Žňové střípky IV. Rusko

Autor

Včera jsem popisoval situaci těch, kteří svou brázdu v dějinách už ukončují. Kteří zjistili, že jim dvacet až padesát hektarů na plnohodnotnou obživu nestačí a přes všechny sliby a příklady ze zahraničí u nás nikdy nebudou žít z malé farmy. Psal jsem o těch, kteří to tedy nějak doklepou, možná to alespoň někdo předá dětem či vnukům, ale stejně to za pár let vezme svůj konec, protože jen olbřímí velikost je dneska dostatečně velká na efektivitu, byť je to někdy za každou a nevratnou cenu. 

Dnes bych chtěl psát o těch, co jsou velcí. Ne tak velcí, aby měli v rukou obilná sila, ne tak velcí, aby disponovali vlastním kapitálem, ne tak velcí, aby sebou v případě průseru stáhli i banku, ale dostatečně velcí na to, aby si mohli dovolit s novou technikou i servis, aby dosáhli slev při nákupu, aby si vynutili lepší cenu při prodeji. Dostatečně velcí na to, aby jim to neslo zisk, který je zajímavý i pro jejich děti, dostatečně velcí na byznysplán použitelný při úvěrování a rovněž dostatečně velcí, aby přestáli nějakou tu neúrodu. 

V našich podmínkách se jedná o farmy od sta do pěti tisíc hektarů. Ti nejmenší zpravidla chodí do práce, ale jedná se o velkou rodinu, takže se o práci podělí, mohou si dovolit velký moderní traktor s veškerým příslušenstvím, jezdí podle GPS, má to souvraťovou automatiku, takže na práci mohou poslat i celkem neškoleného budoucího zeťáka. Mají už nějakou vlastní halu a pořádný dvůr, kam se jim vejde většina úrody, mají v diáři kontakty do celé Evropy ohledně prodeje úrody, ale stále ještě musejí být schopnými mechanizátory i agronomy. 

Ti největší si v devadesátkách zprivatizovali rovnou celé družstvo, mají rozsáhlé areály, které zpravidla ani nevyužívají, zaměstnávají kromě traktoristů i nějakého toho účetního a někdy i právníka přes dotace. Jsou schopní poměrně rozsáhlé investiční činnosti, mají obrovské stroje a vlastní kombajny a... zpravidla mají i nějakou přidruženou živočišnou výrobu.

A právě o tuto přidruženou živočišnou výrobu dnes půjde.

Začnu příběhem. Doma jsem se konečně dopracoval k dokončení své zabijačkové kuchyně. Dovybavil jsem se ledničkami i mrazáky a tak jsem si chtěl letos v zimě splnit další metu - porazit doma krávu, nebo alespoň tele. Abych měl zkušenost i s takhle velkým zvířetem. Čekal jsem, až se letos ve žních objeví majitel jedné velké farmy od Dukovan. Ten choval na výkrm víc než tisíc býků a měl i vlastní uznaný chovný program nějakého francouzského masného plemene. Kromě toho měl i bioplynovou stanici, kterou proháněl mrvu i zbytky krmné kukuřice. 

Říkal jsem si, že letos budu mít pro jednání o koupi hověziny ideální podmínky. Majitel přijede dobře naladěn dobrým výnosem, naladí se ještě lépe, až zjistí, že parametry jeho pšenice vycházejí velmi dobře a v této radosti mi slíbí dobrou cenu za nějakého nestandarta, tedy tele nevhodné jak do chovu, tak na dokrmení do jateční váhy. Případně budu mít štěstí a bude mít krávu, která se ne a ne rozplemenit a tak musí do salámu a bude za pakatel. 

Všechno se podařilo. Přijel, byl v dobré náladě, ale když jsem začal obchodní jednání, utnul mě hned na začátku... Už žádné býky nemá. Stádo je vybité, prodané a teď bude rušit i chov, protože není zájem ani o chovné kusy. 

Dali jsme se do řeči ke které si přidali další ředitelé i majitelé, kteří jsou na tom stejně. Dokonce mají společný důvod... 

Rusko a jeho zábor Krymu. 

Evropa tenkrát spustila hospodářské sankce a Rusko na ně téměř neodpovědělo. Dál nakupovalo především maso, protože to evropské bylo oproti domácím chovům velmi levné a kvalitní. Ale všeho do času. Putin prostě jen navenek držel hubu, ale o to čileji pracoval. V Rusku rozjeli obrovskou investiční výstavbu vlastního zemědělství, protože díky sankcím a porušováním pravidel WTO měli najednou argument, proč tato pravidla také nedodržovat. 

A jeli postupně. Nejprve dokončili rychloobrátkové maso - drůbež. A pic ho, za dva roky začal být s dodáváním kuřecího problém. Objevila se cla i netarifní překážky v podobě veterinárních prohlídek na místě včetně rozsáhlého (a velmi drahého) testování, které navíc trvalo dlouho, což prodražovalo skladování. 

Za další rok dostavěli vepříny a totéž se opakovalo u vepřového. Cla, překážky, problémy.

Loni se už rusové dopracovali i k hovězímu. Dva roky předtím kupovali všechny chovné kusy jak vzteklí. Pak najednou zavedli nový chovatelský zákon a šlus. Ještě nějakou dobu se to obcházelo přeprodejem přes Turecko, ale to už také skončilo. Býk roste do jateční váhy tři roky... Nejdéle. Tak už to tam u Moskvy mají také a to evropské nepotřebují.

Evropa jim naopak pomohla, protože zvýšení cen masa byl nejprve důsledkem sankcí a ne Putina a vyšší ceny teď už stačí na byznys vlastních farem. Kruh se uzavřel. 

Putin ani jednou nemusel nikde před mikrofony a nahlas pokřikovat o věrolomnosti Evropy a USA. Ani jednou nevyhlašoval žádné bombastické protisankce, prostě vůbec nikde neventiloval, jak to bude. Pak to přišlo ze dne na den. Prostě jednoho rána nepřišla očekáváná objednávka, která předtím chodila přesně jak anglický pošťák. 

Novináři si toho ještě nevšimli. A nebo všimli, ale nejde jim to do jejich obrazu Ruska, které je přece ekonomicky na kolenou. 

Nakonec to dopadlo tak, že možná dostanu jejich poslední chovné tele z poslední krávy. Pokud ho nikdo nebude chtít do chovu (a zřejmě nebude) nebude jim k ničemu a dají mi ho vlastně za odvoz. Dají mi ho hned po odstavu a jak si ho dokrmím, tak bude. 

Vlastně si říkám, proč to Evropa neudělala obráceně? Proč prostě nezačali mnohem masivněji dotovat naši výrobu, aby se to do Ruska vozilo skoro zadarmo. Aby jim to tam zničilo hospodářství svojí lácí. Aby naopak jezdili za Putinem a plácali ho po ramenou, jaká je to benzínka Evropy, že nic nemusí dělat, stačí mu ta ropa a plyn. A pak... až by v Rusku nic nezbylo, v podstatě by si ten Krym mohli od Putina koupit za pakatel. Jen za pohrůžku, že přestanou dodávat a obyvatelstvu stoupnou životní náklady obzvlášť citelně. 

Místo toho Rusa postavili na vlastní nohy a ještě zařídili, že bylo velmi snadné vysvětlit obyčejným Ivanům, že za jejich problémy může Obama a Merkelová. Zbytek už byl snadný. Dodali jsme jim i ten provaz na kterém oběsili naše podniky, které z toho žily. 

Už dlouhá léta u nás živočišná výroba jen přežívá. Zpravidla tam, kde dodává do zahraničí (nejen do Ruska). Jsme zase o krok blíž konce vepřínů i kravínů a vlastně to má jediné pozitivum... V Rusku se jim podařilo vše rozjet během pěti let. Až na to dojde, mohlo by se to podařit i tady.  

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (117 hlasů)

Komentáře

Nebezpečím jakéhokoliv fondového systému je, že tak velkou hromadu peněz nikdo nenechá na pokoji. Buď ji sebere rovnou stát (viz znárodnění důchodových fondů v Maďarsku) nebo z ní odklání peníze všichni, kdo to mohou dělat, nebo jsou nastaveny podmínky, že se vložená částka postupně vytrácí díky příliš nízkému výnosu bezpečných investic do státních dluhopisů. To poslední máme. Co s tím?
Jediný systém, který nejde vytunelovat, je průběžný. To máme teď a částka stačí sotva k přežití. K tomu je tedy třeba nějaké vlastní spoření a to už bych nechal na jednotlivých lidech.
Nejrozumnější zabezpečení na stáří je vlastní rodina. Jenže ta se nehodí do moderních genderových a LGBT teorií.
Co se týká Modern Monetary Theory, není náhodou, že vznikla zrovna v USA na univerzitách. Asi neznají příběh farmáře Čanga s pomeranči a Johna s jablky. Ten náš je zde https://www.vidlakovykydy.cz/comment/48114#comment-48114
USA tak dlouho profitovaly z pozice světové rezervní měny USD, až si toho všimli i profesoři univerzit v USA. A došli k názoru, že peníze stačí jen natisknout. Zapomněli vzít v úvahu, že pozice USD je rok od roku horší, dostává trhliny a především Čína každý rok trochu nabourává celý systém ve svůj prospěch.
Válka kvůli tomu ale nebude, protože USA hloupostí vlastních elit (především Demokratická strana) vehnaly Rusko do náruče Číny. Na obě země dohromady nestačí, a obě postupně zbrojí. Rusové evidentně vsadili na uzbrojení západního světa. Takže vyrobí jen technologické demonstrátory a předvedou je při tradiční přehlídce na Rudém náměstí. Západní novináři zpovykaní historkami o ruském nebezpečí se přestávají cítit bezpečně. Za každým rohem vidí Putinova agenta. Tlačí na vládu, aby vytvořila obranu proti ruské hrozbě. Peníze na výzkum a výrobu nových zbraní se do vojenského průmyslu jen hrnou. Když se za ohromných nákladů podaří vytvořit obranu, přijde nový demonstrátor na Rudém náměstí. Tak proti nám Putin využívá strachu rozpoutaného vlastní hysterií a my sami utrácíme zdroje neefektivním směrem. A kvůli tomu se zadlužujeme stále více.
Přijměme fakt, že žijeme na povrchu sopky a nikdy nebudeme vědět, který den bude náš poslední. Pak můžeme přesměrovat zdroje nyní vynakládané neefektivně na něco vhodnějšího.

Průměrný počet slepic: 4.9 (17 hlasů)
Trvalý odkaz

Velkopodnikatel v mase nemá pravdu. Sankce, Putin a Krym jsou jen další z příčin, proč ne výrobu masa.

Dle údajů ČSÚ je Česká republika ve výrobě masa soběstačná přibližně z 52 %.

To znamená, že v současné době musíme polovinu spotřeby pokrýt dovozem. Příčinou není neschopnost našich zemědělců, ani rostoucí soběstačnost Ruska.

Příčinou je Telička !
Je až neuvěřitelné, že jeden člověk dokáže v zemi zničit živočišnou produkci, ale je to tak.

Podívejme na Polsko :

Krzysztof Ardanowski
polský ministr zemědělství

„Přece jestli toto obrovské množství potravin nevyvezeme, tak my Poláci to všechno nesníme.“

Jak to, že v Polsku to jde a u nás ne ? Odpověď je jednoduchá. Příčinou jsou podmínky, které Česká republika vyjednala při vstupu do EU !

Krzysztof Ardanowski
polský ministr zemědělství

Průměrný počet slepic: 4.9 (18 hlasů)

a jsme soběstační. 1/3 nakoupených potravin končí v popelnicích a přece je národ obézní. S tím souvisí nemoci z přežírání a jiné rozežranosti a na to navazuje zdravotnický vyděračský průmysl (děkujeme, odejdeme). A celý ten paskvil řídí přebujelá ss (státní správa), štítící se práce a promořená korupcí.

Průměrný počet slepic: 4.1 (15 hlasů)

To o té 1/3 zahozených potravin, je podle mě jen nekonečný novinářský žvást, který si novináři pěstují, aby měli o čem psát, a na čem rozvíjet své nesmyslné teorie.
Že nemám novináře rád? Nóó, nemám.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

nám zatrhli zkrmování zbytků jídel zvířaty, o bezdomovcích nemluvě.
Za to nám ovšem namelou sladké rohlíky do zaručeně čerstvého chleba upečeného s láskou jen fór jů.
Takže veškeré zbytky z obchodů, restaurací, jídelen, blablabla, které si kdysi odváželi spořiví občané chovající pašíky a jinou domácí havěť, jdou nyní do odpadu.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Ládík má pravdu předsedo. Gdyž nebudeme žrát vůbec žádné maso, budeme největšími exportéry masa a potáhneme v zeleném údělu jako první.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Telička je jen viditelnou částí, ale hraniční podmínky pro vyjednávání mu nastavovaly premiéři a jejich vlády. A k vyjednávání docházelo od dubna 1998 do 13. 12. 2002. https://www.euroskop.cz/803/sekce/vstup-cr-do-eu/
Tehdy vládli premiéři Miloš Zeman od 17. července 1998 do 15. července 2002 a Vladimír Špidla od 12. července 2002 do 4. srpna 2004. https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_premi%C3%A9r%C5%AF_%C4%8Ceska

Telička sám byl jmenován do čela vyjednávacího týmu 14.1.1998 za vlády Josefa Tošovského, ale asi jej navrhl ještě Václav Klaus starší. Nejdelší dobu vyjednávání podmínek vstupu ČR do EU vládla vláda premiéra Miloše Zemana.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

nastavovali

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

A telička na tom nebude o moc hůře.

Kdo je nejbohatší důchodce v ČR ? Zkuste hádat !

https://www.krajskelisty.cz/praha/14056-kdo-je-nejbohatsi-duchodce-cesk…

Průměrný počet slepic: 4.9 (8 hlasů)

Nejbohatší důchodce ČR je Špidla za práci v EK. Telička byl také bohatě odměněn křeslem europoslance. A protože tam vydržel celé období, dostává nadosmrti důchod. Stejně jako ostatní, tj. cca. 1532 € měsíčně. https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/europoslanci-berou-temer-ctvrt…
Ovšem když se po teplém fleku v Bruselu pídil Bohuslav Sobotka, neuspěl.

Průměrný počet slepic: 4.8 (6 hlasů)

In reply to by Puck (neověřeno)

Trvalý odkaz

Teličky, ano vyjednal špatné podmínky, a nebyl sám, ale Polsko je trochu jiný příběh. Jednak mu bylo povoleno nesplňovat spoustu, především hygienických, opatření, zatímco nám, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku to samozřejmě povoleno nebylo. Takže tam hodně Poláci ušetřili a nesplňují je dosud. A proč? Protože při vstupu do EU šlo hlavně o to dostat tam právě Poláky jako velký trh, tedy odbytiště pro staré státy EU. Ne zemědělství ale ostatní obory.
A za druhé Poláci mají velmi příznivé podmínky pro zemědělce, jednak jak už bylo řečeno hygienické ale hlavně finanční. A to jak oficiálně, tedy to co si vyjednali, tak i skryté, které "jako by nebyly". V tom ale nejsou sami, Holanďani i další státy také dotují své zemědělství skrytě.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

že globální budoucnost je již načrtnuta v poměrně jasných konturách. Plánem je, aby každý region /bývalý stát/ vyráběl jen určené a produkoval jen centrálně plánované komodity. Ty bude produkovat a ty se budou dovážet do dalších regionů. Tak bude zaručena závislost a poslušnost všech centrálnímu vedení. Soběstačnost je pouhým snem, který nelze vybojovat bez obětí. Ale nevidím nikoho, kdo by nějakého boje a oběti byl schopen a ochoten. Proto se to sjednocovaní děje pomalu a salámovou metodou řez za řezem ale furt. Takže jednotlivé státy si podle potřebných kritérií rozeberou korporace na to či ono. Směrem od centra k okrajovým provinciím bude klesat životní úroveň až na nejnižší únosnou míru. Proto provinciím-koloniím, jako jsme my rozhodně žádnou soběstačnost v čemkoli nikdy nedovolí. Tím teda myslím dobrovolně...
To je model Římské říše a Hitlerovy Evropy, který už dnes máme skoro ve finále. Hitler by chrochtal blahem, kdyby to tady dnes viděl, jak se montuje. My tady rozhodujeme akorát o tom, na který kanál o sračkách si to večer přepneme... Už nám tu nepatří naprosto nic, někomu ještě ten domeček, tu zahrádka, tu políčko, tu stádečko. Ale i to se postupně parceluje. Tu se prolomí Benešův dekret támhle, tu onde, drazí krajané už taky čekají na vyrovnání, Lichtensteini, Němečtí rytíři, církvím to ušili na míru s lesy a polnostmi... Jak asi rozhodnou soudy v EU o majetku výše zmíněných čekatelích na "spravedlivé odškodnění"? Drobení, drolení, masáž mozků, vyhrožování a zase drobení drolení a zase masáž... Mládež už ani neví kdo jsou jejich předkové.
Řešíme tu blbiny. My musíme chtít hlavně vypadnout ze žaláře národů, zbavit se zrádců a vrátit naši zem, vodu, lesy a vzduch nad nimi. Jinak akorát čekáme na ránu z milosti....

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)
Trvalý odkaz

zaujímají polopravdy a lži, druhou polovinu hokej v USA - a to je horký srpen!!! Novináři šíří podvrhy a nesmysly. Verbež je na všech vedoucích pozicích (s výjimkami, které neznám). Přijede Pomelo za štětináčem vystrkovačem a to bude teprve smršť informací!

Průměrný počet slepic: 4.3 (16 hlasů)
Trvalý odkaz

U Chrchla se zatmělo
přiletělo Pomelo.
Mělo břicho jako vanu
neslo noty ke tchajvanu.
Už mu nesou jídlo, pití
v tom ucítí něco v řiti
cosi mu kdos podstrčil
za ním stojí vystrčil.
Hola hej můj drahý pane,
mám to celé ošůpané
strkám trkám celé dny
jsem hodně neposedný
postrkám to v tchaji peji
anebo mám pomaleji?

Průměrný počet slepic: 3.9 (14 hlasů)

Pomalu, pomalu
dělej mi to postaru.
Ja už niesom něposedná
už som trochu jakta bedna
brucho mam jak stará vana
som ja stará, ošupaná.

Průměrný počet slepic: 2.8 (13 hlasů)

To je autobiografická báseň, Dagmare? Jestli ano, tak potom 5 slepic.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Ano.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

svrab? Nechceš poslat nějaké mazání?

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)

Zákožka svrabová
hloubí si chodbičku,
já se moc nemeju
šetřím tak vodičku.
Děkuji Targusi
za vaší mastičku

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

ale já si myslím, že jsme v době, kdy prožíváme ten pravý komunismus.
Pipina roztahuje nohy a naseká 4 až 10 harantů, státe postarej se.
Škodovce za miliardy proinvestuje stát vnější infrastrukturu, státe postarej se.
Podnikatel blbě zainvestuje do penzionů, hotelů, státe postarej se.
Nic jiného není slyšet, jen státe postarej se, dej. Protože já jsem blbej.
A stát potažmo Andrejko dává.
To je ten pravý komunisnus!!!!!!!!

Průměrný počet slepic: 4.6 (17 hlasů)
Trvalý odkaz

k nedávné diskusi ohledně zrušení superhrubé mzdy
MinFin už přemýšlí jaká bude sazba daně po zrušení SPH mzdy, aby sekera nebyla tak veliká.
"V případě patnáctiprocentní sazby daně z příjmů zaměstnanců by výpadek příjmů do státního rozpočtu byl kolem 90 miliard Kč. „Něco z toho se vrátí na DPH, protože lidé s vyšší výplatou více utratí. Takže řekněme minus 76 miliard,” uvedla Schillerová. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard."

"Pokud rušíme superhrubou mzdu, měli bychom se nějak postavit i k solidární přirážce. Jediná cesta je progresivní zdanění. Nevidím důvod, aby vysokopříjmoví lidé platili 15 procent,” uvedla ministryně. Progrese by podle ní měla být výhodnější než dnešní efektivní zdanění, které je 20,1 procenta, ale vyšší než 15 procent. O snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění ministryně neuvažuje."

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/schillerova-planuje-progresivni-zd…

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Před pár dny jsem jí to tady poradil :o)))

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

je,že za vysokoprijmove považuje tu s padesátkou hrubého a ty se stovkou už za ty chudáky, kteří by měli mít vše zastropované aby nebyli trestání za úspěšnost

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Gaia (neověřeno)

Trvalý odkaz

stará, škaredá a hloupá, dobře byste věděla, že padesát je více, než sto.
My, chytří, mladí a krásní soudruzi to víme úplně přesně, že je to tak, jak píšu.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

A co když si na Kydy přišla Občanův nápad přečíst? Nebo někdo z jejího okolí, a pak jí poradil?

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

MUDr. Ivan David
3 hod ·

Řecko navrhuje, aby spor s Tureckem o námořní hranici rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Po sérii válečných manévrů v Egejském moři, kdy v červenci hrozilo vypuknutí horké války mezi Tureckem na jedné straně a Řeckem a Kyprem na druhé straně, nastoupili na scénu diplomaté. Kypr požádal, aby se role mediátora jeho sporu s Tureckem ujalo Rusko. Po úvodních telefonických konzultacích s oběma stranami nyní „pendluje“ mezi Ankarou a Nikósií ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Válku mezi dvěma členy NATO – Řeckem a Tureckem – se snaží diplomatickou cestou odvrátit USA.

EU opět selhala. Ve sporu dvou svých členů – Řecka a Kypru s Tureckem se vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell i Angela Merkelová – kancléřka Německa, které právě předsedá Evropské radě, postavili na stranu Turecka. Tedy země, která členem EU není. Brusel i Berlín opět předvedli, že EU není žádnou zárukou míru ani bezpečnosti členů EU.

Totéž platí o NATO jako organizaci. Zaměstnanci ústředí v Bruselu se nijak nepokusili zabránit střetu dvou členských států. Soudě podle jejich veřejných vyjádření je jejich jedinou starostí, aby při řešení sporu náhodou neuspělo Rusko. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis si včera veřejně stěžoval na chování generálního tajemníka NATO Jense Stolteberga. „Když jeden členský stát NATO vojensky napadá druhého člena nemůže Aliance zachovávat neutralitu, dělat „mrtvého brouka“, ani přihlížet tomu, jak země s větší armádou napadá početně slabšího spojence.“, řekl Mitsotakis řeckému webu el.gr.

Tento týden vyslal US prezident Donald Trump k jednání do Athén a Ankary zvláštního zmocněnce Nicolase Burnse (na prvním obrázku s řeckým premiérem). Jde o veterána americké diplomacie, který ve State departmentu působil již během studené války. Ve středu se Burns setkal s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem. Po několikahodninovém jednání, jehož součástí byla i videokonference s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, premiér oznámil, že Řecko navrhuje předložit spor o vymezení pobřežních vod a výhradních ekonomických zón Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu.

„Prezidentovi Erdoganovi jsem jasně řekl, že jsem vždy ochoten prodiskutovat jednu výjimečnou otázku, o které se domníváme, že máme s Tureckem, a to vymezení našich námořních zón v Egejském moři a ve východním Středomoří. Proto jsme prohlásili, že jsme ochotni pokračovat v rozhovorech, ale nemůžeme tak učinit pod hrozbou, ani se nedostavíme k vyjednávacímu stolu v pozici vydíraného. Výhrůžky porušením naší svrchovanosti jsem jasně odmítl.“, řekl Mitsotakis po jednání. Vzápětí podle libanonské agentury Al-Masdar dodal, že pokud se obě země nebudou schopny o námořní hranici vzájemně dohodnout, navrhuje Řecko, aby hranice vymezil Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

Ze strany Řecka jde o signál, že chce spor řešit mírovou cestou a nikoli válkou. Mezinárodní soudní dvůr je soudním orgánem OSN pro řešení sporů mezi státy. K tomu, aby soud mohl spor posuzovat je však nutný souhlas všech stran sporu. Tedy nejen Řecka, ale i Turecka, Kypru a Libye. Nárok na naleziště ropy a plynu u řeckých ostrovů a u Kypru si Turecko činí na základě dohody o vymezení námořních teritorií, kterou Erdogan uzavřel s mluvčím džihádistických milicí sdružených ve vládě národní shody (GNA) – samozvaným premiérem Faízem Al-Sarrádžem.

Jenže islamistické milice ovládají jen malou západní část Libye a nikoli poloostrov Kyrenaiku, která je ve správě posledního zvoleného libyjského parlamentu se sídlem v Benghází. Vojensky ji ovládá Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar. Vymezení mořského dna kolem řeckých ostrovů jako podmořského šelfu, vybíhajícího na jedné straně z Kyrenaiky a na druhé straně z turecké pevniny, které připouští Úmluva o mořském právu jako jednu z možností, je v tomto případě nepoužitelná. Sarrádž, který se premiérem sám prohlásil v exilu v Tunisu a nikdy neprošel žádnými volbami, prostě není oprávněn uzavírat smlouvy za tu část Libye, kterou nespravuje.

Už jen na tom, která strana libyjské občanské války je oprávněna zemi zastupovat u soudu, může ztroskotat snaha o přesunutí sporu před mezinárodní tribunál v Haagu. Řecko, stejně jako Kypr, Sarrádže jako legitimního představitele Libye neuznává. Sarrádže za premiéra dočasné vpády uznal pouze zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Ghassan Salamé. Za tento krok, k němuž ale podle Charty OSN nebyl oprávněn, se však musel „poroučet“ nejen z funkce, ale i z diplomacie. Egypt, který jej do OSN vyslal, ho zbavil diplomatického pasu a poslal do civilu. V GNA bojuje řada militantů z Muslimského bratrstva, které v Egyptě od moci odstavila armáda, jež v současné době v zemi vládne. Egypt je jedním ze spojenců maršála Haftara.

Samostatnou otázkou je, jestli by autoritu soudu bylo ochotno uznat Turecko, které soustavně porušuje mezinárodní právo. Smlouva Erdogan-Sarrádž totiž zcela ignoruje existenci řeckých ostrovů a Kyperské republiky. Podle úmluvy o mořském právu jsou kolem pobřeží Kyperské republiky a kolem každého z řeckých ostrovů dvanáctimílové teritoriální vody Kypru a Řecka, které se počítají jako „území“ těchto států. Dno od každého z řeckých ostrovů a od Kypru až na půl cesty k sousednímu státu – v případě Turecka směrem k Turecku je podle úmluvy výhradní ekonomickou zónou (VEZ). Těžit nebo provádět průzkum v nich lze pouze se souhlasem vlády státu, jemuž VEZ náleží. V místech, kde Turci nelegálně těží, tedy vlády Řecka a Kypru.

I kdyby se nakonec všechny strany sporu dohodly, že souhlasí s předložením problému haagskému tribunálu, tak to ještě nemusí být cesta ke konečnému vyřešení sporu. Rozsudky Mezinárodního soudního dvora totiž nejsou nijak vymahatelné, pokud s nimi všechny strany sporu nesouhlasí. Za příklad bezzubosti soudu lze uvést spor Nikaragua versus USA. V roce 1985 obě země souhlasily s tím, že soud bude řešit americké zaminování nikaragujských přístavů a finanční i zbraňovou podporu nikaragujských paramilitárních jednotek Contras, které teroristickou formou bojovaly proti legální vládě. V roce 1996 dal soud dal zapravdu Nikaragui, když zaminování jejich přístavů letectvem USA prohlásil za porušení mezinárodního práva v oblasti námořního obchodu. Podporu Contras označil za porušení svrchovanosti Nikaragui a zasahování do jejich vnitřních záležitostí, které je neslučitelné s Chartou OSN.

Nikaragua se však od USA nikdy nedočkala odškodného za zmařené obchody, které se nemohly uskutečnit kvůli neprůjezdnosti přístavů. Ani úhrady nákladů na jejich odminování. Vláda USA prohlásila, že s rozsudkem nesouhlasí a odmítla jej splnit. Když si nikaragujská vláda na neplnění rozsudku stěžovala v OSN, velvyslanec USA jako stálý člen Rady bezpečnosti samozřejmě vetoval rezoluci zaměřenou proti zemi, jíž zastupuje. Soudci v Haagu jsou si slabosti této instituce dobře vědomi. Verdikt v cause USA vs. Nikaragua, v němž dali za „na celé čáře“ za pravdu Nikaragui, je výjimečný. Většina rozsudků je formulována tak, aby obě strany mohly tvrdit, že spor neprohrály. Lidově řečeno, „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“.

Trapnou zkušenost s tímto soudem udělalo o bývalé Československo ve sporu s Maďarskem o vodní dílo Gabčíkovo-Nagymaros. V roce 1977 sjednaly obě země smlouvu o vybudování soustavy přehrad na Dunaji, které měly bránit povodním, a zvýšit splavnost řeky a umožnit výrobu elektřiny. Československo během 80. let postavilo přehradu u slovenského Gabčíkova. Maďarsku, které s ekonomickou transformací a přechodem na kapitalismus začalo již polovině 80. let, však došly peníze mnohem dříve a stupeň v Nagymaros nepostavilo. V roce 1989 Maďarsko od smlouvy odstoupilo. V roce 1990 maďarská vláda dokonce požadovala, aby Československo zbouralo již téměř hotovou přehradu, která je nakonec menší než původně plánovaná, aby se vešla jen na slovenské území. Těsně před rozpadem federace došlo k dohodě s Maďarskem o předání sporu do Haagu.

Soudci Mezinárodního soudního dvora nakonec v roce 1997 rozhodli, že Maďarsko nebylo oprávněno smlouvu vypovědět a požadavek na zbourání Gabčíkova zcela odmítli. Zároveň však nenařídili Maďarsku dostavět přehradu v Nagymaros i když konstatovali, že její absence poškozuje jako Slovensko, tak i Rakousko. Sporné strany pouze vyzvali, aby se „nějak dohodly na řešení“. Slovenská i maďarská vláda označily verdikt, který nic nevyřešil, za své vítězství.

Gabčíkovo dodnes stojí a funguje, i když v omezeném rozsahu a s menším výkone výroby elektřiny. V Nagymaros výstavba žádné přehrad dodnes ani nezačala. Před 2 lety se tehdejší premiéři Robert Fico a Viktor Orbán sešli a dohodli se, že se jejich zmocněnci pokusí po letech dohodnout, jak naplnit výrok soudu. Tím to ale prozatím skončilo.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Řecko navrhuje, aby spor s Tureckem o námořní hranici rozhodl Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.

To si vybrali ty pravý. Aby nakonec nemuseli vypít číši bolehlavu přímo před soudcem.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

v Jašově mají koroñáka 3 jeptišky a kněz.

Průměrný počet slepic: 3.8 (8 hlasů)

V Applekově v kostele
rozmístili postele
místo tvrdých lavic,
teď tam byly navíc.
Přinesla tam svině ňáká
kvalitního koroñáka;
farář kašle, chrchlá
jeptiška neprchla
při mši z jeho dosahu
nadechla se obsahu
roznesla to mezi sestry
a teď mají život pestrý.

Průměrný počet slepic: 4 (16 hlasů)

Místní svatí vyhlásili nějaký - nevím - jaký - náboženský svátek.
Jelikož nějakým nařízením - opět nevím, jakým, bo kostel není tou jedině správnou putykou, do které bych chodil pravidelně - bylo zakázáno shromáždění ve velkém farním kostele u rynku, místní horlivci se rozhodli to řádně roztočit v kostele poněkud menších rozměrů, který je u Alžbětinek - u místního kláštera.
Odbočka
Jelikož je dnes doba poněkud tvrdšího rázu, soudružky řádové sestry musejí jet jak motorové pily, aby se nějak uživily. Tudíž fungují v klášterním špitále, který se postupně předělal na klášterní starobinec, bo to sype o hodně víc.
Konec odbočky
Tak - a všichni svatí za živa naběhli na tu slávu do pidikostela, aby tam na sebe mohli řádně chrchlat. A to nejen řádové bratřičky, které tam dávají k dobrému kostelní hity, ale i delegace z místního mužského pěveckého sboru v počtu asi padesáti kusů, zvaného Gorol, v němž se povinně ukazují všichni zdejší "jedině správní" Polocy z Jašova a přilehlého okolí, po "gdo něšpjyvo, nima polok".
Jenže ten byl shodou okolností krátce předtím v Ojčyznie (Pšonkostánu), konkrétně v nedaleké Wisle, odkud si soudruzi pěvci dotáhli suvenýr loňskou číslovkou na konci.
Došlo k tomu, k čemu dojít prostě muselo. Když se nemohli místní křížit s bratřičkami, vyslali ke křížení alespoň své bacily.
Výsledek - necelá čtyřicítka nakažených bratřiček, více než dvacka sklerotických dědků a babek - pardon - klientů a okolo čtyřicítky polských ptáčků zpěváčků - Gorolíčků.
Kvalifikovaný, avšak přísně tajený odhad Staré Jahody po prostudování VŠECH dostupných pramenů, doplněný Targusovou korekční konstantou - asi tak jedno sto pade kousků.
Na díru s pěti tisíci guralských mamlasů slušná darda.

Průměrný počet slepic: 3.9 (8 hlasů)

Ač tvrdí, jak pečují do roztrhání těla, pobírají dotace na "účelně zřízená pracovní místa", na "veřejně prospěšné práce", na socko a zdravko. Takže ta pracující těla asi nebudou tak úplně jejich.
Plus samořejmě na socpéči.
Šikulky...

Průměrný počet slepic: 4 (8 hlasů)

roztrhání těla pracují, akorát ty chechtáky fičí zcela jinam, než by normální člověk čekal...
Njn. nová doba, host vyhazuje vrchního, však to znáte...

Btw. A to jsou tady mezi námi gorolíčky takoví, kteří tam chodí dělat zadáčo, přestože co se týká majetku, mají totální hovno. Prostě ideály je nepustily ani v předdůchodovém věku...

Průměrný počet slepic: 4.2 (6 hlasů)

Čínskej netopýr s virem přiletí v září.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

kdeco

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Místo toho,co bylo myšleno USA.že sankce donutí a Rusko padne na kolena,tak to Rusko pomohlo.
To je právě to,že Rusko si může dupnout,kdežto naše republika musí poslouchat.
Jak už jsem psal,naše kvalitní potraviny se vyváží a dováží sajrat ze západu.
Vidím to občas,přímo Italský kamion nakládá vykrmené býci.Vyváží se mléko,obilí,slad i ty Vodňaské kuřata.
Pak se řekne,že musíme dovážet tolik a tolik masa,musíme,když to naše jde ven.
Kdo to dělá ve velkém,snad nemusím napovídat.

Průměrný počet slepic: 2.5 (8 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

na Babiše fakt hodit nemůžete. Tohle vám nesežere ani pražská kafírna...

Průměrný počet slepic: 4.9 (9 hlasů)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Embargo pomáhalo aji nám a zdebilizovaní cizáci měli z teho škodolibou radost. Na počítače za dva miliony ale bylo.

Průměrný počet slepic: 3 (1 hlas)

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vyvezou dvě kuřata a dovezou dvě vejce. To taky de, za Babiša. Zvýší to hádépé na keré si může zatnout větší sekyru na blboňské futro. A ani se nemusí nikoho ptát. Totálanálfekál humus do kriminálu.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Omlouvám se
ale pro mne Vlk dneska za jedna a tam mu to sdělit nemohu
===
a ještě že k nám dorazí ten Pompejo možná i s Cézarem
třeba ten odstaveček vlčákovi objasní
:-)))

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)

In reply to by Tony (neověřeno)

Trvalý odkaz

Sice mi chyběl obligátní Babiš, Svědkové Milošovi a volič Kobliha,
ale právě proto tenhle článek nemá chybu!

Však ho také jeho spolubojovnící z Elfích chvilek pro demokracii potrestali stovkami záporných bodů.
Škoda že se starý Vlk probouzí tak málokdy.
Ale souhlasím, že dnes nemá chybu a je mimořádně plnotučný.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/08/07/bejrut-vybuch-libanonska…

Průměrný počet slepic: 3.8 (10 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

jsem tahle ta dobrá duše, dal jsem vám pět kur za Svědky.
Jsou věru velmi řídké chvilky, kdy mé ego rytmicky osciluje mezi dvěma extrémy - smíchovým záchvatem a bezmocnou, slepou zuřivostí, že je někdo jiný ještě chytřejší, ještě mladší a ještě krásnější, než já.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nemění své názory za třináct stříbrných.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Jen blbec nemění své názory, a už vůbec né za TŘINÁCT stříbrných.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

propil - pardon - výhodně směnil za nápoj povznášející ducha.

Zatím bez slepic

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

nad tím, co má být na tom článku vynikajícího.

Ani písmeno o protilibanonských sankcích, ani písmeno o masakru v Sabra-Šatíla, ani písmeno o okupaci jihu Libanonu Izraelem, nic o permanentních izraelských provokacích, nic o vraždách libanonských politiků a podnikatelů, páchaných sionisty po celém světě (např. Švédové o tom vědí své), nic o tom, že Libanon se ujal 1,5 milionu syrských uprchlíků, ani písmeno o tom, že zrovna Palestinci (jejichž existenci Vlk popírá) jsou po Libanoncích druhý nejkřesťanstější národ na BV; a mnohé další.

Ten článek není vůbec vynikají. Je naopak velice tendenční; konvičkovci, eurábie nebo něco podobného by ho ovšem směle líplo na titulku.

Průměrný počet slepic: 4.4 (8 hlasů)

čím je článek tak vyjímečný.
Proč?
Že je část historie v článku vygumovaná?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)