Malý jsi člověče

Autor
Štítky

Před tornádem se člověk schová - postačí sklep, most, propustek, někdy třeba stačí silná stěna nebo svah. Ale před vodou se neschováte. 

Dnešní článek bude o záplavách v Německu a Belgii. V té nejvyspělejší a nejbohatší části EU. V té nejpedantštější části EU. V zemi, kde se byrokratické procedury dodržují dobrovolně a radostně. V zemi, kde alespoň na úřadech panuje pořádek, kde jsou fakt všechny domy postavené podle projektu a mají kolaudační souhlas se všemi náležitostmi. 

A přece, když pánbůh dopustí, i motyka spustí. Můžete mít vše v nejlepším pořádku, můžete mít nejlepší stavební úřady a vyjadřovat se ke každé ptákovině, ale když prostě přijde pohroma, která tu sto let nebyla, tak jsme na ní všichni krátcí i když máme hasiče a ženisty. Před sto lety se v takových horských údolích prostě nestavělo... protože kdo tam stavěl, toho dříve nebo později voda sebrala. Pak přišlo dlouhé období klidu, kdy se příroda chovala slušně, malý potůček byl roztomilý a nikdo se ho nebál, nebyl důvod nestavět blíž u jeho břehu a nejslovutnější profesoři urbanistiky a krajinářství se podepsali pod změny v územních plánech... 

Dneska tam pohřešují tisíc lidí, protože když v takovém prudkém údolí přijde voda, vlastně se nedá ani utéct. 

Aby nedošlo k mýlce... pro tuto katastrofu platí z mé strany stejný přístup jako k tornádu... jakéhokoliv mrchožrouta a traviče studní bez milosti smažu - na lidských tragédiích se nikdo na Kydech přiživovat nebude, dokud budu dýchat. Přeju proto v této chvíli bratrům Němcům, aby to dali dohromady, aby těch mrtvých bylo co nejméně, aby ti pohřešovaní byli na dovolené a ne někde utopení. Přeju jim stejné zázraky jako v Hruškách a držím palce. 

Víte, vždycky když přijde podobná katastrofa, tak se prostě ukazuje, jak maličcí oproti přírodě jsme a jak snadné by pro matičku Zemi bylo  nás přihubit a zregulovat. Ukazuje se, že naše vzdělání, univerzity a certifikáty nám nijak nenahrazují instinkt člověka žijícího v souladu s přírodou. Ukazuje se, že lidská paměť je možná lepším nástrojem než výpočty hydrologů. 

Pokud se nějaká ulice jmenuje: U potoka, U rybníka, Na hrázi a podobně, člověk by tam prostě asi neměl stavět. A když staří dědkové povídají o tom, jak se voda valila přes náměstíčko a šla přesně tady tudy, kde sousede stavíš, tak by se člověk měl opravdu zamyslet, jestli něco nedělá blbě a to i za předpokladu, že má všechna stavební povolení v pořádku a bezpečnost jeho záměru dokládají stovky posudků. 

Já nepochybuju o tom, že až si spořádaní Němci uklidí po té katastrofě, tak se ledacos změní. Budou to mít v paměti. Na čas... pak se zase sto let nic nestane, stavebních parcel bude málo, tlak na rozvoj velký a vždycky se najde někdo, kdo napíše posudek, že je všechno v pořádku a u toho potůčku, kde by si myš ani bříško neurousala, se může stavět. 

Ve Vidlákově máme také několik takových potenciálně velmi nebezpečných míst. Před sto lety tekla středem města Vidlákovka - potok, co každé léto vyschnul a jeho přítok tvořily hlavně kanalizace z jednotlivých baráčků. Ale kolem koryta bylo zahradnictví. Ta nejlepší lužní půda nebyla zastavěná a dědoušci si vyprávěli, kterak přišla voda a sebrala ploty... Domy byly až výš ve svahu. Prostě si lidi pamatovali, že tu a tam pořádně zaprší. 

Pak se koryto potoka zakopalo do země - pod Vidlákovem jde velké potrubí - už tam nesmrdí stoka... ale zase si lidi přestali pamatovat, kudy to je po spádu a kde by v případě nějaké povodně tekla voda. V devadesátých letech se zahradnictví zrušilo, bo všechno dovezeme a taková blbost jako papriky, to se ve vyspělém demokratickém státě nedělá. Pak se terén zarovnal, vznikly tam domy i haly, bytelné české ploty, které přehrazují celé to údolí z jedné strany na druhou... A v tom téměř nejužším místě stojí velké truhlářství, kde si pan Truhlář skladuje hodně dřeva, aby jednou potomkům předal dostatek vysušených trámků i prken.

Kousek pod panem Truhlářem si postavil nedávno dům jeden můj kamarád... Tři metry na jedné straně je nově nasypaný svah a nahoře je hala, z druhé strany to má deset metrů k druhému břehu... Až se to jednoho dne podaří a nad správným místem se vysype z mraků sto milimetrů naráz, tak těch sto padesát kubíků vody za vteřinu poteče deset metrů širokým propustkem v jehož středu stojí dům... O kousek výš si voda vezme ten sklad dříví a o kousek níž narazí na ty bytelné ploty... Pokud se to stane, tak tam na místě nemá nikdo šanci... 

A opět - vše je zcela v souladu se zákony a pravidly. Nic nelegálního. Na všechno jsou řádné papíry, všechno má posudky.

Ulice se jmenuje Rybniční...

A teď ta druhá věc... když vidíte tu zkázu na Jižní Moravě a teď v Německu... dovedete si představit, jak snadné by bylo dosáhnout pořádného blackoutu, pokud by se taková voda či tornádo objevilo na nějakém klíčovějším místě? V Německu by to bylo ještě snazší než u nás. Můžete mít suprová dálková vedení, můžete mít levné a skvělé větrníky, slunečníky i měsíčníky. Tornádo by v Dukovanech neudělalo nic... Možná by na chvíli vypadla rozvodna. Ale dovedete si představit, co by tornádo udělalo v nějakém pořádném solárním či větrném parku? Nebo co by se stalo, kdyby zimní námraza přetrhala nějaké dálkové vedení, která v Německu zoufale chybí už teď, protože fouká na severu, ale na jihu je průmysl a teď tam vypínají elektrárny... 

Poslední roky energetickou soustavu stále oslabujeme a oslabujeme. A Němci jsou v tomto pokroku v čele. Ono vůbec nemusí dojít na přetížení sítě. Bohatě stačí, že se někde zpřetrhá nebo že bude foukat trochu moc. Jedna věc je, když jste na vesnici. Tak si prostě na záchod dojdete na dvorek... Ale když bydlíte někde na sídlišti v osmém patře, už vidím jak si nahoru nosíte kýbl s vodou, abyste po sobě mohli alespoň spláchnout.

Týden blackoutu by nejspíš dokázal zařídit víc mrtvých než deset covidů. 

Velmi snadno se můžeme dočkat doby, kdy někde dojde k lokální přírodní pohromě, ale když s trefí na dobré místo, dokáže odpojit půl Německa od proudu na dlouhou dobu...  I v Hruškách byl hlavní problém v přetrhaném vedení. Až se jednou nějaký ten blackout podaří, nebude to jako teď. I když v tom Německu mají pořádný průser, pořád ještě je ve většině Dojčlandu sucho. Stejně tak u nás vzalo tornádo "jen" šest obcí. Ale až to jednou přijde plošně, nikdo na pomoc nepřijede, protože sami nebudou zvládat. Pak v tom bude každý zcela sám. 

Připravujme se. Řešme svoje bydlení, řešme svojí soběstačnost. Budeme to brzy potřebovat. A puška nebude prioritou.   Stát se vůbec nemusí zhroutit. Ale nemusí být voda, jídlo, elektrika a teplo. Nemusí být pokladna v obchodě, nemusí přijet ani jeden hasič. Mysleme na to.  Naše civilizace vypadá velkolepě, ale jen vypadá. 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (123 hlasů)

Komentáře

Kdo má ty nesmysly číst? Bílí a pořádek chtějící černí v JAR mají právě teď plné ruce práce protože policie nestíhá (nebo rabuje s černými) a armáda nestačí. Takže tento nesmysl padá, zkuste si o tom něco načíst než začnete blbě kecat.

Bílí ve Francii to vyřešili segregací (v černé čtvrti nenajdete bělocha), jen se tomu tak neříká. Armáda už zvedá hlavu.

"Víš, co se stane, blbe, když zastřelíš v sebeobraně připrchlíka, co se tě se zbraní v ruce pokusí oloupit?" *Bude takový kravál že čapí hnízdo bude vypadat jako kapesní reproduktor.
"Dostaneš flastr 20 let a půjdeš do vězení mezi ty připrchlíky a tvý železo ti s sebou samozřejmě nedají." Svět se neřídí podle vaší pošahané fantazie čmoude.
*Případ bude uzavřen a já na svobodě. I se svým železem.

Aha. To je ten svět jednoduchej, že? Stačí vystoupit z té vaší psychózy.

V tý prdeli světa o sto tisících lidech je mi celkem fajn, děkuju za optání. Kura vy jste skutečně zábavný chlapík. Sice blázen, ale úsměvný.

Teď půjdu na oběd k číňanovi (faří slušně), pak nakúpím jídlo na další týden, zajedu za město k farmářovi pro brambory a cibuli protože mě minulý týden došly a v práci to bylo hektické a zakotvím na zahradě bo tam mám prácu.
Diskreditovat vás nijak nemusím, to zvládáte nejlíp vy sám.

Vskutku jste jak malé děcko co schovává hlavu pod polštář a na všechny ječí 'proč neuznáte proč neřeknete proč neuděláte co chci jáááááááá!'. Úsměvné.. ale otravné.

Průměrný počet slepic: 3.3 (17 hlasů)

No tak sto tisíc obyvatel tam u vás.

No ta to tu západní Evropu musíte znát jak svý boty.

To i víte, že ve Francii je segregace. Tak to, abyste jim to tam šel rychle oznámit, protože si tam toho zapomněli všimnout.

Průměrný počet slepic: 3.3 (12 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Alors, espèce de connard, parle-moi encore un peu de cette ségrégation.

Dis-moi, comme on te ferait sortir de taule.

Raconte encore les bobards. Vas-y.

Průměrný počet slepic: 2.1 (10 hlasů)

In reply to by Čmoud (neověřeno)

Trvalý odkaz

Checht.
Kolik bílých potkáte v černé (hnědé) čtvrti na pařížském předměstí? Žádného, že? Voilà, segregace.
Ve svém mozečku jste si vykreslil scénář jak z progresivně levicové utopie kdy bránící se napadený je za zločin sebeobrany odsouzen a musí do vězení. Opravím vás, vy násilím posedlý blázne: Do basy bych se ani nepodíval. Případ odložen, trestný čin nebyl spáchán, Trestní zákoník část první hlava III §29.
Povyprávějte nějaký příběh vy, pro změnu ale nějaký reálný, se skutečným základem, ne vymyšlený co vznil v té vaší choré palici. Čekám.

Průměrný počet slepic: 4.3 (4 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Il faut que cela soit dans deux senses.

Donc qu'ils ne sortent pas de ses banlieues, mais ils sortent.

Oui le cas est réel, le pauvre con. Mais de France. Les lois vont changer.

Průměrný počet slepic: 1.8 (4 hlasů)

Takže k věci nic, omluva žádná, uznání omylu či hlouposti také, to je všechno starý, čmód, čím nás tu překvapíte?

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

In reply to by PzKpfw (neověřeno)

Trvalý odkaz

Alors, espèce de connard, parle-moi encore un peu de cette ségrégation.

Dis-moi, comme on te ferait sortir de taule.

Raconte encore les bobards. Vas-y.

Průměrný počet slepic: 2.3 (7 hlasů)

Jeho lordstvo obersturmbannführer Tschmoud je leda tak blázen, sociopat a schizofrenik.

Průměrný počet slepic: 2.8 (5 hlasů)

In reply to by návštěvou u Polyféma (neověřeno)

Trvalý odkaz

Srandy-ó-žurnalu a pravil sem synkovi, nech se zbali kufer a zdrha, dokut je co žrať a mame pro něho lovaky na cestu.

V jednovětné zkratce - soudruhům v Bruslogradu doopravdy tvrdě hráblo.
Fakticky to znamená uzavření veškerého těžkého průmyslu a dosti obří daňová zátěž na všechny předměty, které si občas dovolíme zakoupit.
Vybrané daně budou soudruzi z finančáků posílat rovnou do Bruslogradu a z nich se bude splácet nabrané obří europůjčky, z nichž se již nyní financují eurodotace.
Neboli bankovní socializmus.
Neboli opravím známou větičku z povídky Š & G - nechci dotaci (původně "slevu") zadarmo.

Průměrný počet slepic: 4.5 (25 hlasů)

Bankovni socik u nas podporoval pravicovy socialista Klaus a nadsene to podporovai vsichni narodouci. Dodnes to vidlaci razi jako spasy kotlinky. Ovsem z Bruselu totez vadi :-)

Průměrný počet slepic: 3.3 (12 hlasů)

V bankovním socialismu by se přerozdělovalo i chudým, možná zejména chudým.
Jeden týpek co to měl hlídat sedí dodnes v EU křesílku. Je celebrován a je v čele, místo toho aby dlel v cele (ANO, správně, zde háček nad " c" být nemá !!!).

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)

In reply to by návštěvou u Polyféma (neověřeno)

Trvalý odkaz

Fit for 55 znamená, že do roku 2030 budeme vyrábět 40 % energie z obnovitelných zdrojů, posílíme přechod na elektromobilitu s tím, že do roku 2030 by měly být sníženy průměrné emise nových automobilů o 55 % a do roku 2035 o 100 % ve srovnání s rokem 2021.
Cíl je to zcela nereálný. To i ty slavné pětiletky v RVHP byly proti plánům EU vrcholem racionality. Eurosoudruhům v Bruselstánu opravdu hráblo a zbláznili se definitivně. Plánem se zabývat moc nemusíme, protože bude tvrdě zaveden silou a nepovede se, to je jisté. Výsledkem bude jen zničená ožebračená Evropa. Putin s Si Tin Pingem se musí smát, jak se jejich globální soupeři likvidují, aniž by museli hrábnout prstem. EU zlikviduje současná podoba EK a celá euroadministrativa. USA zlikviduje politická korektnost a BLM. Časem si historici budou klepat na čelo, jak je možné, že jsme takové nesmysly dopustili. Nu, dopustili. Bude tu jen zdevastovaná země.

Průměrný počet slepic: 4.8 (30 hlasů)
Trvalý odkaz

Blackout je podle mě otázka času - tak jako Covid (epidemie po 100 letech) nebo teď ty přírodní katastrofy. Nechápu co se děje. Německo a EU se "zbláznilo" se zeleným údělem. EK přijala plán, že za 14 let má skončit výroba spaloacích motorů.To si zase někdo myslí, že poručí větru, děšti. Vždyť stále není jisté, jestli se podaří nějak vyřešit baterie a nezkoušíme slepou větev vývoje. A i kdyby to slepá větev nebyla, tak co infrastruktura? Připravit rozvodnou síť pro napájení stovek milionů aut - dovede si to někdo představit? Podle mě je problém, že na rozhodujících pozicích je čím dál víc blbců, kteří mají jedinou kvalifikaci - VYPADAT jako rozhodný manažer. Uvidíme - třeba se pletu. Nebo budeme mít štěstí a přijde menší šok, z kterého se oklepeme, ale bude dostatečný na to, abychom se probrali.

Průměrný počet slepic: 4.8 (36 hlasů)

hloupé eM Véčko, protože já byl v práci pilný a poslouchal Srandy-ó-žurnál, v němž pan bývalý náměstek Škody Transportejšn pravil, že naše vláda je blbá, stará a hnusná, protože elektromobilita je příležitost a je potřeba ji chytnout za cokoli, nejen za pačesy,
A ten pan soudruh je dozajista chytrý, mladý a krásný, páč věděl, že ve Východní Říši, pravila místní vláda, že postaví za trest milión elektráren a soudruzi elektrárníci musej kejvat na nabídky soudruhů baráčníků a montovat jim na střechy a zdi FV panely.

Tak jsem si vzpoměl, jak soudruzi Čajňani museli mít v každé vsi vysokou pec, která byla docela dost nízká, a mysleli si, že v ní utaví svou zářivou budoucnost, plnou sociálních jistot a benefitů.
Ale já jsem naštěstí stejně blbej, a hnusnej, jako vy, takže soudruzi z Alp to mají určo zmáknutý tam a zpět a až jich budou milióny - těch elektráren, tak nám teprv vokážou, jak se dělá hen ten oný pokrok.
Jo, a ten soudruh náměstek bude kandidovat za propagátory bydlení ve STAN-u, nebo tak ňáko, abyste věděl, kde se nalézají ti jedině správně chytří jedinci. A zřejmě si spočítal, že když budem bydlet ve stanech, tak hravě dobijem všecky ty elektromobily a "fšechno bude fajn".

Průměrný počet slepic: 4.5 (31 hlas)

prsa číslo pět, tak já bych ji chtěl popadat taky, bo pětky jsou pětky a moje Jahoda má jen mizerné trojky.

Průměrný počet slepic: 4.7 (15 hlasů)

by vyhovovala?

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

taky poslouchal, taky pilně a divil jsem se i ušima. On ten soudruh byl původně myslím dokonce soudruh generální a ne jen nějaký prodělaný soudruh náměstek. Což ovšem stále nevysvětluje ono zázračné prozření, kterak se z nejkapitalističtějšího soudruha, který vyráběl stroje, stal soudruh Zeleného údělu, kandidujícího za soudruhy Námořní lupiče. Asi zázrak.

Průměrný počet slepic: 4.8 (19 hlasů)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Bernard_(hejtman); a dál snad raději nic.
Nebo přece jen něco - právě preferování takovýchhle kariéristických sviní vedením partaje před stranickými děláky, plus uzavírání pseudokoalic s partajemi, jež jsou v kontradikci s programem ČSSD, má za následek, že ČSSD se a) zcela zpronevěřila svému poslání a b) nedostane se do PS PČR.

Průměrný počet slepic: 4.5 (11 hlasů)

Tož to se tak po 20 letech mění, bo doroste nová generace, kerá nezažila to co ta předešlá. A TA PŘEDEŠLÁ kadila do plínek, či chodila na ZŠ a ví také prd. A toho je třeba využít.

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

Evix.
Když dorostou dětičky těch komunistů,přebírají vládnutí,jen se podívejte na současné vladaře,synáčkové předešlých vládců.

Průměrný počet slepic: 3.6 (8 hlasů)

Kecy ma kazdej, pri jeho poslouchani se mi chtelo rvat

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

odkaz pro silne povahy, at neco nerozbijete

https://www.mujrozhlas.cz/dvacet-minut-radiozurnalu/josef-bernard-stat-…
Kdy se definitivně rozloučíme s auty se spalovacími motory? Jak zpřísnění klimatických cílů vyhlášené Evropskou komisí ovlivní automobilový průmysl? Máme se povinného snižování emisí bát, nebo jej vítat? Tomáš Pancíř se ptal bývalého generálního ředitele Škody Transportation, nyní náměstka plzeňské hejtmanky za hnutí STAN Josefa Bernarda.

Průměrný počet slepic: 4.8 (13 hlasů)

Asi ho dobře platí.
Josef Bernard
Datum narození: 30. 5. 1965 Vystudoval Střední odborné učiliště Škoda. Hned po škole byl Josef Bernard dělníkem v plzeňské Škodovce. Později působil jako technik, mistr a personální ředitel jedné z dceřiných společností Škody. V letech 1991 až 1995 absolvoval Open University, v roce 2014 začal studovat obor mezinárodní obchod na MUP Praha.
Ta jeho univerzita to je cosyk takového jako VUML?

Průměrný počet slepic: 4.4 (13 hlasů)

VUML se s tím nedá srovnat, to byl proti tomu volnomyšlenkářský Oxford.

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

Ono se řeší, jak se ty elauta budou napájet, ale poněkud se u toho zapomíná na jednu věc.
Dovedl by někdo spočítat, kolik státy EU ročně vyberou na spotřebních daních za naftu a benzín? Ha? A kde ten óbrovský výpadek příjmů chtějí dohnat?

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Proč? Je zbytečné počítat, o která pracovní místa přijdeme, protože přijdeme skoro o všechna.

Průměrný počet slepic: 4.5 (13 hlasů)

Všichni tady vycházejí z předpokladu, že každý, kdo má dnes auto na uhlovodíková paliva, si v budoucnu pořídí euto.
Nikoliv. Euta budou jen pro velmi malou skupinu privilegovaných s vysokým "sociálním kreditem".
Ostatní budou šlapat pěšky nebo jezdit sockou (pokud jim sociální kredit bude dostačovat, vzor máme v Číně)
Tím pádem nebude potřeba stavět nové elektrárny ani posilovat rozvodnou síť.
Totéž bude s dodávkami elektřiny do domácností. Půjde jen několik hodin denně a jen někomu, Severní Korea náš další vzor.

Spotřební daně se nahradí velice snadno - už teď je na stole návrh, že bude dodatečná daň ze všech paliv, z topení, atd., přímo do rozpočtu Uhnije.
Daň ze vzduchu (viz M. Tch., abych neukazoval jen na východ), jídla (daň z "nezdravého jídla" už se také v Uhniji řešila) a vody nebude dlouho zaostávat.

Slušně žít bude výsada privilegovaných, na běžné lopaty kakouškuje Bílý Tesák. Lopaty se ve velké míře dají nahradit automaty a ať si pak klidně pochcípají.

Průměrný počet slepic: 4.4 (25 hlasů)

Parkoviště u fabrik budou přeměněna na stáje pro koně. Targus bude místo náklaďákem jezdit se šestispřežím a jeho motor bude mít 6 koňských sil. U fabrik vyrostou ubytovny z kontejnerů, kde budou bydlet pracovníci a hákovat. Ovšem tím zchudne i zbylá část té lepší populace, které nynější lopaty s levnými a méně výkonnými auty překáží v rychlé jízdě po dálnici. protože výrobky vyráběné jen pro omezený počet uživatelů, tedy i elektroauta, podraží několikanásobně i pro uvedené nadlidi. Prostě malé výrobní série a i počet modelů elektroaut dojde k jednomu typu.
Něco jako Indie, kde auto Ambassador Palava vyrábí v nezměněné karosérii už od roku cca. 1948, kdy Indie získala nezávislost na Britech, protože je stála už více než z ní dostávali. Tak auto nezávislosti se na počest té události vyrábí v nezměněné podobě kaorserie s jen drobnými úpravami. Tak něco podobného čeká naši elitu, žádná Ferrari nebo Lamborghini, ale jen stejný model elektroauta na úrovni Trabantu. A lopaty budou chodit pěšky, jezdit na koni nebo elektroautobusem jednou týdně do práce. a na víkend někam domů.
Protože všichni zchudnou nebo nebudou mít důvod kupovat zbytečné věci (nebude je kam dát, na ubytovnách tolik místa nebude), přestane se vyrábět a najednou zjistí, že lidí je moc.

Průměrný počet slepic: 4.4 (17 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ale jistý rozdíl a dost zásadní, vidím.
Železnice i automobily si musely svou pozici dobít tím, že byly výhodnější a lepší, než doprava před nimi.

Dnes se to direktivně láme přes koleno.

Já nemám nic proti elektromobilitě, ale ať si svojí pozici vydobyde svou výhodností a tím, že ten nafťák prostě přepere.
Ale pokud to tlačí vysoce postavený úředník, který ví o technice a ekonomice velký kulový, tak jak to může dopadnout?

Průměrný počet slepic: 4.8 (9 hlasů)

In reply to by scallop (neověřeno)

Trvalý odkaz

Scallop se dopouští argumentačního faulu, když srovnává podmínky zavádění železnic se zaváděním New Green Dealu. Rozdíl je v tom, že železnice se zaváděly jen na tratích, kde byly výhodné, a teprve postupně se prosazovaly i jinde. Zatímco elektroauta zavede EK všude bez ohledu na výhodnost.
A dále nelze zpochybnit fakt, že čím menší série vozidel vzniknou, tím vyšší bude jejich cena za kus kvůli fixním nákladům výrobního procesu a nákladům na vývoj. Vyšší cena znamená méně kupujících, což zase zmenší počty výrobků v sérii a díky tomu dojde opět ke zvýšení ceny, omezení počtu kupujících, atd. Prostě deflační spirála, což je v ekonomice smrtící.
K předpovědi takového propadu stačí použít prostě trochu přemýšlení, což je pro scallopa nečekaná potíž.

Průměrný počet slepic: 4.6 (9 hlasů)

Pekna manipulace, pane Gerde - Vy dobre vite, ze EU nijak nezakazuje spalovaci motory, ale penalizuje uhlikove smradochy. Jezdit muze kdokoliv cimkoliv kdekoliv, jen si za smradocha musi priplatit.

Je to podobne jako se zakazem freonu. Takove lednicky byly dle tehdejsi alternativy vyhodne, protoze jejich devastujici ucinnek na ozonovou vrtsvu byl tehdejsim Gerdum ukradeny.

Průměrný počet slepic: 1.4 (10 hlasů)

z evropských ledniček, ale z klimatizačních zařízení amerických automobilů. Tam je freonu mnohem víc a životnost automobilu je zlomkem života ledničky. Pro zajímavost: mám doma ledničku Calex , rok výroby 1968 - funguje.

Průměrný počet slepic: 4.5 (2 hlasů)

Nebo vyšším zdaněním elektřiny vyráběné z plynu.
Třeba prostřednictvím příslušných povolenek.
Oni na něco přijdou, toho bych se nebál, že by to nechali jen tak. Od čeho by tu pak vůbec byli ?!?
-------------
Mě zajímají jiné věci.
Např. zda by na případné Velké válce, odehrávající se v prostoru Euroasie, vydělali i japonští důchodci a japonské důchodkyně - přes držby svých podílů v těch fondech, kterých portfolio tvoří zejména nadnárodní banky plus nadnárodní korporace např. ze zbrojařského sektoru. Pokud by se však někdo tímto zabýval (jakožto že se nikdo nezabýval, až na vzácné výjimky , např. tím, zda na Velké válce (cca 1914 - cca 1945) mohli vydělat i např. někteří lidé z toho etnika, které bylo určeno k celkové likvidaci).
Když mohlo by dojít i k takovým absurdním úkazům, že by něco málo vydělali i ti, kteří se nechali by v takové válce zabít, kvůli tomu, že hájili se zbraní v ruce pozemkové vlastnictví oligarchů světských či duchovních. A zda by pak jejich pozůstalí takovéto nároky uplatňovali.
Znalost peněžních toků - to je důležitý. Nejen platit daně a držet hubu (nebo na nich šidit a ještě se tím veřejně chválit, že, bernarrde ?).

Průměrný počet slepic: 4.6 (5 hlasů)

krásném Srandy-ó-žurnálu, klokani platí šest centů za každý 1 km ujetý soukromým trolejbusem. To je cca 1 Kč/km
A pochopitelně jako bonus sledování domácího křápu "onlajn".
My máme totéž s tím rozdílem, že k tomu zacálujem i DPH. nyní je na obzoru DALŠÍ NOVOU daň, budou se do ní počítat úhrady za emise, za hluk a nevím, co ještě přivymyslí.
Úžasné. Ještě více ekologie, ještě více Ojropy.

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

posílám odkazy , že všechno jde když se chce, a bez nafty

https://www.youtube.com/watch?v=M4E8K1mh7js
https://www.youtube.com/watch?v=3DxU25_NunI

Průměrný počet slepic: 4.5 (4 hlasů)

Jak to bylo v jedne cimrmanovske hre, chacha,
Pane smrtka vy se nam smejete, tobude jinej sekac

Treba se pocita jen s 20 procenty obyvatel+ okupanti

Průměrný počet slepic: 4 (11 hlasů)
Trvalý odkaz

Taky mohli počkat esli se moře do kotlinky vrátí. Bylo by to podle předpisů. Bezpečné a nevznikly by žádné škody. No ale vysvětlete to blboňům,

Průměrný počet slepic: 4.8 (23 hlasů)
Trvalý odkaz

1) V těch údolích se samozřejmě stavělo a voda to tam čas od času smetla. Kroniky jsou toho docela plné a z těch mladších katastrof existují fotky a dokonce i tu a tam pár metrů filmu.
Stavěly se v nich od středověku mlýny, hamry, sklárny, brusírny, později i elektrárny - všechno, co potřebovalo vodu jako hnací médium a dříví na topení.
A jak lidí přibývalo, tak stále častěji i chalupy těch chudších a chudých.
Jednou za čas to udělalo šplouch! a ti co přežili, buď začínali znovu od nuly, nebo odešli a nahradili je jiní.
2) V těch německých a belgických údolích musel být klid několik set let, protože některé z vyplavených a poničenýchobcí a městeček jsou evidentně staré stovky let a stojí/stály na půdorysech středověké zástavby. Proto při záplavách zařvala spousta historických památek (hlavně mostů a můstků, ale i domů).
Dřív mívaly i větší vesnice minimálně palisádovou hradbu na hliněno-kamenovém valu. Větší sídla i hradbu kamennou. Oboje docela spolehlivě chránilo před běžnými povodněmi bleskovými i obyčejnými. Navíc mnohá města i vsi nejprve vybudovala hráze a až na nich postupně rostly domy, dílny a hospodářství (příbřežní okraj našeho městečka na takové hrázi z 15. století stojí a hráz ho již několikrát zachránila).
3) Tím se dostávám k bodu 3. To, co se stalo ve středozápadě Evropy, se HODNĚ vymyká. Ono tam totiž proběhlo něco jako monzun, Nad částí Německa, Švýcarska, Rakouska a Beneluxu se MĚSÍC točila cyklóna, která nabírala vodu nad Baltem a La Manchem, aby ji vypustila nad zmíněnou oblastí a mazala pro další várku. Měsíc tam bouřilo, chcalo více i méně, průtržovalo, tornádovalo a vichřilo - přesně podle tropického mustru. Nás zasáhlo pár výběžků a nadělaly pěknou paseku, ale hory nás uchránily nejhoršího.
PROTO ty šílené povodně. Možná by se v historických pramenech něco podobného našlo, ale asi by to byl unikát.

Klima se opravdu mění a pro hustě osídlené a silně zemědělsky využívané oblasti to znamená průser.
Není kam odejít, protože v Evropě je hlava na hlavě. Připravit se na to lze jen částečně třeba obnovením hradeb (okamžitě spustí řev stavební spekulanti a jen někteří starostové odolají), stavebními závěrami, výstavbou hrází - a to je asi tak všechno.
Źádná pošahaná záškolačka, ani aktivistický Timmermans, ani úchylné zelené dýly s tím nic nenadělají. Příroda nám na to kašle a počasí se bude dít tak, jak se zrovna vrtnou talkové níže, výše, vzdušné i mořské proudy a další činitele. My se můžeme jen přizpůsobit.
A právě to přizpůsobení se je nynějším socioekonomickým systémem vyloučeno. On totiž nepřipouští pokoru, uskrovnění se VŠECH, spolupráci místo konkurence. Nepřipustí ani žádný "návrat ke kořenům", protože by to znamenalo omezení růstu spotřeby, na němž je existenčně zcela závislý.
Budou muset přijít mnohem větší katastrofy, aby se SNAD něco změnilo. Na JEDNO ničivé tornádo a JEDEN monzun půjde velmi rychle zapomenout, protože zničily jen ekonomicky okrajové oblasti. Teprve až podobná katastrofa zasáhne několik velkoměst a budou tisíce obětí, nastane situace, která by SYSTÉMEM mohla pohnout.

Průměrný počet slepic: 4.3 (30 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

... prý existují společnosti, u kterých si lze zaplatit počasí na určitý den a místo. Třeba pěkné počasí na svatební slavnost na zahradě. Třeba si u nich někdo objednal hódně špatné počasí pro Německo ...

Průměrný počet slepic: 4 (15 hlasů)