Tož vám přátelé přeji vše nejlepší do roku 2022. Podle všech majnstrýmových médií to bude rok ruského útoku na Ukrajinu, zároveň to bude rok vysokých cen energií, přičemž s nějakým zlevněním nemáme počítat. K tomu to bude rok zákazu starých kotlů na tuhá paliva, protože bez toho henten grýndýl a skvělou budoucnost nevybudujeme. Bude to rok Fialovy vlády, která už stihla ukázat, že její ministři neumějí anglicky, nemají kvalifikaci řídit ani trafiku, jen včas a dostatečně hlasitě křičeli, že to Babiš dělá blbě. A podle citací vědců v médiích to bude rok Omikronu, který nás všechny zabije. Čili samé růžové vyhlídky.
V první řadě chci pogratulovat všem, co mají kotel na uhlí třetí emisní třídy a včas si stihli zafixovat cenu plynu i elektřiny v předkrizových časech. Ne že by vám to nějak moc pomohlo, protože o co vám nezvednou cenu energií, o to vám zdraží distribuci, ale přese všechno na tom budete o něco líp než ti, co stále ještě v režimu DPI platí jako mourovatí. Ale kdo jste schopni doma zatopit bez elektřiny a dojít si pro otop do lesa či na skládku palet, vy prostě budete mít náskok.
V druhé řadě chci pogratulovat všem, kdo mají velkou rodinu a jsou obklopeni dostatkem dobrých přátel, protože se jim budoucnost ponese lehčeji. Obzvláště chci dnes pogratulovat Godotovi, který mi poslal na mail moc pěkný obrázek své famílie ze kterého mohu konstatovat, že Godotovic se nemusejí bát ani čerta. Přeju vám všem, abyste to tak měli. I Scallopům a ostatním trolíkům, protože právě oni letos zjistí, že oddanost Evropským hodnotám jim žaludek nenaplní a byt nevyhřeje. Naopak, budou se po nich vyžadovat další a vyšší oběti.
Všechno ostatní je krajně nejisté...
Já si pro letošek dávám pár předsevzetí:
1. Udržím Kydy ještě minimálně tento rok, protože se mi zdá, že se blížíme k rozuzlení. Blížíme se k bodu, kdy budu moci hodnotit, v čem jsem se spletl a v čem jsem měl pravdu. V letošním roce se podle mě začne lámat rozdělení naší společnosti půl na půl a bude se to posouvat k převaze jedné strany. Netroufám si tvrdit, jestli převahu získá demoblok nebo alternativa, ale za rok myslím budu konstatovat, že stávající rovnováha vychylovaná politickými osobnostmi a mediální masáží o pár procentíček už bude minulostí.
2. Pokusím se o úpravu blogu. Přehlednější diskuse a nějaký boční sloupek na aktuality, který bych nedělal já, ale ti čtenáři, kteří přinášejí do diskuse odkazy. Pokud mi budou čtenáři přibývat tak jako doposud, je letošek posledním rokem, kdy může blog fungovat jak funguje. Ale už teď se občas stane, že se s přehledností diskuse dostáváme na samotnou hranu. Už je nás prostě hodně.
3. Pokud se nám covid fakt znovu nerozjede, zamyslím se nad novým vidláckým sympoziem. Samozřejmě s prasátkem na grilu.
4. Dotáhnu co nejdříve do konce připojení své elektrocentrály na barák, abych nebyl v tu nejblbější chvíli odkázaný na prodlužovačky pod nohama, zkusím obstarat nějaký kvalitní svislý rotor na větrnou elektrárničku a připojím na něj loupačku na ječmen. Krmiva mám na celou letošní sezónu víc než dost a pokud budu schopen si vyrábět kroupy, budu na tom ohledně soběstačnosti na úrovni starých Sparťanů. To by mělo být nejen k přežití, ale i k udržení sil a kondice.
5. Zkusím si obstarat mysliveckou lednici. Dost velkou, aby se v ní dalo vyvěsit prase. Znamenalo by to pro mě možnost picnout prasátko i uprostřed léta, umožnilo by mi to dělat víc uzenářských výrobků, mohl bych snáze připravovat maso na gril a vůbec by to byl velký krok vpřed.
6. Musím si najít nějakého bednáře. Se svým portským vínem se blížím do chvíle, kdy budu potřebovat třistalitrový sud, aby mi to mělo v čem zrát. Zároveň na ten sud budu mít specifické požadavky týkající se nerezových prvků, takže se vsadím, že mi většina dnešních řemeslníků řekne, že se mi na to můžou vykašlat.
7. Jestli budou pokračovat stejné trendy, zřejmě to bude i můj poslední rok "u Babiše". I když mám svojí práci kolem obilných sil moc rád, blížíme se do zlomového bodu i pro zemědělství jako takového. Je jen otázka času, kdy se oheň z hořící sušárny přenese i přímo do sila a z malého požáru bude řádný průser s potenciálem ničit kariéry. Já jsem zrovna v té nejsušší části Moravy a přímo se dívám na příkazy, díky kterým ty sušárny hoří. Není to nic u čeho bych chtěl být, až se jednoho dne podaří opravdu řádný malér. Nedělám si iluze na koho se to potom svede.
8. Začnu synátorovi zařizovat kovárnu. V posledních měsících se zhlédl v kování koní případně ve výrobě nožů. Mám na to ještě dva roky, než půjde na střední školu nebo do učení, ale hodlám mu v tomto ohledu pomoci. Takže pokud byste někdo měli ve stodole nepoužívanou kovadlinu, sadu perlíků po dědečkovi, případně "hydraulický buchar" či komponenty k výhni a těšilo by vás, že se to použije, aby mladý kluk neskončil jako úředník nebo influencer, tak se mi ozvěte.
Vzhledem k tomu, jak postupuje inflace a jak snadno člověk přechází o peníze, vzhledem k tomu, jak nerad žiju s dluhy a neumím je dělat tak, aby mi to něco vyneslo, vzhledem k tomu, na co všechno se dneska musí člověk připravit, budu rád, když udržím alespoň ty Kydy...
Navzdory všem chmurám, přeji vám všem do letošního roku vše dobré. Kus štěstíčka, nějaké to zdraví, trochu toho optimismu, extra porci zdravého rozumu a ještě přídavek.
A připravenost k obraně. Alespoň takto symbolicky:
- Log in to post comments
Komentáře
Jaký jazyk používat oficiálně v EU?
No samozřejmě češtinu. Platíme si tam na to překladatele. Slyšeli jste někdy, jak oficiálně mluví Merkel v EU jinak než německy? A kdopak jí asi rozuměl, kromě rakušanů a několika set tisíc lidí z jiných pidistátečků?
V kuloárech, kde se řeší to hlavní v EU je třeba zvládat angličtinu a němčinu.
jinde ve světě ještě španělštinu, ruštinu a alespoň základy mandarínské čínštiny.
Jó takhle se změnil svět. V polovině padesátek minulého století se u nás téměř každý učil německy.
Ještě ten Karel IV., když mu bylo 17 v roce 1333 zvládal slovem i písmem češtinu, francouzštinu, italštinu, němčinu a latinu. Dtto lidé kolem něj.
Z ministrů současné vlády by si nejspíš nevybral podle znalostí jazyků žádného. A to bylo v dobách temného středověku před 700 lety.
Souhlas. Vždycky se bavím,…
Souhlas. Vždycky se bavím, když slyším, že angličtina je jednoduchý jazyk. Není. Jistě, můžete z ní extrahovat základní podmnožinu, říkat jí basic English nebo international English, a dorozumívat se jí. Opravdová angličtina to ale není.
Angličtina je jazyk vědy
a tak to zůstane to už nikdo v tomto století nezmění
Věda je pouze mezinárodní
Jazyk vědy
Jazyk vědy byla latina - a už není. Angličtina roste a padá s mocí anglicky mluvících zemí.
Re: JP Mám ze svých cest naprosto
stejný poznatek.
Akorát jsem na vážkách, co mám odpovědět, když jsem tázán, zda ovládám angličtinu.
Domluva pomocí anglického jazyka je pro mne možná všude, kromě Velké Británie a Severního Irska.
A taky už bych asi nedával HUNGLIŠ. To mi trvalo taky docela dlouho než jsem do toho vklouzl.
K tem dluhum...
Ja znal stareho dedka co mi zacatkem 90 let vypravel, ze prezil za svuj zivot 5 zriceni meny. A kazde ho zastihlo v nejvyhodnejsi mozne situaci : Po krk zadluzeneho :)
Tak např. měnová reforma…
Tak např. měnová reforma 1953 veškeré dluhy přepočetla tou nejnižší sazbou 1:5. A vzhledem k faktu, že lidé po ní výrazně zchudli (většina peněz přepočtena v poměrech 1:25, či dokonce 1:50), tak zůstalo méně peněz a ty "získaly větší hodnotu než 1:5". Vlastně ten dlužník nakonec svůj dluh ještě o něco navýšil. Jak na tom tedy vydělal?
Eto, ty žvásty o měnové reformě 1953
Většina lidí žádné poklady neměla. Reforma byla namířena proti těm, co si nasyslili za války, nebo před ní.
Víte kolik hodin musel po reformě pracovat obyčejný člověk na to, aby zaplatil základní životní potřeby oproti době před reformou?
O to přeci vždycky jde. Já odhaduji, že Antoušek na tom byl před a po pořád stejně. Syslič tvrdě prodělal, sysličů byla ale veliká menšina.
Jinak, měnové reformy se zákonitě dějí po každé válce, nebo větším konfliktu (takže i 1968, nebo po slavném roce 1989). Jenom v našich lžimédiích se pořád opakuje 1953, 1953, 1953...
Laco,
můj děda, ročník 1905 si celý život z dělnického platu šetřil v bance na důchod a v tom 1953 o to přišel.
Do smrti to komunistům nezapomněl.
Ale jinak souhlas, po válkách se dělají reformy.
Buď jednorázové, nebo inflační.
Možná na prahu jedné takové reformy právě stojíme.
Jenom jste zapomněl uvést, že
na rozdíl od první republiky, kdy měl nárok na důchod jen omezený počet státních zaměstnanců, po roce 1953 už měl na důchod nárok každý.
to je oblíbená komunistická lež
Babička byla celý život "žena v domácnosti", na důchod si celý život platila.
Po roce 1953 jí vše sebrali, důchod žádný s tím, že když platila kapitalistům, ať jí důchod dávají kapitalisté.
Něco minimálního, asi dvě stovky, dostala až v 80. letech jako příplatek za bezmocnost - byla skoro slepá.
Jedna moje babička byla také celý život v domácnosti
a pokud vím, dostala vdovský důchod v roce 1956. Sice to bylo tehdy jen několik stovek, ale stačilo to na nájem a přežití. S nástupem prezidenta Svobody v roce 1968 dostali bývalí legionáři a jejich vdovy, což byl případ babičky, přidáno významně, takže potom už si vůbec nemohla stěžovat.
To jsou jen antikomunistické žvásty, že komunisti nechali lidi v bídě.
Re: PivoJ Hmm, moje babi
neměla odpracované roky, takže na starobák nedosáhla, ale v osmdesátkách dostala tři kila, ne dvě...
Tak proč si neplatila na…
Tak proč si neplatila na důchod? Za komančů neměli hlavně důchod (nebo dostali minimální) ti co dělali v zemědělství jako sedláci, co si neplatili, zatímco chlapy z průmyslu si platili a důchod dostali.
Tedy není pravdou, že si platila důchod, ale šetřila, takže jí nebyl sebrán důchod, ale tratila na našetřených penězích, navíc by mě zajímalo stejně jako u toho dědy, jak obešla 1938 přepočet a následně inflaci během války ;)
Pokud si šetřil do banky…
Pokud si šetřil do banky coby střádal tak o to přišel už v 45 - sice to dostal na vázanej vklad ale prakticky s ním nic nenadělal - od začátku bylo jasné že z toho moc nedostane a pokud měl tzv připojíštění tak to válečná inflace skrouhla na pár korun - to se přepočítalo 1:5,
Mám dotaz, píšeš, že spořil…
Mám dotaz, píšeš, že spořil od 1905 a přišel o peníze až v roce 1953, tedy jak řešil/co udělal aby se ho netýkali události 1938, tedy devalvace příkazem, kdy se určila hodnota kčs vs marka a následně inflace během války?
Tak nějak by mě to zajímalo, jak obešel inflaci v době krize, a jestli máš info, jak se bránil inflaci mezi 1905-1953,. tedy té obyčejné?
Pokud je pravda, že ho postihla až reforma 1953, tak by mě zajímalo, jak to dělal předtím, myslím, že by to zajímalo hodně lidí, jak se pojistit, proti ztrátě hodnoty peněz ;)
Assi,
1905 se děda narodil.
Jak to udělal v r. 1938 a po válce netuším.
A zemřel 1994, tak už se ho nezeptám.
ok, omluva, ale fakt by mě…
ok, omluva, ale fakt by mě zajímalo, že inflace 38, která byla 20procent, pak za válku 80 procent se ho ani nedotkla, když spořil, ale komunistická ano?
Mě tzo někdo takto napíše "pouze komunistická", ale není schopen vasvětlit ty ostatní, takl si říkám, "je to informace na základě pojmů nebo spíše dojmů" ;)
Beru to pak, tak, že prostě "urbanstory" vaší rodiny, kdy bylo moderní po revoluci "komunisti můžou za vše"...
Eto, ty žvásty o měnové reformě 1953
Většina lidí žádné poklady neměla. Reforma byla namířena proti těm, co si nasyslili za války, nebo před ní.
Víte kolik hodin musel po reformě pracovat obyčejný člověk na to, aby zaplatil základní životní potřeby oproti době před reformou?
O to přeci vždycky jde. Já odhaduji, že Antoušek na tom byl před a po pořád stejně. Syslič tvrdě prodělal, sysličů byla ale veliká menšina.
Jinak, měnové reformy se zákonitě dějí po každé válce, nebo větším konfliktu (takže i 1968, nebo po slavném roce 1989). Jenom v našich lžimédiích se pořád opakuje 1953, 1953, 1953...
Laco ví,
Eta nic o tom neví, ale o to víc píše.
Současná klasika.
P.S. My jsme o nic nepřišli, peníze které jsme měli jsem utratil tu sobotu na fotbalu, zato strejda, mlynář, po válce nasyslil za mouku načerno plné šuple bankovek, a v 1953 mu pomáhala s výměnou bankovek celá široká rodina. Pravda, nám za tu pomoc koupil rádio.
Nejlepší byli to co vozili…
Nejlepší byli to co vozili na dvoukoláku dvoukoruny.
Babička
Babička měla celý život schované vkladní knížku, kam si s dědou spořili na koupi další kravičky. Už se ji chystali koupit, když přišla měnová reforma.
Já měl zase sousedy, kteří se po listopadu 1989
vrhli na místní prosperující JZD a chtěli jako potomci zakladatelů svůj podíl. Tak jim fyzicky dali kravku. Potom asi měsíc chodili po sídlišti a nabízeli nadojené mléko, než jim došlo, že bude lepší dát kravku na jatka.
Jak u ostatních "celý život"…
Jak u ostatních "celý život", jak dokázala obejít, aby neztratila ty peníze přepočet na marky a následnou inflaci za války?
Re: Králík 1962 Oni nevěděli, že
kráva se nechá oplodnit něčím podobným, jako je bejk, a za čas pak vyprdne tele?
Můj ty Tondo kolenatej...
Tak ještě jednou do diskuse pod novým článkem
v novém roce:
Vidlákovi i celému osazenstvu Kydů do roku 2022 pevné zdraví a hodně úspěchů podle vlastního výběru!
Všem kydařům hodně zdraví !
Všem kydařům hodně zdraví !
Přání
Vidlákovi, jeho rodině a všem kydačům přeji vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí.
Štěstí ať nás provází celým tímto rokem, budeme ho všichni potřebovat.
https://imgway.cz/s/d4a0
Dotaz na pana Vidláka
Jaké plánujete ústřední téma sympozia?
Jsou ruzne moznosti...
...Jelitka, tlacenka tmava, tlacenka svetla, prejt, krvavnicky, ovar...
Re: Hulvath
To nezní špatně.
To je jednoduché Petro …
To je jednoduché Petro
Ústředním tématem sympozia i celého nového roku na Kydech bude otázka, zda s tím, co se teď kolem nás děje a bude dít ještě rychleji a dramatičtěji, zda s tím můžeme v rámci možností něco dělat, nebo zda tomu můžeme jenom přihlížet.
Přišel už čas k činům? Nebo si ještě musíme pilovat projevy i myšlenky? Jsme v situaci kdy ještě sázíme a obděláváme, nebo už budeme brzy sklízet?
Nedali ti podíl? Tak šoupej…
Nedali ti podíl? Tak šoupej nohama a piš o tem. Můžeš brečet nebo demonstrovat dokud demosgráticky nechcípneš.
Svině, keré se předvádějí obecenstvu jak dobře se mají, sou dobré akorát na podřezání ve vidlákově chlívě.
Vše nejlepší do Nového roku 2020
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=5748850491810633&id=1000005…
Ať to dopadne co nejlépe pro nás všechny.
" Ať to dopadne co nejlépe…
" Ať to dopadne co nejlépe pro nás všechny."
A jak to má dopadnout?
Třeba že každej synek a dcérka dostane nárok na půdu po svých předcích a to 1ha po každém a podíl na rozpočtu, rovný ze společný kasy v bankocetlách a podíl na rozpočtu rovně jako musí mít každej podílník ?
Nebo je lepší aby měl babiš…
Nebo je lepší aby měl babiš nebo jinej chmaták třeba 92% všeho a vostatní kokoti by dostali 8% aby se to po targusovsku nebo bernardovsku !!! pracovitě !!! a neodbytně porvali? Nebo si všechno zaslouží Godot, až se uráčí ke stolu přijít?
2,1 (14 hlasů) - čtete vůbec příspěvky?
Vážně jste pro to aby babiš nebo jinej chmaták měl 92 % a (VY!) vostatní kokoti dostali 8 %? Tedy tak jako dosud?
Sem tam připojil otazník.
Sem tam připojil otazník.
Приветствую всех вас в новом…
Приветствую всех вас в новом году
Слава России, оккупировавшей Крым. Россия, чьи солдаты воюют на востоке Украины, Россия, которая ведет гибридно-террористическую войну в Чехии .
Zatím to vypadá, že hybridi…
Zatím to vypadá, že hybridi vyhrávají, ale až jim dojdou bankocetle z cizákova tak je blboni vítězoslavně ušlapou.
Spasíba za privjet a tože blagodarju i vam, patomkom zaščity našich imbecilej katorych u nas vsje blboni ljubljat.
Вот
дурак.
Айайай!
Беги, мальчик - зайчик, пока мама не пришла!
да здравствует
да здравствует красная армия - лучшая армия в мире
Kousek výš jsem se spletl,
Jak vidím z diskuze, Češi se rusky učit nemusí.
Tak ještě zbývá ta angličtina, němčina a mandarínská čínština. To už bude brnkačka.
A vlastně, když máme Google překladač, ani ty další jazyky není třeba šprtat. Tak vzhůru na pivo, řešit žvásty!
2022
Vidláku a všichni na Kydech, vše nejlepší v tomto roce a k tomu také hodně tolerance a empatie k jiným názorům. Pestrost Kydů je udivující, stejně tak jako píle majitele, pána prostoru a pilného novinkáře. Je to zcela obdivuhodné.
Podle legend, když lidé začali na Zemi žít byl Zlatý věk, vrcholné časy lidského života. Potom se vše po lidské a morální stránce již jen postupně horšilo. Nelze se proto divit, že rok od roku vidíme rozpad naší společnosti. Přišel její čas. Máme štěstí, můžeme to sledovat v přímém přenosu. Již se oceňují bezdětné rodiny jako ekologický příspěvek ke snížení uhlíkové stopy.
objevíme poklad blízkosti a naslouchání.
Jiří Ovčáček
@PREZIDENTmluvci
·
5h
Milí přátelé,
přeji nám všem, abychom v roce 2022 opět objevili poklad blízkosti a naslouchání. Rozbouřený svět ovládaný nesmiřitelnými ideologiemi můžeme ukotvit jedině v klidném dialogu a poznání, že člověk není pouhý účet na sociální síti.
Požehnaný rok 2022 vyprošuji.
budeme se mít v roce 2022
tak dobře, jak si to zasloužíme a to je v našich 🧤. Přestat se vymlouvat na ty co nám to kazí, ale brát si příklad z těch, co nám dobře radí a že jich sem chodí. Co nejde ovlivnit, tím se netrápit. A umět se smát všemu a všem, včetně sebe. Veselou mysl a hodně improvizace teď budeme potřebovat více než kdy jindy. Ale zvládnout se to dá, protože první je myšlenka až pak čin. Takže hodně dobrých myšlenek do nového roku.
Poláci
to prý mají naopak. Nejdřív jednají a potom myslí.
Poláci
A potom se strašně diví, jak blbě zase dopadli.
Co Poláci, ale takoví Francouzi
Už jste zažili francouzský management v praxi?
Francouzi vylezou na kopec, pak dlouho mávají fanglemi, plácají se po ramenou a radují se z úspěchu, nakonec se rozhlédnou a zjistí, že jsou na úplně jiném kopci než měli naplánováno. Tak za rozpačitého mlčení a horlivého mávaní fanglemi slezou dolů a vydají se na další kopec. Obvykle se na třetí pokus trefí....
Poláci jednají a pak myslí, za to Francouzi jednají, pak slaví a až je důsledky jednání kopnou do pozadí, tak začnou myslet..