Přátelé... Začal nám červen a počasí alespoň trochu začalo připomínat konec jara a začátek léta. Už dlouho jsme neměli tak studený máj... který ale naznačuje, že v stodole bude ráj. Něco na tom bude, protože jsem včera koukal na traktor, co se pokoušel v pšeničném poli o jakýsi postřik. Od kol mu létalo bláto. Porosty jsou husté, vítr byl relativně mírný, slunce slabé... Ta jedlá tráva vzniklá z jednozrnky a dvouzrnky má letos založeno na rekord rekordů.
Řepka potvrdila svojí mizernost. Důvody jsem tu už vysvětloval. Jen připojím, že leckde řepka na jednom poli kvetla víc jak měsíc. To znamená, že nejenže je mizerná, ale ještě bude plná zelených zrn, vydatnost oleje bude slabá. Ceny sice stouply, jako u všeho, ale bude to taktak na výdělek. Kukuřice sotva kouká ze země. Na růst byla prostě zima. Ale o to více posílala kořeny do hloubky. Jak přijde déšť, vystřelí nahoru a první metr výšky dá klidně během týdne.
Slunečnice jsou plné lebedy. Stejný problém. Nerostou. Roste jen plevel. Moudře jsem v práci loni prosadil novou posklizňovou linku na čištění kukuřice. Zdůvodnil jsem to právě tou lebedou. Budu pochválen a zisk firmy o nějakou desetinku procenta naskočí. Dostanu prémie, dají mi lepší služební auto...
Ale tohle všechno je jen byznys. Zemědělský průmysl, který má vysoké náklady i vysoké výnosy, který se počítá v miliardách peněz a je globálně propojen přes komoditní burzu. Obyčejný člověk si letos může být jistý jen jednou věcí. I když se hodně urodí, stejně bude chleba dražší.
My
se dneska zaměříme na naší drobnou soběstačnost těch, co mají obdělané zahrádky. Je právě čas sklízet ředkvičky. Na fotce v záhlaví vidíte kousek naší úrody, kterou děti zblajzly na svačinu s chlebem a sádlem. Jsou letos skvělé. Kdo máte zasazené ředkvičky, teď právě byste na ně měli chodit. Většinou rostou dost nahusto - teď je právě čas je postupně probírat, jednotit a každý den chroupat.
Stejně tak je nejvyšší čas vyjednotit červenou řepu. To je moje oblíbená plodina, tak se jí věnuju. Ona totiž vyroste vždycky a vždycky dá výnos. První výsev je zapotřebí protrhat, aby rostlinky měly místo a je akorát tak čas zasít druhý výsev. Naučte se řepu připravovat na sto způsobů. Pokud se vyplní naše černá tušení o růžové budoucnosti, bude to právě červená řepa, která vás zachrání od hladu. Nebo tuřín... ale námi - červená řepa je lepší.
Pro zahrádku letos byla fakt zima, takže plodiny krátkých dní přišly pozdě a budou letos rychle dřevnatět a vyhánět na květ. Je třeba příliš neotálet. Kdo máte zasazený špenát, tak asi nejste moc spokojeni s výsledkem a bohužel, lepší to už nebude. Je třeba to sledovat a pokud se uprostřed trsu listí objeví něco jako lodyha, musí se rychle sklidit bez ohledu na to, že je to slabota. Jakmile jde rostlina na květ, je už pozdě.
Za normálních okolností bychom už minimálně čtrnáct dní měli ředkvičky a špenáty sklizené a místo nich už by byly lilky, dýně hokaidó, předpěstované pórky, brokolice, zelí, kedlubny, celer - prostě všechno co se předpěstovává v truhlíku a teď se to dává ven.
My na jižní moravě máme letos smůlu s rajčaty. Hezká je mají jen ti, co pěstují ve skleníku. Papriky jsou na tom podobně. My, co běžně dáváme rajčata i papriky ven, my je máme šlehlé zimou. Vzpamatují se, ale žádné veledílo to nebude. Ostatní budeme sázet až tak za týden. Což o to, brokolice, kedlubny, celery a zelí to zvládnou. Pórky možná budou menší, ale také z nich něco bude. Ale dá se čekat, že lilky letos nejspíš jen pokvetou a nic na nich nebude. Leda by byl abnormálně teplý srpen a září.
Vy, co jste zasadili brambory, máte už pěkné dvaceticentimetrové keříky? Já kolem chodím jak tygr v kleci, letos to rostlo nevyrovnaně. Jakmile to trochu povyroste, je nejvyšší čas prohrobkovat řádky - to znamená přihrout ke keříkům hlínu a to klidně docela razantně. Keříky vyhodí další patro kořenů a přidají ještě další hlízy. Nezapomeňte přidat sirnaté hnojivo. Brambory mají velkou spotřebu síry.
Letošní zima nesvědčila i cizopasníkům. Ještě jsem nenašel ani jednu mandelinku. Ale naopak jsem už dlouho neviděl tolik sršňů jako letos. Včelaři si budou muset dávat pozor a zužovat česna. Ale kdo měl včelky blízko řepky a neměl smůlu na blbce, který je otrávil postřikem, letos mu nanosí. Řepka kvetla dlouho a za chvíli pokvetou akáty.
Letos mi krmné brambory vydržely déle než loni, ale nebylo to dost dlouho. V tuto dobu už mohu prasátkům krmit vytrhaný plevel a nať z krmné řepy. Ale chladno bylo takové, že ani ty plevely nějak nerostou i když je vody dost. Poslední měsíc na tom moje prasátka byla jako ve velkochovu - samý šrot a jen minimum zeleného. Až teď v posledních dnech zas dostávají něco proti kurdějím.
Je krásně nasazeno na víno. V zemi je dost vláhy, rostliny vyhnaly obrovské množství tažňů. Je dost možné, že letos bude nutné počet hroznů zredukovat. Pokud nebude dost sluníčka a tepla, bude malá cukernatost. Ale zatím ještě věřím, že příroda má ráda rovnováhu a tak květnové chladno dožene pořádným hicem v červenci a srpnu.
Pokud do čtrnácti dnů přijde slušnější desetimilimetrový déšť, tak to bude všechno, co budou pole potřebovat. Žně letos budou začínat jako v předrevolučních časech - kolem 15. července. A zřejmě se potáhnou až do konce prázdnin.
Přeji všem pěstitelům hodně úspěchů a bohatou úrodu. Za měsíc se k tématu zase vrátíme.
- Log in to post comments
Komentáře
A jak jste na tom na jihu
s meruňkami? U nás kolem Řípu nic moc.
Na marhule jsem se ještě nedíval
ale trnek, hrušek, dorancií, špendlíků a oškoruší, plno. Jen ty poslední, letos trpí padlím. Zakvetly, ale další růst větviček to dostalo, než zdřevnatěly. Je vlhko a zima. Ale už vyhnaly nové větévky ze skrytých pupenů a utekly tomu. Pokud nebude zase vlhko a mlhy. Viděl jsem to poprvé cca před patnácti lety.
Fíky se sklízí 2x, ale letos asi jen jednou a viděl bych to až na půli října.
Bylo hodně smržů, že nepamatuju. Májovky nejím, smrdí mi myšinou.
Už začínají kozáky a praváky. V habřinách, s příměsí dubu. Tam, kde to bylo roky vyprahlé a od půli června téměř bez podrostu.
Jabliška
A jak říká vidlák, jabliška bez škůdců.
Meruněk
bude celkem dost, ale nyní je potřeba zlikvidovat větvičky napadené moniliozou. Ta v tom chladném počasí pěkně řádila. A já mám stromy staré a vysoké, to jde hůř. Ostatně celé to podmračené jaro mají na svědomí aktivní sopky.
Já osobně meruňky mít budu…
Já osobně meruňky mít budu. Mám zahradu na severním svahu a kvetou mi tak o 14 dní později než všem okolo. Tím pádem jsem se mrazíku vyhnul.Škody po Vidlákově jsou tak 50:50
Přes nížinu a jeden kopec od…
Přes nížinu a jeden kopec od Vidlákova letos pomrzly jenom ranné odrůdy, takže nějaké meruňky budou. Zaplať Pán Bůh za to, poslední dva roky jsme neměli ani jednu meruňku, protože všechno komplet zmrzlo...
Tuto fintu využíval známý pěstitel
broskví a meruňek ze státního statku z Roudnice. Dokázal na severních stráních vypěstovat u nás na severu v šedesátých a sedmdesátých letech toto na mrazíky citlivé ovoce a dodával je na Hrad.
:-)
Myslím si, že národovce typu Laco G, svými dnešními kydy neohromíte, ti jedou na cizácký liquéére nebo šláftruňk a cizácký potraviny. A je jim to ganzfutrálegál jedno esli se u nás řepka urodí. S tím má ale problém i celá řada ostatních blboňů, co žijou na korporátní stravě za korporátní mzdu, byť je průměrově jen o tři čtvrtiny nižší než berou za hranicema keré vlastně ani nemáme, páč tam nigdo néní.
Tak mi napadá, že až ten vlak sem dojede, že to bude spoúšť drzých čel, co se vo něj rozletí. Ale zatím je pohodička, rozdáno a nakradeno je podle a ze zakona, tak hlavně aby nám vespolek chutnalo. Muheeeeeee
Zdař Bůh luďkově
Mám rád tyto Vidlákovy výlety do hnojařiny. Rád se něco dozvím. Sám jsem asi takový kolchozník, jako je Nescafé káva. Sadaři, poraďte. Před páru rukama jsem zasadil hrušku (Hardyho) a broskev. Hruška mi kvete , ale neplodí. Prodejce mě desetkrát ujišťoval, že je samosprašná. Broskvoň mi napadla kadeřavost. Podle rad jsem na podzim a na jaře stříkal
Kuprikol. Stromek je ,ale úplně mrtvola. Jen na jedné větvi pár pokroucených lístků. Dá se zachránit? Dík za radu.
Hrušeň neplodí hned tak…
Hrušeň neplodí hned tak. Potřebuje čas. Může kvést, ale plody odhodí, protože "se ještě necítí dost silná". Hardyho máslovka je sice samosprašná, ale včely jsou včely. Také je pro tu samosprašnost tak nějak důležité, aby byl v blízkosti ještě jeden strom. Když se osprašují květy mezi sebou, jsou z toho pak "debilní děti".
Co se týče té broskvoně... koukněte se, jestli po kmeni chodí mravenci nahoru a dolů. Zkroucené listy nemusí být jen kadeřavost, ale také pilná mravenčí práce, která nahoru nosí mšice. Pokud jsou na kmeni mravenci, je zapotřebí dát lepový pásek a udělat insekticidní postřik. Ale jestli jí to ještě zachrání... moc nadějí si nedělejte.
Dík za radu.
Mravence chytám na pásku. Kadeřavost to je skoro určitě. Pan Gogel mi poradil, že kadeřavost je houba ze země. Takže se bojím, že když vykopu stromek a zasadím nový, bude to to samé....
Kadeřavost
Ano, kadeřavost je houbová nemoc a zůstává v zemi. Ale možná to jsou opravdu jen mravenci a ne kadeřavost.
Na houby (a kvasinky) platí…
Na houby (a kvasinky) platí sirnatý postřik. Pokud vám stromek zajde a rozhodnete se pro nový, pohnojte budoucí místo důkladně síranem amonným. Až vykopete jámu, na dno znovu dejte trochu síranu a jak budete zasypávat, zlehýnečka síranem cukrujte. Houba samozřejmě vždycky přežije, ale dáte stromu šanci, aby se s tím vyrovnal. A pak každý rok, v době napučených pupenů, ale bez listí a květů proveďte postřik sulkou. Ta "umyje" strom před sezónou a ten by to měl zvládnout. Udělejte pak také nějaký měďnatý postřik. Pokud seženete přímo modrou skalici, tak máte obojí, měď i síru v jednom postřiku.
Do stromu bych zabil
měděné hřebíky, bo měď je baktericidní a Wenca říkal, že měď je na všechno.
u hrušní
taky vysekat jalovce v okolí jako mezihostitele rzi,ale to je zbožné přání neb to má na zahradě kde kdo místo ovocných stromů
Jalovce
Rez hrušňová má jako druhého hostitele jen některé druhy jalovců. K jejímu šíření napomáháme sami tím, že hrušně neošetřujeme a umožňujeme tím dozrání spór této choroby na listech hrušně. Ty se rozletí, někde v okolí si najdou vnímavý druh či odrůdu jalovce, zabydlí se v něm a na jaře (v době okolo kvetení hrušní) se prostřednictvím větru zase vrátí na hrušeň. Prostě je nutné hrušně stříkat.
Kadeřavost:
Je to houba, která se šíří sporama.
A v boji s ní strašně záleží na postřikách jak se aplikují.
První by se měl aplikovat na podzim, stromek se chrání před nalétnutím sporů. Druhý, na jaře těsně před puknutím lisových pupenů a střiháním, ten chrání před rozvojem už usídlených spor, a pokud je invaze spor masivní, musí se aplikovat ještě třetí v růstovém období bez ohledu na stav plodů a listoví. Indikátorem je podíl napadených listů. A pro napadený stromek je blahodárný postřik boraxem na listovou plochu.
Roky jsem se sadařil s 2 500 broskvoněmi a nejlepší výsledky mi dával postřik - DITHANE -, Kuprikol byl na dvě věci na nic a na hovno.
Jaká je koncentrace postřiku boraxem
Jakou můžete doporučit koncentraci postřiku boraxem prosím.
A díky za info určitě zkusím.
Jézus, já to míchal do dvoukubíkovýho postřikovače
asi tak půl kila, takže naředit na zádovej postřikovač, bych volil asi tak jednu lžičku.
On totiž borax posiluje kůru, borku a tak zabraňuje schovávačkám pro plísně a houby
Kadeřavost broskví
Měl jsem pecky z Íránu, vyrostly z toho veliké, žlutomasé plody s malou peckou, aromatické a sladké, jako med. Pak přišla kadeřavost a za 2 - 3 roky konec. Pak jsem zkusil naše odrůdy a to samé. Plodily, bylo to dobré, pak kadeřavost a konec. Pravda, nestříkám.
Teď mám broskev ze severní Číny, zvenku světle zelenou s červeným flíčkem, uvnitř bílou. Aroma je od žlutomasé broskve odlišné, spíš mírně hořké vedle intenzivně sladké, místo kyselosladkého. Zatím to roste.
Hardyho
Hardyho máslovka je původem z Francie, je to podzimní odrůda. Opylovači jsou Clappova, Radana, Williamsova, Amfora, Decora. Pokud je někde poblíž v okolí opylovač, budete mít úrodu. Jinak ne. Prodejci sice uvádí, že je samosprašná, ale tak tomu u jabloní ani hrušní není. Vždy je nutný opylovač. Je to lepší i pro odrůdy, které jsou skutečně samosprašné jako např. u třešní.
U broskve by bylo třeba znát podmínky stanoviště. Asi musíte počkat, až globální oteplování ohřeje i českou kotlinku, jak se stalo už několikrát v minulosti.
Dík.
Na to jsem se přesně ptal prodejce (odborníka), jestli nepotřebuji v blízkosti opylovače. Díval se na mě, jako na blba a velmi, VELMI pomalu mi opakoval JE SAMOSPRŠNÁ, aby to pochopil i takový blb, jako já. Ok. Dokoupím ještě nějakou hrušku.
To byl určitě týpek
co si myslí, že příroda dělá to, co chceme my. Ti co se hrabou v hlíně ovšem ví, že je to kapku jinak, příroda si jede podle svých not a co chceme my je jí úplně jedno.
Věřte Gerdovi a ne podavači
ještě bych pod Hardyovku hodil pár kýblů kapucínu ( mladé hnědé uhlí). Ta hruška ho miluje.
musíte rozlišovat
prodejce a odborník.....
Prodejce
Prodejce je jen rádoby odborník. U Hardyho máslovky se skutečně při prodeji uvádí, že je samosprašná. Jenže ten údaj není pravdivý! Samosprašné jsou některé odrůdy višní, třešní, broskví, meruněk - a jiné taky ne. U Hardyho máslovky stačí, pokud je opylovač někde v blízkém okolí do cca. 250 m. Chcete-li mít jistotu opylení, je druhá hrušeň jako vhodný opylovač lepší, ale u malé zahrádky postačí, pokud je opylovač někde v okolí.
U jabloní se cizosprašnost neřeší, protože obvykle je v okolí někde nějaký vhodný opylovač. Jádroviny prostě jsou cizosprašné a nezmění na tom nic ani šmejdský trik o samosprašnosti dodavatele hrušně. Pak se všichni diví, že hrušeň kvete, ale neplodí.
Blbec a neodborník je ten prodejce, ne Vy. Divím se, že takovou blbost může vůbec šířit. Nějaká sekretářka udělala chybu a ta se teď šíří opisováním.
U jabloní
se cizosprašnost neřeší...Chachá! Mám velkou jabloň a dvě drobné, které teprve letos vykvetly. A loni jsem vyvaleně koukal na trs deseti jablek na té velké a navzdory záplavě květů nic dalšího. Zamyslel jsem se (to mi dělá dost potíže) a prošel se kolem ulicemi. Celá léta jsem byl závislý na opuštěném sadu, kde poslední jabloně právě loni uhnily a padly na zem. Nejbližší další jabloň je asi dvěstě metrů - .to byl asi ten trs. Ověřte si, že tam, kde byly dříve jabloně, není letos thúje, ta moc neopyluje...
Jabloň
Dříve byly jabloně prakticky v každé zahradě, proto nebyl problém s opylením. U pásových výsadeb jabloní byl v řadě vždy někde malý mrzák, což byl ten opylovač. Teď, když je v zahradách anglický trávník, túje a konifery, prostě opylovači nejsou. Ale to neznamená, že s tím byly dříve potíže. Když někdo sázel větší počet odrůd, obvykle měl mezi nimi jednu, která vhodně opylovala další. Teď je situace složitější.
Hruška, broskev.
Dík všem za poradu. Je toho dost. Když jsem kupoval hrušku, tak jsem si samozřejmě něco přečetl a proto mě tolik udivilo, že prodejce mluvil o samosprašnosti. Byl to mladý pán velkopodnikatel, majitel zahradnictví a odborník na všechno. Klíče měl i od Pentagonu. Díval se na mě takovým tím útrpným pohledem (ty mi budeš něco vyprávět) a když jsem dotaz, pro jistotu zopakoval, mluvil se mnou, jako s Rain Manem...Jedni hrušku dosadím. broskev půjde ven (to mě dost bolí, protože ze začátku šla krásně a druhý rok naplodila tři krásné, slaďoučké broskvičky), půdu ošetřím a zkusím znova.
Odkvétá šeřík
a začínají kvést lesní jahody. Poryl jsem záhon a zasadil flancky rajčat Tornádo za 18 Kč (v hornbachu za 119 Kč/ks). Už je u nich skvrnitý kolouch. Brzy poryju záhon 2m2 na okurky, pokud seženu sazenice. Švestkoně letos nekvetly a jablkoně právě odkvetly, nic moc. Prosperují borovice, modříny, tráva a kopřivy. Jasany už uschly a smrky zmizely.
Smrk
Smrk letos prosperuje, je vlhko a dobré počasí na smrky.
Smrk letos prosperuje
No s jehličnany také nemám žádný problém ...
Postřehy.
Byl skutečně studený a mokrý máj,co zdrželo růst,zrání,tak o 14 dní.
Tady je řepka docela pěkná to zdržení je poznat,obilí podobně.
Trávy na seno bude také hodně a to zdržení je poznat,ještě kvete,tak to chce počkat týden,jinak bylo už po první seči.
Podobně je to v malém zahrádkářství,ani v tom foliovníku to moc nerostlo,když bylo chladno,kdo má skleník,tak se dalo přitopit aspoň svíčkami.Kamarád ještě přehodil skleník fólii.
vidíte
a bylo to Polskem sopky,to jsem se poučila takže soused to tou fólií spis zkazil než pomohl
Oprava
Popekem
Popelem
Popelem
Téma do diskuze
Včera p. zemědělec napsal o ženách:
To říkával táta o ženách,kdo ji souží,po něm touží,kdo ji hladí toho zradí.
Má to dokonce i psychologické vysvětlení. Žena chce minimalizovat riziko, že bude zmlácena. Proto se snaží zavděčit tomu, kdo ji mlátí, aby ji nemlátil. Zatímco ten, kdo by ji nikdy nemlátil, na toho se klidně vykašle, protože ví, že jí neublíží. Až se zde objeví Čmoud, bude to něco pro něj, protože přesně na tomhle principu funguje vztah pasáků a prostitutek. Prostitutka udělá cokoliv, aby ji pasák nezmlátil. Čím větší nechutnost po ní bude chtít, tím větší musí v prostitutce vzbudit strach. A aby nezapomněla, občas jí zmlátí jen tak na pamětnou. Proto se potom nedivme, že prostitutka ze strachu z pasáka dělá cokoliv. Časem si zvykne a do pasáka se zamiluje, protože si odůvodní po dlouhodobém týrání, že vše vlastně způsobila ona sama. Nikdy si nepřizná, jak příšerný život vede. Sem tam najde chlapa, co by jí umožnil normální život. Jenže vždy dá přednost pasákovi, který ji mlátí. Syndrom týrané manželky. A ta prostitutka si zkazila život už ve chvíli, kdy pasáka potkala a navázala s ním vztah.
Kdyby chtěla minimalizovat…
Kdyby chtěla minimalizovat riziko zmlácení, tak si vezme někoho, kdo nemlátí nikoho.
Ženská si bere mlátiče, aby mlátil ostatní za ni. To že při tom sama dostane je vedlejší nevýhoda.
Ten kdo nikoho nemlátí je jí k hovnu, protože PRO NI nic z nikoho nevymlátí. Pak přijdou mlátiči, jeho umlátí či rovnou zabijou a ona bude jejich, takže zase skončí u mlátiče.
Holky jdou dělat šlapky z mnoha důvodů a jeden z nich je, že se ji nechce makat.
Další je, že ji do sebe zamiluje a pak ji vydírá tím, že ji jinak nechá. Další je, že ji vzrušuje být za kurvu. Další dělají kurvu, že chtějí být v bordelu mezi těma dalšíma "krásnýma" dívkama. Další, protože to dělá její starší ségra. Další protože je stejně nymfomanka a takhle ty chlapy sežene nejsnadněji. Varianty jsou bez konce.
Nechutnosti holky můžou i bavit a vzrušovat. Není u každé potřeba v ní budit strach. To co je pro vás příšerný život, to je pro ni nejlepší zábava. Vymění chlapa, co ji nudí, za chlapa, co ji požadováním nechutností vzrušuje.
Někdy to je jak říkáte, ale ostatní možnosti platí taky.
Já
četla,že ranaři mají víc testosteronu a na to holky slyší. Takže to bude asi nevědomá záležitost.
Testosteron
Není to testosteronem, ale tím, že si dotyčný mlátič vynucuje obdiv okolí a vystupuje jako děsný chlapák, dominantní typ a na to ženské slyší, protože jsou genově naprogramovány, že takový hajzlík se prosadí a jeho potomci taky. A navíc si myslí, že ji tím macho vystupováním ochrání. Jenže platí, že každý je frajer do první rány. Teprve pak se ukazuje charakter.
Bohužel ženy nedokáží dobře pracovat se čtvrtým rozměrem, časem. Prostě vidí jenom, co je okamžitě vidět. a nikdy nevidí, co je za tím. Třeba vidí, že chlapík má velký barák a velké auto, a už nevidí, že to vše má na dluh, takže vlastně majetek vlastní banka a chlapík jej jen dočasně užívá do prvních potíží. Navíc si rády dokazují u kamarádek, že si vybraly dobře. Nemají vlastní názor a potvrzují si jej názorem jiných žen. To platí o nějakých 80 - 90% žen. Zbytek jsou normální chytré ženy, co takové situace snadno prokouknou. Ještě štěstí, že takových pár žen přeci jenom je. Na rozdíl od těch 80-90% slepic.
Taky
stereotypy. Walker Texas Rangers mlátič a jak se proslavil.
Nebo
jak dělají celebrity z těch bitkařů MMA a prý sport. Jde to ze západu.
Je to kadeřavost
Dám ruku do ohně , že to je kadeřavost. Mám tři broskvoně , všechny rezistentní proti kadeřavosti a všechny letos ve stavu v jakém nikdy nebyly a to po dvou postřicích přesně podle návodu. Jedna téměř spálená. Chladno a vlhko je pro kadeřavost ideální. Nástup vedra to trochu zastaví. Je-li malý stromek odstraňuji napadené listy a nebo sestřihnu bezplodé větvičky, zároveň přihnojím dusíkem aby to šlo do nových přírůstků.
Na jílovém políčku zase…
Na jílovém políčku
zase hovno roste
budeš mít hlad Smolíčku
vždyť je to tak prosté.
Každým rokem stejná píseň
nezaryl jsem hnůj
přijde houba nebo plíseň
sádelníku stůj.
Křivice a souchotiny
nával v chudobinci
v břichu kručí pokrutiny
bída je i v Třinci.
Přesně. Kadeřavosti se nelze…
Přesně. Kadeřavosti se nelze zbavit, dá se tlumit postřiky. Otrhat napadené listy, přihnojit, dbát na to, aby měl strom dostatek vláhy. aby se s tím vypořádal.
Mám také broskvoň, také má kadeřavost, ale neřekl bych, že je to horší, než jiné roky. Loni jsem z ní měl nadprůměrnou úrodu, letos jsem očekával, že bude odpočívat, ale nasadila, dobře odkvetla a tak, když se nic nestane, bude úroda průměrná.
Hrušek nic moc
ale švestek spousta. Jestli všechny dorostou, budou lámat větve. Rajčata venku mizerná, ve skleníku se jim vede. Kedlubny venku nic moc. Dnes půjdou do země fazole a fazolky, i když v červnu jsem je ještě nikdy do země nedávala, je dost pozdě, tak snad to doženou. Taky dýně, cukety a patizony mi už pomalu lezou že sadbovačů, dneska by též měly jít do země. Ale celkově mi přijde vše minimálně o tři týdny opožděné. Lokalita: ďura poblíž Ostravy.
Po lonske plesnive
urode rajcat jsem letos vsadil na sibirskou odrudu.
Pry jim nevadi zima ani stin a rychle zrajou.
Tak uvidime ....
sibiřská odrůda
Jak se odrůda jmenuje? Děkuji.
Měl jsem odrůdu Siberian
Rostlo venku, bylo řídké, rajčat málo, přitom péče jako o ostatní. Pěstuji běžně Bejbina a Tornáda. Plod kyselejší, chuť docela výrazná. Dal jsem je ve stejný čas na záhon,
myslel jsem, že pojedou, neb u nás je chladněji, hlavně ráno. Ale po zkušenostech, měl jsem 5 keříky, žádný zázrak.
https://permaseminka.cz/rajcata/65-siberian.html
To jste me nepotesil...
presne tuto odrudu mam nasazenou :-(