Příjmová stránka rozpočtu...

Autor

Tak se nám v posledních dnech nějak hroutí mantra volného obchodu, že? Spojené státy zavádějí cla… nikdo ještě neví, jaká skutečně budou, protože nejdůležitější vlastností Donalda Trumpa je nevyzpytatelnost, ale tak či onak se zdá, že Američané jsou odhodláni znovu obnovit průmyslovou výrobu a svoji ekonomiku schovat za hradbu obchodních tarifů. Kdo chce v USA konkurenceschopně prodávat, ten musí v USA vyrábět. Kdo chce vyrábět v zemích s levnou pracovní silou, nízkými daněmi a nulovými enviromentálními předpisy a do USA své zboží dovážet, ten bude řádně proclen.

Už jsem to tu kdysi psal, clo je taková daň z přidané hodnoty uvalená na zboží z ciziny. To je prostě znevýhodněno. Na jedné straně to prodražuje jeho cenu, na druhé straně to stimuluje stavbu továren.

Trump si ta cla samozřejmě nevycucal z prstu. Má na to ministra financí. Scotta Bessenta. Investora, který mnohokrát správně odhadl chování světových trhů. Kdo se o něm chcete dozvědět víc, navštivte fejsbůkový profil Pavla Šika, hodně vám to dá. Já jen shrnu, že je to na naše poměry vlastně konzervativní levičák, který neopakuje věčnou mantru posledních dvaceti let liberalizace, že problémem jsou vysoké státní výdaje. Problémem jsou podle něj spíše nízké státní příjmy. Navrhuje je dohnat „daní z přidané hodnoty,“ kterou zaplatí všichni ti, kteří kvůli zisku přesunuli své továrny z USA.

Nevím, jestli se Trumpovi s Bessentem podaří dostat továrny zpátky domů a znovu udělat z Ameriky průmyslovou velmoc. Nevím, jestli se cla nezvrhnou v obchodní válku, nevím, jestli obyčejní Američané unesou zvýšení cen prakticky všeho spotřebního zboží a zda to vydrží dost dlouho na to, aby se objevila nabídka dostatečně dobře placených míst, které by jejich nespokojenost vykompenzovaly. Jen vím, že se Trump hodně nasměje, až mu řeknou, že náš Lipavský bude velmi neústupný. Silně pochybuju, že by si tato vláda troufla třeba jen pozastavit nákup stíhaček. Neudělají vůbec nic, jen budou v rámci předvolební kampaně vytahovat, kdo měl na hlavě trumpovskou červenou čepici.

Já chci opravdu jen upozornit na to, že svět se fakt změnil, když i Amerika hledá, jak jinak naplnit svůj rozpočet, než dalším tisknutím dolarů. Svět se změnil, když Amerika začala chránit svůj trh před cizím zbožím. A svět se opravdu hodně posunul, když i americký ministr financí neřeší, kde oškrtat státní výdaje, ale kde zajistit státu příjmy. Bez ohledu na to, jestli to bude fungovat.

Vlastně je to takové reverzní Stačilo! My také hledáme pro státní rozpočet spíše příjmy. A podobně jako Doník se zaměřujeme tam, kde peníze opravdu utíkají. Rozdíl je v tom, že USA jsou importér a my jsme exportér. Americe utíkají peníze tím, že se všechno vyrábí venku a tak to řeší. Nám utíkají peníze tím, že se sice vyrábí tady, ale peníze nám zde nezůstanou. Západní majitelé si za ně kupují jachty v Holandsku… Potřebujeme naplnit rozpočet tím, že peníze udržíme doma.

Samozřejmě, nijak se to nevylučuje s důkladným auditem. Stejně jako to dělá Elon Musk. Je zapotřebí provětrat dlouholeté bažiny jánabráchismu, kde ruka ruku myje. Je zapotřebí zrušit všechno, co vzniklo jako výhodná trafika pro politické kamarády. Je zapotřebí ořezat financování parazitům, kteří za stát dělají to, co on ze zákona nemůže. Třeba cenzuru. Viď, Demagogu?

Ale jak říká Ilona Švihlíková, problém je na příjmové stránce rozpočtu. Myslí si to i ve Spojených státech. Že je nejlepší volný trh a že bohatství „prokape“ k chudým, to už si myslí jen ti, kdo zůstali myšlenkově v devadesátkách. Normální lidi si znovu začínají myslet, že bohatství národa vzniká v továrnách, kde pracuje vlastní obyvatelstvo a díky tomu má slušný životní standard, který stačí na bydlení, rodinu, děti i koníčky a díky tomu má důvod svou zemi bránit. A že to bude bolet? No jasně, že bude.

Maximální soběstačnost, to je evangelium budoucnosti. Ať se nám to líbí nebo nelíbí.

_____________________________________________________________________________________

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu

 

 

 

 

 

 
Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.7 (396 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

  

 

Průměrný počet slepic: 3 (28 hlasů)
Trvalý odkaz

---------------------------------------------

Čelíme agresivnímu režimu, který

přestal brát ohledy na všechno“,

prohlásil premiér Fiala.

 

Klobouk dolů,

natolik kritický názor na

vlastní vládu jsem od něj opravdu

nečekal.

(Národ se baví)

Průměrný počet slepic: 4.8 (189 hlasů)
Trvalý odkaz

Došlo mailem, část textu, autor neznámý, ale stojí za přečtení

Proměna J.D. Vance

Porozumět vzestupu J.D. Vance znamená pochopit jednu z nejhlubších politických proměn 21. století – nejen proměnu člověka, ale i směřování. Nevyšel z populismu. Nenarodil se do trumpismu. Jeho původ byl nebezpečnější: byl slušný.

Absolvent práv na Yale. Rizikový investor. Miláček liberálních médií. Vance se dostal do povědomí veřejnosti díky knize Hillbilly Elegy (Žalozpěv vidláka), zabývá se silným rozporem mezi dvěma světy: mezi chudým bílým venkovem a městskou elitou, která mu často nerozumí. Popisuje svět který zažil, a s jasností někoho, kdo mu unikl. V roce 2016 ho progresivci chválili za to, že „vysvětlil“ voliče Trumpa, aniž by ho schvaloval. Byl pro elity srozumitelný, výřečný, autobiografický a co je nejdůležitější, umírněný.

Ale tato verze J.D. Vance nepřežila přicházející bouři. Protože špatně vyhodnotil dobu – a pak se s děsivou rychlostí přizpůsobil.


Probuzení

Vance byl vždy outsiderem s tituly získanými na elitních školách. Ale jak se Republikánská strana po roce 2016 pod Trumpovým gravitačním vlivem měnila, začal vidět něco hlubšího. Trump – navzdory své vulgárnosti – uvolnil sílu, kterou Vance, chlapec vychovaný v Middletownu v Ohiu, poznával: byl to hněv.

Ne hraný hněv. Ne hněv z vláken na Twitteru. Ale surový, až na kost hluboký vztek lidí, kteří byli desetiletí klamáni, opuštěni a zesměšňováni. To nebyli jen voliči – to byli Vanceovi lidé. A viděl to, co většina komentátorů z Harvardu neviděla: jim nešlo o nějaké politické dokumenty – chtěli pomstu.

Vance studoval Trumpův vzestup ne jako kritik, ale jako žák. Viděl, jak Trump porušuje pravidla a neplatí za to cenu. Jak každá aféra ho spíše posílila. Jak republikánská základna už nestála o reaganovský optimismus – chtěla krev. Chtěla někoho, kdo starý konsenzus spálí na prach – a bude se u toho smát. Vance se neomezil na pozorování posunu. Začal se měnit.


Obrat

Do roku 2021 J.D. Vance smazal staré tweety kritické k Trumpovi. V roce 2022, během své kampaně do Senátu za Ohio, už Trumpa nazýval „mužem, který zachránil Ameriku“. Na mítincích přejal rytmus, sebevědomí i teatrálnost politiky MAGA.

Nebylo to napodobování. Bylo to vstřebání. Pochopil, že Trump hnutí nevytvořil – pouze ho vypustil do světa. A teď, když Trump stárne a hromadí právní problémy, hnutí potřebovalo nástupce. Ne klon – ale další vývoj.

Někoho, kdo rozumí jak zasedacím místnostem Ivy League, tak hospodským rvačkám.
Někoho, kdo cituje Russella Kirka i Tuckera Carlsona. Někoho, kdo dokáže establishment porazit intelektuálně, emočně i volebně.

Vance uviděl mezeru. A rozhodl se ji využít.


Zkouška ohněm 2022

Senátní volby v Ohiu nebyly kampaní. Byly zkouškou ohněm. Vance čelil přeplněným primárkám, odporu establishmentu a brutálním útokům v médiích. Ale měl jedno klíčové doporučení – od Trumpa.

A Trumpova podpora nebyla jen symbolická. Podpořil ho v kampani. Dal najevo: toto je můj člověk.

Když Vance vyhrál republikánskou nominaci, mnozí to odbývali jako náhodu. Ale když vyhrál i obecné volby, už ho nemohli ignorovat. Do Senátu vstoupila nová hvězda – s Trumpovou podporou, ale bez jeho zátěže.

Za zavřenými dveřmi si ho začali všímat podporovatelé Republikánů. Tucker Carlson ho neúnavně chválil. Steve Bannon ho označil za „intelektuální palebnou sílu nové pravice“. A Trump ho sledoval se stále větším zájmem. Vance byl výjimečný tím, jak rychle a důkladně se proměnil – z umírněného komentátora na strategického bojovníka nové pravice.


Dva různé přístupy, jeden cíl

Vance a Trump nemají stejný styl. Jeden je impulzivní, instinktivní, ovládán touhou dominovat. Druhý je strategický, akademický, chirurgicky přesný. Ale sdílejí něco důležitějšího než metodu – sdílejí nepřátele.

Globalisty. Byrokraty. Mediální elity. Technokraty, kteří mluví o klimatu, ale létají soukromými tryskáči. Univerzity, které učí genderové teorie za 80 tisíc dolarů ročně. Tajné služby, které ovlivňují volby v zahraničí – a teď i doma.

Zatímco Trump je pranýřuje v heslech, Vance je rozebírá v senátních slyšeních. Zatímco Trump používá plamenomet, Vance staví argumenty. Jsou kladivo a skalpel, šoumen a stratég – a americká pravice se ohýbá kolem nich.

Společně představují odklon od dogmatu volného trhu k ekonomickému nacionalismu. Odmítnutí zahraničních zásahů. Válku proti kulturní agendě korporátní Ameriky. Víru, že stát by neměl zmizet – měl by sloužit občanům.

Tohle není reaganismus 2.0. Tohle je něco nového. Něco tvrdšího.


Formování moci

V březnu 2023 není Donald Trump jen bývalý prezident. Je předpokládaným kandidátem. Jeho soudy – které měly ukončit jeho kariéru – jen upevnily jeho obraz mučedníka.

A J.D. Vance?  Je všude. Na Fox News. V politických kruzích. V senátních sálech, kde píše zákony proti cenzuře a útočí na Big Tech. A co je nejdůležitější – je po Trumpově boku.

Když Trump zesměšňuje Zelenského oblečení, média zuří. Říkají, že je to malicherné, kruté, nevhodné.

Ale Vance? Ten zná hru. Nezesměšňuje – ale brání záměr. Přesměrovává debatu. Říká, co tím Trump myslel – že Amerika musí přestat vystavovat bianco šeky na zahraniční války, zatímco přehlíží vykolejené vlaky v Ohiu a krizi s vodou v Mississippi.

To je alchymie jejich spojenectví. Trump provokuje. Vance překládá. Trump ovládá základnu. Vance získává skeptiky.

Zasvěcení šeptají: To je jasný kandidát na viceprezidenta.“

Má původ, disciplínu, nemilosrdnost. Je Trumpovým přirozeným nástupcem – ne stylem, ale podstatou.

A když Trump v listopadu 2024 vyhraje, není pochyb o tom, co přijde dál: J.D. Vance bude viceprezidentem Spojených států.

Tohle není jen politika. Tohle je šachová partie moci – a Vance není pěšák. Je to figura, kterou establishment nikdy neviděl přicházet. Je to budoucnost,  které už nelze zabránit.

Průměrný počet slepic: 4.8 (204 hlasů)

hodně zajímavé....

Průměrný počet slepic: 4.7 (54 hlasů)
Trvalý odkaz

... na tušené budoucí krize. Soběstačnost i malých skupin zajistí vyšší míru naděje přežití celku. Chyba malé skupiny udělá problém té skupině - neohrozí tolik celek. Chyba dutých hlav ve vedení molochu - příkladem budiž jednotná Evropa - ohrozí celek jako takový. A že těch dutých hlav je!  

Průměrný počet slepic: 4.7 (90 hlasů)

 

To je základní princip úspěšného fungování velkých celků. I Baťa rozdělil svou velkou firmu na jednotlivé části, které měly poměrně velkou samostatnost v rozhodování. Velké soustátí, stejně jako velká firma, centrálně řízená časem zdegeneruje. Dělba moci je ve velkých celcích předpoklad úspěchu.

EU postupuje opačně. Vše do nejmenších detailů se řídí z jednoho neomylného centra.

Průměrný počet slepic: 4.8 (56 hlasů)

O "dělbě práce" zpívali již v "Pekařově císaři": ten dělá to a ten zas tohle ...

Ale nejen Rusové: nač vyrábět něco, co si mohu jinde  koupit ?! A po čase se "mohu" změní na "musím"...

Průměrný počet slepic: 4.7 (28 hlasů)

Jen holt, kdyby ve všem nerozhodovaly peníze a moc! A schopní se rekrutovali z těch opravdu schopných, ale ne aby se schopní stávali z těch co baží po penězích a moci. Jenže to bychom nebyli lidé a nebyli by mezi námi penězoměnci, které už kdysi vypráskali z chrámů.  

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Pražský vrchní soud obnovil odvolací řízení v kauze Čapí hnízdo, v níž jako obžalovaný figuruje šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Advokát a předseda PRO Jindřich Rajchl "zneužívání" soudů v rámci "předvolebních bojů" odsoudil. A pár slov řekl také ke kauze Dozimetr...

... Advokát a předseda PRO Jindřich Rajchl se domnívá, že tento způsob politického boje, kdy je trestní řízení zneužíváno proti politickému oponentovi, do mantinelů demokratického právního státu nepatří.

V nadcházející předvolební kampani jsem připraven v dresu našeho spojení vlasteneckých stran SPD+PRO+Trikolora+Svobodní bojovat o každý jeden hlas s hnutím ANO. Ale výhradně čestným způsobem. Chci přesvědčit naše občany, že nabízíme lepší program, skutečné zlevnění energií na základě odchodu z Lipské burzy, definitivní ukončení podpory banderistického režimu Volodymyra Zelenského a konec protežování ukrajinských migrantů na našem území. Chci jim vysvětlit, že naše země potřebuje ve svém čele lidi, kteří půjdou do přímého střetu s von der Leyenovou a ne s Putinem, a že my bychom nikdy nedovolili zavedení covidové totality. Na základě zadání farmaceutických gigantů.

Nicméně se rozhodně nehodlám uchýlit k podpásovkám, jakým je neustálé recyklování kauzy Čapí hnízdo. Je skutečně až směšné, že věc, v níž nevznikla nikomu žádná škoda, a je tudíž z právního hlediska zcela marginální, dostává mnohem více mediální pozornosti, než kauza Dozimetr, jež byla systémovou korupcí toho nejhrubšího zrna, která za sebou zanechala 5 obětí.

Pokud chce někdo věřit tomu, že na tuto disproporci nemá Vít Rakušan žádný vliv, pak je to jeho plné právo. Nicméně já fakt nepřijel do Prahy na babetě a nemám na čele namalovanou jitrnici. Tenhle způsob politického boje, kdy je trestní řízení zneužíváno proti politickému oponentovi, prostě do mantinelů demokratického právního státu nepatří.

Možná to soudruzi v pětikoalici okoukali v Kyjevě, kde je tato taktika zcela běžnou praxí. Nicméně my bychom ji měli kategoricky odmítnout. Tady totiž opravdu nejde o Babiše, nýbrž o budoucnost naší země. Pokud budeme tolerovat, či dokonce aktivně podporovat ingerenci orgánů činných v trestním řízení do politického klání, tak nás nic dobrého nečeká.

Masaryk kdysi řekl, že základem státu je spravedlnost.

A pokud Čapí hnízdo se ve volebním roce znovu vrátilo do hry, zatímco Dozimetr je potichu zametáván pod koberec, když se z něj vylučuje jeden soudce za druhým, tak to se spravedlností nemá opravdu vůbec nic společného,“ napsal na adresu "znovuoživení" kauzy "Čapí hnízdo" opět těsně před volbami na síti facebook advokát a předseda PRO Jindřich Rajchl.

celý článek  https://www.prvnizpravy.cz/…se/

Průměrný počet slepic: 4.8 (158 hlasů)

Ale v televizi Prima CNNBlbuše Peslarerová říkala, že akce Dozimetro je pečlivě sledován  a pokračuje vyšetřování. 

Tak to ta paní musí něco vědět. A od kohopak dostává informace? Od Papá Blažka nebo papá Fialy? Možná od kmotra Rakušana. Pět mrtvých k tomu je jen zlá náhoda. Ale Čapí hnízdo, to je jiný případ zločinu! Tam by měly Babišovi zakázat jako ve Francii Le Pen, zakázat veřejnou činnost i volit! 

Zatím bez slepic

ale já jsem přesvědčen, že problém je ve výdajích rozpočtu. Příjmy rostou, výdaje ale bohužel víc a nemuseli by. Navíc nám doba ukazuje, za co se peníze vyhazují. V Americe třeba USAID, jsem zvědav, co se vyvrbí u nás - nejen F35 a kulomety. Daně jsou už tak vysoké, že některé už jistě překročily vrchol Lafferovy křivky a při dalším pokusu o zvýšení by také mohly příjmy přestat růst. Kuknout se můžete tu.

Průměrný počet slepic: 4.2 (62 hlasů)

Politická ekonomie pro první ročník Střední ekonomické školy za zlých komunistů a základní poučky o opakujících se cyklech dle Marxe a bez předsudků. Platí stále.

Armáda pravicových ekonomických žvástalů a rozborářů je vždy ohromně překvapena. V opakujících se cyklech, též.

O čem nám ty zlý komunisti 40 let lhali, se ukázalo být pravdou. Včetně revanšismu.

Průměrný počet slepic: 4.7 (83 hlasů)

že žijeme v éře finančního kapitalismu který orchestruje ekonomické cykly skrze které přelévá kapitál z nižších do vyšších ekonomických pater společnosti. To je něco co Marx moc nepobral jelikož jeho hlavním tématem byla kritika industriálního kapitalismu. (finančnímu kapitalismu a bankovnímu sektoru se věnuje zcela minimálně, ne-li vůbec v poměru jeho celkové práce)

Hlavním nepřítelem finančního kapitalismu byl ekonomický nacionalismus - který vzniknul v Amerických koloniích Massachusetts Bay - a který byl vyhuben po ww2. Prakticky každá země která zavedla ekonomický nacionalizmus byla buďto zlikvidována vojensky nebo systematicky podkopána a transformována do podoby finančního kapitalismu (USA 1912).

To je svět ve kterém teď žijem a který jsme si vybojovali. Takže sláva nám!

 

Průměrný počet slepic: 4.1 (46 hlasů)

vám většina dala 5 slepic. A já jsem přitom nepochopil, čím jsou překvapeni pravicoví žvástalové a v čem měli komunisti pravdu a co mají nějaké cykly (asi myslíte konjunktura - krize - konjunktura - krize atd.) společného s tím, že státní darmožrouti berou stále víc a mají pořád málo. Asi jsem fakt blbej, nemůžete to napsat nějak jasněji? 

Průměrný počet slepic: 3.6 (13 hlasů)
Trvalý odkaz

Život mi prokázal, že spíše funguje "kapilární systém", kde peníze vzlínají nahoru. Od chudých k bohatým. Jako kapaliny v uvedených materiálech.

"Kapilární jevy mají velký význam v praxi. Cukr, papír, cihly, dřevo dobře vsakují kapaliny – drobné póry uvnitř těchto látek tvoří kapiláry a díky elevaci dochází ke vzlínání kapaliny. Podobně v půdě se kapilárami dostává voda z hloubky do povrchových vrstev půdy, ve kterých jsou kořeny rostlin. "

Jak je vidět, někde je kapilární elevace přínosem (rostliny), jinde černou můrou (zdivo)...

Průměrný počet slepic: 4.4 (23 hlasů)
Trvalý odkaz

Dobrý den!
Pokud jde o Británii, dodávám: tato země má největší zásoby civilně využitelného plutonia a donedávna zpracovávala nejvíce vyhořelého jaderného paliva na světě. Jenže... Komplex Sellafield na konci roku 2018 přepracoval poslední várku vyhořelého jaderného paliva a ukončil svou činnost. Nyní, když je komplex vyřazen z provozu, vyvstala otázka o osudu více než 140 tun civilně využitelného plutonia. Chtějí ho pohřbít.
Jsou  (Britové p.p.) tedy téměř ve všech ohledech na ústupu.

140 tun plutonia do země. I když to není čistá 239, ale reaktorová směs s 240 a 241m, je špatně využitelná pro praktické použití v jaderných zbraních, ale přesto... Toto je obecně nejcennější část pro směsi, protože umožňuje udržovat řetězovou reakci, jako je uran 235. Je to jen obtížnější zpracovat a vyžaduje bezobslužné automatické linky k výrobě sestav.
Ale ne, do půdy ne... A to  v zemi, kde začalo studium atomového jádra. Technologická degradace je tedy velmi jednoduchá věc, na rozdíl od hromadění základních znalostí. Pokud ale 33 %  dotázaných (Britů)  nerozumí otázce „ve vašem odporném neuvěřitelném britském dialektu“, pak bych se začal vážně obávat, že by si potomci nových Britů pákistánského původu po nějaké době mohli na toto plutonium vzpomenout. Bude to stačit na několik tisíc špinavých náloží. Skutečnost, že v práci bude divoká úmrtnost, je pravděpodobně nezastaví. Ostatně takovým postavám vůbec nezáleželo na osudu náctiletých dívek, když je znásilňovaly. Takže kdokoli bude poslán, aby sestavil reaktorové plutonium. Rukama, nebo třeba rukavicemi.
A v tomto případě mi není Británie vůbec líto, udělali nepořádek sami a dokonce se jim podařilo zkazit ostatní. Ale zde je příklad toho, jak nebezpečné je vyměnit technologickou moc za finanční, více než vynikající.
Najednou továrna promění svého kapitalistického majitele v patriota země, protože to nemůžete strčit do kapsy. A vy musíte žít vedle něj a vychovávat své děti v této zemi, aby nepřišly o svůj majetek. Na rozdíl od kosmopolitních finančních metropolí, které se rozhodly, že je snazší přivést migranty v tu chvíli a pak bum a 33 % místní populace nerozumí anglicky.
Tak tohle je ten případ, kdy díky Britům za to, že ukázali, co se nemá dělat. Pokusíme se tuto zkušenost zohlednit.

https://t.me/MedvedevVesti/19986
 

Průměrný počet slepic: 4.5 (29 hlasů)

 
 
Občanská válka – Sci-Fi Daily 05.04.2025
Zveřejněno dne5. dubna 2025od Michaela Kleina
Tim Stanley, novinář, o kterém se nedá říct, že je pravicový, se bojí.
Bojí se občanské války.
Občanská válka ve Spojeném království, protože smluvní sociální situace vytvořená po sobě jdoucími vládami Lieboura a Toryů, se již zdá  neřešitelná.

Nápady, které Stanleyho děsí, sahají od čisté nulové imigrace po repatriaci posledních dvou generací přistěhovalců. Jeho starostí je sociální lepidlo, které už v Británii neexistuje, protože společnost byla seskupena z několika jednotlivých segmentů, které spolu nemají nic společného. Muslimové, kteří si vládnou sami, bílí dělníci, kterým vláda od rána do večera káže, že se musí vzdát svých „privilegií“, aby se absurdní sen o multikulturní společnosti složené z lidí tak odlišných, že si spolu nemají co říct, stal skutečností.
Celý článek Tima Stanleye zde:

https://www.telegraph.co.uk/news/2025/04/03/civil-war-is-coming-to-britain/
 

Průměrný počet slepic: 4.1 (20 hlasů)
Trvalý odkaz

 Mate radi merunky?   Mapa aktualnich teplot  v 850 hPa tedy zhruba v 1500 m n m  earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/850hPa/overlay=temp.  Na krkonosskych hrebenech je ted stale jeste pod -10 stupnu  viz  prilozeny  teplotni graf Lyse hory nad Rokytnici. Je to nejchladneji od 20 unora, skoro stejne chladno bylo i 18. brezna

Průměrný počet slepic: 4.3 (21 hlas)

Ano mám rád meruňky. Ale sem k nám pod Krušné hory nikdo meruňky z Litoměřic nebo z Moravy nevozí na prodej. V obchodech jsou jen cizácký bez vůně a bez chuti.

Když mně kvete meruňka, nelétají ani čmeláci, natož pak včely. Jako v tyhle  časy.

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Tak tentokrát s Vidlákem nesouhlasím, nebo sem to nepochopil. 
Bohatství vzniká v továrnách u pracujícího lidu. Aha. On ten pracující lid tu továrnu zaplatil, postavil, vymyslel a navrhl konkurenceschopný výrobek, který dokáže prodat? To sou mi věci. 
V továrnách se pohybuju přes 30 let, dalo by se říct, že je stavím. Většina dělníků si chodí odkroutit “svejch vosum” a domů. Vyhazujeme miliony na zajištění toho, aby ta opice nelezla kam nemá a nestrkala pracky kam nemá. Výstražné cedule a barvy nestačí, nejspíš neumí číst. Kdyby se stejná logika aplikovala na křižovatky, tak místo červené by byly sjížděcí mříže s předepsanou hustotou prutů, které by ale začínaly 20m před křižovatkou, aby to nemohl objet. 
Potřebujeme snížit zdanění zaměstnanců, ideálně zrušit odvádění dalších zaměstnaneckých daní zaměstnavatelem. Proč půl daně odvádí zaměstnavatel a půl zaměstnanec? Ideálně ať každý dostává hrubou mzdu a daní sám. Klidně i nějaké uznatelné náklady, na vzdělávání, hypo,  a pod. 
Bohatství vzniká tak, že někdo má nápad a koule na to, aby to rozjel. Často na to vsadí všechno co má. Na to potřebuje nějaké zaměstnance, kteří dostanou mzdu, takže “se přiživí” na riziku a nákladech toho jednoho “zlého kapitalisty”. Na druhou stranu, bez ně by mohli doma okopávat erteple. 
Jediný, kdo to tak nemá, je státní úředník. 
Já se mám dobře, celý život se musím učit nové technologie a umím něco, co si firmy cení. Co mě ale vysírá, jak mi stát víc a víc hrabe v peněžence a háže klacky pod nohy. Chtěl sem si pořídit i zaměstnance, ale asi bych je brzo vyhodil/zabil. Pohovory mě vyléčily. Lidi se prostě moc neumí starat sami o sebe, loajalita není na pořadu dne a životní náplní je ojebávat zaměstnavatele. Radši zůstanu sólo. 

Průměrný počet slepic: 3 (51 hlas)

Konstatoval již Abraham Lincoln, US-americký president. Ale tobě se to asi nedoneslo...

Jeden z neubožejších komentářů, co se zde objevil. 

Průměrný počet slepic: 3.9 (36 hlasů)

Nejdřív musíš mít CO dělat. Buď ti to někdo vymyslí a nabídne odměnu, nebo si něco s přidanou hodnotou vymyslíš sám. První je vždy myšlenka a kapitál. Pak je práce a odměna. 
Nebo snad kopáním díry a jejím zahazováním vzniká hodnota?

Jedna z nejubožejších reakcí, co se zde objevila. 

Průměrný počet slepic: 2.4 (32 hlasů)

 
 
 
Labor is prior to, and independent of, capital. Capital is only the fruit of labor, and could never have existed if labor had not first existed. Labor is the superior of capital, and deserves much the higher consideration.
Abraham Lincoln


Abraham Lincoln v poselství z roku 1861 vysvětlil: "Je tu však ale…ještě jeden, méně známý bod: pokus umístit kapitál na stejnou úroveň, ne-li vyšší, než práci. Práce prý může existovat pouze ve spojení s kapitálem; nikdo nemůže pracovat, pokud ho kapitalista k práci nepodnítí . Pak se člověk dále ptá, zda je lepší, když kapitál najímá dělníky a nechá je pracovat dobrovolně, nebo je koupí a přinutí k práci. Z toho se dojde k závěru, že všichni dělníci jsou buď najmuti nebo otroci a dále, že kdo je jednou najmutý, musí  jím zůstat zbytek života.
Tento vztah mezi kapitálem a prací neexistuje a neexistuje ani svobodný člověk, který by byl nucen zůstat nádeníkem po celý život. Obě hypotézy a všechny závěry z nich jsou chybné. Nejprve přijde  práce, kapitál je pouze jejím ovocem a bez ní by nemohl existovat. Práce je nadřazena kapitálu... Nikdo z nás není důvěryhodnější než ten, který se nahoru dostal  prací; nikdo než on není méně nakloněn brát nebo dotýkat se čehokoli, co si poctivě nevydělal... Protože práce je společným břemenem naší rasy, pokus přenést toto břemeno na ramena jiných je  velkým, věčným prokletím naší rasy. Protože většina dobrých věcí pochází z práce, vyplývá z toho, že by měly patřit těm, jejichž prácí vznikají. Přesto po všechny časy někteří pracovali a jiní si líně užívali velkého dílu ovoce.. To je nespravedlivé a nemělo by to pokračovat. Poskytnout každému dělníkovi plný užitek z jeho práce, nebo, pokud možno,  co nejvíce, je cílem každé dobré vlády....
Práce je před kapitálem a je tudíž na něm nezávislá. Kapitál je plodem práce a nemohl by bez předchozí práce existovat. Práce může existovat bez kapitálu, ale kapitál nemůže existovat bez práce. Proto je práce vždy kapitálu nadřazená."

Poznámka: jak dlouho lidstvu trvalo, než byly "vynalezeny" peníze?!
 

Průměrný počet slepic: 4.6 (37 hlasů)

jiného neznáš ?

Průměrný počet slepic: 2.6 (14 hlasů)

Začnu od konce. Peníze, nebo jiný prostředek směny existoval vždy. I pralidé obchodovali např s pazourkem. Kdo našel velkou pecku, tak měl kapitál. Ale zpět k Abemu. 
Poskytnout každému dělníkovi plný užitek z jeho práce, nebo, pokud možno,  co nejvíce, je cílem každé dobré vlády....

Sem nevěděl, že otec zakladatel kapitalistických USA byl takový socan, nebo naopak nechtěl, aby stát překážel zaměstnavatelům. :) 

Takže stát se takhle může hezky starat o SVÉ zaměstnance. Tvrdíš, ty i Abe, že první je práce. Podle tvojí logiky si teda někdo vymyslí lejstro, z brambory si udělá razítko a na ulici u stolu začne razítkovat. Moudrý a spravedlivý stát to uvidí a začne mu za tu práci platit. Bravo!

Každá práce má takovou hodnotu, kolik je někdo ochoten za ní platit. To ale neplatí pro stát. Ten se sám rozhodne, kolik komu ze svých zaměstnanců zaplatí, bez ohledu na jejich přidanou hodnotu. A pomocí represivních složek si na to vybere, nebo si půjčí. Někteří státní zaměstnanci jsou dle mne nedocenění, jiní přeplácení, a u spousty bych si dokázal představit, že to budou dělat trochu “jinak”. 

Průměrný počet slepic: 2.3 (20 hlasů)

VOLE, PRÁCE JE SMYSLUPLNÁ ČINNOST - alespoň tak ji chápe většina normálních.

Průměrný počet slepic: 4.4 (26 hlasů)

Tady někomu rupla asi cévka. :)

Jistě že práce je smysluplná činnost. To sem snad nikde nezpochybnil. Vždy sem se živil hlavou i rukama a vážím si stejně práce chirurga i popeláře. 
Co sem zpochybnil je Vidlákova teze, že hodnotu v továrně tvoří POUZE dělníci. Je to symbióza kapitálu, nápadů a lidské práce. Jak to dopadne, když se dělníci povyšovali nad ostatní, jsme tu už zažili. 

Průměrný počet slepic: 2.9 (25 hlasů)

.

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)

... je poněkud myšlenkově rozháraný. Proto ty reakce. Až teď - v předposlední větě o symbióze - tomu co píšeš dáváš správný obsah. Jde o vzájemnou spolupráci a pak opravdu hodnota vzniká v továrnách a při výrobě. Jde tedy o funkční model jehož různé (i nefunkční) varianty jsme si už prožili. Současný vývoj jde ale poslední desetiletí úplně jinam, protože ho řídí degenerované choré mozky. Degenerace je důsledek neschopnosti lidí vypořádat se s životem v blahobytu. Přesně podle arabského přísloví: modli se, aby děti tvých nepřátel vyrůstali v blahobytu. 

Průměrný počet slepic: 4.9 (10 hlasů)

Duplikát

Průměrný počet slepic: 2.6 (10 hlasů)

čili kapitálu, ale o duševní práci. To znamená, že než se začne něco dělat, tak se musí přemýšlet. Tato práce je mnohem důležitější, než ta o které píšete vy, protože bez ní by neměla ta vaše smysl. PIF to ale zjednodušil pominul pracovníky, kteří ví, co dělají, třeba mistři na dílnách  (kteří byli zpravidla původně dělníci). Těch je ale menšina. Ovšem často se za duševní práci vydává ideologie, třeba "musíme se očkovat", nebo "jsme ve válce". O dalších darmožroutech je napsáno u D-Fense, má na to celou teorii, jmenuje se Zmrdologie a je to často k vidění, řekl bych, že mainstreamová média jsou tím přehlcena. Moc se mi líbí ty reklamy - "chcete novou kuchyň? U nás si ji můžete zařídit - Česká spořitelna". Už vidím, jak nějakej bankéř připojuje dřez. Zakopaný pes je ale myslím v morálce - pro smítko v oku jiného nevidí trám v oku svém, nebo tak nějak je to v Bibli.

Průměrný počet slepic: 3.5 (17 hlasů)

aby z ní mohl vzniknout kapitál.

Mě se hrubě nelíbí, jak se zde občas píše o dělnících, o lidech, pracujících za mzdu, jako by měli  být rádi, že je někdo živí... přitom bez nich by si svou duševní  mohl PIC strčit někam.

Amen.

 

Průměrný počet slepic: 4.3 (24 hlasů)

Ano. Správně. Dělník má být rád, že má zaměstnání a vykonávat ho co nejlépe. Zaměstnavatel má být rád, že má dobré zaměstnance a platit je co nejlépe. Spolu vytvoří a prodají nějaké hodnoty a všem bude fajn. Je to symbióza. 
A k té myšlence. Myšlenka, neboli nápad se dá prodat za kapitál. Realizovat se nutně nemusí. ;)

Průměrný počet slepic: 3.3 (18 hlasů)

2. Vatikánský koncil:
Ze smyslu práce vede věcně logická cesta k její nadřazenosti kapitálu. Lidská práce má přednost přede všemi jinými faktory hospodářského života, k nimž patří i kapitál a které mají charakter nářadí (GS67)


V roce 1981 se k tématu vyjádřil papež Jan Pavel II. v encyklice "O lidské práci" takto:

„Práce je pro člověka  -pro jeho lidství –dobrodiním, protože skrze svou  práci pouze nepřetváří  přírodu pro své potřeby, nýbrž uskutečňuje sebe jako člověka, ano, aby byl více člověkem.
Pořadí hodnot a hluboké porozumění práce vyžadují, že kapitál slouží práci a nikoli práce kapitálu.
Neoliberální teze, že lidská práce je pouhým výrobním prostředkem a kapitál naproti tomu základem…nebo cílem produkce, spadá pod verdikt „zvrácenosti“.“ (LE14)

"Člověk nemá vlastnit výrobní prostředky výměnou za práci; nemá je vlastnit jen kvůli vlastnictví, protože jediným důvodem, který jeho vlastnictví opravňuje, je tento-sloužit práci (LE14)


https://www.denknetz.ch/wp-content/uploads/2017/07/Arbeit_vor_Kapital_Spieler.pdf
 

Průměrný počet slepic: 3.5 (13 hlasů)

A zvrácenosti.

Průměrný počet slepic: 2.9 (8 hlasů)

Peníze jsou kapitál, ale kapitál může být i nápad, informace, know how.
Stejně jako kapitál může být cenná dovednost, třeba brilantní mozkový chirurg, nebo brilantní hlubinný svářeč. Oba si mohou vydělat peníze nejen operováním a svářením. Mohou dělat poradenství, kontrolu, vyučovat, čili svůj kapitál určitou formou práce proměnit na peníze. Stanou se tím dělníky v něčích službách. 
Je to celé o vyvažování práce za kapitál a kapitálu za práci, aby ideálně vzniklo více kapitálu a ten se dal vyměnit za další práci. Proto tvrdím, že práce a kapitál jsou rovnocenné. A proto se můj první post satiricky jmenuje “Slepice nebo vejce”. Věčná hloupá otázka, co bylo dřív . 
Do práce chodíme nejen proto, abychom nechcípli hlady, ale taky aby nám něco zbylo a to vyměníme za něčí práci. Práci vlekaře, filmového štábu, místní hospodské a lidí v pivovaru. Každý dle preferencí. 

Průměrný počet slepic: 3.3 (16 hlasů)

Dělník je každý, kdo dělá za mzdu! 

Vzal´s  sis sobě rovnou...

Průměrný počet slepic: 3.3 (22 hlasů)

a přitom taková blbost!

Průměrný počet slepic: 2.4 (18 hlasů)

Jeden tzv. lopaťák má pro stát určitě větší cenu naž dva líní, neschopní policajti. Anebo i šmejdi, líní, doktorští...

Průměrný počet slepic: 4 (12 hlasů)

Tak můžeme mluvit o "pracujícím", anglicky Worker .  

Průměrný počet slepic: 4.2 (15 hlasů)

a dal bych i víc, kdyby to šlo. Levičákům z toho ovšem jebne. Jen by mě zajímalo, jestli se mezi státní úředníky počítají třeba i policajti (z vlastní zkušenosti odhaduji, že jedna šikovná sekretářka s počítačem by nahradila 10 policajtů, na bránění vlajky na muzeu je určitě nepotřebujeme). Neříkám, že nejsou výjimky, ale já o žádných nevím. Když se někdo pokusí zamezit zlodějinám (např. Vitásková), tak naopak ještě policajti a soudci zaberou a dělají přesně pravý opak, než by měli.

Průměrný počet slepic: 3.5 (25 hlasů)

že víš o čem mluvíš. Zaměstnanec, to je dneska opice s milionem práv a žádnými povinostmi

Průměrný počet slepic: 3.1 (15 hlasů)

Sup? 

Průměrný počet slepic: 2.9 (14 hlasů)

než mě to přestalo bavit

Průměrný počet slepic: 2.5 (8 hlasů)

Mezi dělníky, rolníky, manažéry i podnikateli se najdou křiváci je fakt. Ale, probůh! Ty továrny stavíš z čeho? Z nápadu, nebo z materiálu, který vytvořili dělnící v jiných továrnách? Otevři oči! Praci čest!

Průměrný počet slepic: 4.3 (13 hlasů)