Kdy se stalo, že systém, který tu byl kvůli zvyšování blahobytu, zkracování pracovní doby, zlepšování komfortu bydlení a zvyšování bezpečnosti, se změnil na systém buzerace, trestání, špiclování a permanentního dohledu? Jak se stalo, že se z kravích prdů stal celoevropský problém, který se řeší pomocí jakýchsi sajrajtů, které se přidávají dobytku do krmení? Na začátku se odsiřovaly elektrárny, zaváděla se plynofikace, stavěly se přečerpávací elektrárny na vyrovnání energetických špiček. Na konci se vážně uvažuje o zákazu topení v kamnech, lambda sondách v kouřovodech a euromařičích energie.
Na začátku byly katalyzátory ve výfucích, na konci jsou emisní normy, které jsou fyzikálně nesplnitelné, kvóty na elektromobily, pokuty za nesplnění jejich prodejů, prakticky zdvojnásobení cen aut a ukončení výroby těch nejlevnějších. Na začátku byla ochrana životního prostředí, uklízení lesů, zpracování odpadů, na konci je zelený úder, díky kterému naše vláda zasypává těžební jámy dolů, i když je tam ještě uhlí, zaplavování lomů a zavírání elektráren.
Na začátku byla snaha o zlepšení školní výuky, o kvalitnější pomůcky, kvalifikovanější učitele a podpora znevýhodněných. Na konci je z toho nefunkční inkluze, brutální pokles vědomostí, psychické problémy každého druhého žáčka či studenta, ale o to víc neziskovek, které budou z iniciativy banálního byrokratického zla, Šimáčkové Laurenčíkové, vyučovat wellbeing. Sama Šimáčková se vyjádřila ve smyslu, že děti se musejí učit, jak být šťastné a ne, kdy byla bitva na Bílé hoře.
Na začátku byla snaha o svobodu slova. Pamatuju, jak v pohodě jsme mohli diskutovat o bombardování Jugoslávie, i když jsme na to měli různé názory. Bylo nám dovoleno zastávat i ty názory, které nikdo nechtěl slyšet. Mysleli jsme si, že problémy naší demokracie spočívají v tom, že lidé nemají dostatek informací. Na konci máme politické vězně, paní učitelku Bednářovou stále popotahují a rozvědčík z Hradu podepsal paragraf o nedovolené činnosti pro cizí moc… Podle stejného kdysi popravili Miladu Horákovou…
Na začátku byla snaha o bezpečnost a rychlejší vyřešení kriminality. Na konci jsou všude kamery a všeobecná buzerace. Na začátku měla policie pomáhat a chránit, ale místo toho jsou policajti hodnocení podle toho, kolik přinesou pokut. Na začátku měla být demokracie, ale od první z milionu chvilek pro demokracii se zatýkal Sládek, aby dopadla prezidentská volba správně a pak už to pokračovalo házením vajíček, hučením na mítincích oponentů a pokračuje to přes Pandora Papers, zaplacených z peněz USAID. Soudy jsou už vlastně standardní metodou volebního boje.
Dvacet let reformujeme Evropskou unii zevnitř a je to pořád horší. Poslední roky posloucháme od vlády i opozice, že Zelený úděl nejde zrušit, že je to vlastně takový fyzikální zákon. Až když ho Donald Trump jedním škrtem pera zrušil, začali všichni otáčet a rovněž volají po jeho zrušení. Směr udávají korouhvičky, nikoliv majáky.
Žijeme v systému, kde se ceny potravin za dva roky zdvojnásobily a ceny energií ztrojnásobily. Žijeme v systému, kde rodina potřebuje příjem devadesát tisíc, aby si mohla dovolit hypotéku na bydlení. Žijeme v systému, který háže klacky pod nohy jakémukoliv pokusu o podnikání nebo o výstavbu. V systému, kde je žabička důležitější než dopravní obslužnost celého kraje. Žijeme v systému, kde ústavní soud už dopředu hrozí, že si když tak volby ohne podle svého, kdyby náhodou nedopadly podle zadání.
Systém tady není pro pracujícího člověka, ale pro nadnárodní korporace. Systém je neoliberální, neosobní, má místo srdce břicho a místo duše tlamu. Systém se nestará, systém vykořisťuje. Systém nepřináší pokrok, ale úpadek. Nepřináší radost, jen starosti. Tři roky se katastrofálně propadá porodnost, tři roky balancujeme na hraně války, tři roky nám klesají reálné mzdy, ale zato roste nezaměstnanost a kriminalita. Systém přestal být dobrým sluhou, ale stal se zlým pánem.
Proč to celé píšu…
Jak už jistě všichni víte, SOCDEM ukončila rozhovory se STAČILO! Jsme pro ně málo levicoví a příliš antisystémoví.
Co je víc levicové, než starost o obyčejného pracujícího člověka? Která témata jsou víc levicová a lidská, než ceny energií, či nedostupnost bydlení? Co jiného trápí naše voliče, než nemožnost založit rodinu, drahota potravin, nedostupné léky, zubaři i rovnátka, dryáčnické praktiky obchodních řetězců a vyvádění zisků do zahraničí? Co víc štve běžného českého člověka, než mizerná úroveň vzdělávání jeho dětí? A můžete normálního pracujícího člověka víc nasrat tím, že mu zkusíte zakázat i topení v kamnech?
Raději ani nemluvím o snahách zavést euro, přičemž ani jeden z příznivců nedokázal říct, za kolik by to euro bylo. Zda nám ho chce zavést za osmnáct korun nebo za pětadvacet. Prostě nás chtějí zase obrat. Ještě máme na kontech příliš velké úspory a příliš mnoho lidí bydlí ve svém.
Co je levicovější, než všeobecně dostupné zdravotnictví a snaha o to, aby se na něm nepřiživoval farmabyznys a různí podnikatelé?
Jsme antisystémoví, říká o nás Jana Maláčová… Ale fakt chce být součástí takového systému? Fakt chce, aby se takto pokračovalo dál? Aby se to jen trochu poštelovalo, vyměnilo se pár panáků nahoře, našel se obětní kozel, ustoupilo se o krůček, ale směr zůstal zachován? Fakt chce dál reformovat nereformovatelné a vést dialog s regulérními blázny, kteří se ve svém svatém grýndýlovém nadšení neohlížejí napravo ani nalevo? Fakt je Timmermans hoden rovnoprávné diskuse o klimatu? Bylo málo zavřených továren? Bylo málo drahoty? Bylo málo vládní nekompetentnosti? Bylo málo válkychtivých prohlášení? Bylo málo činnosti pro cizí moc za peníze USAID?
Jací jiní máme být v systému, který nastavují Uršula Leyenová s Věrou Jourovou a Janou Černochovou? Jací máme být ve světě, kde na všechno potřebujete povolení a kde vám z televize říkají, co si máte myslet? Jak se máme dívat do očí mladým, kteří nikdy nebudou mít na byt a sakra si rozmyslí, mít děti? Jací máme být ve světě, kde vás soudí za názor a kde si dopředu chystají paragraf jako na Horákovou? Jací máme být ve společnosti přelétavých, kteří prostě jen vypouštějí nové větry ze starých řití?
Být systémoví, to znamená s tím vším souhlasit a spokojit se s kosmetickými změnami. Nechceme nahoře tančit s panstvem, zatímco se podpalubí zaplavuje studenou vodou globálního korporátního kapitalismu.
My to máme už v názvu. My se jmenujeme STAČILO!
_____________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
- Log in to post comments
Komentáře
ani ten kapitalismus
nemusí být jen ten dnešní, mafiánský.
Když nejsou vztahy mezi lidmi založeny na lásce, tak ...
Já myslím, že musí, pane Bobe, že tam vždycky dospěje.
Protože, když vztahy mezi lidmi nejsou založeny na vzájemné lásce, tak to ta lidská společnost pokaždé dovede k tragickým koncům.
A kapitalismus, ten je založen na jedné z nejhorších lidských vlastností. Na sobectví.
S přáním dobra pro všechny,
Jiří
třeba taková
osmdesátá léta v EHS nemusela být marná
Nebyla, ale už se smrákalo.
To se Evropa ještě hlásila k sociálnímu tržnímu hospodářství -protože musela. Po roce 1989 už nemusela. To není žádné heslo, to je realita. Potvrdí vám to každý Němec, který si na to ještě pamatuje.
Pojem "sociální tržní hospodářství" razil západoněmecký ministr hospodářství z poválečné doby, jistý Erhard. Taky se tomu říká "rýnský kapitalismus".
Já v souladu s tímto pojmem jsem pomáhal obnovit socdem v Čechách, než jsem pochopil, že tam nemám co dělat, že i sociální demokraté tleskali Klausovu kapitalismu bez přívlastků a Havel byl Bůh.
Již na druhém sjezdu jsem varoval, že to, co u nás nastává, není sociálně-tržní, nýbrž charitativně -tržní, spíše tržně-charitativní: nejdřívě něco trhnua pak dám drobky na charitu.
Panu Bobovi - k osmdesátým letům v EHS
Jistě, pane Bobe. Jenže v té době tu stále ještě působily dva hlavní faktory a také několik faktorů vedlejších. Pokusím se to popsat; začnu v době hned po válce.
Tím prvním faktorem byl strach z války. V mnoha rodinách, hlavně pak v Německu, byli mrtví, chyběli otcové, dědové i chlapci. Takovou katastrofu nechtěl už nikdo opakovat, ani ti nahoře, ani ti dole. Ve společnosti převládla skepse k principům, jimiž se společnost dosud řídila. A tak sobectví kapitalismu muselo na čas ustoupit, neboť všeobecné ustrnutí nad tragédiemi války, která sotva skončila, přineslo přirozené překážky jinak neohraničené hrabivosti kapitalismu.
Tím druhým faktorem byl Sovětský svaz, který navzdory všem vnitrostátním tragickým úchylkám budoval stát socialistický, který měl odstranit sociální nespravedlnost, chudobu a nerovnost. Poválečný západní kapitalistický stát, jehož zákonitým průvodním jevem znovu musela být sociální nespravedlnost, chudoba a nerovnost – vždyť šlo stále o stát kapitalistický – měl z příkladu Sovětského svazu (jakkoliv po praktické stránce příkladu problematického) strach. Nezapomeňme, že vítězem druhé světové války byl na prvním místě Sovětský svaz a že se tím pádem u značné části obyvatelstva těšil sympatiím. Zkrátka západ Evropy se obával, aby si jeho chudé vrstvy nechtěly ze Sovětského svazu brát příklad a nedostaly chuť něco podobného zavádět doma.
Tyto dva hlavní faktory, které jsem se tu ve stručnosti pokusil popsat, vedly (leckde spíše nutily) západní státy k výstavbě sociálního státu. Důležitou roli při výstavbě západního sociálního státu hrál ještě jeden faktor, který bych zahrnul k faktorům vedlejším: a sice levné suroviny z někdejších kolonií, levná energie (později do značné míry ze Sovětského svazu) a levná práce zahraničních dělníků.
Potud tedy vysvětlení, na základě něhož bych dal panu Bobovi za pravdu.
Po roce 1989, kdy se Sovětský svaz naprosto dobrovolně stáhl ze zemí východní a střední Evropy, zcela ztratil platnost faktor druhý, přičemž již řadu let předtím postupně mizel i faktor první, tedy strach z opakování války. A tak se kapitalismus vrátil ke své dávné podobě ničím neomezené hrabivosti. Proto jsme dnes tam, kde se nacházíme. Pořád ve stejném kapitalismu, jenom více vidíme to, co jsme dříve neviděli, resp. vidět nechtěli.
S přáním všeho dobrého, Jiří
tak teď by to mohla
Venezuela Aspen Maláčová zkusit u systémových Top a ODS
Co by Čechům
ještě stačilo, aby jim opravdu dobře nebylo? Venca Flaška Veškrna, přiženil se z Prahy až do Brna. Protože, každé Dáši hvízdnutí poslouchat ho donutí. Ostatně, Čecháčci z těch svých králíkáren jsou vhodní jen do německých továren. Proto, prošel skvělý nápad, aby Čechy spolknul západ. Venca místo komoušství vybudoval kámošství.
nevíte někdo, proč PČR
neprošetřuje, kdo tedy napsal údajně falešný tweet zrůdy ze Žďáru, když kvůli tomu lítají mezinárodní nóty a velvyslanci na koberec ?
Protože to ví.
.
Čuk a Gek
z Vrbětic
Kapitalismus,
to je,když člověk je člověku vlkem. A mně už to leze krkem.
Ukrajina může být jednoho dne ruská, tvrdí Trump.
A já si myslím, že Ukrajina má jen dvě možnosti: Buď bude ruská, anebo žádná.
Pro Ukrajince by to asi bylo…
Pro Ukrajince by to asi bylo to nejlepší, co by si mohli přát, ale pochybuji že by Putin stál o celou Ukrajinu. On potřebuje dát dohromady Rusko, a Ukrajina by jej jenom brzdila. Putin stojí o Krym a o oblasti s převahou ruského obyvatelstva. To ostatní z Ukrajiny přenechá EU aby tam znovuvybudovala zničené hospodářství, a Trampovi, aby tam vytěžil, co se dá.
přečetl jsem si kecy Dolejše
a to teda je ubožák. Mohl by se sebekriticky podívat, jak dopadla KSČM s ním ve vedení. KSČM už se sama nikam nedostane, její voliči vymírají, ale jako součást projektu STAČILO na spojení levice může být ještě hodně vidět. Schopnosti a pracovitost Konečné uznávají i její nezdebilizovaní "protivníci".
Trump versus Chruščov
Tohle tema tady bylo dnes jiz nadhozeno.. Oni tihle dva panove maji v urcitem smyslu leccos spolecneho - a nemyslim to uplne pejorativne. Proste se jako politici ocitli v nejednoduche situaci - jako reformatori az revolucionari ve srovnani s bezprostredni minulosti, z ktere vzesli. Co maji hodne spolecneho a co je sblizuje je pak prave ten fakt, ze se v urcity zivotni moment oba stali faktickymi mistodrziteli statu Ukrajina. Chruscov uz za stalinskych dob v 30 letech, pote za Velke vlastenecke valky a nasledne po nekolik dalsich, rozhodujicich let po valce. Udelal tehda nejspis chybu v tom, ze se malo durazne vyporadal s banderovci ;) Ono to bylo ale tezke. Nemci (a jejich ukrajinsti pomahaci) vyvrazdili cast tamni - zvlaste tedy zidovske a pak polske - populace, ohromna cast ukrajinskych mladych muzu zemrela na fronte. Anihilovat/durazne potrestat dalsi desetitisice i zjevnych kolaborantu, ucastniku trestnych vyprav proti obyvatelstvu a pogromu? To by v te zemi nezbyl skoro nikdo, kdo by se mohl zucastnit povalecne rekonstrukce. A tak bylo nutno zahmourit oci i nad opravdovymi zlocinci - podobne jako v Adenaurove Nemecku. Generalni pardon. Ze ten narod ale jako celek takto zustal nemocny, to je asi taky pravda. Koneckoncu asi i v tom Nemecku, kdyz se podivame jak se ta zeme chova v soucasnosti https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-trump-ukrajina-by-jednou-mohla-byt-ruska-40508491
Bohatá je země, která má mnoho chudých.
Často je mi vytýkáno, že nemám rád Američany, to je ale omyl, nemám moc rád Ameriku (USA). I v Americe je spousta rozumných a zajímavých lidí. Dovolte mi, abych k dnešnímu tématu citoval amerického (slavného) spisovatele J. Hellera:" V Leidenu žili textilní dělníci v malých chýších, kde veškerý nábytek představoval slamník na podlaze. Jejich pracovní doba byla naštěstí tak dlouhá, že tam nemuseli trávit mnoho času. Pro národní hospodářství Holandska bylo doslova požehnáním, že do Holandska proudili nesčetní uprchlíci z Flander a jiných, válkou sužovaných zemí...tito nebožtíci umožňovali udržovat v zemi tak nízké mzdy, že holandskému průmyslu a obchodu nikdo nemohl konkurovat. Chudoba lidu zaručovala vysokou prosperitu. Bohatá je země, která má mnoho chudých...Pro pokrok civilizace je velkým štěstím, že je vždycky k dispozici dost chudých lidí."
Je to z knihy "Nemalujte si to."
Na odlehčení:Na Ukrajině vyšla vědecko-literární perla
„Ukrajina – pravlast lidstva“
Ve Lvově vyšla kniha laureáta ceny Stepana Bandery Igora Cara „Ukrajina – pravlast lidstva“, ve které autor tvrdí, že Árijské kmeny z Ukrajiny založily ve 4. tisíciletí před Kristem Írán a ve 4. tisíciletí před naším letopočtem Ukrajinci osídlili i Palestinu. Autor na základě dokumentárního a vědeckého výzkumu dochází k závěru, že Ukrajinci jsou nejstarším národem, který dal světu nejen 200 tisíc písní, ale také utvářel dějiny lidstva. Kniha tvrdí, že Bible mluví o Ukrajincích, kteří se dostali do Jeruzaléma ve 2. století před naším letopočtem. Ukrajinci jsou nejstarším národem na světě. Usadili se před 6 tisíci lety v Evropě, Asii a Africe. Čísla byla vynalezena na Ukrajině. Z Ukrajiny přišli do Indie a odtud do Evropy pod jménem Arab. Rigveda byla napsána na břehu Dněpru.
Recenze ukrajinského vydavatele:
Kniha Igora Cara je nesmírně zajímavým materiálem o historii Ukrajiny, málo známých faktech, postulátech, hypotézách, které autor zdařile ilustroval myšlenkami význačných osobností. Vědci a umělci světové úrovně nás přesvědčují o autenticitě a pravdivosti toho, co se říká. Některé teze samozřejmě ještě vyžadují rešerši, ale autor má právo na vlastní názor a odpovídající tvrzení.
podobná veledíla
vycházela i na Slovensku po rozdělení Československa.
Ruský humor
Rusové se stali terčem posměchu, že používají na frontě osly. Odpověděli tímto:
ve špatně průchozím terénu
mohou být osli, muly, velbloudi, koně....dobrý prostředek
Maláčová
je podle mě zbabělá, a tak proto chce ten systém a ne antisystém.
Vážení
včera 22.48 jsem byl dost neprávem expresivní. Byl jsem kvůli něčemu hodně naštvanej (nikoliv na Vás), tak jsem to ventiloval, kde jsem neměl. Za mě omluva. Berete ?
někdy holt
zůstáváme nepochopeni všichni
Stačilo
určitě nebude litovat odchodu Aspen Maláčové a toho jejího profláknutého ansánblu. Už to popsali v článku na Lidovkách
tak teploJiřka Pospíšil
si objednal dítě
ekologie ?
teď jsem se díval na letenky Brno- Malaga a zpět. Pro jednu osobu necelých 100€. No nekup to. A voli jezdí auty do Chorvat ??