Dnes začnu jednou osobní vzpomínkou... s Petrem Hamplem jsem se poznal zhruba před tři čtvrtě rokem u mě na zabijačce. Povídali jsme si dlouho do noci, Petr mi nasvítil úhel pohledu, který jsem do té doby neznal a předložil přede mě celou řadu slušně zpracovaných důkazů nad naší neradostnou budoucností. Mluvil o tom, kterak jde všechno do háje, jak se přijímají rozhodnutí na vrcholové úrovni, mluvil o připosranosti elit - i těch globálních.
Ale kdyby mi tenkrát před půl rokem řekl, že v Hradci Králové budou stát na letišti tisíce nových aut kterým chybí komponenty, že se budou zavírat elektrárny, že obrovské technologické firmy budou dobrovolně zavírat provozy a ve jménu světlých zítřků se budou tvářit, že fyzikální omezení nejsou problém, že se bude mluvit o konci nejen uhelných, ale i plynových kotlů, že Škodovka ukončí výrobu úspěšné Fábie Kombi právě proto že je úspěšná a díky ní nesplní zelené kvóty, že porostou ceny za elektřinu i plyn, že se začne chystat další deindustrializace a i ty poslední továrny mají být odsunuty někam pryč, kdyby mi řekl, že cena oceli a dalších materiálů vzroste klidně i o 100% ... a že se všichni budou tvářit, jako že se nic neděje... kdyby mi Hampl tenkrát v zimě popsal současnou letní realitu, tak bych mu řekl, že je blbej a nechtěl bych s ním kamarádit.
Marian Kechlibar psal nedávno o tom, že po atentátu na Ferdinanda de Este také skoro nikdo nečekal válku. V zákulisí se připravovala mobilizace, ale většina novinářů i hlavounů si válku nepřipouštěla. Když to pak začalo, prakticky všechny zúčastněné státy měly v zahraničí řadu svých občanů, kteří ještě byli v klidu na dovolené nebo za obchodem.
Admirál se včera v diskusi pozastavoval nad tím, že celý ten Grýn dýl v převolební kampani vlastně vůbec není. Ačkoliv téměř denně slýcháme o nových šílenostech, které se na nás valí, ačkoliv slyšíme o rekordních cenách energií na burze, ačkoliv slyšíme o málo naplněných zásobnících, nikdo s tím vlastně skoro nijak neoperuje. V tomto ohledu má koronavirus mnohonásobně větší ohlas i když už nemá loňskou sílu.
Svým způsobem není divu - události se daly do běhu a všechno je tak rychlé, že to normální běžný člověk vlastně ještě nestihl vstřebat. Ještě nepřišly faktury za drahou elektřinu. Ještě nikou nepřišlo předvolání na kobereček, že topí ve starém kotli na uhlí. Benzín ještě příliš nezdražil. Základní potraviny se také kupodivu docela drží i když všechno ostatní běžné zboží zdražilo jak sviňa.
Problémy mají jen ti, co zrovna staví. Ale těm také ještě nepřišly faktury obsahující 100% podražené kari sítě do betonu. Ti ještě také nemají finální cifru o kolik se jim baráček prodražil.
A tak se v zákulisí rozjíždí nový průser první jakosti, ale na povrchu ještě zůstává zdání starého světa. Na povrchu se ještě bojuje o definici komunismu, o etiku starého kapitalistického uspořádání, ještě se v diskusích o ekonomice šermuje běžnými kupeckými počty a na základě toho se dokazuje ideologická blízkost či odlišnost. Bojuje se proti covidu, nebo se bojuje proti očkování, vydává se to za boj o demokracii, stále se ještě bojuje za sedmdesát pohlaví, proti rasismu, bojuje se proti migraci nebo za ní, řeší se, nakolik je migrující Afghánec člověk jako my a nakolik není. Prostě starý svět.
To nové je ještě pořád pod krustou... jen tu a tam to trochu vybublá. Že nemá smysl mluvit o kupeckých počtech, protože peníze se tisknou a když se tisknou, tak mají pořád menší hodnotu a tím pádem máme inflaci... Že naše dodavatelské řetězce stojí a padají s Čínou protože skoro ve všem je nějaká součástka z čínské továrny. A pokud soudruzi v politbyru řeknou, že se přístav zavře kvůli covidu, tak se zavře a kapitáni evropského průmyslu tam nemají žádné páky. Že se materiály nejen zdražují, ale prostě nejsou. Že Čína nejen zaplatí za plyn víc, ale už má i kapacity si víc plynu vzít. Že takřka cokoliv dvacetiletého nebo pětadvacetiletého vůbec není schopno soustavně pracovat, nemá to žádné znalosti ani schopnosti, že nejsou řemeslníci ani na kruhový pohyb hasákem...
Připouštíme si jako společnost, že si teď zvolíme nějakou tu poslaneckou sněmovnu ze které vzejde vláda a že právě tato vláda bude zřejmě řešit otázky a problémy ke kterým nebude mít vůbec žádný mandát, protože to nebylo součástí předvolební kampaně ani volebního boje?
Dovedl si někdo představit před předchozími volbami, že Babiš bude jednou řešit pandemii? Jeden z důvodů všech těch klacků pod nohy a keců je i v tom, že nic takového tu sto let nebylo a nikdo to nikdy jako volební téma nezdvihl. Babiš to řešil, protože u toho náhodou byl. Nikdo se neptal ani na jeho kvalifikaci, ani na možnosti, ani na ideové zakotvení.
Dovede si teď někdo představit, že příští vláda nebude jen dělat výběrko na Dukovany, ale že bude řešit nějaký skutečný blackout? Nebo že bude řešit nikoliv čtyřprocentní, ale stoprocentní inflaci? Dovedeme si třeba představit že Škodovka padne? Že s ní padnou ty tisíce firem, co u nás dělají do automotive?
Já o tom sice pochybuju, ale co když fakt přijde těch pět milionů Afghánců? Co když se fakt ukáže, že v případě nedostatku elektřiny má přednost Německo před naší zemičkou i když jsou to naše elektrárny?
Zahrnujeme to do našich volebních preferencí?
Včera jsem napsal, že dějiny směřují celkem jednoznačně k programu SPD - tedy že směřují k tomu, že se z EU budou odloupávat další státy, že Evropská komise nedokáže řešit žádné problémy, jen je umí vytvářet. Že zelený úděl zničí ekonomiku. Že odchod bude vlastně jedinou alternativou a i když to bude hodně bolet, bude to lepší než v EU zůstat. Ale v poslední době to jde tak rychle, že si o tom ani nestihneme promluvit v hospodě či na Kydech a už je to nahrazeno něčím ještě šílenějším. Jde to tak rychle, že se to vůbec nedostalo k Moravcovi do debaty a politici zatím říkají jen ty povšechné fráze.
Andrej Babiš svojí propagační knížku vydal před měsícem... Myslím že ani on si nedovede představit, že třeba za měsíc už může být zcela zastaralá a vůbec nereflektující realitu. O hurikánovi Ivanovi ani nebudu mluvit. Jeho kniha byla zastaralá už tři roky před vydáním.
Můj dnešní článek je o tom, že v těchto volbách nevolíme jen podle slibů našich milovaných politiků, ale měli bychom volit i podle toho, co nám neslibují, protože si to ani oni ještě nedovedou představit. Je totiž úplně představitelné, že než skončí mandát budoucí vlády, tak už žádná EU nebude a my nebudeme v ní, protože v ní nikdo nebude. A nebo že už bude plnohodnotným žalářem národů ve jménu německé zelené budoucnosti. Že EU nebude, ale nás budou ohrožovat polské požadavky, nebo alespoň polské fanfaronství, protože Poláci armádu mají a my ne. Že se potichu opustí všechny ty sociální experimenty s nějakými zelenými úděly, protože nebude práce, ale zato bude inflace. Je představitelné, že nebude elektřina. Nebo že nebude pořád. Že nebudou ani nová ani stará auta. Že zkrachují firmy, které jsme považovali za nezničitelné, že se jejich zbytky bude zachraňovat mateřský podnik někde v Německu.
Covid byl vlastně jen takovou zkouškou, jak je to celé nachystané. Ukázal nám všechno, co je zapotřebí vidět. Po letošních volbách se stane něco podobného. Začnou chodit jobovky jedna za druhou a prakticky nic z toho není součástí dnešních politických slibů. Nad ničím z toho nebude shoda.
Já si ještě pamatuju, jak opozice házela vládě klacky pod nohy za pandemie. Ale pokud bude totéž dělat v případě afghánské migrace, tak to bude horší. Stejně tak si pamatuju, jak soudy požadovaly po vládě "zdůvodnit" pandemické kroky. Právní termín který do té chvíle neexistoval. Dovedete si představit, že soudy udělají totéž v případě nedostatku elektřiny? Že bude vláda muset zdůvodnit, proč udělala mimořádné opatření a nepouští proud do Německa? Dovedete si představit důsledky nejednoty národa jako za covidu, ale z důvodu bankomatů nevydávajících hotovost? Tohle všechno jsou věci, které si umím představit, ale skoro bych se vsadil, že přijdou věci, které jsou zcela mimo mojí fantazii.
Měli bychom na to ve volbách myslet. Měli bychom přemýšlet, kdo z nabídky nás budoucím průserem provede se šancí na menší ztráty. Nová vláda nebude řešit současné prkotiny. Čekají jí nejspíš o dost náročnější úkoly než nějaká ubohá pandemie a marginální čtyřprocentní inflace.
- Log in to post comments
Komentáře
Klídek, klídek
Ať ten víkendový odpočinek nepřijde hned vniveč ;-))
Naopak,
vy mne vždy spolehlivě pobavíte jak nervovou labilitou, tak fatálními neznalostmi .-))))
Človíčku rozechvělý
je teprve úterý, nechte si nějaké perly až do pátku, je to pořád jenom práce, i když uvědomělá, to teda zase jo! :-)))))
Mne vaše práce nezajímá,
mne zajímá jen to, že se bavím vaší duševní labilitou :-)))
výsledky vaší práce
se tady čtenáři už několik dní dobře baví. Já mám jen obavu, aby zdroj zábavy nevyschl, nebo aby poněkud neztrapněl, což už se vám děje - ale dá se to zachránit, řádný odpočinek pomůže i k uvědomělé činnosti:-)))
Je to opravdu
krásně vidět, jak se bavíte, Martine :-)))) Fakt byste se měl léčit :-)))
A opět raději lopatou,
protože vy máte také velké problémy s chápáním - tzv. "důchodový fond", účet státního rozpočtu, na který se převádí po vyúčtování fiskálního roku případný přebytek vybraného pojistného - vyplacených důchodů (který (ten rozdíl) je ale poslední roky spolehlivě ve ztrátě), zaváděl naopak Klaus v 90. letech a tuším Sobotka v 2002 pak přijímal zákon, který "zakazuje" na peníze z vybraného pojistného na důchody sahat jakkoli i během roku.
Ten údajný 300mld důchodový účet po komunistech, který měl někdo (nejčastěji Klaus a ODS rozkrást), to je jen dobová fantasmagorie komunisty Zítka, že ten účet někdy existoval. Nikoli, za komunistů a až do toho omezení Klausem byl výběr pojistného běžnou součástí státního rozpočtu a mohl se používat, ten výnos, na cokoli. Samzřejmě celou dobu muselo a musí být i na důchody, takže i dnes, když se vybere málo pojistného, tak se stát musí kvůli důchodům zadlužit. Takže je fakt bezva, když tu výši nutného zadlužení někdo ještě nezřízeně zvyšuje politickou korupcí, tedy nakupováním si důchodců do voleb. Naštěstí je čím dál víc důchodců rozumných a vnímají, že i když přidávají, ve skutečnosti jsou na tom v podstatě stále hůř (důchodci)
njn, milej zlatej
akorát zapomínýáte, že v plánované ekonomice která tu před Klausem byla, muselo být všechno plánováno a nemohlo s e brát či přesouvat peníze jen tak dle libovůle - jen tak mírnixtýrnix. to že archivy z těch let nejsou přístupné je jiná věc, zrovna tak jako další nepohodlné archivy... ale to Vám nic neříká. Prdlajs víte ja fungovala eonomika, aby se mohly stavět mraky bytů, dálnice, a spousta ajiných věcí, které v klauzovic tržn ím jaksi nejdou - viz dálnice, přehrady a pod.
Paní emo, promiňte.
Očividně o uvedeném vím víc než vy, protože kdo vědoucí by mohl tvrdit něco o mracích bytů, když na ně byl 10 a víceletý pořadník, nejvíc dálnic v ČSSR do 1989 postavil, s trochou nadsázky, Hitler, co se týče přehrad, proč by je měla stavět jakákoli vláda po 1989, když jich tu po komunistech bylo víc než dost, což ale neznamená, že bez komunistů bychom je nepostavili, jako je postavili země na západ od nás.
Ale ten největší váš omyl jsme si nechal na závěr : "muselo být všechno plánováno a nemohlo s e brát či přesouvat peníze jen tak dle libovůle" - nevím, co muselo a nemohlo, ale věřte mi, že se to dělo a to dokonce v takové míře, že si komunista skutečně natiskl peněz, kolik potřeboval. Proč myslíte, že směnný kurz třeba k Marce, Dollaru, byl ficiálně až 5x výhodnější pro Kčs, než ten na černém trhu? Proč myslíte, že muselo dojít po 1990 k liberalizaci? Vždyť komunistické účetnictví v podstatě nikdo normální neuznával. To byl svět sám pro waršavskou smlouvu, postavený na lhaní vlastním občanům.
pardon ale na pochopení Vaší míry hlouposti, neschopnosti
logiky a analýzy prostě nemám. I když chápu že všechny fabriky se musely zlikvidovat, aby nebylo vidět co všechno se tu za těch +/- 30 let vybudovalo , domy, školy a další se zlikvidovat nemohlyo. Já vím jak to tu vypadalo po válce, co všechno lidi této země dokázali, píšete o čekání na byty, ale už nepíšete o tom kolik těch čekatelů na byt bylo, kolik toho všeho lidi této země dokázali za pouhých 30let vybudovat, nebo si myslíte, že to všechno spadlo z nebe|?
Hele, než zase začnete žvanit nacvičená/předepsaná moudra, zalistujte v archívu, už jsme to tu tuším na jaře prokydávali a tam se dozvíte, co všechno LIDI TÉTO ZEMĚ DOKÁZALI.
No jste další?!"Mudřec nového typu" poslaný sem rozbourat diskuzi, máte smůlu, lidi tady ještě neztratili paměť, vědí jak to tu dřív vypadalo a na Vaše "hytré argumenty" no dopadnete jako \vaší předchůdci.
Takže co ROLOVAT, to kolečko na myši je báječný vynález
PPS : Nezávislých na ideologii.
Závislých pouze ne rozumu, minimálně tom ekonomickém.
Ty nejsi scallop.
Scallop je rafinovaný blb.
Ty jsi jen naivní blb.
Nevypadlo z tebe nic , krom blábolení o Venezuele, kterou si ale protiřečíš - ve vztahu k vyvolávání inflace zvyšováním příjmů určitých skupin lidí.
Nic, ale to je u vás tobě podobných celkem běžné, že říkáte blábolení " rozum".
Howgh. (a já se tak těšil, že konečně někdo bude umět rozumět inflaci v konkretních empirických souvislostech, aspoň trochu strukturovaně...že mi to skutečně VYSVĚTLÍ....nic...)
----------------
Ten Cantillon vyzerá dobře, bude se to zřejmě dobře číst, je to od zdroje, snad něco jak Michael Lewis (např. Boomerang) :
"...Early in his career, Cantillon worked for a war profiteer in the British government and later for John Law in the Mississippi Company scheme. His first job enabled him to establish a bank in Paris from which he grew rich. Cantillon made a fortune on the value of his shares in the company during the Mississippi Bubble. Subsequently he made more money by selling shares short during the bust and by taking advantage of changes in exchange rates that he correctly anticipated. After the Bubble, he was one of the wealthiest private individuals in the world..."
(je to na Mises.org - to je ten slet hayekovců a libertarianů, některé knížky tam jsou zajímavé)
Bude lepší diskusi nás dvou ukončit
protože vy očividně nevíte ani to, že ekonomové napříč světem se shodují, že VELKÁ inflace je vždy zpsůobena RŮSTEM PENĚŽNÍ ZÁSOBY, což se přesně stalo díky těm dvěma mnou zmiňovaným :-)))))
Vaše blábolení je pouze blábolení, rozum to vážně není a znalosti už vůbec ne :-))
PS : Tím růstem peněžní zásoby
je inflace v nějaké míře způsobena vždy, dokonce i v případě, že ten růst je způsobený skutečně odvedenou prací a vytvořením skutečných hodnot. Pak akorát není tak velká.
Konečně
Konečně rozumná řeč.
Ty jsi naprosto mimo.
Vůbec neuvažuješ vklady s delší výpovědní lhůtou (a vůbec růst vkladů) , jinak vázané vklady např. rezervy ....jiné způsoby tesaurace peněz...
Úrokovou míru, tedy cenu peněz.....
Nicméně i tak stále se jen odchyluješ od původní otázky, stále k ní jen blábolíš. Nemáš nic krom toho a obecných pouček, vyselektovaných tak, aby se ti to hodilo.
Dostal ses až k naprostému popření své původní reakce. Protože není přece nutno , aby rostla peněžní zásoba tím (nemusí být příčinou a nemusí být ani následkem) , že se důchodcům či učitelům přidávají peníze, státní dluhy je možno kupovat při užití stávající peněžní zásoby, daně odvádět a vybírat také.
Prostě napiš : Nevím jakou měrou se podílely a podílejí zvýšení výplat těm kterým skupinám obyvatel na růstu inflace, jen se domnívám. To by bylo poctivé.
Jsi poctivý ? Ale tak jaksi po " vašem" , že ?
:-D
Nebo snad příští leta, a další a další leta poroste peněžní zásoba ještě více jak teď - dle tebe zákonitě ? Nebo co předminulé roky, kdy také platy rostly a to nemálo, jak to, že ta inflace byla nízká ?
:-D)))
Nemáš ani na to, abys určil co je akce-a co reakce. Jestli je růst např. důchodů vyvolavatelem inflace, či reakcí na inflaci. S tou svou peněžní zásobou s ejdi vycpat, jak ji tady prezentuješ.
-----------------------------------------------------------------------
https://www.cnb.cz/cs/statistika/menova_bankovni_stat/narodni_stat_data…
Tady máš instrukce, ty " růste peněžní zásoby".
:-D)))
Pochopil jsem, že jste blázen
Vaše otázka, kolik % inflace přesně které opatření způsobilo, je naprosto nezopověditelná a ví to i ekonom-amatér. Ptát na to se může jen někdo velmi jednoduchý :-))) Protože "lidský faktor". Nicméně existují zásady a exaktní zkušenosti, jedno z nich jsme vám sdělil, když jste ho nevěděl.
Co se týče úrokové míry, ano, tou centráální např. bojuje ČNB s inflací nebo deflací, vždyť jsme to zažili nedávno :-))))
Ale ten boj, to je už jen DŮSLEDEK NĚČEHO :-))))
Nic svého původního jsme nepopřel - tisk peněz na dluh, vyhazovaný doslova do kanálu (přes útroby těch, kterým je dávkomat a alča daly za nic k prožrání na dluh příštích generací (mimochodem spoléhaje na to, že ty jimi natřískané dluhy ta inflace zaplatí)) jsou právě to, co způsobilo růst "ničím nepodložené" peněžní zásoby ve výši bezmála bilionu korun - a tyhle peníze, když pominu očekávatelnou reakci všech v roukromém, že zvednou ceny, aby si také mohli
Víte, vy jste docela zoufalec. Já přeci nepsal nic o tom, jestli je nutno, aby peněžní zásoba rostla .-))))) Já psal fakta : ŽE ROSTLA :-))) A vyvolala inflaci :-))))) Co na tom proboha chcete zpochybňovat a proč tak kličkujete? :-)))))
Reakcí na inflaci je zvýšení důchodů podle valorizačního vzorce, zahrnujícího celou inflaci a půlku růstu průměrné mzdy
Růst důchodů nad valorizační vzorec je nesporně důvodem k inflaci. Tím větší, čím větší je to přidání, což ale, raději to pro vás napíšu polopaticky, neznamená, že když přidám nad vzorem 10 %, že to způsobí 10% inflaci :-))) U váš už člověk fakt neví .-))
a tyhle peníze,
rozházené mezi neproduktivní, zvyšují peněžní zásobu a tedy poptávku a tedy inflaci. Dohadovat se s vámi, jestli růst cen chleba způsobil 0,1 % inflace a růst ceny šroubku 0,04 % inflace, to je naprosto zbytečné, s vámi o to víc, že se v tématu absolutně neorientujete a nerozumíte, co vám druhý píše. Nicméně uvedené se můžete dočíst v různých statistikách čsů, mspv ap., kde je sdělováno, co se (zdražování čeho) a jak podílelo na inflaci, to spolu přeci nemusíme řešit. Bude to ovšem na straně komodit a ne příjemců peněz, logika je ale neúprosná, že když má někdo k dispozici víc peněz, víc jich i utratí, jde jen o to, za co.
Prfoč mi linkujete uvedené? :-))))
Mně přijde, že si snad muyslíte, že když je státním parazitům nasypáno +9 %, že tvrdím, že taková bude inflace? .-))))) Nebo jak s uvedenou inflací souvisí to, že si část nově nasypaných peněz lidé uloží a šetří? .-)))))))))))
Mimochodem,
samozřejmě že i vklady a úložky v dluhopisech ap. jsou "peněžní zásoba" a na inflaci vliv mají. Cožpak z nás dvou jsem to jen já, kdo ví, že inflace je, mimo jiné, prostředek, jak dostat z lidí jejich úspory hrozbou likvidace jejich hodnoty (těch )spor:-))) ? .-))))))))))
:-) ekonomové napříč světem - proto ta
světová ekonomika tak vypadá.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zem%C3%AD_podle_st%C3%A1tn%C3%ADho…
a
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_zem%C3%AD_podle_zahrani%C4%8Dn%C3%…
Vaše linky jsme neotvíral,
nevím, co na nich je. Ale myslím, že nani není třeva je otvírat. Problém totiž je, že tržní ekonomika je jedna věc, ale socialistická, neomarxistická politika sociálních států je věc druhá, které ekonomiku prostě likviduje. Ostatně, i ta dnešní řeč zde byla proto, že inflace, kterou zažíváme, je dílem socialismu v naší (ale nejen, v snad každé na světě) vládě. Je to pochopitelné - nákup voličů nabírá na obrátkách spolu s tím, jak se ekonomiky začínají kolísat až hroutit. Je to pochopitelné - ale neomluvitelné a souhlasit se s tím nedá.
...
https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C3%A1tn%C3%AD_dluh_Spojen%C3%BDch_st%C…
a
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/eurostat-dluh-deficit-cesko-eu-hd…
Budu si moci za války koupit
v e-shopu samopal? Poptávka bude veliká a ceny poletí nahoru. Bude stíhat DPD? Z Číny nechci, po deseti dávkách se bude přehřívat a taky náboje polezou do peněz.
Nebo něco většího, třeba ZKH,
zahradní kulometné hnízdo s plechovým domečkem. K dodání ve 3 barevných variantách, skladem. Když nic nezastřelím, možná něco vysedím.
Takové vize mám, když přemýšlím o výsledcích demokratických voleb.
.
No pěkné. Červená mikina a jeho nástupce má na Vás přes 40.000 fízlů včetně brutálně předimenzovaných zásahových komand tzv. těžkooděnců - stačí si prohlídnout videa z každé větší tuzemské demonstrace. Krom toho ještě mikina naplánoval přikoupení vodních děl a další "nezbytné výbavy". Než to Vaše hnízdo obvaříte kolem dokola dvojitou desítkou plechem, tak Vás soused nabonzuje a fízlové seberou.
Králíkárnu z desítek plechů Vám nikdo neuvěří :D
Tak třeba se v té Číně fakt…
Tak třeba se v té Číně fakt naučili, jak stabilizovat společnost a nenechat si rozjet barevnou revoluci.
V Alze i s dárkem…
V Alze i s dárkem předplatného AHA zdarma.
fuj
https://aeronet.cz/news/vedeni-spolecnosti-pfizer-povolilo-slovensku-ja…
Požehná tomu papež ?
" Nechte maličkých ke mně přijíti".
(i z nich totiž může být vývar)
Pak už zbydou jen batolata, kojenci...
No a po nich krávy, voli, brav, slepice, kočky, psi, potkani, řepa, kobzole...zapomněl jsem na něco ?
Ať žije Kániš a Bydlínský
Vidláku, Vy mi s těmi předpověďmi o konci světa připomínáte dvojku Kániše a Bydlínského. Ti také předpovídali, že svět už brzy skončí, jenže skončili oni a svět trvá dodnes už 600 let po jejich předpovědích.
Až na to že ještě za…
Až na to že ještě za Kánišova krátkého života proběhla zemí celá řada válek se všemi hrůzami z toho plynoucími. A hned po Bydlínském začalo dlouhé období, kdy původní bojovníci za Husa a za pravdu postupně kupovali drahé nemovitosti v Kutné hoře, střídali strany, paktovali se s nepřítelem a nakonec se pobili mezi sebou tak důkladně, že revoluce skončila... Já nevím, ale ti dva to odhadli docela dobře...
Goebelsová také nechtěla žít v novém světě bez nacionálního socialismu a spáchala sebevraždu, aby ten konec jejího světa raději nepřežila.
Laco, konec světa tu máme každou chvíli. Já už přežil jeden v roce 89 a teď zřejmě přežiju i další. A vzhledem k tomu, že pokrok nezastavíš a rychlost roste, zřejmě přežiju ještě tak jeden až dva...
To je to, co kdo považuje za…
To je to, co kdo považuje za konec světa. Možná bude konec světa jen to, že krabice jasmínové rýže v Albertu bude stát místo 34 Kč třeba 50 Kč :)
Kdo se
neprizpusobi,nepřežije,to platilo už pro dinosaury
Pro nás dobrý... horší to…
Pro nás dobrý... horší to bude pro ty občany sahelu, pro které takové zdražení bude znamenat hlad... a chuť jít do pokrokové a otevřené ojrópy.
Babiš koupil na sklad děla…
Babiš koupil na sklad děla
od Makrona Archanděla.
Budou čekat ve stodole,
ochraňovat tam ty dole;
kdyby třeba přišla válka
ať to není naráz pálka
která by nás položila.
Dokud je tu zlatá žíla
mysleme na kolca zadní.
Potom klidně za vlast padni.
Uveze (unese) je CASA ?
Místa na lafetě asi bude dost, ne ?
Pro všecky...
:-D)))
Vidláku večer o víkendu jsem si naordinoval
sledování videa filmu komunisty, režiséra a hraběte Lucia Viscontiho "Gepard". V něm si na konci stárnoucí sicilský kníže Salina (Burt Lancaster) ještě na plese zatančí se svojí budoucí snachou walz, Claudia Cardinalová, prý nejlepší Viscontiho filmová scéna) aby prohlásil, "My jsme byli lvi a gepardi, po nás přijdou šakali a kojoti."
Zde je odkaz na ten walz
Delon, jako "synovec" jen závistivě kouká na dědka, jak mu vytáčí budoucí bohatou nevěstu.
https://www.youtube.com/watch?v=X8V_LtnjwiA
Jako u nás v IT vedení na…
Jako u nás v IT vedení na začátku covidu propouštělo v obavách před ekonomickým útlumem. Dnes máme zakázky na rok dopředu a máme nedostatek zaměstnanců, takže nám peníze za zakázky utíkají. Všichni propuštění si našli lepší nebo stejnou práci jinde a nikdo se sem nehrne, leda naprostý neumětelové.
Trošku odbočím.
V TV ukazovali jakousi pojízdnou propagaci řemesel. Takových těch moderních řemesel - člověk jezdí myší a stroj leptá, vyřezává, tiskne 3 D...
A tak mě napadlo. Že je nedostatek nepředražujících instalatérů. A že by bylo možné, když by havarovala doma voda nebo odpad, že do 30 minut by přijel moderní instalatér, do dalších 30 minut by vám naskenoval rozvody a do dalších 30 minut by vám to celé v 3D vytisknul. Vy už byste pak jen podepsal dodací list a zaplatil.
No samozřejmě, jistě že by během celé této doby bylo nutné mít zastavený hlavní ventil vody !!
Na ja, zřejmě ale i potom.
:-D
Vždycky, když se někde…
Vždycky, když se někde propouští, zajímá mě: kolik propustili manažerů, pracovníků pro kontrolu diverzity, hlídačů kvót žen a ras, nákupčích pazourků, apod. kontra těch co něco vytvářejí. Zatím všude propouštějí hlavně tu poslední kategorii. Pak brečí plačky.
Já jsem se mimochodem v posledních letech hlásil do Prahy na různá IT místa. Konkursní řízení jsem vyhrával. Ale moje podmínka byla, že nebudou žádat neustálou přítomnost v kanceláři v Praze. To žádná pražská firma nechce připustit, takže to s nedostatkem pracovníků asi bude spíše lež a nebude to tak horké. Já to vyřešil tak, že pracuji pro jú es ej, kde problémy najednou nebyly žádné - z hlediska podmínek.
Konec světa? Tak tenhle!
https://www.youtube.com/watch?v=Z0GFRcFm-aY
Vidláku,
taky předpovídám vysokou inflaci až hyperinflaci vzor Německo 1923, taky registruji Green Deal. Pokud Velkému krachu věříte s vysokou mírou pravděpodobnosti, tak by jste měl reagovat. Tedy přestat chodit do práce a čas věnovat důležitějším věcem.
1) Nabrat si co největší úvěry a půjčky, zafixovat úrok. Pokud máte možnost bezpečně skladovat, tak nakoupit vhodné potraviny. Nebo alespoň nakoupit nemovitosti, polnosti a další uchovatele hodnoty.
2) Založit si co nejvíc kreditních i debetních karet na každého v rodině (cca 500 kusů), tak ať můžete těsně před vybrat z každé do max. mínusu a obratem viz. bod 1.
3) Nebo hotovost investujte do forem jedoucím na Green Deal. Stavební (Budovy s nulovou spotřebou energie, Udržitelné materiály a cirkulární ekonomika, Hospodaření s vodou, Kvalitní prostředí, Vnější prostředí – cesta k uhlíkové neutralitě), banky, investiční fondy sázející na Green Deal, ...
nebo
zabít děti,pak už je každému jedno,jaká bude budoucnost
To se někde dělo ?
Kde a kdy ?
už neměli bohům co nabídnout…
už neměli bohům co nabídnout ... https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2462818-pro-bohy-zabili-140-deti-arc…
Řeknu vám, co už jsem udělal…
Řeknu vám, co už jsem udělal...
Koupil jsem kotel na uhlí ve 3. emisní třídě, abych mohl každého udavače že mi kouří komín poslat do háje. Zrekonstruoval jsem topení tak, že nepotřebuju žádnou elektriku. Stačí mi sirky. Když topím, ohřívám zároveň i vodu v bojlerech. Moje zabijačková kuchyň umí rovněž vařit bez elektriky. Koupil jsem ruční čerpadlo a nainstaloval ho do studny. Hned vedle toho elektrického. Mám ve sklepě cca 15 tun uhlí, což mi při šetrném topení vystačí na čtyři roky.
Naučil jsem se pěstovat brambory a červenou řepu a dělám to. Naučil jsem se dělat fortifikované víno a dělám ho. Nauči jsem se kvasit a pálit. A dělám to. Naučil jsem se chovat prasata, naučil jsem se je zabíjet i zpracovávat. Bez elektriky. A dělám to. Každý rok naplním sklep zásobami, každý rok je spotřebuju, něco prodám a něco vyměním. Deset let postupně hromadím zásoby kořalky. To je možná poslední tvrdá měna.
Udělal jsem si pořádnou střechu. Fakt pořádnou. Teoreticky by se na ní sto let nemuselo sahat.
Pokud by se opravdu něco vážného stalo, tak tomu samozřejmě neuniknu. Ale mám slušnou kotvu, takže by mě nemuselo sebrat čelo té záplavy. Mohu trochu brzdit a alespoň omezeně korigovat situaci. A v době, kdy jiní budou bojovat o to, aby se alespoň umyli a najedli, tak já budu od tohoto problému ještě půl roku vzdálený.
Ty protopíš cca 40 q uhlí ročně ? A to v režimu " šetrně " ?
Zatepli to, vyměň okna, dveře.
Poraď se ale s Ladíkem, ať ti to doma neplesniví.
Staň se nepostradatelným pro svého zaměstnavatele, potraviny pujdú furt na odbyt.
Lepčí by samozřejmě byl flek nepostradatelného úředníka, ale to nevím jak by ti šlo.
Takým indexovali aji v devětadvacatom v Reichu tak, že moc nestrádali. Prostě si vozili dom výplatu náklaďákem. :-D
Kdyby tisíc Toyot táhlo…
Kdyby tisíc Toyot táhlo
Babišova děla
se mnou by to smíchem šlahlo;
to by záviděla
i armáda talibanců
ozbrojená po zuby.
Národ nahých zazobanců
co nemá nic do huby.