Dnes máme opět to výročí, které se v posledních letech moc nehodí. Máme přece hentu prozápadní orientaci... a 70% našeho průmyslu je napojeno na Německo. A naši západní bratři nám kážou plivat na východ a moc nezdůrazňují, že to stejně nerozlišují a že jsme pro ně stejný póvl jako Rusové. A tak nám tu vznikly i příslušné ústavy, které narovnávají dějiny, ba dokonce i BISka má obavy z učení proruského narativu v učebnicích a vyrojilo se mnoho vykladačů dějin, kteří podpořeni správnými granty ukazují všechna válečná negativa výhradně na straně SSSR a všechna válečná pozitiva výhradně na straně protektorátu.
Smůla dnešních vykladačů dějin je ovšem v tom, že za osvobození naší vlasti zaplatilo životem 140 tisíc "Rusáků" a skoro žádný Američan. Smůla dnešních vykladačů je v tom, že jsme byli osvobozeni od jha, které nás mělo vyhladit. Zcela a absolutně. Náš německý pán nás chtěl pracovně vyzužitkovat do mrtě a pak se s námi vypořádat podle již vyzkoušených vzorů z Draslovky Kolín. Smůla dnešních vykladčů dějin je v tom, že celé naše dějiny po roce 1945 jsou z tohoto hlediska jednoduché a křišťálově průhledné. V roce 1945 jsme byli osvobozeni od vyhlazení. Tečka.
Další smůla dnešních vykladačů je v tom, že jsme se sice našemu osvobození snažili pomoci, ale ve skutečnosti jsme pomohli asi tolik, jako myška v té pohádce o řepě. Osvobozování naší vlasti stálo hodně české krve a hodně českých životů. Nevykašlali jsme se na to. Ale je nepopiratelnou skutečností, že bez těch dalších sto čtyřiceti tisíc životů jiných mladých kluků z ruských stepí, bychom si neosvobodili ani ždibec a bez krve milionu ruských kluků by Patton musel projevit sakra genialitu, kdyby se měl probíjet do Německa a v cestě by mu stálo těch 80% německých vojsk, které se na východě staraly, aby Rusové padli za svou vlast.
Ono se to dá okecávat celkem libovolně, ale ve skutečnosti jsou to strašně jednoduché počty a snadný výběr. Naši předci byli nuceni žít pod pánem, který měl připravené likvidační plány, měl vymyšlené postupy, měl na to i technická řešení a jen ho zdržela poněkud náročná válka a tak bylo zapotřebí chvíli počkat. Podlidi museli dělat v továrnách. Ale... osud byl jasně daný. Až podlidi dodělají svou práci, budou zlikvidováni. A podlidi neměli žádnou možnost na tomto osudu něco změnit. Podlidi zůstali podlidmi i když uměli německy. Zůstali podlidi i když kolaborovali a udávali. Zůstali podlidi i když byli chytří, vzdělaní, i když měli zlaté ruce. Podlidi mohli jedině zůstat podlidmi. Rasové zákony nic jiného nepřipouštěly.
A pak tu byl druhý osud. Mít nové pány, kteří si při osvobozování znásilní nějaké holky, ukradnou nějaké vysavače, jízdní kola, budou se místy chovat neurvale - prostě budou to normální soldáti, co čtyři roky nasazují krky. Budou tu rabovat pod hrozbou trestu smrti. Některé za to i popraví, jiným to projde. Prostě válka...
Kromě vyhlazení jsme měli jen možnost mít nové pány, co budou chtít změnit strukturu ekonomiky, co zasáhnou do vlastnických vztahů, co tu nastolí svůj dělnicko rolnický režim, kteří budou vystupovat proti bohatým, budou vystupovat proti intelektuálům, tu a tam někoho oběsí vlastně bezdůvodně, tu a tam někoho zavřou do Jáchymova...
Ale... Češi pro ně nebyli podlidi. Češi se museli přizpůsobit, držet hubu a krok, ale.... mohli žít. Nebyli určeni k celonárodní likvidaci. K likvidaci jsou určeni ti, kdo nepochopili nové pořádky a vystupují proti nim. Ale ostatní... ti mohou žít. Ne v ráji. Ale mohou žít. Kapitalističtí synkové se mohou zříct svých tatíků, mohou vstoupit do strany a udělat komunistickou kariéru. Farářští synkové mohou ve škole recitovat poemu Stalin... a dostanou posudek na studia. Kulacké dcerky mohou vstoupit do Pionýra, angažovat se... a tu a tam jet na dovolenou v Jugošce. Tisíce, desetitisíce lidí to tak udělali...
A ti ostatní, pokud byli ticho a nedělali bordel, tak si jezdili na chalupy a co roce 89 měli čím cinkat. Ty klíče byly od domů, bytů, aut, chatiček, motorek...
Ve skutečnosti dějiny nabízely jen dvě cesty. Chcípnout pod Hitlerem a nebo žít pod Stalinem. A pro každého, kdo si zkusil pobyt v koncentráku, kdo věděl, jak na tom z hlediska nacistické ideologie je, tak ten měl svůj výběr strašně snadný. Češi měli za protektorátu jediný úkol - uvolnit prostor. Za SSSR už měli za úkol chcípnout "jen" ti, co nepochopili situaci. Z nacistického osudu se nedalo vykoupit žádným podpisem anticharty, podpisem poučení z krizového vývoje ani udáním spolustudenta, že není dost nadšeným komunistou. Nedalo se dělat nic, protože jsme pro nácky nebyli lidi.
O těchto cestách se nerozhodlo v Praze. Češi na tomto rozhodování neměli od začátku žádnou účast. Celá ta zasraná válka začala rozhodováním o nás bez nás a také rozhodováním o nás bez nás skončila. My jsme neměli co kecat ani do Mnichovské zrady ani do Jaltské konference.
Vždycky když někdo dává rovnítko mezi nacismus a komunismus, tak mu říkám tohle - Pro Stalina náš národ nebyl určen k vyvraždění ani k přesídlení, pro Hitlera ano. Pro Stalina jsme nebyli určeni k otrocké práci, nezavřel nám vysoké školy. Hitler ano. Stalin chtěl, abychom byli ruští bratři, abychom milovali Moskvu, abychom milovali komunismus. Hitlerovi to bylo úplně jedno. Ten chtěl, abychom pracovali a pak zdechli.
Tohle z dějin nevymaže ani deset Berndtů Possetů, ani dvacet Herrmanů, ani sto ústavů pro dokumentaci totalitních režimů. Tohle z dějin nevymažou ani všechny hříchy, kterých se u nás Sovětský svaz dopustil. A že jich nebylo málo. Nacistické Německo totiž nebylo nějaký tuctový okupant. Nacistické německo nebylo tuctovou velmocí, která si jela svojí velkou politiku bez ohledu na ty malé. Nacistická ideologie nebyla tuctovou ideologií, která touží lidi získat na svojí stranu a vzbudit v nich lásku k sobě. Všechny excesy, kterých se tady dopustili stalinovi pohůnci a jejich čeští poskoci totiž nejsou dost velké na osud, který nám naplánoval Hitler a jeho kamarádi.
Tuctové okupanty jsme měli až po Hitlerovi a máme je i teď. I když.... v poslední době mám pocit, že už zase vzniká učení podle kterého jsou někteří určeni k podřadnosti a nemohou se z toho nijak vykoupit. Koneckonců i ti muslimové vás nechají žít, když přijmete Islám. Máte možnost, jak přežít. Nenutím nikoho, aby takovou možnost přijal, ale u nácků vůbec neexistovala. Nemohli jste odříkat přísahu a stát se tak árijcem.
Neposlouchám dnešní nářky nad tím, že jsme v roce 48 mohli něco udělat jinak. Nebo že jsme mohli něco udělat jinak v 68. Že stačilo je trochu a mohli jsme být jako západní Německo. Ne nemohli jsme být nic jiného než co jsme. Neměli jsme na výběr. Neexistovaly jiné síly ke kterým jsme se mohli přidat a naše dějiny mohly ubíhat jinudy. Mohli jsme tenkrát udělat jedinou věc a tu jsme také udělali. Vítali jsme Rudou armádu jako osvoboditele. Protože to bylo mnohem lepší, než si přát pokračování Protektorátu. Žádné jiné možnosti jsme na výběr neměli. Kde bude demarkační linie, na to se nás nikdo neptal.
Ani tenkrát ani teď jsme nežili jak jsme chtěli. Svět se netočí kolem České republiky. Ale žili jsme a žijeme alespoň tak, jak to jde. A mezi námi... na to v jakém prostoru žijeme a co se na nás tlačí, neděláme to úplně špatně.
- Log in to post comments
Komentáře
Co říká Putin o vakcínách
https://www.pokec24.cz/nezarazene/postmoderna-vladimir-putin-rekl-co-se…
Děkuji
Pane Vidláku, děkuji.
Nejlepší příspěvek na Kydech.
Stručně, jasně, srozumitelně.
dík též ode mne
( a pěkný hlasy za článek - 228 zas tak často nebývá )
Pět slepic
Tak dneska se vám ten článek pane móóóc povedl, pane Vidláku. Je dobré vidět, že s tímhle názorem není člověk sám.
Jsem z oblasti demarkační linie. Přes nás utíkali Vlasovci, jejichž osud byl také krutý z obou stran. Pak k nám přijela na náměstí americká hlídka, zjistila že jsou už moc daleko, otočili džípy a jeli pár kilometrů zpět. Lidi byli rádi i za Sověty, jen když ten teror Němců konečně skončí.
Babička mi tak barvitě líčila jaký to bylo žít a farmařit za Němců, že tohle ze mne žádný Hermann ani autonomní Pekarová nevymažou. Jeden Vlasovec z Kyjeva u nich na farmě zůstal pomáhat, pak si ale pro něj přišla hlídka Rudé armády a už nikdy nenapsal. Byl to vysokoškolák co uměl psát i latinkou. Znám přes prarodiče pár jeho pár příběhů.
Dneska nebo zítra vzdám hold osvoboditelům a položím květiny jak u pomníku na Slivici, tak ve Lnářích. Vezmu sebou neteř nebo obě, aby ani ony nezapomněly a nenechaly si tak snadno vymýt mozky on našich nových formovačů a vykladačů historie.
K
K
Překrucovači historie
Vás scallope a Vám podobné, pro které dějiny začínají až v 1946 a to vyhnáním Němců ze Sudet.
Druhá
světová válka byla jen bezvýznamná epizoda ve vyhnání němců, přece...
A
A
Re: škebloň Souhlasím, Gerd opravdu lže.
Historie opravdu nezačala dnem 9. 5. 1945, anebo volbami v roce 1946.
Nečekaně...
Budu se opakovat, leč bylo to tak:
20 dubna 1945 zaútočily dvě americké stíhačky na vlak, stojící na nádraží v obci Katovice nedaleko Strakonic. Bylo v něm asi 700 vězňů.
https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/dokument-transport-smrti.A…
Mám ovšem to vyprávění z první ruky od dědy, babi i maminky (bylo jí tehdy 12 let), kteří v Katovicích žili a také od babi, dědy a táty (15 let), kteří žili v nedalekých Novosedlech.
Všichni mi tvrdili, že ty vagóny otevřel jakýsi statečný železničář, který vyběhl do toho náletu. Piloti samozřejmě nemohli tušit, co je obsahem vagonu a provedli to jako tehdy obvykle. Nejdřív prolétli nad vlakem jen tak, aby případní cestující mohli utéct, a pak už při příštím průletu se s tím už nemazali.
Můj novosedelský děda byl v ten den v lese Vraní vrch kousek za Novosedelským potokem (pár set metrů od chalupy) pro soušku a našel tam jednoho z vězňů. Byl to Rus, bylo mu asi 17 let. Děda ho vzal domů a tam ho ukrývali ty asi dva týdny, než přijeli Američané. Jmenoval se Filip, babi na něj vzpomínala jako na Filípka - v jejích očích to bylo vlastně ještě dítě. Filip po sobě nechal adresu a vrátil se do Ruska.
Když jsem se ve škole učil ruštinu, napadlo nás na tu adresu napsat. Bylo to někam k Novosibirsku, pokud si dobře vzpomínám. Přišla odpověď, že žije, má dvě děti a že je celkem O.K. Několikrát cestovaly dopisy oběma směry, ale pak přišel srpen 1968 a kontakt jsme (resp. babička) přerušili.
Tož tak to to bylo.
K těm Američanům, kteří k nám na západ přijeli. Mě osobně už ty každoroční orgie při oslavách také začínají štvát, ale moc to neřeším. Dřív byly první máje a celé město zablokované alegorickými vozy, teď holt zase džípy. Organizují to nadšenci, ale jejich nadšení je mohutně podpořeno granty od našeho statutárního městysu, takže je to i záležitost komerční, ačkoliv ani notnou spontánnost jí nelze upřít.
Už nikdy to ale nebude tak spontánní jako poprvé v roce 1990, kdy jsem byl (také poněkud "komerčně") aktivním účastníkem - vysílal jsem z těch hlavních oslav ze střechy přenosového vozu Československého rozhlasu na náměstí Republiky dvě hodiny živě, spolu s Lídou Rakušanovou. Bylo to historicky první společné vysílání Československého rozhlasu a Rádia Svobodná Evropa.
Nu, byla to jiná doba. Od těch časů se aktuální věci samozřejmě posunuly, ale historii už měnit nelze.
A
A
Ne, armádu tanků zpět nám…
Ne, armádu tanků zpět nám Američané neposlali, ale když nám SSSR posílal ty svoje tanky v roce 1968, tak sovětům vzkázali, že co si dělají ve své zóně vlivu je jejich věc.
Sověti je na to museli předem upozornit, protože potřebovali aby Američané věděli, že ty tanky dál na západ nepojedou.
Asi tak.
.
.
U nás nekvete šeřík,
jak je nasraný na germanizaci.
U nás letos taky skoro ne.
A to jsme sotva 200 m.n.m. Jen na dobře chráněných místech; a přes plot pro něj na cizí zahrádku nepolezu. Tak letos holt poneseme větvičky magnólie.
x
.
Jak to vidím já
Nepopírám, že nás osvobodili a je fakt, že je lepší žít v podrobení, než nežít vůbec.
V článku ale nezaznělo, že nás osvobodit museli, že neměli na výběr. Dost těžko mohli Hitlera vyprovodit na hranice a adijé.
A taky už se začali rozhlížet, kolik by z té Evropy dokázali schramstnout.Což se jim pak i povedlo.
A ohledně těch obrovských ztrát, které utrpěli, nemělo to trochu spojitost s tím, že si předtím v politických čistkách vymlátili většinu schopných velitelů?
Ale každopádně je fajn, že nás osvobodili, to jsem jim nikdy neupíral, ale zase si je příliš neidealizuji. Snažím se o objektivní pohled. (za což teď očekávám mnoho a mnoho pětislepic...)
Re: Berrnard Á, další pan znalec.
Z cca deseti a půl mio všeobecně přiznávaných ztrát RA během VVV (Velká vlastenecká válka) připadá 4,5 mio na smrt válečných zajatců. Neboli soudruzi dojčeři je nechali hezky pomalu chcípnout hladem, pokud je nezabili oni.
(Prosím porovnat se soudruhy z wehrmachtu, kteří se vraceli po deseti letech zajetí ze SSSR.)
Dále je pak potřeba odpočíst cca 400 000 kusů potrestaných za zbabělost v boji. O tom si můžeme myslet, co chceme, protože jsme se toho boje nezúčastnili. Soudruzi dojčeři dělali totéž, ovšem neměli koule na to, aby to zveřejnili.
Po provedení odpočtu pak zjistíme, že ty "ztráty" jsou zhruba stejné.
Jo, soudruzi z wermachtu se…
Jo, soudruzi z wermachtu se vraceli po deseti letech zajetí. Ze všech zajatců od Stalingradu se jich vrátilo kolik? 5000?
U Sovětů jsou ztráty 5.2 M padlí, zemřelí na následky zranení 1,1 M a nerozlišené ztráty prvních měsíců 1,1 M.
Německo mělo ztráty (padlé i zemřelé v zajetí atd) na východní frontě do konce roku 1944 2.7 M. Další ztráty 1.2 M pak byly z roku 1945 nerozlišováno, který protivník, ale všichni tušíme, kde se bojovalo urputněji.
7,4 M a řekněme 3.7 M mi pořád ještě přijde jako dost velký rozdíl.
Ze 3.8 M nezvěstných a zajatých sovětských vojáků se vrátilo z německých zajateckých táborů 1.8 M.
Re: Čmoud Dosti elegantně jste vynechal ztráty
dojčerských spojenců, které byly dosti vysoko nad 1 mio. Takže to fandění nepřehánějte.
Kolik vojclů se vrátilo od Stalingradu, vím docela přesně, můj praujec přišel domů až v r. 1956, z posledního odsunu.
Šel pěšky z Rotterdamu (1400 km) a živil se žebrotou.
Tož asi tak...
No tak kolik se jich vrátilo od Stalingradu?
Já si rád poslechnu vaše informace.
No, nepočítal jsem tam Německé spojence, protože byla řeč o jen o Němcích.
Tak jak to budeme teda počítat?
Budeme započítávat tedy i Spojence Sovětů na jiných frontách?
Jak potom budeme hodnotit bojové kvality jednotlivých armád, když budeme míchat dohromady armády jednotlivých států. Wermacht a Italská či rumunská armáda přeci nebyly stejně výkonní.
V literatuře lze najít…
V literatuře lze najít značně rozdílná celková čísla ztrát, ale největší shoda mezi historiky panuje na tom, že poměr vojenských ztrát Německa vs. SSSR je 1:1,5. Když odečteme sérii katastrofálních porážek na začátku války, tak jsou ztráty v podstatě totožné. Stejně totožné jsou poměry ztrát způsobené jednotlivými zbraněmi. U obou stran jde 50% ztrát na vrub dělostřelectva. Sovětská vojska byla schopna vyššího sebeobětování, ale historky o tom, jak neozbrojení vojáci běží proti kulometům tak dlouho, až se kulomety přehřejí, patří mezi vojenské bajky. Případy sebeobětování jsou zdokumentovány, ale z taktického hlediska to bylo zcela marginální. I v nejhorších chvílích dobývání Stalingradu už se sovětští vojáci dostali častěji do zázemí si odpočinout než Němci. Sovětský voják u Stalingradu dostal každých deset dní nové spodní prádlo. Stejně tak byl Sovětský svaz schopen podobně velkých organizačních výkonů jako USA. Nejenom že byli schopni evakuovat průmysl, ale byli schopni od prvních dnů války zmobilizovat měsíčně půl milionu mužů, vystrojit je a poslat na frontu.
Porážky SSSR na začátku války zavinila všeobecně lepší německá taktika a použití tanků a zřejmě by to tak zůstalo i kdyby Stalin svůj důstojnický sbor nevystřílel. Německá taktika schwerpunktu byla prostě něčím novým a všichni se museli naučit proti tomu bojovat. I američani začali získávat zkušenosti a učit se až když se vylodili v Africe.
Jakmile se ale protivník tuto taktiku (někdy za cenu hodně krve) naučil, veškeré velké obkličovací operace skončily a síly se v podstatě vyrovnaly. V druhé půlce války už vyhrával SSSR díky rozjetým továrnám které byly tak daleko od fronty, že na ně nespadla ani jedna bomba. Na počátku roku 1944 překročila ruská průmyslová výroba tu německou a rozdíl se pak už jen prohluboval.
Zajímavý je také rozdíl mezi Hitlerem a Stalinem. Hitler nechal generály dělat svojí práci na začátku války, ale postupně jim do toho stále více kecal, až nakonec Churchill zakázal tajné službě dělat na Hitlera atentát, protože lepšího spojence by ve Wehrmachtu nenašel. Jakmile Wehrmacht prohrál pod Moskvou, byl už nadále v rukou vojenského diletanta, kterému se nedalo odporovat a který pak už němcům všechno prohrál. Stalin naopak do toho generálům kecal ze začátku, ale po sérii katastrof dokázal svoji paranoiu ovládnout a naopak svým maršálům dával stále více volné ruce a zároveň se sám učil velení, takže na konci války narozdíl od Hitlera vojenskému řemeslu skutečně rozuměl.
No jo, ale 1:1.5 je dost obrovský.
Měli bychom taky odečítat ztráty Německa na konci války, kdy už se jim hroutila fronta.
Taky brát do úvahy například jak moc se útoky Kaťušemi, na které Němci neměli jak odpovědět, dají taky nějak odepsat, jako ty ztráty způsobené lepší německou taktikou.
Ve výsledku byla Rudá Armáda lepší, protože vyhrála, ale kdybyste měl jít bránit vlast, přál byste si bojovat za ruskejch nebo německejch podmínek?
Někdy čtete svědectví české vojačky v SSSR a většina šlánku je o tom, jak měli pořád hlad a sem tam něco o válčení. To samé občas probleskuje i jinde.
Kde ty čísla berete?
Poslední, široce uznávaný údaj z roku 1993 uvádí 8,7 mil. mrtvých sovětských vojáků. Z 5,7 mil. zajatých sovětských vojáků (Němci si vedli přesné statistiky, avšak skutečný počet může být ještě vyšší) jich v zajateckých táborech zemřelo 3,3 mil.
Z nich 2,8 mil. zemřelo od června 1942 do ledna 1942, protože sovětští zajatci byli ponecháni v zajateckých táborech pod širým nebem bez jídla, pití a ochrany před nepřizní počasí. Bylo to na základě "Der Hungerplan" státního tajemník (Staatssekretär) Herberta Backeho. Jednalo se tedy o úmyslný, plánovaný čin. V tom je zrůdnost Němců. Oni vše dělali vědomě, plánovitě. Jako vyvraždění Lidic, kdy dokonce byly zabity ještě nenarozené děti a jeden uprchlík, kterého dopadli až po několika týdnech.
Zase od jinýho historika. …
Zase od jinýho historika.
Když někde slyším, že se ze všech zajatých vojáků ze Stalingradského kotle vrátilo 5000 a Targus mi napíše, že to tak nebylo, že tam měl příbuzného, tak si od něj rád vyslechnu, jak to podle něj bylo doopravdy.
I historici se mýlí, i historici lžou, i historici fandí nějaké straně. Někdy, někteří.
Jestli byl poměr ztrát takřka vyrovnaný, v nějaké normální době (tedy ne, když zaskočení sověti jen ustupovali a ne když se pak hroutila fronta zase Němcům), tak si o tom rád přečtu něco seriózního.
Ono i v bitvě o Stalingrad to bylo diametrálně jinak na začátku a na konci.
.
počty popravených německých vojíků jsou samozřejmě veřejně přístupným údajem a k dispozici. Neměl by jste kvůli své neschopnosi či lenosti lhát.
Průměrný měsíční odstřel vlastních kusů činil u Wehrmacht (včtně Luftwaffe, Kriegsmarine a SS) v průměru 100 mrtvol měsíčně v průběhu celé války. Zpočátku méně, koncem čísla vyletěla.
Jsou započítány pouze popravy, další tisíce němců pochcípaly v trestných jednotkách při plnění sebevražedných rozkazů.
pokud Vás téma blíže zajímá, mohu doporučit diplomovou práci Zuzany Horváthové : Odvrácená tvář německé armády. Pojetí trestu ve Wehrmachtu a Waffen-SS(1941-1945). --- volně ke stažení na netu
Číst to
rozhodně nehodlám, ale zaujal mě ten název "Odvrácená tvář německé armády"
Ona existovala i nějaká "lidská" tvář německé druhoválečné armády?
To je zase nějakej dějeBIS?
Asi je myšlena ta odvrácená…
Asi je myšlena ta odvrácená pro Němce.
Že je armáda zlá na nepřítele, to je jaksi samo sebou.
Číst to
rozhodně nehodlám, ale zaujal mě ten název "Odvrácená tvář německé armády"
Ona existovala i nějaká "lidská" tvář německé druhoválečné armády?
To je zase nějakej dějeBIS?
Vidláku, nešlo by tu Lucky girl
smazat
Kulový.
Museli dojet co nejdál na západ a dát jasně najevo, že do Ruska už žádná západní nenechavá pracka šmátrat nebude; a to jednou provždy.
Protože jinak zcela reálně hrozilo, že jakmile budou nacisté nakrmení a odpočatí, potáhnou spolu se "spojenci" zpátky na východ.
Čistky skutečně byly částečně na vině, ale pouze částečně a dočasně.
Nacisté ve východní a jihovýchodní Evropě důsledně uplatňovalli politiku spálené a depopulované země. Hrůzy, jichž se dopustili v Bělorusku, v Rusku (až po Ural), na Ukrajině, v Polsku a v Srbsku, nemají nikde na světě obdoby. Dnes se o tom usilovně mlčí a ze "západních" vyhledávačů fofrem mizí archivní dokumenty, svědectví, deníky a pod. Kdo se dnes chce seriózně zabývat válečnou historií, musí na ruský Yandex.
Nechápu, o jakém podrobení mluvíte
Zřejmě také nechápete rozdíl mezi slovy sovětský a ruský. Sovětský svaz byl postaven na třídním principu, národnosti nebo rasa v něm nehrály žádnou roli. Rudá armáda z osvobozené vlasti odešla a vše další bylo převážně v naší vlastní režii. Mluvil jsem s mnoha pamětníky a ti skutečně chtěli socialismus u nás budovat. Byla to přirozená reakce na Velkou hospodářskou krizi a Mnichov. V Mnichově vyměnil Chamberlain principy za iluzii bezpečnosti. Ten papír, kterým mával na letišti po návratu z Mnichova byla spojenecká smlouva s Hitlerem. Ta umožnila Hitlerovi připravit se na válku (získal zbraně a ekonomickou základnu v Československu), zahájit válku a napadnout Polsko. To bylo zrazeno Západem stejně jako my. Tzv. podivná válka byla opravdu podivná. Britové a Francouzi sice vyhlásili Německu válku, ale na Německo nazaútočili.
Myslím, že si Sovětský svaz nikdo neidealizuje. Ovšem Sovětský svaz nás nechtěl vyhubit. Naopak, hledal v nás spojence na obranu před Západem. Hodně věcí, které se nám nelíbily, byly způsobeny našemi vlastními lidmi, nikdo nás do toho nenutil. Ostatně, dnes vidíme to samé, jen s opačným znaménkem. Jaký je rozdíl mezi Pekarovou Adamovou a Brožovou Polednovou? Já nevidím žádný. Někdo sice srovnává Pekarovou Adamovou s Urválkem, ale na to je Pekarová Adamová moc "naivní".
Vás nechtěl vyhubit.
Vás nechtěl vyhubit.
Stále se spekulovalo na konflikt DR - SSSR.
„Během polské kampaně (1939) nedošlo ve skutečnosti k válce na dvě fronty. Na západě stála vojska s puškou u nohy – drole de guerre (směšná válka), jak tomu říkali Francouzi...“
(B.L. Montgomery)
Někteří Poláci občas tvrdí něco v tom smyslu , že Hitler by jim vzal "jen" život, ale Stalin duši. Což mi připadá pomatené, a také i antikřesťanské (duši může pojmout, vzít si zpět - dle katolických dogmat, jen Bůh, nikdo jiný duši vzít nikomu nemůže).
„V roce 1939 jsme byli s to rozbít Polsko, ale nikdy, ani v roce 1938, ani v roce 1939, jsme vlastně nebyli s to vydržet soustředěný úder všech těchto zemí (Francie, Velké Británie a Polska) ; a jestliže jsme už v roce 1939 neutrpěli porážku, bylo to jen proto, že asi 110 francouzských a anglických divizí stálo na západě proti 23 německým divizím v naprosté nečinnosti.“
(A. Jodl u Norimberského procesu)
...
S tou duší to mysleli nejspíš přeneseně, že je Stalin změnil v něco jiného. (My se taky změnili Protektorátem, jen u nás za to mohli Němci)
Občas někde probleskne něco skutečně zajímavého. Jak se Angličani a Američani snažili oslabit (svého spojence) Francii, jak se počítalo s různýma aliancema, takže ještě na začátku plánu Barbarosa Stalin posílal jednotky do Archangelska, protože počítal s možností, že se tam vylodí Angličané. Francouzi a Angličané se chystali bombardovat Baku a jen německá invaze do Francie jim v tom zabránila atd.
Nikdo nevěděl, kdo bude nakonec střílet na koho.
Ohledně politických čistek s Vámi nesouhlasím
Problém starých vojáků je, že se vždy připravují na minulou válku. Proto Francie a Velká Británie, která nechala v čele svých vojsk veterány z Velké války, utrpěly zdrcující porážku. Myslím si, že velké ztráty Rudé armády nebyly způsobeny nedostatkem schopných velitelů, nýbrž obecně nižší úrovní armády oproti Německu. Což není žádná ostuda, když si uvědomíme, jak katastrofálně pro Rusko skončila Velká válka a jaké následky měla intervence a občanská válka. Francie a Velká Británie Velkou válku vyhrály, ale jejich armáda rozhodně nebyla v lepším stavu. Přiznejme si, že německá armáda byla velice dobrá. Dobře vycvičená, s moderní taktikou, s dobrými veliteli.
Na rozdíl od Vás si myslím, že Sovětský svaz neudělal chybu, když se zbavil části starých veteránů. Naopak, měl to udělat důsledněji a zbavit se i Vasiljevského a dalších.
Je tu ještě ten důstojník?
Mohl byste popsat rozdíl mezi tím, co se učí poručíci a kapitánové oproti tomu, co se učí plukovníci a generálové?
Tak nějak se mi nechce věřit, že by ty rozdíly mezi hodnostmi byly tak zanedbatelné.
Staří ještěři nemusejí být nutně hloupými aligátory.
No ale uvnitř německého establishmentu (nešlo jen o ozbrojené složky) fungovala 5. kolona, naplno se projevila v kauze Stauffenberg.
Nic takového, ani za té největší válečné nouze, u Stalingradu, v SSSR establishmentu neexistovalo (samozřejmě jednotlivé degradace či převelení , jako trest za nesprávné plnění vojenské startegie , taktiky či operativy byly udělovány, ale neexistovalo spiknutí....což níže uvedená citace snaží se vysvětlit, právě že včasnou likvidací případné proněmecké 5. kolony uvnitř velení armády i jinde).
„….There was no so-called "internal aggression" in Russia co-operating with the German High Command. Hitler's march into Prague in 1939 was accompanied by the active military support of Henlein's organizations in Czechoslovakia. The same thing was true of his invasion of Norway. There were no Sudeten Henleins, no Slovakian Tisos, no Belgian De Grelles, no Norwegian Quislings in the Russian picture. The story had been told in the so-called treason of purge trials of 1937 and 1938 which I attended and listened to. In re -examining the record of these cases and also what I had written at the time …..I found that practically every device of German Fifth Columnist activity,as we now know it, was disclosed and laid bare by the confessions and testimony elicited at these trials of self confessed "Quilislings" in Russia…..
All of these trials, purges and liquidations, which seemed so violent at the time and shocked the worId, are now quite clearly a part of a vigorous and determined effort of the Stalin government to protect itself from not only revolution from within but from attack from without.
They went to work thoroughly to clean up and clean out all treasonable elements within the country. All doubts were resolved in favor of the government. There were no Fifth Columnists in Russia in 1941 , they had shot them. ….“
(Joseph E. Davies, 1941)
Možná i znalost takovýchto procesů toto vede nynější ruské vedení k tomu, aby potíralo obdobné elementy.
Ještě něco.
I u nás docházelo v jednotlivých případech k odhalování špionů, před rokem 1939, proněmeckých či promaďarských. Včetně generálního štábu. A např. k jejich sebevraždám (což je přeci jen pro vojáka důstojnějším koncem než shnít ve vězení či být oběšen). Je naivní se domnívat, že v SSSR nebyly žádné takové elementy, zájmové skupiny. Které spekulovaly na bělogvardějský revanš s podporou Německa.
Stalin
Vidlák se nemýlí v popisu Němců, ale mýlí se v hodnocení Stalina. Ten neměl vůbec žádný problém vyvraždit miliony lidí nebo přesídlit celé národy (Krymští Tataři, Povolžští Němci). Jen to bylo z jiných důvodů než u Hitlera.
O plánech nacistů s Čechy, Moravany a Slezany, Židy a Slovany netřeba mít iluze. Byli jsme určeni k vyhlazení nebo arizaci.
Sudetští Němci vyhnali v 1938 Čechy ze Sudet. Po 1945 už nebylo možné soužití Němců a Čechů. Stalo se toho tolik mezi 1938 - 1945, že odsun Němců do Německa byl jediným možným řešením. Jinak by je povraždili zejména ti, kdo s nimi za války kolaborovali.
Takovou dobu od odsunu už je zbytečné hledat viníky (jsou všichni mrtví nebo nad hrobem) nebo kecat něco o nápravě, která způsobí nové křivdy. Co se stalo za WWII a při odsunu je už jen pro historiky, volání po nějakém odškodnění je zcestné, protože nejdříve by Němci museli zaplatit reparace za WWII. A to se nestalo a nestane.
Ale poříd ještě je možné…
Ale poříd ještě je možné Němcům připomínat, že neplatili žádné reparace.
Aby si snad náhodou nemysleli, že jsou oběti světa.
Taky by se to mělo připomenout českým soudcům, kteří něco Němcům vrací, protože odškodnění za něco, co se stalo 3 roky po válce.
Připomenout třeba odnětím VŠ diplomu, ztrátou povolání, podmínečným odsouzením a ztrátou občanských práv. - To je ale sci-fi.
Polopravda.
Malou částečku zaplatili, něco představoval také majetek po Sudetendutsche, tedy platili i skutečně to Němci, v mnoha případech viníci.
Tristní , nemsiřitelné trvání na placení dluhů (reparací z WW1) bylo jedním z faktorů vedoucím k vzestupu obliby Hitlera. Mezi Němci, Němkyněmi a Němčaty.
Téma reparací je ale záhodno držet si coby eventualní obranu, oproti nárokům , které by vykonstruovali si Němci (etc) z odsunu 1945 (a násl.). Kdy tvrdí se, že by prý nula od nuly pošla (ovšem mezitím by si např. zástupy právníků přišly na své).
chyba, celková částka byla určena
až po odečtu nákladů za odsun
Reparace
Reparace řešila Smlouva o vzájemných vztazích mezi Československou socialistickou republikou a Spolkovou republikou Německa (německy Vertrag über die gegenseitigen Beziehungen zwischen der Tschechoslowakischen Sozialistischen Republik und der Bundesrepublik Deutschland), která byla podepsána 11. prosince 1973 v Praze, v platnost vstoupila 19. července 1974 a vyšla ve Sbírce zákonů ČSSR pod č. 94/1974 Sb.
Tam bylo stanoveno, že sudetské Němce majetkově odškodní německá vláda.
Co se týká údajných nároků sudetských Němců na majetek, jde jen o snahu zvrátit ustanovení pařížské konference, která požadovala po jednotlivých státech vyčíslení škod a majetku zabaveného Němcům. V případě Československa bylo výslovně stanoveno, že majetek sudetských a jiných Němců se do hodnoty škod nezapočítává. A vlastně to byly jediné reparace, které ČSR kdy od Německa obdržela, pokud nepočítáme 91 mil. USD, což bylo asi 0,5% způsobených škod.
https://radiozurnal.rozhlas.cz/zabaveni-majetku-sudetskych-nemcu-v-dekr…
Otázka majetku sudetských Němců byla dávno vyřešena. Snahy o revizi jsou snahou o změnu výsledků WWII a tehdejšího uspořádání. Po 1945 by si Krystlík nebo Hermann nebo Bělobrádek nikdy nedovolili k milým krajanům tak vstřícná gesta, protože by je někdo z těch, komu nacisté ublížili, velmi rychle poučil. To až nyní se objevují snahy nacisty a Němce omlouvat. Stalo se, je to už historická záležitost a je chybou tehdejší události znovu vykládat jinak. Nacisté spáchali hrozná zvěrstva a Němci jim to umožnili.
Z obou uvedených skupin se rekrutovali příslušníci
cizineckých jednotek SS.
Takže přesídlení bylo velmi mírným trestem za to, čeho se tyto jednotky za WWII dopustily. Stalin klidně mohl nařídit zastřelení všech mužských příslušníků obou skupin starších 16ti let. A nikdo by mu to ani slůvkem nevyčítal právě pro to, co měly tyhle bojůvky na svědomí.
Tím "vyvraždit miliony" myslíte konkrétně co?
Gerd
Platí to co napsal občan o příspěvek výš. Buď přesun nebo odstřel, z dobrých důvodů.
Zajímavost je (kdesi jsem se dočetl o podmínkách a úmrtnosti při přesunu těch krymžských tatarů) že během přesunu měli očividně mít menší úmrtnost než byl válečný průměr v nekonfliktních oblastech (tj bylo jim zajištěno žrádlo a felčaři), čili taková hrůza to přesídlení být zas nemohlo.
Takže to máme brát spíš jako…
Takže to máme brát spíš jako druh odměny.
Proč to ale Stalin pak dělal.
No, když má někdo zafixovaný, že Stalin
nebyl nic jinýho než krvelačnej pomstychtivej psychopat, tak se to chápe asi hodně blbě co????
Čmoud mám psát takhle o
Čmoud mám psát takhle o někom, kdo je zafixovanej na myšenku, že Stalin by jen takový dobrácký Strejda Joe, jak mu říkali Churchill s Rooseweltem.
---
Co to nechat stranou a debatovat o tom, jaktože se staral Stalin lépe o relativně nepřátelské národy, které přesídloval než o běžnou populaci. - Protože to je to divné, na co jsem reagoval.
Máte nějaké vysvětlení, které nijak nesouvisí se mnou?
Čmoude, vy tu fakt dnes trollíte,
ke všemu máte komentář, je to otravné.
Poznám falešný argumenty. Je…
Poznám falešný argumenty. Je to jako pro češtinářku odškrtávat hrubky.
Taky tím trollí celou třídu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam