Moje cérenka má o něco starší kamarádku. Je to "holka od koní" což je pedagogický termín. V každé škole ba vlastně v každé třídě se nějaká taková holka vyskytuje. Pokud je z bohatší rodiny, tak chodí jen jezdit. Rodiče jí platí hodiny, tréningy a slušného koně. Ona přijde, povozí se, udělá si pár hezkých fotek. Pokud je z chudší rodiny, tráví víkendy a odpoledne v jízdárně nebo na "ekofarmě" a kydáním pro bohatší spolužačky si vydělává na svoje ježdění.
Zajímavé je, že tento koníček se u kluků prakticky nevyskytuje. Jako by ve středověku holky seděly doma, vařily a praly a kluci zacházeli s koňmi, pak přišel pokrok a kluci přešli na auta, motorky a kamiony a holky přešly na koně.
Tahle holka chodí kydat i ke mě. Když o tom tak přemýšlím, já už rok neměl v ruce vidle s kejdou. Dívčina přijde dvakrát až třikrát týdně podle potřeby a dostává stovku na hodinu. Zpravidla je za půl hodiny hotová, měsíčně jí to hodí pár stovek a protože je právě z té chudší rodiny a musí si svoje ježdění odpracovat, nemá s tím problém. Pokud se chce projet na koni, nadře se ve stáji podstatně víc. Zároveň nám holka vypomáhá na zabijačce, za což si také pár korun vydělá.
Nedávno k nám právě na čuníka přivedla několik kamarádů a kamarádek. Podobný věk mezi sedmnácti a jednenadvaceti. Konec střední školy a začátek vysoké. Aby se podívali, jak taková zabijačka vypadá, když už mají tu možnost. Jen koukli, ne pracovali. Já si tak v klidu boural maso a poslouchal jejich debaty o životě, škole a budoucnosti.
Vlastně jsem nepotřeboval vůbec vědět, z jaké je kdo rodiny. Všichni byli v ošuntělých šatech, takže tentokrát to nedělalo člověka, ale stačilo aby promluvili a hned bylo jasno, kdo dělá rukama a kdo ne. A já si uvědomil, v čem vězí ta podpora všech těch grýndýlů, bojování s Ruskem a podobně. Mohou za to jejich tatínci a maminky.
Ti dnešní mladí vlastně nezažili nikdy nic složitého i když jsou složitými věcmi obklopeni. Auto je pro ně brnkačka. Jede z bodu A do bodu B. Nepřemýšlejí o tom, co je pod kapotou. Tedy nepřemýšlí o tom do té chvíle, než se auto porouchá. Ještě před pár lety by je to konfrontovalo ze složitou realitou života. Jak to nechat odtáhnout? Co to bude stát? Nenatáhne je automechanik? Neobere je na nějaké banalitě? Opraví to dobře? Bude to auto ještě fungovat? Dneska ne. Běžné středostavovské dítě na vysoké škole s tím nemá vůbec problém. To vyřeší fotr nebo matka. Jsou skoro dospělí nebo čerstvě plnoletí, ale v životě si nic nemuseli vyřešit.
Naproti tomu ta zmíněná dívčina (a ještě někteří kamarádi) pěkně dřeli vlastně od puberty. Pokud něco chtěli, museli si na to vydělat. Potkali se nejen s tím koněm, ale také vědí, co to dá práce, aby se takový kůň vůbec vyvedl ven a co je nutné udělat, aby ho zase zaparkovali a koník byl druhý den znovu použitelný.
A já si uvědomil, že takhle to máme všichni. Pokud věci fungují, nepřemýšlíme o nic. Prostě fungují a jednou z vlastností fungujících věcí je to, že se nemusí přemýšlet o tom, proč fungují. Prostě se jen naučíte příslušné zaklínadlo, jak to ovládat. Lidi dneska nemusí vědět, jak fungují auta a přesto s nimi mohou jezdit i bezpečně dojet. Protože prostě fungují tak dobře, že se něco stane jednou za sto tisíc kilometrů.
To samé platí i pro státní správu, domácí spotřebiče a platí to i pro ty koně a vlastně i pro prasata. Není problém přijet za Vidlákem na čumendu, užít si atmosféru zabijačky, vidět jak skutečně něco vzniká, ale zároveň nemít vůbec žádnou představu, kolikrát musí holčina přijít vykydat a kolik udělátek potřebuju, aby se u mě prasátkům dobře žilo a já se neudřel.
Když ke mě přijede nějaká rodina, tak se dospělí tatínci kolem padesátky zpravidla ptají, jakým způsobem naskladňuju obilí, kde ho šrotuju, co na to mám, jak jsou udělané napáječky, jak protáhnu průjezdem vozík a podobně. Dvacetiletí tohle vůbec neřeší. Prostě to funguje, takhle je svět udělaný, všechno je jednoduché. Mezi mladými to řeší jen ti, ke kterým se život zachoval macešsky. Kteří dostali od života po hubě a zjistili, že musejí fungovat v nechutně složitém světě od žádostí na úřadech po opravu kola/motorky, aby se vůbec včas dostali do školy nebo práce. Ti ostatní, ti tohle nikdy řešit nemuseli. Když nejel autobus, vždycky se odněkud vynořil tatínek s autem a zařídil to.
Všichni ti Michprdi a bojovníci za grýndýl prostě žijí ve světě, kde všechno funguje snadno a samo. A proto mají pocit, že stačí jen trochu protestovat, tu a tam něco nařídit a bude to. A nejsou to jen dnešní mladí. Už jejich předchůdci mohli prožít celý život v kanceláři a jejich kariéra nikdy nezažila nic komplikovaného. Jen intriky. Ale na to je člověk od přirozenosti docela dobře zařízený. Proto je možné vypínat atomové elektrárny, je možné dělat od stolu rozhodnutí, mít na to všechny certifikáty experta a zároveň nic neumět a hlavně vůbec netušit, co ta rozhodnutí způsobí.
Řešení je jednoduché. V zájmu civilizace je všechny ještě před vysokou školou "vyhodit na mráz". Zkomplikovat jim to bezstarostné dětství a ještě bezstarostnější studování. Dát jim ochutnat tvrdou realitu života. Nekupovat jim dobře fungující auto nebo nový mobil. Dát jim do rukou tu nejstarší šunku, ať se na tom naučí. Ať zjistí jaké to je, když musejí sehnat odtahovku a automechanika. Ať zjistí, jaké to je, když si musejí o opravě něco nastudovat a načíst. Ať zjistí jaké to je místo večerní pařby ještě mýt nádobí nebo kydat.
Všichni, co tohle znají (a je to nic proti tomu, jak museli dřít naši dědové) zpravidla nemají tak blbé nápady. Je jedno, jestli chodí na progresivní gympl, fakultu sociálních věd, ČVUT nebo MATFYZ. Znám lidi i z naprosto technických fakult, kteří se budou do krve bít za to, že zákaz spalovacích motorů nastartuje tu skvělou budoucnost elektroaut.
Problém není ve škole. Problém je v tom, že děti nemusejí nic dělat a vlastně až do konce vysoké školy vůbec nevědí, jak je svět složitý. Chudé holky od koní mohou klidně chodit ve Znojmě na výběrové gymnázium s výukou v němčině a nezkazí se. Tedy pokud všechny víkendy včetně svátků pěkně odpracují v Oleksovicích na koňské farmě. A kluk, který studuje mechaniku na ČVUT, umí tři jazyky a fakt umí počítat diferenciální rovnice, může být úplně mimo jednoduše proto, že nikdy nemusel řešit žádný praktický životní problém. Na to měl milujícího tatínka a ještě více milující maminku.
Teď jsem mluvil s jedním kamarádem co je teď právě v USA, kde přednáší na jakési lokální univerzitě. Tak jsem se ho ptal na tu svobodu slova, cancel culture a podobně. Řekl mi moc hezkou věc... "víš Vidláku, jak se to tady dělá, když chcete nechat vystoupit nějakého kontroverzního řečníka a ví se předem, že vylezou všichni progresivisti a budou protestovat? Úplně jednoduše. Jeho přednáška se udělá v sedm ráno. Žádný progresivista ještě nikdy nevylezl z postele před desátou, protože potřebuje dospat opici z večerní pijatiky nebo z hulení." Takhle jednoduché to vlastně je.
Takže máte rádi své děti? Chcete pro ně to nejlepší a nechcete, aby si svojí budoucnost zničily? Nedávejte jim peníze, nevozte je nikam autem, dejte jim mobil, co už jste sami za tři roky ošoupali a co funguje jen zázrakem. Dejte jim auto, kterému náhodou prošla technická. Pokud zaspí, neřešte to za ně. Nedělejte pro ně nic. Pokud budou chtít peníze, domluvte jim brigádu. Pokud budou chtít oblečení, domluvte jim brigádu. A dávejte jim na studia tak málo peněz, aby skoro umírali hlady.
Jak budou muset proniknout do dnešního světa, jak budou muset zjistit, že je všechno složité, přestanou mít blbé nápady. Troufám si tvrdit, že žádný progresivní gympl nedokáže vymýt mozek někomu, kdo si na všechno bude muset vydělat sám. To funguje jen proto, že se nějaký hodný otec postará, aby ty blbosti co kluk přejal do života, aby ho nebolely. Já nevěřím, že děti zblbnou díky škole. Ony zblbnou díky hodným rodičům. Zblbnou, protože mohou prožít čtvrt století, aniž by musely čelit následkům toho, čemu uvěřily.
Dobrý rodič prostě v patnácti dítě pěkně hodí do vody a řekne mu: "plav".
- Log in to post comments
Komentáře
nevím, celé to s pouzdrem a dvěma zásobníky
mělo přes kilo. Kdo to nikdy ve službě nenosil, nepochopí :-) Ale ty ostré náboje jsme ze zásobníků raději nevyndávali, ty by se velmi snadno "ztrácely", narozdíl od té hlavně, teda celého toho předního hranatého vršku, co po výstřelu couvne zpět a vyhodí nábojnici. Ten je každému (bez zbytku pistole) k prdu, navíc na něm bylo vyraženo výrobní číslo, tak byl stejně jako nd neprodejný.
Asi tedy již momentálně závěrečné vyjádření
Targusi, jako bezslivovicový měšťák-študák si Vám dovoluji vyjádřit alespoň můj hluboký obdiv a soucit s tím, co tady prožíváte – je to nakonec z velké míry moje vina (a chronologicky do dávnověku možná trochu Lubase). Kdybych to přece jen nějak přímo vědecky zpracovával, tak samozřejmě dám vědět, každopádně to ovšem budu využívat v praxi, pokud vše klapne se studiem. Michal Kolář to je autorita samozřejmě, vždyť jsme ho již oba zmiňovali. Některé případy v jeho Bolesti šikanování jsou taky dost hutné excesy.
Ach jo Johane, to jste neviděl můj příspěvek u článku „Ukázkový podzim, ukázková zima“ na straně 5? Že se ZVS v ČSLA v internetových médiích neustále rozmazává? Vždyť jen zase u toho článku z předvčerejška na Novinkách o dozorcích v ženské věznici toho zase bylo v diskuzi plno.
sorry Pjotře B.,
ale váš příspěvek jsem neviděl. Asi žiju v jiném světě/jiné bublině, kde je toto téma považováno za již dávno vyčichlé a kde i zbylé zbytky tohoto hnoje jsou již dávno rozloženy na životodárný humus.
Pro Targuse - vůbec nesnižuju nebezpečnost tohoto a/sociálního jevu, ani to, že to stále existuje, např. ve věznicích apod., kde má tento jev téměř úplně stejné podmínky pro jeho vznik, jako byly v socialistické nedobrovolné ZVS. Ale je to asi víc otázka pro psychology či psychiatry, proč se i z "normálních" lidí za určitých vnějších podmínek docela rychle stávaj zrůdy (viděl jsem na vlastní oči). Ale nechápu to, a nemyslím si, že bych to svým šťouráním se v tom jakkoliv vyřešil, spíš to podle mne otvírá některé staré rány, které už se dávno zacelily.
A v současnosti tolik propíraná (a možná aktuálnější) šikana na pracovišti s tímhle nemá moc společného, tam má člověk (téměř) vždy možnost odejít, to je jiná písnička.
Re: Bezuchov Navrhuji, abyste své zmínky
v posledním odstavci doplnil o zdroje, pokud můžete.
A se mnu si starosti nedělejte, já jsem zvyklý od malička.
Mě řezali starší kluci už od školky, protože jsem: " on se blbě díval", anebo "on tam zrovna byl" (citace šikanistů začátečníků ve výchovně vzdělávacích institucích).
Tudíž jsem měl od malička pouze dvě možnosti. Buď permanentní boj proti celému světu, anebo si to jít hodit nejpozději včera.
Nefalšovaná bibliografie
Děkuji Targusi a samozřejmě:
Předevčírem/včera, doporučuju pročíst všech těch 33 komentářů: https://www.seznam.cz/profil/7c2c953beb3f136154d8c3ce44cb9d7ec0a77942a5…
22. října 2021, AVČR: https://www.avcr.cz/cs/veda-a-vyzkum/historicke-vedy/Prerod-v-muze-pod-…
1. srpna 2021, CNN Prima: https://cnn.iprima.cz/v-armade-umiralo-za-socialismu-i-200-vojaku-rocne… (podobný výtah z té studie byl i jinde, např. na Dotyku a už někdy okolo roku 2018 na ACZ a v HN)
9. června 2021, Neviditelný pes: https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/polemika-vojna-byla-jen-zb…
13. května 2021, Reflex/nakladatelství Host: https://www.reflex.cz/clanek/kultura/107101/vojna-neni-kojna-prikladna-…
https://books.google.cz/books?id=L-grEAAAQBAJ&printsec=frontcover
14. července 2020, Krajské listy: https://www.krajskelisty.cz/plzensky-kraj/24228-co-mate-v-ty-vyduty-kap…
28. června 2020, Paměť národa: https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/pribehy/vojna-za-husaka-byla-hroz…
Stačí? Jinak toho bylo strašně moc okolo roku 2014, kdy Stropnický starší uvažoval o znovuzavedení ZVS. V té době byli primitivní antikomunisti v plné síle, zde dávám na pranýř nicky dsmann a honza1965 (pro jistotu říkám, že hodnotím i podle jejich jiným komentářů), které jsem předtím anonymně citoval a dámám se to nelíbilo: https://www.blesk.cz/diskuse/321898/2
uff, to je informační sestava
seznam,Prima,čokl, Reeflec, krajské......a jako bombonek.... Paměť národa.... tě búh, já čula, že to s tím vyzvídáním není jen tak
Zdroj jak zdroj
Kvalita zdroje nebyla předmětem zadání.
Re: Zdroj jako zdroj
Zapomněl jste na Černé Barony a Tankový prapor :-)
To je trošku starší než…
To je trošku starší než Johanův limit dvaceti let vyčuchlosti tématu :)
Jako, já vím že půlka z těch zdrojů je plná blbostí nebo aspoň hodně překroucených faktů (to říkám od začátku), ale bylo nutno Johanovi dokázat, že téma je živé a že by to Targus klidně mohl rozvést a vydat jak knížku, jak to mnohem méně umněji udělal letos ten Větříšek, co byl myslím v Bakově a pak v ÚVN.
uff, to je informační sestava
seznam,Prima,čokl, Reeflec, krajské......a jako bombonek.... Paměť národa.... tě búh, já čula, že to s tím vyzvídáním není jen tak
A pak se divime všichni ,když se rozmazlené GRETY
Zeptali odkud vezne tolik elektrickeho proudu,když žáda vypnuti všech uhelnýych a atomových elektráren a zastaveni plynu z Ruska,protože prý je to neekologicke
Opovědela zájimavě "ZE ZASUVKY" a všichni možna dredi, ji prý tleskali.Nyni poplatky za komin zvýši ceny všeho,což je pry i zaměr GANGU 5 a kdovi,zda se dětičky budou moci zdarma válet
v "mama hotelu " a jak dlouho.!?
No ni?
Část pravdy,
ale hodně fabulace.
Blboni si myslej, že tím jak…
Blboni si myslej, že tím jak od mala posílají děcka do státních, či dnes jinak povinných služeb, že svá děcka nějakým svým postojem vychovávají, gdyž se sejdou navečer u stolu. Že si dneska můžou děcka přividělávat u koňů nebo u prasat může nadchnout nadšením jen blboňě keří sami dělali služku (O-per-vyper) v těch zemích, keří už dlouho žijou na úkor okolních zemí aby se jako naučili správně mluvit po cizácku. Vostatní dementi to maj odkoukaný ze seriálů z růžové knihovny jak služebníčci u pánů pracovali s nadšením a jak rádi. A jek své pány milovali a gdyž bylo potřeba tak jim i podrželi. Gdepak by ten vzor našli doma při studiu a měření latínia?
Mařka Tereza už jen přikývla na potřeby vrchnosti a buržoustů aby jejich sluhové alespoň znali pukrlééé, gdy je čaj o páté a nosili správně upravené livreje. Taky gdyž se jim něco napsalo aby každej úkol nemuseli vopakovat aby to nezvojtili. To je potřeba do děcek otroků namlátit od mala, páč pak je s něma v demosgrátickejch diskůzách větší sranda.
Ti staří harpagondechujci jak furt zkoumaj ty blboně jak je správně svobodně osedlat aby si teho nebyli vědomi už dávno přišli na to, že blboň co se v mládí naučí jako gdyž ve stáří najde. No takže mi není moc jasný kemu se láteří.
Ale obecně by se mohlo říci, že potomstvo dycky režimu a největším imbecilům z oka vypadne. Zabránit se temu dá jen tím, že potomci budou mít alespoň dvacet let zaRAcha. A gdyž se dostanou náhodou k mobilním zařízením s nabídkami služeb, keré pro ně vytvořili jejich starší spolužáci, nemusej ani chodit ven, režim se i tak i jejich mentální vývoj postará předně dle zakladačky školního systému Mařky Tereziové v naší kotlince. Ale i za mentální zotročování potomstva lze svobodně protestovat. páč nemají čas a možností potomkům předávat své chrabré vzory a ctnosti, keré nemají. Muheeeeee
Ono hozeni do vod zivota
Za ucelem plavani je take oboustranne nabrouseny mec a to v mnoha ohledech, zvlaste pak v dnesnich hezkych casech. Taky muzete prijit o barak v exekuci, anebo u ditete vypestovat neprekonatelny odpor k tradicni rodine. Zde bych byl tedy velmi opatrny a vec posuzoval prisne individualne a vazil pri tom na lekarnickych vahach.
presne
doma neni nikdo prorokem. A neni lepší decku půjčit kloudné auto ,na jaké si tak může ušetřit 17 letý puberťák? To pak musí řešit odtahy a poruchy. My měnili auta co 5 let za nové a odtahovat mě nemuseli nikdy a to jezdím 45 let.
Re: Gaia Těším se, až si koupíte nové auto
Škoda é-Nijak a ono vám na trvalo zdechne na dálnici v levém pruhu.
tak na
zelené kartě je nějaké telefonní číslo na asistenční služby,tak tam zavolám a ve smlouvě mám,že mě odvezou do vzdálenosti 50 km a auto odtáhnou do pravny a nebudu z toho dělat výsledek nějaké správné výchovy nebo otřískanosti
Re: Gaia Můj známý byl taky takový
kokot, že naletěl na asistenční službu. Když dostal defekt, čekal tam 4 hodiny a přesně jak jste napsala. Odvezli ho 50 km a nazdar bazar. Domů to měl 300 km a bylo půl jedné ráno.
Když matka řekne “plav” dítěti ve školce
a druhému na prvním stupni ZŠ, není to v pořádku. Když soud obě svěří do péče otci a ten ztratí příjem, vzniknou plaváčci. Takové jsme chytli před 12 lety.
Děti ze spořádaných rodin mají jiný život, než z rozvrácených. Rozvedených manželství je polovina. Tedy cca polovina dětí to bude mít úplně jinak, než vidlákův příklad.
Z rozvedených rodin
Není dítě z rozvrácené rodiny jedno jako druhé. Spousta z nich si žije víc jak ve vatě, protože se příbuzenstvo z jedné i druhé strany přebijí v tom, jak získat jeho přízeň - exotické dovolené, nový mobil/notebook/kolo rok co rok. A jak se v tom ty děti naučí chodit, perfektní manipulátoři - na vysoké škole už má dvě zánovní auta, dvě garsonky v Praze a obdiv spolužáků jak mává s rodiči....
presne
to pak papík se rozhodne,že nebude platit alimenty matince,že by to rozfofrovala a 15 letemu puberťáku začne dávat alimenty přímo,6 tisíc v hodnotě před 20 lety. Jaký bonvian z toho pak na střední škole byl a vzor tatínka pro všechny spolužáky,co dostávali 2 stovky na týden
Brilantní!
... není, co dodat.
Podpořit nadání
a dát příklad, že odpovědnost nese plody. Dvě jednoduché věci, které vyřeší každou složitost.
Odpovědnost nese plody? V tomto systému?
Spíše nadání k bezbřehé neodpovědnosti.
Nežerte tak Havlovy pohádky :-) .
Drze
čelo lepší než poplužní dvůr.
Myslím osobní příklad.
Zpětnou vazbu máme doma.
Odložit konzum na 50 zim
za účelem záchrany populace je proti zdravému rozumu. V přírodě se odkládá konzum na půl roku, instinktivně. Rozumově max. na 10, ale i to je riziko.
Vidláku, Vaše jednoduché…
Vidláku, Vaše jednoduché řešení nefunguje, viz. realita. To by na tom byly nejlépe děti z rozvrácených rodin, a ne ty s milujícími rodiči. Na dobře placených místech by seděly (již dospělé) cikánské děti, které si většinově od puberty prošly improvizacemi všeho druhu. Ale ty nemají ani známosti a ani vědomosti. Takže nesedí a jsou na dávkách.
My žijeme v klientském kapitalismu, kde jsou známosti důležitější než vědomosti. Aspen institut u nás. Nebo školné ve výši stovek tisíc pro plebs a zdarma pro děti bruselských úředníků. Již od 1. třídy ZŠ, či jak se to tam jmenuje. A všechny ty děti skončí na dobře placeném místně, protože známosti. Ty večerní pařby jsou mnohem důležitější, než jít někam na brigádu kydat hnůj (to spíš bude diskreditovat a odstřihne od toho správného jádra). Nehodnotím, konstatuji.
A nejlepší kombinací jsou známosti a vědomosti. Takže studium na jedné straně a pařby a výlety na straně druhé. Na brigádu již čas není (max. nějakou tu podpultovku, jak má dcera teď ve FN. kde za 250 za hodinu cosi přepisují s kamarádkou ohledně jakési studie na Covid, což je ale opět o známostech a kamarádství).
Máte naprostou pravdu.
Na příspěvcích je vidět že většina ještě nepochopila v jakém to že režimu žije, kam ten systém za pouhých 30 let u nás dospěl, že jsme ve smyslu společenského a sociálního uspořádání někde ve dvacátých létech minulého století, v zajetí všemocných psychopatů.
Mého otce (ročník 1916) taky rodiče, ač relativně bohatí, měli hodně dětí, v kraťasech a bez základní výbavy, "vykopli" na vyučení na číšníka-kuchaře do soukromého hotelu v Praze. O čem vyprávěl? O nekonečných ústrcích, pohlavcích od starších "kolegů" i šéfů, o ztrátě chuti pracovat v oboru (hned jak to šlo změnil zaměstnání na poklidné u státní pošty), ztrátě sebevědomí, lidské důstojnosti.
(Vidlák si vážně myslí že ta holčina by raději nechodila jen jezdit, že se kydáním něčemu naučí, že ho vnímá jako laskavého zaměstnavatele za ty drobky od prostřeného stolu? Po pubertě jí to přestane bavit a zařadí se do davu neúspěšných. Nebo prokoukne, začne studovat nějakou gender multikulti či mezinárodní vztahy, třeba Masarykovu univerzitu, a přijde mu přednášet o tom že zabíjet prasata je nehumánní a neekologické. a mělo by se zakázat. Vrátí mu ty ústrky a ponížení. Tak totiž funguje kapitalismus co svět světem stojí).
(Targusův syn si koupit ojetou šunku a co? Naučí se v ní hrabat, trávit neužitečně čas, a pak půjde šoférovat a hádat se se šéfem pro mrzký peníz aby se uživil. Bude sice dělat užitečnou práci ale ta je ve stávajícím režimu ceněna nejméně, finančně i společensky.)
Holcina
si odbyde záda v mladém věku kydání není vůbec práce pro holku. Rodiče by ji měli hlavně kloudně oblíkat,aby chytla nějakého sponzora.
já bych řekla že naopak....
je to právě to ... dát jim prachy, ať je od nich pokoj.....což bohužel projevila značná část přispívatelů.
a navíc krásně se projevuje ten rozdíl
anonymita města kontra vesnice či malé městečko, kde si všichni vidí do talíře. No a taky se to krásně projevuje v chování u těch, co se na venkov přesídlili.
Re: Pp Nikoli, můj synek již zjistil, že
pokud bude něco chtít nebo potřebovat, musí se o to postarat a přičinit jedině on sám, protože kamarádíčci jednoduše nemohou být pro všechny. To by pak tento systém fungovat nemohl.
.
U nás se kamarádíčkovalo už za císaře pána. Ani První republika, Protektorát nebo komouši nebyli v tomhle lepší než dnešní kleptokracie.
Jediný rozdíl je v tom, že za předchozích režimů se o známostech a zlodějnách jen šeptalo, kdežto dnešní režim je natolik impotentní, že už nedonutí lidi držet huby. Jiný rozdíl nevidím.
Teoreticky, ad absurdum, to…
Teoreticky, ad absurdum, to bude fungovat i v rozvrácené zchudlé společnosti, kde vládce svým nejlepším kamarádům zajistí poslední teplá místa.
Opakem byl systém státních úředníků ve staré Číně (snad od dynastie Severní Song). Kdy jednotlivé vesnice posílali "nejtalentovanější" chlapce do škol. Škola byla zakončena zkouškami (matematika, napsat báseň, knihu, vědecké pojednání, ...) a hrůzný byl systém výběru, kdy se ze 100 žáků postoupil jeden dále, následně ze 100 takových vítězů jen jeden dále a potom ještě jednou. A ten se stal státním úředníkem na dobře placeném místě. A vesnice si vážily i těch co se vrátili jako poražení.
Náš plaváček byl podporován
hlavně naším časem a výsledkem je, že bruslí v profi revui v 19 letech (Holiday) čistě vlastním přičiněním. Hned po maturitě na obyčejné škole.
Ale teď to zavřeli,
bo kovid.
http://imgway.cz/s/d48B
No, prosím!
Zdědila umělecké vlohy!!!
Nechci se úplně zastávat…
Nechci se úplně zastávat současnosti, ale proti dvacátým letům 20. století přeci jen stále vnímám nějaké rozdíly (tedy ne že bych byl pamětníkem, ale dobře jsem naslouchal pamětníkům)...
Se vším lze polemizovat,
ve dvacátch létech 19. století taky byla společnost materiálně, technicky a infrastrukturou jinde....
Známosti
Kdo se chce porýpat ve známostech a jejich fungování, nechť se podívá na japonskou společnost. Některá místa ve státní správě jsou vyčleněna pro absolventy Tokijské univerzity. kdo ji nemá, už se na místo nedostane.
Kdysi jsem četl o jedné studii z USA, která porovnávala absolventy univerzit za několik desítek let po studiu. Odkaz nedám,napíši jen závěr, co jsem si zapamatoval. Šlo o zhruba stejně schopné jedince, ale ti z bohatých rodin měli v 80% i dobře placená místa, zatímco ti z chudých rodin, ač stejně schopných, měli podobná místa jen ve 20%. příčinou byly příležitosti a vztahy. Ti bohatší se díky rodinným a jiným přátelským vazbám dostávali k příležitostem mnohem častěji než jejich chudší spolužáci.
O úspěchu ve smyslu peněz nerozhoduje IQ, ale EQ.
znamosti
To je tady znama vec, a ani se mi nezda, ze se s tim nekdo neco snazi delat.
Mistni rikaji, ze jednak je Tokijska univerzita zarukou kvality, takze nechteji ztracet cas s nekym potencionalne horsim. Ale taky zaroven, ze kdyz jsou v nejakem urade/firme temer sami absolventi stejne skoly, tak je velmi pravdepodobne, ze prijmou noveho uchazece z te same skoly. Budto ho primo znaji, nebo je poji takove skoro rodinne pouto. Univerzita v Kjotu to pry na podobne.
Jinak pro fajnsmekry, pred par lety se Tokijska univerzita proslavila i trochu jinak: vyslo najevo ze dlouhe roky diskriminovali studentky u prijimacek. Proste kdyz mel kluk stejne nebo o trochu horsi skore, tak mela holka smolika. Napsali ji, ze se nedostala.
Nevim jak to uniklo, ale uvnitr skoly to ocividne muselo vedet hodne lidi, protoze to rektor (!) asi tyden obhajoval v novinach i televizi. Pak uz to neslo, musel odstoupit a byl jmenovan novy rektor. Samozreme zena.
Potud "normal", ale pisu to proto, jak to odbhajoval:
"nemocnice a zdravotnicky system prece nepotrebuji nekoho, kdo v petadvaceli skonci skolu, nekam nastoupi, po trech (?) letech udela atestaci, a pak otehotni. Deti jsou nemocne, nekdo s nimi je doma. Prescasy... Nocni sluzby....
Proste muzi maji socialne lepsi predpoklady na to byt prospesnymi doktory, takze univerzita v tom zdravotnickemu systemu vychazi vstric."
Bylo z toho docela halo, a to i kdyz je Japonsko porad jeste predevsim svet muzu. Meni se to tu pomalu, ale prece. Hlavni duvod je, ze je malo deti a hodne rodin ma dite jedno nebo dve. Jenom holky. Takze prave tihle maji zajem, aby kdyz uz nemaji muzskeho potomka, aby se spolecnost aspon trochu posunula pryc od "zena patri do kuchyne".
No a uplne na zaver pro porovnani, kdyz vyslo najevo, ze americke univerzity leta diskriminuji bile a asijske uchazece, a naopak nadrzuji cermym a latino, tak to rektori vsude s pychou obhajovali a naopak byli jeste pochvaleni a pokracuje to dale.
Samozrejme sklidili i kritiku, ale ta udajne prisla od Trumpovych volicu, takze se nikdo menusi zajmat.
To je neco jako kdyz nekdo v Cechach umlci nazoroveho oponenta slovy, ze je prisluhovac Kremlu, nebo ze siri ruske dezinformace.
.
Říká se že na životním úspěchu se podílí IQ ze dvaceti a EQ z osmdesáti procent.
Nicméně nelze zaměňovat známosti rodičů s faktorem EQ (emoční inteligence), tu může mít vysokou i dítě z chudé, ale funkční rodiny.
Velmi
zajímavá debata ze všech stran. Je třeba ale pracovat i s faktem, že ani režim není neměnný. A jeho možnosti nakrmit všechny loajální vymyté mozky budou klesat tím víc, čím méně bude konkurenceschopný. A protože na tom, aby zničil sám sebe a své zdroje, pracuje velmi pilně, pak ani příspěvek pana Eta není tak racionální, jak by se mohl zdát.
Jako že, Katka, dcera…
Jako že, Katka, dcera prezidenta Zemana, bude mít horší pracovní místo než ta brigádnice od Vidláka? Vážně? A to si myslím, že IQ je na straně brigádnice.
Bingo Eto
tim je řečeno,že celý dnešní článek nesmysl
Co řečeno, potvrzeno.!
Věřím že nemít Katku by i v "názoru" na světové globální covidšílenství byl na opačném pólu...
Znamosti a tlacenky
My žijeme v klientském kapitalismu, kde jsou známosti důležitější než vědomosti.
-------
A to jsme prave tam kde byt nechceme. Za chvili cechovni pravo (treba lekari a advokati), pozdeji plny feudalismus.
Jeste stesti ze ze uvolnuje prostor na vesnici v ruznych oborech a clovek s maturitou se muze stat uspesnym, potrebnym a uznavanym remeslnikem, nebo vyrobcem.
Neuspesni urednici mu budou hazet klacky pod nohy s certifikaty, smernicemi atd.
Vseho docasu, na jare mozna bude inflace pres 30 procent a potom nas ceka jizda.
No u soudců, prakticky…
No u soudců, prakticky neodvolatelní, to již přechází z rodičů na děcka nyní a nikdo se nediví.
PS.: A k těm materiálním…
PS.: A k těm materiálním věcem. Na brigádě si děcko těžko vydělá na herní PC co 4 roky (poskládané za 30K) a bez něj si s kamarády na síti nezapaříte. To samé mobil (10K - 23K), protože na 4 roky staré plečce fůru aplikací ani nerozjedete a dítě je vyautováno z kolektivu a v případě dcery vlastně i ze školy. Čtečka (10K). Můžu pokračovat přes dovolené, výlety, hobby, kroužky, dále přes večírky až pomalu po oblečení (to si ale kupuje funkční a značkové ve frcu a má z něj větší radost, než z nového za tisíce).
Ano tato cesta vede k rozmazlování a proto musí být korigována. Nápadům se meze nekladou.