Malý jsi člověče

Autor
Štítky

Před tornádem se člověk schová - postačí sklep, most, propustek, někdy třeba stačí silná stěna nebo svah. Ale před vodou se neschováte. 

Dnešní článek bude o záplavách v Německu a Belgii. V té nejvyspělejší a nejbohatší části EU. V té nejpedantštější části EU. V zemi, kde se byrokratické procedury dodržují dobrovolně a radostně. V zemi, kde alespoň na úřadech panuje pořádek, kde jsou fakt všechny domy postavené podle projektu a mají kolaudační souhlas se všemi náležitostmi. 

A přece, když pánbůh dopustí, i motyka spustí. Můžete mít vše v nejlepším pořádku, můžete mít nejlepší stavební úřady a vyjadřovat se ke každé ptákovině, ale když prostě přijde pohroma, která tu sto let nebyla, tak jsme na ní všichni krátcí i když máme hasiče a ženisty. Před sto lety se v takových horských údolích prostě nestavělo... protože kdo tam stavěl, toho dříve nebo později voda sebrala. Pak přišlo dlouhé období klidu, kdy se příroda chovala slušně, malý potůček byl roztomilý a nikdo se ho nebál, nebyl důvod nestavět blíž u jeho břehu a nejslovutnější profesoři urbanistiky a krajinářství se podepsali pod změny v územních plánech... 

Dneska tam pohřešují tisíc lidí, protože když v takovém prudkém údolí přijde voda, vlastně se nedá ani utéct. 

Aby nedošlo k mýlce... pro tuto katastrofu platí z mé strany stejný přístup jako k tornádu... jakéhokoliv mrchožrouta a traviče studní bez milosti smažu - na lidských tragédiích se nikdo na Kydech přiživovat nebude, dokud budu dýchat. Přeju proto v této chvíli bratrům Němcům, aby to dali dohromady, aby těch mrtvých bylo co nejméně, aby ti pohřešovaní byli na dovolené a ne někde utopení. Přeju jim stejné zázraky jako v Hruškách a držím palce. 

Víte, vždycky když přijde podobná katastrofa, tak se prostě ukazuje, jak maličcí oproti přírodě jsme a jak snadné by pro matičku Zemi bylo  nás přihubit a zregulovat. Ukazuje se, že naše vzdělání, univerzity a certifikáty nám nijak nenahrazují instinkt člověka žijícího v souladu s přírodou. Ukazuje se, že lidská paměť je možná lepším nástrojem než výpočty hydrologů. 

Pokud se nějaká ulice jmenuje: U potoka, U rybníka, Na hrázi a podobně, člověk by tam prostě asi neměl stavět. A když staří dědkové povídají o tom, jak se voda valila přes náměstíčko a šla přesně tady tudy, kde sousede stavíš, tak by se člověk měl opravdu zamyslet, jestli něco nedělá blbě a to i za předpokladu, že má všechna stavební povolení v pořádku a bezpečnost jeho záměru dokládají stovky posudků. 

Já nepochybuju o tom, že až si spořádaní Němci uklidí po té katastrofě, tak se ledacos změní. Budou to mít v paměti. Na čas... pak se zase sto let nic nestane, stavebních parcel bude málo, tlak na rozvoj velký a vždycky se najde někdo, kdo napíše posudek, že je všechno v pořádku a u toho potůčku, kde by si myš ani bříško neurousala, se může stavět. 

Ve Vidlákově máme také několik takových potenciálně velmi nebezpečných míst. Před sto lety tekla středem města Vidlákovka - potok, co každé léto vyschnul a jeho přítok tvořily hlavně kanalizace z jednotlivých baráčků. Ale kolem koryta bylo zahradnictví. Ta nejlepší lužní půda nebyla zastavěná a dědoušci si vyprávěli, kterak přišla voda a sebrala ploty... Domy byly až výš ve svahu. Prostě si lidi pamatovali, že tu a tam pořádně zaprší. 

Pak se koryto potoka zakopalo do země - pod Vidlákovem jde velké potrubí - už tam nesmrdí stoka... ale zase si lidi přestali pamatovat, kudy to je po spádu a kde by v případě nějaké povodně tekla voda. V devadesátých letech se zahradnictví zrušilo, bo všechno dovezeme a taková blbost jako papriky, to se ve vyspělém demokratickém státě nedělá. Pak se terén zarovnal, vznikly tam domy i haly, bytelné české ploty, které přehrazují celé to údolí z jedné strany na druhou... A v tom téměř nejužším místě stojí velké truhlářství, kde si pan Truhlář skladuje hodně dřeva, aby jednou potomkům předal dostatek vysušených trámků i prken.

Kousek pod panem Truhlářem si postavil nedávno dům jeden můj kamarád... Tři metry na jedné straně je nově nasypaný svah a nahoře je hala, z druhé strany to má deset metrů k druhému břehu... Až se to jednoho dne podaří a nad správným místem se vysype z mraků sto milimetrů naráz, tak těch sto padesát kubíků vody za vteřinu poteče deset metrů širokým propustkem v jehož středu stojí dům... O kousek výš si voda vezme ten sklad dříví a o kousek níž narazí na ty bytelné ploty... Pokud se to stane, tak tam na místě nemá nikdo šanci... 

A opět - vše je zcela v souladu se zákony a pravidly. Nic nelegálního. Na všechno jsou řádné papíry, všechno má posudky.

Ulice se jmenuje Rybniční...

A teď ta druhá věc... když vidíte tu zkázu na Jižní Moravě a teď v Německu... dovedete si představit, jak snadné by bylo dosáhnout pořádného blackoutu, pokud by se taková voda či tornádo objevilo na nějakém klíčovějším místě? V Německu by to bylo ještě snazší než u nás. Můžete mít suprová dálková vedení, můžete mít levné a skvělé větrníky, slunečníky i měsíčníky. Tornádo by v Dukovanech neudělalo nic... Možná by na chvíli vypadla rozvodna. Ale dovedete si představit, co by tornádo udělalo v nějakém pořádném solárním či větrném parku? Nebo co by se stalo, kdyby zimní námraza přetrhala nějaké dálkové vedení, která v Německu zoufale chybí už teď, protože fouká na severu, ale na jihu je průmysl a teď tam vypínají elektrárny... 

Poslední roky energetickou soustavu stále oslabujeme a oslabujeme. A Němci jsou v tomto pokroku v čele. Ono vůbec nemusí dojít na přetížení sítě. Bohatě stačí, že se někde zpřetrhá nebo že bude foukat trochu moc. Jedna věc je, když jste na vesnici. Tak si prostě na záchod dojdete na dvorek... Ale když bydlíte někde na sídlišti v osmém patře, už vidím jak si nahoru nosíte kýbl s vodou, abyste po sobě mohli alespoň spláchnout.

Týden blackoutu by nejspíš dokázal zařídit víc mrtvých než deset covidů. 

Velmi snadno se můžeme dočkat doby, kdy někde dojde k lokální přírodní pohromě, ale když s trefí na dobré místo, dokáže odpojit půl Německa od proudu na dlouhou dobu...  I v Hruškách byl hlavní problém v přetrhaném vedení. Až se jednou nějaký ten blackout podaří, nebude to jako teď. I když v tom Německu mají pořádný průser, pořád ještě je ve většině Dojčlandu sucho. Stejně tak u nás vzalo tornádo "jen" šest obcí. Ale až to jednou přijde plošně, nikdo na pomoc nepřijede, protože sami nebudou zvládat. Pak v tom bude každý zcela sám. 

Připravujme se. Řešme svoje bydlení, řešme svojí soběstačnost. Budeme to brzy potřebovat. A puška nebude prioritou.   Stát se vůbec nemusí zhroutit. Ale nemusí být voda, jídlo, elektrika a teplo. Nemusí být pokladna v obchodě, nemusí přijet ani jeden hasič. Mysleme na to.  Naše civilizace vypadá velkolepě, ale jen vypadá. 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (123 hlasů)

Komentáře

Až budete muset jezdit do práce trochu dál a auto vám ušetří 4 hodiny denně, tak to auto bude mít smysl.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

že tím směrem pojede samořiditelné sdílené auto.
Objednáte, nasednete a ty dvě hodiny cesty tam se můžete ještě vyspat.
To už není žádná velká scifi...ale blízká budoucnost.

Průměrný počet slepic: 2.5 (6 hlasů)

ponese odpovědnost kdo?

Průměrný počet slepic: 3.8 (5 hlasů)

o tom se stále vede debata.

Průměrný počet slepic: 1.5 (4 hlasů)

No a to je ten základní problém.

Už jste pracoval někdy na Windows? Po skoro 40 letech vývoje a dolaďování trávíte občas čas čekáním na odpověď programu, který běží na stroji, která je víc jak 10 000x rychlejší než před 25 lety a stejně se seká víc.

Víte, že se občas někde zblázní náklaďák, řidič nemůže zpomalit, mobilem se volá policie a oni mu vyklízej cestu a otevírají mýtné brány.

Kolik lidí si touhle srandou bude jezdit poté, co se první klient probudí rovnou v márnici.

Když dělali v USA testy se samořiditelnýma autama, tak tam měli nehodu. Představa vynálezců je, že řidič bude stále ve střehu a když to počítač nezvládne, tak to řidič převezme. Funguje to ale tak, že když řídí počítač, tak se nudíte a myšlenky se vám začnou toulat a reakční časy jsou moc dlouhé.

No a sdílený automobil... no jestli sdílíte i manželku, tak se vám to bude asi líbit, ale jinak to znamená mít automobil třeba po někom, kdo nevěří na hygienu. Covid nám ukázal, že to je asi tak půlka národa.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

A kdyby hrozil průser tak to okamžitě hodí na Čepugu a Myškina.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Bez obav, velký náklad vám doveze povoznictví, ve městech v 19. století to tak bylo, koňské stáje s povozníky. Akorát tím zabijete celý den, takže si velké náklady a jejich dovoz hodně rozmyslíte.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

asi 20kg. Rozvážková služba. Mohu si dohodnout čas dodání. Zaplatím 100kč.

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Velký náklad znamená klidně i jen 40 kg. Ale třikrát týdně.

Prostě se auto někdy hodí a jen kvůli rohlíku si ho nikdo nepořídí.

Průměrný počet slepic: 3.3 (3 hlasů)

Ale podle mne má spousta lidí auto především jako statut, symbol.

Průměrný počet slepic: 3.4 (7 hlasů)

Jak si ráno na čtvrtou objednám samořiditelný offroad, že valíme 20 kiláčků s vercajkem (cca 25kg), pak, tady to vem mezi ty stromy, týhle díry plný vody si nevšímej, je tam celkem pevný podklad, ale dej tam redukci, dvojku a plnej knedlík musíš, jinak tam zahučíme. Budeš se u toho trošku kroutit, ale dáme to. A tady se otočíme. Vím, není tady moc místa, musíš si najet a prdelí to vem mezi tyhle dvě borovice, ale bacha, jenom tak 2 metry za ně, dál je pařez, něco by sis mohl urvat.
Jo a vyzvedni mě kolem jedné. Pochopitelně sleduj počasí, kdyby začalo nějak víc chcát, tak mě vyzvedni.
To bude paráda, jak si cestou do práce ještě zchrupnu.
Depa, není nad ty moderní vymoženosti.

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

ale to jste věděl, ne?

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

je typickej?
To jsi taky věděl, už když jsi to napsal, že jo?

Tyhle manipulativní a moralistický sračky miluju…

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

Vycházím ze zkušenosti života na vesnici. Mnohokrát jsem potkal v supermarketu své známé z vesnice, kteří si přijeli autem pro pár drobností.
Ani je to nenapadlo jet na kole. Síla zvyku.

Zatím bez slepic

In reply to by Vědec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo, jenže tohle dělají, když už to auto maj, ale kvůli tomu si to auto nepořídili.

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)

In reply to by Vědec (neověřeno)

Trvalý odkaz

"Bydlím v Praze...".
To jste mohl napsat hned, a nemusili jsme všecky ty různé záležitosti tolik rozebírat.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)

Když mi dron přiveze nákup, dobře tak, ušetří mi cestu autem do kšeftu, který byl dřív ode mně 500m, dnes 2,5km.

Ostatní neřeší.

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

ty rohlíky vzduchem od místního čankajška dopraví dron.
Už jsem se viděl, jak uklízím na balkoně, aby měl kde přistát.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

nemá auto, nemůže mit ani děcka. Dřív bylo po městě 5 školek,jedna u náměstí,druhá u busu a třetí u vlakáče. Čtvrtá na okraji na sídlišti,kde už ale bydlí samí důchodci školky nepotrebujíc,ale ty u busu a vlaku a města zrušili a nechali jen tu na sídlišti a další na druhem konci periferie. Ráno tam matky děcka navozí a odpoledne zas odvozí a která nemá auto,tak se uhoní a zhroutí.

Průměrný počet slepic: 4.9 (9 hlasů)

čankajšci,kdyby byla poptávka,takvam donaskovou službu zajistí. Ale ze zatím je doprava levná,tak každý auto drží.

Průměrný počet slepic: 2.5 (2 hlasů)

V budoucnu Vám dron dopraví jen mouku, sůl, olej, mák na posyp a recept místo rohlíku. I když ten recept si asi budete moct stáhnout chytrou aplikací. :-) A rohlík si prostě upečete čerstvý. Nebo si jej odpustíte. Dělba práce vezme za své a vrátíme se k samozásobitelství?

Průměrný počet slepic: 3.2 (5 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

To tak, aby si každej pekl svý rohlíky! Takové zbůhdarma vyplancané energie! A ještě aby tak byly třebas míň jedovatý, než ty krámský!
Kdepak.
Soukat do sebe budeme - a za drahej peníz - laskominy, které nám chemické pekárny/jiné otravinářské velkofabriky vytvořej.

Přečetla jsem si nedávno (po létech) Ocelové jeskyně.

Velice užitečná kniha.
Hned mi začalo líp chutnat to supermarketové kuře. A skleníková rajčata bez chuti a vůně, která v životě neviděla slunce, mi připadala - téměř - jako mana nebeská.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

bo energii dron nepřinese. Třeba nebude foukat a nebude svítit ani Měsíc, baterky malé.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

...např. do teplých krajin - i srohlíkama) nastane hladomor ?

Možná i hodinovou manželku - kuchařku, by mohl dodat dron. Nějakou lehkou, to se rozumí. Aby nespadla ještě před dodáním.
Mouka, voda, sůl, olej, mák, recept, kuchařka...zapomněl jsem na něco ?
Hudba, hudby aby bylo dosti. bez hudby by to nebylo ono.

Jen jedna věc mě trápí, kdo bude všecky ty drony vlastnit ? A co když dotyčný oligarcha krachne..... anebo co když se pojednou rozhodne, že se místo podnikání v oblasti dronové dopravy dá k anarchistům ?
Ja tak, že konkurence a svobodný trh to všecko vyřeší.
Tak to su už klidný, už nemám otázek.

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

předvedli soudruzi ve Vídni, když po třech letech neprodloužili v exkluzívní čtvrti výjimku na provoz autonomně řízených autobusů. Mezi "drobnosti" napáchané těmito samohyby patří jedna zraněná chodkyně (jestlipak zavřeli autobus do basy za obecné ohrožení), potažmo kolapsy dopravy při mlze, dešti a sněžení.
O dalších scifi hovnech nemá cenu psát...

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

Většinu dopravních nehod zaviní člověk.
Zdokonalení autonomních vozidel je jen otázka času.
Jako všeho, taky dneska nejezdíte v kočáře...

Průměrný počet slepic: 2.1 (7 hlasů)

liší od auta?
Zajímal by mě pohled vědce.

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

Kočár byl zpravidla tažen zvířetem - zvířaty. Ta se mohla nezávisle na vůli řidiče - kočího splašit. Auto se nesplaší.
Autonomní řízení se časem spolehlivostí dostane nad úroveň nehodovosti průměrného řidiče. Osobně nemám problém jet co ciziny drže se volantu a na noc pokračovat s autopilotem a přitom spát.
Autonomně řízenou dálkovou nákladní dopravu očekávám v kotlince do deseti let - díky úsporám na platech řidičů a především na efektivnější jízdě bez prostojů.
Kdysi se lidé báli cestovat vlakem, pak železnou lodí, vzducholodí, automobilem, letadlem ......

Průměrný počet slepic: 2.1 (7 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Například za smrt předškolních děcek, přecházejících vozovku v místě kde do nich vrazí samoříditelný elekrtoautomobil ?
Po kom se bude vymáhat škoda ?
Co když krachne, a s ním i značná část sdíleného elektroautomobilového megaparku ? To se to pak jen přeprogramuje ?

Co když se vymluví na hackery z Ruska ? To zas bude se psát nějaká nota Putinovi ? A když ten se jen pousměje a prohlásí něco v tom smyslu, že bychom tu neměli mít u nás tolik kreténů u moci ?!??
Co pak ?
Ja tak, že potom nastoupí klasický a tradiční beránek otřes se - zástup daňvých poplatníků...
----------------
A já pravím vám, všem utopistům a podobným hňupům - SLOŽITOST je také přírodním fenomenem, má určité své meze, její exponenciální vývoj může dosáhnout takového bodu, že pak budeme opět vděčni za koně nebo osly, popřípadě velbloudy či soby....

Průměrný počet slepic: 4.2 (6 hlasů)

Jožinku, jakýkoli autonomní řídíci systém je a bude i v budoucnu řádově milionkrát jednodušší než lidský mozek, který auta řídí dnes.

Průměrný počet slepic: 2.3 (6 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jak víte, jaké části mozku jsou vlastně používané k řízení automobilu?

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Řízení je poměrně komplexní činnost. Pokud jedete známou trasu, používáte vzpomínky (tahle zatáčka vynáší,a tenhle úsek bejvá už v listopadu namrzlej, tady včera přetahopvaly srny....) Kromě toho ta věc ve Vaší hlavě při řízení ještě řeší další věci (přišla mi na to stará, šéf mě dnes vytočil.....) V neposlední řadě jsme za jízdy nuceni reagovat a přesměrovat pozornost i na mimojízdní signály (zazvonil mobil, přítulkyně pocítila potřebu se pomazlit, cizí pes v mém kufru začal štěkat....)
Do hry vstupují emoce když Vás ten pablb předjede v nejhorším místě, idiot v protisměru myškoval těsně proti vám, ten za váma pocítil náhlou potřebu závodit.. Nic z toho autonomní systém neřeší, nemá hormony.
Osobně mě řídit baví, auto, motorku i člun, nicméně nejsem až takový egoista, abych neviděl výhody autonomní dopravy pro lidi kteří řídí proto, že musí nebo jim zas až tolik není dáno.
Až mi bude osmdesát a vrátím kvůli zdravíčku papíry, budu za možnost udržet si provozuschopné auto a být nezávislý na veřejné dopravě vděčný.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Karlův most a povraždí stovky turistů a předškolních dítek, batolat a miminek, popřípadě ještě nenarozených jedinců?
:-)
Rozbíječi strojů si asi také mysleli: "SLOŽITOST je také přírodním fenomenem..."

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Jenže ty samořiditelný auta už mají na svědomí lidské životy.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

Nakládat a vykládat se bude náklad taky autonomně?
Oni totiž teď fungují řidiči současně jako závozníci a náklad si většinou nakládají a vykládají sami. Snad jen u velkých kamionů to zavážejí skladníci, ale jinak si to řidič pěkně odtahá vlasníma prackama.
Tu jízdu bez prostojů zajistíte jak? Budou mít nákladní samohyby křidélka a v místě ucpávky se vznesou a odlétnou na místo určení?

Průměrný počet slepic: 4.2 (5 hlasů)

v tomto směru netřeba nic vynalézat. V automotive jsou načasované jízdy tak aby nedošly díly a zároveň nedošlo k ucpání vyskladňovacích prostor náklaďáky.
Je to denní chleba příslušných pracovníků a zvládaji to celkem obstojně. Musí.
V provozu lze zácpu předběžně řešit změnou rychlosti nebo volbou jiné trasy. Řidič to často "zkusí" projet i když o situaci dopředu ví a tím ji ještě zhorší.
Autonomní auto poslechne na slovo a prostě pojede objížďkou. Bez stresů a nadávek. Kdybyste občas jezdil cizinu, věděl by jste, že příslušný software už dávno funguje, třeba jako aplikace v mobilu.
Osobně si od autonomní nákladní dopravy slibuji mimo jiné konec situace dvou vedle sebe jedoucích tiráků po dálnici.
Vaše myšlenka přidělat náklaďáku křidélka je bezesporu zajímavá, nicméně vzhledem k předpokládným nákladům, složitější kontrukci stroje a jeho vyšší ceně ji pokládám za velmi nepravděpodobnou.
V současnosti jsou zatím reálné maximálně donáškové drony.

Průměrný počet slepic: 4.5 (4 hlasů)

In reply to by Zapadlo (neověřeno)

Trvalý odkaz

V automotive jsou načasované jízdy tak aby nedošly díly a zároveň nedošlo k ucpání vyskladňovacích prostor náklaďáky.
---
No a jak to fungovalo za covidu, jak to fungovalo? - No nefungovalo to.

----
Kudy ty donáškové drony budou lítat? Na úrovni páteho patra? To bude každej nadšenej, že mu před oknama lítá nějaká šmírovací mašinka.

Pak tam někdo někomu pošle po droníčku nějakou bombičku a bude po srandě.

Na něčem podobném zkrachovaly kamery v brejlích. Výrobce vůbec nepomyslel, že nikdo nebude chtít být stále filmován skrytou kamerou.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

letové hladiny dronů jsou již v naší zemi legislativně upraveny a není důvod věřit že by se zakázaly lety v obydlených zónách, při dodržení konkrétních podmínek.
Bezpilotní stroje jsou v současnosti již neodmyslitelným účastníkem letového provozu ČR a počty nad pilotovanými stroji dávno převažují.
bombička v droníčku - každá technologie je zneužitelná a bombičky v droníčku jsou už v západních armádách vyzkoušeny a zavedeny v několika druzích. (heslo "loitering monition" - vyčkávající munice)
Donáškový dron zpravidla není vybaven žádnou kamerou - nepotřebuje ji, takže by jen prodražovala výrobu a snižovala nosnost.
celé to visí především na jednom hledisku - půjdou na tom vydělat prachy? Půjdou.

Průměrný počet slepic: 2.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

pohonná jednotka.
U kočáru chlupatej benzín, kterej se může splašit.
U auta, motorová jednotka, která se díky poruše taktéž může splašit. ( osobně vyzkoušeno)
A dál?

Průměrný počet slepic: 3 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Evropa je nejhustěji rovnoměrně zalidněný světadíl, přírodou zinscenované katastrofy s otřesnými dopady se dají raz za čas očekávat. Byť je to smutné a pro dotčené lidi strašný průser, myslím že jsme nejdále co do vývoje lidskosti a zdaleka nejlépe schopní se s podobnými vypořádat s co nejmenšími dopady. Byť máme kam se vyvíjet.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Vyzývám levicově smýšlejícího Vidláka k jasnému názoru na to, zda je v pořádku v Německu nebo na jižní Moravě dát ze státního i nepojištěným 2 Mega dar, 3 Mega nízkoúročený úvěr, (pojištěným vyplatit pojistku), charitu 2 Mega, dřevo od Lesů ČR, těžkou techniku od státu, pomoc dobrovolníků

a potom další rodině, která příjde o bydlení hovno?

Je to klasický levicový pohled?

Průměrný počet slepic: 1.7 (6 hlasů)

Asi ANO, když už je to takhle rozjeté....
Šak pojistka může někdy znamenat hodnotu až 90 % nově postaveného baráku, na to ani nepojištěný právník či exekutor tak rychle nezarobí.
Možná že ne levicové....ale určitě křesťanské (ne tak judaistické, to by bylo v rozporu s těmi ustanoveními, která nařizují, že pomáhat se má vybřednout z nejhoršího, nemá se pomáhat ještě více zbohatnout....).

Jasný názor nemůže mít zde zřejmě nikdo, jasný názor lze mít pouze in concreto. Obecně je většinou " jasný názor" žvástem.

Průměrný počet slepic: 3.8 (5 hlasů)

Eto, na co se mě ptáte? Jaký pohled mám uvést? Z hlediska přísné spravedlnosti to asi úplně v pořádku není. Ale co takhle hledisko společenské a státotvorné? Ono je jaksi nutné pomáhat a dávat dary a nízkoúročené úvěry i když na to nedosáhnou všichni. Chcete mít stát? Chcete mít něco, co je víc než soubor jednotlivců? Chcete, aby se lidi se svou zemí identifikovali? Aby byli hrdí na to, že jsou Češi? Chcete, aby lidi své zemi věřili a byli ochotní za její obranu umírat?  Tak musíte pomáhat, musíte v takových případech dávat dary a úvěry. 

Jinak by si lidi mohli říct, že stát k ničemu nepotřebují. Že jim stejně nikdo nepomůže a je vlastně jedno, jestli se to tu jmenuje Česká republika nebo Afghanistán. Mohli by si říct, že je jedno, jestli jim vládne česká nebo německá vláda. Mohli by si říct, že EU je dobrá věc, protože náš stát k ničemu není.

Vyberte si Eto. Jde vám o spravedlnost? V tom případě nejspíš dojdete k tomu, že jediná skutečná spravedlnost je v tom, nikomu nedat nic. Pokud vám jde o vlastenectví, o lid, který miluje svou zemi, který jednou půjde umírat, aby tu nebyl Afghanistán, tak se pomáhat musí i kdyby to znamenalo, že se na někoho zapomene a ne všechno bude košér.  

 

 

Průměrný počet slepic: 4.2 (13 hlasů)

Spravedlnost JE státotvorné hledisko.

To nejdůležitější.

Simon Cowell, co uváděl ty pořady jako Británie má talent, byl ten přísnej, co prosazoval daná pravidla hlava nehlava. Kdo udělal nějakou chybu letěl, i když bylo jasný, že by měl jinak velkou šanci.

Na to dostával spoustu kritickejch dopisů.

Pak jednou tam byl malej chlapeček, roztomilej jako všecko, Simon Cowell vyměkl taky a řekl OK a klučina to mohl zkusit ještě jednou.

Tehdy dostal zdaleka nejvíc kritickejch dopisů za celou dobu soutěže.

Lidem nijak nevadil ten chlapeček. Vadila jim ta obrovská nespravedlnost ke všem ostatním.

Nakonec se nespravedlivý stát s jeho privilegovanou kastou stává nepřítelem zbytku společnosti a nikdo za něj nebojuje.

Už jsem to tady několikrát připomínal, když přišlo tvrdý na tvrdý, tak za socialismus nikdo nebojoval, systém zradili jeho vlastní papaláši, jeho vlastní tajná policie, jaho vlastní střední kádry a samozřejmě všichni bezmocní podřízení, co už dávno měli plný zuby tý věčný, idiotský buzerace, toho věčnýho lhaní a toho věčnýho násilí. Ani zdejší fanatičtí komunisté za svůj milovanej režim nebojovali. Zcela logicky, byli navyklí mít spoustu věcí zadarmo a bez práce, tak co by se namáhali.

Kdyby byl ten stát spravedlivej, tak by za něj bojovali všichni, protože by meli hodně co ztratit.

Za vším zlem jsou syejně vždy dobré úmysly.

Myslíte, že se takhle vyhnete Afghánistánu u nás? Jen ho tím přivoláte. Podívejte se na BLM, na Antifu, na no-go zóny atd. atd. - Ty jsou na západ od nás a na začátku byl vždy někdo, kdo chtěl páchat pro někoho dobro, bez ohledu na to, jak moc je nespravedlivej k ostatním. Co přivolal? - Konflikt.

Na spravedlnosti stojí svět.

Pokud chcete, aby za vás někdo bojoval, pak jim dejte spravedlnost. Nic to nestojí a hodně to znamená.

Jakej si myslíte, že má na mě dopad, číst tady všechny ty sobecký, nafoukaný a urážlivý řeči sebestředných komunistů? Že mě přesvědčej? Že za ně někdy půjdu bojovat? Ani náhodou. Ať si bojujou sami. Privilegií měli dost, ať si za ně zaplatěj.

Jak to děláte doma s dětma? Máte jednoho oblíbence nebo dělíte vše přibližne stejně mezi 7 lidí?

Měl jsem známou, jejíž matka měla radši bráchu a vánoční dárky byly v poměru lyže versus knížka. Jednou dospělá holka utíkala od matky jak jen mohla.

Tohohle dosáhnete a ničeho jinýho.

Průměrný počet slepic: 2.8 (4 hlasů)