Je vůbec o čem psát? Liší se stravovací zvyklosti Česka a Mississippi? Rozhodně ano. Vždyť i v rámci České republiky naleznete odlišnosti - například české dušené zelí versus moravské, místní speciality jako je třeba pavlišovský řízek, jabkance či šmourn. O co víc se musí lišit kuchyně zemí tak vzdálených jako jsou Česko a Mississippi. Stravovací návyky, jak je můžeme zde pozorovat vycházejí jednak z kulturních podmínek (co si kdo přivezl ze své země původu) a jednak z klimatických podmínek (co se dá v naší oblasti vypěstovat, vychovat, ulovit). V dnešní době se i do stravovacích návyků promítá globalizace, ale zkusím popsat, jaký byl jídelníček na Jihu před jejím nástupem. Mississippská kuchyně v sobě odráží prvky kuchyně mexické, španělské, německé, s důrazem na rajčata, kukuřici, fazole, hrách, tykve, okru, papriky (zvlášť papriky jalapeno), brambory, hovězí maso, kuřecí i vepřové, ryby i mořské plody, mléčné produkty, vejce, těstoviny... Když jsem poprvé přijela do Mississippi, začala jsem neskutečně přibývat na váze. Došla jsem k závěru, že to bylo způsobeno kukuřicí, která je tu tak častá ve všech možných formách (grits, mouka, syrup, corn on the cob (vařené kukuřičné klasy)). No bodejť, když se kukuřice používá k vykrmení dobytka, proč by to na lidi mělo mít jiný účinek, že? Proto jsem se začala pokrmům s kukuřicí vyhýbat a moje váha se opět usadila.
Zatímco v Česku snídaně bývá střídmá, poctivá jižanská snídaně není jídlo na čtvrt hodiny. Snad proto, že na Jihu, který byl založen převážně na zemědělské práci bylo třeba začít brzy ráno, aby se člověk pokud možno vyhnul polednímu vedru. Toto jídlo muselo "stick to your ribs (přilepit se na žebra)" (i když česky bychom asi spíš řekli že jídlo muselo pořádně zaplácnout žaludek), protože polední jídlo bývalo jen něco rychlého a snadného, aby se hospodyně mohla věnovat jiným činnostem kolem hospodářství. Dalším jídlem potom byla až večeře, která pak musela doplnit přes den vydanou energii. Co tak asi mohla hospodyně ve 4 ráno uvařit k snídani, aby ji mohla podávat kolem páté, zvlášť když tehdy, ještě musela v prvním kroku rozdělat oheň? Variant měla několik, například smaženou slaninu, míchaná vejce a buttermilk biscuits (vdolky z podmáslí) nebo grits (kukuřičná kaše), hash brown (smažené strouhané brambory) vařenou kukuřici nebo pork sausage (vepřové karbanátky), které se nadělaly během zabíjačky, pak se naskládaly do kameninového hrnce, jednotlivé vrstvy se zalily sádlem a tímto způsobem byly připraveny k okamžitému použití. Nicméně, i tady, u výčtu možných variací pro snídani narážíme na jazykový problém. To, co tady nazývají slaninou je chuťově něco jiného, než na co jsme zvyklí z Česka. A kukuřičná kaše (grits) se, narozdíl od krupičné kaše jak ji známe, vaří z vody a kukuřičné krupice, a servíruje se obvykle naslano, například s nadrobenou slaninou, se strouhaným sýrem či rozdrobeným vepřovým karbanátkem. To všechno bývá doplněno silnou černou kávou a ovocnou šťávou (Někteří kafaři a kafařky mají heslo: V případě, že budu potřebovat transfúzi, s krví se neobtěžujte. Napumpujte do mě kávu rovnou.) Horký čaj nebývá součástí jižanské snídaně. Ten se obvykle podává během dne studený, nejlépe s ledem a spoustou cukru.
Polední jídlo bývá jen něco rychlého - tak aby se člověk rychle vrátil k práci a současně u ní nespal z přejedení. Klasikou může být pimento cheese sandwich (sendvič s pomazánkou ze strouhaného sýra, sterilované papriky a majonézy), BLT sandwich (Bacon, Lettuce, Tomato - slanina, salát, rajče), nebo různé saláty. U salátů opět narážíme na střet dvou kultur. V Česku, když se řekne salát, představíme si nějakou zeleninu zalitou nálevem (okurkový salát) nebo majonézou (bramborový salát), zatímco v USA salát může znamenat i samostatné jídlo. Pamatuju se, jak jsem kdysi sledovala nějaký americký film, kde se ženy z lepší společnosti domlouvaly, že půjdou do restaurace a k obědu si dají salát. Pomyslela jsem si: "No, tak to se, holky, nadlábnete!" Teprve tady jsem pochopila, o čem že to vlastně mluvily, protože americký salát může představovat i plnohodnotné jídlo, například Southwest salad, což je směs zelených listů (hlávkový salát, lístky červené řepy, špenát), kukuřice, vařených fazolí, rajčat, krutonů nebo čipsů a grilovaného kuřete, to celé polité dresinkem.
Večerní jídlo je považováno za hlavní jídlo dne a takovými klasickými pokrmy jižanské kuchyně může být Brunswick stew, což je polévka tak hustá že v ní stojí lžíce. Hospodyně na ní použila maso, jaké zrovna měla po ruce, s rajčaty, paprikami, kukuřicí, fazolemi a další zeleninou, zkrátka s tím, co zrovna bylo v dané sezóně k mání. Jiným příkladem může být gumbo, jak se sem rozšířilo z Louisiany. Je to také hustá polévka, jejímiž základními surovinami jsou kuřecí maso nebo plody moře, uzená klobása, stonkový celer, zeleninová paprika, cibule, okra a tmavá jíška (odstín skořice). A jak bych mohla zapomenout na chicken and dumplings (kuře s noky)! To je kuřecí vývar s mrkví, celerem, cibulí, kuřecím masem z celého kuřete, do nějž zavaříte noky z mouky a mléka. Porovnáním těchto tří pokrmů vidíte, že se ve všech případech jedná o pokrm, kterým lze nasytit velkou rodinu včetně pomocných dělníků, a který lze po uvaření nechat v pomalu chladnoucí troubě, aby až večer rodina přijde domů, mohla hospodyně ve velmi krátké době servírovat vyhládlým strávníkům vydatné jídlo. A ještě něco ty pokrmy mají společného - ve všech rodinách se zadušují, že ten jejich recept je ten pravý a všechny ostatní jsou jen chatrnou napodobeninou.
Nedělní stravování se od běžného týdne lišilo tím, že v poledne se podávalo něco propracovanějšího než jen pouhý sendvič. (Proto se o nedělním obědu mluví jako o dinner, narozdíl od lunch ve všední den.) Typickým příkladem může být smažené kuře (kdo by neznal plukovníka Sanderse) nebo trhané vepřové doplněné třeba casseroles, což jsou zapékané pokrmy. A tady bych si dovolila parafrázovat švédské přísloví: "Neexistuje nic mezi nebem a zemí, co by se nedalo vložit mezi dva krajíce chleba." - V Mississippi platí, že není nic mezi nebem a zemí, co by se nedalo zapéct. Takovými typickými příklady zapékaných pokrmů jsou třeba mac'n'cheese - makaróny zapečené se sýrovou omáčkou nebo baked beans - fazole zapečené s výpečky z grilovaného masa, rajčaty, slaninou, javorovým syrupem nebo hnědým cukrem.
Když se mluví o jídle, nemůžu se nezmínit o místních restauracích. Ano, všude narazíte na vyhlášené řetězce jako jsou KFC, Wendy's, McDonald's nebo Burger King. Vedle toho ale existuje i spousta místních restaurací, kde si můžete vychutnat místní speciality. Některé z nich nabízí jídlo metodou "pay and eat as much as you can" (zaplať a sněz kolik chceš). Jednotlivé pokrmy jsou podávány na bufetových stolech ve vyhřívaných mísách, ze kterých si naberete podle chuti v jakémkoliv množství, to vše za jednotnou cenu. Turisté si těchto restaurací často ani nepovšimnou, protože bývají bez výrazného označení, často mimo hlavní dopravní tepny a někdy zvenčí vypadají dost ošuntěle. Pokud vás tam nevezmou místní, budete je jen těžko hledat. Také jsme tu mívali dvě takové restaurace, ale obě už patří minulosti. Jedna z nich byla asi míli od našeho domu. Byl to malý zelený domeček s nic neříkajícím, ručně vyrobeným nápisem vystaveným v okně. Když jsem poprvé do toho domku vstoupila, říkala jsem si - "Kurník šopa, kde se tady vzal všechen ten prostor?" Stěny byly vyzdobeny starými fotografiemi a starožitnostmi, jak je za léta nashromáždila majitekla podniku. Nad bufetem visel nápis: "Take as much as you like, but eat, what you take. Leftovers will be charged extra" (Naber si, kolik chceš, ale co si nabereš, to sněz. Zbytky na talíři budou zpoplatněny extra.) Občas mě tam Bill brával v neděli na oběd a moc ráda jsem tam chodila. Podnik měl domácí atmosféru a moc mi tam chutnalo. Bohužel, majitelka podnik po smrti manžela uzavřela a domek prodala. Teď je z něj obchod s použitým zbožím.
Možná by vás zajímalo, co chutná Mississippanům z evropské kuchyně, jak se s ní setkávají u nás doma. Nemůžu říct z české kuchyně, protože v tomto ohledu nejsem až tak velký patriot. Vařím hlavně to, co mi chutná a ostatní ať se přizpůsobí nebo ať změní podnik. Naši přátelé milují guláš, halušky s uzeným a zelím, boršč, halászlé, lečo, perkelt, kuře po myslivecku, bramborový salát, vajíčkovou pomazánku a veškeré sladké pečivo a cukroví. Jednou zvláštností, na kterou jsem při vaření a pečení narazila bylo, že v Mississippi musím dávat dvojnásobek cukru oproti množství uvedenému v českému receptu, abych docílila stejné chuti. Nevím, čím to je. Že by třtinový cukr sladil míň než řepný?
Na prvním snímku vidíte tradiční jižanskou snídani. Na servírovacím talíři v pravém dolním rohu můžete vidět smaženou slaninu, míchaná vajíčka, pork sausage (vepřový karbanátek), grits (kukuřičnou kaši) a hash brown. Ne že bychom měli takové debužírování na denním pořádku, ale dostali jsme ubytování v bed and breakfast jako svatební dar. Na druhém snímku vidíte sample plate - vzorkový talíř s chicken and dumplings (kuře s noky), smaženou okrou, hash brown (smažené strouhané brambory), nádivkou, country ham (venkovskou šunkou), a na talířku bokem s coleslaw (zelný salát s majonézou), jak si je můžete objednat v Cracker Barrel restauraci. Třetí fotografie zachycuje asi tak jednu pětinu bufetového stolu v restauraci typu "pay, and eat as much as you can". Na posledním snímku vidíte trošku větší gril. Odhaduju, že se v něm dá naráz ugrilovat takových 30 Boston butts (vepřových plecí).
- Log in to post comments
Komentáře
Mluvil jsem s kolegou, po telefonu.
Že se nesetkáme, že má rýmu a kašel a horečku.
Poradil jsem mu, ať se nechá otestovat na covid. Že je důležité zachytit nemoc co nejdříve (respektive mělo by být důležité, teoreticky - prakticky je to někdy k ničemu, ale to se tu probírá neustále - že se neléčí, víceméně " jen " zachraňuje).
Bohorovným hlasem mi odvětil, že to není nutné, protože už byl dvakrát očkovaný (no a jak víme, tak propaganda i faktická opatření mj. de facto i de iure v důsledku vyvolávají u některých očkovaných pocit, že oni jsou těmi vyvolenými, kteří nad covidem už zvítězili....což někdy sublimují i do pseudojistoty, že se nemohou již covidem nakazit a ani někoho jiného že nemohou nakazit /proč je tedy nyní samotný dosluhující minisitr zdravotnictví v izolaci ?/.
Trochu jsem to s ním rozebral....nakonec slíbil, že si na test zajde.
Douška.
Jinak samozřejmě díky paní Petře za článek, umí psát (to já neumím, můj písemný projev je strašný), díky i pro příště (ať se neutopíme v servilitě, není vhodné chválit někoho neustále, existovali moudří a úctyhodní lidé, kteří to ostatním zakazovali - aby je chválili...to je přehnané, myslím si, že umírněná pochvala povzbuzuje).
Já ho docela chápu. Když…
Já ho docela chápu. Když zjistí, že je pozitivní, co se pro něj a jeho okolí změní (pokud žije v domácnosti očkovaných)? Žádná omezení ani léčba z toho neplyne. Jen tím případě způsobí svým blízkým zbytečné potíže a omezení. Testovat se má smysl jen když se chystá navštívit staré rodiče nebo něco podobného.
Tož Kadlasi o tobě se ví už dlouhodobě, že
...ti nevadí, pokud očkovaný by nakazil jiné očkované, natož neočkované (kterým bys snad dokonce vypínal přístroje na JIP, kdyby se mělo rozhodovat mezi očkovaným a neočkovaným,,,rozhodně bysjim nařizoval, že si mají pobyt v nemocnici platit...).
Ovšem učinils určitý pokrok - (své ?) "staré rodiče nebo něco podobného" bys nechtěl zřejmě ani ty nakazit. Za to tě chválím.
Jinak asi ti to je šumafuk....od těch dob, co jsi naočkovaným....
Epidemie kadlasovitých.....nakazí neočkovaného a pak ho nutí, aby si připlatil - nebo ho vypnou...
No a v tom tu žijem. Ešče chybí Lacsův bič a jeho "korespondence"...aby bylo jasno v tom, kdo je tu za " zmrdy"...
Hezký den.
.
Jožinku, mrkni se do diskuse k tomuhle linku - to Ti shodí ty růžové brýle, přes který se díváš na státní zaměstnance typu Kadlas, petr.w...
LGM si podle mě na nic nehraje a píše, co si myslí - tak nechápu, co furt vyrypuješ.
Zmrd je naprosto regulérní termín pro podmnožinu státních zaměstnanců a má už i svoje heslo na wikipedii :D
Dělej to taky tak, jako LGM a budeš mít nejen dnešní den ještě hezčí.
Ach, pardon.
Stejně, jako zapomínám vkládat přílohy do mailů...
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/chcipl-pes-letna-praha-protest-proti…
Livestream Letná dnes
Nemáte někdo link na dnešní Letnou? Na YT nejde nic najít, vnucuje mi to jen voloviny.
Díky
Leoši, kupodivu živě na iDnes
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/chcipl-pes-letna-praha-protest-proti…
Favorite, já sekanou nerad :D
Ale chápu to, jako zaměstnanec toho plátku, bych taky musel poslouchat..
Pardon:
Podstatně lépe to jede RaptorTV, ve vyšší kvalitě a bez sekaný.
Off topic...
Ale zaslouží si pozornost:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/rozstrel-ikem-ilja-striz-imunolog.A2…
Cit.: " Úloha protilátek a jejich uznávání coby bezinfekčnosti je debatována od samého začátku pandemie. Na konkrétní výši hladiny imunolátek, kterou uznávat jako tu, jež bezinfekčnost jednoznačně zaručí, se ale experti neshodnou. Nastupující vláda prý protilátky chce zohledňovat.
K uznávání protilátek jako formě bezinfekčnosti se Stříž vyhradil na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví v srpnu „Přítomnost protilátek neznamená, že protilátky chrání,“ vysvětloval imunolog ."
Takže imunolog vlastně popírá imunitní systém lidského organismu i princip očkování.
K tomu už snad lze podotknout jediné - je blbej, navedenej, hmotně zainteresovanej, nebo všechno dohromady?
Když to promyslíme do detailu,
je to ještě lepší:
- protilátky, DOLOŽENÉ testem u očkovaných neuznáme, protože nevíme, jaká jejich hladina ještě chrání a jaká už ne
- u očkovaných protilátky VŮBEC NETESTUJEME, jejich hladinu vůbec neznáme, pouze je předpokládáme aVĚŘÍME, že dostačující bude a bude chránit
Jsou chvíle, kdy se opakovaně dívám na hodinky, jestli vidím správně - o čas nejde, ale to datum mně nějak neštymuje. Bílá hora už byla, nebo se k ní teprve schyluje? - Ať mi nikdo nevykládá, že výše popsaný postup je produktem vědy třetího tisíciletí.
protilátky
Je to přesně tak. Tvorba protilátek je natolik individuální, v závislosti na imunitním systému, zdravotním stavu a dalších zatím neznámých faktorech jedince, že vyvozovat z nich nějaké obecně závazné závěry nelze.
.
Pane Občane, za bé a za cé z Vaší poslední věty, je správně. K tomu bych jen podotknul toliko, že tolik blbý nebude.
Ale je si nějak podezřele móóc jistý, že i v případě zásadního zvrtnutí situace, se jemu vůbec nic nestane.
Vymluvit se může na kdeco. Například na to, že virus zmutoval natolik, že je nemožné vymýšlet nové a nové modifikace vakcín a proto to nefunguje, jak má. A o tom, že se do lidí napere neúčinná sračka, rozhodla vláda a nikoliv on sám.
Jestli je to doopravdický a dostudovaný imunolog, tak jsou možné jen tyto dvě naznačené varianty.
Pane Občane, minimálně my dva nemáme ten správně kreativní přístup k významu výrazu "očkování", jako má ten, s nímž polemizujete.
Tyhle státem placené štětky si to dovedou zdůvodnit tak kreativně, že by Bohumilové Stejskalové záviděli..
Trochu OT, ale jen s malou odchylkou:
- petice ZA povinné očkování: cca 5.500 hlasů
- petice PROTI povinnému očkování: cca 29.000 hlasů, tedy zhruba pětinásobek
---
K tomu není třeba žádný komentář.
Uffff !
Nejprve jsem četl : 5.500 000 hlasů.
A začal se shánět po ampulce s cyankali.
Pak jsem si to přečetl znovu ....a trochu jsem pookřál...
Jsem zvědav jak dopadne povinné očkování lékařů (všech ?) a zdravotníků (opravdu všech ?) , zda s něčím mocipáni vyrukují - s něčím, co nebudou moci lékaři a zdravotníci odmítnout. S nějakým bičem či s nějakým cukříkem.
Chachááá - "varianty vakcin"
Pfizer AŽ TEĎ ZAHÁJIL vývoj "deltaverze"!!!
Hovinky se dotázaly nějakého jejich tiskového oddělení a dostaly odpověď, že už na tom jako začali makat.
Takže potvrdili to, co si štěbetají i vrabci na střeše - že se stále "očkuje" alfavariantou, která na deltu a další písmena řecké abecedy už nejspíš vůbec nereaguje.
https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/pfizer-pro-novinky-vakcinu-uz…
A jako bonus jsou PŘESVĚDČENI a VĚŘÍ, že na stávající mutace jejich žbalbuň stačí.
NE, že MAJÍ DŮKAZY a účinnost šmakulády mohou DOLOŽIT. Oni "věří"!!!
Jsem nasrán a už mám těch jejich "žertíků" tak akorát dost.
Třeba znají Písmo Svaté, co vy víte?
Já tedy Písmo Svaté neznám, ale slyšel jsem, že prý tam mimo jiné stojí: Věř - a všechno ostatní ti bude přidáno.
Jestli to tam opravdu je, to nevím - ale Pfizeru bude přidáno hodně, tím jsem si jist.
no teda dva roky debat
a furt nic..... za co ty tituly dostali??? Neví někdo
A máme tady Advent
Pro mě v tento den začíná boj o přežití.
Moje žena totiž je dost vytížená, během týdne jezdí domů večer, takže předvánoční úklid provádí neděle měsíc před Štědrým dnem. Potíž je v tom, že já neděle většinou do práce nejezdím. Ale jsem s ní 30 let, tak už jí znám a v tomto období, kdy se blíží konec roku, tak se nám najednou v lese vyskytne fůra nedodělaných věcí, které musíme stihnout, tak halt musím i v tento den.
Důvodem je to, že moje manželka, takhle po probuzení, naplánuje množství úklidových prací a fascinující je i to, že plánuje úklidy i na místech, kde já bych neuklízel, jelikož tam není vidět.
Pokud bych zůstal doma, tak vyfasuji hadr a seznam. A když já jsem s ní 30 let, tak i ona je se mnou 30 let, tudíž už zná mé finty, takže např. že mám důležitou celodenní práci v dílně, už mi nespolkne.
Ještě, že máme ty resty v práci.
Tak jsem dnes ráno odjel, ale nestíhám, tuším, že dřív jak 24. to nedám.
No a kolem čtvrté jsem přijel, nezapomněl jsem trochu hekat, že jako teď mám fakt dost náročný porost, tak to ona už mě nezaměstná. Ale!
Po vysprchování jsem si sedl s vařenou kukuřicí do křesla (zrovna luxovala) a pustil si televizi. Po chvíli, když vysavač vypla a mrkla na telku tak se ptá:
„Odkdy koukáš na Adventní koncerty?“
„Vysáváš, stejně hovno slyším, tak je celkem jedno, co tam dávaj, jsem děsně unaven z práce, prostě jsem si konečně sedl (všimněte si strategicky zvoleného slova KONEČNĚ).
Fajn, zase zapla vysavač, já chroupal kukuřici a koukal, ale neslyšel, jak tam nějakej borec fouká do flétny.
Jenomže pak na mě přišel kýchanec, tož jsem kýchl, ale bohužel měl plnou hubu té rozžvýkané kukuřice a nevěřili byste, jak krásně ty vyprsknuté malé žluté drobky drží na té skříňce, co dopoledne pulírovala. Asi si dovedete představit, že jí to příliš nepotěšilo.
Teď odběhla na vycházku se psy, ze které se vrací pravidelně kolem 19.00, tak plánuji v 18.55 se ukrýt do vany s knihou, jelikož prý ještě bude dělat předsíň.
Ale myslím, že dnešek už dám. První advent jsem přežil. Tak mi držte palce zase příští neděli.
Jo a málem bych zapomněl - přeji všem hezký první Advent.
Vy máte neuvěřitelné štěstí,
že máte za manželku tu, kterou máte. Já už bych Vás dávno zabil. Na Vašem místě bych se po tradičním štědrodenním půstu nedíval na stěnu, pátraje po zlatém prasátku, nýbrž pozorujte po očku (periferníém viděním) svou choť: určitě má svatozář. Mimochodem, Targusova Jahoda taky musí mít svatozář, to je jasný jak Luna v úplňku.
Radím Vám podle vlastní zkušenosti. Moje kvalitnější polovina má například svatozář tak mohutnou, že klidně mohu pozřít kilo tlačenky a půl litru portského a svatozář je stále jasně viditelná, intenzita se vůbec nemění.
Po Vánocích Vás zkontroluju, co jste viděl.
My fungujeme genderově postaru
Akorát teď, před těmi Vánoci, si ona dává vysoké cíle, tak ať si jich dosáhne., ale mě, ať do toho netahá.
Stejně jako já jí nikdy nebudu nutit k tomu, aby si vyměnila na svém autě gumy letní za zimní, když za mnou přijde, že támhle nefunguje zásuvka, nikdy jí neřeknu: v druhém šuflíku od vrchu najdeš zkoušečku, kotě.
Dám jasný a jednoduchý příklad genderově postaru fungujícího manželství.
Lustr!
V obýváku máme lustr (tím se nechci vytahovat, tuším, že ho má každý).
Já vidím něco, co mi dolů svítí a dokud to svítí, no problemos.
Žena vidí, že kromě toho svícení dolů to má taky jistou estetickou funkci, asi jak jsou ty skleněné klobouky široké a nahoře úzké, taky vidí, že tam občas zabloudí můra, která nenajde cestu ven, tak se tam usazují a i ten lustr postupně prachem šedne.
Tak sdělí, že by bylo dobré ho vyčistit.
Dle mého je to zbytečné, furt to ještě svítí, nějakou dobu by to klíďo vydrželo, ale ona by chtěla, aby byl hezčí.
Já jí mám rád a když ona chce, aby to bylo hezčí, tak to kurva hezčí bude.
A teď nastává to genderové rozdělení rolí u vyčištění lustru u berrnardů:
berrnard vezme do ruky šroubováček, přitáhne si štafle, vyleze nahoru, odpojí ho, snese dolů, komplet rozebere.
berrnardová ty cilindry vydrhne ve dřezu, tu konstrukci perfektně očistí.
berrnard ho zase dá dohromady, vezme, vyleze s ním po štafličkách nahoru, tam ho pověsí a napojí na dráty.
berrnardovi pak žďuchnou do vypínače a ten lustr se rozzáří.
berrnardová je ráda, jaký mají krásný a čistý lustr
berrnard si sice myslí, že by to klíďo ještě nějakou dobu vydrželo, ale je taky rád, protože má rád berrnardovou. on ani tak není rád kvůli tomu čistému lustru, on je rád kvůli té berrnardové.
A takhle my si tady žijeme.
Tak ať vám to ještě dlouho,
předlouho vydrží, berrnardová s berrnardem! Pěkný předvánoční čas a hodně čistých lustrů přeju.
Dodatek z opačné strany
berrnardová vaří guláš a ví, že berrnard to rád ostré.
Tak koupí takový pytlíček, i když to sama nemusí, tak trošku toho tam nasype a pak, když to ochutná, vykulí oči a že to asi přeťápla.
Kvůli sobě by tam takové svinstvo nikdy nedala, dala to tam kvůli mě.
Já dnes kácel stromy a byl požádán, abych přivezl nějaké smrkové větve. Pro mě je to pouze starost navíc, ale je to prý potřeba na ozdobu.
Fajn, má ráda výzdobu, sice dělám celkem od cesty, takže jsem se s tím táhl dost kus, ale jí to udělá radost.
Hlavně
Že vám chutná
Dagde na sieti som videl nove slovo
ktore chrakterizuje moderny advent
lokdavn :)
Re: Berrnard
Hezký Advent i Vám, pane Berrnarde.
Coleslaw a covid
Téma jídla v Mississippi je zase zaplácané kovidem:-/ Nu, což zítra opět přijde žena z ordinace a řekne mi, že tam volalo spoustu neočkovaných pitomců, co odmítli "experimentální" vakcínu, ale mezitím se jim přitížilo tak, že škemrají o experimentální monoklonální látky, aby jim je v nemocnici mohli pouštět infuzí do žil a zabrali bezohledně energii dalšímu zdravotnickému personálu, také čas a místa jiným, chronicky nemocným lidem...no nic, buďme shovívavý. Křesťanská láska nám říká, že se kvůli byť jedné jediné zatoulané ovečce, kterou pracně získáme zpět, máme být radostní, že pane Etzlere...:-)
Paní Petro, děláte coleslaw? A jak? Jak to chutná tam u vás??? Děláte i jiné saláty? Recepty sem!!! Děkuji:-)
Co dělá varianta Omikron-slušný přehled
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/nova-varianta-covid-mutace-koronavi…
Lžete.
Monoklony má doporučit ošetřující lékař VČAS - pokud je nemoc v samém počátku. Tedy ve stádiu "lehký až mírný průběh". Po zhoršení už jsou k ničemu a odborné pracoviště je nepodá.
Nemluvě o tom, že se k nim beztak propracují jen zdravotníci a někteří preferovaní pacienti. Běžná populace prakticky nemá šanci. Jejich nedostupnost zvyšuje i to, že je podává jen několik FN a je jich nedostatek.
S chroniky to je stejné jako s pacienty s vážnějším průběhem. Pokud nejsou z největších měst, v podstatě nemají šanci se k monoklonům dostat.
No, a aby toho nebylo málo, tak dokud se koviďákovi nepřitíží natolik, že musí na pohotovost nebo volat erzetu, nikoho v podstatě nezajímá. Dostane neschopenku, pije čaj s citronem a medem, baští paralen a brufen, vitaminy a stopáče, chrchlá a doufá, že nedostane zápal nebo zánět plic.
A je vlastně úplně jedno, jestli je očkovaný nebo neočkovaný. Loterie to je pro obě skupiny. A protože se nesledují hladiny protilátek, tak ani očkovaní, ani neočkovaní netuší, jak je na tom jejich imunitní systém.
Proč?
Občan: Nemluvě o tom, že se k nim beztak propracují jen zdravotníci a někteří preferovaní pacienti. Běžná populace prakticky nemá šanci. Jejich nedostupnost zvyšuje i to, že je podává jen několik FN a je jich nedostatek.
***
Proč bych vám lhal? Co bych z toho měl??? Pan Eta popisoval případ své sestry, pokud si dobře vzpomínám, a manželka mi na můj dotaz řekla, že by jí tam poslala. Samosebou, neví, jaké další kriteria splňuje/nesplňuje, ale podstatné je, že u nás na maloměstě to funguje a posílají se tam normálos. Žádná protekce, žádné známosti. Jak jistě chápete, jsou lidé různí, ale bavme se o těch, co to dělají normálně a těch je většina - podobně jako ve vašem oboru...
Já se nechci bavit o kovidu, protože a skutecně, to mám z první ruky, bezprostředně a každý den: jsem 2x denně v ordinaci PL, byť jen na návštěvě:-)) Nechci onemocnět, nechci aby onemocněla žena a zdravotní sestra, co s ni dělá, nechci, aby lidé co přijdou do čekárny, se tam nakazili, protože tam byl někdo nezodpovědný...přes veškeré známé rizika očkování a zkrácenou dobu účinnosti, je prostě vakcinace to, co pomůže chránit zdraví svoje a druhých(!!!). S novou mutací, pak je znovu zde můj(!) apel, že respiratory, antovirové gely, a třebas brýle, prostě vše, co tvoří barieru, tak to pomáhá. Pokud někdo dlabe k tomu vitamíny, tak jen dobře. Prostě udělat vše, aby neonemocněl. 3.12. si jdu pro 3. dávku. Jestli bude i 15. nevím, ale diabetici, co si píchají inzulín, jsou na tom hůř...
Saláty
Coleslaw - ten americký mi občas přijde trochu bez chuti - takže tohle je moje, lehce upravená verze: drobně nakrájené zelí spaříme vařící vodou. Okapené zelí smícháme s hrubě nastrouhanou mrkví a drobně nasekanou cibulí. Ochutíme majonézou, octem, cukrem, solí a pepřem.
A tady je český recept na rybí salát: Budete potřebovat na kostičky nakrájenou kořenovu zeleninu (může být z obchodu mražená), rybu/rybí filé, celý pepř, bobkový list, nové koření, cibuli, sterilované okurky, majolku, ocet/citronovou šťávu, sůl, cukr.
Do kastrůlku dáme nakrájenou kořenovou zeleninu, posypeme kuličkami pepře a nového koření, přidáme bobkový list a navrch položíme rybu. Celé posypeme solí a podlijeme 1-2 lžícemi vody. Dusíme v troubě dokud ryba není hotová. Zatím, co se ryba dusí, nasekáme si cibuli a okurky. Když je ryba hotová, dáme ji stranou, odstraníme koření a do ještě horké zeleniny zamícháme cibuli a okurky. Rybu rozebereme na malé kousky, vrátíme do kastrůlku, přidáme majolku a ochutíme cukrem, solí a octem podle chuti.
Pimento cheese pomazánka - americká
2 šálky strouhaného sýra (Bill radši čedar, já radši jemnější Fiestu), 1 šálek sterilované papriky, majonéza na spojení. Papriky rozmixujte, přidejte strouhaný sýr a spojte majonézou.
Dobrou chuť
Coleslaw
Petra: drobně nakrájené zelí spaříme vařící vodou. Okapené zelí smícháme s hrubě nastrouhanou mrkví a drobně nasekanou cibulí. Ochutíme majonézou, octem, cukrem, solí a pepřem.
***
DĚKUJI! Já jsem to zelí jen nakrájel a vymačkal jakoby šťavu. No, nicmoc chuť. Takže zítra zkusím spařit...:-) Zelí máme rádi, je ho 12kg naloženo, jako každý rok, v zelňáku.
Ty zbývající recepty...respekt!:-)
To je
tvrdé a nestravitelné,když koupíte hanácký salát,máte to bez práce
:-)
Sybila: tvrdé a nestravitelné,když koupíte hanácký salát,máte to bez práce
***
Děkuji za tip, ale problém zprvu nebyl v tvrdosti, ale že ta tří kilová hlavka zelí, ze který jsem to udělal, že se musela dojíst..."Dokud to nesníš, nepůjdeš od stolu!!!", takže to snědli, né, že, né:-) Ale pak už jsem to nikdy nevyráběl:-) Ale, jak jsem to viděl na stole na foto od paní Petry, znovu jsem se nadchl pro výrobu a udělám toho míň a jen pro sebe:-)
Takze
to snědli a bylo jim blbě,že. Syrové zelí a majoneza,pro mě kombinace nestravitelná.
Zkuste místo části cukru med!
Je to hustokrutá MEGAŇAMKA, protože ten med zvýrazní chuť všeho ostatního.
Mám to ze školní jídelny od kuchaře. Dělají tam hrozně dobrý zelný salát a já furt dumal, jak dosahují té chuti. Nakonec jsem se zeptal a dozvěděl se, že tou geniální ingrediencí je právě med. Když ho udělají, neberu si polévku a narvu dvě misky z jídlovky salátem :o))))
Salát s medem je úžasně lahodný a když se přidá jemná majonéza, máte coleslaw jako malovaný.
Coleslaw s medem
Občan: Když ho udělají, neberu si polévku a narvu dvě misky z jídlovky salátem.
***
Dík, za inspiraci. Já bych se toho taky užral. Globusu to mají, když jedu kolem a mám hlad, tak si to dávám namísto přílohy, dlabu klidně řízek s coleslawem, no a co, že...:-) Ale vyrobit to doma, jsem si (znovu) až do dneška netroufal, tedy zítra jdu na to...:-)
Hodně štěstí a dobrou chuť :o)
Já preferuju zelný bez majonézy, ale řízek s coleslawem nemá chybu.
I k obalovanému filé nebo ke smažáku si ho klidně dám.
zelný salát
Díky občane za skvělý recept na zelný salát. V mezičase zveřejnění a moji reakcí jsem ho ihned vyrobil a vyzkoušel. Nemá chybu.
Jinak všem přeji aspoň trochu příjemný Advent.
Určitě jednou bude líp.
Občane, to byste mohl dělat jako OSVČ
a nadávat přitom na Mládka. Stánek s dobrotama před školou a jede se.
Jsem to už zvažoval, ale...
Vařím moc rád a experimentuji ještě raději.
Jenže potřebuju změnu; což by při komerční výrobě pomazánek asi nešlo.
Už mě lanařila místní cukrářka, abych pekl medovník. Dělám ho bez cukru, jen s medem, jako naši dávní předkové. Jenže mě baví vařit nebo péci pro radost; živit bych se tím prostě nemohl.
Kdybych někdy třeba vyhrál ve sportce, mohl seknout s prací a nemusel moc počítat, tak by mě bavilo dělat "mlsací odpoledne pro kolemjdoucí" :o)
Jo, a jestli máte ráda sýr, česnek a křen,
tak tři "proticovidové" pomazánky:
1) Česneková
Nastrouháme najemno stejné množství tvrdého sýra eidamského typu nebo goudy a mrkve.
Na 40 deka sýra proženeme lisem 3-5 stroužků česneku (azbestové huby klidně i víc). Přidáme majonézu, trošku pepře a důkladně promícháme. Nesolíme - sýr je slaný dost.
Zdravější variantu připravíme se zakysankou místo části nebo celé majonézy. A dietní je chutná i s bílým jogurtem zjemněným slunečnicovým olejem.
Není vhodná jako svačina do práce :o)))
2) Křenová
To samé, ale místo česneku nastrouháme čerstvý křen - co kdo snese.
3) Zelná
Opět stejné množství sýra a mrkve.
PLUS stejné množství kysaného/kvašeného zelí.
Zelí buď jen vymačkáme (pokud je jemné), nebo propláchneme studenu vodou a necháme okapat. Pak je nasekáme nadrobno a smícháme se sýrem a mrkví. opepříme a zde i trošku přisolíme. Pokud je směs moc kyselá, přidáme lžičku nebo lžíci medu/cukru. A zase majonéhu, zakysanku nebo jogurt s olejem.
Nejlépe nechat přes noc odležet v chladničce.
Tahle třetí je hrozně žravá, zdravá a dobrá. A dá se jíst i bez pečiva!
Dobrou chuť :o)
Re: Občan
Děkuju. Tady máte na oplátku pomazánku s pórkem - podobná těm vašim. Strouhaný sýr, jemně strouhaná mrkev, jemně pokrájený pórek, majonéza na spojení, hořčice. Dá se vylepšit jogurtem, kysanou smetanou.
A k té vaší česnekové. Zkuste přidat trošku hořčice - třeba jen do trošky - takovou testovací sondu.
já
dělám akorát vajíčkový na velikonoce,když zbydou vejce na tvrdo a na vánoce bramborový. V létě ovšem ujíždím na šopském,to si pěstuji suroviny,občas upatlu budapešťskou. V mlíčáku jsem měla ráda hradeckou a ten hanácký,ale majitel šel vloni do důchodu a tak mlíčák skončil. Teď tam je nějaký Mr.Grico a tam mi nechutná nic.
Re: Sibyla
Jo, na hradecké pomazánce jsem taky ujížděla. A vajíčková pomazánka taky nemá chybu.
K bramborovému salátu - moc tu obdivujou kráječ na brambory. Několika kamarádkám jsem to následně přivezla jako dárek z Čech.
Takové to drátěné kolečko?
Nebo něco sofistikovanějšího?
To kolečko má tu výhodu, že je razdva umyté. A dá se jím nakostičkovat i vařená zelenina do salátu.
Re: Sibyla
Přesně to. Některé primitivní věci se vylepšit nedají.
Děkuju!
Pórek máme taky rádi.
Hořčici jsem ještě nezkoušel, ale už přesně vím, s jakou to testnu - anglickou s medem. Je nepálivá, má takovou drsnou chuť, kterou ale zjemňuje ten med.
Je výborná např. na chleba s máslem pod plátky roastbeefu.
Křen už po několika minutách ztrácí sílu. I vitamín C.
Takže v té pomazánce je na jednu věc.
vitamín C
Nesmysl. Kromě C jsou v křenu i další silice, které svým významem možná převažují nad Céčkem.
Historicky ověřená zkušenost viz Malínský křen.