Uniklý koláč

Autor
Štítky

Krátký koronavirový úvodník

Nejsem si vůbec jistý, zda reprodukční číslo opravdu klesá. A pokud ano, jen minimálně. Master vám v článku vysvětlí proč. Já k tomu jen dodám, dle vlastní (a nejen vlastní) zkušenosti, že hygiena je týden až čtrnáct dní za realitou. Navíc si už minimálně týden myslím, že počty nových diagnostikovaných případů už nekorelují s celkovými čísly. Jsme na hraně kapacity. A vzhledem k tomu, jak je nastaven systém testování, vlastně už n není možné, aby teď pozitivních případů bylo o moc víc. 

Například ten můj kluk ze školky. Mají tam nakaženou učitelku a tak poslali na testy devadesát dětí. Některé z nich to určitě mají, ale většina to mít nebude. Hned máme celou řadu negativních testů. Podle mě je reálné ve třiceti tisících testech denně najít tak maximálně patnáct tisíc pozitivních. Zvolna těch pozitivních bude přibývat, jak virus prostupuje populací, ale už nám to nic neříká o velikosti nárůstu. Na Masterových grafech můžete vidět pomalé "zarovnávání" denních i týdenních výkyvů. To neukazuje slábnutí epidemie, ale ukazuje to slábnutí systému. 

Master teď shání data o nově hospitalizovaných. Tím to chceme nahradit. Stávající data hospitalizací nám ukazují počet lidí v nemocnicích. Ale každý den jsou také lidi propouštěni, jiní jsou odsunuti, jsou odkládány jiné zákroky a výkony. Tím je to zkreslené.  Čísla o počtu nově diagnostikovaných už několik dní nerostou exponenciálně. Ale zdráháme se tvrdit, že jsme na vrcholu. Spíš se to už nestíhá sledovat. 

Hospitalizovaní jsou cca deset dní za nakaženými. Až se začne lámat jejich nárůst, jsme z nejhoršího venku. Na nově diagnostikovaných už nic nepoznáme. 

A ještě jedna špatná zpráva... Master přidal i graf s úmrtími. Je hnusně exponenciální. 

A teď už Master: 

Ve středu se na novinkách objevil zajímavý článek ohledně nákaz. Vyplývá z něho několik důležitých věcí, o které jsem se s vámi chtěl podělit. V pátek sice byl článek zcela přebit tou humornou událostí s naším zatím-ještě-ne-ex-ministrem zdravotnictví, ale stejně si myslím, že z něho vyplývají věci, které jsou nakonec pro to, co se tu bude v příštích dnech a týdnech odehrávat, mnohem důležitější.

Novinky o grafu referují jako o "uniklých datech," což je poměrně humorné, když sami později v článku přiznávají, že data byla příslušným ústavem ÚZIS regulérně potvrzena. Ale nechme laciného strefování do kvality novinářské práce a podívejme se na ten graf trochu více do hloubky. Ten koláčový graf je totiž nesmírně zajímavý. Ten koláč jako celek, který graf reprezentuje, totiž přesně odpovídá reprodukčnímu číslu našeho Koroňáku. Sto procent koláče je přesně sto procent reprodukčního čísla. A budeme-li z toho grafu ukrajovat nějaké kusy zaváděním různých opatření, budeme ukrajovat také přesně adekvátní díl z reprodukčního čísla. Aktuální reprodukční číslo je údajně okolo 1.5 (aktuálně to teď vychází trochu méně, ale je otázka, zda to není jenom proto, že hygiena už prostě nezvládá testovat tak velká kvanta lidí), což znamená, že abychom tu epidemii zastavili, potřebujeme z toho koláče různými opatřeními ukrojit něco málo nad třetinu. Tím by se nám reprodukční číslo dostalo pod 1, což by tak trochu mohlo ulevit našemu zdravotnímu systému.

První a do očí bijící věc na tom grafu je, do jakých kategorií jsou nákazy rozděleny. Například "rodina, domácnost a volný čas", "běžné aktivity bez upřesnění" a podobně. Uvědomme si prosím, že toto je přesně ten graf, podle kterého má smysl cílit jednotlivá opatření. Když tam máme 0.8% z dovolených a rekreací, asi fakt nemá smysl cílit žádné opatření na tento sektor, protože i kdyby se nám podařilo zavést opatření, které bude stoprocentně účinné, klesne nám reprodukční číslo z 1.5 na 1.48, což jak jistě uznáte, není zrovna dvakrát výhra. Opatření musí být cílená, protože každé opatření je příšerně drahé. Nemůžeme plýtvat sílu na sice účinná opatření, ale ukrajující jenom malý kousek celého koláče. Potřebujeme opatření, která ukrajují obrovské kusy koláče. Potřebujeme ukrojit aspoň 33%. Jeden by čekal, že budou mít koláč rozdělený na relevantní kategorie, která souvisí s tím, jaká opatření se dají zavádět. To by toho ale jeden chtěl od našeho zdravotnického systému příliš. Tak tu máme takové kategorie jako "rodina, domácnost a volný čas," která dohromady míchá úplně nesouvisející kategorie. Jiná opatření budu dělat, když bude k většině nákaz docházet ve společné domácnosti a jiná opatření budu dělat, když se nákazy budou šířit mezi příbuznýma žijícíma v oddělených domácnostech a ještě jiná opatření budu dělat, když nákazy budou vycházet z volnočasových aktivit. Našemu zdravotnickému systému evidentně ještě od jara nestihlo dojít, že na tom v případě Koroňáku sakra záleží. Bohužel si klidně to všechno míchá dohromady. Jakoby ty kategorie vznikly ještě někdy v době, kdy si nikdo neuměl představit, že by se kvůli epidemii mohla zavírat celá republika. U kategorie "běžné aktivity bez upřesnění" je to podobné. Kurňa, snad je něco jiného, když se velká část lidí nakazí v obchodě a je úplně něco jiného, když se stejná část lidí nakazí vysedáváním v hospodě nebo v restauracích a ještě něco jiného, když k nákaze dochází vysedáváním mladých v parku. Našemu zdravotnímu systému je to ale evidentně úplně buřt a všechno to opět hodí do jednoho pytle. Nesmíte to přitom ovšem chápat tak, že "běžné aktivity bez upřesnění" znamenají, že hygiena nebyla schopná dohledat zdroj infekce. Na to je tam úplně samostatná kolonka "Neznámo". A já se ptám: Jak může někdo udělat nějaká zacílená opatření na základě takových hausnumer?

Druhá věc, která bije do očí, je rozložení nákaz i do těchto kategorií. Zcela nepřekvapivě vedou nákazy kategorie "rodina" (nelze čekat, že ten volný čas tam udělá zas tak moc) a "pracoviště", které mají dohromady skoro polovinu celého koláče. Na ani jednu z kategorií se ovšem v zásadě žádná opatření nezaměřují, protože ekonomika a protože nechceme trhat rodinu. Tím neříkám, že by snad bylo správné trhat rodinu, nebo zastavit všechny firmy. Jenom říkám, že téměř půlku koláče zavedená opatření vůbec neovlivňují.  Schválně jsem si dělal takový drobný výpočet, jakou část koláče vůbec naše současná protiepidemiologická opatření mohou zasáhnout. Je to tedy jenom takový přibližný odhad, neboť ty kategorie, jak jsou dány, jsou strašně dementní. Ale vychází mi, že i současná velmi bolestivá protiepidemiologická opatření jsou schopna zasáhnout pouze cca 28% koláče, což je méně, než má jediná kategorie "zaměstnání". Kdyby tedy byla protiepidemiologická opatření 100% účinná (jakože se v praxi nezvládne dosáhnout ani 50% účinnosti), klesne nám reprodukční číslo na hodnotu 1.08, což nám pořád ještě nestačí k ústupu viru.

Jistě možná budou mít opatření větší účinnost. To ale ani náhodou není dáno samotnými opatřeními, ale tím, že opatření působí také jako strašák na lidi. Tím, že se lidé trochu vystraší, jistě tím opatření nepřímo zasáhnou i do těch částí koláče, na něž se vůbec nezaměřují. Je ale důležité říci, že opatření samo nezabere. Pokud si jako národ řekneme, že přece máme opatření, nemusíme nic víc dodržovat, tak to bychom se šeredně spletli. Epidemii je možné odrazit jenom tím, že se sami do protiepidemiologických opatření nějak zapojíme a sami se přizpůsobíme. Současné přizastavení ekonomiky, které se tu zavedlo,  nemá samo o sobě tu moc přimět virus k ústupu.

Možná se tedy zeptáte, co si tedy myslím, že by mělo smysl udělat za opatření. Inu, nejsem vševěd a nemám univerzální odpověď na to, jaká opatření by byla potřeba k tomu, abychom se viru zbavili, ale myslím, že existuje několik věcí, které by v konečném důsledku zdaleka nemusely tak moc bolet a přitom by mohly mít mnohem větší účinnost, než bolavá opatření, která se tu dnes zavádějí. Inu, základem je, že když chcete šetřit, musíte šetřit tam, kde jsou velké výdaje. Na malých výdajích neušetříte. A když chcete brzdit vir, musíte ho brzdit tam, kde se ve velkém šíří. A tak se může stát poměrně hodně, kdyby se zavedla nějaká opatření patřící do kategorie "rodina" a "pracoviště". A napadá mě několik kandidátů na opatření:

  • V zásadě správným směrem jde Prymulův nápad (dej mu Zeman lehkou demisi) izolovat nakažené z rodin v hotelích. Dává to smysl. Sice to asi nebude zrovna dvakrát účinné, ale i malé procento z velkého čísla je pořád velké číslo.
  • Co se týče rodin, mohlo by mít také velký význam, že s jedním členem domácnosti by se automaticky testovali všichni členové. Asi by bylo nutné vymyslet na to nějaké efektivní schéma, jak to dělat, ale systém by prostě měl jinak zacházet s těmi, o kterých ví, že jsou s potenciálním nakaženým v mnohem uzším kontaktu, než s ostatními.
  • I kvůli pracovním podmínkám by mělo velký smysl se zaměřit na subklinické příznaky. Je velká spousta lidí, kterým Koroňák nic neudělá, nebo se u nich projeví jako mírná chřipečka. Ti ale často chodí do práce a tam to pak dále roznáší. Zavést takový malý lockdown pro lidi s klinickými příznaky respiračních onemocnění by mohlo také mít netriviální efekt. Nevím, v jaké formě by se měl zavést, protože jistě by mohl některé svádět k tomu, aby kvůli rýmičkám nechodili do práce, ale možná je to pořád lepší, než aby všichni nechodili do práce kvůli lockdownu. Povinnost zaměstnavatele poslat domů každého zaměstnance s respiračními obtížemi, podobně, jako se to dělalo ve školách, by mohlo udělat mnohem větší efekt, než celé zavření škol.
  • Také by se mohly vylepšit postupy dávání lidí do karantény. Jak už tu psal Vidlák, dneska je kvůli zpožděnému testování klidně možné, že se na člena stejné domácnosti s nakaženým hledí jako na zdravého a práceschopného, protože prostě nemocný ještě nebyl za nemocného oficiálně prohlášen. To je dle mého názoru absolutní tragédie našeho zdravotního systému a nevěřím tomu, že by to jakýkoliv ministr byl schopen nakopnout správným směrem.

Jistě by se našla i další možná opatření, která by při mnohem menší bolestivosti mohla být klidně účinnější. Účinnost těchto opatření je jistě také diskutabilní, rozhodně by ale každé z těchto opatření mělo mnohem větší efekt, než jsou například roušky. Obávám se ale, že náš zdravotní systém je už příliš zkostnatělý na to, aby byť vůbec napřel své úvahy trochu netradičním směrem.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.6 (84 hlasů)

Komentáře

To máte z válení po studené mezi! Jitra jsou už chladná. Rýmu mám taky, měl jsem i lehčí teplotu a usoudil jsem na sezónní chřipku. Nasadil jsem vyležení, C vitamín a paralen. Chřipku nemám, zato rýmu ano.

Průměrný počet slepic: 4 (7 hlasů)

Berrnarde, musíte se podrobit koronáčovém testu. Nalijte si panáka rumu, nejlépe karibského, a přičichněte. Cítíte rum? OK. Vypijte panáka. Má chuť rumu? OK, nemáte koronavirus. Já jsem si včera udělal osm testů za sebou a všechny byly zaplaťpámbu negativní.

Průměrný počet slepic: 4.8 (17 hlasů)

nemáte koronavirus, ale přehnal jste testování.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

jeste se neumira ... :-D

Průměrný počet slepic: 4 (5 hlasů)

Ztráta chuti znamená, že cokoli rozkoušete a proslintáte, vnímáte, jako byste v ústech převaloval chuchvalec papíru. V nejlepším přípdě cca u kořene jazyka trošku vnímáte pálivé, hořké a kyselé. Vepředu NIC. Sladké a slané, jakož i vůně, zmizely.
Dtto čich - NIC. Ani čpavek, Savo, ocet. Dokonalé NIC.
Chuť na cigáro a alkohol - NULA.
Že se mi trochu ulevilo jsem poznal, až když jsem na to cígo po cca týdnu dostal chuť. Ale to jsem ještě neměl odvahu si je zapálit.

A kašel. Dráždivý, suchý, neustávající a neutišitelný. Motá se Vám hlava, je Vám na dávení, ale kuckáte a kuckáte a... Hodiny, hlavně v noci. V posteli sedíte, protože lehnout si znamená se při kašli zalykat.
Pocit, jako byste měl místo plic měchy naplněné vodou a takřka nic neodkašláváte.
Musíte "dodejchávat", i když jenom pomalu mluvíte. Dojít na 10 m vzdálený záchod je chlapácký výkon, provázený urputným dýcháním otevřenými ústy.
To trvá tak týden.
Pak to začne ustupovat - když máte kliku zvanou "lehký průběh" - a přetrvává "jen" kašel spolu s naprostou vyčerpaností. Jste rád, když si sám nalijete z PETky citronovou vodu.
Celkově to odeznívalo asi 5 neděl a i poté jsem dokázal spát 14 hodin denně. Takže v busu a doma furt. Abych nějak přežil v práci.

Ale můžete to prodělat i jen s rýmou.
Dokonce i jen s lehkým škrábáním v krku bez čehokoli dalšího.
Za půl roku Vás pak může sundat rozsáhlý infarkt, selhání ledvin, jater, plic, mrtvice. A nebo taky ne.

Tahle mrňavá sviňucha umí roztodivné věcičky.

Průměrný počet slepic: 4.4 (16 hlasů)

jste mě dost vyděsil. Pokud nakažený dlouho spí, tak moje žena ten koronavirus má už 30 let. To bych si měl od ní asi držet odstup. I když po včerejšku, pozdě bycha honit.
Každopádně, díky všem za rady.
Potřeboval bych poradit ještě s jednou, takovou zapeklitou, věcí, ale to prdnu jako samostatný post.

Průměrný počet slepic: 2.4 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

fascinuje mě, jak se ze všech stran opakuje výraz exponenciální růst. Tento výraz přece sám o sobě vůbec nic neříká. Záleží totiž na koeficientu (a intervalu).

Rozepsal jsem se s výkladem, ale při hledání správných výrazů jsem narazil na link :
https://www.idnes.cz/technet/veda/jak-vypada-exponencialni-rust-covid-1…
Tam je všea polopaticky.

Takže, exponenciála může stoupat velmi strmě (s vysokými koeficiety), dost pomalu (koeficienty 1,00001 apod), vůbec (koeficient 1) ba i klesat (koeficient pod 1).

Nemá význam machrovat s exponenciální funkcí (Flégr), pakliže zárověň neřeknete koeficient. Ano, již se říká - je to ono číslo R, ale málokdy se uvede souvislost na výraz "exponenciální růst"

Možná to všichni víte, tak mě jednoslepicujte, že z vás dělám voly :-) ale třeba někomu dávám informaci novou.

Průměrný počet slepic: 2.3 (9 hlasů)

Takových keců politici říkají moc.

Nejvíc mě potěší, když politik řekne to, co říkal.

Průměrný počet slepic: 4.8 (4 hlasů)

exponenciální růst = změna veličiny je úměrná velikosti veličiny

Průměrný počet slepic: 3 (2 hlasů)

ee

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)

patrně se má na mysli specifický průběh funkce y=exp(x). Ten má tu zvláštnost, že pro určité hodnoty x tvoří jakési "ohbí" (Pozor! ohbí není totéž co ohanbí! Pohov!) či "koleno", které viditelně rozděluje exponenciálu na dvě pomyslné větve.
Zrada ezponenciálního chování zkoumané veličiny spočívá v tom, že při určitém rozptylu hodnot ve větvi přilehlé k ose x snadno zaměníme exponenciální chování s lineárním, z čehož plyne chybná predikce chování budoucího.

Trik s koeficienty je docela pitomý, na posouzení exponenciálního chování zkoumané veličiny nemá valný vliv. Volba koeficientu v uvedeném příkladě funguje pouze jako "zvětšovací sklo", kterým se na graf exponenciály díváme - jinak řečeno, de facto jen měníme měřítko, pod kterým pozorujeme onu závislost. Všechny exponenciály jsou si v geometrickém slova smyslu "podobné", právě s oním koeficientem.

Samozřejmě: když se - volbou většího koeficientu - od pozorované exponenciály "vzdálíme", "vidíme" ji z dálky a exponenciální průběh bude na první pohled nápadný. Když naopak volbou malého koeficientu pozorujeme malý úsek křivky, snadno ji zaměníme třeba s přímkou nebo kuželosečkou.

Nic víc v tom není - leda to, že řada lidí nebo novinářů (není to vždy totéž) říká "exponenciální" a nemá představu, o čem vlastně mluví.

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

Nenapadá mne nic jiného Carlosi, než vzkřiknout hurá!
Snad jste tedy po dlouhé době pochopil, že tu není jen chřipečka a rýmička, ale něco, co se musí likvidovat jako ty lekníny, aby vám nepřerostly přes hlavu. Ty sice můžete zlikvidovat najednou, ale promořit lidi proti koroně najednou nemůžete. Stačí jen vidět za těmi čísly lidi, zdravotníky, kapacity nemocnic apod. a snad taky časem pochopíte proč.

Přitom od začátku stačilo tak málo – jen dodržovat ta tři R, která Vám podle Vás „omezovala“ svobodu. Kéž byste se cítil svobodněji alespoň teď, kdy jste se poučil, co je to exponenciála a kéž byste i zjistil, že je to korona a ne politici, kdo vám tu svobodu prostřednictvím roušek bere. A jsme zase u těch tří R, protože chceme-li se nějaké svobody vůbec dočkat, jinak než s nimi se jí nedočkáme.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

je na Carlose ve 12:20

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

jinak jsem psal jindy, promořovat co tím nejrychlejším udržitelným tempem, teda tak, aby nekolabovalo zdravotnictví

Průměrný počet slepic: 1.5 (2 hlasů)

Pokud vím, ten příspěvek jste opřel o linkovaný článek a nejspíš vám zřejmě unikla jedna zásadní věta: "Exponenciální růst záleží na chování lidí". K vašemu proměřování teď přidáváte podmínku, aby "nekolabovalo zdravotnictví". Hezké, že alespoň to, ještě nedávno vás to nezajímalo. Co takhle přidat, aby zbytečně neumírali lidé, obojí je při tom tzv. rychlém promořování nevyhnutelné. Ale co, měli bychom být rádi, že ustupujete ze svých chlapáckých řečí a konečně začínáte vidět. Jen tak dál, však vy se k pravdě dopracujete dřív, než covid zmizí :-).

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

ve druhé větě místo "proměřování" má být promořování. Ten automat mi to pořád mění, nevím co se mu na tom druhém slově líbí víc:-)

Průměrný počet slepic: 5 (2 hlasů)
Trvalý odkaz

Dokonce ani Bartoš není zas až tak totálně vymatlanej, aby nepochopil, že když v téhle katastrofální situaci shodí vládu a nedejpánbu se k veslu dostanou jeho lidi, neodvratně se zhoršující situace by padla na jejich hlavu. Přičemž oni se ani nenamáhají nějak připravit na blížící se kolaps, protože chřipečka a protože žádoucí promoření za pomoci podporovaných demonstrací.

Takže v destrukci a řevu budou postupovat později. Pokud se toho všichni dožijí.
Ono se totiž po zhroucení zdravotnické péče začne umírat i na spoustu jiných nemocí či úrazů, mnohdy banálních.

Není nejmenší důvod, abychom se po zhroucení zdravotní péče neocitli během pár měsíců v 19. století - včetně úmrtnosti dětí.
(Vždy´t pokud bychom nějakým strojem času dovezli z minulosti těch 60% tehdy v rodinách umírajících dětí, určitě by se je dnes, s dnešním DOSUD NEROZPADLÝM dosavadním zdravotnictvím podařilo zcela uzdravit .
Pozor - i ty tehdy mrtvé děti byly tehdy bez dostupné lékařské péče mnohem odolnější než by byly/budou(?) dnešní - protože Darwin!)

Průměrný počet slepic: 4.6 (12 hlasů)

A není cílem rozpad a následná privatizace zdravotního systému? Viz testování na koronavirus. Od obvoďáka na pořadník za týden nejdříve, placené z vlastní kapsy do pár dnů.

Průměrný počet slepic: 4.2 (14 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

No a tady máte zrychlené řešení (tzv. newyorkské). Nevylučuji, že autorka už kreslí rychlé úpravy pronajatých autobusů pro svoz nemocných - výfuk zavedený hadicí dovnitř, prověřený řidič v kyslíkovém přístroji. Newyorkské opiáty a čtyřicetiminutový pobyt na lůžku byl dražší a zbytečně stresující pro část sester.
--------------------------------------------
Lenka Svobodová,2020-10-25 13:07:53

Já si myslím, že NENÍ potřeba spolupráce celé veřejnosti. Stejného efektu lze dosáhnou např. ztrojnásobením propustnosti nemocnic. To není starost veřejnosti. A přitom, když by nemocnice umožnily zemřít 3x většímu počtu chorých za den, tak by to i zkrátilo trvání epidemie a umožnilo by to zrušit okamžitě všechny restrikce i zákazy podnikání. "
---------------------------------------------------------------
I na Oslu diskutují psychopaté, jen ne tak sofistikovaní a decentní.

Průměrný počet slepic: 4.3 (11 hlasů)

Ta paní Svobodová by měla jít příkladem, ukázat jak se má včas dobrovolně správně sedět na lopatě před vhozením do pece.

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)

Umožnily...Jak umožnily? Házely by kostkou?
Eutanázie plně hrazená pojišťovnou.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

cilem je rozpad a nasledna privatizace, toho cenneho, co u nas jeste zustalo, takze zdravotnicky system, penzijni system, energeticky system ...

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

druhá hodina: teď třeba ukázal graf všech úmrtí v New Yorku před, během a po epidemii,
vidíme pořád stejně úmrtí, pak nastalo selhání (zaplnění) nemocnic počet (VŠECH) mrtvých vrostl 8x, pak zas návrat k normálu
Ano osmkrát, pane Vlastimile. To není sranda.

Průměrný počet slepic: 5 (12 hlasů)

Obdivuji Vaši odvahu sledovat Moravce. Už hodně dlouho jsem se k tomu nepřinutil, takový masochista nejsem.

Průměrný počet slepic: 4.9 (7 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

ale moji ženu zajímá předem kdo tam bude jako host, i třeba na Primě,
takže se tak 2x do roka na to i dívá
a někdy mě zavolá....

Zatím bez slepic

už si ho tam pan Wagner přidělal, zde k němu odkazoval Brtník dopoledne

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Také jsem si všimla toho koláčového grafu, když byl publikovaný a až teprve teď po přečtení Masterova článku jsem si uvědomila, že mi ty stejné jeho otázky a pozorování už tehdy proběhly hlavou.

Zarazil mě tak velký podíl zdrojů nákazy "pracoviště + domácnost" a tak malý podíl zdrojů nákazy v supermarketech a obecně obchodech. Samozřejmě jde vždy více nebo méně zpochybnit zařazení do daných kategorií, ale pokud to vezmeme tak, jak to bylo oficiálně uvedeno, pak je opravdu překvapující, že se vládní opatření zaměřila jen na ty až zanedbatelné zdroje nákazy a vůbec se nedotkla pracoviště a domácnosti.

V ulici kousek od mého bydliště je řada malých obchůdků a služeb a teď to vypadá takto:
- kadeřnice - zavřeno
- pracovní oděvy - zavřeno
- galanterie - otevřeno
- kancelářské potřeby - zavřeno
- tabák - otevřeno
- pečivo . otevřeno
- obuv - zavřeno
- potraviny - otevřeno

Tak to je, jak jsme říkávali u nás na Hané, jak u blbéch na huře.

Podle mě by všechny ty obchody a provozovny služeb mohly zůstat normálně v provozu, samozřejmě s podmínkou, že roušky musí být všude. V době, kdy se mnoho domácností chystalo jít koupit svým děckám nové podzimní boty, protože jim tlapky přes rok zase povyrostly, je to naprosto stresové opatření zavřít například prodejny s obuví.

To jádro prozatímního neúspěchu nařízených opatření vidím především v tom, že mezi tím, kdy se člověk cítí tak nějak blbě a tím, než se dostane k testování, v současnosti uplyne mnohde víc jako týden a i když si to platí sám, tak to trvá cca 2 dny, než ví výsledek. V tom mezidobí (a vlastně i potom) má málo domácností okamžitě možnost daného podezřelého separovat a tak se za tu dobu čekání můžou pěkně nakazit ostatní členové domácností, kteří dál chodí do práce a tam můžou covida trousit.

Průměrný počet slepic: 4.3 (9 hlasů)

U nás to mají domácí potřeby a funguje to bezvadně.
Zavoláte, řeknete, co potřebujete, přijdete ke mříži, majitelka Vám prostrčí, co jste potřeboval/a a Vy jí prostrčíte peníze :o)
Objemnější zboží (kolečko, lavór, štafle...) "vydává" ze vrat.

Průměrný počet slepic: 3.8 (11 hlasů)

ale asi nebude fungovat na všechny služby. Kámoš měl kdysi živnost, taky tam měl dveře s mřížemi, ale v reálu si to nedovedu moc představit. On provozoval bordel.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

A který český premiér za posledních 30 let je Vaším kamarádem? Taky provozují bordel, jen mu místo bordel říkají státní správa, finannčí úřad, apod.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

slovo "bordel".
V tom, který provozoval kámoš, jste si s holkou dohodli pravidla a co dostanete a co za to a tak to taky bylo.
V komunikaci se státní správou dostanete hubu omazanou od medu a holou prdel.
Kurva z toho prvního, vám za vaše prachy něco dá, ta, z toho druhého, vás akorát odrbe.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

No ale domácí potřeby patří mezi ty výjimky, které by měly zůstat otevřené. Takže by Vás měli pustit dovnitř a ne šaškovat přes mříže.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

No, já nevím, měli zakázat domácnosti?

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Co to je za blbou otázku?
Jen si myslím, že opatření by měla být zaměřena na eliminaci šíření covidu v domácnostech a na pracovištích tím, že například
- vláda posílí testovací jednotky natolik, aby se zkrátila doba čekání na výsledky testů na minimum
- vláda podpoří a zajistí péči na dobu karanteny pro bezpříznakové nebo lehké pozitivní případy v institucích jako jsou poloprázdné hotely, poloprázdná léčebná a rehabilitační sanatoria, kde pomůže zajistit část budov pro infekční pacienty. Tím by se ochránilo proti šíření infekce část domácností a také by se ulehčilo nemocnicím.

Průměrný počet slepic: 4.3 (6 hlasů)

Pokud má kovida ona, nedostanete ho Vy.
Pokud máte kovida Vy, nedostaneho ona.
Pokud nemá kovida nikdo ... a tady jsem chtěl napsat, že budete mít aspoň klid, ale to by komora musela být vypolstrovaná a manželka ve svěrací kazajce.

PS: Jo přehnal jsem a manželce se moc a moc omlouvám! A do komory pomažete VY!

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Covid-pojišťovna nechá udělat blboňům pěkný biometrický průkazky. Že povinné ručení. Majitel blboňského vozidla a pracovadla za provoz neručí. Za provoz si bude blboň ručit sám.

Průměrný počet slepic: 4.1 (9 hlasů)
Trvalý odkaz

Nastoupí do nemocnice na ODPOLEDNE a současně se bude zúčastňovat všech jednání.!!!
Je to naprosto dokonalej kandidát na titul Hrdina soc prc, jak jsem o něm nedávno psal.

Průměrný počet slepic: 4.5 (15 hlasů)

... už by tam nezavlekl, tou je magistrát promořen dokonale.

Průměrný počet slepic: 4.3 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Vím, že je to nečestné a nesportoví, ale některé myšlenky si zaslouží další šíření.
V rámci diskuze na PL ve věci "kdo by mohl být příštím premiérem", jsem zaznamenal přímo úchvatný rým: Pyj z Řeporyj. Třeba se toho chytí zdejší poetové a stvoří větší, či menší epos.
Že jsem tak smělý. Ládík dnes tvoří nebo pauzíruje?

Průměrný počet slepic: 4 (13 hlasů)

šmíruje.

Průměrný počet slepic: 1.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Jaroslav Flegr
4 hod ·

Micíkova rada na tento den:

Nezapomeňte užívat pravidelně své léky a především, připomeňte to samé svým rodičům a prarodičům!
I krátkodobé vysazení léků zásadně zvyšuje riziko zdravotních komplikací vyžadujících hospitalizaci. Kritický nedostatek lůžek, či spíše zdravotníků pro jejich obsluhu, nás během krátké doby nemine. Udělejte maximu pro to, abyste v nadcházejících dnech a týdnech nezablokovali lůžko jinému pacientovi! Ostatně, lůžko či záchranka by nyní mohla chybět i pro vás. Vezměte si své léky! Vezměte si své léky!!! VEZMĚTE SI SVÉ LÉKY A NEŠTVĚTE MICÍKA!!!!!

Průměrný počet slepic: 4.2 (10 hlasů)
Trvalý odkaz

aby jsme jen nekoronáčovali. :-)
Došlo mi mejlem:
Průměrný důchod …………………………… 14.397,- Kč
Počet důchodců ……………………………... 2.409.904
Průměrná sazba DPH (21+15+10) : 3 =15.333 %

Základní sazba daně z přidané hodnoty činí 21 procent, snížená 15 procent, další snížená sazba 10 procent na léky, knihy a kojeneckou výživu. DPH je jedním z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu.
Když důchodci měsíčně utratí 14.397,- Kč, tak z toho platí státu DPH, tj. 1.914,- Kč měsíčně a ročně je to 1.914,- Kč x 12 = 22.964,- Kč. - Při počtu důchodců 2.409.904,- Kč je státu odvedeno ročně na dani DPH 2.409.904 x 22.964 = 55,341.035.000 miliard korun.
Navíc, důchodci odvádí i jiné daně státu, např. daň z nemovitosti, dálniční známky, televizní a rozhlasové poplatky atd. - S velkou slávou ve vládě diskutovali, jestli mají dát důchodcům jednorázově pět, nebo šest tisíc a nakonec bylo rozhodnuto dát důchodcům 5.000,- Kč.
Spousta chytráků hned vyrukovala s tím, že si vláda důchodce uplácí před volbami a kde prý na to vezme. - Odpověď je jednoduchá. Důchodce nemusí nikdo uplácet, protože oni si to zaplatili na dani, tj. těch cca 55 miliard ročně.
Když vyplatí důchodcům 5.000,- Kč x 2.409.904 důchodců je částka vyplacená celkem 12,049.520.00 miliard korun. Když tu vyplacenou částku odečteme od ročně odvedené dani 55,341 miliard, tak státu ještě zůstane více než 43 miliard… Možná, tyto peníze dá stát těm, co na ty důchodce plivou.
Váš spokojený důchodce
Někdo si dal práci aby to spočítal!

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

In reply to by Carlos V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Tu čtu rád, i když radši čtu Lipovskou.
Se Šichtařkou mám problém, s její podporou domácích porodů, které sama provádí. Tohoto jsem zásadním odpůrcem.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)

ale jsem nečetl, tak to bylo z mé hlavy :-)
anebo četl už dýl, že si nepamatuju, že jsem to četl, a za vlastní nápad to jen považuju :-))

Průměrný počet slepic: 2.3 (3 hlasů)

Mám to stejně.
A Šichtařka to taky nevymyslela, napsal jí to nějaký čtenář. Šlo tam tehdy o to, že Maláčová vymyslela, že čím víc budou platit státním zaměstnancům, tím víc oni budou utrácet, tudíš budou platit víc daní, takže stát bude prosperovat jako sviňa, takové perpetuum mobile podle socialistů.
A makají na tom. Jsem nedávno šetl statistiky, že zaměstnancům ve státním sektoru, se za posledních pár let zvedl plat o podstatně větší procento, než u soukromého sektoru, který kopíruje kondici ekonomiky a ten ty státní zaměstnance vlastně živí.
Ale tito pracovníci, přicuclí na kozy státu, budou furt držkovat a obviňovat podnikavé lidi, jací jsou to zloději, aniž by si uvědomili, že až tito nebudou, tak chcípnou hlady.
Ale to jsem zase odbočil. Pardon, Carlosi.

Průměrný počet slepic: 2 (3 hlasů)