Nízká cena blahobytu

Autor
Štítky

Vy, co mě čtete dlouhodobě, tak víte, že si hraju tak trochu na nezávislost svého života. Vlastní potraviny, vlastní hospodářství, vlastní znalosti i zručnost, vlastní studna, vlastní spižírna, konzervování, zavařování, sušení, uchovávání.

Patří k tomu i topení uhlím. Uhlí je sice v dnešní době eklhaft, protože z komína stoupá i něco jiného než jenom pára, ale já používám uhlí černé, které je kvalitnější a výhřevnější. 

Zároveň mám ve sklepě zásobu na dvě až tři topné sezóny, kromě topení jím také mohu ohřívat vodu, kotel nemá žádné elektronické součástky, nemá se na něm co rozbít, nemám žádná oběhová čerpadla, zkrátka kdyby Putin zastavil plyn a němci zajistili totální blackout a výpadek elektřiny, moje topení bude stále bez problémů fungovat. Stejně tak si mám kde nabrat vodu a mohu vařit na plotně. 

Jakmile jednou uhlí nasypu do sklepa, bylo by jeho vynesení tak složité a drahé, že se nevyplatí mi ho brát. V zimě musím chodit přikládat, ale co jiného také dělat za dlouhých zimních večerů že? 

Na druhou stranu nejsem z těch, kteří by se na nějaký civilizační kolaps těšili a řešili to systémem ala Theodor Mundstock, že jako budou žít postapokalypticky už teď. Naše domácnost je úplně normální, chodíme běžně nakupovat do supermarketu, nepečeme speciálně vlastní pečivo a nehrajeme si na zdravou výživu, veganství a podobné ptákoviny. Stačí nám, že se bez supermarketu v případě nouze pár měsíců obejdeme a budeme pánubohu neskonale vděční, když to nebudeme muset zkusit.  Ale spoléhejte na to v dnešní době... 

Vedle schopnosti žít bez civilizačních vymožeností se ale na druhou stranu těmi vymoženostmi obklopuji. Na orbu mám malotraktor, na krmivo šroťák a protože dělám do skladování obilí, postavil jsem si doma takové maličké obilné silo s maličkými dopravníky, s malými motory, používám čerpadla a vůbec se snažím, aby maximum práce za mě dělaly nějaké stroje. Poháněné elektřinou z ČEZu, protože jsem tupý zabedněný a zpátečnický a pořád neumím docenit fotovoltaiku či větrnou elektrárnu. 

I na to uhlí  jsem si udělal vymoženost. Všem prodejcům uhlí v okolí postupně dosloužily staré Avie nebo multikáry a můj průjezd není dělaný na moderní náklaďák. Už je velký problém jím projet a nic neodřít nebo nerozbít. Když jsem už potřetí opravoval sousedčin okap, řekl jsem si, že takhle to nejde, zavedl jsem do uhelny šnekový dopravník a teď už náklaďák stojí venku na ulici, já k němu zajedu svým malotraktorem s malou vlečkou, on mi to přesype, já to zavezu do dvora, vysypu do šnekového dopravníku a ten to nasype do sklepa, kam to patří. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je to jednoduché jako facka. 

Právě před týdnem jsem takhle naskladnil 80 metráků uhlí za hodinu a kousek. Takřka bez prachu a špíny, bez námahy, bez problémů. Stálo mě to necelý litr benzínu do malotraktoru a možná pět korun za elektřinu, která poháněla ten šnekový dopravník. Osmdesát metráků se dostalo do sklepa za čtyřicet korun... Kdybych do ceny promítl i dopravník s třicetiletou životností (jede to jeden den v roce), stálo mě to několik stokorun. Mnohem méně, než kolik bych zaplatil za skládání uhlí pásem. 

Takhle je to s celou civilizací. Většinu našeho blahobytu zařizují technická udělátka poháněná elektřinou, která je v porovnání s vykonanou prací nesmírně levná. Blahobyt je právě díky tomu, že nějakým technickým způsobem velmi snadno převážíme velké náklady, velmi levně je přemísťujeme, upravujeme a používáme. Pár technických udělátek mi dvoudenní  dřinu s ručním naskladňováním uhlí změnilo na pohodovou hodinku za řídítky traktoru. Nezamazal jsem se a nezpotil jsem se.

Chci tím říci, že bychom si měli dávat hodně velký pozor na všechny, kdo mají pocit, že ten blahobyt je samozřejmost která nemůže pominout a proto nepotřebujeme elektrány, nechceme dálnice, skládky ani logistické haly. Nechceme komíny, nechceme emise, nechceme jedy, nechceme nic z toho, co náš blahobyt velmi levně zajišťuje. 

Když nebudeme mít elektřinu nebo benzín, tak to je skutečně jen čtyřicet korun, ale těchto čtyřicet korun reprezentuje dvoudenní dřinu s lopatou. Když na poli nepoužijeme Roundup, tak je to asi 200 Kč na hektar. Ale tyto dvě stovky reprezentují mnoho litrů nafty při jiném řešení a když nebude nafta, tak jde o stovky hodin ruční práce. 

Když se mandelinky zbavíme chemicky, jde opět o pár korun na hektar. Ale sbírat jí ručně, to jsou celé dlouhé dny od slunka do slunka shrbený na poli. Nebo zkuste dát dřevorubci místo Husqvarny zase ruční pilu. 

Temelín nezajišťje jen svícení, ale také to, že se děti rodí v nemocnicích a ne v maštali. Každá tuna CO2 v atmosféře zajišťje většině mužů v naší zemi, že je nepostihne křivice nebo revma z ručního házení lopatou celý život. Oxid siřičitý v kyselých deštích zařizuje zařizuje splachovací záchody, vany a sprchy s teplou vodou a vůbec většinu toho, co považujeme za běžné. 

Ve skutečnosti, na to jak dobře se máme, vlastně moc emisí neprodukujeme. A jsme schopni několika korunami na elektřinu  nebo litrem benzínu udělat neuvěřitelné množství práce. Tak velké, že se nám to zdá samozřejmé a máme pocit, že si můžeme dovolit těch pár kilowatthodin energie a pár litrů benzínu obětovat. 

Kdo z nás doopravdy chce platit za jídlo víc jak půlku výplaty? Kdo je opravdu ochoten ve svém životě jednou jet do Prahy a jinak nikam? Kdo chce doopravdy tahat vodu ze studny po vědrech na rumpále? Kdo je ochoten ve jménu čisté přírody bojovat s mandelinkou od rána do večera? Kdo je ochoten chodit pěšky za pluhem, místo záchoda chodit i v lednu na kadibudku, mačkat se po deseti v jedné místnosti, chodit spát se slepicemi a žít bez televize? Je to jen pár korun účtů za energie, ale kdyby nebyla, byl by to šílený civilizační šok. 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

lopatou na Aglomeraci VŽKG rudohlínu z Krivojrogu kolem dpravních pásů. Taky 4 týdny. Prachu tolik, že jsem nemusel nic jiného žrát. V jednu chvíli jsem o něco zavadil, v prachu jsem neviděl na metr a neměl jsem lopatu. Nenašla se, strhli mi ji z platu. Zbytek šichty jsem železnou tyčí otloukal žhavou strusku zespodu spékacího pásu nahoře pod střechou. Ale to stejně bylo hovno proti kopání vyzdívky v martinských pecích nebo rozebírání magnezitového mřížoví v rekuperátoru pod pecemi. Zato u bílých zedníků to bylo nóbl.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pane Vidlák.
Kolik lidí je schopno se o sebe postarat,kdyby nešla elektřina,nebyly poh.hmoty.
Stačilo by vypnout elektřinu na 24 hod.a v těchto teplých dnech,můžete všechno vyhodit z lednic,mražáků,pochopitelně všichni,až po poslaneckou restauraci.Něco si pamatují,uchovat špek i maso,kdy ještě nebyly mražáky.Lidi v panelákách,to by byl děsivý zážitek.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Aspoň by se probudili ze sna, že se nemůže nic stát.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Prosím, prosím hlásím, že mám od 18.02.2019 odpojen hlavní přívod elektřiny, mražáky, lednice, klimatizace jede naplno, nic nevyhazuji. Dokonce mám i přebytky. Hlavní jistič nahodím kolem 15.10.2019.

Kapacita baterek stačí na týden provozu. Dělám něco špatně? Nebo je nějak zakázaný zařídit si to samé krom, hlouposti?

Zatím bez slepic

Na kolik asi tak vyjde 1 kWh po započtení všech nákladů na investici, včetně údržby, různých revizí a obsluhy? Je to řešení na klíč i pro lidi, kteří nejsou fandové do fotovoltaiky? Nabídka E.ONu, kde by mi systém dodali i zařídili dotaci mě z hlediska přínosu nepřesvědčila.

Zatím bez slepic

In reply to by Narcis (neověřeno)

Trvalý odkaz

Ano, je třeba být trošku fanda a taky zručný, neb nechat si FVE udělat, znamená, radši nedělat nic.
Z druhé strany, mám li finanční přebytky co s nimi. Nakoupit bondy a nechat se okrást, a nebo investovat a nechat se okrást. Veškeré finanční operace jsou nějaká forma podvodu, tudy cesta nevede. Tudíž uložit finanční přebytky do FVE je rozumná cesta uchování hodnoty peněz.
Dnes se dá vlastní iniciativou pořídit vcelku rozumná FVE za 100 000,-Kč s tím, že ročně se dá ušetřit kolem 10 000,-Kč, přitom je v "sezonu" elektřiny nadbytek a je možné si udělat příjemné obyvatelné prostředí. Spotřebuji na klimatizaci denně asi kolem 7kWh elektrické energie a nikterak mne to netíží.
Když vyjde slunko zapínám klimatizaci, se západem vypínám. Pokud je večer moc zima, otevřu na chvíli okna.

Zatím bez slepic

Zdravím, Věštče,
můžete napsat, jaký typ akumulátorů (druh, kapacita, napětí, případně výrobce) používáte, jaká je jejich cena a kolik cyklů přibližně vydrží?

A kolik kWh získáte ze solárních panelů v průměrný zimní den?
Jak řešíte odstraňování sněhu?

Používat solární energii v létě ke klimatizaci považuji za smysluplné, jinak si myslím, že při celoročním využívání je třeba drasticky snížit spotřebu energie a mít v záloze např. benzinový generátor.

Ale pokud napíšete sem do Kydů konkrétní zkušenosti se svým ostrovním systémem, uděláte nesmírně prospěšnou věc!

Díky za odpověď!

Zatím bez slepic

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Je konkretní řešení situace v zimě.
Kdy je přízemní mlha, zataženo ( ono se to nevylučuje!) a mráz asi tak minus 20. A tohle potěšení bude trvat týden, dva.
Nebudu zadávat větší mráz, protože ten jsem zažil na horách.

Zatím bez slepic

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

Omezím se v odpovědi jen na konstatování, že to co píši je moje mnoholetá realita. Dále za ta léta vím, že každý je odborník na všechno a FVE zvlášť, tudíž diskuse je ztráta času.
Ve FVE nespatřuji záchranu lidstva, určitě ne v našich klimatických podmínkách, leč začátky každé technologie jsou těžké a naše zimy bez slunce tomu nepomáhají. Vždy, když se strhne na toto téma diskuse, na bezslunečenou zimu upozorňuji.
Ono je to stejné jak s myšlenkou: co s obilím v zimně když mrzne a nedá se pěstovat. Nakonec obilí není nic jiného než akumulátor energie ve specifické podobě.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tento zpusob zemedelsttvi se mi zda byti sympatictejsi :-D

https://youtu.be/BpYl8Wrg6RM

Zatím bez slepic

Hloupý, kdo stojí, když může sedět, hloupější, kdo sedí, když může ležet.

Jinak, Vidlák to dnes zase napsal velmi výstižně.

Zatím bez slepic

Už jsem Vidláka trestuhodně dlouho nepochválil, přestože si to poékaždé zaslouží.

Ještě se nestalo, že bych se nad jeho článkem nemusel zamyslet či drobně nezazáviděl, v jaké je spisovatelské formě.

Napsat dobrý až vynikající článek skoro každý den je úkol hodný třeba takového profesora Kellera (který ovšem nemusí navíc povinně řešit úvod, stať a závěr, byť obé jeho komentáře většinou mají - nejspíš tajně čte Kydy.)

Zatím bez slepic

Homére, že nejste s tím názorem na zemědělství minimálně v radě EU.
Tam takové názory zřejmě v nastalé konstelaci poletí.

Vidláku, už jste to pochopil, nejvyšší forma zemědělství je nedělat vůbec nic. Doposavaď jsem si myslel, ze je to umění "jak nepěstovat vojtěšku

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Moje hodiny jsou večerní a noční, snad aby si to tady už nikdo nepřečetl. Čím dál víc mám pocit, že nejde o to, abychom zde nezanechali uhlíkovou, nýbrž genetickou stopu, stopu bílých potomků .... Důkazy nepředložím, jsa příliš intuitivní, tudíž asi kecám.
A pro ty, kdo ještě nespí, nebo nemohou (doporučuji vyslechnout i meziřeč moderátorů):

https://www.youtube.com/watch?v=U505ZyQK0Yk

Zatím bez slepic

ale chalífát.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

To zas bude Paříž vypadat!

Zatím bez slepic