Fuck the EU

Autor

Chtěl bych ještě chvíli pokračovat v úvahách o současném evropském geopolitickém kolbišti, kde se nám potýkají Rusko a USA někde v prostoru Ukrajiny. Mám tam půlku rodiny, tak mi tamní situace fakt není lhostejná. V poslední době se hodně tlačí na pilu, na Ukrajinu se posílají zbraně i zahraniční vojáci a i přes jednání na nejvyšší úrovni není vidět žádný pokrok, který by situaci uklidnil. 

V mých předchozích článcích na toto téma jsem tvrdil, že pro válku jsou letos splněny všechny podmínky. Je zde americký zájem dostat základny blíže k Moskvě, je zde Ukrajinský zájem nějak vyřešit svojí tristní ekonomickou situaci a nebo od ní alespoň odvrátit pozornost, je zde zájem Ruska nepřipustit bezpečnostní hrozbu raketového útoku z příliš velké blízkosti a je zde spousta zájmů různých menších hráčů, kteří rádi foukají do cizího ohně, protože dobře vědí, že i na spáleništi je možné si přihřívat polívčičku. 

Pak jsem se na věc podíval z jiného pohledu. Totiž, aby dneska vůbec bylo možné jednat s Ruskem a nedočkat se ihned nařčení z kolaborace s nepřítelem, musí se nejprve vyvolat zdání velké krize, která je pak důležitě řešena v Ženevě. Zkusil jsem zhodnotit variantu, že USA naopak chtějí Rusko na své straně proti Číně a jsou ochotni za to ledacos zaplatit. Proces to samozřejmě bude pomalý, ale vzhledem k tomu, jak Slováci spěchají s podpisem smlouvy o pronájmu letišť, tak by na tom něco mohlo být.  V tomto ohledu jsme právě my tím americkým platidlem.  Pro tuto variantu mluví především nervozita všech těch Vondrů a Čaputek. 

Dneska se podíváme na třetí variantu -  že nepůjde o omezenou válku někde na Ukrajině, kde se jedni "rusáci" poperou s jinými "rusáky", nebo že nepůjde o žádnou dohodu mezi velmocemi, která by byla zaplacena střední evropou, ale že se jak Amíci tak Rusové rozhodli Fuck the EU, jak řekla Viktorka Nullandová a prostě si to rozdají mnohem víc než rychlou omezenou válkou někde ve stepích u Kyjeva. 

Evropa totiž nikoho nezajímá a její definitivní rozesrání je v americkém zájmu. Anglosaská Británie je za Kanálem.  Američanům by ubylo evropské konkurence, Číňanům by ubyl odbyt právě tam, kde mají pozemní cestu, bo oceány ještě pořád patří dvanácti americkým letadlovým lodím.  Rusové by měli spoustu starostí na hóóódně dlouho a vlastně to přesně odpovídá americké strategii za posledních dvacet let...  Když už něco nemohou udržet, tak to na rozloučenou alespoň řádně rozmlátí. Všimněte si, že je to přesně i taktika našeho přiděleného referenta. Když nemůže ovládnout diskusi, tak alespoň zkouší provokovat. Zřejmě vychází ze stejné směrnice. 

Řeknu vám, co v posledních dnech vidím... Vidím kanadské a britské vojenské jednotky mířící na Ukrajinu. Pravdomluvní novináři samozřejmě tu a tam nějakou reportážičku udělají, ale určitě toho ve skutečnosti jede na Ukrajinu nejméně pětkrát tolik a mnohem zajímavější zboží než přiznávají. 

Vidím britská i americká letadla kterak vezou zbraně na Ukrajinu a to ve velkém. Referují o tom i pravdomluvní novináři a řeší, proč se vyhýbají německému vzdušnému prostoru. Alternativní servery jsou plné fotek vlaků s tanky, kterak míří na východ... 

Řeknu vám, z čeho mám největší starosti...  Vidím totiž Čínu kterak si dělá zásoby potravin. Už polovina světových zásob je tam někde u Žluťáků. V normálních letech se teď teprve začíná s vyprazdňováním zásob obilí na silech. Doteď se mlýny normálně živí ze skladů malých hráčů nebo samostatných zemědělců. Ti nemají tak dobré skladovací prostory a tak je zapotřebí zdělat nejprve jejich pšenici, než se do ní pustí myši a brouci. Oni musejí prodávat o pár korun levněji a zbavit se toho včas. Na velká sila dojde zpravidla až od února. 

Hele - my už máme letos skoro prázdno. Do mlýnů jsme vozili už od září. Malí všechno prodali ven. Mezitím stále rostla cena a roste doteď. Zároveň jsme vykupovali cokoliv co ještě bylo k mání. Letošní podzim se také naplnilo neuvěřitelné množství vlaků. Všichni bez problémů prodali za dobré ceny a kdo vydržel, ten teď prodává za ještě lepší ceny. A všechno jde na západ. Což znamená, že v Rotterdammu se nakládá loď za lodí a všechno jede směr Šanghaj. Nekecám... minimálně moje sila už škrábou na dno a při současném tempu vyskladňování nám zůstanou jen státní hmotné rezervy. A i ty jsou letos nějak nízké. 

A to se bavíme o výjimečném roce, kdy se urodilo na celé severní polokouli. Obilí se urodilo víc než dost a jižní polokoule hlásí také velmi slušné žně. Přesto Čína ve velkém nakupuje za každou cenu.  Já vlastně nedokážu pochopit, kam to obilí všechno dávají. Silo nepostavíte ze dne na den... tedy u nás ne. V Kantonu to jde asi o něco rychleji, ale i tak není snadné vybudovat skladovací kapacity v řádu milionů tun. Nebo jim prostě stačí, aby lodě plné pšenice byly ve Žlutém moři obklopené čínskými základnami a čekaly před přístavem?  I to je možné. 

Jako by tam v Pekingu věděli, že příští rok z Evropy žádné obilí nepřijde a z Ruska ho také nebude nazbyt. Jako by se připravovali na něco víc než jen covid uzávěru. Jako by věděli něco, co my zatím jen tušíme. 

Ne vážně... udělejte mi radost a najděte jiný důvod, proč Čína tak ve velkém kupuje žrádlo. Kterého má teď  takový nadbytek, jak nikdy neměla.

Kdykoli zde na Kydech vyjde nějaký článek o geopolitice, pokaždé v diskusi několikrát zazní názor, že americká taktika je založená na roznesení války, neklidu a bordelu na kterých se pak dobře vydělává dodávkami zbraní nejlépe oběma stranám. Kdykoliv zde obhajuji celkem libovolnou myšlenku o amerických cílech, vždycky zazní argument o rozesírání jako prostředku i cíli. Zpravidla to má vysoké hodnocení a hodně dalších diskutujících tomu přitakává. 

Ale ono se to lépe říká, když jde o nějakou zablešenou Sýrii nebo Afghanistán...  Horší je si uvědomit, že přesně tohle může za pár týdnů nastat hned za hranicemi s potenciálem přerůst až k nám. Co když už za půl roku budou první čeští kluci umírat v jakési válce na Ukrajině proti Rusku? Ve skutečné plnohodnotné válce tankových divizí, leteckých eskader a pěšáků s velmi malou životností?   Pro euroatlantické hodnoty není žádná česká oběť dost velká. 

Co když je cílem vyfakovat kontinentální Evropu a udělat tady brajgl, který neuklidí několik generací? Rusko bude zaměstnané na hodně dlouho, Čína nadlouho bude muset zapomenout na hedvábné stezky, protože nejprve se musí uklidit a pak teprve obchodovat... nemluvě o tom, že obchodovat musejí partneři, kteří něco mají. Co s rozmlácenou Evropou že? Co když je tím pravým cílem nikoliv malá a zbytečná Ukrajina, ale jde o cíl mnohem větší? Aby Hedvábná stezka byla zbytečná a všechny ty devizové rezervy Číny padly na investice úplně od nuly? A Evropa? Fuck the EU. Na tom se teď shodnou Amíci i Rusové. 

Můj bratr si koupil dozimetr... pro srandu... aby měl pár hodin k dobru, kdyby to opravdu špatně dopadlo. Prý mu ho dovezou na konci ledna. Tak snad to ještě stihnou... 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (167 hlasů)

Komentáře

In reply to by Sakura (neověřeno)

Trvalý odkaz

"Hnus a sliz" vyhrává dávno před volbami!
Ochota být "hnusný a slizký" je nutným předpokladem, aby se potenciální poolitik dostal na vrchol kandidátky!

Protože na zvolení potřebujete tři věci: 1) peníze 2) peníze 3) zahraniční podporu+zahraniční peníze /pokud tedy nekandidujete na úřad amerického prezidenta či senátora/)

Hnus a sliz je pro úspěch v tuzemské politice podmínka nutná, nikoli postačující.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

článek z června 2021: Nákupy obilí v Číně letos prudce vzrostly, protože se stáda prasat zotavují z ničivého vypuknutí afrického moru prasat.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-06-11/china-s-buying-so-mu…

Průměrný počet slepic: 4.8 (25 hlasů)

In reply to by Pochybující (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tak už Bloomberg blbne?  Stáda prasat v Číně žerou především sóju. Ale to by dnešní tupí novináři museli vědět něco o krmivářství. Velký zájem o sóju může držet vysoko ceny pšenice, protože sója může být nahrazena jinými krmivy, ale není samo o sobě důvodem, proč Cína skupuje zásoby. Kdyby šlo o krmivo, kupovala by spíš ječmeny, hrách, boby, pelušku a podobně, protože tyhle plodiny mají stejnou schopnost konverze na maso jako pšenice, ale stojí polovinu. Čína ale ausgerechnet kupuje potravinářskou pšenici a nejlepší cena je právě za tu pekařskou kvalitu. čili s 13,5 % dusíku. To se fakt prasatům nedává. 

Nemluvě o tom, že prase roste rok. číňani už mají chovy dávno obnovené, protože tam nejsou pitomci jako tady. Už když vybíjeli nakažená prasata tak dělali všechno pro to, aby rozšířili plemenitbu. Je to vidět také na výkupní ceně vepřového, která sice kopíruje inflaci, ale zdaleka neodpovídá časům před dvěma i třemi roky, kdy Čína koupila jakékoliv mražené maso bez ohledu na cokoliv. Dokonce to bylo jednu dobu vidět i na druzích masa. V číně je delikatesa bůček a pacičky, u nás zase kýta a kotleta, což bylo oboustranně výhodné. Jatka prodaly kotletu do zdejší masny, bůčky zamrazily do metrových kostek a poslaly do číny... obojí bylo za slušnou cenu. 

Ne, ne, zásoby potravinářské pšenice se fakt nedělají kvůli prasatům. 

Průměrný počet slepic: 4.6 (24 hlasů)

kde jde o propagandu a snahu nějak zapůsobit na čtenáře či investory.....

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Pochybující (neověřeno)

Trvalý odkaz

Bohužel placené a v tom kousku co není, píší o kukuřici a vidlák o obilí.

Průměrný počet slepic: 4.9 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Nebudu zapírat, celej život jsem si představoval, že pokud se dožiju důchodu, tak hned od prvního dne v důchodu začnu to, co jsem si celej život nějak nemohl dovolit = naplno se věnovat svým zájmům a koníčkům! A buďte si jisti, že dvěstě let intenzivního žití by mi na to nestačilo ... fakt mi věřte, že jsem se moc těšil!

A když jsem se toho důchodu konečně před hafo lety dožil v jakžtakž obstojným stavu, tak ... jak to dopadlo?

Jednak jsem vůbec netušil, že to moje každodenně mnohahodinový a po mnoho a mnoho let prováděný čárání nedokážu úderem důchodu utnout, ale to je jen a jen můj problém, to bych ještě nějak překonal a snad se s tím i časem vyrovnal. Úplně nejhorší je, že se stále častěji přistihuju, jak zvažuju nákup každičkýho, pro mý koníčky potřebnýho, předmětu, nástroje či přístroje, nikoli proto, že bych si je snad nemohl dovolit, nebo proto, že zvažuju a porovnávám jejich cenu s vyměřeným zbytkem mýho života, jako snad každej alespoň trochu normální starej člověk, ale už drahnej čas se mi do těch pořizovacích nákupů a úvah vkrádá ten zasr*nej „dozimetr“ bráchy vidláka i to doufání samotnýho vidláka: „tak snad to ještě stihnou“.

Upřímně, vážení?

„Do prdele s EU“ .... vlastně ... s tím vším!

Průměrný počet slepic: 4.7 (30 hlasů)

je,že starý člověk už nemá ty touhy a za život toho naschromáždil tolik,že mu ty krámy začínají vadit a taky lituje ty,co to budou jednou muset likvidovat.vždy si rozmyslí,co s dalším krámem.A dozimetr,no tak bude vědět,kolik radiace má,ale co s tím? Neni lepší nevědět,než se zbytečně stresovat?

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale nemateriální povahy. 

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

Srdce by chtělo, ale ten vykonavatel nechce poslouchat.

Průměrný počet slepic: 4.3 (4 hlasů)

muži nestárnou, ale léta jim nestojí.....

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ten dozimeter tiez nechapem. Ak nado mnou zacnu lietat jadrove rakety, tak budem vedit aj bez dozimetra, ze je to v prdeli. Alebo ma vidlakov brat aj energeticky sebestacny protijadrovy bunker vytesany v skalach kilometer pod zemou so zasobou vody, potravin a liekov na 10 rokov?

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)

Stařec se snažil popsat jeho rozpoložení při čtení vidlákem v úvodníku naznačený apokalypsy. Nešlo o nic jinýho, než o pouhej pokus o metaforu, kterej například mistrně předvedl pan Somr, když jako profesor chemie Ječmen v Básníkách leže s právě prodělaným infarktem na nosítkách říká nad výčitkama jeho starostlivý ženy:

„Napravo rakety, nalevo rakety... Já můžu být teoreticky stokrát mrtvej, a ona mě straší cigaretama.”

Tou metaforou jsem se snažil na tom vidlákově „dozimetru“ (úmyslně jsem ho dal ale do uvozovek) popsat a navodit tu současně starcem prožívanou atmosféru strachu, marnosti a zhouby, která i tady na Kydech doslova ožívá a bují všelijakýma vidláckýma konstrukcema, vojenskýma taktikama, popisama, odhadama, zkrátka = maršálskýma holema. Myslím, že na každýho ještě trochu normálně uvažujícího starce to má negativní dopad, kterej se projevuje obavama a strachem o to, pro co celej život žil, co má rád a pro co celej život taky něco dělal. To všechno starcem v současný době prožívaný jsem se snažil promítnout úmyslně právě do toho vidlákova „dozimetru“ jako něčeho, co se s jeho koníčky ani v nejmenším neslučuje. A pokud tu atmosféru strachu vidlák ve svým úvodníku dokonce začal odpočítávat (sice s jistým pokusem o humor) naznačovaným povzdechem: „tak snad to ještě stihnou“, pak si každej životem trochu poučenej stařec při nákupu toho např. kladívka rozmyslí, jestli ten nákup má vůbec cenu, protože, jak asi i Vy uznáte, pokud dozimetr vidláka někdy něco bude měřit, tak je jakejkoliv nákup, byť pouhýho kladívka, zcela zbytečnej. Prostě, na co se stařec tolik těšil, je od jakýkoliv dávky dozimetrem změřený radioaktivity na hony vzdálený.

Tak jestli to teď alespoň trochu chápete, jsem rád a pokud ne, tak se na to prostě vykašlete, protože, jak jsem výše už napsal, i to se stává.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Sibylo, podle vašich reakcí soudím, že jste někde z pardubického kraje. Pokud se potřebujete zbavit spousty nepotřebných krámů, do Hradce Králové to není tak daleko.

https://www.mediashow.cz/regiony/kralovehradecky-projekt-se-rozrusta.html?fbclid=IwAR1P0mWKoWmdghGruWHlCeSSk4Qte-nDTOJjLOI74ZbqIJJWqEUS9uoYd7g

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Pane Vidláku, jestli máte číslo na Babiše, zavolejte mu, ať se taky stane Slunečním baronem.

 

Pak malí a mladí Sluneční baroni budou mít větší dotace.

Velcí Sluneční baroni nebudou mít nepřiměřeně velké dotace.

 

Vy budete Velkým šéééfem nejen Velkého sila, ale taky Velkého akumulátoru, stanete se mediální hvězdou, budete prohlašovat:

 

 „ Musíte si zvyknout na to, že někdy budou ceny energií a potravin tak velké, že si budete muset odepřít jejich spotřebu“.

 

Oprava.

Sluneční baroni nemají dotace, ale příspěvky ( POZE).

 

A nyní vážně.

Pan Havlíček dovedl ušetřit 6 až 10 mld. Kč v době, kdy ceny energií nebyly rekordní.

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/prispevek-statu-podporovanym-zdrojum-energie-ma-i-pristi-rok-byt-27-mld-kc

 

Kolik ušetří Fialova vláda uvidíme, ještě v tom nemají jasno.

Dáme jim zákonné minimum, maximum, nebo zvolíme střed mezi hraničními hodnotami?

Takové rozhodování čeká v nejbližších měsících ministerstvo průmyslu a obchodu a následně i celou koaliční vládu. Celý obor zelené energetiky netrpělivě čeká, jaké procento ziskovosti investic jim ministři přiklepnou.

 

Lidovci na průměru, Piráti na dolní hranici

Sdílnější byli oslovení zástupci některých koaličních stran. „KDU-ČSL během projednávání novely zákona o podporovaných zdrojích v loňském roce navrhovala řešení 9,5 procenta pro všechny typy podporovaných zdrojů. Budeme proto usilovat o takovou výši IRR, která by neohrozila realizované investice a současně byla spravedlivá pro všechny typy podporovaných zdrojů,“ odpověděl lidovecký poslanec Róbert Teleky.

Méně vstřícný přístup k investorům do zelené energetiky razí Česká pirátská strana. Ta se již při loňském schvalování novely zákona POZE snažila výnosové procento zakotvit na dolní hranici, tedy na hodnotě 8,4 procenta. „Naším cílem je, aby žádný z provozovatelů obnovitelných zdrojů nebyl zvýhodněný a nedocházelo k narušení hospodářské soutěže a ztrátám na straně státu, jako v případě takzvaného solárního tunelu,“ uvedla Klára Kocmanová, která má u Pirátů na starosti oblast životního prostředí.

,,Podle vyjádření Komory OZE dává zákon vládě čas na přijetí nařízení do konce března. „Komora od počátku navrhuje a prosazuje takový přístup, který je spravedlivý ke všem výrobcům. Již v roce 2020, kdy jsme poprvé veřejně prezentovali návrh našeho řešení, jsme prosazovali jedno IRR pro všechny na úrovni 10,6 procenta spolu s navýšením solárního odvodu,“ uvedl Martin Mikeska z Komory OZE“.

https://ekonomickydenik.cz/jakou-ziskovost-vlada-dovoli-investorum-do-zelene-energie-odpoved-bychom-meli-znat-v-breznu/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=sS4oNt4ADcp-202201181933&dop_id=14891201

 

Kolik dá STAN, ODS, nebo TOP 09?

 

Jak rozhodnou sponzoři?

 

Pane Stanjuro, kolik ušetříte?

 

Průměrný počet slepic: 5 (21 hlas)

Už se stalo.... zrovna zítra jedu na velkou poradu, kde se bude řešit, jaký máme potenciál pro fotovoltaiku. Silo zpravidla není ničím zastíněné a je schopné elektriku i samo spotřebovávat, takže není nutná velká přenosová soustava.  Velcí hráči jsou vždycky v čele pokroku, protože jsou schopní rychle reagovat a mají prachy. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (19 hlasů)

Hodne stesti. Takhle ted blbnou vsichni. Jsou na to dobry dotace a elektrika je z toho prej za hubicku. Ted jsem pripravoval podklady pro par firem. Nadseni velke, vsechno bylo jasne a pak prisla realita. Neco zarizl statik (tak najmuli jineho, na to jsem zvedav). Neco jim zarizli vlastni lidi (hele, ten prazdnej prostor tam neni pro prdel). Prostor plnirny LPG, kam nesmi vjet benzinak (bo zazehovy motor) a panely s vsi tou elektrikou budou urcite v pohode. Kupuju si na to popcorn a sedam do prvni rady.

Zkusil jsem mimo jine i caste prani posuku, zastreseni parkoviste pro 300+ aut. Spocitali naklady a rekli mi, ze jsem se nejspis posral v kine.

Průměrný počet slepic: 4.7 (19 hlasů)
Trvalý odkaz

Válce vždy musí předcházet rozsáhlá propagační kampaň, která by učinila z veřejného mínění hysterii proti budoucímu protivníku. To nyní vidíme.
Zájmem Ameriky je co nejvíce poškodit Evropu, protože proti evropskému potenciálu nemá šanci.
To nakonec vidíme i v sankcích proti Severnímu proudu II. Ten je především v zájmu Evropy. Pro Rusko je milý, nikoliv však nezbytně nutný. Rusko může vyvážet zkapalněný plyn lodmi z nově vybudovaných terminálů. S největší pravděpodobnost vyzvedne loď zkapalněný plyn na Yamalu a dopravího jej do Svinoústí jako molekuly svobody, samozřejmě s patřičnou přirážkou.
Dalším důvodem je snaha Ameriky zabrat co největší část kontinentálního šelfu v Arktidě, neboť tam jsou velká ložiska nerostných surovin. Poraženému Rusku se to bude zabírat lépe. To je i důvodem otevřené nenávisti, kterou projevuje Kanada, Dánsko a Norsko. Prostě by rádi uloupili co největší podíl ze šelfu přiléhajícího k pobřeží Ruska.ui
Dalším, nejdůležitějším důvodem je "okénko". Pokud nezaútočí Amerika na Rusko nyní, v dalších letech už to bude jenom těžší. Rusko bude mít nové zbraně a bude ekonomicky silnější, zatímco Amerika bude slabší.
Samozřejmě, svoji úlohu mohou vyvolat i vzpomínky na obě světové války. Amerika si na obou nesmírně namastila kapsu. Británie ztratila pozici světov ého lídra na úkor Ameriky a zcela se jí rozpadla koloniální říše, nad kterou slunce nezapadalo (doslova).
Pokud bude chtít Amerika válku velkého rozsahu, zaútočí nejprve raketami na vojenské základny v Kaliningradu a na Krymu, protože ty nemůže nechat v zádech. Podle směru hlavního postupu poznáme záměry Američanů. Pokud bude chtít proxy válku, provedou Ukrajinci s americkou, britskou a kanadskou asistencí útok na Donbas a Luhansk.
Záminkou k válce bude jistě akce pod falešnou vlajkou. V tom mají Američané dlouhou tradici, sahající až k přepadení Kalifornie. Tehdy se americké loďstvo vydalo kolem Hornova mysu a americká kavalérie přes Skalisté hory mnoho měsíců před akcí pod falešnou vlajkou, která spočívala ve vyplenění jisté farmy amerických imigrantů.
Rád bych se zeptat našich vládních činitelů, jaké jsou válečné cíle České republiky? Polsko je jasné, to chce urvat co nejvíce území, co půjde, tedy minimálně v rozsahu Rižské smlouvy a k tomu Kaliningradskou oblast. Samozřejmě, být v pozici jeho sousedů, tak bych z toho nebyl nadšen. Protože se jedná o část Litvy s hlavním městem Vilnem, část Běloruska a část Ukrajiny se Lvovem. Ale kdo chce kam, nechť mu tam. Ale Česko? Jaké to může mít válečné cíle? Podle mého názoru můžeme na válce jen ztratit. Rakety, sestřelované protiraketovými systému budou padat u nás. Není to moc hezká představa. V nejlepším případě budeme zaplaveni válečnými uprchlíky. Už vidím, jak Stanjura vyčleňuje z rozpočtu peníze na nové školy, ubytování pro uprchlíky, nové nemocnice apod.' Spíše to bude jako vždycky, že se vezmou peníze zaměstnancům, především státním zaměstancům, a důchodcům'

Průměrný počet slepic: 4.9 (25 hlasů)

Rusové tvrdí, že přibližně co 100 dají anglosasové dohromady z kolonií vojsko a vyrazí pro zdroje do Ruska ...
Dobrý článek je zde:
https://sk.news-front.info/2022/01/17/v-europe-energeticky-kolaps-usa-v…

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Ty tady ještě zmíněny nebyly, v tej naší skládačce, mosaice.
Ne že bych o nich nevěděl, ale je to důležitý faktor, týkající se vyděračské stránky transatlantické pařby.

Tak mě nedávno napadlo . ...co je vlastně protikladem, antonymem pacifismu ?
Atlantismus ?
:-D))

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Čína má mnoho důvodů, aby Rusko podpořila. Prvním je ten, že pokud padne Rusko, bude Čina další na řadě. Dalším důvodem je to, že Rusko Číně postačuje. Čína je natolik velká, že k ekonomické prosperitě jí stačí vnitřní trh. Potřebuje ale suroviny, které však má Rusko. Pro Čínu by Rusko jako zdroj surovin a odbytiště výrobků bohatě stačilo. Čína je dnes schopna a ochotna vyrobit cokoliv, takže Rusko nemusí mít z žádného západního embarga obavy - vše nakoupí v Číně. Co zatím Čína nevyrábí, to se naučí, když bude mít zaručený odbyt.
Pro Rusko i Čínu nakonec nemusí být západní embargo Ruska vůbec špatné. Rusko zabaví aktiva západních firem v Rusku, případně to udělá tak, že se jich západní vlastníci sami pod cenou rádi zbaví. Pokud Západ vypoví ruské oligarchy, bude to pro Rusko jen dobře. Ty neloajální zavřou a jejich majetky zabaví a ti loajální nebudou utrácet ruské peníze za britské fotbalisty. Pro každou ekonomiku je důležité, aby peníze zůstávaly doma a podporovaly domácí produkci.
Pokud by došlo k odříznutí ruských dodávek plynu a ropy do Evropy, byla by to pro Čínu velká výhra. Západní firmy by se rázem staly nekonkurenceschopné, protože by musely nakupovat drahé molekuly svobody z USA. To je vůbec aspekt, který v médiích nikdo nezmínil. Nejde totiž jenom o to, jestli plyn bude nebo nebude, ale hlavně o to, za kolik bude. Protože drahý plyn a ropa zdraží západní produkci, která tak ztratí konkurenceschopnost.
Tohle nám "expert" na plyn (vystudovaný historik) Bartoška nezmínil'

Průměrný počet slepic: 4.9 (25 hlasů)

Štvavé vysílačky a dezinformační weby kdysi dávno přišly s tvrzením, že Putin na nějaké poradě s podnikateli prohlásil, že on udělá maximum, aby sankce trvaly co nejdéle ... a že zbytek je na nich. A následovaly zákony na podporu nahrazení dovozu a ... a pláč na druhé straně, že ještě pá sankcí a RF bude soběstačná úplně ve všem.
A k elitám - pokud mají "elity" peníze u Anglosasů, pak je namístě otázka, čí to jsou vlastně elity. Ti "velkopodnikatelé" si vůbec neuvědomují, že Anglossasové mezi sebe nikoho nepustí - nějaký omylem zbohatlík Slovan je pro ně jen spotřební zboží, které po využití nemá pro ně žádnou cenu. Cenu pro ně tito lidé mají, když jsou u sebe doma, ale peníze (zdroje) posílají Anglosasům. Emigrací z domoviny ztrácejí pro ně hodnotu.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

....stovky procent během 2 let.
Tržní cena Tesla je víc jak tržní cena několika skutečně významných automobilek dohromady.

Apropo - nedávno svolával Musk statisíce aut, už nevím co za nutnou opravu to bylo.
Nicméně on dokáže dneska už utéct dokonce až do vesmíru. Před věřiteli a tak. Nemají na něj.

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Tak jak nám Šopor "zmizel" a už nemáme pohled na "ráj v Kalifornii", objevil se v TV VOX na youtubu, kde má okénko z USA a říká docela zajímavé věci co nám v ČT svazáci neřeknou.

Např. Kalifornie ztratila 1 křeslo v senátu, protože jí klesl počet obyvatel a Texas získal 2, ještě nějaký stát ztratil křeslo (to nepamatuju, který), ale nejvíce vtipné je, že křesla ztrácí "modré státy".

Je to další možný zdroj informací z USA, kromě paní Petry, které ukazují i něco jiného než politrucky vybrané informace na ČT aspol. ;)

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

Kalifornie tak moc utahuje šrouby, že Elon Musk přesouvá své podniky do Texasu také.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Připínám pěkný odkaz na výrobu a přenos elektrické energie v Evropě. V aktuálním stavu můžeme vidět, že dnes ráno nakupuje například Rakousko cca 50% své spotřeby z ČR(tzn. uhlí a jádro nesmrdí) :-) a z Německa.

https://app.electricitymap.org/zone/AT

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

Mně se tam hlavně líbí, že podle té jejich mapy má Rusko nižší uhlíkové emise než Německo... mužici z Východu, těžký průmysl, zima jak v Rusku... a stejně jsou ekologičtější než Dojčlandi... kde asi udělali soudruzi z NDR chybu...

Ale děkuji Clairvauxi, tohle je moc pěkná mapka. Tohle se bude hodit. 

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

No tak v Německu dnes ráno jedou jaderky na plný výkon, uhelné elektrárny na 60% a plynové na 30%...asi nefouká:-)

Taky mě zaujaly kapacity výroby Německo 64,0 MW větrníky a 58,4 MW slunečníky ....zatímco třeba Yukon v Kanadě se  třemi vodními elektrárnami 92 MW (které dnes ráno jedou na 73%) ...za zmínku stojí elektrárna Aishihik https://yukonenergy.ca/energy-in-yukon/projects-facilities/aishihik-hydro-plant

Průměrný počet slepic: 4.8 (10 hlasů)

Podle přetoků to pravděpodobně nekupuje rakousko, ale Italie, chorvatsko, slovnisko, srbsko.

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

Do Rakouska jde z   GER+CZ  aktuálně 3,9 GW z Rakouska do (CH+IT+SL+HU) jde aktálně 1,8 GW.

 

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

Když jsem se díval, tak přetok to itálie byl 1gw, záleží na čase, jenom státy, jako CZ, FR, Polsko, Bulharsko, mají vždy přetoky.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Kruci, nedal jsem nick :(

Ale ještě dodám, 17,4 procenta rakouské výroby jsou přečerpávačky=jaderná+uhlí od nás..
27,8 mají plyn, takže špinavý zdroj
20 Vodní, "čistá"
2 procenta bioplnka

což cca 70 proncet, ostatní dovoz...

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Ale "vtipní jsou němci", svoje mají 97 procent, takže "závislost pouze" 3 procenta, ale přitom větrná 27procent, takže když nefouká, tak jsou závislí na dovozu ze 30 procent, což je hodně problém v případě průseru, ale ukazuje, proč tlačí na jednotné řízení přenosové soustyvy z Mnichova a povinnou burzu také v říši, jak povinně musí každý výrobce...

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Málokomu u nás dochází, že celý slavný německý gryndýl platíme a budeme platit z velké části my. Holt, bohaté Česko bude dotovat chudé Německo ..

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)

Divil by jste se, ale dochází to dost lidem, běžné téma konverzace. Akorát nikdo neví, jak do toho strčit widle.

Měla by to za nás udělat vláda, ale ta to neudělá. 

Jediný Vladimír Vladimírovič se nás zastává, když směrem k Bruseli prohlašuje, že to tam řídí blázni se sebevražednými sklony.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

Mapa je super - hlavně ten Amércickej gerymendering (toho bohdá nebude aby Vlajka hvězdnatá nebyla na prvním místě!!!). Takhle nějak bych si představoval Rozdělené Státy Americké.

A pak detajl o odanexování krymu. Asi tam ještě porád nemaj hotový papíry, tak nechcou posílat data o své ekozelenostní energii.

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)

In reply to by Clairvaux

Trvalý odkaz

technická:
Rakousko opravdu smí přímo nakupovat českou elektrickou energii bez toho, že by ji nakupovalo prostřednictví energetických burziánů v Německu, kteří ji zdraží na několikanásobek a zisk strčí do kapes a sejfů ?

Na rozdíl od ČECHŮ, kteří tutéž ČESKOU energii musíme levně prodat na burzu v NĚMECKU a odsud ji koupit zpět za několikanásobně vyšší cenu ?

Přičemž jedinou investicí burziánů, kteří se z našich kapes napakují, je nákup sejfů - a českých politiků?

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

je zelenější než pokrokové Německo a Rakousko. Neměli u sebe Čuk s Gekem zelenou pastelku, když je naposledy viděli?

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Napadá mě jeden prozaický důvod nákupu obilí Čínou. Čína si pronajala na Ukrajině obrovské plochy černozemě, aby na nich vypěstovala obilí. Díky válce na Donbasu a harašení se zbraněmi očekává, že cena obilí vzroste a pronajatá pole nebude moci využít. Tak hledá zásoby obilí jinde. Navíc vztahy se sousedy jako Vietnam, Filipíny, Kambodža, Barma, Thajsko - vývozci obilí, nejsou také nejlepší. A protože potřebuje potraviny pro mnoho čínských občanů, plní si strategické rezervy předem, aby nebyla vydíratelná přes embargo na potraviny, kdyby jí ještě vypadly dodávky z USA a Kanady kvůli Ukrajině.
Podle mě se Čína chystá vybudovat nějaké další umělé ostrovy v Jihočínském moři a možná nějaký další na sever od Tchajwanu, aby jej obklíčila. Pod rouškou konfliktu na Ukrajině se Čína chystá k expanzi a kvůli tomu hromadí zásoby.

Průměrný počet slepic: 4.7 (16 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Třeba ji nahrazují obilím. 

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

I rýže je obilninou, lidově obilím. Obilí, obilovina, obilnina, cereálie - všechno je to obilí. Jen se v Beskydech rýže blbě pěstuje, bo místní Valaši nechtějí stavět terasovitá políčka, na kterých by byl značnou část roku led. :-)

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Na cokoli, co naše verchuška pod vedením zahraničních stran a vlád sáhne v jakékoliv oblasti (financí, zahraničního obchodu, diplomacie, výroby a distribuce potravin, energetiky....) je možno pohlížet jako na promyšlenou strategii vedoucí k totální závislosti a vydíratelnosti.

Číně i Rusku to ušetří spoustu přemýšlení v odhalování potenciálních nebezpečí:

Stačí se vyhnout čemukoliv, co dělají Češi - a vyhnete se sedmdesáti procentům smrtelných nebezpečí pro vlastní zemi.

Průměrný počet slepic: 4.9 (11 hlasů)

Čína evidentně dělá pravý opak toho, co ČR. Zatímco Čína zásobníky s obilím plní, ČR je vyprazdňuje.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

Gerd: Napadá mě jeden prozaický důvod nákupu obilí Čínou.
***
Jen pro zajímavost, část textu přeloženou (automatický překlad) z https://www.oilworld.ru/news/326642

Trh s obilím 2021/22: rekordy, antirekordy a nové výzvy

- Rekordní světová produkce pšenice 778 mil. tun (před rokem 776 mil. tun) a spotřeba 787 mil. tun (775 mil. tun);
- Očekávané snížení konečných světových zásob pšenice o 5 % na pětileté minimum 278 mil. tun (před rokem 290 mil. tun);
- Snížení produkce pšenice na Blízkém východě na osmileté minimum a konečných zásob na několikaleté minimum v důsledku rostoucí poptávky a dovozu;
- Historicky rekordní sklizeň a vývoz australské pšenice ve výši 34 mil. tun (o rok dříve 33 mil. tun), resp. 26 mil. tun (19,5 mil. tun);
- Očekává se rekordní světový obchod s pšenicí ve výši 207 mil. tun (před rokem 197 mil. tun);
- Nejvyšší světové vývozní ceny pšenice za posledních 10 let, vyvolané silnou poptávkou a nedostatkem nabídky kvalitních levných potravinářských obilovin při prudce zvýšených výrobních nákladech a nových obchodních omezeních;
- Druhá největší úroda kukuřice v historii od loňského roku - 1209 mil. tun (1223 mil. tun v roce 2020) a očekávaný rekordní celosvětový obchod ve výši 193 mil. tun (184 mil. tun o rok dříve);
- Výrazný pokles celosvětové sklizně ječmene - 146 mil. tun (před rokem 161 mil. tun). Konečné zásoby úrody by mohly klesnout na 17 milionů tun (před rokem 21 milionů tun), a pokud by se tak stalo, bylo by to nejméně od roku 1983;
- Světový obchod s ječmenem by mohl dosáhnout 34 mil. tun, což je druhý nejlepší výsledek po minulé sezóně, kdy se vyvezlo 36 mil. tun;
- Zcela novým fenoménem v novodobé historii obilnářství v zemi je tlumič obilí. Podle předběžného odhadu ICAR bylo do rozpočtu vybráno více než 900 milionů USD prostřednictvím proměnlivých cel;
- Zavedení trvalých proměnlivých vývozních cel na obilí v Rusku, vypočítaných a uplatňovaných podle metodiky, která je na zemědělském trhu zcela nová;
- Třetí nejvyšší sklizeň pšenice v historii a zdaleka ne rekordní průměrný výnos všech obilovin v Rusku - 75,9 mil. tun, resp. 120,7 mil. tun;
- Rekordní produkce pšenice v Jižním federálním okruhu ve výši 26,3 mil. tun (meziročně +8 %);
- Rekordní produkce potravinářské pšenice v Rusku v relativním i absolutním vyjádření;
- Minimální sklizeň pšenice za posledních 10 let na Uralu - 2,3 mil. tun (-18 % meziročně);
- Druhá sklizeň kukuřice v historii země - 14,6 mil. tun (o rok dříve 13,8 mil. tun, předchozí rekord z roku 2016 byl 15,3 mil. tun);
- Rekordně vysoký oficiální vývoz pšenice do Kazachstánu;
- Rekordně nízký vývoz pšenice do Egypta v posledních letech - 3,3 mil. tun v období červenec-prosinec (5,4 mil. tun před rokem);
- Historicky rekordní vývoz hrachu v první polovině sezóny 2021/22;
- Téměř rekordní a v některých regionech rekordně vysoké domácí ceny obilí na podzim 2021;
- Ceny mouky na domácím trhu dosahují historických maxim;
- Zvýšení nákladů na výrobu obilí v Rusku na historicky nejvyšší úroveň;
- Rekordní ceny hnojiv na světovém i domácím trhu;
- Podle údajů Roshydrometcentra bylo v celém Rusku před zimou oseto přibližně 17,8 mil. ha ozimých plodin, tj. 97 % z 18,4 mil. ha (před rokem 19,3 mil. ha, přičemž pouze 14,9 mil. ha bylo v dobrém, výborném a uspokojivém stavu);
- Historicky tvoří ozimé plodiny ve špatném, zakrnělém a před zimou nedozrálém stavu pouze 3 % celkové osevní plochy.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Za komunistů lidstvo považovalo nukeární válku za něco, co nemůžeme připustit, protože by to znamenalo konec civilizace.

Dnes se se vznikem takové války smiřujeme, s falešnou naději, že ji můžeme přežít. Kde je vina a kdo to zapříčinil ?
Především novináři a sdělovadla, jejichž úkolem je pravdivě informovat, a o tom, že nukleární válka je pro lidi konečné řešení, nikde ani slovo.
Asi záměr, aby neustálé dráždění ruského medvěda nevypadalo tak nebezpečně. Nebo máte jiné vysvětlení ?

Průměrný počet slepic: 4.9 (20 hlasů)

hodně utíkali lidi na počátku 20. století a v Evropě měli příbuzné,které znali a pamatovali,mluvili jejich jazykem, měli k nim vztah,posilali jim dooisy ,tak je zabit nechtěli,to dnes už není a házet bomby na civilisty,to je vlastně jen ovladat joystick v letadle jako při počítačové hře,jak pravil jednoduchý princ Harry novinářům po vojenském cvičení.

Průměrný počet slepic: 4.5 (16 hlasů)

Notabene v časech, kdy se TNT ekvivalent taktických raket udává nikoli v jednotkách, ale ve stovkách kt.
Zase je ale blbost cokoli porovnávat s Hirošimou a těmi cca 20kt, protože Hirošima byla jako jeden plac.
Tady jsou hory i pohoří, takže může teoreticky nastat i situace, kdy se sice fest zatřese země, ale kvůli výbuchu na druhé straně kopce. A jen jasné světlo a v devět večer nám prozradí, oč se vlastně jedná. Oproti Japoncům mají země jako ČR/SR/Německo větší šance na přežití, otázka je, co to přeživším bude platné.
Ale nespekulujme - osobně si myslím, že žádná válka se konat nebude, notabene ne jaderná. A taky si myslím, že tu pšenici čína skupuje prostě proto, že jich přibývá jako kobylek a už nechtějí makat za hrstku rýže. Taky se chtějí mít lépe, ale v jejich měřítku tenhle problém prostě vypadá jinak. Je jich 1,5G a to prostě nemá srovnání s ničím..

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Tak to vypadá, že právníci Hradu si vyrazili došlápnou si na Džamilu

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/dzamila-stehlikova-milos-zeman-zaloba-omluva-hrad.A220118_110238_domaci_vlc

Téhle aktivistické nenávistné slepici bych teda přál, aby si jí vychutnali.

Stejně tak bych přál nejčernější peklo organizátorům zneužití Babiše ml. ve volební kampani.

Takové překročení morálních hranic by neměla společnost tolerovat.

Průměrný počet slepic: 5 (25 hlasů)

In reply to by Admirál

Trvalý odkaz

ctím váš nemístný optimizmus.
Možná dostane Džamila pokutu deset tisíc korun... a bude se proti takovémuto rozhodnutí demonstrovat...a soudce pak raději odejde do důchodu.

Pokud by se jednalo o nějaký citelný trest... no, nejvyšší správní soud či ústavní soud zdůvodní, proč zákony sice platí pro každého, ale pro každého jinak!

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

AH: Admirále, ctím váš nemístný optimizmus.
***
Pane A. Holube, já zase z vašeho příspěvku citím pesimismus a nějaké negativní vibrace vzhledem k paní Stehlíkové, neboť v souvislosti s její osobou píšete o tak ošklivých věcech jako je pokuta, soud, trest. Myslím si, že to historie zhodnotí jinak (alespoň dočasně, než to jiná historie bude hodnotit zase jinak), ale ta první historie to zhodnotí jako 4. odboj a nechá přejmenovat - spekulativně navrhuji - ulice a náměstí v ČR* nesoucí jméno jakéhosi potrhlého chlápka z dávnověku jménem Komenský na ulice Džamily Stehlíkové.

*ČR nemusíme tomu v budoucnosti hned rozumět tak, že ČR bude existovat, tak jak ji známe teď. Jde jen o příležitost správně přejmenovat ulice a náměstí podle správných osobností!!!

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)