Přímo z Vidlákova dvorku III. O střeše a postřicích

Autor

Krátký úvodník o hodnocení afghánské prohry: 

Mluvčí Tálibánu (vrahoun první kategorie) má svůj účet na Twitteru...

Šéf Tálibánu - (vrahoun první kategorie  a provinční Hitler) má svůj účet na Twitteru...

V podstatě každý terorista má svůj účet na Twitteru...

Donaldu Trumpovi byl ovšem jeho účet smazán, protože má blbé názory. 

Netřeba se divit prohře, když pro ty jediné pravdomluvné a správné demokraty je Trump nebezpečnější než tálibánský hrdlořez.... 

 

 A teď dnešní téma: 

Jak můžete vidět z fotografie, svoji měděnou střechu už mám hotovou. Včetně obložených komínů, provětrávaného hřebene i hromosvodů. Ta postava, která se na obslužné plošině  mezi komíny vyhřívá ve večerním slunci, to jsem já. 

já

Nakonec to byla víc než dvouměsíční akce. Náročnost jsem podcenil já i mistr klempíř. Zdržela nás kovidová karanténa, práci komplikovalo nestálé počasí, ale naštěstí nás nelimitovaly peníze, protože veškerou měď jsem měl nakoupenou dopředu a když jsem se teď díval na vývoj cen, tak jsem kupoval  ve šťastném období.  Spočítané jsem to měl dobře, nemusel jsem dokoupit ani hřebíček ani jedinou trubku na svody, ani kousíček žlabu. Od všeho mi zbylo. I měděný drát na hromosvod vyšel. 

Zde je ještě jedna fotografie z větší dálky.... Všimněte si prosím větrného kohouta Kamila, správný moravák musí mít na střeše alespoň kousek kýče. 

Střecha

Proč o tom píšu... 

Jednak jsem se chtěl trochu pochlubit a jednak pokračuju ve svém plánu ukázat svým čtenářům, že nelžu o tom, co tvořím.  Zkrátka nejsem žádný marketingový produkt. Akce s měděnou střechou je zřejmě to největší, co ve svém životě postavím, protože od příštího roku jde moje nejstarší dcera na střední školu a po deseti bohatýrských letech, kdy jsem se snažil co nejlépe zrekonstruovat bydlení, hospodářství a zahradu, přijde na řadu patnáct hubených let, kdy se budu snažit udržet své děti na školách.   

Zároveň mi dnešní úvod o měděné střeše poslouží jako modelový příklad... 

Jak jsem psal asi před dvěma roky, na dvorečku jsem si zakopal čtyřkubíkovou nádrž na dešťovou vodu, protože jaro je zde suché a v době, kdy jsou rostlinky nejslabší, tak je nedostatek vody. Moje brambory na to letos trochu doplatily. Na horním konci zahrady jsem zakopal druhou nádrž podobně velkou, obě nádrže jsem propojil a příští rok už budu mít veškeré rostlinky pod kapkovou závlahou. 

Povšimněte si prosím, jaké mám doma převýšení - fotím to z horního konce zahrady, jsem cca 65 m od domu a jsem nad úrovní prvního patra. 

Do nádrží se samozřejmě nedostane jen čistá voda. Déšť mi pokaždé také umyje dvůr a odplaví sem tam i trochu toho hnoje od prasat. Nádrž má také přepad, do běžné kanalizace (ve Vidlákově máme jednotnou) a tak je voda v nádrži vždycky trochu kontaminovaná a zlehka smrdí. Na zalévání to nemá vliv, ale nic vábného to není. 

Teď jsem dokončil měděnou střechu, svedl všechny svody do těch správných vpustí a šup ho, voda takřka okamžitě přestala zapáchat. Měď má antibakteriální účinky. Postačí opravdu velmi málo - stačí aby kapky deště tekly čtyři metry po měděné střeše, pak tekly tři metry v měděném žlabu, pak padají pět metrů v měděném svodu a už si naberou dost jontů mědi na to, aby to vyčistilo hnilobu a bakterie v nádrži. 

A takhle vznikl první agrochemický postřik na rostliny přátelé... Účinky mědi jsou známé už od pradávna.  Už hodně dávno si lidé všimli, že stačí umýt měděný kotel od toho zeleného, co se tam usazuje a vodu pak vylít na řádek tuřínu a mnohem méně se tam drží cizopasníci, rostliny lépe rostou a není tam tolik plísní a hub. 

Je tu mezi vámi čtenáři nějaký vášnivý ekolog a naturista, který z principu odmítá agrochemii a všechno musí být bio a bez postřiků? Vadilo by vám to, že používám lehce naměděnou vodu, která stekla po měděné střeše, což má velmi pozitivní účinky na hojnost úrody i její kvalitu? Předpokládám že nevadilo. 

Lidi byli samozřejmě zvídaví, měď fungovala a tak se proti houbovitým chorobám stromů zatloukl do kmene pořádný měděný hřebík. Podobně to bude fungovat, pokud byste nějaké zbytky mědi rozházeli po zahradě. Ale samozřejmě, kdo by vyhazoval drahou měď, že? 

Poměrně rychle se přišlo na to, že není třeba používat čistou měď v podobě kovu, ale dají se použít různé měděné rudy. Třeba uhličitan měďnatý - to je ta zelená vrstvička co se po mnoha letech vytvoří i na mé střeše. Existuje několik nerostů s podílem uhličitanu měďnatého, které se kdysi těžily. Roztlučená měděnka pak posloužila efektivněji než voda po umytí měděného kotle a levněji než nějaké kousky mědi v zahradě. 

Má s tím ekolog  a a odmítač postřiků nějaký problém? Pořád je to měď, pořád je to stejný princip, jen se použila trocha efektivity a rozumu... 

Lidi samozřejmě opět nezůstali jen u toho. Zjistili, že měď se v přírodě nejčastěji vyskytuje v podobě různých síranů, protože měď na sebe síru přímo přitahuje. (To je také ten důvod, proč se při pálení kořalky mají používat měděné kotle. Vážou na sebe síru z ovoce, produkt je tak kvalitnější a po jeho konzumaci nebolí hlava) Nejznámější a nejběžnější je běžný síran měďnatý - modrá skalice. 

Síra je zároveň ten druhý nejdůležitější prostředek proti plísním a houbám a je to jeden ze čtyř základních prvků výživy rostlin. Pokud nedodáte síru, nebudete mít úrodu brambor.  Dokud například padaly kyselé deště, nemuselo se prakticky vůbec hnojit síranovými hnojivy. Na stromech se téměř nevyskytovaly mechy a většina dnešních plísní ničících vinnou révu se prakticky nevyskytovala. Mělo to samozřejmě zase jiné nevýhody. 

Vezměte síran měďnatý, rozmíchejte ve vodě do slabého roztoku a máte výborný postřik. Měď se postará o bakterie a zkomplikuje život cizopasníkům, síra se postará o plísně a houby. 

Sledujete se mnou tu posloupnost?  Měď - měděná ruda - měděná sloučenina.  Měď a síra. Obojí jsou látky, které se běžně v přírodě vyskytují. obě  látky jsou základním kamenem agrochemie. Obě vycházejí ze staletých zkušeností. Drtivá většina postřiků jsou různé sloučeniny mědi a síry. Když modrou skalici trochu upravíte, dosáhnete vyšší rozpustnosti, lepšího poměru mezi mědí a sírou, můžete přidat další stopové prvky - například zinek, hořčík a stříbro. Takový jodid stříbrný umí zajímavé věci. 

Až tedy uvidíte, že nějaký vidlák chodí ve vinohradu a aplikuje postřik proti plísním, tak si vzpomeňte na moji měděnou střechu a vězte, že lidský um jen usnadnil, zjednodušil a zlevnil ten proces, kterým se měď dostane do vody a pak ošetří rostlinu. Že člověk prostě jen vymyslel způsob, jak snadno a rychle namlít do vody drobounké částečky různých prvků, které rostlině pomohou s obranou proti chorobám a cizopasníkům. 

Pořád je to stejné, jako když necháte v měděném vědru dostatečně dlouho stát vodu a na dno toho vědra hodíte kus pyritu. Jen to někdo zjednodušil a připravil tak, abyste nepřehnali dávkování.  Je to snesitelné? Máte pocit, že si tím ničíte zdraví? 

 

PS. Ještě krátce na závěr... víte jak funguje třeba postřik proti mandelince? Prostě na ní nanesete jistou houbu která je pro mandelinku toxická. Rozmícháte onu houbu v postřikovači a pokud se dostane na mandelinku, tak jí v podstatě "ucpe" dýchání. Je to podobné, jako když otevřete tři tisíce let zavřenou hrobku, kam nemohlo slunce a nadýchnete se nějakých spór, které vám pěkně pocuchají imunitu. Ale stačí čerstvý vzduch, chvíli větrat a pustit tam světlo a je po problému. Takhle je to i s mandelinkou... pustíme na ní houbu, která jí poněkud pocuchá a tu houbu pak zničí slunce a čerstvý vzduch.   

Máte s tím někdo problém? Je to něco tak eklhaft, aby se to nesmělo používat? Ofrňovali byste se z toho? 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (98 hlasů)

Komentáře

Nebýt památkářů, tak už by neměli turisté proč jezdit do ČR.
Bordely a herny to fakt nevytrhnou.

Dotace samozřejmě jsou. Jen člověk nesmí bejt línej.
A nejen dotace, ale i projektová podpora, stavební a materiálové poradenství a pod.
Pokud ale někam přijdete s prdelí místo ksichtu a s tím, že bude konflikt, no tak samozřejmě bude a vykašlou se na Vás.

Průměrný počet slepic: 4 (16 hlasů)

Začátkem devadesátek jsem naběhl na stavební úřad (dále jen SU) s tím, že bych chtěl zachránit barák určený komunisty k demolici.
Hádáte správně - v jediné obyvatelné místnosti bydlel tchán, coby samojediný obyvatel dvoupatrové zříceniny o výměře 200 m2, takže žádný malý domeček.
Po roce mletí hoven jsem byl tam, kde na začátku. Povolení k opravě nula nic. OK. Co cse týká dotací, bylo mi řečeno, že jako podnikatel nemám na nic nárok. Konec, tečka.
Když jsem zase jednou přijel z nějaké prdele světa - v té době jsem byl v Kazachstánu častěji, než doma, zašel jsem na stavebko osobně.
Nový soudruh mi sdělil, že střecha z plechu opravdu ne, protože nově vyhlášená památková zóna. Na můj dotaz, proč mi chce vnutit Bramac, když celá ulice je kompletně pokryta plechem z VP Frýdek.Místek, mi nebyl schopen odpovědět.
Na to jsem vyštrachal jakýsi předpis, že když jde o zácharanné práce, stačí pouhé oznámení. Podotýkám, že internet tehdy nebyl, takže informace se sháněly velmi špatně.
Takže jsem oznámil a započal strhávat starou střechu, dělat novou vazbu a nabíjet desky. Třetí den tam byli policajti, soudruzi ze SU nemali odvahu se dostavit. Poliše jsem poslal do prdele a zašel řádně zjebat starostu. Pokračování po obědě.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

Národního Parku.
Starosta byl chytrý, mladý a krásný, i když byl v důchodovém věku a namísto toho,aby šel zjednat ob kancelář na společné chodbě pořádek, politicky mi vysvětlil, že je potřeba rozkrást obecní majetek, protože stát je špatný hospodář. Na skutečnost, že soudruh ze SU podmínil vydání stavebka složením hotovosti na krytinu zn. Bramac, nereagoval a tvářil se, že právě není v kanceláři, v níž jsem si jej dovolil otravovat.
Takže jsem práce zasekl, střechu jsem pokryl papírem a jal se šetřit, páč sehnat rozumnou půjčku bez úplatku bankovním soudruhům tehdy nebylo možné a já na něj neměl.
Tak se stalo, že jsem zrekonstruoval celé přízemí a střecha furt nic.
Když jsem naškrábal na krytinu, zašel jsem znova pro stavebko. Jenže tam se už soudruzi vyměnili a ten nový započal pochopitelně vymýšlet nová hovna. A k němu se přidaly památkové soudružky, sídlící na městském úřadě a pobírající prachy z městského úřadu, nikoli od památkářů.
A kromě střechy začaly kafrat do oken a do dveří a navíc i do přístupu k domu. Abych byl konkrétní, udělaly mi změnu v projektu, což obnášelo zákaz probití oken na jižní stranu domu, takže mám v baráku tři místnosti bez oken. No neber to. A dokonce mi jednou odvezly kupu sutin z mého pozemku od mého baráku, načež za to po mně chtěly prachy. Že mi sutiny navezli k baráku stavebníci z poloviny města a obec mi nedovolila postavit bránu, kterou mi předtím vybourala při rekonstrukci dlažby v ulici, to byl jen maličký detailíček, piha na nezměrné kráse vyrostlé až k nebesům.
To už byl vrchol. Fakturu jsem zaplatil, následně jsem zašel za soudruhy a sdělil, jim, že další týden začínám nabíjet krytinu a v sešitě, který právě nesu pod paží, mám sepsaný seznam jejich právních úkonů, který po jakémkoli projevu jejich nevole s dokončením stavby zanesu okresnímu prokurátorovi rovnou na stůl.
Stavební povolení mi přišlo domů za měsíc po dokončení opravy střechy a sedm let po zahájení rekonstrukce domu.
Takže asi tolik s tou vaší prdelí místo obličeje.
Neboli víte hovno, jak fungují místní mafie.

Průměrný počet slepic: 4.4 (14 hlasů)

Jj, proto nikdy nedělej rekonstrukci, ale obnovu/údržbu ;) Tam nemusíš ani ohlásit a nemusíš děla tpodle současných předpisů, ale podle těch co to bylo legálně uděláno, např. u hromosvodu, když rekostruhuješ střechu musíš dodržet památkářské doslova "pííííčoviny", ALE když neděláš "rekonstrukci", ale obnovu/údržbu, tak stačí, když to bude úplně stejné jako než si započal, i když si všechny komponenty vyměnil za nové a u těch co se nevyrábí, dal nejbliší ekvivalent ;)

Proto dneska nikdo nemá úctu k zákonům, protože regulují každou hovadinu a ještě se dají obcházet...

Průměrný počet slepic: 4.3 (12 hlasů)

1) Byl barák památkově chráněnej?
Pokud ano, bylo PRÁVO na dotaci (NÁROK vzniká až po splnění podmínek dotace).
2) Majitel byl kdo? Tchán, nebo Vy?
Pokud Vy a byl jste OSVČ a navíc pokud jste měl v baráku zapsané místo podnikání, tak jste samozřejmě neměl na nic nárok.
Pokud byl majitelem tchán, tak jste mu jen měl nechat podepisovat papíry a měl jste bejt zplnomocněným zastupičem.
3) Protože pokryli PŘED vyhlášením PZ, zatímco Vy jste chtěl pokrejvat PO vyhlášení. Jednoduché, že?!

Targu(si), s Vámi je ten problém, že Vy se vrháte do věcí po hlavě, vůbec se neobtěžujete seznámit se s pravidly, takže to dopadne blbě. Ale Vy jste nasranej ne na sebe a na svou zbrklost a prchlivost, ale na celej svět kolem, protože nefunguje podle Vašich představ.

Průměrný počet slepic: 4.5 (8 hlasů)

In reply to by Občan (neověřeno)

Trvalý odkaz

OSVČ a nemám na nic nárok, nechť se soudruzi památkáři odebéřou do předního zadku kterékoli dámy, která jim to dovolí.
To je asi tak všechno, co mohu k této buzeraci sdělit.
K té dotaci - musel bych si vzít uvěr asi tak 4 mega, abych to byl schopen předělat podle šílených hoven vykaděných památkovými soudruhy. Z podpory v nezaměstnanosti to tenkrát moc nešlo. A jako koksárenský dělník jsem vydělával pětku netto, žena byla na mateřské. Taky žádná hitparáda.
Btw. ten barák jsem předělával a zprovozňoval 9 let a stejně není hotový. A nikdy nebude, protože není důvod, kromě vyhození peněz.

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)

Ale prd, na co jezdí do ČR turisté není zásluhou památkářů, ale krizí a následného nedostatku pěněz, proto méme super zachovalou Telč apod. protože jak krachl "boom oblasti", nebyli prachy na nové moderní stavby...
Dneska křičí "komunisti bourali Prahu", hovno, začalo se při bourání hradeb, a pokračuje se až dodneška, protože v Praze jsou prachy, a navzdor památkářům...

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

Assi, nemohl byste psát aspoň trochu česky ? Už kvůli mladým, aby se poučili :-)
"Prachy nebylY, navzdory, " atd.
Díky.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

Dokud chronicky neonemocní. Na játra, například.
Ona ta měď je totiž i ve fungicidech (např. chmel, EU tlačila na poloviční dávkování -nevím jak to dopadlo) , pesticidech, v plodech moře, v játrech zvířat :-D, v olejích ...... V půdě se prý akumuluje - neodbourává se.

Prý měď v kombinaci s vápnem používali už ve starověkém Sumeru, k ochraně rostlin.

V přiměřeném množství ji tělo potřebuje.

Na burze její cena v poslední době opět roste : https://www.kurzy.cz/komodity/med-graf-vyvoje-ceny/1kg-czk-30-let
Momentálně stojí 1 kg cca tolik jak 1 kg vepřové panenky ve slevě . Nebo jak lístek do ostravské ZOO pro půl běžné rodiny. Nebo jak 6 minut práce instalatera, který mi nedávno spravoval odpad od WC.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)

Denní dávka se udává od 1 miligramu , což prý může zajistit i mosazné vybavení domu, pokud se denně používá. Problémy mají pouze jedinci, stižení Wilsonovou nemocí, která se vyznačuje hromaděním Cu v těle a vyžaduje průběžnou lékařskou kontrolu a zásah.

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

je měďvěd.

Průměrný počet slepic: 3.3 (7 hlasů)
Trvalý odkaz

Chápete někdo, k čemu jsou takhle do plechu zabalené komíny? To se přece nedělá?

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

okolního prostředí na stavební materiál.
Voda, led, vítr, nerovnoměrné nahřátí komína vlivem větru a slunce, kyselý déšť vzniklý prouděním spalin z komína do vlhkého prostředí, blablabla...

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

neustále opadávající komín potáhl fasádní stěrkou s perlinkou a silikonovou omítkou. Drží to 16 let a vypadá, že ještě dost dlouho bude.

Průměrný počet slepic: 5 (4 hlasů)
Trvalý odkaz

Z čeho ty komíny jsou provedený? Jestli z cihel, tak se budou asi pod tím plechem, jak se bude topit, dost rosit a myslím a nechci malovat čerta na zeď, ten plech na komínech dlouho nevydrží a nebo ještě hůř kondenzát bude z komínu stékat po plechu až k okapu. Nevím, nevím, nezdá se mi to dobrý detail.

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

obavy podobného druhu.
Ovšem neznáme provedení těchto krytů. Možná tam je vzduchová mezera i s větráním...

Průměrný počet slepic: 4.3 (3 hlasů)

Komíny jsou cihlové. Cihla je omítnutá tepelněizolační maltou, pak přichází folie pod plech a pak teprve je ta měď. Na vršek komína ještě přijde hlavice - přečnívající 5mm tlustý nerez. Komín je vyvložkovaný. 

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Možná tam je nějaké odvětrání kondenzátu. Možná. Pak by dole u okapu mělo být přisávání. Nevím, nevím.

Průměrný počet slepic: 3.5 (4 hlasů)

... zase to tolik neprožívejte a nedramatizujte to!

Jinak platí obecně, že NEVĚDĚNÍ je taky jeden ze způsobů, jak se řeší problémy a mnohdy nemusí jít JEN o střechu.
Je to takový stále častěji se v dnešní době vyskytující postoj k životu samotnému, NO A CO?

Průměrný počet slepic: 3.5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

... bych tu střechu uzavřel hláškou, že kostky jsou vrženy. Co dělat, když člověk(laik) v dobrý víře něco udělá, a co by né, i pochlubit se není zrovna od věci! Ale když i odborník (řemeslník) zaváhá, pak takovýmu Vidlákovi člověk nemůžu napsat, co uděl/li všechno blbě! To se prostě nedělá, to se mi příčí.
Takže:
Vidláku, uzavřeme to přáním hodně spokojených let pod tou Vaší měděnou střechou.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

AMEN!

Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

AMEN!

Průměrný počet slepic: 4.7 (3 hlasů)

A já jsem podle mžikového přečtení titulku myslela, že se hodláte pustit do zabrušování nějaké stávající nebo potenciální členky poslanecké sněmovny...

Průměrný počet slepic: 5 (6 hlasů)
Trvalý odkaz

Bocian podepisoval svoji knihu dnes od 13,00 do 14,30 hodin. Já tam byl asi hodinu a sledoval jsem cvrkot. Zároveň s podepisování byl vedle stánku ještě další stánek se zmrzlinou. V době, kdy jsem tam byl, přišlo ke stánku cca 60 lidí, mezi nimi asi 8 odpůrců a jedna těžká provokatérka, která dělala, že natáčí video na FCB. Vybírala si lidi a ptala se jich, co pro ně Babiš udělal, že jej podporují. Snažila se vyvolat konflikt, nejraději rvačku. Ale to se jí nepodařilo, potom ještě hučela do Bociana, ten jí ale ignoroval. Akci měl Bocian bezpečnostně zajištěnou. Na náměstí parkovala mikrobus, asi z těžkooděnci a tři policejní octávie kombi.
Když provokatérka byla agresivnější, najednou bylo kolem Babiše 6 goril.
Celkově, obyčejní lidé, kterých byla většina a to i mladí, vyjadřovali premiérovi sympatie a neustále se s ním někdo fotil.
Pokud nedojde k nějaké neobvyklosti, Babiš určitě vyhraje volby a to zaslouženě. Otázkou je o kolik a s kým bude sestavovat vládu. Nakonec jsem si odnesl jeho knížku s podpisem.

Průměrný počet slepic: 4.1 (18 hlasů)

32 bělostně svítivých zubů taky vycenil ? Manželka a dětičky ?!?

Hezký den.
:-D)))

Průměrný počet slepic: 2.3 (12 hlasů)

Jo ty blbe. Ty tam bejt, tak tě těma blejskavejma ratafákama kousnul do tý tvý nemytý trolovský prdele!

Průměrný počet slepic: 1 (1 hlas)
Trvalý odkaz

Dospělý člověk potřebuje k životu pro své tělo asi 2 mg mědi denně.

Otázka: Za jak dlouho a kolik lidí zkonzumuje střechu pana Vidláka?
Výpočet je snadný-vyjdeme z odhadované hmotnosti použité mědi na střechu a to 1000kg (1t). Skutečná hmotnost pak zpřesní výsledky.

1000kg je 1 000 000 000 mg. Rok budeme uvažovat 365 dní, takže disponibilní množství ke konzumaci činí ca. 2 739 726 mg Cu/den. Při denní spotřebě 2mg/člověk, umožňuje střecha pana Vidláka 1 369 863 osobám zaručený denní příjem Cu pro správnou funkci jejich těla po celý rok.

Výsledek: ca. 1,4 milionů osob uspokojí svojí denní potřebu Cu jen tím, že budou konzumovat střechu pana Vidláka. Zásob mají na celý rok.

Průměrný počet slepic: 3.5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

Targusi,

myslet si že Amíci vyrazili do Afghánistánu proto aby získali vzácné zeminy a kvůli tomu utratili miliardy dolarů a obětovali přes 3000 vojáků (včetně spojeneckých)...

to si může myslet pouze osoba s IQ houpacího koně

nebo kojenec

nebo alkoholik ve stádiu delirium tremens

Zařaďte se kam chcete.

Jo, a nestudujte, vám to už nepomůže.

Průměrný počet slepic: 1.6 (13 hlasů)

Oni tam šli dobrovolně, z různých důvodů. Padli tedy o své svobodné vůli, byť ty důvody (různé důvody) mohly ji tak trochu ovlivnit.

Průměrný počet slepic: 4.1 (7 hlasů)

vjetec.
Nějak jsem si nevšiml, že bych někde napsal přesně to, co jste mi vložil do klábosnice. Zkuste to najít.
Máte-li zájem o další studia, sežeňte si třeba graf produkce afghánského opia.
A taky si zjistěte směr, kterým se ubíralo ke svým zákazníkům.
Anebo jukněte do mapy a mrkněte, kde vlastně tato země leží.

A ptáte-li se po smyslu této dvacetileté operace, rozlouskněte nejdříve, proč ušatí soudruzi prohráli ve Vietnamu.
A že by soudruzi někoho obětovali, to jsem si opravdu nevšiml. Ani živou sílu dobrovolnických sborů, ani ty pomalované papírky, kterým občas někteří vjetci říkají dolary.

Průměrný počet slepic: 5 (7 hlasů)

Ve Vietnamu jsou vzácné zeminy samozřejmě taky.
Ha jak prohnané, Amíci si je snažili zajistit, ještě v době, kdy nikdo nevěděl k čemu můžou být dobré...

To určitě není náhoda !!!

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

zastával jste se Ety tak se nedivte.

Směr exportu opia? Z velké části Rusko.

Do mapy se dívat nemusím. Byl jsem od něho něco přes 50km. Vzdušnou čarou.

Průměrný počet slepic: 2 (4 hlasů)

Šli tam šířit demokracii? :-)

Průměrný počet slepic: 5 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

A co se stane s tou měděnou střechou, když přiletí nárazová bouřka s fučákem a krupobitím s kroupy o velikosti od třešní přes pingpongové míčky až třeba po velikost větších rajčat?

Nebude od těch krup poďobaná nebo dokonce poškozená?

Průměrný počet slepic: 4 (3 hlasů)

měkká. Poškození byste musela podrobněji definovat.
Pokud je střecha z kvalitních prken a plech je dobře položen, neměl by být proražen. Pokud se vítr dostane mezi střechu a zdivo, bude zle. Tato eventualita se u nás ošéfuje tzv. podbitím. Mezi střechu a zdivo se natěsno natlučou prkna, nejlépe spojená "zetkem", nebo ještě lépe zámkem "péro - drážka".
Vítr mezi plechem a prkny je taky špatně a to se moc ošéfovat nedá. Plech se prostě zafalcuje, česky řečeno dvakrát přehne okolo konců prken, případně se pojistí vruty či postaru hřebíky. Možná jsou už nové způsoby jištění, třeba lepidla, ale já je už neznám. Střechu jsem dělal před cca 25 lety.

Průměrný počet slepic: 3.8 (4 hlasů)

pár plechových střech jsem viděl, ale že by se plech falcoval kolem konců prken, to tedy ne. Ale v Gorlistanu...?

Průměrný počet slepic: 1.8 (5 hlasů)

In reply to by rk (neověřeno)

Trvalý odkaz

seshora nebo zespoda?
U většiny normálních baráků odspoda. Ale přiznávám, že okolo Plzně a přilehlého okolí může být lokalita, že se to dělá naopak.

Jak zajistíte nejspodnější plech, který visí ze střechy dolů, abyste do něj neflákal zbytečné díry a aby vám ho nezvedl vítr? Přilepíte Kanagomem?
Anebo leukoplastí? Namažete medvědím hovnem? Nebo vlastním hovnem? Poraďte idiotovi, který nic neumí.
Já jsem měl k dispozici měkký hliník, takže po zafalcování jsem ho nastřihl a přesah jsem zahnul pod desky. Kvůli vaší lehké časové pomatenosti jen dodávám, že tenkrát se dělaly běžně všecky návětrné lišty na ohýbačkách a podokapové plechy se vůbec nemontovaly.
https://www.zahradni-domy.cz/oplechovani-strech-chatek.html

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Když přijdou kroupy bude střecha dulkovana jako golfový míček. Ale te mědi se nestane nic. Střecha je podbita 3cm prkny. Okraje jsou zpevněné. Samozřejmě takové breclavske tornádo by ji sundalo jak nic.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)

Nebude ani důlkovaná. U nás byly kroupy 3 cm, všechny auta jak s celulitidou, oprava za 80 tisíc, ale plechová část střechy bez poskvrny.

Průměrný počet slepic: 5 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Ještě to nezaznělo,tak by pan Vidlák a jeho bratr,měli vyžadovat od MZ denní statistiku nakažených takto.,tolik bylo nakažených očkovaných,tolik bylo nakažených neočkovaných,jinak nás jen vodí za nos.

Průměrný počet slepic: 3 (8 hlasů)

Já měl dnes k obědu omáčku ze smrkových hříbků.

Průměrný počet slepic: 5 (3 hlasů)

In reply to by berkowitz (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já letos našel JEDNU babku, kterou jsme nakrájeli pod dva plátečky hovězího.
Ještě, že mám na mrazáku ještě jeden pytel sušených hříbků z loňska.

Průměrný počet slepic: 3.7 (3 hlasů)
Trvalý odkaz

co do velikosti rekordní pěstují zajisté američtí soudruzi, platí-li stále vztah "čím blbější sedlák, tím větší brambory". Poslední zprávy o úspěších amerických soudruhů napříč obory, války nevyjímaje, korunované např. bagatelou /www.novinky.cz/auto/clanek/american-neprosel-zkouskou-na-ridicak-duvod-… Vidlákovi nedávají šanci na umístění jeho kobzole ani ve světové třístovce.
Měl jsem druhdy tu čest svěřit se zralé již ženě bydlištěm v Texasu, že při shlédnutí amerických filmů nevěřím dojmu, že američané jako národ jsou ehm
imbecilové. Její reakce: to není tvůj dojem, to je fakt.

Průměrný počet slepic: 3.9 (7 hlasů)

In reply to by fotrák (neověřeno)

Trvalý odkaz

Rekuperační brzdění elektromotorem probíhá po uvolnění plynového pedálu, a ne brzdového jak je uvedeno v článku.
Ruský ministr odhalil plán výroby miniauta na elektřinu, vyjede ještě letos
29. března 2021 16:00
Zdroj: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/rusko-elektromobil-zetta.A21032…
Myslím, že poslední úspěšný ruský projekt byla periodická tabulka prvků.

Průměrný počet slepic: 1.4 (11 hlasů)

Nevím, ale vím jakou životnost má americké elektroauto. 3(slovy tři) dny!

Průměrný počet slepic: 5 (9 hlasů)