Specialitky na závěr II.

Autor
Štítky

Krátký tlumočnický úvodník:

Hodně se teď mluví o tom, jak k nám přesídlíme tz avfghánské tlumočníky. Troufám si tvrdit, že se to vyřeší samo. Tálibán postupuje tak rychle, že to bere dech. Ještě před měsícem nám tvrdili, že Kábul se udrží několik let. Pak začali říkat, že Kábul vydrží pár měsíců. Teď mluví o týdnech, ale pro jisototu už všechny evakuovali. Takže bych si myslel, že dřív Tálibán dobude všechna letiště, než se vyřeší všechny formality. Takže Andrejovi se podaří chytrá horákyně. Sice je chtěl přijmout, ale nakonec je Tálibán pozabíjel dřív.

Po delší pouze dnes dokončíme Občanovu několikadílnou exkurzi do  historického vaření a  o kuchyni v proměnách času. Ukončíme to tak jak se sluší v našich krajích. Občan vám představí nějaké ty recepty. 

Občane děkuji za hezký seriál, teď už je to Vaše: 

 

Měšťanská či selská hostina se příliš nelišily od předešle popsané středověké. Kdo si mohl dovolit, obohatil stůl pokrmem s cukrem, bylo více druhů ryb, druhů sýrů a uzenin vč. importovaných, a také koření.

Chudina setrvávala u hutných kaší, omáček  a polévek, doplněných sladkým pečivem a kouskem sýra.

V dalších stoletích se rozmanitost slavnostních pokrmů dál rozšiřovala a popisovat je podrobně by vydalo na několik knih.

Takže jen velmi stručně naznačím, jak vypadala slavnostní tabule u měšťanů a venkovanů v 19. století.

Nižší úředník si mohl dovolit například žemličky se sardelovým máslem jako předkrm, hovězí polévku s nudlemi
a játrovými knedlíčky nebo s různě ochucenými nočky, hovězí pečeni s křenovou, švestkovou a hořčičnou omáčkou, smažené vepřové řízky, chléb, pečené brambory, šťouchané brambory se zeleným kořením a máslem, koláče a drobné zákusky a k nim černý čaj s citronem a pravá káva.

Hostina se odehrávala v domácnosti a připravovala ji hospodyně za pomoci posluhovačky docházející do domácnosti několikrát týdně.

Úspěšný řemeslník či obchodník s  několika zaměstnanci si ovšem mohl dopřát hostinu v hostinci či dokonce v hotelu. Mělo to svou logiku, protože i dobře situovaná rodina mívala jen jednu stálou služku a připravit reprezentativní tabuli
pro několik desítek hostů by bylo nad síly hospodyně s jednou pomocnicí.  

Takže na vyzdobeném dlouhém stole se nacházely mísy se saláty a kompoty a stojany se zákusky. Jídlu předcházel aperitiv a po něm následovala jedna či více polévek. Jako hlavní chod (povšimněme si, jak se proměnil obsah pojmu) byl podáván například candát s čerstvým máslem, pečená srnčí kýta s omáčkami, pečení kapouni s nádivkou, sulc zdobený barevnou zeleninou a vařenými vejci (kdo někdy četl kuchařku M. D. Rettigové, ten ví, že sulc v 19. století byl uměleckým dílem),  pečení bažanti. K tomu vařené a pečené brambory, pečivo, dušená i smažená rýže. 

A jako zákusek kompoty, zavařeniny, drobné cukroví s čajem a kávou, sýry a na dovršení lukulských hodů zdobená zmrzlina, připravovaná  do forem (dnes bychom řekli “polárkáč”).

 

Venkovské hostiny byly tradičnější, konzervativnější, protože pořadí pokrmů a jejich složení mělo prastarou symboliku, která se lišila podle příležitosti, k níž byly podávány. Takže bychom našli pokrmy typicky vánoční, velikonoční, svatební, křestní i smuteční.

Základem venkovských hostin byly donedávna opět polévky zahuštěné, zelné, kyselé i vývary s nudlemi či nočkami, kaše, různé druhy pečiva, obiloviny a luštěniny. A k tomu omáčky (např. křenová, cibulová, s rozinkami, švestková, celerová, kyselá - “svíčková”, kyselá trnková či šípková, smetanová šípková…) s vařeným hovězím masem a třeba s bílými klobásami, uzené se zelím a hrachem, hovězí či vepřová pečeně, guláše, uzenky, jelita a jitrnice, podle ročního období pečená husa i kachna, nadívaná holoubata a mohly se objevit i smažené řízky. Kupodivu se mezi venkovskými slavnostními pokrmy skoro neobjevuje drůbež a pokud ano, jde o kapouny nebo o vývary ze starých slepic, a jen málo ryb.  

Kaše, na rozdíl od města, bývala řazena mezi hlavní chody
a připravovala se z krupice, jáhlů, pohanky i z rýže (či rosičky nebo špaldy) na sladký i slaný způsob. Vždy byla maštěná máslem či sádlem a zdobená buď ovocem, ořechy, mandlemi perníkem či kořením, nebo zelenými bylinkami, pokud byla slaná. Mezi slavnostními pokrmy má snad nejsilnější symboliku (o kousek níže jsou luštěniny) a vždy vyjadřuje přání dobré úrody a dostatku peněz.

Samozřejmě na závěr nechyběly sladkosti jako koláčky, smažené koblihy a vdolky, nákypy, ovocné rozvary, cukroví
a sušené ovoce.

 

K  pití bývalo doma vařené pivo, likéry, kořalka, rum, méně víno, ale i čaj a pravá káva. 

Pokud byste chtěli ochutnat, co mlsali naši velmi dávní předkové, zkuste následující.

Jen předem upozorňuji, že všechna jídla jsou pracná
a časově náročná. Ovšem výsledek stojí za to.

 

Sladká kaše ze žlutého hrachu:

Hrách přes noc namočíme do mléka, ve kterém ho následně uvaříme doměkka se špetkou soli. Mléko by mělo být 
k hrachu v poměru 2:1.

Měkký hrách bychom měli rozmačkat v hmoždíři, ale tak velký se již dnes v domácnostech nevyskytuje; takže použijeme šťouchadlo na brambory. NEMIXOVAT, NIKDY!!! Mixováním se totiž uvolní škrob a změní se chuť hrachu.

Kaši osladíme medem, křížalami, ovocným rozvarem, rozinkami a zjemníme máslem vmíchaným do horké kaše nebo pokladeným zvrchu. Pokud je moc hustá, rozředíme
ji trochou mléka nebo smetany.

Lze podávat teplou i studenou a je VELMI sytá. Z půlkilovky hrachu a litru mléka máme zákusek pro 10-15 lidí.

 

Mandlová omáčka:

Mandle (oloupané) uvaříme doměkka v mléce; dlouho, velmi dlouho, alespoň hodinu. Mezitím si rovněž doměkka rozvaříme mrkev - na 100 g mandlí jedna menší mrkev -
a propasírujeme ji do misky přes jemné sítko. Vývar si ponecháme stranou.

Měkké mandle rozdrtíme v hmoždíři a propasírujeme přes jemné sítko zpět do mléka. Přidáme po troškách mrkvovou kaši a vývar (nesmí chutí přebít mandle; co zbude, dáme
do polévky).

Zašleháme (kvedlačkou) hladkou mouku a necháme přejít varem, dokud nezhoustne (ve středověku by hospodyně použila sušené drcené plátky bílého chleba).

Až úplně nakonec osolíme, může trošku opepřit (nedoporučuji) a přidáme opatrně špetku muškátového květu a jeden či dva strouhance muškátového oříšku. Můžeme ještě zjemnit máslem nebo smetanou.

Omáčka je velmi jemná a hodí se k vepřové pečeni
i k vařenému, nebo jen tak s chlebem či knedlíkem.

 

Slepice s hráškem na rozmarýnu s cizrnou:

Cizrnu uvaříme v osolené a omaštěné vodě doměkka - cca 45 minut. 

Slepici nasekáme na kusy a také uvaříme doměkka s čerstvým nebo sušeným rozmarýnem. Na jednu slepici 3 snítky čerstvého nebo lžíci sušeného drhnutého rozmarýnu (nejlépe v plátěném pytlíčku, čajítko není úplně vhodné)
a velkou cibuli vcelku.

Maso pečlivě obereme, kůži hodíme psovi a kosti do koše. Obrané maso nasekáme na malé kousky a vrátíme do vývaru. Cibuli rozmačkáme na blátíčko a vrátíme do vývaru.

Ve smetaně rozmícháme hladkou mouku, vlijeme do vývaru, přisypeme 300 g zeleného hrášku a necháme přejít varem, až zhoustne. Nakonec osolíme, opepříme a vmícháme půl lžíce jemné hořčice.

Podáváme s cizrnou, nasypanou na masitou hustou omáčku.

 

Losos pečený na másle s dušenými liškami a s višňovou omáčkou:

  • Vykuchaného lososa pečlivě opláchneme, osušíme, vytřeme měkkým máslem, osolíme a ochutíme větší špetkou šalvěje.

Upečeme na másle doměkka.

  • Lišky vcelku nebo pokrájené na velké kusy podusíme na másle doměkka. Osolíme těsně před podáváním.

  • V pánvi necháme lehce zhědnout 2 lžíce másla,  nasypeme na ně cca 500g vypeckovaných višní (nebo sklenici okapaných kompotovaných), zamícháme, podlijeme červeným vínem a na mírném ohni podusíme, až se odpaří tekutina omáčka zhoustne. Pak osolíme, opepříme (lepší je bílý pepř), přidáme 2 lžíce medu a cca rovnou kávovou lžičku skořice a ještě necháme prohřát.

  • Podáváme s bílým chlebem

Lze konzumovat teplé i studené. Jí se rukama - kousky masa máčíme v omáčce, k tomu kousek lišky a sousto chleba.




 

Pečené hrušky s ořechovou nebo mandlovou nádivkou:

Hrušky rozpůlíme a zbavíme jádřince, stopky, bubáka
a trošku vydlabeme.

Vlašské či lískové ořechy nebo mandle uvaříme doměkka
a oloupeme. Oloupané nasekáme na co nejmenší kousky.

V misce namočíme do mléka nebo smetany s rozmíchaným vejcem plátky tousťáku a rozmačkáme lžící na blátíčko
(3 plátky tousťáku, 1 dcl mléka či smetany, 1 vejce).

Sekaninu smícháme s rozhňácaným pečivem na pevné těsto, které osladíme lžící medu a okořeníme špetkou skořice, několika zrnky soli a (máme-li jej) šafránem (lze nahradit malinkou špetkou kurkumy).

Lžící nakydáme do hrušek a vytvarujeme kopečky.

V pekáčku rozehřejeme máslo, na ně poklademe hrušky, přelijeme rozpuštěným máslem, přiklopíme a dáme péci na 20 minut při 180°C. Kontrolujeme, aby se hrušky moc nerozpekly nebo nepřipálily.

Podáváme jako zákusek nebo k vepřové pečeni; nejlépe se švestkovou omáčkou*.

*Připravujeme stejně jako jako višňovou omáčku. Můžeme použít čerstvé i sušené švestky.




 

Kyselice:

Velmi jednoduchá prastará polévka (doložena již ve 13. stol.), která se má připravovat z kvasu; ale kde jej vzít, že.

Ovšem jako náhražku můžeme použít vodu z kysaného (NE z kyselého) zelí. 

Do zelné šťávy dáme rozmočit chléb, až vznikne hustá kaše. Tu přivedeme k varu a za stálého míchání do ní vléváme mléko či smetanu (sladké i kyselé), až kaši naředíme
na hustou polévku.

Osolíme, opepříme, můžeme zjemnit máslem či smetanou,
a podáváme s chlebem či jednoduchými moučnými plackami.

 

Pivní polévka:

Ztvrdlý chléb (asi půlka) rozdrtíme a vsypeme do hrnce. Zalijeme ho pivem (1 l) a necháme nabobtnat. Řídkou kaši přivedeme k varu, rozpustíme v ní máslo, přidáme kmín
a necháme chvíli vařit. Pak ji propasírujeme přes sítko, vmícháme do ní 2 žloutky rozšlehané ve smetaně a znovu prohřejeme, aby se žloutek srazil. Podáváme s chlebem.

Všechny uvedené pokrmy připravuji na otevřeném ohni
a v uhlících v replikách nálezových nádob ze 13. - 15. století. Na pečení používám hliněnou trojnožku nebo železný rošt.

 

Tak, a to už je o vaření a stravování našich předků opravdu vše.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (49 hlasů)

Komentáře

a bude pokoj.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Už kdysi Jagelo (Jagiello, Jagello) a spol. musili se vzdát dobití křižáků (Řád německých rytířů a spol., Teutonic Order) v Polsku, kvůli úplavici. Malborg (Marienburg) nedobyli (jeho tvrz), křižáky nedobili.
O několik desítek let později hrad Polákům prodali (přes české rytíře - leníky Řádu). Ale mydlilo se to tam furt, včetně čtvrcení a házení do stok. Křesťan praktikujícího křesťana i naopak.

https://visitmalbork.pl/415,HISTORIA.html

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

...byla zapříčiněna urputným sraním a chcaním křižáků do blízké vodoteče.
Pak by se ovšem jednalo o zbraň hromadného ničení (ZHN) ...a křižáci by měli jít do Haagu !!! A ne do Kaliningradu...

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

jmenuje se Litwiniak.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Skopové se řeže proudem a arak vsakuje do vyprahlých hrdel. Nebude žádná sranda to strávit!

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

Spíš zvědavost a nejistota: https://www.youtube.com/watch?v=I_me-GLUpF0
Nicméně do Jalalabadu patrně vstoupili bez jediného výstřelu.

Včera jeden pán (asi z MZV) povídal na ČT24, že to nechápe. Bo Taliban má mít asi 60 000 mužů ve zbrani, zatímco AA měla mít 300 000 vycvičených mužů ve zbrani.
Takže to vypadá, že milá AA se plynule převtělila do Talibanu i s veškerou výzbrojí a výstrojí.
Taková ta nahnědlá arogantní paní, co ho vyslýchala, byla velmi nespokojená s jeho výkonem, protože ten pán říkal ošklivé věci o tom, jak západ v Afghu podělal absolutně všechno, co podělat šlo.
Až budu za hoďku v rachotě, tak se podívám po tom rozhovoru.

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

Když nenáviděný okupant odchází ze země, jsou všichni obyvatelé země zajedno.

Naše propaganda nám roky servíruje kecy o občanské válce Talibanu proti mírumilovným Afgháncům, ale to je blbost. Afghánistán se po celou dobu "přítomnosti" USA nacházel v podobné situaci jako my za časů protektorátu B+M. Teď okovy spadly a Amíci se svými "spojenci" nestačí zdrhat. To je celý příběh.

Průměrný počet slepic: 5 (11 hlasů)

Stále jsem nikde neslyšel jasný důvod, proč se USA rozhodly Afghánistán opustit. Tak jeden důvod konspiračně zmíním. US army bude zapotřebí především doma. Viz můj příspěvek níže.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

stravovacího procesu někde v žaludku a téma se teď tísní v útrobách!

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Prezident Ghání (dosazený vrahy z Volstrýtu) by měl v prvé řadě vyhlásit Kábul "otevřeným městem", po příkladu Frantíků, kteří to udělali s Paříží, aby nedošlo k jeho vybombardování letectvem Tálibánu. Ghání by měl uprchnout do nějakého Emirátu užít si nakradených peněz z pomoci USA a party ochotných blbců.
V Kábulu je rovných střech dostatek (paralela s Vietnamem).

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

In reply to by berkowitz (neověřeno)

Trvalý odkaz

...tak by mohl začít hladovku, třeba i kvůli ochraně tlumočníků.
Nemá (d a h).
Nu, pokud má ale dost nahrabáno a ulito na bezpečném místě (nakeťaseno), tak hlady asi neumře ani bez hladovky, ani bez d a h.
:-D

Průměrný počet slepic: 4 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

V Německu zadrželi příslušníka ochrany britské ambasády za špionáž.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-9886807/Inside-flat-alleged-Ru…

Mrkněte na fotky - procházejíc se po Unter den Linden, nic neprozrazovalo že Štirlic je špión, ani buďonovka frajersky posunutá na levé ucho, ani vysílačka v ranci na zádech, ba ani vlekoucí se za ním kupole padáku...

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)

(zlověstně rozevlátým) a s černou škraboškou na obličeji!

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

a o tom, jak se s povolením Talibánu prochází po bývalé základně USáků švarná reportérka CNN
nyní obsazené Talibánem. https://www.youtube.com/watch?v=lJn7KifjqQI
V čase 4:00 říká místní velitel Talibů:
We believe one day, we will have islamic law, all over the world. We are not in a hurry.

V Událostech večer od 19,00 tu reportérku i hlídajícího šéfa Talibů citovala protivládní ČT24, až na to, že zatajila poslední větu toho komandéra:

We are not in a hurry. Nebo-li, My nespěcháme.

Bodejť by nás o tom ČT informovala, když fandí nasazení kukaččích vajec islámu v podobě tzv. tlumočníků do Česka. Oni přiletí do Česka, Česko je bude krmit a oni si zatím počkají na vhodnou chvíli.
Takhle vypadá ultraliberální demokracie v praxi ČT, nevhodné se zamlčí.
Jenže v době internetu to není už tak snadné.

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

Schválně si tipněme, jak dlouho tlumočníci zůstanou v ČR. Odhaduji, že do dvou týdnů odjedou do Německa nebo Anglie.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Pokrytectví usákovských říťolezců v českých médiích nezná mezí. Pořád čtu články s divením se, jak je možné, že ten Talibán po 20 letech našeho úspěšného pobytu v Afghu, tak rychle vítězí?

No přeci místní domorodci, stejně jako kdekoliv na světě, nenávidí okupanty a těší se z jejich porážky a pomáhají Talibánu, jak jen to jde.

Tak je to jednoduché!

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

že by Taliban vítali jako osvoboditele. Spíš tak okukují a vyčkávají, co bude. Ale žádné nadšení a oslavy.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Dnešní Lidovky:
"... Na americké ambasádě ještě tento týden působilo 4 200 zaměstnanců. Do konce srpna, kdy se hodlají Američané ze země stáhnout, potřebují USA evakuovat celkem 30 tisíc zaměstnanců, spolupracovníků a jejich rodin.
Kábul v neděli opustí také velvyslanec Británie Laurie Bristow, jenž byl do úřadu jmenován před pouhými dvěma měsíci. Velvyslancovu záchranu podle listu Daily Mail nařídil v noci na neděli ministr zahraniční Dominic Raab. Operaci mají na starost speciální jednotky britské armády SAS...
https://www.lidovky.cz/svet/afghanistan-taliban.A210815_072656_ln_zahra…

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Marně jsem dumala, proč hrachová kaše není hrachovkou, jaká bývala. Jo , to by mne nenapadlo, že technika zpracování i u něj má záporné účinky. Njn, všechno má svůj rub a líc, už jsem jej namočila a vyzkouším. Člověk se ffurt učí i byť couváním. Díky

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

40 let jsem nejedl hrakaši kvůli té odporné škrobovité pachuti.
Až jednou jsme s kamarádem dělali hrachovou kaši pro 60 lidí. Když byl hrách uvařený, začali jsme hledat šťouchadlo a rychle zjistili, že jsme ho nevzali ani jeden.
Takže vařit další hodinu a pak jsme to svými velkovařečkami roztírali o stěny kotle. Nevznikla kaše, ale něco jako šťouchaný hrách; a ukázalo se to být neskutečně dobré, lahodné a chutnající jako zelený hrášek. Tak jsme si pěkně zavdali a až poté zavolali ostatní.
O kotel se rychle strhla skoro rvačka, protože kdo ochutnal, chtěl další. Takže jsme rychle nasypali hrách do dalšího kotle a do večera postupně uvařili celkem 90 litrů hrachu. Nezbyl ho ani atom a ještě v noci chodili smutní hladovci vyškrabovat a vylizovat zbytečky z nádobí na stolech. Něco takového jsme nikdy předtím ani potom nazažili :o))

Od té doby hrách jenom rozvařím doměkka a zlehka pošťouchám šťouchadlem. Nemusí se to ani kořenit a je to dobré (ale s trochou rozmarýnu je to ještě lepší). Dokonce i nesolené je to výborné. A navíc to je chutné i studené; a ještě se dají ze zbytků udělat výborné hrachové placičky).

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Zdá se, že konspiračně populární tábory FEMA v USA konečně dojdou svého uplatnění.

Pokud jste si mysleli, že Hitler byl jenom jedem, potom čtěte:
https://aeronet.cz/news/americka-cdc-uverejnila-dokument-s-planem-spust…

Už se to nejmenuje koncentrační tábor nebo gulag, ale "Humanitární zařízení uplatňující přístup stínění".
Kde že se to objevilo? Jako oficiální dokument na webu CDC - Centra pro kontrolu a prevenci nemocí USA.

A Vidlák stále nevěří, že by snad neočkovaní občané české kotliny mohli být k něčemu nuceni. Čas rychle ubývá, k procitnutí do voleb zbývá jen několik málo desítek dnů...

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

CDC visí od loňského července: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/global-covid-19/shielding-app…
Nicméně je to síla a patrně to myslí dost vážně.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

české politiky, knížepán Šláfenberg, nám radí- hlavně se neposrat. Volně parafrázuje Masaryka. Když si CIA vybrala pro své rejdy v naší republice Havla, bylo to samozřejmě až druhé řešení. Chtěli toho rakouského velkolesníka, megazloděje, sorosovskou špínu a člena Římského klubu. Jenže rakouský šlechtic, českým prezidentem samozřejmě nebylo průchozí, tak jen kryl tomu neuměteli, ochlastovi, nýmandovi, buržoaznímu synkovi záda. Dnes nám radí, se svou aristokratickou zdvořilosti- hlavně se neposrat. Od chlapa ve fialových ponožkách, který kadí do plínek...je to rada k nezaplacení. Díky Karle.

Průměrný počet slepic: 3.9 (11 hlasů)

že jsem vstoupil do politiky,píše kníže v celostránkovém rozhovoru v Právu.
Ještě aby litoval. Naše pocity ho nezajímají.

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

chtěl říct, vemínko?

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

"Vaše moudrost je nad naše chápání"
Když je milujem, není co řešit.
Jsou to „záštity svobody a suverenity vlasti“.
Na té fotce, kde stříhá, se mi moc líbí ten soustředěný pohled.

Průměrný počet slepic: 2.2 (10 hlasů)

In reply to by Vemínko (neověřeno)

Trvalý odkaz

Pohleděl na Sobotku a ten se zesral...

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Myslím si totiž , že po statisíce let naši předkové neužívali obložených mís, masovo-rostlinných směsí..... prostě všech těch populárních jídel o desítkách různých ingrediencí, co nám do hlav valí kuchařkovský megabyznys.
Že náš organismus není vybaven na to, aby vnitřní orgány zapínaly a spínaly jak nějaké čipy, že je pro něj lepší když se dotyčný jedinec láduje nejprve jednou složkou (pokud možno surovinou) potravy, pak teprve druhou atd. Než aby hltal jakousi sice velmi barvitou , komplexní a dle celo-zdravo- byznyso " vědy" i náramně zdravou potravu (protože pestrou !!!) ...ale dle mé maličkosti nepřirozenou a organismus zatěžující.
Zkrátka a dobře sním nejprve maso, poté brambory, poté salát (rostlinu !!!, tkzv. saláty také snažím se nekonzumovat - raději zvlášť rajče, zvlášť cibuli, zvlášť okurku, zvlášť sýr...), okurek a pod. Omáčka - to je poklesek, samozřejmě, ale nejsem fanatický fundamentalista.
No a kořením jen maličko, aby nedošlo k potlačení chuti surovin, ať už studených či tepelně zpracovaných. Divili byste se někdy, jakou vlastně má chuť kotleta, jakou telecí, jakou skopové, ta či ona ryba ...

Na ja, někdy je v tomto směru na mě pácháno domácí násilí. Co už ale v tomto případě člověk zmůže, kuchtit zvlášť pro každého - tak daleko jsme ještě nedošli. Ostatně druhá strana si zase myslí, že je pácháno domácí násilí na ni, když je po mém.
Prostě dialektika komunistického způsobu výroby.... a rozvoje výrobních a konzumních komunistických vztahů.

Průměrný počet slepic: 3.8 (8 hlasů)

A to je velká chyba, neb nejzdravějším jídlem v našem civilizačním okruhu , zasaženém obezitní epidemií, je žádné jídlo (samozřejmě nebýt ani v tomto extremistou !!)..
Je to dáno zejména tím vnějším domácím násilím a vnitřní slabou vůlí.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

si založila kariéru Lenka Kořínková
ale lidi spíš jedli,co našli. Takže čeho bylo dost dle sezóny. Indiáni jedli třeba javorový sirup jen měsíc v roce a pak se na něj zas celý rok těšili,jako já na své jahody své dýně své okurky a taky to vydrží tak měsíc.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

něco s něčím, jen 2 věci, nic víc. Prač´ověk též moc nekombinoval. Párek s hořčicí, nudle s mákem, tatarák s topinkou, čipsy s kolou už ne, halušky se špekem, buchty s mákem, prednison s pradaxou.
V 1duchosti je síla.

Průměrný počet slepic: 3.9 (8 hlasů)

prednison s pradaxou, někdy pradaxu s prednisonem - jak kdy. Vždycky raw. Ale nikdy to není hlavní jídlo, vždycky něco přikusuju a hlavně zapiju. Bo pití je grunt.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

musím sníst 25 dýní Hokkaidó,včera jsem opékala buřty a do uhlíků dala na 10 minut dýní plátky v alobalu a bylo to úžasné. Mít svůj blog,sezvu na hokaidové sympozium.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

tělo musí bojovat s neznámou látkou a nemusí to dobře dopadnout.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

„Jsem vesnický učitel z hor u Herátu. Když u nás byli sověti, stavěli silnice, školu a polikliniku a říkali nám, že nemáme mulláhy a islám brát tolik vážně...
...Pak přišli talibánci s americkými zbraněmi, vyhnali Sověty a nařídili nám, že máme žít podle islámu. Sebrali mi z auta rádio a zbili moji manželku, že měla nedostatečnou burku. Po 30 letech přiletěla letadla, bombardovala a přišli nějací lidé nám říct, že jsme svobodní. Tak jsme se ze svobody radovali do té doby, než z hor přišli bandité, pobrali, co se dalo, znásilnili ženy a odtáhli. Tak jsem sebral rodinu a vydal se do Íránu, kam mne nepustili, tak jsme tady.“

Tento příběh mi v roce 2002 vyprávěl jeden (skutečný) uprchlík v táboře 46. míle, nedaleko íránského města Zábol, pro který jsem tehdy organizoval pomoc, píše v komentáři Jiří Kobza a pokračuje.

(...) Když to celé shrnu, tak nelze nevidět, že nyní po zhruba 30 letech přímé či nepřímé americké angažovanosti v Afghánistánu jsou výsledkem nejenom desetitisíce mrtvých, ale především to, že Afghánistán je stejně chudý a zaostalý jako byl.

Taliban, oproti tomu, je daleko silnější než byl v začátcích boje proti sovětům, má nejmodernější americké zbraně, nová auta, je sjednocen v boji proti okupantům i proti prookupační vládě, ideologicky dokonale konzolidovaný a výborně organizovaný.

Produkce afghánského opia během okupace výrazně vzrostla a tím i jeho příjmy. To je snad jediný patrný pokrok, oproti stavu z roku 2002.

Díky odchodu okupačních vojsk NATO se chystá a očekává další masivní vlna „uprchlíků“ (nejlépe do EU) před nastupujícím Talibanem, který tvrdě trestá kolaboranty. Zatímco naše masmédia roní krokodýlí slzy nad osudem ubohých tlumočníků a snaží se prosadit jejich azyl v ČR, EU nedělá vůbec nic, aby se na tuto vlnu připravila a byla schopna ji zastavit na hranicích EU. Nejspíš se bude pod tlakem veřejnosti snažit uplatit Erdogana dalšími miliardami eur z našich peněz, aby to udělal za ni.

Sousedé Afghánistánu to však vidí realisticky. V současnosti probíhá rusko-uzbecko-tádžické cvičení, zaměřené právě na ochranu hranic s Afghánistánem.

Můžeme oprávněně předpokládat, že se bude opakovat migrační situace ze syrské války (resp. amerického útoku proti Syrii), kdy všichni „uprchlíci“ co se snažili vlámat se do EU, byli najednou Syřané, ať již byli odkudkoliv a neuměli ani slovo arabsky. Nyní také všichni migranti se stanou „Afghánci“, ať již z Afghánistánu, Íránu, Pákistánu, Indie či z afrických zemí, budou uprchlíky před Talibanem. Nemají totiž žádný důvod si myslet, že EU agentury na dovoz migrantů jim to neuvěří. Navíc naivní zastavení deportací odmítnutých žadatelů některými zeměmi EU pro ně bude obrovskou motivací. Vědomí, že je nepošlou domů, posílí jejich odhodlání dostat se do EU stůj co stůj.

A co se dnes tolik medializovaných tlumočníků týče, nezapomínejme, že jejich spolupráce s okupanty (protože co jsme v Afghanistánu byli jiného) byla dobrovolná a na afghánské poměry skvěle placená. Navíc je zde varovný příklad z ČR. Jeden takový tlumočník si už před 2 lety vysloužil možnost se přestěhovat do ČR s celou rodinou. Jak to dopadlo? Vzpomínáte na tu sestřičku na Bulovce, kterou napadl jeho syn? A jehož soudce osvobodil (asi podle vzoru, jak soudí kriminalitu imigrantů v Německu)?

Naši domácí sluhové NATO by měli pochopit, že Afghánistán patří Afgháncům, respektive kmenům, které na území Afghánistánu žijí a bojují mezi sebou. Chceme snad riskovat, že když strčíme do jednoho pytle Uzbeky, Tádžiky, Chazary, Baluče, Paštuny a další, že si kromě šaríje a džihádu sebou nepřivezou i svoje vlastní války? (...)

.https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/jiri-kobza-kvadratura-afghan…

Průměrný počet slepic: 4.7 (13 hlasů)

Ten článek vystihuje situaci zcela přesně. I to, do jakých sraček dostali amíci (pokolikáté už?) jak Afghánce, tak Evropu (a vlastně i Rusko a Čínu).

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Už nestačí nasednout na mulu. Jedině do létadla a to nebude levné.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Rychlost postupu Tálibánu přesahuje i fyzické možnosti přepravy. Ještě v pátek odpoledne na Radiožurnálu tvrdil nějaký "expert", že Kábul by mohl padnout nejdříve v listopadu, spíše ale příští rok. Zřejmě ovšem Tálibán nepostupuje, to jen příslušníci vládního vojska odhazují uniformy a obrací se proti bývalým chlebodárcům. Skuteční experti to říkali už dávno, že většina vladních vojáků a úředníků jsou před den pro vládu a v noci pro Tálibán. Za vším stojí naprosto hloupé vedení války ze strany Američanů. O kterých je známo, že vyhrávají války, ale prohrávají mír. Tady ovšem mír nikdy nebyl, tuto válku se jim nepodařilo ani vyhrát. Stejně jako válku o Irák. Na válku v Iráku dali američtí daňoví poplatnící cca 3 bil. USD, na válku v Afgánistánu cca 2 bil. USD a výsledek je žalostný. Vlastně tam je horší situace, než před válkou. V Iráku vládl americký spojenec z let 1981-88 Sadám Husajn, v Afgánistánu zaostalý Talibán, vyzbrojený zbraněmi, ukořistěnými Sovětům či dodanými Pákistánem. Dnes v Iráku vládnou proíránští šiité a celý Irák je protiamerický, nyní i včetně Kurdů, které Američané nechali na holičkách. V Afgánistánu je modernizovaný Tálibán vyzbrojený nejmodernějšími americkými zbraněmi a má moderně vycvičené vojsko.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

U nás budou lidé obléhat banking a někteří bankomaty, ale marně. Hotové peníze jsou vzácné a navíc rychle ztrácí cenu.

Průměrný počet slepic: 2 (3 hlasů)

to je trend doby a bílkoviny buněčných kultur.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Co pořád mají všichni s těmi tlumočníky? Včera čtu, že Kanada (proč se dřevorubci serou do Blízkého východu je mi záhadou) příjme pár tisíc svých tlumočníků. Všechny státy chtějí zachraňovat své tlumočníky. Ať počítám, jak počítám, tak jsme tam v Kozomrdstánu měli víc tlumočníků, než těch vojáků, co jsme je tam za ty miliardy dolarů školili. Před pár roky to byli dochtoři a inženýři a včilek to jsou tlumočníci. Jo a obdivovatelé Velkokoblihy schválně pečlivě kontrolujte, kolik tlumočníků příjme Agrofertvláda.

Průměrný počet slepic: 3.4 (8 hlasů)

In reply to by MANDALADAN (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tlumočníků mohlo být odhadem mezi 50 - 100 lidmi, celkem se bude jednat tak o 500 lidí včetně dalších profesí jako řidiči, kuchaři a členů jejich rodin.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)