Avizované se stalo skutkem... v noci na neděli napršelo a to docela dost. Z neděle na pondělí má pršet zase. Ve chvíli kdy píšu tento článek, je dusno k zalknutí, takže na nějaké deště v noci nejspíš dojde. A tak mi v neděli práce na sile v podstatě skončila. Sice se ještě dlouho bude sklízet a kombajny se budou ještě dlouhé týdny plazit po rolích, ale už to nebude ono.
Letošní žně se nesou ve znamení velmi vysokých výnosů. Viděl jsem pole, která dala průměrně skoro deset tun pšenice z hektaru. Tedy oproti roku 2018 třeba i dvojnásobek až trojnásobek. Zároveň jsou ceny pšenice poměrně vysoké a i když si obchodníci už nechávají zase pro korunu vrtat koleno, letos na potravinářské pšenici nikdo neprodělá.
Ovšem... jak to bude dál, to už tak růžové není. Letošní vysoké výnosy způsobily, že pšenice obsahuje dusík spíše na spodní hranici parametrů. Pole se hnojí zjara v době, kdy nikdo ještě nedokáže odhadnout, jak to vlastně dopadne. Pokud bude výnos nízký, nenaprší, přijdou velká vedra a podobně, bude zrno výrazně dusíkaté, protože si hnojivo nasaje menší množství rostlin. Pokud to dopadne jako letos, kdy prakticky nezaschly žádné odnože, klasy jsou dlouhé a obsahují i více než sto zrn a vlastní zrno je buclaté a těžké, o hnojivo se prostě muselo podělit hodně rostlin a výsledkem je, že pšenice je taktak dobrá pro pekařství.
A teď zapršelo... Každý déšť po dozrání obilí sráží kvalitu rychle dolů. Zrno je zralé, dostane vodu a řekne si, že je načase klíčit. A spustí klíčící procesy. Pak vysvitne slunce, zrníčko osuší a ono všechny procesy zase zastaví. Může to udělat poměrně dostkrát, ale každý tento cyklus zrnu ubere dusíkaté látky. Zároveň začne pole podrůstat. Nejen plevelem, ale novými odnožemi. Pokud bude pršet déle, vymete obilí klidně i nové klasy se zelenými zrny.
V tomto týdnu to má být jak na sviňu, že každou noc bude pršet a přes den bude vedro. Takže se bude klíčit a zase neklíčit a vody bude tak akorát tolik, aby se nedalo sekat. Je celkem pravděpodobné, že co se nesklidilo teď do neděle, to už bude použitelné pouze pro krmné účely. A protože tolik krmné pšenice není zapotřebí, půjdou ceny dolů.
Vydělají na tom ti, kteří mají uskladněnou předloňskou úrodu. To ještě byla ta klimatická krize a pětisetleté sucho se kterým se příroda nevypořádá za deset let a tehdejší pšenice byla drobná a vysokodusíkatá. Kdo ji má, může si levně koupit letošní buclatou, ale krmnou pšenici a vhodným namícháním vyrobí krásnou potravinářskou pšenici vhodnou pro mlýny. Asi nemusím dodávat, že malý zemědělec bude těžko tím, kdo si může dovolit dva roky neprodat úrodu. Vydělají korporace a velké sklady, jako například podniky ZZN, protože mají kapitál, mají zásoby a jsou schopny dva roky méně prodávat a čekat na podobnou příležitost.
Ještě před týdnem jsem tvrdil, že letos bude dobrý rok předvším pro zemědělce, protože ceny jsou vysoké a obchodníci s obilím nebudou mít už tak hezké marže jako loni. Ale mýlil jsem se. Díky dešťům v tomto týdnu budou marže opět krásně vysoké, protože před dvěma roky byly ceny pšenice nízké, takže dusíkatá je nakoupená za dobrou cenu. Ta letošní namočená od dešťů bude také levná a smícháním dvou levných pšenic vznikne drahá nedostatková potravinářská pšenice. Ceny rohlíků stoupnou - hodně stoupnou.
Musím říct, že úplně zírám, co se za poslední dva roky změnilo... žně se vrátily na předrevoluční časy do půlky července. Přestala ta šílená vedra se čtyřicítkami teplotami. Já se letos ve svém bazénku vykoupal jen párkrát, protože prostě nebylo dost teplo, aby mi to jihomoravsky ohřálo vodu na 28 °C. Začaly znovu už zapomenuté problémy s bojem proti vlhkosti a plísním obilnin. Pole podrůstají, cizopasníci se množí jako už dlouho ne. Objevují se téměř vyhubené plevely a začínají představovat problém. I když máme obrovské kombajny, přestali jsme sklízet rychle, naopak to začíná jít stále více ztuha.
K tomu se ve velkém zakazují postřiky. Řepka je letos mizerná především proto, že osivo se nesmí namořit proti hmyzu. A tak ho hmyz sežral. Úroda se nesmí desikovat a tak podrůstá. Nafta samozřejmě nezlevnila a tak zemědělec nemá k dispozici ani staré metody boje proti plevelu pomocí orby. A to ještě není nic proti tomu, co se dle EU zakázat má.
Už před dvěma roky jsem tu dlouze popisoval situaci s přemnoženými hraboši. Pak naštěstí začalo řádně pršet a příroda je vyhubila pomocí katastrofických myších povodní. Ale žádná jistota v tom samozřejmě není. Pokud by to špatné počasí mělo letos trvat déle, tak bez postřiků prostě plesnivění nezabráníme a jsem si celkem jistý, že i kdyby se nějaké ty postřiky zase povolily, tak se to nestihne včas a ani tu nebudou k dispozici.
Začínám mít dojem, že pokud příroda pojede dál v novém režimu, tak se nějaké plísňové, hmyzí nebo roztočové kalamity v úrodě dočkáme. A to bude jiný mazec než myš. Ta je poměrně velká a člověk vidí s čím bojuje. Pořád se dá chodit po poli a házet jed přímo do myší díry. Ale vybírat z obilí mšice či rýhonosce, nebo kartáčkem čistit plesnivé klasy, to bych chtěl teda vidět. Začínám mít pocit, že není daleko chvíle, kdy budou všichni lomit rukama a zkáze úrody nepůjde zabránit, protože se předtím v klidu a salámovou metodou zcela odzbrojíme a až to přijde, budeme se chovat jako s koronavirem - předstírat že neexistuje a svádět to na židovské spiknutí...
Jo a víte jak to řešili před sto lety bez postřiků? Sekali obilí ještě nezralé, vázali snopy, ty stavěli do panáků a nechali dosušit. Panáky se stavěly tak, aby jen minimum klasů přišlo do styku s vodou a tak se všem dnešním problémům vyhnuli mechanickou cestou. Ale pochybuju, že by to dneska ještě někdo uměl a že by se sehnali lidi, co by chodili po poli ve vedru a vázali povřísly posekaný materiál, když není možné sehnat ani řidiče, kteří by seděli v klimatizované kabině traktoru, točili volantem s posilovačem a automatická převodovka jim tam házela kvalty.
To současné zakazujeme, to staré už neumíme a tak nějak mi v poslední době nejde být optimistou, že soudruzi z Brusele vymysleli nějaký průlom, který nám dá na překonané chemické zemědělství brzy zapomenout, protože novinky jsou už tady a stačí k tomu pár finančních pobídek a dotací (pro velké korporace) a konečně nastane ráj a dostatek všeho.
- Log in to post comments
Komentáře
panáky
nejsem sice zemědělec, ale panáky se stavěli z 10-ti snopů (žito, pšenice), ze 6-ti snopů byly mandelíky (ječnen), bylo to podle délky tehdejšího obilí ... jako kluk jsem se jich něco nastavěl,
Panáky ze snopů
Pane zemědělče,
jen doplním pár postřehů o stavění panáků a sečení obilnou kosou:
- obilí se sekalo asi 2 týdny před dozráním klasů, aby se méně drolilo při sečení a nevypadávalo zrno z klasu
- panáky se stavěly, aby zrno dozrálo na poli
- uprostřed byl základní snop a kolem něj dalších 8 snopů
- základní snop se někdy zlomil v polovině, aby se klasy v obilí lépe spojily navzájem
- na panáka se dával ještě vrchní snop zvaný klobouk, což byl v polovině zlomený snop. Chránil obilí pod ním před deštěm.
- za každým sekáčem obilí šla žena, někdy dvě, které odebíraly po sekáči obilí a vázaly obilí snopů
- dlouhá sláma se používala na slaměné došky, životnost asi 70 let (rákosové došky měly životnost zhruba 100 let)
- ve středověku se zrno žalo srpem, kdy se klasy ručně uřezávaly nahoře. Důvodem byla snaha ušetřit každé zrno.
- zbytek slámy se buď spálil na poli, nebo se použil jako podestýlka ve chlévě a vracel se na pole zpět s hnojem. Tím se živiny ve značné části vracely zpět na pole. Masivní odvoz živin zaznamenala až moderní doba, kdy se živiny místo na pole vozí do bioplynky.
Fotky např. zde http://www.agromanual.cz/images/product/download/pohledy-do-minulosti-u…
jen doplnění
Pane Gerd.
Výborné doplnění.
Dříve se hodně selo žito,sláma není dobrá na krmení,využívala se,jak na povřísla,došky,do madrací na spaní a když ji bylo více,tak na podestýlku,zrno na mouku.jak na chleba,nebo na šlichtu pro malé prasátka,telátka.,někdy se přidávaly plevy.
Jen pár poznámek: 1) Je…
Jen pár poznámek:
1) Je bezmála děsivé, jak rychle, během jedné generace mizí ponětí o těch nejzákladnějších klasických technologiích, které rozhodují bez přehánění o životě a smrti celých národů - tedy o výrobě potravin (zemědělství) a ochraně před zimou (stavba obydlí + výroba ošacení + zdroje tepla).
Včetně ponětí o osudových chybách, ke kterým v historii v těchto oblastech opakovaně docházelo.
2) Běžné byly mezistupně mezi ruční sklizní kosou a vázání povřísly a kombajnovou sklizní.
Pro jistotu opakuji - povříslo byl ručně na poli z delších stébel slámy stočený "provaz", jímž se vázal snop obilí.
(Co je to "snop" snad dosud mnozí tuší. )
Minimálně ve třicátých letech se již snopy často vázaly na míru předem nastříhanými konopnými provázky, které bylo možno při příští sklizni pouižít opakovaně.
Mezi sklizní kosou a nástupem mohutných kombajnů se běžně používal stroj zvaný "samovaz", tažený zpočátku koňmi, později traktorem. Nechával za sebou úhledné snopy, které se opět ručně stavěly na poli do "panáků" (na výšku postavených a vzájemně opřených několika snopů).
Nebo se nakládalyna vůz a postupně odvážely do stodol.
Mlácení cepem na "mlatu" (což byla většinou udusaná podlaha stodoly z jílu) jsem viděl jako pětileté dítě jen jednou - ale jen proto, že mi tento postup předvedl jeden hodný dědeček. později už jen v televizních pohádkách.
Omlouvám se pamětníkům a znalcům za tuto triviální vsuvku, jsem po otci prostý měšťan, jen prázdniny jsem trávíval u babičky z matčiny strany, chudé vdově po vesnickém milionáři. :-)
Koukám, že jsem vynechal finále -
mlácení mlátičkou - což byl původně stroj na proměnu snopů ve slámu a zrno, nikoliv příslušník policie z mediálně nepopulárního poplitického tábora. :-)
Vzor ženského rodu
nůše byl nahrazen vzorem růže v 80. letech,neb děti nevěděly,co to je. Outdorové batohy tehdy též ještě neznaly
Vzor píseň se asi vzorem ringtone nahradit nedá ?
Vzor kost se ale asi udrží. Minimálně přes zimu - až nám spojenci z USA zastaví nepřátelský ruský plyn.
Neměl by se vzor pán obohatit genderově , stejně i vzor žena ? Ale jak ?!?
Musí to vykoumat nějaká náramně přínosná neziskovka, jedině tak se to dá přikázat.
Re: AH Mlácení obilí v mlátičce
pamatuju taky. Mlátička stála ve stodole na mlatu, tedy na místě, kde se dříve mlátilo cepy.
Za mého dětství byly již mlátičky poháněny elektřinou pomocí motoru odcizeného z "werku" (Třineckých železáren, anebo nějaké šachty).
Dříve byly mlátičky poháněny lokomobilami, což byly takřka geniální stroje. V Gorolistánu jsem žádnou neviděl, bo u nás byl v dostatečné pouze hlad, bída a polské vši, jak s oblibou říkávala moje babi - ostravská Šlonzačka, což vůbec není totéž, co Polka.
mlátičky.
Pane Targus.
Mlatičky.
Naše první mlátička,jen vymlátila klasy,sláma po vytřásadlech vypadávala vzadu,zrno a plevy přes síto propadávalo pod mlátičku,pořád to musel někdo odhrnovat,pak se muselo později pročistit pře fukar a síta..Později táta sehnal mlátičku,co už lépe čistila a zrno šlo do pytlů.
Re: zemedelec Peklostroj, který jsem měl možnost
pozorovat v akci vyfukoval plevy a další nečistoty zadem do prostoru a mimo jiné z něj šla i oblaka prachu. Původce proudícího vzduchu jsem nebyl schopen vypátrat, bo jsem dostal pár facek právě v momentě, kdy jsem hodlal vnořit své přední nohy do útrob běžícího stroje.
Možná, že to byla nějaká vychytávka souseda, který bez ohledu na kecy o JZD do smrti smrťoucí sedlačil. Měl nádherné dva vraníky do tahu, měl pro ně mimo jiné o ohradu na způsob amerických corralů a bral na nás bič, jen když nás viděl.
Věděl dobře, co dělá.
Jeho synům, kteří jsou o maličko starší, než já, jsem velmi záviděl, když mohli řídit vůz se spřežením.
pamatujete na
"Vzbouření na vsi".......:-)
A
mlácení prázdné slámy - specialista holub asfaltový
jo, jo, a vůbec pro městské děcko tobyly zlaté doby vědomostí
to už se včil nevidí, jen vzpomínky. Ale stejně obdivuji, jaký fištron měli naši předkové a jak si se vším poradili. Patrně nevěděli nic o dusíku a podobných proprietách, ale ty zkušenosti udělali své.
A stejně si myslím, že se to vrátí, .. po velkém rambajzu se budou v zájmu žití, zase hledat staré dobré způsoby. Ono nic se nemá přehánět, ale i v tomto jsme na to zapoměli a pých předchází pád.
No, nevěděli nic o dusíku (a pod. proprietách).
Proto také to strádání, robota, hlad, ani na doktora často neměli....proto také měl ve své době Malthus tolik příznivců. Vše svědčilo v jeho prospěch.
Naštěstí nebyli tehdy všici jak milovnice starých pořádků ema.
Dnes se tento vpravdě hysterický dobový sentiment opět objevuje, je to dáno zejména zanedbaností moderních dělníků, dělnice prominou. Po stránce filosofické - dat je všade plno, informací o něco méně, znalostí ještě méně..moudrosti poskrovnu. Proto ten pohyb z jednoho extrému k druhému (maligní triumfalismus vědy a tíhnutí k dřevěnému pluhu a páru volků).
Určitě to ale vyřeší pomocníci tkzv. učitelů a učitelek, to je velká naděje , oni zalévají ty kořínky (avšak rostliny byly uvyklé přijímat životadárnou vodu i skrze nadzemní své části...no co, taky si zvyknou). Vitriolem.
Zkušenosti mají také svou dynamiku, snad i ty negativní zkušenosti městských dětí.
NEOžel zřejmě ne zkušenosti pomocníků zeměměřič...eh, učitele. A podobných vzteklounů.
------------------------------------------
Pssst - zatím tajné . Číňani slevňují (přímým odběratelům) baterky pro fotovoltaiku.
Očekávejme tedy zdražení pro koncové zákazníky.
:-D)))))))
Malá poznámka pro případné solárníky ...
vyvarujte se panelů s "plastovým zakrytím" ... tam je to o tom, že ty "vzpanou", jen nikdo nezná "kdy"!! Ale ještě se nestalo, ve "zkušební laboratoři", že by neshořely.
ju a ty provázkové
měly na koncích dřívka
Boj o zrno
Nejsem kolchozník, ale Vidlákova hlášení z pole mi připomínají věčné nářky rolníků - když prší je mokro a když svítí je sucho...je třeba zdražovat.
Tokio
Snažím se pochopit, proč tolik běhálistů na olympiádě reprezentuje Maory.
Protože je nereprezentují?
Maoři jsou původní obyvatelé Nového Zélandu. Sportovně jsou výborní v silových sportech (judo, ŘŘ zápas, hod koulí a kladivem...) a v rugby. V běhu naopak nijak nevynikají.
Mauři jsou původní obyvatelé SZ Afriky a Iberského poloostrova. Jsou dobří ve vytrvalostních sportech.
A pak jsou Súdánci, Keňané, Etiopané - vysocí Afričané s dlouhýma nohama. Ti jsou vynikajícími běžci rychlostními i vytrvalostními.
Ovšem s Maury mají společného pramálo a s Maory vůbec nic.
Dobry
byl ten basket USA Francie chudáci bílá děcka to tam vůbec nemůžou hrat
Targusi, jsi tetovaný?
To bys mohl běžet na Kozubovou od Akátů. Mi to v pátek trvalo 2:10h (nahoru + dolů) i s trombotickou nohou v punčoše k prdeli a focením kapličky.
Re: Ládik!!! Naštěstí jsem
normální, takže nikam běhat nemůžu. A na Kozubku bych se dostal akorát tak na motorce. Časy, kdy jsem běhával tratě od 3 km nahoru jsou pryč. Naštěstí. Dnes mám problém s bolestí na průduškách, když je teplo, a taky se už ozývají kolena. Takže běhám hlavně v zimě. Podzim a jaro jsou slabší, v létě ležím na břiše.
Pěkná reminiscence
https://aeronet.cz/news/divide-et-impera-hollywood-jiz-v-roce-2007-v-pr…
Dvě minuty z 14 let starého filmu demaskují současnost.
Leo K. - "Práva nebo spravedlnost"
Pár střípků:
(...) Roku 1966 státy Varšavské smlouvy iniciovaly úsilí o svolání konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Tak začal proces, který skončil 1. srpna 1975 v Helsinkách podepsáním Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Výsledek procesu znamenal posílení stability v Evropě rozdělené geopoliticky na západní a východní blok, KBSE jako taková znamenala významný mezník ve vývoji Studené války, a to nejen v Evropě a ve Středozemním moři.
Závěrečný akt obsahuje deklaraci deseti zásad řídících vztahy mezi zúčastněnými státy. Uvedené zásady jsou:
1. svrchovaná rovnost, respektování práv vyplývajících ze svrchovanosti,
2. zdržení se hrozby silou nebo použití síly,
3. neporušitelnost hranic,
4. územní celistvost států,
5. pokojné urovnávání sporů,
6. nevměšování do vnitřních záležitostí,
7. respektování lidských práv a základních svobod včetně, svobody smýšlení, svědomí, náboženství nebo přesvědčení,
8. rovná práva a sebeurčení národů,
9. spolupráce mezi státy, a
10. poctivé plnění závazků mezinárodního práva. (...)
(...) V roce 1978 byla založena nevládní organizace Helsinki Watch, později přejmenovaná na Human Rights Watch (zkratka HRW), aby monitorovala bývalý Sovětský blok v dodržování lidských práv jako sedmého bodu závěrečného aktu Konference (Helsinki, 1975).
Organizace Helsinki Watch nevznikla dohodou 35. států, které Závěrečný akt podepsaly, ale svévolným rozhodnutím Spojených států, které tím krokem nadřadily své právo nad evropským, vždyť 6. bodem Závěrečného aktu je nevměšování do vnitřních záležitostí.
Založením nevládky dali zároveň najevo, že jsou to sice oni, kdo bude rozhodovat, co je lidským právem a co není, ale prostřednictvím neodpovědného subjektu. Vždyť komu je odpovědná nevládní organizace? Nikomu, maximálně svému sponzorovi.
Evropa prohrála a lidská práva se stala ideologickým nástrojem. (...)
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2021/07/26/prava-nebo-spravedlnost/…
A v roce 1968 " posílila stabilitu"....
...samotná vojska států Varšavské smlouvy tím, že vpadla do Československa.
Takylidskápráva (ovšem porušení těch nejzákladnějších práv zde nenabylo takové šíře , velikosti a hloubky, ba zhůvěřilosti - jako zhruba ve stejné době ve Vietnamu, ze strany demokratické a lidskoprávní a humanistické moci lidu USA...toto se takřka již vůbec nezmiňuje, demonizací a konstrukcí výlučnosti vpádu vojsk VS bylo už takřka dosaženo vymazání této informace z paměti národa :-D)))...zdravím nově upečeného konzula a rodáka Hermana :-D)))).
Usilování o dodržování určitých lidských práv se vám nelíbí ? To přece není špatný ideál , nebo máte snad nějaký lepší ?
Samozřejmě že spravedlnost je důležitá - ovšem jak je možné dosáhnout spravedlnosti bez např. práva na klidný , bezpečný, důstojný život ...např. i ve stáří nebo v nemoci ? Nebo bez práva na přístup k soudní moci, ale třeba i bez práva na to se svobodně stěhovat či bez práva na to vyznávat nějaké náboženství...
Vám asi vadí hypertrofovaná práva, potažmo práva vymyšlená jen kvůli tomu, aby si někdo zajistil vyšší luxus svého života či popularitu. To je v pořádku , mi taky. Včetně práva milardáře na to že mu musí ostatní skládat se na jeho podnikání, i z DPH zaplaceného uklízečkou mu jdou peníze, přes stát a dotace. Pak ale tedy aspoň nevolte takové miliardáře za své vládce, vždyť je to infantilní.
Ale samotná " ideologie" (křesťanství je také ideologií ?) je dobrá, na rozdíl od jiných...anebo od žádných (krom " práva džungle"). Samozřejmě, podsociální různí Mandaladalamani mají rudo před očima vždy, když jen uvidí někde nápis " lidská práva", to je ale jejich vlastností, někdy živobytím. V podstatě přirozeností.
Neziskovou organizací ale může být i nemocnice....nebo domov důchodců. Potažmo soud - ten také nikdo nevolí a on sám nevytváří finanční zisk. Nebo stavitele železnic, též ho nevolí lid (zde ale zisky - díky našim daním, jsou) . A přitom jde o mnoho, železnici také chceme důvěřovat.
Ideologie demokracie v podání Leo K. také není žádným zlatým teletem, či totemem. Neměla by být. Ne vše je dobré volit demokraticky (když už tedy bychom přijali za svůj předpoklad, že např. volby různých mafií demokratickými jsou)..
Nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných států je také idealem, NEOžel zejména v prostředí globálního finančního kasina (ale i v prostředí předávání kompetencí či celých agend různým jiným , cizím subjektům - někdy paradoxně opodstatňovaným právě že údajným úsilím o větší a pevnější dodržování lidských práv) těžko dosažitelným, také neexistence realně silného mírového hnutí dává pak víceméně zapravdu těm iniciativám, které nazýváme např. neziskovkami - a sice v tom, že ony EXISTUJÍ, tedy mají svou agendu, mají svou moc, dokázaly to, co ti, kterým by mělo jít o uchování si svého základního lidského práva - práva na život zdejší (právo na život po smrti je všude mnohem více uznáváno a garantováno), nedokázali, rezignovali. NEEXISTUJÍ, právo na to ale mají.
Takže vyčítejme sobě - ne neziskovkám (a už vůbec ne těm prosociálním apod.), to je jak v tom vtipu , už jsem ho sem dával , ale opakování matka zábavy :
Přijde Lajb za rabínem.
- Rebe, poraď, špatně se mi vede, obchody nejdou, nevím čím to je... A přitom třeba támhle! Takový Grün! Má obchod se stejným zbožím jako já - a jemu se vede dobře! Čím to, rebe, je, že jemu obchody jdou a mně ne?
Rabín se zamyslí.
- Příčina je prostá a přirozená, povídá. Grünovi se vede dobře, protože se stará jen o jeden obchod. Na to mu síly i rozum stačí. Ale ty, Lajb, se staráš o dva obchody: O svůj a o jeho! A na to nemáš dost síly ani dost rozumu!
Nic ve zlém, ale usuzovat z jedné oblasti na celek...
Když zřejmě ani nejedná se o oblast obilnářskou (prý dle nějakého nového rozdělení ale snad o oblast " řepařskou"), dle rozdělení ČR na zemědělské výrobní oblasti.....
Tolstoj (byl však dosti proti vědě vůbec - jako takové) tvrdil něco v tom smyslu (zmiňuje ale že v knihách Progress and Poverty či American Commonwealth se dočetl o ještě horších věcech v Americe, které věřil více jak Rusku - avšak tato země ho také zklamala.....ptá se, jak to, že v zemi, které vláda byla ustanovena svobodně, je možné aby tato reprezentativní vláda podléhala moci peněz a strojům - a vládcům nad nimi ).... takže tvrdil zhruba něco takového, že vinen je luxus městského života ( kdy ten je ovšem výsledkem prosperity venkova), s ním je spojena korupce , přímo říká, že prosperita plodí luxus a luxus zase plodí korupci. Ničíme vesnice abychom budovali stále více měst (i vesnice však může být " duševně" městem) a tím ničíme i morální základnu a smysl našich životů.
Ovšem jeho názory na patriotismus by zase např. Mandalamana přivedly až k pláči. Tvrdil totiž, že patriotismus (Tolstoj rozlišoval " slepý patriotismus" od " křesťanského patriotismu" )není nic než zbraň mocných - jak z chudáků učinit pouhý prostředek k dosahování jejich vlastních cílů , ať už územně-dynastických , nebo hospodářských, finančních. Dával také k dobru historku, kdy za ním přišel jistý francouzský diplomat a chtěl po něm, ať se Tolstoj angažuje ve prospěch uzavření rusko-francouzské válečné smlouvy, namířené proti Německu. Tolstoj tohoto člověka zavedl na pole , kudy zrovna procházeli vesničané. Tolstoj se jednoho z nich zeptal, co soudí o tom, že tento francouzský občan by si přál, aby on - rolník z Tolstého statku, plus všichni ostatní Rusové, pomohli Francii ve válce s Německem. Vesničan se otázal " A kvůli čemu máme bojovat ?". - " Aby Francie dostala zpět dvě své bývalé provincie, které ztratila před čtvrtstoletím", odpověděl Tolstoj. Vesničan nejprve s údivem pohlédl na cizince , poté obrátil se směrem k Tolstému a řekl : "Je hlupákem on, či myslí si , že my jsme hlupáci ?! ". Tolstoj se pak ptá kdo z těch dvou byl moudřejší : prostomyslný, prostě oblečený, upracovaný, od žáru Slunce snědý , negramotný mužik...anebo dobře živený, jemnocitný, skvěle a dle poslední mody oblečený muž čisté, bílé pleti ?
Zapomnel jsi, ze znal i…
Zapomnel jsi, ze znal i patriotismus "normalni", pod kterym videl obranu sve zeme, pred najezdniky, coz zajistovalo bezpeci dedinam onech rolniku...
Z druhé strany
Paul Johnson: Tolstoj: „Starší bratr Pánaboha“
Z knihy: INTELEKTUÁLOVÉ
OT Dotaz na Občana Svého času jste sem napsal, že
zdravotní pojišťovna by měla do osmi dnů sehnat doktora svému "platícímu divákovi" od data nahlášení vyřazení z evidence praktického lékaře, případně zubaře.
Pokud jsem použil některý termín špatně omlouvám se.
Dotaz nevíte náhodou, podle jakého zákona či vyhlášky je tato povinnost pojišťovny definována?
Vysvětlení - podařilo se mi sehnat zubaře.
Problém(!!!) - je v Polsku a pojišťovna nechce ani slyšet o proplácení faktur za poskytnuté zdravotní ošetření.
Perlička - i přesto je tento zubař na třetinových cenách za stejné ošetření provedené zubaři českými, kteří stejně pacoše neberou.
Coby laik si myslím, že...
....čerpat by se to mělo dát přes cestovní připojištění. Jinak podle toho, s jakými pojišťovnami má zubař smlouvu a dle zákonů Polska..
Nějak si to každá země reguluje, u nás také.
Vám by se asi také nelíbilo, kdyby zdejší zdravotnická zařízení zahltili Němci či bohatí Bulhaři. Protože je to tu levnější.
Ono je vůbec divné i to, že nějaký mladík, který za celý svůj život zaplatil na pojištění (on sám, ne přes stát) pár tisícovek, přinde někam do zahraničí ,. zaplatí za dva tři měsíce a má nárok na ot samé, co domorodá babka, která platila třeba 50 let (a z jejích peněz se postavily ty přílsušné zeřízení, vybavily se atd ).
Ale idealní by to bylo, být moci ošetřen přes pojišťovnu všude na Zemi. Což o to, bylo by to krásné naplnění lidského práva.
Ovšem situace se bude měnit, tlačí se na to, abychom si třeba do zastupitelstev (ta také financujeme přes daně, a povinné pojištění je kvazidaní) mohli volit např. Němce, proč bychom pak nemohli ject nechat si spravit zuby k Polákovi.
Evropanství bez Evropanů, no neber to - když by to bylo levné !!
-------------
Můžete trochu zmínit ty ceny ošetření, v tom zmiňovaném rozdílu ? Zajímalo by mě to.
Re: Jožan Bílá plomba v
Čechistánu za osmnáct stovek plus milion dalších hoven za moje prachy, jako např rentgen všech zubů za pět minut a moje dvě kila, nalezení kazů, o kterých pacoš vůbec neví, "povinné" školení o dentální hygieně, blablabla...
Pšonek chce za stejnou plombu 650 Kč, neboli jedno sto zlotek.
Uffff !
V Polsku tedy musí být, dle postojů našich zubařů a zubařek k zdejším svým příjmům, naprostí nuzáci.
Oni si tam asi nekoupí snad ani 4 nemovitosti !!!
Tak co vím, tak vy zaplatíte…
Tak co vím, tak vy zaplatíte fakturu, a tu si necháte proplatit u pojistovny v CR, ale pouze dle ceniku, jake pojistovna plati v CR. Naprimo, tedy bych rekl nemuze, ale vam proplatit musi ;)
Jenom dodam, neodkladna,…
Jenom dodam, neodkladna, jinak by musel mit ICO v CR, takze zalezi jak moc chce doktor pacienty z CR, pro palaky na hranicich to muze byt dobrej bysnys :D
Tak sem něco i našel na netu…
Tak sem něco i našel na netu:
https://www.ecovislegal.cz/aktuality/planovana-zdravotni-pece-poskytnut…
Kulturní vložka na téma zubaři v ČR
Nechal jsem si udělat zuby, paní zubařka si řekla o 64 000.
Zacáloval jsem a mohl se zubit na holky.
Známej nechal udělat naprosto stejné zuby své mamince a její pan zubař si řekl o 240 000!
Taky zacáloval, ale na zubení na holky už psychicky neměl.
Re: mirek58 Pšonci dělají zuby za
jedno sto pade, ale nastřelováky. U nás to prý vyjde na tři stovky. Tisíců, samozřejmě.
Nooo, tak to fakt nevím.
To už asi bude nějakej ten pátek. Ale matně si vzpomínám, že jsme o tom mluvili, to jo.
Až se mi zklidní mozek - někdy k večeru - tak se podívám.
Teď jsem groggy, bo jsem v noci a dnes celej den dával dohromady podklady pro nějakou práci a pak ji psal. Bolí mě oči i hlava a jdu chrnět.
Kdyžtak se mi večer připomeňte.
Když se nechám potetovat,
budu běhat rychleji?
Jedině potentovat.
Když bude po trase voda k opláchnutí se. Nebo aspoň kabinka s čistým šatstvem.
Dnes velmi zajímavý a…
Dnes velmi zajímavý a inspirativní Petr Hampl
http://www.novarepublika.cz/2021/07/konspirace-proti-konspiraci.html
Když to tak člověk čte, to by snad i Čmoud dostal chuť si zazpívat Internacionálu a vyrazit.
ČTYŘICET SLEPIC HAMPLOVI
a deset Admirálovi za upozornění!
Tohle je článek měsíce. Možná roku !
Upozorňuji čmoudoidy, že Hampl je pravičák.
Nicméně nejspíš není hajzl - a je sociolog v původním slova smyslu, z dob, kdy slovo "sociolog" ještě VĚTŠINOVĚ neznamenalo totéž co "slouha".
Díky, vládče moří a veletoků, za upozornění!
http://www.novarepublika.cz/2021/07/konspirace-proti-konspiraci.html
Nevím, co bych na tý bandě…
Nevím, co bych na tý bandě neomarxistů měl vidět sympatickýho.
O M. Stropnického si na…
O M. Stropnického si na Blistech brousí drápy nějaký liberálně zelený nedorost
https://blisty.cz/art/104579-stropnicky-aneb-o-vyprodeji-hodnot.html
Stropnický má u mně další + za schopnost dostat se do médií a šikovně dráždit blby.
Mám to Admirále stejné.
Ač se nechystám v žádném případě volit ČSSD dokáži rozlišovat. Po celou dobu působení si všímám M. Stropnického, podobně Jany Maláčové, a musím konstatovat že v naprosté většině případů je hodnotím v kladném slova smyslu, na rozdíl od současné opozice a mainstramu. Jen blbec si dělá názor z médií.
Nenechte se mnou ovlivnit,…
Nenechte se mnou ovlivnit, ale...
Stropnický má u mne malé bezvýznamné mínus... přesněji pytel malých bezvýznamných mínusů.
Stropnický je politik hodný dnešních dnů.
Nemám naprosto nic proti jedinému z jeho DNEŠNÍCH veřejně prezentovaných názorů (pro jistotu: Slovem "DNEŠNÍCH" rozumím názory, pronesené před časem 15:30 dne 26. 07. 2021)
To, že média pronášejí "názory" je způsobeno dílem pečlivým angažováním nedovtipných levných nájemných a snaživých rektofilních imbecilů na dobu velmi určitou do jejich redakcí.
-------
Stropnický je podle mého (několik mnoha let utvrzovaného) názoru schopen a ochoten sloužit komukoliv a zastávat JAKÉKOLIV názory.
POZOR - mohu se s pravděpodobností cca 5% mýlit!!!
I z prostitutek se stávají bohabojné Máří Magdalény.
Jednou za dvě tisíciletí.
Není tedy jednoznačný důvod Stropnického zavrhnout!
Třeba mu pozitivně luplo v doposud amorální, leč nadprůměrně inteligentní kouli.
To, že mu po létech zkušeností osobně nevěřím ani půl slova by vás nemělo ovlivnit.
Máří Magdalena
nebyla prostitutka.
Nechám se ovlivnit.
Anonym.
Asi jsem měl zapocené brýle,čtu schopen otěhotnět s kýmkoliv.
Já, ovlivnit?
Kdepak Admirále, jedu si svou cestou. Hledám drobná zrnka zlata v písku současnosti.
Takových bezobsažných kritik M. Stropnického už jsem četl...resp. přelétl.
Kristus Máří Magdaléně…
Kristus Máří Magdaléně odpustil.
Anonyme, jděte bez obav v jeho stopách:-)