Angažovaní žurnalističtí supi v jednom příkladu

Autor

Dnes máme dva týdny po tornádu na Moravě. Všechno hezké, co jsem k věci říkal, se víceméně vyplnilo. Minulý víkend už dobrovolníci uklízeli mimo vlastní obce, protože tam už bylo skoro všechno uklizeno. Začalo se sbírat po polích, protože tornádo projelo v podstatě uzoučký proužek, kde ničilo, ale všude kolem je mnohem širší pás poházených plechů, větví a dalšího haraburdí v krásně zlátnoucí pšenici, do které by se už pomalu mělo vjet kombajnem.

Baráky jsou zabezpečené proti dešti, kde se dá žít, tam se žije, střechy se opravují tak rychle jak materiál a lidské síly dovolí, dobrovolníků, peněz i dalšího vybavení je  dost. Starostové se naučili organizovat práci lidí, likvidátoři sečetli škody, stát se angažuje. Eufórie ze zázraků pomalu vyprchává a postupně nastávají všední dny plné více osamělé práce, vyřizování papírů... a odhánění mrchožroutů. 

Už se na místě objevily pochybné firmy, které rychle pobraly zálohy, předstíraly práci a pak chtěly zdrhnout... většinou se jim to nepovedlo. Přeju jim dlouhý pobyt v lochu a doufám, že než je policie vyrvala z drápů rozzuřeného lidu, tak dostali pořádnou nakládačku. 

Ozval se náš skvělý ekonom Lukáš Kovanda - to je ten, jak ho slyšíte v televizi dnes a denně a pokud se zařídíte přesně opačně než radí, zpravidla neprohloupíte. Ten už kritizoval, že lidi dostávají nějakou pomoc, protože by je to mohlo nemotivovat platit pojištění a tak. Samozřejmě se nikdy neozval, když se sanoval průser nějaké velké firmy, když se utápěly miliardy v Afghánském dobrodružství a když se kupovaly zbytečné helikoptéry a podobně. Takže panu Kovandovi přeju podobně dlouhý život jako panu Lutonskému a doufám, že se jednou potkají ve stejném domově důchodců. 

A pak se ozvali novinářští supi a vyrobili si krásného sólokapra  a tím jsou exekuce v postižených obcích. 300 - 400 lidí žijících v tornádové oblasti má na krku exekuci... a považte, dostávají dary, ty jim exekutoři vezmou, nebo dostanou dotace na barák a exekutoři jim to vezmou... hned jdou patřičné dotazy na politiky a ministry, kteří samozřejmě vůbec nevědí co na to říct, tak slibují, že se to nějak udělá, napíše se výjimka, anganožované novinářstvo zase jednou zachránilo světový pořádek před zlotřilými politiky a úředníky....

K tomu se udělala kauza z toho, že by stát od své pomoci odečítal dary co lidi dostali a že by od své dotace odečítal pojistné plnění. Že je to nepřijatelné, že dary nedostal stát, ale jednotliví občané. Exhibuje se a exhibuje, aniž by kdokoli z novinářských pisálků zmínil takovou banalitu, že lidi nemají domy roztřískané stejně, tím pádem nejsou zapotřebí ani stejné peníze a je rozdíl, jestli někdo byl pojištěný a dostane takřka celou škodu zaplacenou a jiný třeba pojištěný nebyl a zbývají mu oči pro pláč. Ale prostě Babiš a Schillerka nesmějí udělat nic dobře. 

Pojďme si to po vidlácku rozebrat. 

Začnu zeširoka. Podívejte se na exekuční mapu České republiky a zjistíte, že v západních čechách je ve většině obcí postižen nějakou exekucí každý čtvrtý člověk. Ne statisticky. Jmenovitě. Skutečně čtvrtina obyvatel kupříkladu Nového Sedla u Lokte má na krku exekuci. Pak to můžet pitvat detailněji a zjistíte, že leckdo má na krku exekucí dvacet i víc. 

Na jižní moravě ve Vidlákově je situace o něco lepší. Ale ne o moc. Každý šestý obyvatel je v exekuci. Vidlákov je podobné město jako třeba ta Moravská Nová ves. Pokud mezi těmi deseti tisíci postiženými tornádem je i 500 lidí v exekuci, tak je to na dnešní čechistán vlastně krásné číslo. Dvě procenta. Jaký krásný rozdíl oproti Vidákovu se zhruba 15%... 

Už jsem zde na Kydech v jiných souvislostech několikrát psal, že na jižní moravě mají i bezdomovci dům.  Nekecal jsem. U nás také máme ztracené existence shlukující se ovšem nikoliv před sámoškou, ale před vinnými sklípky. Tam vždycky dostanou nějaký patok, co si nekoupí ani pražák, ale opít se z toho dá. Večer pak nepolehávají někde na lavičce, ale jdou normálně do "svého" baráku. 

Když pojedete kdekoliv po malebných vesničkách, prakticky v každé ulici narazíte na kousek bídy. Mezi vyštafírovanými fasádami, muškáty na oknech, mezi záclonkami a ornamenty, skoro všude je nějaká jedna vybydlená barabizna. Šedá okna, rozpadající se dveře, díry ve střeše... Takové lejno na hezkém trávníku. Tady nenajdete vybydlená gheta - soustředěnou chudobu, soustředěné drogy a soustředěnou kriminalitu. Tady je to tak občas. Zapomenutý nevysmýčený kout. 

Domy, které už dávno nepatří majitelům. Které má už dávno někdo v zástavě, o které probíhají letité soudy. Dokonce je to často tak, že dům má několik majitelů. Starý pán umřel, odkázal dům čtyřem dětem, které se ale nedohodly o prodeji. Je to rodinné dědictví, nikdo nemá peníze aby vyplatil ostatní... ale i na částečný podíl je možné udělat zástavu. Část vlastníků pak začne bumbat, nebo se jim nepovede podnikání a na třech čtvrtinách baráku visí exekuce, ale poslední čtvrtina patří spořádanému občanu, který se tvrdošíjně odmítá vzdát dědictví po dědovi. Barák byl už několikrát v dražbě, ale nikdo ho nechtěl, protože vlastnická práva jsou komplikovaná. Dům se pozvolna rozpadá, uvnitř bydlí jeden z bývalých majitelů, ten tam má kolem sebe celou partu bezdomoveckých kamarádů a sousedi si vlastně zvykli, jen se bojí, aby ta banda dům nezapálila, protože kromě střechy se rozpadá i komín. 

Kde je hodně vína, tam se chlastá lacino. I zcela spořádaní občané mívají někdy těžkosti, začnou vražedně pít a postupně pozvolna propíjejí své ještě nedávno krásné nemovitosti. Akorát jak je u nás pití laciné, tak se k cirhóze a alkoholové smrti dopracujete dřív než propijete celý dům. Není proto úplně překvapivé, když si na katastru nemovitostí přečtete, že polovina domu patří nějakému věřiteli a druhá polovina patří osmi pozůstalým přesně podle dědického zákona. 

V každé obci tady najdete i prázdné domy, které prostě rodina neprodala, neváznou na nich žádné dluhy, dokonce se řádně platí daň z nemovitosti, ale nikdo tam nebydlí. Babička umřela a přece není možné prodat místo, kde má rodina kořeny. A tak to tam jen chátrá a musejí projít dvě generace, než nostalgie vyprchá a připadne to nějakému pravnukovi, který to použije jako stavební parcelu, protože starý dům je na odpis. 

Přijde vám to, co jsem popsal nějak nenormální? Mně vůbec. Prostě tornádo si tak úplně nevybírá a kromě krásných obydlených domečků tu a tam rozebralo i nějakou zříceninu na které váznou dluhy. Tu a tam rozebralo dům, kde někdo žije, ale patří mu jen půlka domu. Tu a tam rozbilo dům manželů, kdy manžel svojí půlku prochlastal a manželka se snaží s dětmi nějak protlouct a dům jí nad hlavou neprodali jen díky tomu, že nešlo o společné jmění, ale každý vlastnil půlku. Určitě tornádo zničilo i pár domů, kde nikdo nebydlel, protože se rodiny nemohly dohodnout. 

Dalo by se spotřebovat tuny papírů na tom, aby se vůbec zmapovala složitost některých vlastnických vztahů. A ještě víc by se popsalo, aby se rozklíčovalo, na čí straně je pravda, kde je exekuce oprávněná a kde není. Kdo to ale rozhodně nerozklíčuje, je průměrný český novinář od Seznamu nebo Novinek. Ti si prostě vezmou nějakou informaci a pak jí rozmazávají. Žádný ministr vůbec nebude nikdy tušit, jak tam kdo k exekuci přišel. A tak samozřejmě trochu blekotá. A exekutorské hyeny jsou také připravené. A samozřejmě Babiš může za to, že lidi poslali peníze a ty se nakonec dostaly k exekutorovi. 

Některé domy pojištěné nebyly. Někteří lidé mají víc dětí. Jiní jsou relativně bohatí. Dalším to "jen" vymlátilo okna. Je zcela logické, že se bude brát ohled na to, kdo je jak postižený, kdo o kolik přišel, kdo potřebuje pomoc víc a kdo míň. 

Přitom hned od prvního dne chodili starostové, mapovali tu situaci, kde to šlo, tam se dělaly návrhy na odklad exekuce. A při rozdávání peněz se bude brát ohled i na toto. Bude se brát ohled na milion detailů. Protože až to skončí přijde nějaký Šlachta co bude požadovat vyšetření a přijdou soudy, co to budou chtít zdůvodnit. Ne, státní ani ty dobročinné peníze nebudou rozdávány na ksicht. Jinak se bude pomáhat pojištěnému, jinak nepojištěnému. Na konci toho všeho mají mít všichni opravené (ne zvelebené) domy. Nemá to být pro někoho kšeft, protože se nad ním lidi víc slitovali a pak mu ještě stát nasypal i když nepotřeboval. 

 A samozřejmě budou někteří nespokojení a některé domy se vůbec nepostaví, protože v nich sice třeba někdo bydlí, ale dávno patří nějakému pochybnému lichváři, nebo je v nich ubytovna mongolských dělníků, co sklízeli jahody. Až tohle všechno jednou skončí, až se ulice opraví, až budou lidi zase bydlet, tak to tam nebude stejné. Některá místa zůstanou prázdná, některé domy budou smutnou ruinou se kterou se podle našich zákonů nebude dát nic dělat. 

Většina peněz se použije dobře. Tu a tam je někdo použije blbě. A také se z nich něco ztratí a něco si sežere ta nejhorší lidská zběř, která se přiživuje na lidském neštěstí. 

A každému exekutorovi, který se teď raduje, že si díky darům zlepší ziskovost, protože předtím už nebylo co z lidí vysát, tak tomu přeju to samé co Lutonskému s Kovandou... dlouhý zbytečný život v opovržení a nekonečně dlouhé dožívání v tom nejhorším zařízení pro důchodce. totéž platí pro všechny, kteří si na tom spáleništi přihřívají polívčičku a hrají si na arbitry. 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (115 hlasů)

Komentáře

vůbec neobeslal.
Opravdu nevím, jak jinak to mám ještě napsat, abyste byl schopen pobrat, že exekutor dostal pravomocný soudní příkaz bez toho, abych byl jakkoli kontaktován.

Průměrný počet slepic: 4 (10 hlasů)

Targusi, tomu co píšete se nechce věřit. Je ještě jedna možnost, jste takový trošku nesvéprávný, nebo ještě něco horšího. Odhaduji: horší nesvéprávný.

Pozor, mám s touhle hydrou vcelku obstojné zkušenosti, díky nepobývání na trvalé adrese a fikci doručení.

Průměrný počet slepic: 2.7 (14 hlasů)

Targus má pravdu, ale nikoliv protože je mladý, krásný a chytrý, ale protože exekuční mafie spolu s justiční mafií páchá taková svinstva a připouští nebo nepřipouští důkazy, až z oběti udělají pachatele. Těch svinstev je příliš mnoho a možná jsme právní stát, ale spravedlnost v základních a podstatných věcech )stačí podle desatera) tu není nikde.

Průměrný počet slepic: 4.3 (17 hlasů)

se to nemůže stát.
A své osobní útoky si strčte do prdele. Budou se vám velice hodit, až vám třeba někdo budete řezat hlavu, dávat elektrošoky do koulí, anebo "jenom" kopat do ksichtu kvůli vaší peněžence a mobilu, a vy se tomu budete taky zdráhat uvěřit.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Takže Targusi, místo toho, abyste se obhájil, když již takové blbosti píšete, tak prázdně žvaníte,a s politováním to musím sdělit, jako vždy. S vámi si tak pořídit dvojdomek, to by asi bylo terno!!
Ale jinak jste chlapák co to všem nandá!!!!

Průměrný počet slepic: 1 (3 hlasů)

psí boudu. Místo nájmu mi úplně postačí, kdy po sobě jednou týdně posbíráte svá hovna.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Zkuste nevěřit tomuhle
https://www.mesec.cz/clanky/slepec-musel-ctyrikrat-k-ustavnimu-soudu-ab…
Já také na první přečtení nevěřil, že jsou potřeba čtyři rozhodnutí Ústavního soudu, aby úředně pověřený soukromý vyděrač (čte se to exekutor), dva soudy (prvoinstanční a odvolací) a advokáti DP Praha pořád NEpochopili, že vymáhání pohledávky, která nemohla vůbec vzniknout, je v civilizované zemi poněkud nestandardní.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

nevěřím ani slovo. Tak jak píšete to nemohlo být. I když je jasné, že v Česku funguje soudcokracie.

Průměrný počet slepic: 2.5 (10 hlasů)

vás k ničemu takovému nenutím.
A samozřejmě jste tu nejmladší a nejchytřejší a nejkrásnější, tudíž rozhodujete o tom, co se stalo a co ne.
Dobrý?

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

Eto já žádného exekutora, co není hovado, neznám. Víte, oni mají svojí exekutorskou komoru. Ta by měla sama eliminovat všechna hovada ve svých řadách, aby zůstali jen slušné a ohleduplní exekutoři. Ale ona to nedělá. Ona svoje největší hovada kryje, zastává se jich a chrání je. A tím pádem si dovoluji myšlenkovou zkratku, že takřka všichni exekutoři jsou hovada.  Ale ve článku jsem nezatratil všechny exekutory. Jen ty, kteří se chtějí hojit na tornádovém neštěstí. 

Průměrný počet slepic: 4.9 (14 hlasů)
Trvalý odkaz

Mi přijde, že žijeme nejen díky tornádu, covidu,... ve válečné zóně.
Kdy je dlužníkem mnohdy ohrožována samotná existence věřitele,
následně nastoupí exekutor a ohrožuje samotnou existenci dlužníka.
Kdo však ohrozí samotnou existenci exekutora,
který jedná - vlastně ze zákona jedná vždy správně....?

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

+ jak vyčistit tento Augiášův chlív?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

K likvidaci exekuční mafie může dojít celkem snadno, stačí splnit základní předpoklady:

- každý dluh, i bagatelní, musí být projednán před soudem. Může být ale sloučeno řízení několika věřitelů vůči jednomu dlužníkovi společně. Nebo naopak, pokud má jeden věřitel několik dlužníků s podobným případem, může dojít ke sloučení do jednoho řízení.
- nesplácený dluh musí věřitel podat k soudu nejpozději do 1 roku od doby, kdy dlužník přestal splácet závazky.
- dluhy do určité výše částky jsou čistě na riziko věřitele. Např. do 20 tisíc Kč.
- věřitel nikdy nebude mít nárok na 100% částky dluhu, ale maximálně na 90%. Zbylých 10% dlužník uhradí státu jako náklady na exekuci či soudní řízení. Je to kvůli tomu, aby i věřitel měl nějakou motivaci se pořádně rozmyslet, komu půjčuje a za jakých podmínek.
- věřitel může soudem přiznanou pohledávku uplatnit při platbách daní. Stát pohledávku přijme např. za 80% hodnoty a vymůže si celou částku na dlužníkovi.
- pokud má dlužník několik dluhů na sebe navazujících, má věřitel nárok na úhradu pouze prvního dluhu, druhý a další následné dluhy už jdou k jeho tíži, protože půjčil osobě neschopné splácet.
- dluh, úrok z něj ani jeho vymáhání nesmí přerůst dvojnásobek dlužné částky. Např. někdo nezaplatí 1000 Kč, max zaplatí 2000 Kč.
- jakékoliv nezákonné jednání exekutora se bude trestat trestem výhradně nepodmíněným a v horní polovině trestní sazby. Mají spoustu práv, tak se k nim musí vázat i příslušné přísné tresty za zneužití.

Předtím za Klause staršího došlo ke zhasnutí a kumulaci majetku. A díky tomu se dlužníci smáli věřitelům. nyní je situace pro dlužníky příliš přísná a věřitel nemá vůbec žádnou primární odpovědnost za to, komu půjčuje. Proto se vynořily hyeny, které pod skutečnými nebo falešnými záminkami zapletou člověka do dluhu, pak následují pokuty za porušení smlouvy, exekuce, a dlužník přijde kvůli dluhu několika tisíc o celý majetek. Je nutné najít určitou míru spravedlnosti, ale to bych chtěl od české justiční mafie příliš mnoho.

Průměrný počet slepic: 5 (19 hlasů)

Ano, chtěli bychom příliš mnoho.
Navíc - kolik podnikatelů neplatilo sociální a zdravotní a přesto je stát znova a znova pojišťuje, že ano.
Na druhou stranu - kolik zaměstnanců raději marodí a neschopnost mu platí zaměstnavatel, přesto, že sociální mu nejde k dobru,...
atd. atd.

Průměrný počet slepic: 3 (4 hlasů)

20 k na bedra věřitele postaví mimo působnost zákona např. celou vnitrostátní silniční dopravu. Za víc se v rámci ČR nejezdí ani náhodou.
Takže zcela mimo mísu, dál už to nečtu.

Průměrný počet slepic: 3.4 (5 hlasů)

Fajn, tak jiná částka. 20 tisíc jsem navrhl jako počáteční částku do diskuze.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

Zkoušíte napasovat "zákony" na exekuce plynoucí z dluhu, který vznikl tím, že si někdo půjčil peníze. Ale většina dluhů vznikla jinak (od zprofanované jízdy na černo, přes nezaplacení plateb všeho druhu (plyn, elektřina, voda, telefony, komunální odpad, TV poplatky, ...) přes pokuty, neodvedené daně, vypořádání mezi manžely či podnikateli, neuhrazené faktury až po různé záruky a zástavy, nebo neuhrazení škody).
A nejlépe obejdou Vaše návrhy právě ti lichváři. Hned na začátku místo skutečné dlužné částky napíši fiktivní navýšenou. Ten kdo si půjčuje prostě podepíše.
Váš návrh typu "místo dluhu 1000 Kč zaplatí max. 2000 Kč" si představujete jak? Jen podání žaloby na první soud o určení dluhu je poplatek 4000 Kč, platby advokátovi a potom druhý soud o exekuci a platby exekutorovi.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

No právě, ty předražené výkony musí platit dlužník a o ty mu naroste dluh původně malé částky. Všechny poplatky za energie mají rozpis zálohových plateb. A pokud odběratel neplatí, je možné mu energie nedodat.
Je to jen návrh do diskuze, ale nějak se na ty předražené částky jít musí. Není normální, aby dluh 1000 Kč narostl na 20 tisíc.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Ty body o 20k a o 90% jsou diskutabilní ve chvíli, kdy jde o dluh, který vznikl věřiteli bez jakéhokoliv jeho přičninění. Půjčuji-li někomu peníze na hezký pohled, OK (otázkou ale je, zda by nebylo smysluplnější regulovat možnost vůbec půjčku poskytnout). Ale pokud mi vytváří škodu někdo, aniž bych s tím mohl cokoliv dělat? Či ještě lépe - když mi zákon zakazuje s tím cokoliv dělat? (Do SVJ vstupujete automaticky pořízením bytové jednotky. Na rozdíl od družstva, nemají spoluvlastníci možnost vás "nepřijmout", i dkyž vědí, že dlužíte kudy chodíte a s oblibou neplatíte ani zálohy, ani příspěvek na správu.)

Průměrný počet slepic: 4 (9 hlasů)

A naopak. Kdyby existovala libovolná možnost, jak se vyvázat z SVJ, byť by třeba stála v nákladech 100 000 Kč, okamžitě bych jí využil.

Už několikrát jsem zastavil odhlasované podvody na schůzi SVJ i ve výši zadlužení miliónů Kč. Které bych samozřejmě platil i já velmi vysokými částkami. Ale není metr. Musel jsem být hodně ostrý, a připraven žalovat. Příště si odhlasují podobné nesmysly znovu. Důchodci mi k tomu dodají: "My to tu chceme mít pěkné." - A objednávají práce na domě estetického rázu, nebo nalétávají podvodných firmám.

Právě na SVJ člověk dostává nejpaádnější argumenty o nefunkčnosti demokracie.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Nebo jste naopak důkazem, že fungovat může, když to zastavit dokážete a dokážete fungovat jako "dozor"? (Budu předpokládat, že nejste chronický kverulant ;)) "Mít to hezké" je samozřejmě důležité. Problém je, když vedení hodlá vyhodit jeden rok mega za natření fasády, přičemž plánoje dva roky potom dělat zateplení (vím o jednom takovém společenství v Plzni).

Už vám ale vaše vedení řeklo "Tak si to pojďte dělat sám, pane chytrej, rádi vás zvolíme."? Problematika SVJ je samozřejmě složitá. Ne každá blbost je každopádně úmyslný podvod.

Přemýšlím, jak by vypadal takový systém, v němž by se majitel bytu v domě s SVJ z té účasti na SVJ mohl vyvázat. Svým způsobem by šlo o snové postavení - užívat toho, že vám někdo spravuje budovu s (možná) přilehlým okolím, zajišťuje energie atp., prostě zhodnocuje svou prací vaši nemovitost - a zároveň nenést jakoukoliv spoluodpovědnost. To je ideál. Sen. Nějaká zpoplatněná smlouva o užívání schodiště nebo výtahu? Na střechu, že vám do bytu neprší? Užívání stoupaček? Svým způsobem je ten stávající mechanismus asi nejschůdnější. Obecně platí, že dům má rád jednoho jasného majitele. Ale pokud se jednou někdo rozhodl učinit z obyvatel bytů spolumajitele, moc mě nenapadá, jak úplně jinak to řešit. Alternativou bylo družstvo. Ale na rovinu, právě družstvo může zasáhnout do vašeho soukromí významněji, než vedení SVJ. A jako řadový člen máte i dost nižší možnosti se bránit.

Jednoduše - napadají mě tři cesty. Samozřejmě, některé z nich jsou veskrze knížecí. Můžete změnit SVJ přestěhováním se a prodejem. Můžete si pořídit domek. (To byly ty knížecí). Můžete usilovat o vstup do vedení a vést to. V porovnání s radou "založte si partaj a nechte se zvolit premiérem, když se vám tenhle nelíbí" je tohle smysluplnější. Ve většině společenství, co znám, jsou rádi za každého, kdo to dělat chce. Do té doby vám nezbývá, než se účastnit všech schůzí, požadovat nahlédnutí do zápisů, předkládat vyúčtování... Konat to, co by měl konat kontrolní výbor a jistit se.

Průměrný počet slepic: 4.5 (10 hlasů)

Ne, já jsem černá ovce. Ruším důchodcům a důchodkyním pocit, že schůze SVJ je příjemná kafíčková záležitost. Předsedkyně výboru mě pomlouvala jak mohla, neb jsem jí rušil její kruhy. Jednou se mě pokoušela vyhodit nezákonně ze schůze, což jsem řešil na policii.

Vypadá to tak, že máme balkóny, ze kterým padá náhodně kamení dolů. Vedle vchodu máme už několik let ceduli: "Pozor! Padající balkóny". Všechno se rozpadá, dům je neudržovaný. Ta cedule byla párkrát i v tisku a médiích coby rarita. Přesto všechno máme (už 15 let) nesplacený dluh 6 miliónů Kč na velmi nevýhodný úrok. V zásadě se stáhá splácet jen úrok. Předsedkyně si půjčila tam, kde byli nejvstřícnější, všechno za ní zařídili, a neměla s tím žádnou práci. To se stalo v době, kdy jsem ještě nevlastnil byt, takže mimo mě.

Předsedkyně časem prodala byt a přestěhovala se jinam. Přesto zůstala ve vední SVJ. A najednou se utrhla z řetězu. Na každou druhou schůzi přicházeli zástupci pochybných firem. Značný tlak na to, abychom si od nich nechali udělat zakázku, a vzali si na to maximální půjčku, co můžeme dostat. Nelze to dokázat, ale nejspíše šlo o úplatky bokem. Jako například "Suas alternative a.s." - najděte si je. Firma, která existuje několik let, má snad 20 obchodních zástupců, ale neudělali ještě ani jedinou zakázku. Propalují prachu nějaké Sokolovské uhelné, a jsou ochotni as šoupnout hodně bokem, pokud jim zajistíte zakázku. Měli u nás dělat kotelnu a fotovoltaické panely a tepelné čerpadlo. My jsme se měli zadlužit na 20 let. Ta firma to nikdy nedělala, a málem to odhlasovali. Já jsem to zarazil, za 5 minut 12.

Takový zážitků je mnoho.

Opravdu si myslíte, že toto je správa domu a SVJ, která funguje?

Takže takto to třeba dopadá. Vy jste totiž příliš jednostranný, a příliš utopický. Myslíte si, že věci fungují. Ale když ne, tak co? Co naděláte. SVJ propaluje mnoho i mých peněz, a já na to můžu jen koukat. Prostě odepisovat tisíce a tisíce každý měsíc, o kterých vím, že budou spláchnuty do WC bez jakéhokoli užitku.

Průměrný počet slepic: 4 (9 hlasů)

Vábor SVJ se učí. Na čem jednou hodně vydělali bokem, si pamatují a tento muster potom používají opakovaně.
Mám např. jedn byt v domě, kdy předešlý výbor si nechal odhlasovat na schůzi kompletní revitalizaci domu na úvěr. Potom již jen samotný výbor podepsal několik velmi nevýhodných dodatků. Následně jeden člen výboru zemřel a objevily se další ním odsouhlasené a podepsané dodatky. Byl zvolen nový výbor a vše šlo k soudu. Platby na sporné dodatky nebyly uhrazeny. Po pěti letech soudů, dnes jsou penále a soudní výlohy již přes milion na každý byt. Co když se firma s novým předsedou nějak domluví (40 mega je silná motivace) a ten nechá firmu vyhrát (třeba kvůli formální chybě). Ty babičky v baráku ty dluhy nezaplatí a ostatní v domě se na ně skládat nebudou. Možná přijdu o byt.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

A pak potřebujete nelítostnou saň, která to bude sekat opravdu nemilosrdně. Nechá převést dluhy zemřelého na dědictví. Rozdá žaloby. Začne popotahovat členy výboru k soudu. Ale nejen za peníze, ale také za spolupodílnictví. Pak jste černou ovcí. Jít doslova přes mrtvoly a nikoho nešetřit. Tak máte nejvyšší šanci, i tak ale nic moc.

Ale standa.e by vám vysvětlil, že všechno tu funguje báječně, úžasně, sluníčkově. On je prostě mimoň , co všera spadl z Marsu.

Osobně bych právě SVJ opustil, kdyby to jen trochu šlo. To je neuvěřitelně blbá instituce, se kterou jste jednou nohou v kriminále a druhou u exekutora. A nemůžete s tím nic moc dělat. Protože demokracie, rovná práva. Vy jste jednotlivec, a proti vám desítky lidí, kterým je to fuk dokud není průser, a pak je pozdě.

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)

Pane Miloslave, neberte si mě, laskavě, do huby. OK?

Průměrný počet slepic: 3.7 (7 hlasů)

To jako chcete být nekritizovatelný?

Na to potřebujete více moci.

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

OK, takže jestli tomu dobře rozumím, nemáte výbor, ale jen předsedkyni (dřívě pověřený vlastník). Zároveň ano, souhlasím, u vás to nefunguje. Říkáte 15 let? Hádám, že tedy byla předsedkyně během dluhu cca třikrát navolena. Věřím, že jste v těchto volbách kandidoval do výboru. Úplně se mi nechce věřit, že s rozpadajícím se barákem a cedulí "padají balkony" jsou s vedením všichni ostatní spokojení.

Ta zjevně nesplatitelná šestimegová koule je samozřejmě veliká zátěž (jde také o velikost domu) a souhlasím, že řešit s ní ještě další zbytečnosti je nezodpovědné. A vlastně i chápu, pokud se nikomu jinéu do vedení nebude za dané situace chtít (členové výboru ručejí dnes celým svým majetkem). Naše společenství naopak funguje jak je v intencích systému možné. Bez jediné koruny dotace jsme vyřešili střechu (kterou pravidelně zatékalo, nejlépe skrz skříně s elektroměry na chodbě), okna, zateplení, pozemek kolem domu, starou kotelnu, jsme připraveni v případě kleknutí teplárny (či zvýšení ceny) přejít na plyn a spousta malých drobností. Nic samozřejmě nejde samo od sebe. A ano, klíčová byla role výboru/předsedy.

Znám samozřejmě i společenství, kde to funguje tak tak a znám společenství, kde to nefunguje vůbec. A klíčové byly z mého hlediska následující faktory:
a) velikost domu:
a.1) čím méně bytů, tím větší je riziko, že dají dohromady dost peněz na běžnou údržbu, natož rekonstrukce. Zároveň se libovolný úvěr déle splácí. Rozhodně neplatí, že fasáda domu s 6 byty stojí čtyřikrát méně než toho s byty 24.
a.2) čím méně bytů, tím menší pravděpodobnost, že obyvatelé ve svých řadách najdou někoho dost kvalifikovaného a dost schopného a hlavně dost ochotného tu klíčovou funkci dělat. Ono totiž také o žádnou slast nejde a nikdy se nezavděčíte všem.
a.3) Čím větší společenství, tím odosobněnější jeho fungování bude a stoupá riziko vzniku "politických uskupení". Jinak se rozhoduje a hlasuje v domech, kde se všichni znají a jinak v domech, kam by se vešlo menší městečko. Jednoduše, hlas jedné "černé ovce" ztrácí na váze, i když je oprávněný.

b) solitérnost: Čím víc sdíleného s jinými společenstvími (a jinými zájmy), tím komplikovanější situace.

c) složení obyvatel: I velmi dobře fungující společenství se mohou přes noc změnit v nefunkční spolek a celkové prokletí. Velmi rizikoví jsou dědicové, kteří bydlet nechtějí a tak se toho vzdávají, či dlužníci, jejichž byt v exekuci koupí nějaká realitka či obec řešící vlastní sociální problém přesunem problémových lidí jinam. Pronajímatelé, kteří zároveň v domě nebydlí a nedopadají na ně důsledky chování některých nájemců.

Abych to uzavřel, nebudu hrát vaši hru a koštovat vaše osobnostní charakteristiky. Snažil jsem se vám jen sdělit, že "onoseto" nefunguje nikdy. Zda jste se pokusil odstavit stávající předsedkyni a sám kandidovat do výboru resp. na předsedu jste nenapsal nic, ale já budu předpokládat, že ano a že jste nebyl úspěšný. Pak vám ale skutečně nezbývá než si bojovat alespoň za to svoje z pozice toho protivného, informovaného, co předsedkyni bude šlapat na paty (Máte kontrolní výbor?), nebo hledat štěstí jinde a doufat, že ten, kdo od vás váš byt koupí, vám také zaplatí a nebude moc zjišťovat, jak to uvnitř vlastně funguje.

My také měli jednoho chlapíka, co "do všeho šťoural" - většinou ovšem z neznalosti celého kontextu. Ale jinak vzdělaný, chytrý, vážnosti požíval. A my ho (tehdy jsem byl členem výboru) měli za to rádi. Protože když se hlasovalo o důležitých věcech a on hlasoval pro, byl to signál pro ostatní, co se dokázali zabejčit na nákupu nového kbelíku a hadru. Ale to už je jiná historie.

Průměrný počet slepic: 3.8 (5 hlasů)

Když jsem přišel, dům byl plný důchodců. Tříčlenný výbor fungoval tak, že kromě předsedkyně byli do počtu. Cokoli předsedkyně navrhla, důchodci odhlasovali. Nedalo se s tím roky nijak hnout. Důchodci to brali jako společenskou událost, při které si popovídali, viděli se. A ano, také přehlasovali kohokoli při volbě nového výboru.

Já se na každé schůzi ptal, jak poplatíme dluhy, jak budeme řídit dům. Spustily se od důchodců nadávky.

Mimochodem, mnoho věcí jsem navrhl vyřešit osobně, tisíce hodin jsem dal do zjišťování informací. Jenomže tím jsem narušoval mocenské status quo předsedkyně. A to i když jsem byl o tyto věci předtím předsedkyní požádán, aby se ušetřila práce pro ní.

Když byly ve fondu oprav nějaké peníze, tak předsedkyně řekla: "Máme ve fondu oprav nějaké peníze, co si pořídíme?" A důchodci dali průchod svým přáním.

I postupně jsem začal tlačit výbor do kouta na základě důsledků jejich činů. Předsedkyně několikrát musela vysvětlovat na policii, postupně se musela hájit před přestupkovou komisí. Když začalo předsedkyni pomaličku hrozit, že se octne před soudem, odstoupila sama. S tím, že je už stará, nohy jí neslouží, atd.

Takže máme dům, který je 10-20 let zanedbávaný. Balkóny v havarijním stavu, a pokud někoho zraní z kolemjdoucích, tak i trestné stíhání. Naprosto zanedbatelné peníze ve fondu oprav, nesplacenou půjčku, nutnost řešení balkónů v havarijním stavu a další věci k řešení. A spousty dalších kostlivců ve skříni. A samozřejmě dobu, kdy stavební práce a materiál šly exponenciálně nahoru, a ochota firem dělat menší zakázky je nulová.

Ale máme luxusní vchod z kovu a skla se stříškou, aby důchodci nemuseli v zimě chodit po zasněžených schodech (650 tisíc Kč). I náklaďák by se pod to vešel. A pár dalších podobných excesů. Tam byly propáleny peníze.

Ad 1) 32 bytů

Ad 2) Lidi by byli, ale jsou trénováni 20 let k tomu, že nic nepotřebují vědět, o nic se nepotřebují strat. Nepotřebují žádné informace. Prostě předsedkyně to nějak bude řídit, a nesmí se jí vidět do karet. To je nastavení, které se těžko mění.

Ad 3) Dokud bylo politické uskupení důchodců, nedalo se s tím hnout. Prostě jen na to smutně koukat, a hlídat mantinely zákonů a trestných činů. Teď jich je méně, ale stále nic moc. Teď si především hlídají, aby se jim nezvadaly nájmy a odvody do fondů, protože chtějí už dožít bez nákladů, které už by si stejně neužili.

ad b) Naštěstí se předsedkyně s nikým nesnesla, takže jsme opravdu jediný dům. Ostatní se odtrhli. Prostě si držela svou moc na prvním místě.

ad c) Bohužel nás to také postihlo.

Byl jsem aktivní. Řadu věcí jsem si vzal na sebe včetně odpovědnosti. Nicméně jako celek to funguje špatně. Byl jsem například první a dosud jsem jediný člověk, který prošel a prochází alespoň účetnictví. Nikdo vůbec netušil, jak se u nás řeší peníze, kam jdou. Důchodci měli "gentlemanskou dohodu". Předsedkyně jim nebude zvedat nájmy, a oni jí dají volnou ruku. Funguje dosud.

Pokud se nějaký důchodce vzepřel, tak bylo rozmazáno na schůzi "kompro". "Vy se vůbec neozývejte, pane X! Však si pamatujete, co jste udělal v roce Y! Že se za to nestydíte, a ještě se tu ozýváte!"

Kontrolní výbor je. Dělá ji žena doporučená předsedkyní, a zvolená důchodci.

Já jsem samozřejmě zvolen do výboru nemohl být. Většina důchodců by to neumožnila. Dnes už ani nechci, protože odpovědnost bez možnosti plně být informován je zabijácká kombinace.

Dnes víceméně hlídám větší peníze, aby nedošlo k hrátkám bokem. Větší aspiraci ani nemám, neb není jak. Možná až důchodci přirozeně vymřou nebo odejdou. Pak to bude chtít obrovské investice.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Díky za věcnost. My jsme 24 jednotek, solitérní panelák. A jak jsem psal výše, v zásadě fungujeme dobře. Vlastně bych řekol, že lépe než mnohá jiná společenství. Rozhodně bych se neodvažoval tvrdit, že jsou (byli) u nás důchodci vyloženě brzdou. Naopak většina oceňovala, že se dům dává do pořádku a že to nikdo nečeká od nich. Pravdou je, že jsme dlouho byli jedni z nejdražších za metr ve městě - už dlouhé roky jedeme na 35kč/m2, ale dnes to již zdaleka neplatí - jsou v okolí i na 39,-kč/m2. Vím o paneláku v Plzni, kde mají tuším 18 kč/m2, ale mají cca 200 bytových jednotek. A jak jsem říkal, cena rekonstrukce a údržby domů není dána přímou úměrou počtem jednotek (V jedné bytovce jinde s 6 partiemi by bylo i těch 35,-Kč málo - tam je samostatné SVJ v podstatě zločin, ale nikoho tam netrápí vlastně nic.).
Nikdy jsme nezdvihali zbytečně - a vždycky to nakonec lidé poznali.

Důsledně se snažíme, aby nebyla požadována na cokoliv další spoluúčast. Což nám u těch důchodců hodně pomáhá (ale bez té platby z metru by to nešlo). Investice probíhaly tak, že jsme si udělali kapitálový polštář a velmi pečlivě jsme vybírali technologie i firmy. Po jednotlivých krocích. Předseda je proslulá držglešle a naštěstí tuto vlastnost přenesl i do funkce ve prospěch baráku. Kroky směřovaly vždy především k zvelebení domu jako celku. Pokud šlo o ono zvedání do fondu, bylo to pokaždé komplikované, ale proti jednomu odmítajícímu důchodci (ano, argument "já už tady nějak dožiju a pak je mi to jedno" je pro nemovitost zhoubný, znám i z jiné zkušenosti) bychom mohli nalézt reprezentanta pracujícího lidu se stejným nezájmem.

Samozřejmě že ne vždycky nad úplně vším svítí sluníčko, ale každá podobná věc je záležitostí možného. A tak trochu politiky. A schopnosti věci přčedjednat. Vědět kdo má jaké slovo v kolektivu, na čí názor ostatní dají. Každopádně ve většině společenství, která znám, to funguje tak, že se lidé bojí, aby ta funkce nespadla na ně. Což posiluje pozici vykuků, pokud se do čela dostanou. Nebo ješitných brouků pytlíků.

No, nemáte dobrou situaci. Jakékoliv společné vlastnění je komplikované. Je řešením sjednotit bytový fond do rukou Bakaly a spol? Nevím. Nepodsouvám. Hledám řešení. Že je SVJ obecně zářný příklad funkčnosti jsem nikde netvrdil - to jste si vyfabuloval sám a myslím, že proto, že jste mé příspěvky vnímal jako útočné. Tvrdil jsem, že fungovat může. Proti vaší (a nejenom vaší) extrémně špatné zkušenosti mohu postavit zkušenost svojí (a nejenom svojí) víceméně dobrou , byť vykoupenou spoustou práce. Většina je pak někde uprostřed. A převládající přístup členů SVJ je "hlavně že se nemusím starat o věci kolem a stejně nás ten předseda okrádá."

Ale tak je to s jakýmkoliv demokratickým řešením jakékoliv skupiny. "Demokracie" není ani špatná ani dobrá. Prostě je. Její vhodnost dávají až lidé, kteří ji mají naplňovat. Víc už to asi nemá smysl rozmazávat. Napadá-li vás nějaké jiné univerzálně funkční a dobré a bezpečné řešení, sem s ním. Mě tedy nenapadá. Protože vždycky, už ze samotného principu stavby, bude třeba nějak řešit ty společné části domu, střechu, plášť...
To není útok na vás. To je konstatování. A nebo toho nechejme, asi jsme tohle vlákno zbytečně zaneřádili. Úplně původní myšlenka byla, že se lze stát věřitelem bez vlastního přičinění. A vlastně i dlužníkem. A to je samozřejmě špatně.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

OK, stando.e, lze to naformulovat jinak, aby dluh, který vznikne bez přičinění věřitele byl splacen ze 100%. Totéž částka 20 tisíc Kč vystřelená jako návrh. Může to být jiná částka. Podstatou ale je, aby za první dluh ručil dlužník plně, ale za další dluhy druhé až ... už ručil věřitel. Tedy v případě, kdy by věřitel poskytl dlužníkovi další půjčku.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Větvička zveřejnil dobrý článeček o vměšování státu do občanských aktivit, tedy lépe řečeno, do občanské svépomoci. Ono to tam, na rozdíl od Čech a zejména Prahy, docela funguje.
https://www.ladikvetvicka.cz/single-post/laissez-faire-neserte-se-do-nas

Průměrný počet slepic: 2.9 (14 hlasů)

Kdyby "laissez-faire", tak by postižené obce zůstaly odkázány samy na sebe, na pojišťovny a na sousedskou svépomoc.
Obce by NEdostaly od státu půl giga kaček "na ksicht", postižení obyvatelé by NEdostali nabídku státu na 2 mega dotace a 3 mega skorobezúročného úvěru, NEdostali by od státních lesů hafo kulatiny na stavbu (nebo 100 litrů), NEpřijeli by státní hasiči atd.
A nejspíš by ani nepřijela kvanta dobrovolníků, protože ti by museli do háku, neb by nebyla žádná placená dovolená.

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)

Ja jsem to chápal tak, že veškerá byrokracie a zákony brzdí jakoukoliv činnost. O to víc jsou tyto zásahy kontraproduktivní při podobných katastrofách. Pomoc se dřevem ano, nabídnutí rychlé finanční pomoci, rychlého ubytování, polní kuchyně případně čističky vody. To vše chápu, ale třeba demoliční výměr na chalupu bez nosné stěny, nebo ohláška na opravu domu, to mi připadá trochu mimo. Někde jsem zachytil, že AB zajistil zdarma naftu pro ty, kteří tam používali techniku. Takže asi hasiči, stavební firmy a jiní, kteří pomáhali odstraňovat trosky a vyprošťovali zavalené.
To se mi jeví jako skutečná operativní pomoc. Rozhodně bych v tu dobu neřešil zda si natankoval někdo, kdo jel pak sekat trávu na své louce.
Při první pomoci, třeba u nehody, se taky některé věci neřeší a hygiena nemá přednost před záchranou života.

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

že se to řešit bude. Po celé tři mésíce do voleb.
Samožřejmě opatrně, aby se moc nenasrali voliči a aby co nejvíc utrpěl Babiš.

Ale o tom všem článek nebyl.
Spíš o tom, že "Naval prachy a drž pysk ohledně jejich použití".
Všichni tihle "svobodní" a "libertariáni" si tu absolutní svobodu představují tak, že rizika a ztráty za ně zatáhnou státy a jejich obyvatelé, zatímco oni slíznou smetanu zisků a výhod.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Stát do toho nemá co žvanit.
Pokud chcete argumentovat zákoníkem práce, nikdo ho dnes vůbec nebere vážně.
Poslal jsem stížnost na bývalého zaměstnavatele s písemnými přílohami dokazujícími docela obludné porušování ZP a odepsali mi z inspekce práce, že s tím nic dělat nebudou, protože proto.

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)

Buď Vám odepsali, že to nespadá do jejich kompetence a odkázali Vás na soud, OČTŘ a pod, nebo Vám odepsali, že zahajují řízení.
Nic jiného Vám odepsat NESMÍ.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

najkrásnější kydálista a nikdy jinak. Dnes je vás tady, jak masařek na čerstvém hovně.
Z inspektorátu práce mi na můj dotaz napsali, že na to nemají kapacity, tudíž prošetření odkládají na neurčito, až se prý ty kapacity uvolní. Půl roku předtím mi odepsali, že kovid a čekají až jim soudruh bývalý zaměstnavatel pošle celou dokumentaci, kterou si vyžádali, bo na provozovnu nemůžou kvůli kovidu.
Já to čtu v překladu do češtiny - serem na tebe, dostali jsme do kapsy a ty už jsi stejně jinde.
Měsíc před avízovanou kontrolou mne totiž bývalý soudruh zaměstnavatel oslovil, abych přifičel, že se nějak domluvíme.
Nepřijel jsem já - poslal jsem pána zaměstnavatele do řiti, přijel někdo jiný - ještě více mladý, ještě více chytrý a ještě více krásný.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

(stručně a neadresně), jak se to vyvinulo a co bylo předmětem sporu?

Já se v tom Vašem příspěvku totiž nevyznám ani věcně, ani časově.
Co přecházelo čemu a co následovalo?

Byl jste tedy zaměstnancem, zaměstnavatel Vás vzal u huby s dovolenou a Vy jste na něho podal stížnost k SÚIP?

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

to nepobral minule, nemůžu za to.
Ve stručnosti šéf neproplatil vstupního doktora, nedal žádné pracovní pomůcky, neseznámil mne s prémiovým řádem, škrtal vykázané hodiny, neproplácel čas strávený na služebních jízdách (ano, vím, že to je sporné, ale bylo to slíbeno), po drzém dotazu na chybějící tisícikoruny ve výplatě sesekl další mzdy pod domluvený základ (15 000 Kč brutál).

Zatím bez slepic

Doktor - pokud jste nastoupil do pracovního poměru, hradí ji zaměstnavatel. Pokud ne, jde úhrada za uchazečem (pokud se potenciální zaměstnavatel nezavázal ji proplatit).
Pracovní pomůcky - vždy zaměstnavatel.
Prémiový řád - není povinný, ale pokud jej zaměstnavatel zřídí, je povinen s ním seznámit zaměstnance a ten potvrzuje seznámení se vlastnorušním podpisem.
Jízdy - žádné "slíbeno" neexistuje. Buď je vykazování součástí vnitřního mzdového systému, nebo prostě neexistuje.
Snížení mzdy - nelze bez udání důvodu.

Takže ano, Vaše stížnost byla zcela namístě.

Pracovní poměr jste řádně ukončil výpovědí nebo zrušením ve zkušební době?

Zatím bez slepic

krácení měsíčního platu uvedeného v pracovní smlouvě. Nedal mi ani ten základ a neudělal se mnou žádný zápis o porušení pracovní kázně.
V listopadu na něj šla stížnost, v únoru tam měli podle jejich odpovědi jít na kontrolu, takže mi v lednu zavolal, ať se stavím, že dáme dohromady všechny náležitosti.
Poslal jsem ho do řiti v bláhové naději, že mu kontrola zavaří.
Kontrola se dodnes nedostavila.
C´est la vie...

Zatím bez slepic

Větvu již nečtu.
Pokud dát těm lidem nějaký dar, tak osobně, s vyloučením třetích osob, či organizací.
Pokud bych darovala hloupě, tak na vlastní riziko, s tím, že nikdo jiný to neukradne, jen ten jednotlivec, případně.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

skutečně je převážná část Vidlákova. Zrovna v neděli jsem někde cestoval a nějak mi to uniklo.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

a má spisovatelské "geny", takže rád popustí uzdu fantazii

Průměrný počet slepic: 2.7 (9 hlasů)

změníte názor.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)

pochopitelně listinné důkazy. třeba takový dopis od exekutora v originále a kopii soudního rozkazu k exekuci.

Takže běžte se svými moudry kamsi do hoven.

Průměrný počet slepic: 3 (6 hlasů)

Soudní rozkaz k exekuci?
Nejsem právník, ale o takovém dokumentu jsem dosud neslyšel. Můžete se na ten papír znovu podívat a napsat, jestli se opravdu v záhlaví nazývá:

SOUDNÍ ROZKAZ K EXEKUCI ?

Průměrný počet slepic: 4 (4 hlasů)

Pověření k vykonání exekuce a za tím je spisové číslo. Je to opsané z dopisu nazvaného Uvědomění o započetí exekuce. Soud vycházel z toho, že jsem přijetím jiného - předchozího rozsudku souhlasil s úhradou škody, kterou vyčíslil poškozený.
Finta byla v tom, že tuto škodu tehdy ještě neodsouhlasila pojišťovna, která ji osekala o časovou amortizaci a další hovna. Já jsem se proti této části rozsudku nemohl efektivně a účinně odvolat, protože jsem neměl žádné znalecké posudky a pojišťovna mi v průběhu svého šetření nic nesdělila.
A nesdělila ani potom, ozvala se až v momentě, kdy jsem poškozeného poslal do prdele s poukazem na převzetí odpovědnosti pojišťovnou.
Takže já šel do exekuce a pojišťovna k soudu.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)