Po krátké pauze zase zpátky k jídlu...

Autor
Štítky

Specialitky na závěr I. 

Už jsme si řekli jak se vařilo dávno i nedávno, co se vařilo, jak se to konzumovalo, v čem a jak se to podávalo.

Na úplný závěr se podívejme pod pokličky na konkrétní pokrmy trochu blíže. A také na příležitosti, při nichž byly podávány.

Jednou z nejdůležitějších událostí v lidském životě bývá svatba. Dnes už to není tak významný obřad, ale ještě na počátku 20. století měl jeho význam své opodstatnění. Znamenalo to totiž, že potomek se úspěšně dožil dospělosti, více či méně se osamostatnil a je předpoklad, že i zestárne jako alespoň relativně nezávislý. Že asi bude schopný reprodukce a o potomky se nějak postará. A že rodiče jej nějak vychovali, připravili pro život a jsou schopni mu poskytnout něco do samostatného začátku. Což ještě nedávno byly velice důležité faktory.

Takže se svatba náležitě slavila.

Z raného středověku máme jen kusé informace o tom, jak taková oslava probíhala. Sice se z kronik dozvídáme kdo přijel, co měl na sobě, jakou měl družinu, kolik a zda zvonilo zvonů; ale co jedli, to zjišťujeme zlomkovitě až od konce 13. století a podrobněji od pol. 14. století.

Ale i na raně středověké královské svatební hostině se zcela jistě podávaly ochucené kaše, ozdobené pečivo, pečená masa s nádivkami a omáčkami, polévky a sladkosti. Čím více pečení, ozdob a nádivek, koření a sladkostí, tím větší byla prestiž urozeného hostitele.

Hostina neurozených byla mnohem skromnější - polévka, kousek vařeného masa s omáčkou, kaše slaná a sladká, chléb a jako zlatý hřeb sladké bílé pečivo s ořechy nebo dokonce mandlemi. Příkrmem byly obvykle vařené hrách (opět slaný
i sladký), čočka, zelí. A na rozdíl od šlechtické nebo královské tabule vše v mnohem menších porcích. I tak to znamenalo pro domácnosti ženicha a nevěsty vysoké výdaje časové i finanční.

Z vrcholného středověku už máme o dost podrobnější informace jako hostinách panovníků, tak o slavnostních tabulích neurozených vrstev.

Při porovnání zjišťujeme, že co do surovin se zase až tak moc nelišily - maso, ryby, zelenina, ovoce, sýry, obiloviny. Propastný rozdíl ovšem je v počtu druhů surovin a ve způsobech jejich zpracování.

Již v předchozích článcích jsme si vysvětlili, že smažený pokrm bychom na talířích neurozených obyvatel hledali
až do 16. století marně a pečený jen zcela ojediněle. Zatímco u šlechty a panovníků bylo otázkou prestiže nabídnout pečených a smažených pokrmů a zákusků
co nejvíce. 


Podívejme se tedy na hostinu, jež byla připravena pro Karla IV. při jeho poslední návštěvě Francie v r. 1378. Ta cesta byla připravována a organizována rok, protože Karlovo zdraví se rychle zhoršovalo a bylo zřejmé, že cesta pro něho bude značně vyčerpávajícím počinem.

Karel IV. byl velkým milovníkem dobrého jídla a sladkostí. Jeho lékaři měli plné ruce práce s tím, jeho mlsný jazyk ukrotit. Ačkoli byl císař vzorným pacientem během léčení následků takřka smrtelného úrazu, tak pokud šlo o dietu, byl pěkně tvrdým oříškem.    

 

Takže hostina: 

Měla tři chody - tedy tři vlny hotových pokrmů, příkrmů, příloh a zákusků.

První chod - pórková polévka, hrachová kaše, hovězí
a skopové maso, nasolené husy, ragú z ústřic, kapouni a ragú z pernaté zvěře s mléčnou krustou a rýžovou omáčkou. 

Druhý chod - pečení cejni, lososi, mořské ryby, rybí želé, pečivo. 

Třetí chod -  pečení králíci, koláče se smetanovo-vinnou nádivkou (“šodó”), mandlové mléko, nadívané skopové plece, masové závitky,  parmské koláče (což nebyly koláče, ale dortíky vyrobené ze směsi italské rýže, parmského sýru, mandlí, mandlového mléka a vajec, vařené ve formičkách ve vodní lázni a přelité opět vinným šodó), kořeněné cukroví, slazené hrušky, jablka a ořechy. 

K pití byla podávána vína z Provence a z Grenache, ale i sladká vína z Kypru. 

Něco málo k některým pojmům:

“Koláče” - sladké i slané pečivo s nádivkou nebo bez ní, s polevou nebo bez ní, ale i nákypy a dorty. V podstatě cokoli z bílé mouky, všelijak zdobené, protože šlo o slavnostní pokrm.

“Mandlové mléko” - jsou máčené rozvařené mandle, utlučené v hmoždíři a přecezené přes pláténko. Tekutina se dolévá vodou, mlékem i smetanou - podle toho, jak má být použita. Slouží jako nápoj - ochucený i neochucený nebo jako surovina pro vaření.

Proti tomu si můžeme postavit slavnostní jídelníček například chudších a chudých studentů tehdejší Karlovy univerzity či pražských chrámových škol, nebo slavnostní tabuli městské řemeslnické rodiny.

Městská populace se ve vrcholném středověku skládala
ze tří vrstev - městský patriciát, což byli velmi bohatí řemeslníci a obchodníci, žijící na úrovni tehdejší šlechty (někdy i tzv. “nobilitovaní”, tedy uvedení do rytířského stavu a oprávnění používat predikát), prostí měšťané - řemeslníci, obchodníci, námezdně pracující a chudina (do níž patřila
i většina studentů).

Takže nahlédněme nejprve k řemeslníkovi.

Hospodyně s pomocnicí či pomocnicemi z čeledi připravila několik pokrmů rozličných chutí a vůní. Obvykle to byla  polévka či několik polévek, pečeně (i pečené sele), vařená
i pečená ryba, ovoce a zelenina - čerstvé i vařené a upravené jako příloha nebo jako moučník, ovoce čerstvé, sušené i slazené, a sladký zákusek (koláče, perník, medovník, “babka”, věnec plněný sušeným ovocem a ořechy či mandlemi), kaše sladké i slané, omáčky rozličných chutí. Maso bylo hodně kořeněné, protože ničím nešlo vzácné hosty uctít víc, než drahocenným kořením z dálného východu. Čím víc koření, tím větší hostitelův úspěch a prestiž. Koření bylo velmi drahé a vzácné, protože se dováželo karavanami skrz málo prozkoumané a nebezpečné krajiny.

Stejně prestižní bylo i podání pečeně - ať už z masa, nebo z ryb. Hostitel tím dával najevo, že má dostatek topiva a může si dovolit udržovat rozpálenou pec i několik dní.

Pozn.: Některé prameny zmiňují podávání zvěřiny v  neurozených domácnostech. Patrně však jde o chybnou interpretaci a zvěřinou jsou myšleni divocí menší opeřenci, možná nějaký ten zajíc a ještě tak bobr či divočák. Vysoká byla ve středověku a v raném novověku vyhrazena pouze a jenom panovníkovi, a to i na cizích panstvích, a jedině on mohl vydat povolení k lovu
pro jinou osobu. Nepovolený lov byl hrdelním zločinem a neurozený pachatel by se popravě nevyhnul. To samé platilo i o pávech a labutích, ale i o medvědech.

Vlci byli naopak škodnou a mohl je lovit kdokoli. Ovšem lovci patřilo pouze nepříliš chutné maso, zatímco na kožešinu měla nárok vrchnost. Ta rozhodovala
o tom, zda si ji vezme, nebo ji ponechá lovci.    

To, co dnes nazýváme myslivostí, mělo již ve vrcholném středověku přísná pravidla, která se směrem k neurozené populaci zmírňovala jen velmi pozvolna.

Na stůl patřil při slavnostních příležitostech ještě velký sváteční bílý chléb, z něhož se dostalo jak čeledi, tak i případným žebrákům. Tento bílý chléb byl něco podobného jako dnes vánočka -  zdobený mandlemi, rozinkami, sušeným ovocem a slazený medem. 

 

Žáci a chudina si slavnostnější krmi velmi často museli vyprosit, tedy vyžebrat. Za tím účelem se kupříkladu převlékali do různých maškar a provozovali různá představení či zpěvy, za něž mohli být odměněni sladkým pečivem, ovocem, pár mincemi. A nebo také výpraskem, pokud se obecenstvu netrefili do noty.

Další možnost, jak se chudina mohla dostat k lepšímu soustu, byly ve větších městech od cca 13. století zřizované špitály. Ty provozovaly buď řeholní řády, nebo přímo města,
a sloužily nejen jako zdravotnická zařízení, ale také jako předchůdci sociálních služeb. Takže mívaly určitý okruh chudých, jimž ke slavnostním příležitostem poskytovaly mouku, vejce, kroupy, sýry, máslo či sádlo, sůl, česnek
a cibuli a občas i rybu ze svých zásob. Za to mívaly přiděleny zemědělskou půdu za hradbami měst a uděleny výjimky
z daní a poplatků.

Jinak se běžný jídelníček chudých lidí od slavnostního skoro nelišil. Pokud měli možnost, objevila se v jejich miskách sladká kaše nebo sladké pečivo, případně kousek vařeného masa. 

 

Opusťme středověk a podívejme se třeba na svatbu Polyxeny z Rožmberka s Vilémem z Rožmberka (26.1.1578 - 1.2.1578)

Překvapí nás obrovské množství surovin, použitých při přípravě hostiny. No, není divu...

V 16. století měla údajně řemeslnická hostina hosty u 6-8 “stolů” (ono to se stoly nebylo tak jednoznačné jako dnes
a pojem “tabule” měl o dost jiný význam než dnes), sedlácká u 12-16 a hosté v domácnostech šlechticů se počítali
na stovky i tisíce.

Cit.: „Na tu svatbu bylo přichystáno 40 jelenů, 50 kusů srnčí zvěře, 50 nádob zvěřiny naložené v láku, 20 kusů černé zvěře, 2130 zajíců, 250 bažantů, 4 dropi, 30 tetřevů, 2050 koroptví, 20 688 drozdů, hrdliček a holubů, 150 krmených volů, 15 krmených krav, 20 větších ročních telat, 526 menších pěti nebo šestinedělních telat, 450 krmených vepřů, 1526 jitrnic, 456 jelit, 326 uzenic, 450 krmených skopců, 395 jehňat, 504 větší selata, 40 uzených volů, 350 pávů, 5135 krmených hus, 450 krůt, 2056 kapounů a krmených slepic. Z ryb pro postní dobu (která na svatbu částečně připadala) bylo připraveno 10 290 štik, 6380 pstruhů, 3400 jiných ryb, 150 vybraných sumců, 200 lipanů, 350 úhořů, 890 zemlinků (parma středomořská). Dále nechyběly uzené ryby mořské v počtu 2309, uzení pstruzi v tomtéž počtu (tedy dvou tisíc tří set devíti), štik bylo 450, tresek zvaných štokfiš 3510. Uváděni jsou ještě candáti, a to v počtu tisíce dvou set, pstruhů čerstvých bylo 675 kusů a raků rovných 5200. I dalších ryb bylo mnoho. A kaviáru na čtyři bečky. Vajec se spotřebovalo 30 947, převařeného másla 35 centů, čerstvého 7, sádla 28 a medu 13. Také hodně vosku bylo zapotřebí na okrasy stolu, a sice 13 centů. Na chleba se spotřebovalo 490 měřic mouky, to jest 30 000 až 35 000 litrů. Vína se vypilo 110 sudů a piva 903 sudy.“

Všechny tyto suroviny byly zpracovány do nesčetných druhů pokrmů. Počínaje polévkami řídkými i zahuštěnými, přes teplé a studené předkrmy - paštiky, sulce, míšeninky čili pomazánky, po jednotlivé “chody” - tedy skupiny podobných pokrmů doplněné příkrmy (chody bývaly nejméně tři až čtyři a každý z nich obsahoval několik kompletních pokrmů - např. zvěřinové ragú, pečeně, masové rolky a noky, omáčky
a k tomu vařená zelenina, hrách, chléb, placky, noky
a knedlíky; nebo ryby pečené, nadívané, solené, uzené
a k tomu opět vařená zelenina, jablečný kořeněný rozvar - něco jako čatní, kyselá omáčka - někdy dokonce citronová, bílé pečivo; závěrečný chod pak obsahoval různé drobné
a zdobné sladkosti - koláčky, cukroví s nádivkami a polevami, sladké barevné kaše, ovoce a ořechy v medu a v novověku
v cukrových krustách, uzeniny a sýry, čerstvé i sušené ovoce, sladké nápoje). 

Taková hostina pochopitelně netrvala hodinu či dvě,
ale několik dní, během nichž se vlastní i různé polní kuchyně nezastavily. Kuchaři a pomocníci se v takových případech počítali na desítky i stovky. Dtto obsluhující personál.

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (49 hlasů)

Komentáře

A já si od Jahody koupím lupen do první brázdy, abych se mohl kochat, jak se dusíte.
Tak, teď jsem Vám to nandal a jdu si namazat chleba rybičkovou pomazánkou.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

In reply to by Jan z Helvajzu (neověřeno)

Trvalý odkaz

Resp měkčí podkoří - lýko a nejmladší vrstvička dřeva.
Získává se buď z čerstvě padlých/pokácených stromů, nebo ze stromů živých odstraněním části kůry a seškrábáním uvedené vrstvy. Ta tvoří dlouhá vlákna, která se dají konzumovat jak syrová, tak právě v podobě mouky.
Syrová se žvýkají, protože jsou nasládlá, a po vysátí sladké šťávy většinou vyplivují (jedou rozkousat). Ale jemně nakrájená by se asi dala konzumovat celá.
No, a nebo se suší a melou na mouku.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

jak říká můj kamarád, když vaříme v lese : "Když přijde hlad, je i husa dobrá."

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

je jeden ze dvou zatčených za včerejší házení vajec a rajčat na Bábu je Ivo Osovský, kandidát za Svobodné a tedy za Triko.
Vyhrál Bábovi volby.

Nemají co nabídnout.
Nemají téma.

Jako celá opozice.

https://fakta24.cz/kdo-je-ivo-osovsky-1230/
https://fakta24.cz/ivo-osovsky-z-me-strany-uz-se-zadna-snaha-o-klid-a-n…

Průměrný počet slepic: 3.3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

je jeden ze dvou zatčených za včerejší házení vajec a rajčat na Bábu je Ivo Osovský, kandidát za Svobodné a tedy za Triko.
Vyhrál Bábovi volby.

Nemají co nabídnout.
Nemají téma.

Jako celá opozice.

https://fakta24.cz/kdo-je-ivo-osovsky-1230/
https://fakta24.cz/ivo-osovsky-z-me-strany-uz-se-zadna-snaha-o-klid-a-n…

Průměrný počet slepic: 3.2 (6 hlasů)

Tak mě napadá, že na Paroubka blahé paměti také házeli vejce všude, kde se objevil. Ale volby mu to nevyhrálo.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

rozežraný,vajíčko za 3 koruny...

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

když se trefí, a taky jaképak copak. Vždyť je dobře platíme a ze státního/politické neziskovky/. myslíte že to /ti házeči/ platili ze svého? A že to byli normální lidi.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

vařený
neletí přesně

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale museli by hodit 3-4ks, aby vyrovnali slepici. Nevíte, jakým házeli?

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

poměrně široké množiny.
Doba se změnila, vyměnili se lidi na patřičných flecích, Bába má mnohem více věcí pod vlastním palečkem.
Čímž nechci tvrdit, že ho mám rád a že jej budu kvůli vejcím volit. To ani náhodou.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

v roce 2010 volby vyhrál. Přesto odstoupil a Klaus pověřil vyjednáváním o vládě místopředsedu Sobotku (a kam to přived to už víme). Ostatně na Zemana také házeli vejce na Albertově tehdy za přítomnosti tuším tří středoevropských prezidentů, které ochranka chránila deštníky. Nepamatujete?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

výlet do kuchyně předků. Díky.

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Vilém z Rožumberka byl zjevně neplodný,jak však přišla po devitiletem manželství ve 43 letech k tomu zakladateli rodu Lobkoviců to je záhada. Bez asistence reprodukční kliniky skoro nemožné. A výměna hřebce privezly její poboznosti dost nepravděpodobné příroda zřejmě podšívkovitá.

Průměrný počet slepic: 2.8 (5 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

snažíte psát, případně jak souvisí VzR, resp. jeho neschopnost sebereprodukce s dnešním pokecem o bufáči.

Průměrný počet slepic: 3.6 (5 hlasů)

o té Polyxeně,co měla tu žranici na svatbě.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Targusi,když teď hákujete,poriďte si i kardamom. A koriandr. Pečená panenka na koriandru se švestkovou omáčkou,nadívaná sušenými švestkami,do kterych se misto pecky vlozi oloupana mandleje výtečná.

Průměrný počet slepic: 3 (7 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

znám panenky jen z takového toho smradlavého narůžovělého plastu. Občas byla některá "pája" i mrkací. A holky to tahaly v kočárcích, ze kterých upadávala kolečka, tak jsem to musel záhy kapánek předělat, aby to drželo.
Takže kus pečeného PVC, byť se švestkami, asi moc ne-éé...

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

udělat i z levnější kotlety

Průměrný počet slepic: 2.7 (3 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

"drahé", "moc drahé" a "ještě dražší".

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)

Horší by bylo, kdybyste prakticky znal jen druh " žádné".
No ale zas byste si náramně rozuměl s Rastou. Tedy, dokud by vědci nezmutovali jabka či třešně nebo celer tak, že by při krájení kvíleli(y), řvali(y) jak tur nebo mečeli(y) jak koza jedináček. Nebo se vzpouzeli(y) - že žijí v nedůstojných podmínkách.

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

bylo jí 21 let; narodilať se 1566 a za Rožmberka byla provdána v r. 1587.
Manželství bylo bezdětné.
Až z manželství ze Zdeňkem Popelem z Lobkovic vzešel r. 1609 jediný potomek - syn. Pozdní porody nebyly ve šlechtických kruzích žádnou vyjímkou, protože ženy často ovdověly a znovu se provdávaly či byly provdávány. A každý nový manžel samozřejmě očekával potomka.
Ani v neurozených kruzích to nebylo nic zvláštního. Pozdní sňatky nebyly ve středověku a raném novověku tak raritní, jako tomu bylo v 18. - 20. století. Navíc docházelo k pozdním porodům jednak kvůli poporodním komplikacím z předchozích, a jednak proto, že oba manželé mohli předpokládat, že manželka už otěhotnět nemůže (např. jí vymizela perioda). A řada dalších důvodů.

Průměrný počet slepic: 3.7 (6 hlasů)

Pozdní porody byli normalní i v normálních rodinách, kdy ženy rodili dokud neměli přechod, takže nepiš pohádky ;)

Průměrný počet slepic: 1 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Takové množství potravin se nedá sežrat na zámku a v okolí ani za měsíc.
Počet hodovniků se snad dá zjistit a pak by stačilo spočítat váhu všech potravin a vydělit počtem lidí, abychom kronikáře usvědčili ze lži.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

zmíněných 1 000 kuchařů a pomocníků? Myslíte,že se tenkrát nekradlo?

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

že písmák neuvádí, kolika pruvianťákům byla odstraněna hlava.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

srnčími a kančími :o)
Hlavy se spařily a zbavily srsti. Pak se uvařily v několika obměňovaných vodách s vínem a kořením. Poslední vývar se už nechal, hlavy se vyndaly, obralo se z nich maso, vyjmuly a vyhodily se oči, vydoloval se mozek, maso s mozky se v hmoždíři rozšmelcovalo spolu s kořením, sádlem, vejci a opečenou "vekou" a těstem se buď obalila lebka a upeklo se to, nebo se to upeklo jako paštika, na mísách vytvarovalo do podoby hlavy a podávalo s do vršku zapíchnutýma srsti zbavenýma ušima příslušného žvížátka. Oči a čumák se naznačovaly malými kyselými jablíčky pečeným spolu s paštikou, nebo mandlemi, rozinkami, sušenými švestkami.
Z vývaru se udělala buď vinná omáčka, ovocná omáčka (černá), zeleninová (zelená), nebo polévka, ale mohl se použít i na kaši nebo nádivku.

A nebo taky husími či kachními, eventálně labutími.
To se odsekaly krky i s hlavami, pečlivě se vyčistila volátka, vycpala nádivkou a velmi pomalu se to udusilo na víně nebo upeklo v peci. Konzumovalo se to spolu s masem z pečeného/dušeného krku.
Nebo se krk vypreparoval z kůže, na které se nechala hlava. Pak se krky uvařily a obraly a maso se buď připravilo např v rosolu, nebo se rozmělnilo do nádivky, kterou se vycpala kůže s hlavou, upekla se spolu s ptakounem a hotová pečeně se s ní ozdobila.
Jako správná zhýralost se hlavy a pařáty pozlacovaly - to zkuste doma navrhnout, až někdy budete mít pečené kuře :o)))
(My "pozlacujeme" papírkama od Ferrera :o) )

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

To mi připomíná starý anglický recept na falešnou želví polévku. Začíná slovy: "vezmi větší telecí hlavu, opal srst a vař, dokud rohy nezměknou". Na víc už si naštěstí nevzpomínám, ale určitě tam figurovala madeira, sekané ústřice, telecí mozeček a tymián. Ale ona anglická kuchyně je kategorie sama pro sebe.

Na Balkáně prý patřívalo k dobrému tónu nabídnout oči pečeného berana hostovi. Aspoň se to u nás v rodině traduje od doby, kdy byla moje babička s mou tehdy pubertální matkou na túře v Jugoslávii. Netuším ovšem, jestli si z nich tehdy chorvatští horalé neudělali dobrý den.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

státem ve státě a hlava rodu byla prakticky rovna panovníkovi.
Svatba tomu pochopitelně odpovídala, sjelo se na ni několik minimálně několik set hostů s družinami a se služebnictvem; a hostina trvala tuším 5 dní.
PLUS pohoštění pro služebnictvo a najaté pomocníky, pro urozené družiníky, ale třeba i pro žebráky a prosebníky.
K takovým akcím se vedlo samostatné účetnictví a zachované účty za ně jsou pro nás velmi cenným studijním materiálem. Mimo jiné i proto, že se dozvídáme detailně, co se pro takovou akci nakoupilo a v jakém množství.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

Pucku,
kronikář to zapsal určitě dobře. Rožmberské panství bylo významné, rod po králi nejvýznamnější v království a hostů bylo jistě hodně. K tomu připočtěme místní posílený personál, který také jedl, nějaká hostina byla i pro poddané - a těch nebylo málo. Jistě přišli i někteří přespolní. Rožmberkové se chtěli na svatbě vytáhnout, tak tehdy šlechtické rody ve snaze ohromit nešetřily na svatbě ani zámcích. Potom po nich zůstávaly obří dluhy, ale na svatbě museli ukázat, že na to mají. Vždyť jen cesta do prahy byla nákladná záležitost a průvod měl asi 200 lidí, jestli si dobře pamatuji.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

tím větší šance dostat hlísty.

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)

což znamená, že jak vitamíny, tak cokoli jiného bylo spolehlivě zničeno a usmrceno.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Dělám koltlety ve šlehačce,akorát místo brambor dám dýni Hokkaidó,urodilo se mi jich 28. Pak poreferuji.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Sibyla (neověřeno)

Trvalý odkaz

Mně se dýně rozlétly na půlce zahrady a plody skoro žádné - slimáci !

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

musíte zaštipovat boční výhony,aby kvalita převázila nad kvantitou.

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

…. tak jsem si teď přečetl všechny ty vaše díly a sepsal jste to moc hezky.
Jedna aktuální poznámka:
Hovořil jsem v pátek s pár lidmi, kteří opravdu rozumějí energetice. Technici, kteří umějí počítat a znají mnoho souvislostí. Všichni svorně tvrdili, že pokud se podaří bruselským prosadit jejich energetické záměry, dojde nejprve k tomu, že energie bude velmi drahá - a postupně vůbec nebude, resp. bude na příděl.
Jak to souvisí s vaším seriálem?
Vyrozuměl jsem, že lidé dříve museli vařit energeticky úsporně, tedy (skoro) žádné pečení a smažení. Nejspíš nás to čeká také. Navíc nám chtějí zatrhnout i maso - takže budeme vařit kaše atd. - přesně jak to popisujete ve středověku. A více zdanit chlast - to už se chystá.
Kruh se uzavírá, zpět do středověku. Ono to nenastane hned, bude to oblíbená bruselská salámová metoda. Tudíž se kojím nadějí, že se toho nedožiju. A pak? Jak to napsal Nezval - "Naplň se, osude!"

P.S.: O svých kulinářských činech v tomto týdnu raději nepíši, abych neiritoval. Připadám si ale jak na Titaniku - hudba hraje, loď jde ke dnu.

Průměrný počet slepic: 5 (13 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Stačí aby se v Bruselu a v Berlíně dostala k moci ještě ohebnější posluha Washingtonu jak dneska.... a ve Washingtonu ještě o něco větší magor jak dneska. A mágové a mandaríni a císařové globálního finančního kasina (tedy vlastně jejich kurvy, přítelkyně a matrony) ještě více zapráskali bičem, hyjé, čeládko rozmarná, hybaj, robit a rvát se (i mezi sebou) !

Nezvala jsem nějak nikdy moc nečetl, ale Neruda napsal mj. toto, cituji :
"...XYZ se stal historickým rozvojem mužem lehkého výdělku. Rolníkem není k vůli svého thalmudu; kdekoliv směl zakoupit se, zařídil hned „obchod v pozemcích“. Řemeslníkem není, nemáť z práce samé radost. Je jen obchodníkem, často velmi lehkomyslným výdělkářem. Je-li kdy soudně stíhán, je zajisté k vůli jistému výdělkářství, viz statistiku soudní. On měl a má všecky vlastnosti, aby také z politiky měl výdělek. Výdělek ten je za posledních dvacet let úžasný. Zúčastnili se v něm jen ti z nás, kteří měli vlastnosti židovským obchodním podobné. Výtečný jeden politik a národní hospodář líčí výsledek následovně : „Za ten čas (zmíněných dvacet let) vzrostla v geometrickém poměru moc peněžní, nemající uzdy ni na lidských, ni na národních ohledech, beroucí, aniž by sama pracovala, veškeré výhody svobody průmyslové, utiskující všechnu prácí, nechráněnou a nespořádanou, i vzmohl se pocit útisku vždy nesnesitelnějšího a strach před příští porobou úplnou. Všech nehod doby té, revolucí, válek, drahoty, krizí v průmyslu i obchodu, vyčerpala moc peněžní zase pro sebe a nově jimi nabubřela. Stala se obrovskou politickou i sociální mocí, kteráž již nyní marně se skrývá za jiným vymyšleným či přepjatým neštěstím. Veškeré „otázky“, „výkřiky“, „reformy“, agitace a demonstrace jsou jen k tomu, aby národové, vlády a veřejné mínění odvrátily se od této jediné velké otázky, aby pravé příčiny všeobecného trapného pocitu se nepoznaly a prostředků pomocných se nevyhledávalo.“…Dělají se finanční operace (v evropských státech), jimiž peněžníci bohatnou, stát i lid chudne. Finanční ministerstva bývají jakoby pumpami, naplňujícími kasy bankéřské na útraty státu. Bankéř koupí papíry lacině a stát je mnohým stříbrem musí zas od něho vykoupit. Pak nechávají bankéři kursy zase klesnouti, laciná koupě zase začíná, až nastoupí zas vykupování drahým stříbrem"“...atd. Každý ví sám, jak až dalece to „bankéřství“ se „židovským obchodem“ souvisí!..."

Neskaj by ho za to možná zavřeli. Za takové výroky.
Nerudu, i toho politika a národního hospodáře.
Prostě pokrok nezastavíš.

Průměrný počet slepic: 4.1 (10 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Elektřina zdražuje kvůli zdražování emisních povolenek. Ale bude jí dost nikoliv kvůli nedostatku zdrojů v kritických chvílích, ale protože se brzy vrátíme do dob až prvobytně pospolné společnosti. Prostě přestaneme cokoliv rozumného vyrábět, zalezeme do jeskyní, svítit budeme loučemi, pojídat jen zrovna uvařené kaše z obilovin a luštěnin. V takovém případě i naše spotřeba energií výrazně klesne. Planeta si neoddychne, to jen my budeme platit čím dál větší daně.
Ale nebojme se, proces úpadku Evropy bude dlouhý - a bohužel už je nezastavitelný, i kdybychom nyní obrátili směr vývoje. V Bruselu sní o tom, že se staneme inspirací pro ostatní svět ohledně ekologie. To se jim povede, ale trochu jinak, než si v EK představují. Budeme odstrašující příklad.
Až ztratíme schopnosti vyrábět průmyslové výrobky, budeme jen skanzenem produkujícím folklorní tance pro potěchu turistů z Asie. Jediné dobré na tom bude, že ustane i příliv imigrantů z Asie a Afriky, kteří se ve svých zemích budou mít přeci jen o něco lépe.
Odhaduji, že kolem roku 2030 se impérium bruselského eurosocialismu zhroutí. Kdo vydrží nejdéle odolávat tlaku z Bruselu a zachová co nejvíce dosavadních výrob a přijme co nejméně nařízení z Bruselu, bude mít po rozpadu EU snazší start.
My už totiž neřešíme, jak rozvíjet EU, ale co dělat, až zkrachuje.

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

Spousta různých řešení.
A sice živit se jako : politolog, sociální geograf, zelený aktivista.......bloger či celostní výživářka.....
Anebo rovnou jít do politiky, tam je jisté i každoroční navyšování.
Církev taky nemusí být špatnou patronou.

No a nebude tolik lít a sucha budou mírnější a mraky budou hezčí a zimy líbeznější a větry přívětivější. Ptáci budou více zpívat, žáby barvitěji kvákat, dřevožrouti smrkoví budou posmrkávat jen z únavy - ne kvůli nízkým cenám, plazi se budou krásněji plazit a vosy přirozenějí bzučet a ryby budou ještě více mlčet jak dosud....... a vůbec.
A o to jde, o to tu kráčí.
No a o inflační oddlužování, to je důležitý. Jen to nepřehnat, vojna není kojná. Tedy modlit se za duše kurev, matron a přítelkyň investorů, to jediné můžeme udělat. Ať jsou dobré, hodné, laskavé, a hlavně ať se nepřežírají. To má velký smysl. Obrovský, zatím nedoceněný ,ani sasin toto zatím neuvádí mezi svýma potřebama.

Průměrný počet slepic: 3.6 (7 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

zpovzdálí sleduju dění kolem energií, takže mohu říci, že už to nastalo.
A to je jenom léto a problém je jenom kvůli klimoškám a požárům.
Ceny letí nahoru jak raketa a na podzim se poserem na čtyři doby. Kdo nemá někde v kůlně Petry a v baráku funkční komín, bude v zimě chodit doma jak v Bretani - dva svetry, pletený tlustý tepláky, dvoje ponožky, přes ramena šál a na nohou filcový papuče.
U plynu to jsou zase politické důvody, ale nemá pro koncového spotřebitele význam. Pro něho je důležité, že se nedoplatí.

Kdo má doma takový ten rybářský bubínek (https://www.bauhaus.cz/landmann-gril-na-drevene-uhli-klasik-25188422 - pochopitelně nikdo není debil, aby ho kupoval za 850.- Kč, protože se dá sehnat od 350.- Kč a průměrná cena je do 500.- Kč), má vyhráno. Na něm se dá vařit, smažit i péci a topit se v něm dá jak dř. uhklím, tak tvrdým dřevem (větvičkami).
A navíc se dá (s pomocí fénu nebo opalovačky), použít jako výheň na ploché výkovky :o)
A ještě navíc se dá použít jako topidlo - nejprve se ohřeje vrstva uhlí, pak se na to dají krátká silnější polínka tvrdého dřeva a kamínka se přivřou. Polínka sálají, žhnou, ale skoro nekouří, takže noc se s tím dá přečkat bez udušení.

Průměrný počet slepic: 4.4 (7 hlasů)

Jen si to malujte.

Po ulicích bude šmejdit ekopolicie a zrakem, čichem i přístrojem bude odhalovat takové ekozločince, mezi které se zjevně hodláte zařadit i Vy.
Silnější polínka z tvrdého dřeva?? A dokonce vrstva (dřevěného) uhlí???!!! Takhle kdyby to dělal každej!!!
Co grýndýl??? Co planeta???
Co klima? Vy vůbec necítíte klimatickou úzkost?

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

jste velmi pitomý Godot - skoro jako já.
Snad s jediným nepodstatným rozdílem, že já se vždy snažím vše spočítat sám, kdežto Vy si na to najmete za pár flašek mrzkého (nikoli však mizerného) chlastu pár lidí, kteří tomu dokonce i trochu rozumějí.
Já bych možná taky mohl zrušit spořko a nechat si to spočítat odborně, jenomže pak bych už neměl ani tu malou naději, že jsem ještě pitomější, než si představuji a že jsem se ve výpočtech spletl.
Abych tedy podotkl něco k jádru tématu, které jste zvolil, myslím, že Visegrád to začne odsírat jako první a nastartuje rozklad Bruselské prokury.
Ovšem že to bude doba velmi dynamická. o tom není sporu.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Pro milovníky greendealu nabízejí výrobci kurwítek mixéry s vysokými otáčkami. Stačí vzít kosu, máchnout bez halal trochu trávy a nacpat to do mixéru. Z teho vám vynde Smoothie https://youtu.be/nEWiL7A9kIY což je velice zdravé. Nahradí to orgány jako bachor nebo knihu a fantazie přitom není nikým omezena. V mixéru se dá mixovat led i kamení.

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

na nás budou dívat jako na barbary, kteří v nedůstojných podmínkách chovali živé tvory, aby je poté zabíjeli a jedli jejich maso.

Bude jim to připadat neuvěřitelné...

Průměrný počet slepic: 1.7 (12 hlasů)

Možná naopak budou závidět. Tu tiše, jinde hlasitěji.
Vývoj je sviňa, hovno víš co přinde.

Vy chováte doma v důstojných podmínkách neživé tvory ?
A ?

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)