Zprávy z burzy

Autor

Myslím samozřejmě z té obilné. 

Víte, sledovat obilnou burzu a pracovat s jejími údaji je poněkud ošidné. Narozdíl od ropy totiž obilí netryská ze země a není možné přiškrtit nebo uvolnit kohoutky. Obilí prostě vyroste, sklidí se, uloží se a pak se čeká půl roku, jak to dopadne na opačné polokouli. Roky jsou různé. Existují sucha, přílišná mokra, existují cizopasníci, existují požáry polí, válečné konflikty které zabraňují převozu a kupodivu existuje i různý apetýt různých zemí. 

A pak existuje sója. Tato luštěnina totiž obsahuje úplně nejvíc rostlinné bílkoviny, kterou je možné velmi snadno zpracovávat. Soja je na jídlo poměrně hnusná, ale jako krmivo je levná a snadno použitelná. Je možné ji nahradit pšenicí, kukuřicí i hráškem, ale to je vždycky dražší varianta. 

Pokud chce někdo hrát kasíno na obilné burze, musí tedy především vědět, jak je na tom sója. Hodně sóji = levná pšenice, protože se nebude potřebovat pro krmiva. Ale jinak se spíše sleduje celkové množství na planetě vyprodukované, než konkrétní cena v konkrétní chvíli. Sledují se skladovací kapacity, které jsou většinou na zaoceánských lodích a sleduje se, kde tyto lodě s obilím právě jsou. Proměnné pak představují velcí producenti a velcí spotřebitelé. Produkce ani spotřeba není stejná a liší se i o desítky procent. Obilná burza je o dost složitější než ta ropná a je velmi ošidné dát na aktuální cenu a dělat prognózy podle aktuálního vývoje. 

Ale na druhou stranu, pokud člověk ví, kde jsou lodě, kolik je na nich, jaká je situace v USA, Rusku, EU a Číně, může šikovným obchodováním vydělat lepší peníze než na kšeftaření s ropou. Všeobecně se dá říci, že čím horší situace ve světě, tím víc příležitostí k obilnému zbohatnutí.  

Poslední roky byla situace nudně stálá. Čína měla svoje zdroje především v Africe a stále méně oznamovala velké nákupy obilí, což předtím hodně hýbalo s cenou, protože rejdaři soutěžili, kdo bude v Šanghaji první.  Jakmile od Rotterdammu odpluly lodě, měli jsme pré my ve střední evropě, protože jsme naše obilí prodali za západ a koupili z východu. Přeprava probíhala po železnici. V posledních letech se ale obilí hýbalo málo. Čína si zajistila svoje, lodě s obilím kotvily na moři a nikam nepluly, nikdo žádnou velkou potřebu neměl a ty menší objemy Rusko zajistilo i směrem na východ pomocí širokorozchodné. 

Naše firma zabývající se výkupem obilí a obchodováním sice měla svoje kšefty, ale žádný pohádkový obchod už se několik let neodehrál. Stabilní situace umožňovala stabilní byznys, ale jen malé marže v dlouhém časovém horizontu. 

Teď přišel koronavirus a všechno je najednou jinak...

Čína už oznámila velké nákupy obilnin (nejsou blbí, nakupují dopředu, dokud je obilí levné) Pokud se ukáže, že žně dopadnou blbě (sucho, nedostatek lidí) budou nákupy mnohem dražší. 

Rusko oznámilo embargo na vývoz obilnin. Také mají problémy s koroňákem a to pořádně velké. Také se obávají o úrodu z důvodu sucha a problémů při žních. 

USA neoznámili nic, ale všichni v oboru si na jejich velkou úrodu nehodlají vsadit ani zlámanou grešli. 

A z našich obilných sil  najednou vyjíždí vlak za vlakem. Ještě před měsícem jsme nevěděli, zda vůbec budeme mít kapacitu na tu letošní mizernou úrodu sežranou od hrabošů a zasušenou sluncem, ale teď už víme, že ji  mít budeme a vůbec budeme prázdní jako už dlouho ne. 

Najednou také dáváme zemdělcům velmi pěkné smlouvy s cenou, jakou už dlouho neviděli. Dělá to i konkurence, ale zemědělci také nejsou blbí a moc nepodepisují. Vědí, že pokud počkají, nejspíš dostanu víc.  Upisují jen tolik, aby pokryli své dluhy za hnojiva, osiva a chemii. 

V principu z toho máme radost. Nám je celkem jedno za kolik koupíme, protože v současné situaci také víme, že ještě dráž prodáme. Že letos bude kapacita sil placená zlatem a kdo bude mít prostor na uskladnění, ten na konci roku splní všechny plány i s bonusem. 

Zemědělci mají také radost. I když budou mít ztráty od hrabošů a slunce, stejně dobře prodají, pokryjí náklady a navíc se dá čekat, že klesnou ceny hnojiv díky levnějším surovinám a levné ropě. Do toho budou mít naftu za pakatel. 

Kdo by měl ale zbystřit, je spotřebitel. Čína má hlad a má spoustu peněz, které teď všude jinde v koronavirovém světě chybí. Rusko na jedné straně zničí naší ekonomiku tím, že bude ropu dávat levně a na druhé straně ji zničí tím, že bude pšenici dávat draho nebo vůbec. USA budou zřejmě rádi, když budou mít pro sebe. Žně na jižní polokouli byly standartní a nijak nezamíchaly z celkovou bilancí. 

Musím to ještě nějak zdůrazňovat? Ano, nejenom že bude drahá zelenina a  v zimě bude pro běžného člověka v podstatě nedostupná, ale chleba také pěkně stoupne v ceně. Stejně tak maso, protože zvíře se také bude krmit dráž. Pivo se dělá z ječmene - ano i tam se slušně zdraží. 

Až budete nadávat u pokladny v Lidlu, může vás hřát, že čeští zemědělci se letos mají dobře a vlastně už jim nevadí, že nemohli povraždit plošně hraboše, protože díky malému výnosu a výhodné světové konstelaci stejně vydělají značně víc než loni. Andrej také vydělá mnohem víc než loni. Sila jsou nachystaná, obchodní zástupci v terénu a peněz je tolik že bychom celou úrodu mohli koupit dvakrát. 

Pro vás běžné lidičky, kteří to všechno budete muset zaplatit i v nezaměstnanosti, mám jen jednu radu... uděleje si zásoby na zimu. Bude to nejblbější zima za hodně dlouhou dobu a ovlivní volební preference víc než všichni Klausové, Zemanové, Babišové, Kalousci, Člověci v tísni a Bakalomédia dohromady.  Zapomeňte na čerstvé ovoce i zeleninu v lednu. V obchodě to bude, ale  nebudete na to mít. Řekněte vašim manželkám už teď dopředu, že stovku za kilo cibule prostě nedáte, tak ať se podle toho zařídí.  

Zavařte si kompoty a kupte si šumivé vitamíny. Kupte si včas brambory na uložení. Domluvte se s nějakým vidlákem na praseti. Zásobte se těstovinami, kroupami a konzervami.  Donuťe manžílka, ať vám udělá pořádný regál na mouku, kde bude v suchu a bez brouků.  Naučte se dělat domácí chleba nebo alespoň pizzu a naučte se mít v kuchyni zákvas. 

Zapomeňte že si budete sami mlít mouku - nezvládnete to. Pokud už máte potřebu si uložit obilí, kupte si raději králíky a slepice a prohánějte to obilí přes maso a vajíčka. 

Pokud nic z toho nemůžete udělat, protože bydlíte v paneláku, nemáte prostor, nemáte spíž, nemáte pořádnou kuchyň na pořádnou práci, nemáte místo na velkou ledničku a ještě větší mrazák a nemáte ani jak se domluvit se sousedy a udělat něco ve společných prostorách, tak jste v háji. Odpusťte si zbytečnosti a počítejte s tím, že poprvé po padesáti letech bude jídlo skutečně podstatnou položkou vašeho rozpočtu jako to bývalo kdysi. 

Věřit mi nemusíte... Prý podporuju našeho Veĺkého Bociana a dělám mu reklamu. Ale já letos svoje prostory naplním. 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (85 hlasů)

Komentáře

Čtu celé věty. Na jeden pohled a mozek si to co oči přehlédnou doplní.
A tak čtu Emo Váš odkaz:
"... /kolar-vyzval-predsedkyni-k-erekci-…"
A mozek to ještě automaticky bleskurychle přeformátuje, aby to dávalo smysl " ... Kolář se chlubí předsedkyní erekcí ..."
Ťuknu na odkaz - tam foto Koláře, ze kterého není zřejmé, zda ji má či ne.
Přečtu článek - standard = Kolář je stále cyp jak lampa a sviti jak karbidka.
Vracím se zpět a zjišťuju svoje pochybení.
A vy, jako byste mě chtěla utvrdit v úchylnosti, tak to pošlete ještě 2x.
A JÁ TAM FURT, I KDYŽ MOZEK UŽ VÍ, JAK TO JE SPRÁVNĚ, DÍKY SVÉMU OBRAZOVÉMU ČTENÍ A KOREKČNÍMU AUTOMATU STÁLE VIDÍM ODKAZ NA KOLÁŘOVO CHLUBENÍ!!!

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

to ty vymoženosti gůglu s novejma voknana. Ale nevíte, co by to udělalo s woknama, kdybych gůgla poslala do pryč? Vážně mi už tohleto leze na nervy,

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

měl to bát odkaz na AE - německo - a návrh gateso-endžíly. chlapec se snaží a andží --uff

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Lomnou, směr Drahošov. Targusi, buď ve střehu.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Lomné a pak do Jašova, tak to není medvěd, ale pěkný kokot.
Anebo je tak ožralý, že nevidí na cestu.
Anebo je tlustý jak prase a zvěrolékař mu v rámci redukční diety předepsal dlouhé ozdravné vycházky.
Normální medvěd by tak nesmyslnou trasu nikdy nevolil.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

chystejte pasti. Medvědí kožešina se při nadcházející hladové zimě může bytelně hodit.
Maso pro pesici na půl roku budete mít jako bonus.
Ožralost se nevylučuje, pokud se cestou nabaštil zkvašených jablek".

" Pozn.: Jednou jsme na zimním vandru narazili na opuštěný sad, kde byly na stromech jabka "kožáky". Mají tlustou slupku a jak několikrát přešla mrazem, dužina zmoštovatěla. Stačilo naříznout slupku nožem a vyucnout lahodný mošt.
Bylo to tak dobré, že jsme v pěti jeden ten strom obrali a vysrkli každý tak dvě kila jablek. Možná i víc. A hrozně jsme se divili, že jsme veselí a trošku se motáme, když jsme přece žádný alkohol nepili.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

Medvěd není tlustý, to má jen zásobu na cestu, a jde z Ruska sežrat Hřiba, Koláře i Novotného.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)