdou, na druhou stranu potřebujeme něco vyprodukovat i pro nezemědělce.
Do toho si vezměte odlišnou situaci u nás a v západní evropě, vezměte v potaz americkou supervelkovýrobu a ruské nekonečné prostory a máte kombinaci ze které se můžete rovnou jít ožrat, protože to nemá řešení.
Já za sebe říkám, že kdybychom nekurvili trh dotacemi, ale zajistili si konkurenceschopné podmínky pomocí cel (a klidně za celou EU) tak by se nejspíš ukázalo, že rozumná výměra farmy je kolem 500 ha, kterou obdělává jedna rodina. Tato výměra by se pak měnila s technickým pokrokem. Troufám si zároveň tvrdit, že v příštích deseti letech by se neměnila vůbec, protože velikost zemědělských strojů narazila na velikost silnic a mostů. Zřejmě by se ukázalo, že ani velký koncern nedokáže konkurovat pracovitosti takového farmáře, který dělá na svém, pracuje optimálně dle přírody a je sám sobě šéfem.
Na druhou stranu by se ukázalo, že živočišná výroba se dá dělat jedině v supervelkém. Kravíny pro tisíc krav, vepříny pro deset tisíc vepřů, drůbežárny pro milion kuřat. Drobný chov jedině jako koníček. Stejně tak to platí pro jatka a bourárny. To je stejné jak s autem - když jich ročně vyrobíte milion, děláte je levně.
Já osobně bych si přál, aby bylo k výměře povinné, mít dobytek a hnůj z něho. Klidně ať existuje rozdělená rostlinná a živočišná výroba, ale ať prostě každý pěstitel má smlouvu s kravínem, kam bude dodávat krmivo a odebírat hovna. Klidně ať tam mají hnojnou koncovku, klidně ať to dělají moderně, ale ať všechno co se z pole sklidí, ať se tam zase vrátí. Myslím si, že je možné kvalitně pohnojit každé pole jednou za čtyři roky. Ať je prostě dáno, že na 500 hektarů připadá 100 krav/500 vepřů/100000 kuřat/apod, apod.
K tomu bych si přál, aby pole měly meze a obdělávaly se všechny. Žádné ležení ladem. Zmenšit pole doopravdy. Je lepší mít vedle sebe deset polí s pšenicí, které jsou rozděleny mezemi proti erozi než jedno velké pole oseté pruhy pšenice, ječmene a kukuřice.
Tohle by měla být úloha ministerstva zemědělství. Stanovit s ohledem na bonitu půdy a oblast podíl živočišné výroby, postarat se pomocí celních a jiných nástrojů, aby se u nás vyplatilo pěstovat i jiné plodiny než řepku a pšenici. Já bych to třeba dělal tak, že bych jako stát se zemědělci uzavřel smlouvu na dodávku třeba lnu za odpovídající cenu.
Já bych si přál, aby zemědělec nedostával dotace, ale aby dostával smlouvy na dodávku příslušného produktu. Stát by to nestálo o nic víc než teď ať si to vyprodukované klidně prodá do zahraničí pod cenou. Tohle by byla skutečně spravedlivá pomoc zemědělcům se stejnými šancemi... Zákonem nařízený sedmi až desetihonový systém rovnou se smlouvami, kdy by zemědělec dostal slušnou cenu za produkci nejen pšenice ale i jiných plodin. A kašlu na to, jestli jde o koncern nebo o soukromníka. Soukromník by zřejmě vyhrál, protože žádný traktorista nebude makat tak dobře, když tím bude živit ještě Babiše a jeho manažery. Traktorista, který živí sebe a manželku bude makat lépe a radostněji.
Jó, toto už se mi, zemědělskému Neználkovi, líbí víc
Vidlák for Premier! Nebo nejhůř ministr zemědělství.
Jenom si nejsem jist, jestli takové rozumné zemědělství může fungovat bez velkých bossů a majitelů, jako v jakémkoliv odvětví národního hospodářství. Že by Škodovka, nebo ČEZ mohly běžet bez bossů?
Já bych se jako ministr…
Já bych se jako ministr zemědělství snažil vrátit do státních rukou ZZN. Aby stát měl hmotné rezervy ve státních rukou a neskladoval je u soukromníků. Aby na každém okrese byla ve státních rukou přesně tak velká kapacita, jaká připadá na hmotné rezervy... a samozřejmě bych postupně rezervy zvyšoval, dokud by nedosáhly výše zásob na celý jeden rok komplet. K tomu stejné hmotné rezervy na hnojiva, osiva, krmiva i pesticidy. A protože vše se musí obměňovat, tak pěkně to všechno kupovat i prodávat podle dávných pravidel komunistického zemědělství. Každý zemědělec by měl smlouvu s hmotnými rezervami. Dělalo by to třeba čtvrtinu jeho výměry. Ať vedle toho klidně vegetí koncerny. Ať dávají lepší ceny, ať nabízejí lukrativnější smlouvy, když jsou ten výdělečný soukromý sektor. Ať s nimi stát drží krok. Ale nejspíš by se ukázalo, že stát dokáže ve velkém hospodařit s komoditami ještě o řád lépe než koncern. Protože na tom nemusí mít velký zisk na financování volebních kampaní.
Můj tajný sen je, že se u nás zavede nová kategorie potravin a to potravina DOMÁCÍ. Domácí potravina se vyrábí v domácích podmínkách a podléhá namátkové kontrole - mamina si chce přivydělat na mateřské tož si zavaří 200 sklenic marmelády a prodá ji. Veterina na ni narazí, namátkou vybere sklenici, koupí ji, udělá rozbor a pokud je vše v pořádku, není co řešit. Pokud to v pořádku není, dostane mamina pokutu. Rozumně vysokou.
Spotřebitel by už ze zákona věděl, že domácí potravina není vyrobena za přísných podmínek a ž s tím musí počítat. To by platilo i pro domácí zabijačky a podobně. Nesmělo by se klamat spotřebitele a zaměňovat domácí potraviny za jiné, ale nebylo by zakázané prodávat domácí klobásy, maso z domácí zabijačky, marmelády, apod, apod.
Na jedné straně bychom měli zemědělství kde by stát hrál první housle v obchodu s komoditami, pole by obdělávali sedláci s výměrou 500 - 1000 ha, co by museli pravidelně hnojit mrvou a držet meze. Živočišnou výrobu by dělali velcí hráči, protože to umějí levně. Stejně tak by zůstaly všechny ty Madety, Kostelecké uzeniny, Olmy, masokombináty Schneider a podobně. A vedle toho by existovala záchranná síť - záhumenkové hospodaření různých Vidláků s kategorií domácích potravin, která by uměla konkurovat Kauflandům velmi nízkou cenou (díky jednoduchým předpisům) a drželo by je alespoň částečně v šachu.
Ještě k těm domácím potravinám - představuju si to tak, že by si kdokoliv mohl udělat kurz jak udržet při domácí výrobě čistotu, na co si dávat pozor, jaké musí dodržovat teploty, apod. Kurz výroby domácích potravin by povinně absolvoval každý, kdo by přišel na pracák. Veterina by kontrolovala jakost zboží až při prodeji a zároveň by měla právo zkontrolovat domácnost, kde by hospodyňka musela mít vyvěšenou tabulku zavařovacích teplot a musela by umět předložit příručku z kurzu, aby dokázala, že má kuchařku a může se kouknout na recepty. V případě ušmudlané hnusné domácnosti by mohla odebrat oprávnění. Kdo má kurz, ten může vyrábět a prodávat. U koho se najde vadná potravina, ten platí pokutu, přijde o oprávnění a musí do kurzu znovu, tentokrát delšího a placeného ze svého.
Taky připojuju
Jenže člověk si uvědomí, že všechno souvisí se vším.Zemědělství. Lány, nebo menší celky přes které povedou úvozové cesty a budou tam remízky, spojit se s ministerstvem životního prostředí, co uděláme s řekami, rybníky, poldry, lesy, s ministerstvem dopravy- proboha proč z Práglu vedou na severozápad snad 4 nebo 5 dálnic?, co obchvaty, co zastavení výstavby těch obrovských překladišť na okrajích měst, proč nezachováváme a nerozšiřujeme železnici?Co místní rozvoj, co ministerstvo školství, co tak vrátit do škol brannou výchovu dílny, zahrádkářství, co tak vést děti k sadaření, včelaření.Vzpomeňte na svazarm. Vzpomeňte na akce Z. Lidi si udělali brigádu tu na školce tu v kulturáku a měli to jakoby za své, nebylo jim jedno jestli to omladina ničila. Co justice- policie? Nebylo by jednodušší nějakým klackům nařezat a příště to bude i s flastrem? Vrátit úctu stáří, obnovit přirozenou autoritu učitelům, rodičům, policistům, doufám že hasiči a zdravotníci tu úctu stále mají. Obrovský úkol. A věřím, že tuhle vizi by si přál nemalý vzorek populace.
ono to existuje už teď
ono to existuje už teď, jmenuje se to HACCP.
Pro malé podniky (typicky jeden zaměstnanec - majitel, až pár výpomocných sil) může být redukce: "Systém založený na principu HACCP" nebo "Prohlášení o dodržování správné výrobní praxe".
Plus příslušná evidence.
To je to, co každý nezvládá.
Dneska to není o tom, jak to v těch provozech vypadá, ale jak je to ošetřeno v papírech.
Původně to bylo nařízení EU 852/2004 plus nějaké následné předpisy, ale je pravděpodobné, že to bylo od té doby novelizováno.
Pro každé odvětví je speciální nařízení/?směrnice/nařízení vlády - v tuhle chvíli nevím, už ten obor nesleduji, které stanovují právě ty zásady správné výrobní/hygienické praxe (GMP/GHP). Takže jsou stanoveny GMP pro pekaře, řezníky, uzenáře, výrobce nápojů, etc. I pro výrobce léčiv, lékárníky a já nevím co ještě.
Standardy kvality má svoje vlastní i automotive nebo letecká doprava.
Ale všechno je to hlavně o papírech.
Není důležité, jak to je, ale jak to vypadá (papíry).
Bohužel nějaký malý čičmunda to není schopný zpracovat. Ne že by to neuměl, nebo to mentálně nepobral, ale je třeba se orientovat v mnoha různých kravinách.
A ta legislativa se mění třeba 3x do roka.
Kde to Vidláku žijete?
V oblacích..............nebo se mýlím, a už jste podepsal přihlášku do SPD?
Vypěstuji 100 tun pšenice…
Vypěstuji 100 tun pšenice. Tajně navíc pod rukou koupím někde ze zahraničí dalších 150 tun pšenice z Číny. Nechám si od státu zaplatit za 250 tun pšenice.
Tož Laco, každej má mít…
Tož Laco, každej má mít podíl půdy, navrhl sem 1ha po tatovi a 1ha po mamě. A gdyž zvládne vlastníma rukama víc, ať nežeru, myslím že na 3ha by si i atleti, aji Zaremba dolámal hnáty, protože zaměstnávat lidi, "donutit lidi k robotě", musí být pod trestem smrti ZAKÁZÁNO. kapíšto?
Jak tak čtu, Major st. z…
Jak tak čtu, Major st. z Hlavy XXII, odborník na nepěstování vojtěšky, by se měl u nás jak Pán Bůh ve Fnrakraichu.
Z mého pohledu: Nevím kolik od kolika ha. Ale mělo by být na jednotku produkce.
produkce
Pane Admirál.
Ono to nejde ani od produkce.
Je rozdíl produkce v Polabí,jižní Morava,černozem Haná,než,jak zmiňuje Laco Vysočinu,ale co znám Bruntálsko,tak tam jsou na polovině co Haná.Jak i zmiňuje pan Gerd,ti velcí dosáhnou na mnoho jiných dotací,někdy je těch velkých jiná výroba výnosnější,než přímo obdělávání půdy.
Nevím, jestli tady už padl termín "bonita půdy"
Prý něco podobného měli a např. daně podle toho vyměřovali už za c.k starého egypta!
Tak má vypadat rozumná diskuse. Tak se tvoří filosofie.
Admirál napsal rozumný výrok, Vy jste ho zpřesnil, zrealnil.
Kdo bude pokračovat? Trolly ignorovat.
Možná hvězdy něco napoví - a přiletí i " Ten, jehož jméno se nesmí vyslovit". Se svými " cíli".
Už teď mě ale z něj rozbolela hlava.
:-D
Na Bruntálsku můžou (se :-D)) )pást, což dle mé maličkosti i dělají . Moc obdělávaného ve smyslu orání , setí a sklizně tam toho nevidno.
Nakolik i dodávají nějaké maso, to nevím. Troufám si ale tvrdit, že určitě nemají nějaký svůj, tržně otužilý odbytový řetězec, a asi ani svá jatka (vidlák by mohl vědět esli u nás už konečně jsou jatka na ...safra, jak ot jen, no na berany a ovce, kdysi mi ředitelé několika masných kombinátů říkali, že to je hlavní problém - že není skopové a jehněčí, to podmiňuje nezájem o chov ovcí....).
Zemědělče, souhlas bonitu…
Zemědělče, souhlas bonitu zohlednit ale vždy platit za vyprodukované.
OT
Míra rektálního alpinismu je v Čechách a na Moravě nekonečná. Jak se ratlíci dožadují protektora: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-ceska-vlada-stupnuje…
Proč by se hora
obtěžovala za Mohamedem, když má Mohameda doma v oregonu ...
Mimo dnešní téma....
ale jen trochu........Alena Vitásková oznámila prezidentskou kandidaturu
"„Po mnohaletém zvažování jsem se rozhodla kandidovat na prezidentku ČR. Jdu do volebního boje, abych zvítězila a byla oporou lidem. Po stanovení termínu a podmínek prezidentské volby vydám prohlášení a představím svůj tým,“ oznámila Alena Vitásková v pondělí."
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prvni-dama-v-prezidentske…
Pro mne dobrá zpráva. To by rozhodně nebyla "šaty-bota--kabelka". :-)
Už na Hrad nekandiduje jenom
Pepek Vyskoč.