Šifrinův Bůh synergie

Autor
Štítky

Jiří Šifrin je mladý muž (asi 55 let), Čech, vysokoškolák (VŠ technického směru). Na Svobodném vysílači s ním po vydání jeho knihy udělali dva zajímavé rozhovory: https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-06-09-jiri-sifrin-buh-synergie_-nova-kniha-o-stalinovy/ , https://www.svobodny-vysilac.cz/2019-06-30-jiri-sifrin-_-buh-synergie-2-druhe-predstaveni-knihy-o-stalinovi/ na téma Stalin a Rusko. (Rozhovory nezačínají hned na začátku vysílání, ale až za nějakých 10 minut.)

Šifrinova kniha "Bůh synergie" je o Stalinovi a Rusku. O Stalinovi se v mediálním prostoru hovoří vesměs negativně. Začalo to projevem Chruščova v roce 1956. V Rusku si ale většina lidí Stalina cení. Tento rozpor je dobře známý - občas slyšíme povzdech: "Co to ti Rusové s tím Stalinem pořád mají?"

Šifrin se snažil této záhadě přijít na kloub. Zjistit, co byl Stalin vlastně za člověka. Nejdříve četl u nás dostupné knihy, ale brzy zjistil, že se na ně většinou nedá spolehnout: obsahují polopravdy, nepodložené legendy, nesmysly i zřejmé lži. Začal proto procházet ruské archivy, četl paměti lidí, kteří se se Stalinem běžně stýkali - generálové, konstruktéři, ředitelé velkých podniků, ale i knihy některých současných ruských autorů.

Publikace, která by obsahovala tak věrohodný a konzistentní obraz Stalina a celé jeho doby a tak rozsáhlý a ověřený soubor faktů o Rusku/SSSR za Stalina jako "Bůh synergie" u nás neexistuje. Možná neexistuje ani v Rusku.

 

Kniha začíná (str. 13-32) základními pojmy důležitými pro Rusko: Počasí a jeho vliv na zemědělství, Rolníci, Kulaci, Nevolnictví, Ruská duše, Vojenská doktrína. Chceme-li znát něco o počasí a zemědělství v Rusku, můžeme si přečíst třeba krásnou knihu Tichý Don (1300 stran). Tady to máme na třech stránkách.

Jak Šifrin porovnával různé zdroje, třídil informace a hodnotil jejich důvěryhodnost, tak se mu postupně začal rýsovat nejvíce pravděpodobný obraz Stalina: Byl to génius, který o několik hlav převyšoval své kolegy v politbyru. Když se někde něco zadrhlo, usměrňoval odpovědného člověka nebo to převzal sám.

Byl schopen si udělat jasno v oborech, které zrovna řídil. Studoval vysokoškolská skripta pojednávající o tématech, o kterých předtím nic nevěděl. Konzultoval konkrétní - často technické - problémy se špičkovými specialisty. Po odborné stránce s ním nikdo z jeho kolegů nebyl schopen držet krok. Věděli to, respektovali ho. Podobně hovořili o Einsteinovi jeho kolegové z laboratoře fyzikální chemie.

Když bolševici převzali v roce 1917 moc, bylo Rusko v katastrofálním stavu. Rolníci tvrdě vysávaní kulaky, elity bránící za každou cenu současný (a neudržitelný) stav, průmysl na nízké úrovni, 80% negramotných ... Chaos. Válka.

Lenin prosadil uzavření separátního míru a Rusku se trochu ulevilo. Situace byla ale stále katastrofální. Řídící struktury nechtěly s bolševiky spolupracovat. (Pověřený bolševik přišel do banky, a vrátný ho vyhodil.) Navíc bolševiků nebylo ani 50 tisíc. To bylo velmi málo na tak velikou zemi. Brali skoro každého, kdo se k nim chtěl dát. Lidi chytré, pracovité, ale také líné, kariéristy a někdy i nepřátele.

Jen tak pro vaši představu:  "Máte průmyslovku?" - "Ano." - "Budete mít na starosti dopravu v Jihomoravském kraji." ... "Vy jste kuchařka?" - "Ano." - "Budete se starat o zásobování Neratovic potravinami." ... "Ty jsi zloděj?" ... "No, dobře. My tě pustíme z basy, ale už nesmíš krást. Rozumíš? Budeš dohlížet na opravnu vagonů."

Bolševici doufali, že ten slušný a pracovitý zůstane slušným a pracovitým. Že tomu línému zachutná práce. Že ten, co krade, už krást nebude. (Nebo aspoň ne moc.) A tomu špatnému se zalíbí být dobrým. Kupodivu měli často i pravdu.

Ani v ústředním výboru strany to nebylo lepší. Byla tam řada lidí, kteří se snažili prosadit různé zájmy. Nejvýznamnější byla skupina kolem Trockého. Jejich snahou bylo prosadit, aby Rusko zažehlo celosvětovou marxistickou revoluci. A shořelo v ní. Tomu se Lenin Brest-litevským mírem vyhnul. Stalin v průběhu doby tak různě manévroval, dařilo se mu své oponenty vyšachovávat a zvyšovat suverenitu Ruska - tedy nyní už Sovětského Svazu. (Šlo mu to lépe než nyní Putinovi, protože se mohl opřít o státní ideologii.)

Jak se blížila válka, začala být přítomnost zrádců ve státním a stranickém aparátu příliš velkým luxusem. Klíčovým okamžikem bylo plenární zasedání ÚV VKS(b) konané od 23. února do 5. března 1937. Existuje z něho podrobný zápis. Šifrin ho celý přečetl a prostudoval (!!!). Píše o tom na stránkách 177 až 201. Jsou tam zajímavé detaily.

Něco jako: Řečník v sále čte svůj referát. Ostatní poslouchají. Najednou se někdo zvedne a povídá: "... ale když jsme tenkrát byli ve výčepu, tak jsi říkal něco jiného." V sále se smějí, řečník na to něco řekne nebo mlčí.

Pachomov hovoří. Má problém. Neví, co s parníkem Rykov. (Rykov - člen Ústředního výboru - byl odveden NKVD na vyšetřování.) Ostatní se smějí. "Tak ho potop!", volá někdo.

Šifrin podotýká, že mu to dění na zasedání připomíná povídky Šimka a Grossmanna. To je dobrý postřeh: Ty jejich povídky jsou totiž odkoukané ze života. Realita tenkrát často vypadala ještě divočeji. Znám to.

Podle jeho vlastních slov to byl právě tento záznam, který mu umožnil pochopit a orientovat se v tom, jak to fungovalo v sovětské společnosti té doby. Řekl bych, že to rozhodující pro něho nebyla prostá fakta, která četl, ale něco jako "citové naladění" na atmosféru té doby.

V každém případě je naprosto jasné, že v takovémto společenském prostředí se diktátor vyskytovat nemůže. Prostě nemůže: Při prvním náznaku, že si chce něco vynucovat, by se někdo zvedl, a stačilo by pár vhodně volených slov a už by se smál celý sál. To by byla "diktátorova" společenská smrt. Už by se s ním nikdo nebavil. Tak to chodilo.

Závěrečné usnesení bylo odhlasováno většinou přítomných. (O důležitých věcech se vždycky hlasovalo.) Čistky, které následovaly, vedl Ježov, malý postavou. Byli v nich zlikvidováni zrádci, ale zřejmě také i lidé pouze neschopní. Ono se to někdy těžko pozná.

I tak ve vedení Sovětského Svazu dost zrádců zůstalo. Dobře to bylo vidět na začátku války. Třeba letectvo: část ho vůbec nedostala rozkaz vzlétnout! A tak Němci spoustu ruských letadel zničili přímo na zemi. Taková ostuda!

Co říci závěrem? Je obecně známé, že za Stalina se Rusko ze zaostalého, zemědělského impéria stalo suverénní, soběstačnou, průmyslovou velmocí. Tím, co zůstávalo jaksi v pozadí, byla skutečnost, že se také zlepšoval život běžných lidí. Nejen materiálně. Lidé začali cítit, že před sebou mají perspektivu. Nadaným dětem - bez ohledu na původ - se otevřela cesta k vyššímu vzdělání. To bylo dříve nemyslitelné. Obratný nedostudovaný kněz Stalin pod pláštíkem marxismu-leninismu systematicky budoval společnost pro lidi. Asi to bylo smyslem jeho života.

Stalinovi následovníci v čele Sovětského Svazu pootočili kormidlem a tak jsme mohli na vlastní oči sledovat postupnou degradaci a nakonec i rozklad tohoto státu.

Dnes (duben 2020) už je zřejmé, že bude nutné přehodnotit různé "nezpochybnitelné pravdy". Šifrinova kniha, která se snaží pravdivě vykreslit Stalina a jeho dobu, je vykročením v tom správném směru.

 

Z tiráže knihy:

Jiří Šifrin: Bůh synergie

Vydáno v r. 2019 vlastním nákladem autora, 448 stran

Doporučená cena 420 Kč

Objednávky: redakce@pospolne.cz

ISBN: 978-80-270-6368-0

(Knihu lze zakoupit i u některých knihkupců - viz třeba www.heureka.cz .)

Yokerův komentář: 

Já se za odborníka na Rusko a Stalina nepovažuji, ale vím leccos. Moje názory jsou blízké Šifrinovým. Konečně z recenze je to určitě patrné.

A co jsem se dozvěděl nového? Jsou to spíše upřesnění toho, co jsem již věděl. Cenný je třeba takový ten ucelený pohled na toto období Ruska/SSSR, tedy první polovinu 20. století. Člověk většinou čte nebo přemýšlí o kratším období - třeba o občanské válce, ruských legiích, kolektivizaci a podobně. 

Na jednom místě se Šifrin zarazí a říká něco jako: "My jsme se soustředili na to, co koncem první světové války a za občanské války probíhalo ve městech. Ví se o tom dost. Ale 80% lidí žilo na venkově. A o tom víme málo. Skoro nic. A ani se nic nedozvíme, protože v archivech to není." - Já jsem to věděl také, ale v plné míře jsem si to uvědomil teprve když to Šifrin řekl.

V jednom z těch dvou rozhovorů na Svobodném vysílači Šifrin dostal otázku: "A jak to, že vyhráli bolševici, když tam v Rusku byly další silnější a početnější strany?" A odpovídá: "Víte, já si myslím, že to bylo proto, že bolševici nejméně terorizovali civilní obyvatelstvo." Pár slov a člověk najednou cítí, že to je ono. (Šifrin je nejen chodící encyklopedie, ale o věcech i opravdu hodně přemýšlí.)

To nejpozoruhodnější se skrývá na konci knihy: Poslední fotografie na poslední stránce. Její titulek zní: "Starostlivý otec Nikolaj II. se synem hemofilikem Alexejem Nikolajevičem řežou dříví ...". Rusko, zkrátka, má svá tajemství, která si střeží. A my, i když se takové tajemství dozvíme, tak stejně nevíme, co vlastně znamená ...

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (94 hlasů)

Komentáře

Možná o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" třeba na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel....no, nejspíš je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

Možná o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" třeba na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel....no, nejspíš je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Možná o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" třeba na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel....no, nejspíš je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Možná o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" třeba na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel....no, nejspíš je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Možná o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" třeba na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel....no, nejspíš je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Možná o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" třeba na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel....no, nejspíš je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Nejspíš o tom neví ani oni sami. Možná je měli "odjet" na Mars, tam by je nikdo nikdy nenašel... no, asi je nikdo nikdy nenajde ani na tom Zélandu :-(

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Alice (neověřeno)

Trvalý odkaz

za ne duplicitu, ale 10ticitu(?). Opravdu nevím, jak se to mohlo stát. Všem přeji dobrou noc.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

In reply to by Alice (neověřeno)

Trvalý odkaz

chtělo by možná chvilku počkat, než znovu klikat na odeslání; někdy to chvíli trvá, než je "příkaz" odeslán a objeví se na skle ... ale jinak dobrý.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

Děkuji za reakci. Na mou duši jsem právě to, co popisujete neudělala. Napsala jsem reakci, odeslala a odpojily se mi celé Kydy. Tak jsem je znovu otevřela, abych zkontrolovala výsledek, nic tam nebylo. Napsala jsem to tedy znovu (naštěstí to bylo krátké), jen s titulkem Ládik (namísto Skripalovi) a znovu odeslala. Když jsem se vrátila na stránku, přímo před očima to naskakovalo - nepříjemný pocit, zastavit to nešlo :-)))

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Děkuji tímto Yokerovi, že sem dal tento ohlas. Jak jsem tak procházel zdejší poznámky, vidím, že hodně lidí sice uznává 'zásluhy' Stalina, ale vidí je za cenu mnoha životů a tak jeho 'zásluhy' zpochybňuje. Dovolím si k tomu poznámku:
Ty představy o počtech mrtvých jsou zcela nesmyslné. Ve své knize jsem provedl dosti podrobný rozbor a ty mrtvé docela pečlivě spočítal: Za období 1897-1953 nepřirozeně zemřelo asi 40-55 mil. lidí. Podíl bolševiků na tom je tak do 2 mil. - a to jde především o dílo trockistů.
Mimoto zde je taková zajímavá soukromá studie, o které se nepovídá (já se o ní dověděl před několika měsíci) - jistý člověk, jehož otec seděl jako obyčejný kriminálník a synovi potom vyprávěl o 'politických', provedl ve svém okolí sondáž - zasahující přibližně 10000 lidí. NIKDO z jejich předků NESEDĚL za politické trestné činy. Ve své knize uvádím, že část mých předků je ze Sovětského svazu - a také NIKDO Z NICH za politické činy NESEDĚL. Kromě toho jsem se o tomto bavil s jedním ruským diplomatem, pocházejícím z bývalé sovětské vrchnosti (jeho otec byl za Brežněva členem ÚV KSSS a nějakých stranických orgánů). Ani on se nehlásil k tomu, že by někdo z jeho předků bručel za politické trestné činy. Matematická statistika v takovém případě je zcela mimo jakékoliv meze, ať už uvažujeme o 60 miliónech, nebo 1 miliónu popravených, nehledě na ty, co jenom bručeli. Toto vše je prostě od začátku do konce vylhané. Je otázkou, kolik tam bylo skutečně popravených, zkusme tzv. Velkou Manipulaci, pardon Velkou čistku: Něco byli vyšší straničtí funkcionáři, něco inteligence a něco diverzanti. Výše uvedené šetření ukazuje, že dohromady jich nejspíš nebylo ani 50000 (i to je mimo pravděpodobnost vyplývající z výšeuvedeného šetření), z toho velká část museli být zahraniční diverzanti, kteří v SSSR neměli příbuzné.
Co se týče důvodů tohoto lhaní, zatím mohu doporučit pouze tuto svoji knihu, ale chystám a chci vydat překlady, kde toto bude vysvětleno podrobněji.
(Jo - a děkuji Yokerovi za toho 'mladého muže' před důchodem...

Průměrný počet slepic: 4.8 (24 hlasů)

za zajímavé info.

Průměrný počet slepic: 4.7 (7 hlasů)

Trocký byl ve vyhnanství od roku 29. Takže pak Stalin všechny propustil? Nebo jen přestali umírat?

Kam zmizeli všichni ti zajatí němečtí vojáci?

Solžčenicin (a další) byl podle vás zloděj nebo vrah? Nebo na vojně padělal směnky?

Proč se lidi báli NKVD, když nikoho kvůli politice nezavírali?

Jaktože ti hodní hoši z NKVD nebyli zhrozeni z naší krvavé StB, která nějaké ty pracovní tábory provozovala a sem tam tam někdo umřel?

Kdo tedy pročistil Rudou Armádu?

Nepřekrucujte to. Zásluha je zásluha a nezpochybňuje ji, že je vrahova. Spíš vy působíte, že vám to nejde dohromady.

Lindbergovi taky nikdo neodpáře první přelet oceánu, i když pak podporoval nácky. Lidé jsou rozporuplní.

Průměrný počet slepic: 2 (14 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Je to prosté: Vy byste za vrahem šel? Pochybuji. Tak to neházejte na jiné. Oni totiž uvažují stejně, jako já, nebo Vy (to je ostatně úvod knihy). Ostatně já sám původně měl Stalina za darebáka, ale čím více jsem ho studoval, tím méně bylo mrtvých, více zachráněných (mimo jiné 8 mil. Čechů...) a já ho začal opravdu obdivovat. Ale můžeme to zkusit (zatím na to nikdo neměl koule) - přečtěte si moji knihu a potom zkuste něco z toho, co jsem napsal, vyvrátit.

Průměrný počet slepic: 5 (14 hlasů)

In reply to by Šifrin (neověřeno)

Trvalý odkaz

Samozřejmě, že bych za určitých situacích šel i za vrahem. Nebuďte tak binární.

I ve vrazích jsou rozdíly. Taky bojová morálka prudce vzrostla, když Rusové dobyli nějaké území zpět a viděli, co tam Němci dělají. Pak už bojovali za sebe a svou zem a ten Stalin jim nepřipadal tak strašlivej.

I Churchill to vysvětlil docela jasně. Kdyby Hitler vtrhl do pekla, tak se spojím s ďáblem.

Samozřejmě, že byl Stalin v lecčems i obdivuhodnej. Přechytračit jeho konkurenty nebylo jen tak něco. To se přeci nijak nevylučuje s tím jak používal násilí. Celou historii lidstva mocní dělají obdivuhodné věci a mordují nevinné včetně svých příbuzných.

Nevidím, proč by zrovna Stalin měl být vyjímka.

Když mi dáte peníze na to, abych tím mohl několik let ztrácet čas, ověřováním všech detajlů, tak klidně.

Problém je, že zatímco si za Stalina někteří polepšili, tak jiní si pohoršili. I tady si někteří polepšili a mají z toho osypky, když se jim to připomene.

U nás jsme si za soudruha Stalina silně pohoršili a můžete pořád mluvit, hovno to znamená.

Ale jak říkám. Dejte prachy a půjdu to ověřovat.

Průměrný počet slepic: 1.8 (13 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Máte drobný problém: Stalin byl zbožštěn ještě před válkou, odhaduji tak okolo roku 1935-6. Proč? Válka to nemohla být.
Co se týče 'jít za vrahem' - dost o Vašem tvrzení pochybuji. Zkuste si představit: byl jste doporučen jako 'mladý kádr' do ústředí. Přijdete tam jako ucho, dostanete práci - a po čase si všimnete, že třeba ten ze sousední kanceláře zmizel - kam? Zvěsti musely být (horší než skutečnost) a tak se dovíte, že například 'nařízením nejvyšší autority byl popraven'. Víc nevíte. A dostanete jeho práci - co budete dělat? Dělat, že o tom nevíte? Ostatně - pozor - pokud říkáte, že byste s vrahem spolupracoval, patříte do kategorie Stalinem tehdy označované jako 'prokletá kasta'. Nadřízený Vám nakoukne do dveří a řekne: "Hele, dole je auto s lidma určenýma na popravu. Jdi a vyřiď to." Byli tam takoví, co to skutečně 'vyřídili'. Ti skutečně skončili na popravištích - právě za toto. Stalin byl tím, kdo toto proklel. Proč k tomu došlo a kdo za tím stál? Přečtěte si to, máte to v mé knize bez námahy.
A vůbec - proč bych Vám dával prachy? Mě je také nikdo nedal, já na tom dělal po večerech místo televize. Zkuste to taky tak.

Průměrný počet slepic: 4.8 (15 hlasů)

In reply to by Šifrin (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo, propaganda jela natvrdo, ale válka změnila kontext.

Proč pochybujete. Vy snad za ním nejdete?

Já bych nikdy nebyl doporučen jako "mladý kádr" do ústředí. My jsme třídní nepřátelé. Konec.

Já vám tady nepíšu žádné teorie a co by kdyby.

Já vám píšu, jak to bylo.

Za vrahem bych šel bylo ve smyslu střílet nácky, na frontě. Ne mu držet nějaký díté k podřezání.

Všechno překrucujete. Jak říkám. Jste binární. Nedá se věřit vašemu úsudku.
-

Proč? No protože jste stalinista a ty prachy jste nám ukradli. Vy stalinisti. Ještě porád není daný do pořádku, co lidi jako vy udělali v padesátejch letech. - Třeba.

Protože vy po mně chcete, abych dokazoval, že nemáte pravdu. Mám jiný věci na práci než vyvracet všechny nesmysly, co si kdo po světě vymyslí, ale i to jsem dělal, takže když z toho budou prachy, tak proč ne. - Zaplaťte si to.

Když neplatíte, tak si najděte někoho kdo nemá, co na práci. V ÚSTR najdete dost magorů vašeho formátu. Je to bude bavit, jsou dobře placeni i z mejch dani. Tam najdete kamarády na tuhle zábavu.

Průměrný počet slepic: 1 (14 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Propaganda jela houby na tvrdo - dnes je situace podstatně horší.
Sakra - byl jste prostě někam doporučen, můžete si třeba při Vašich preferencích představit do úřadu gauleitera v Berlíně. Na ideologii nezáleží. U těch Němců to je tedy složitější - Goebbels dokázal zázraky a Němci až do konce války byli zblbnuti (navíc německé elity vlastně neviděly mrtvé okolo sebe - na rozdíl od toho, jak se to vykládá o SSSR) - jenže Vy jste ukázkou toho, že dnes to je podstatně horší.
Píšete pouze o Vašich představách - toto vše Vám do hlavy napumpovali ideologové a prakticky nemá oporu ve faktech.
My stalinisté jsme vám ukradli prachy? Ale jděte. Pokud se řadíte k buržoazii, tak vy jste je napřed pokradli lidu (po liberalizaci společnosti) a potom si je lid (tedy jejich část v investicích) vzal zase zpět.
A Ústav Státních TRafik? Vždyť to právě je sebranka ideologů, co se snaží celému lidu vymývat hlavu. Manipulátoři vědomím. A právě i Vy i já si tu bandu platíme.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Chrchel sa s Diablom spojil dávno pred tým, ako Hitler skončil v pekle. Kydať na Stalina a obdivovať Chrchla, tak to nie je gól do vlastnej brány, ale rovno knokaut vlastného brankára.

Průměrný počet slepic: 4 (1 hlas)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Lindberghovi odpáře první přelet Atlantického oceánu každý, kdo trochu studuje historii a ví něco o Alcockovi a Brownovi osm let před Lindberghem...

Zatím bez slepic

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

To, že Trockij byl od roku 1929 ve vyhnanství neznamená, že v Rusku nezůstali jeho soukmenovci. Stalin v té v době a i do své smrti neměl ABSOLUTNÍ moc. Byl obklopen dravci - trockisty, kteří čekali jen na jeho chybu, aby ho mohli nahradit. No a protože neměl absolutní moc, nemohl jen tak propustit lidi z gulagů.
Podívejte se na Zemana. Je to prezident republiky, ale je v situaci, kdy prostředí v republice je ovládáno liberály. Každý jeho krok je pod drobnohledem médií a liberálů. I kdyby 100 x krát chtěl udělat některé věci, které by republice prospěli, musí v tomto prostředí lavírovat a dobré věci protlačuje jen velice těžce.
To samé Stalin, obklopen trockisty a šéfy gulagů, kde ani jeden nebyl přívržencem Stalina (vesměs to byli lidé jednoho etnika, jakým byl Trockij - Bronštejn a jejich cílem bylo zničit ruskou inteligenci, která by mohla svými znalostmi pozvednout zaostalé Rusko), nebylo v moci samotného Stalina s tím něco udělat. Když ta možnost přišla, udělal to. Člověk, který tuto agendu vedl, Ježov, byl popraven. Taktéž šéfové gulagů a jejich přisluhovači. Co se týče počtu popravených, za dobu od roku 1922- 1938 zemřelo v gulazích kolem 750 tisíc lidí. Říkám zemřelo, protože se umíralo i z jiných důvodů, než popravami. Viděl jsem na vlastní oči dokument, kde bylo toto vyčíslení po letech. Měl jsem ho i vyfocen, bohužel notebook, v kterém jsem měl tyto dokumenty mi byl ukraden.
Nedá se ale říct, že čistky v armádě v letech 1935-1938 by byly nedůvodné. Bylo odhaleno velké spiknutí generála Tuchačevského, který byl britským agentem (zverbován na základě kompromatu pořízeného při návštěvě Německa). Cílem spiknutí bylo Rudou armádu přivést do stavu nezpůsobilého postavit se na obranu země, což se začátkem roku 1941 potvrdilo. I když Stalin vydal 18.6.1941 rozkaz na plnou bojovou pohotovost, do posádek přišel rozkaz sundat z letadel výzbroj a vyčerpat pohonné hmoty. Vojákům taktéž nebyly vydány náboje do zbraní a další diverzní akce. Jediný generál (jestli se nemýlím Zacharov) se tomu nepodvolil a jediný přivedl své vojáky k plné bojové pohotovosti. Taktéž svůj úkol splnilo námořnictvo, které v první dny války neztratilo žádné plavidlo a statečně bojovalo.
Co se týče Solženicina. V první řadě to byl kriminálník a lhář. Jak se vůbec dostal do vězení? V těžkých bojích 2.sv. války kolem roku 1944 začal přemýšlet nad tím, jak se dostat z fronty. Začal psát protisovětské a proti stalinské pamflety a ty rozesílal známým a na frontě působil mezi vojáky destruktivně, co se týče vojenské morálky. Odsouzen byl v roce 1945. Nebyl ale poslán do žádného gulagu, jak se nás snaží přesvědčit, ale byl poslán do uzavřeného výzkumného konstrukčního ústavu, kde pracoval (vzhledem ke svému vzdělání) jako konstruktér. Tam se mu nelíbilo a odmítal pracovat, tak ho v roce 1950 odeslali do Kazachstánu. Tam pracoval jako účetní. Takže žádné těžké práce. Po příchodu Chruščova k moci byl rehabilitován.
Sám přiznával, že jeho kniha Souostroví gulag, je jeho fikce. Tudíž celá kniha je BELETRIE a ne DOKUMENT. Vzpomínky, které tak popisuje se nedají ověřit, taktéž jako se nedají ověřit osoby, které mu měli ty vzpomínky vykládat. Počet popravených je doslova vycucán z prstu. Za jeho poplivání vlastní země se mu západ odvděčil Nobelovou cenou. Už jen tenhle fakt napovídá, v čích službách pracoval. Trockisté jsou mezi námi dodneška a snaží se ze všech sil zničit i naši státnost a náš národ. Vy Cmoude, jste jedním z nich, i když si to sám neuvědomujete a pracujete v jejich zájmu.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

In reply to by Rusofil (neověřeno)

Trvalý odkaz

Povedlo se mi najít archivní dokument množství odsouzených k smrti v gulagu v letech 1937-1938 a od 1939- 1953. Pro ty kteří neumí rusky: v letech 1937-1938 odsouzeno k smrti 745220 přičemž se jedná o všechny, tj. i obyčejné kriminálníky. V letech 1939 - 1953 54235. Takže celkem necelých 800 000 tisíc za 17 let. Kde jsou ty Solženicinovy miliony? Archivní dokumenty přikládám.
http://mtdata.ru/u20/photoEBFF/20556318115-0/original.jpeg
https://s.fishki.net/upload/users/2017/07/02/337296/1356d314085d07831df…

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

In reply to by Rusofil (neověřeno)

Trvalý odkaz

Teď jsem si víc prostudoval dokument, který se váže k letům 1937-1938, po zvětšení dokumentu je vidět, že v letech 37-38 bylo odsouzeno k smrti 681692 a spodní řádek tj. počet 745220 je celkový počet od roku 1921 do konce roku 1938. Takže ten počet, necelých 800 000, který jsem dříve napsal byl od roku 1921 až 1953, tj. 33 let. Je potřeba také říct, že hodně rozsudků smrti se nevykonalo a odsouzení byli posláni za II.sv. války na front. Podrobně je to ukázáno ve filmu "Vojna na zapadnom napravlěnii".

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

Trocký byl ve vyhnanství od roku 29. Takže pak Stalin všechny propustil? Nebo jen přestali umírat?

Kam zmizeli všichni ti zajatí němečtí vojáci?

Solžčenicin (a další) byl podle vás zloděj nebo vrah? Nebo na vojně padělal směnky?

Proč se lidi báli NKVD, když nikoho kvůli politice nezavírali?

Jaktože ti hodní hoši z NKVD nebyli zhrozeni z naší krvavé StB, která nějaké ty pracovní tábory provozovala a sem tam tam někdo umřel?

Kdo tedy pročistil Rudou Armádu?

Nepřekrucujte to. Zásluha je zásluha a nezpochybňuje ji, že je vrahova. Spíš vy působíte, že vám to nejde dohromady.

Lindbergovi taky nikdo neodpáře první přelet oceánu, i když pak podporoval nácky. Lidé jsou rozporuplní.

Průměrný počet slepic: 1.8 (11 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Když bych to měl zjednodušit, Stalin byl ten člověk, který se dostal na rozhodující místo v těžké době a obstál. Pro Rusy obstál. Nedivím se.. Alternativy byly mnohem horší.

Mimochodem. kdo nejvíc prodělal na I.WW. Podívejme se na mapu z roku 1913.

Průměrný počet slepic: 4.6 (10 hlasů)

Ale jak psal Solženicin: Mluv pořád, ty který jsi zůstal naživu.

Běžte se ptát na hroby. Šifrin říká, že žádné nejsou, ale kdo ví. Třeba v tom Rusku někdo o nějakým ví.

Průměrný počet slepic: 1.4 (12 hlasů)

Je jasné, že hroby jsou. Během tak obrovských zlomů jako I.WW a II. WW nemohli nebýt. Nechci obhajovat.

Jinak, Solženicin koncem také zmírnil, v emigraci lecos pochopil.

Průměrný počet slepic: 4.4 (9 hlasů)

Tam vás WW mást nebudou

Průměrný počet slepic: 1.6 (10 hlasů)

Když se dobře hledá, tak se nenajde ani provaz, na kterém visí oběšenec.

Zatím bez slepic

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já dokonce nějaká našel - píši o tom ve své knize. A také píši, že je ohromný problém mezi postojem lidu a postojem elit. Dokud si toto nedáte dohromady, jsou vše ostatní (i ty Vaše hroby) hloupostí. A až se s tím vypořádáte a pomocí matematického aparátu zpracujete statistiku obyvatelstva, zjistíte, že žádné hroby nemá cenu hledat - nemohou ani být. Tím padají ty milióny mrtvých a i takoví, jako Solženicyn a další lháři (jako Conquest).
Mimoto ti Vaši mrtví zajatí Němci: Mě by spíše zajímali zajatí sovětští vojáci - Němci je hromadně stříleli (německé zdroje). Dále - pokud Němci v podmínkách ruské zimy bojovali bez jídla (Stalingrad), tak po jejich zajetí se už vlastně nedali zachránit. A nakonec největšího 'maňasa' mají Frantíci - zkuste si to pohledat.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Sraní není žádná sranda;
čtyřicetkrát denně panda
třicet kilo bambusu
tlačí traktem k anusu.

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

když zemřel Stalin, dělala naše škola pořad v místním vesnickém rozhlase. Já jsem recitoval tyto verše.
My máme v tebe víru
praporečníku míru
a ze všech světa stran
do hejna imperialistických vran
¨budem dštít oheň a síru.

Babička doma povídala- zaplať pánbůh že ho čert vzal, ještě by měl vzít toho druhého. A on ho za týden vzal.

Průměrný počet slepic: 1.7 (12 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nebo nějakej nezištnej karakter co "se přece taky chtěl mít dobře".

Takovejch bylo ... třeba ta Vlastička Chramostová. Ta přece
je vaše gusto né????

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Na ČT2 začal dokument "Arménská genocida".

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Ó Bože, do koho jsi duši dal ... to se nedá ani poslouchat ... Blb zústane blbem !! vždyť ODS přeci stále září.

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)

Nemohl jsem myslet na nic jiného, než že bych ho charakterizoval slovem "zmrdík".

Podvědomí je tak legrační.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Tedy - pokud slovem "blb" označujete člověka s nižší inteligencí.
On přece nevěří jedinému slovu z toho, co říká!
Prostě - je to jakýsi poněkud inteligentnější škebla (ale náš Scallop tu a tam, ač je to k nevíře, občas něčemu z toho co tvrdí i věří, je to dušička prostší.)

Pokud Vás nasral, pak stoprocentně splnil své posrání, opravuji, poslání.

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Libye

"MiGy 29 a Su 24 zastavily postup turecké armády v Libyi

Ivan David
9. 6. 2020
Libyjské město Sirte, které je bránou k druhým největším ropným zásobámv zemi, leží v troskách. Fronta se přes něj včera přehnala počtvrté během tří dnů. Včera na oblohu nastoupily stíhačky MiG – 29 a nadzvukovébombardéry Su – 24, které podle libanonské agentury Al – Masdar z města „vybombardovaly“ turecké jednotky.

Sirte dobyly oddíly tureckého expedičního sboru v noci ze soboty na neděli. V neděli Turky a džihádistickémilice ze skupin sdružených do „vlády národní shody“ (GNA), jejímž jménem jedná samozvaný premiér Faís al-Sarrdáž, z centra města vytlačilaprotiofenzíva Libyjské národní armády (LNA), které velí polní maršál Chalífa Haftar. Turci centrum města následně rozstříleli kobercovým bombardováním ze samohybných houfnic ráže 155 mm. V neděli večer začali znovu obsazovat trosky města.

Postup turecké armády a Sarrádžových džihádistů zastavily nadzvukové letouny ruské výroby. Zatím není jasné, kdo včera seděl v jejich cockpitech. MiGy i Suchoje mělo před válkou ve výzbroji libyjské letectvo. Několik let se však tyto stoje na libyjské obloze neobjevovaly. Během dlouhé války války, kterou v roce 2011 zahájilo bombardování Libye letadly NATO, byla většina strojů poškozena.
Libanonská agentura přinesla během víkendu informaci o dodávkách MiGů – 29 ze Sýrie. Rusko dodalo Syrské arabské armádě (SAA), která je věrná prezidentu Bašáru Asadovi, sadu těchto strojů v nejnovější verzi. Staršístíhačky měla Sýrie postoupit LNA. Několik twitterovách účtů zaznamenalo jejich přesun ze Sýrie do Libye. K přesunu výkonných stíhaček, jež umí plnit i úkoly podpory pozemních vojsk, se během víkendu vyjádřil i mluvčí NATO, který jej označil za hrozbu pro stabilitu Libye. Jaksi se při tom zřejmě opomněl informovat o tom, jak armáda člena NATO – Turecka v té době z těžkých děl ostřelovala civilisty v Sirtě.

Během pondělí Haftarův štáb oznámil i sestřelení tureckých dronů. Opět s pomocí protiletadlového komplexu ruské výroby Pantsír S1. Obě informace nasvědčují tomu, že Rusko minimálně obnovilo zbrojní dodávky Haftarově armádě. Řecký server pronews.gr naznačil, že leteckých útoků na turecký expediční sbor v Sirte se mohli účastni přímo Rusové. Letecký úder, který opět změnil poměr sil na libyjské frontě, přirovnal k nasazení ruské letectva v Sýrii v roce 2015.

Necelých 30 km východně od Sirty je letecká základna Al-Joufra. Polní maršál Chalífa Haftar jednal opakovaně s ruskými vojenskými představiteli o možnosti jejího pronájmu ruské armádě a letectvu."

Schází mi tu, jak je to s těmi Egypťany a jejich ultimátem

Průměrný počet slepic: 4.3 (8 hlasů)

ale dobrá zpráva.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

OT. Vidláku, jak se s Vámi spojit, pokud bych chtěl nadhodit téma? Pokud prásknete za jméno zavináč a seznam, dopíšete se mi. Já to neumím, tyhle schopnosti jsou mimo mě.

Zatím bez slepic

Díky.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

To si Solženicyn nebo třeba Suvorov vše vycucali z prstu? Budu si to muset přečíst.

Zatím bez slepic