Krátký tlumočnický úvodník:
Hodně se teď mluví o tom, jak k nám přesídlíme tz avfghánské tlumočníky. Troufám si tvrdit, že se to vyřeší samo. Tálibán postupuje tak rychle, že to bere dech. Ještě před měsícem nám tvrdili, že Kábul se udrží několik let. Pak začali říkat, že Kábul vydrží pár měsíců. Teď mluví o týdnech, ale pro jisototu už všechny evakuovali. Takže bych si myslel, že dřív Tálibán dobude všechna letiště, než se vyřeší všechny formality. Takže Andrejovi se podaří chytrá horákyně. Sice je chtěl přijmout, ale nakonec je Tálibán pozabíjel dřív.
Po delší pouze dnes dokončíme Občanovu několikadílnou exkurzi do historického vaření a o kuchyni v proměnách času. Ukončíme to tak jak se sluší v našich krajích. Občan vám představí nějaké ty recepty.
Občane děkuji za hezký seriál, teď už je to Vaše:
Měšťanská či selská hostina se příliš nelišily od předešle popsané středověké. Kdo si mohl dovolit, obohatil stůl pokrmem s cukrem, bylo více druhů ryb, druhů sýrů a uzenin vč. importovaných, a také koření.
Chudina setrvávala u hutných kaší, omáček a polévek, doplněných sladkým pečivem a kouskem sýra.
V dalších stoletích se rozmanitost slavnostních pokrmů dál rozšiřovala a popisovat je podrobně by vydalo na několik knih.
Takže jen velmi stručně naznačím, jak vypadala slavnostní tabule u měšťanů a venkovanů v 19. století.
Nižší úředník si mohl dovolit například žemličky se sardelovým máslem jako předkrm, hovězí polévku s nudlemi
a játrovými knedlíčky nebo s různě ochucenými nočky, hovězí pečeni s křenovou, švestkovou a hořčičnou omáčkou, smažené vepřové řízky, chléb, pečené brambory, šťouchané brambory se zeleným kořením a máslem, koláče a drobné zákusky a k nim černý čaj s citronem a pravá káva.
Hostina se odehrávala v domácnosti a připravovala ji hospodyně za pomoci posluhovačky docházející do domácnosti několikrát týdně.
Úspěšný řemeslník či obchodník s několika zaměstnanci si ovšem mohl dopřát hostinu v hostinci či dokonce v hotelu. Mělo to svou logiku, protože i dobře situovaná rodina mívala jen jednu stálou služku a připravit reprezentativní tabuli
pro několik desítek hostů by bylo nad síly hospodyně s jednou pomocnicí.
Takže na vyzdobeném dlouhém stole se nacházely mísy se saláty a kompoty a stojany se zákusky. Jídlu předcházel aperitiv a po něm následovala jedna či více polévek. Jako hlavní chod (povšimněme si, jak se proměnil obsah pojmu) byl podáván například candát s čerstvým máslem, pečená srnčí kýta s omáčkami, pečení kapouni s nádivkou, sulc zdobený barevnou zeleninou a vařenými vejci (kdo někdy četl kuchařku M. D. Rettigové, ten ví, že sulc v 19. století byl uměleckým dílem), pečení bažanti. K tomu vařené a pečené brambory, pečivo, dušená i smažená rýže.
A jako zákusek kompoty, zavařeniny, drobné cukroví s čajem a kávou, sýry a na dovršení lukulských hodů zdobená zmrzlina, připravovaná do forem (dnes bychom řekli “polárkáč”).
Venkovské hostiny byly tradičnější, konzervativnější, protože pořadí pokrmů a jejich složení mělo prastarou symboliku, která se lišila podle příležitosti, k níž byly podávány. Takže bychom našli pokrmy typicky vánoční, velikonoční, svatební, křestní i smuteční.
Základem venkovských hostin byly donedávna opět polévky zahuštěné, zelné, kyselé i vývary s nudlemi či nočkami, kaše, různé druhy pečiva, obiloviny a luštěniny. A k tomu omáčky (např. křenová, cibulová, s rozinkami, švestková, celerová, kyselá - “svíčková”, kyselá trnková či šípková, smetanová šípková…) s vařeným hovězím masem a třeba s bílými klobásami, uzené se zelím a hrachem, hovězí či vepřová pečeně, guláše, uzenky, jelita a jitrnice, podle ročního období pečená husa i kachna, nadívaná holoubata a mohly se objevit i smažené řízky. Kupodivu se mezi venkovskými slavnostními pokrmy skoro neobjevuje drůbež a pokud ano, jde o kapouny nebo o vývary ze starých slepic, a jen málo ryb.
Kaše, na rozdíl od města, bývala řazena mezi hlavní chody
a připravovala se z krupice, jáhlů, pohanky i z rýže (či rosičky nebo špaldy) na sladký i slaný způsob. Vždy byla maštěná máslem či sádlem a zdobená buď ovocem, ořechy, mandlemi perníkem či kořením, nebo zelenými bylinkami, pokud byla slaná. Mezi slavnostními pokrmy má snad nejsilnější symboliku (o kousek níže jsou luštěniny) a vždy vyjadřuje přání dobré úrody a dostatku peněz.
Samozřejmě na závěr nechyběly sladkosti jako koláčky, smažené koblihy a vdolky, nákypy, ovocné rozvary, cukroví
a sušené ovoce.
K pití bývalo doma vařené pivo, likéry, kořalka, rum, méně víno, ale i čaj a pravá káva.
Pokud byste chtěli ochutnat, co mlsali naši velmi dávní předkové, zkuste následující.
Jen předem upozorňuji, že všechna jídla jsou pracná
a časově náročná. Ovšem výsledek stojí za to.
Sladká kaše ze žlutého hrachu:
Hrách přes noc namočíme do mléka, ve kterém ho následně uvaříme doměkka se špetkou soli. Mléko by mělo být
k hrachu v poměru 2:1.
Měkký hrách bychom měli rozmačkat v hmoždíři, ale tak velký se již dnes v domácnostech nevyskytuje; takže použijeme šťouchadlo na brambory. NEMIXOVAT, NIKDY!!! Mixováním se totiž uvolní škrob a změní se chuť hrachu.
Kaši osladíme medem, křížalami, ovocným rozvarem, rozinkami a zjemníme máslem vmíchaným do horké kaše nebo pokladeným zvrchu. Pokud je moc hustá, rozředíme
ji trochou mléka nebo smetany.
Lze podávat teplou i studenou a je VELMI sytá. Z půlkilovky hrachu a litru mléka máme zákusek pro 10-15 lidí.
Mandlová omáčka:
Mandle (oloupané) uvaříme doměkka v mléce; dlouho, velmi dlouho, alespoň hodinu. Mezitím si rovněž doměkka rozvaříme mrkev - na 100 g mandlí jedna menší mrkev -
a propasírujeme ji do misky přes jemné sítko. Vývar si ponecháme stranou.
Měkké mandle rozdrtíme v hmoždíři a propasírujeme přes jemné sítko zpět do mléka. Přidáme po troškách mrkvovou kaši a vývar (nesmí chutí přebít mandle; co zbude, dáme
do polévky).
Zašleháme (kvedlačkou) hladkou mouku a necháme přejít varem, dokud nezhoustne (ve středověku by hospodyně použila sušené drcené plátky bílého chleba).
Až úplně nakonec osolíme, může trošku opepřit (nedoporučuji) a přidáme opatrně špetku muškátového květu a jeden či dva strouhance muškátového oříšku. Můžeme ještě zjemnit máslem nebo smetanou.
Omáčka je velmi jemná a hodí se k vepřové pečeni
i k vařenému, nebo jen tak s chlebem či knedlíkem.
Slepice s hráškem na rozmarýnu s cizrnou:
Cizrnu uvaříme v osolené a omaštěné vodě doměkka - cca 45 minut.
Slepici nasekáme na kusy a také uvaříme doměkka s čerstvým nebo sušeným rozmarýnem. Na jednu slepici 3 snítky čerstvého nebo lžíci sušeného drhnutého rozmarýnu (nejlépe v plátěném pytlíčku, čajítko není úplně vhodné)
a velkou cibuli vcelku.
Maso pečlivě obereme, kůži hodíme psovi a kosti do koše. Obrané maso nasekáme na malé kousky a vrátíme do vývaru. Cibuli rozmačkáme na blátíčko a vrátíme do vývaru.
Ve smetaně rozmícháme hladkou mouku, vlijeme do vývaru, přisypeme 300 g zeleného hrášku a necháme přejít varem, až zhoustne. Nakonec osolíme, opepříme a vmícháme půl lžíce jemné hořčice.
Podáváme s cizrnou, nasypanou na masitou hustou omáčku.
Losos pečený na másle s dušenými liškami a s višňovou omáčkou:
-
Vykuchaného lososa pečlivě opláchneme, osušíme, vytřeme měkkým máslem, osolíme a ochutíme větší špetkou šalvěje.
Upečeme na másle doměkka.
-
Lišky vcelku nebo pokrájené na velké kusy podusíme na másle doměkka. Osolíme těsně před podáváním.
-
V pánvi necháme lehce zhědnout 2 lžíce másla, nasypeme na ně cca 500g vypeckovaných višní (nebo sklenici okapaných kompotovaných), zamícháme, podlijeme červeným vínem a na mírném ohni podusíme, až se odpaří tekutina omáčka zhoustne. Pak osolíme, opepříme (lepší je bílý pepř), přidáme 2 lžíce medu a cca rovnou kávovou lžičku skořice a ještě necháme prohřát.
-
Podáváme s bílým chlebem
Lze konzumovat teplé i studené. Jí se rukama - kousky masa máčíme v omáčce, k tomu kousek lišky a sousto chleba.
Pečené hrušky s ořechovou nebo mandlovou nádivkou:
Hrušky rozpůlíme a zbavíme jádřince, stopky, bubáka
a trošku vydlabeme.
Vlašské či lískové ořechy nebo mandle uvaříme doměkka
a oloupeme. Oloupané nasekáme na co nejmenší kousky.
V misce namočíme do mléka nebo smetany s rozmíchaným vejcem plátky tousťáku a rozmačkáme lžící na blátíčko
(3 plátky tousťáku, 1 dcl mléka či smetany, 1 vejce).
Sekaninu smícháme s rozhňácaným pečivem na pevné těsto, které osladíme lžící medu a okořeníme špetkou skořice, několika zrnky soli a (máme-li jej) šafránem (lze nahradit malinkou špetkou kurkumy).
Lžící nakydáme do hrušek a vytvarujeme kopečky.
V pekáčku rozehřejeme máslo, na ně poklademe hrušky, přelijeme rozpuštěným máslem, přiklopíme a dáme péci na 20 minut při 180°C. Kontrolujeme, aby se hrušky moc nerozpekly nebo nepřipálily.
Podáváme jako zákusek nebo k vepřové pečeni; nejlépe se švestkovou omáčkou*.
*Připravujeme stejně jako jako višňovou omáčku. Můžeme použít čerstvé i sušené švestky.
Kyselice:
Velmi jednoduchá prastará polévka (doložena již ve 13. stol.), která se má připravovat z kvasu; ale kde jej vzít, že.
Ovšem jako náhražku můžeme použít vodu z kysaného (NE z kyselého) zelí.
Do zelné šťávy dáme rozmočit chléb, až vznikne hustá kaše. Tu přivedeme k varu a za stálého míchání do ní vléváme mléko či smetanu (sladké i kyselé), až kaši naředíme
na hustou polévku.
Osolíme, opepříme, můžeme zjemnit máslem či smetanou,
a podáváme s chlebem či jednoduchými moučnými plackami.
Pivní polévka:
Ztvrdlý chléb (asi půlka) rozdrtíme a vsypeme do hrnce. Zalijeme ho pivem (1 l) a necháme nabobtnat. Řídkou kaši přivedeme k varu, rozpustíme v ní máslo, přidáme kmín
a necháme chvíli vařit. Pak ji propasírujeme přes sítko, vmícháme do ní 2 žloutky rozšlehané ve smetaně a znovu prohřejeme, aby se žloutek srazil. Podáváme s chlebem.
Všechny uvedené pokrmy připravuji na otevřeném ohni
a v uhlících v replikách nálezových nádob ze 13. - 15. století. Na pečení používám hliněnou trojnožku nebo železný rošt.
Tak, a to už je o vaření a stravování našich předků opravdu vše.
- Log in to post comments
Komentáře
Rodina má cca 100 členů,
tedy 50 000 lidí. Kolik se vejde do Casy? A kolik mezipřistání Casa potřebuje? Jak dlouho trvá let? Kolik Cas máme? Stihnou se evakuovat do roku 2040?
tak mne napadá, jestli
to nedopadne jako s těmi sirotky
Taliban
vyřešil tlumočníky za Andyho.
Uživatel Andrej Babiš…
Uživatel Andrej Babiš retweetnul
Lubomír Metnar
@metnarl
·
15 h
Afghánští spolupracovníci byli pro české vojáky důležití, jejich práce si vážím. O tlumočníky a jejich rodiny se postaráme. Ty, kteří projevili zájem o přemístění do ČR, přemístíme.
Už může
vychladnout...
Prý tam pálí spisy
jako u nás Sacher.
Asi ne vsude musi palit
Taliban prohlásil, že zaručuje bezpečnost ruského velvyslanectví v Kábulu
Taliban (zakázaný v Ruské federaci) zaručuje bezpečnost ruského velvyslanectví v Kábulu, řekl v neděli agentuře TASS Mohammad Sohail Shaheen, mluvčí katarské politické kanceláře Talibanu.
"Ano, máme dobré vztahy s Ruskem a naší politikou obecně je zajistit bezpečné podmínky pro fungování ruských a dalších velvyslanectví," řekl v odpovědi na související otázku.
Takže asi tak....
11:51 15.08.2021
Bývalý afghánský ministr vnitra a bývalý velvyslanec v Německu Ali Ahmad Jalali bude jmenován předsedou přechodné vlády země, uvádí s odvoláním na zdroje afghánský list Khaama Press.
11:36 15.08.2021
Prezident Afghánistánu Ašraf Ghaní odstoupí v příštích několika hodinách, píše Al Arabiya.
11:51 15.08.2021
Bývalý afghánský ministr vnitra a bývalý velvyslanec v Německu Ali Ahmad Jalali bude jmenován předsedou přechodné vlády země, uvádí s odvoláním na zdroje afghánský list Khaama Press.
11:52 15.08.2021
Prezident se chystá odstoupit v neděli, informuje Al-Arabiya.
12:11 15.08.2021
Rusko se nechystá evakuovat svou ambasádu v Kábulu, uvedl ruský velvyslanec.
12:16 15.08.2021
Tálibán oznámil, že má pod kontrolou celé území Afghánistánu. Informuje o tom Al-Arabiya.
+
ČTK píše o tom, že evakuaci z Afghánistánu českých diplomatů, místních pracovníků ambasády a tlumočníků, kteří pomáhají české armádě, zajistí česká vojenská letadla.
Médiu to sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Uvádí se, že z bezpečnostních důvodů bližší podrobnosti o probíhající operaci nebudou české úřady sdělovat.
Česká armáda může do Kábulu poslat buď transportní letouny CASA nebo dopravní stroje Airbus.
Jediná možnost jak se dostat do a z Afg je letiště v Kábulu.
Nad Kábulským letištěm momentálně moc živo není. Zřejmě tam už nějakou dobu krouží cca 3 letadla.
https://www.flightradar24.com/34.5,69.22/10
Cesna, bombardér a B767.
Casa ani jedna.
Jo, jenže...
jenže ta vypadají, že jsou uzemněna. Ta dvě, která tam kroužila jsou pryč, zřejmě docházela šťáva.
Dvě jsou u Herátu a obě prchají
směren do Turkmenistánu (Singapur a Indie).
Další dvě (USA a Pakistan) to berou z Kabulu nejkratší cestou na Pakoš.
A z Pakoše přilétá další Singapur.
Cvrkot je tam pořádný, protože teď rolují na odletu další dvě letadla (Katar a druhé je B767 anonym :-o ). A taky amíci a další Katar (copak tam asi kucí katarský pohledávali?).
Bezva hračička :o))
nevím, nevím
přešla jsem na česko nad Brnem ta dvě létadla co měla - neletěla.
Evakuace z Afghu - další pomocníci:
(...) Evakuaci českých diplomatů, místních pracovníků ambasády nebo tlumočníků pomáhajících české armádě zajistí z Afghánistánu česká vojenská letadla. Stát by se tak mělo v těchto dnech, řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Česko slíbilo pomoc i místním zaměstnancům velvyslanectví (tj. afghánským pracovníkům české ambasády a jejich rodinám) a tlumočníkům české armády, kteří o to požádali.
Stanice BBC uvedla, že povstalci procházejí městem bez jakéhokoli odporu ze strany armády a bezpečnostních složek. (...)
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/evakuaci-ceskych-diplomatu-a-spolu…
--------------------------------------------------------------------
Takže už nejen "tlumočníci" s rodinama, ale už taky "afghánští pracovníci české ambasády a jejich rodiny".
O otázce pomoci afghánským…
O otázce pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pomáhali českým vojákům a kterým hrozí od Talibanu smrt, se Kulhánek odpoledne nezmínil. Večer se ale sešla Bezpečnostní rada státu a rozhodla o tom, že kromě českých diplomatů evakuuje i místní síly, které na kábulském velvyslanectví pracovaly, a to včetně jejich rodin. Česko přemístí i zmíněné tlumočníky a další spolupracovníky, kteří o to požádali nebo ještě požádají.
Česko stahuje diplomaty z ambasády v Kábulu. Evakuuje také afghánské spolupracovníky
Oznámení část představitelů opozice přijala pozitivně. „Tohle je správné a jediné možné rozhodnutí, pokud chceme být bráni ve světě jako spolehlivý spojenec. Vláda by si ale měla uvědomit, že jde doslova o každou minutu,“ uvedla k pomoci místním silám pracujícím na české ambasádě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Kriticky k postupu vlády se vyslovil bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Poznamenal, že vláda pomoc schválila koncem července. „Od té doby rychle postupuje jen Taliban. Pomoc lidem, kterým jde o život, proti tomu pokulhává. Vysíláme tím signál i současným či budoucím spolupracovníkům, jak si jejich práce vážíme,“ napsal na Twitter.
Petříček s Pekarovou
by udělali líp, kdyby se starali o svoje ožralý děti...
A jaký postoj, anonyme, k tomu zaujímá Poche? :-)
Loutkovodič Petříčka...
no podržte se
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/687450/taliban-obsadil-palac-g…
Dostum velel armádě, která…
Dostum velel armádě, která byla postrachem hlavně pro civilisty. V uplynulých letech sloužil jak sovětům, tak fundamentalistům - měnil plášť podle toho, odkud právě foukal vítr.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/obavany-zoldak-ktery-muze-rozhodnout-volby…
Všechno to v tom článku je.
Zatímco Vy jste vynechal/a/o soudruhy američany. Pročpak; Alciho Hajmr?
cit. wiki: "...Dostum was a major army commander in the communist government during the Soviet-Afghan War, and in 2001 was the key indigenous ally to US Special Forces and the CIA during the campaign to topple the Taliban government. He is regarded to be both one of the most powerful and most notorious warlords since the beginning of the Afghan wars, known for siding with winners during different wars..."
Tálibán zcela obklíčil Kábul…
Tálibán zcela obklíčil Kábul a vstupuje na letiště, uvedla televize Al-Arabíja.
No a proto ta 2 letadla…
No a proto ta 2 letadla krouží už min. hodinu nad letištěm.
+
12:46 15.08.2021
Tálibové prohlásili, že cizinci mohou opustit afghánské hlavní město Kábul, uvádí televizní kanál Al-Arabiya.
Tálibán zdůraznil, že zajistí provoz letiště pro odlet cizinců ze země. Ti, kteří v zemi zůstanou, se budou muset zaregistrovat u zástupců hnutí.
Řekli, že vojáci vládní armády se mohou vrátit domů.
Vojáci se mohou vrátit domů ?
A tlumočníci ne ?
Obávám se, že "kontraktoři" už domovy
nemají. Minimálně se do nich nemohou a nebudou moci vrátit.
Voják je voják, ale "kontraktor" je zrádce a žoldnéř.
Žoldnéři se běžně vracejí domů.
I nyní. I za oceán. Poté jsou vyznamenáváni a celebrováni. Občas nějaká ta sebevražda, ale to je kolaterální ztráta.
Afghanští vládní vojáci či důstojníci byli lidovou armádou ? Pracovali zadarmo ?
Kdo by vás nasral víc - ten, kdo by vám vaši rodinu postřílel či vybombardoval skutečně, fyzicky...anebo ten, který by pouze přetlumočil rozkaz k takovémuto vraždění či přetlumočil by záznam o něm ? Koho byste propustil a koho zajal ?
TASS
Válka v Afghánistánu se chýlí ke konci. Alespoň její současná verze.
1. Vláda souhlasila s tím, že se vzdá moci a předá ji Tálibánu. Prezident Ghaní se dnes nebo zítra vzdá moci a předá ji Tálibánu. Tálibán slíbil amnestii a nepronásledování těch, kteří sloužili vládě.
2. Již probíhají jednání o předání Kábulu Tálibánu bez bojů. Do Kábulu již dorazila delegace Tálibánu, která jedná o podmínkách kapitulace vlády. Za několik dní Tálibán obsadí Kábul bez boje. Ve městě jsou již vyvěšeny tálibánské vlajky a některé části města jsou již pod kontrolou Tálibánu.
3. Na západních velvyslanectvích v Kábulu probíhá intenzivní ničení majetku a dokumentů a zintenzivňuje se evakuace přes kábulské letiště.
4. Tálibán zaručil bezpečnost velvyslanectví řady zemí, včetně ruského velvyslanectví. Tálibán rovněž varoval, že nedovolí, aby se při předávání moci rabovalo.
5. Letecká základna Bagrám a Džalálábád se rovněž dostaly pod kontrolu Talibanu. Celé území Afghánistánu se v nejbližších dnech dostane pod kontrolu Talibanu.
Od 6. do 15. srpna tak Tálibán účinně zlikvidoval proamerický loutkový režim a zlikvidoval ho ještě předtím, než se Američanům podařilo z Afghánistánu uprchnout. Stojí za zmínku, že v červenci Taliban prohlásil, že kdyby chtěl, mohl by ovládnout celý Afghánistán do dvou týdnů.
M-nda, po odchodu sovětů se vláda Nadžibulláha udržela až do r.1992, padla po rozdělení se CCCP a jenom díky financování fanatiků z USA a Pakistánu. Bořit není stavět...
Včera jsem ironicky podotkl, že nikoli
1) několik týdnů či dokonce měsíců, ale spíš desítky hodin chybí do pádu Kabulu.
Ale že to bude necelých 24 hodin, to mě fakt nenapadlo :o))
2) No jo, jenže kolaboranti s okupanty NEJSOU zaměstnanci vlády. Takže je západ skutečně hodlá obětovat.
3) Známý scénář "Saigon". Asi tam byly hodně zajímavé dokumenty.
Nojo, ale Nadžíbulláh byl krvavej komunistickej diktátor, zatímco takovej Dostum byl jen malinko kontroverzní prodemokratickej generál.
Z toho by jeden fakt blil...
Zbývá už jen jediná neznámá
Jak to Amíci vyřešili s nezbytným přísunem opia.
jižní ameriku
mají blíž
US letadla tam létají doslova na otočku.
Přiletí, 20 minut na ranveji a davaj pryč.
A v luftě nacvičují piruety:
https://www.flightradar24.com/N510VS/28cac0b4
To by mě zajímalo, co tam to letadlo dělá.
A jedno anonymní vojenské letadélko
z Bulharska.
Neměli by američané
začít umísťovat svá velvyslanectví přímo na letištích?
Abychom nemuseli koukat na stále stejné fotky
https://sun9-17.userapi.com/impg/RXaLw9Rsz78-05NZA2jJls8vrykgCA2-QAKFcw…
V létadlech přímo na spec. ranveji, permanentně
připravená k odletu na...mhmmm... misi?
Jsem pro!
???
N510VS a N243XX už tam krouží několik hodin a teprve před chvílí přistálo N243. N243XX už maže směr Pakistán. N510VS stojí na letišti. Asi pře půl hodinou odstartovala Cesna CR/1, která tam stála už v poledne a teď je nad ve směru jihozápad (možná veze někoho hodně důležitého?) AIC244 je linka Kábul Dillí a odstartovala před chvílí. Čí jsou ta dvě první nevím, nelze dohledat.
N243XX udělalo vlevo bok a letí směr severozápad. N510VS pořád zřejmě krouží a čeká na povolení přistát?
To vypadá na vrtulník…
To vypadá na vrtulník. Podobné manévry občas vídám dělat policajty, když je na Letné fotbal.
To je Boeing 737, myslím :o)))
Když na letadlíčko kliknete, vyskočí Vám vlevo obdéník s typem a popisem. Ovšem některá létadla jsou anonymní (což nechápu, jak to je možné).
Když googlím registraci…
Když googlím registraci N510VS, tak na mě vypadne vrtulník Mil Mi-171E. Ta dráha by tomu asi i odpovídala, ty otočky mi přijdou moc ostré na takovou velkou krávu, jako je 737. To i mrňavá CASA dělává větší ovály, když čeká na přistání nad Kbely.
Anonymní letadla jsou ještě OK, spousta letadel se už neukazuje vůbec. Nějakých šest sedm let zpátky bylo na flightradaru normálně vidět stíhačky, letadla pro tankování za letu, bombardéry, dokonce AWACS. A dneska - prd. Ani policejní vrtulník už mi to neukáže, i když mi zrovna letí nad hlavou.
jo....
N510VS a N243XX to budou zřejmě ty dva am. vrtulníky o který píše Maneca, protože se s přestávkami mrcasí nad Kábulem od rána.
Gazprom, Naftogaz, Jamal-Evropa, Baltic-Pipe...
Významný ruský energetický expert hovoří o pozoruhodném přístupu Evropy k zajištění své „energetické nezávislosti“
https://outsidermedia.cz/divejte-se-jim-pod-prsty/
-------------------------------
Zaorálek by tam mohl letět nabízet náboje,
má s tím zkušenosti.
Ochranka prezidenta také
iROZHLAS.cz / Zprávy z domova | Související témata: Útvar pro ochranu prezidenta ČR policie GIBS Generální inspekce bezpečnostních sborů krádež Pražský hrad
Generální inspekce zadržela dva členy prezidentské ochranky kvůli prodeji kradených nábojů
Vrtulníkem ?
V rámci čerpání diet ?
První
rozumnej komentář k situaci v Afghanistánu.
"pravděpodobně si vybírali spíše takové Afghánce, kteří jim říkali to, co chtěli, a ne to, co byla pravda. A pokud si vybrali takové spolupracovníky, tak ti teď asi musejí zase čelit následkům své nepříliš kvalitní práce v terénu"
"stažení amerických vojsk je na základě dohody, která byla uzavřená 29. února 2019, čili už před dvěma lety, a ty termíny stahování nebyly dodrženy. Naopak se to všechno posunovalo, takže my jsme věděli už dávno, že se odchází a ten pobyt dál už nebylo možné prodlužovat"
https://cnn.iprima.cz/vysledek-mise-v-afghanistanu-stejny-stredovek-jen…
Pelikán výbornej, ale ten, co se ptal,
byl na facky. Ovšem líbí se mi, že si Pelikán stál za svým s nenechal se zviklat.
Další vynikají - Leo Luzar z KSČM: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/22141105…
Zato ta blběna, co ho vyslýchala, byla příšerná.
A Ulhánek je evidentně robot. Patrně na pětikoruny. Protože živej člověk takhle mluvit nemůže.
Síla propagandy
Na víkendových událostech v Afghánistánu je zřetelně vidět, jak šílená je propaganda ve světě západní aliance, které podléhá její průměrný občan. Tolik let do nás hustili, jak USA udržují v Afghánistánu mír a pořádek, jak tam naši vojáci bojují za Prahu, jak NATO vycvičilo afghánskou demokratickou armádu. A co z toho všeho zbylo po jednom víkendu?
Stejně tak s námi naši propagandisté ořou v každé další oblasti, která ovlivňuje naše životy. Korinavirem počínaje a konče hrou na demokracii. Proč jsme stále nepoučitelní a stále s nimi spolupracujeme proti vlastním zájmům? Proč neposloucháme Sasina?
Příklad Talibanu ukazuje jasně, jak snadné je vzít si zpět svoji zemi a svoje životy. Stačí se jen většinově rozhodnout.
Teď jsem vytáhl z trouby…
Teď jsem vytáhl z trouby zelňáky. Dva díly vymačkaného nakrájeného kysaného zelí (zbyde, až budete ždímat lák do kyselice), dva díly hladké mouky, jeden díl vyškvařeného sádla (možno i se škvarkama, to neškodí), sůl a drcený kmín podle chuti, kdo má rád tak i papriku. Uhníst do hladka, vyválet asi na půl centimetru, vykrájet hrnkem sušenky, při dvě stě stupních péct dvacet až třicet minut (až zezlátnou). Už deset let nekupuju chipsy. :)
Zkuste i bramborové zelňáky :o)
Těsto jako na placky, nasekat kysané zelí nadrobno a vhníst do těsta.
Ochutit klidně jako Vaše zelňáky, nebo česnekem či křenem, možno se škvarkama, špekáčkem na malé kostičky, s opečenou slaninou, s cibulí (nebo taky se vším :o)) ) a smažit na sádle (na teflonku stačí maloučko) nebo na plechu v troubě dozlatova (cca těch 200 st.).
Samotné, s masem, teplé, studené - ale vždy skvělé :o)