Ekonomika Československa v letech 1918 – 1938 a její mezinárodní srovnání

Autor
Štítky

Prakticky neustále jsme bombardováni zaručenými zprávami, jak dobře, ba blahobytně si žili naši předkové v období tzv. první republiky. Navíc jsme zásobováni žebříčky a grafy, které mají vysvětlovat tu jedině správnou pravdu starým, hloupým a škaredým pomatencům, pamatujícím si zkazky svých prarodičů o těžkém životě mezi světovými válkami. Kde je tedy pravda?

Vážným zájemcům o tuto tématiku mohu doporučit ke studiu mimo mnohé jiné i publikaci :

PRŮCHA, Václav a kol. Hospodářské a sociální dějiny Československa 1918-1992

Těm méně vážným, chcete-li, pro okrajově se zajímající, bych touto cestou chtěl poněkud rozebrat odkaz našeho přítele nejvěrnějšího, vystupujícího zde pod (podle mne) poněkud troufalým nickem Sartre, resp. jeho výstupem vpravdě šermířským na obhajobu tvrzení v tomto článku:

https://byznys.ihned.cz/c1-65880470-cesi-nebyli-vzdy-chudaky-evropy-podivejte-se-do-dob-kdy-se-ekonomicky-vyrovnali-norum-rakusanum-a-valcovali-finy

Jako problém zásadního charakteru zde vidím skutečnost, že čtenáři tohoto textu je podsouváno, jak skvěle si naši předkové za tzv. první republiky žili. Pomineme tedy zkazky nepoučených a nevzdělaných historiků o lidových bouřích, fejkové články dobových novin o střílení do dětí a adolescentů ostrou municí, hejťácké podvrhy žebračenek na potraviny v hodnotě deset ká čé a začněme zdrojem poněkud provařeným, avšak všeobecně uznávaným, a to definicemi z wikipedie:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hrub%C3%BD_dom%C3%A1c%C3%AD_produkt

První poznatek, který by měl zájemce o porovnávání jednotlivých ekonomik zaregistrovat, že existují minimálně tři metody výpočtu HDP, z čehož při podrobnějším zkoumání vyplývá, že výsledky se budou zřejmě podle použitých metod lišit, a to výrazně. Autoři článku se neobtěžovali potenciálnímu čtenáři sdělit, jakým způsobem se autoři studie popasovali s tímto problémem, z jak dalece hodnověrných statistických údajů vycházeli při svých výpočtech, či zda jen přejímali vypočtená data shromážděná jednotlivými ministerstvy vybraných států.

Dále je nutné při sledování faktoru HDP v čase očistit výslednou číslovku o inflaci, což je další, mírně řečeno, ošemetná početní operace, zejména pak v čase a místě, kde se mění ceny směrem vzhůru jednou týdně až jednou denně (hyperinflace v Německu).

Jako zásadní poznámku je ovšem nutno vnímat skutečnost, že HDP nekoreluje s tím, co řadového čtenáře zajímá nejvíce, tedy s výší životní úrovně a s bohatstvím občanů.

Půjdeme-li až na dřeň, můžeme v podstatě konstatovat, že HDP je pouze jedním z několika parametrů vypovídajících o výši cen ve sledovaném prostoru. Čím vyšší cenová hladina, tím vyšší HDP. Nic o majetku a úsporách občana, kteréžto jsou velmi významnou součástí životní úrovně každého alespoň trochu standardně žijícího jednotlivce. Tedy takového člověka, který musí, nebo se alespoň někdy snaží platit účty za bydlení a jídlo, případně občas dokonce zaplatí i daně či jiné povinné odvody státu.

Podívejme se tedy, co nám byznysoví redaktoři z „ihned“ předložili k sežrání, pokud možno i s navijákem.

Hned úvodní odstavec skrývá dovedně vykonstruovanou ideu ve větě o propojení výkonnosti ekonomiky a životní úrovně pracujících mas. Kdyby tato rádoby poučka platila, nebylo by technicky možné, aby země Visegrádu měly HDP okolo 60 – 85 % průměru EU a jejich občané pobírali zhruba třetinové platy.

K poznámkám psaným kurzívou o přepočítání HDP vzhledem k paritě kupní síly jsem poněkud skeptický, protože mi jaksi uniká smysl redukování neznámo jak spočteného HDP vzhledem ke kupní síle řadových občanů. Je jasné, že vypočtená hodnota nemá s původním HDP neboli měřením toku financí v předem definovaném čase (kalendářní rok) a prostoru (v jednotlivých státech) vůbec nic společného. Spíše mi to připomíná snahu o docílení objednaného výsledku za každou cenu, anebo úplného zmatení nezasvěceného čtenáře dodáním zdánlivé důvěryhodnosti metodou nasypání čistě náhodných učených slovíček do digitálního prostoru.

K tvrzení o zlatém věku přelomu 20. a 30. Let minulého století jen jednu faktickou poznámku. Pokud máme drzost porovnávat se v objemu výroby, měli bychom mít také odvahu porovnat strukturu výroby. Zjistili bychom, že onen objem je dán z výrazné části těžkým průmyslem, což naše snění o vynikajících výsledcích čs. ekonomiky poněkud narušuje. Výroba, resp. prodejní cena lokomotiv a tramvají, případně kolejnic či těžké artilérie nám permanentní blahobyt v celém státě nikdy v minulosti nezaručila a i v budoucnosti opravdu nezaručí. Což je docela škoda.

Dále je nutné si přiznat, že těžiště ekonomiky, resp. průmyslu bylo v exportu na méně náročné trhy, kde jsme se uplatňovali především cenou, resp. poměrem cena / výkon, nikoli špičkovými vlastnostmi výrobků.

Zásadní poznatek ke grafice článku:

Pokud si v uvedených mapkách Evropy najedete kurzorem na jednotlivé státy, objeví se vám jakási čísla – zřejmě roční HDP na hlavu vyjádřený v USD. Pokud tato čísla porovnáte, zjistíte, že např. v porovnání s Velkou Británií či s Francií se potácel čs. HDP někde na úrovni 50 - 65%, tedy „přesně“ tam, kde byl za hlubokého socíku!!!

Jedná se o jasný pokus manipulace s fakty, když autoři tzv. grafů pracují jednou s procentuálním vyjádřením poměrů HDP (časová osa od r. 1945 do současnosti), podruhé sestavují jakousi kolorovanou mapku vítězů a poražených, aniž by totožným způsobem porovnávali parametry uváděné v grafu. Navíc zahrnují do svých srovnání pouze „neznámo jak“ vybrané země, aniž by definovali, podle čeho výběr provedli, anebo alespoň zmínili, že některé země v té době prostě neexistovaly (!!!), tudíž jimi sepsané pořadí hrubě zkresluje současnou situaci, kdy je států v Evropě nepoměrně více (rozpady Jugoslávie a SSSR) a tehdejší „skvělé“ desáté místo v evropské ekonomické lize bylo vlastně zoufalým bojem o střed tabulky, mám-li přijmout fotbalovou terminologii autorů.

Jako docela problematické tvrzení vnímám i větu o tom, že evropské země byly po druhé světové válce na stejné startovní pozici.

Tvrdit, že Německo, do něhož se po několik dalších let hrnuly miliony ožebračených německy hovořících vysídlenců z půlky Evropy, a většina průmyslových aglomerací byla kompletně srovnána se zemí, bylo na stejné startovní čáře, jako třeba Československo, kde průmyslové kapacity zůstaly prakticky nedotčeny, mi přijde hodně přes čáru. Je rovněž dobré si připomenout, že tzv. Marshallův plán vznikl mimo jiné po zjištění, že denní potravinová dávka na osobu je v rozparcelovaných pozůstatcích III. Říše na úrovni téhož v nacistických koncentračních táborech.  

Obdobně na tom byly i jiné státy, jimiž prošly frontové linie války, tedy Itálie a Rakousko, které jsou rovněž ve zmíněném grafu, a rovněž velmi věrně kopírují trajektorii grafu porovnávajícího vývoj HDP Československa s Německem.

Zde je tedy třeba jasně prohlásit, že grafy porovnávání HDP přesně odrážejí katastrofální situaci a totální rozvrat ekonomiky v zemích, které prohrály válku, ovšem přesto zde dosahoval tok peněz obdobných parametrů, jako v republice, jejíž výrobní kapacity zůstaly válkou takřka nedotčeny.

Dále je nutno rozebrat evidentní sešup trajektorie grafů porovnání HDP na hlavu, pokud je i přes předchozí výhrady chceme brát jako relevantní.

Zde bych si dovolil odbočku zpět k výše uvedené knize pana Průchy a kol. Při jejím případném prostudování zjistíme, že ekonomiku československého státu poznačily dva významné fenomény:

1/  Prvním bylo navázání naší ekonomiky na dodávky sovětských surovin, které pochopitelně významně ovlivňovaly ceny finálních výrobků a produktů, tudíž i tok peněz v časové jednotce, což je definicí HDP. Tato garance velmi příznivých cen (ze světového hlediska) ovšem měla negativní důsledky v dalším vývoji socialistických ekonomik, a to v udržení konkurenceschopnosti našeho průmyslového exportu. Naše výrobky prostě koncem 60 let začaly narážet na mantinely prodejnosti díky své energetické náročnosti a technologické zastaralosti, o což se na západ od nás staraly jak tvrdé konkurenční tlaky, případně klasické krize z nadvýroby, tak zejména energetická krize, když si země vlastnící ropná naleziště uvědomily, že si mohou dupnout a začít své zákazníky „zlehka“ vydírat.

2/ tím druhým fenoménem pak byly nám „o něco méně mladým“ dobře známé „akce Zet“, v rusky hovořících zemích známé jako „Subbotniki“, neboli brigády „zadáčo“, kdy pracující mohl reálně počítat maximálně s jedním pivem ke svačině, ale daleko spíše akorát s vyvěšením na tabuli cti, či tabuli hanby – to podle naturelu a ochoty pracovat rukama ve svém pracovním volnu.

Je nezvratnou skutečností, že do hodnocení HDP se prostě nemohly dostat plné ceny nově vzniklé nemovitosti typu nových přehrad, železnic, továren (tzv. stavby mládeže) desítky tisíc vesnických prodejen, škol a školek, zdravotnických středisek, kulturáků, hospod, ale i dílen, sociálních zařízení, rekreačních středisek a v neposlední řadě i sídlišť a navázané infrastruktury, které si více či méně nadšení pracující budovali ve svém volném čase. Ceny těchto nemovitostí se projevily účetně pouze v nákupu nezbytného stavebního materiálu. Cena práce se neprojevila nijak, protože se jednoduše neúčtovala.

Za sebe pak přidám jev třetí, tzv. šedou ekonomiku.

3/ třetím zvláštním jevem byla tzv. šedá ekonomika, kdy zejména na venkově probíhala obchodní činnost bezhotovostním systémem, a to jako směna hotových výrobků či zemědělských produktů, případně směna služeb, kterou bych nazval „Ty mně – já tobě“. Tedy že nebylo nutné shánět řemeslníka či jiného odborníka, neboť postačilo večer zajít do hospody a vše se dojednalo při pár pivech k oboustranné spokojenosti. Jsa doposud nepamětnického věku, zažil jsem na vlastní kůži, že ještě v době mého dospívání chodila značná část vesnice (nezřídka skoro celá) pomáhat při stavbě nového rodinného domu (já taky). Chlapi betonovali, zdili nebo stavěli krovy, ženské vařily a pečlivě vedly evidenci, kolik lidí přišlo ze které rodiny a kolik jim bude potřeba „vracet“. Tyto pomoci při výstavbě byly rozšířené zejména v chudších krajích Slezska a na Slovensku (Kysuca, Orava), z jiných oblastí Československa osobní zkušenost nemám.   

Závěrem bývá komentář k tvaru části grafu, která naše ekonomické věrozvěsty příliš nezaujala. Tou částí je zobrazení poměrů HDP na hlavu po roce 1989. Velmi zhruba řečeno, propad HDP v 90. letech 20. století byl řádově stejný v jednotkách let, jako propad za „socíkovských“ 40 let – tedy řádově desetkrát rychlejší - a já se vůbec nedivím, že se autorovi stati do komentáře vůbec nechtělo. Musel by prskat slinu na stále ještě fungující idoly „Velkého Hadráku“, což by mohlo vyvolat negativní konotace vůči jeho osobě a zejména vůči zastávané pozici v zaměstnání.

Následný opravdu strmý růst poměru HDP někdy po roce 2 000 pak pouze kopíruje vývoj, který nyní zažíváme na vlastní kůži. Tj. bezuzdný let cen vzhůru do výšin, o nichž se nám opravdu ani nesnilo a vpravdě zoufalé pokulhávání v navyšování mezd a důchodů oproti faktické produktivitě naší ekonomiky. Jsou tak příkladným způsobem vymazávány naše úspory, coby produkt odpovědného chování a hospodaření, je likvidována a podvazována ochota lidí odkládat peníze na horší časy a preferován je růst spotřeby na dluh. Tedy atributy, které uměle navyšovaly HDP tzv. západu už dlouho před naším vstupem do EU, potažmo před ukončením socialistické kapitoly československého hospodářství.

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Krkovička!
:-)
A psát má cenu i pro jednoho čtenáře. Pro sebe. Lépe si utřídíte myšlenky.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

přihlásit do nějakého vzdělávacího kurzu. Možná vás naučí, že číslovky 1918, 1938 a 1989 neznačí jedno a totéž.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

extra blbci namísto hadrořízku za odměnu pucování hajzlu dočista dočista. Nebo se taky říkalo očkopičko. Blbec dostal Astru (žiletku, nikoli auto Opel Astra, ani náklaďák Iveco Astra) a celé hajzly musel vyškrábat od vodního kamene.
... většinou byl od nich dva až tři dny klid...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

I pro PNEB můžete u vzduch/voda směle použít COP 3,1 . Zkuste SPLIT Invertor Mitsubishi Zubadan, i u -7 C uvadí COP 3,1-3,4, SCOP 4,3-4,4. Samozřejmě že se to mění s venkovní teplotou, ale u TČ V/V se prostě uvádí jako srovnávací COP při +2 nebo +7 C

Zatím bez slepic

čistý administrativní kšeft, papír snese všechno. Raději si registrujte údaje z elektroměru a teploměrů (venkovní, vnitřní, topné vody) a spočítejte si průměrný roční TF v reálu. To máte podobné, jako s rekuperací ... účinnost 85, 90% pro papír ... ale průměrná roční 70% je velmi dobrá. A ti roztoči, desinfekce, závislost na státu... no fuj, nebrat.

Zatím bez slepic

Já vás nenutím něco brát nebo nebrat. PENB je prostě energetický průkaz, jako má kdejaká lednice, žárovka ap. Samzořejěm vzhledem ke složitosti je to méně přesné, je to jistě z části umělotina, ale když už je v rámci ochrany ŽP a snižování energetické náročnosti a boje proti ztrátám povinen (a dokonce i pro novostavby už v rámci stavebního řízení a do C), tak už jde jen o jedno - aby byl "konvertibilní" s jinými, tedy aby en. náročnost řešil stejně pro všechny. 90 % ú u rekuperace uvadí málokdo a když tak jen laboratorní pro zcela nové výměníky. Většinou kolem těch 80 %, až 60 %. No ale Ekodesign ..

To už řešíme něco, co my dva rozhodně nevyřešíme. Každopádně faktury jsou dobré, ale pro změnu nic nevypovídají o energetické charakteristice objektu. Mnohem víc jsou ovlivněny provozními zvyklostmi majitele/nájemníka. To si prostě nevyberete, ale já si myslím, že PENB je kvalifikovanější než faktury.

Zatím bez slepic

do netechnických postupů, pomocí svých nátlakových skupin (lobby) - izolačních, energetických a podobných státních šmejdů. Důležité je nepodlehnout, neskočit jim na lep a co nejvíce od státu odstřihnout. Nenechat si diktovat koupit to a ono, třeba auto do zásuvky, to je naprostá zhovadilost. Nebo "pasivní dům", smradlavý a závislý, k tomu stavebně pokurvený, aby splnil nesmysly debilní administrativy, která ztratila kontakt s realitou.

Zatím bez slepic

Tak k většině toho uvedeného (vyjma tepelných izolací) vás zatím nutí nepřímo - přes dotace přímo vám nebo do prodejní ceny toho zařízení. No takový je holt svět. Kdyby nás na planetě byla jen 1 miliarda, plno vámi uváděného by neexistovalo, "nebyli by lidi" a nikdo by to nepotřeboval, každý by se musel skutečně živit.
Tohle my dva opravdu nezměníme, ani když se k nám přidá Targus. Tak ale já v takovém případě prostě odmítám jen propadat depresím. A volím pravici. (Souvislost nemusí být na první pohled zřejmá, ale je tam)

Zatím bez slepic

No to mi poser prsa, to snad jedině kvůli nízké ceny, jinak je to šunt, nepatřící na naši rovnoněžku. Kravál a bída, to si snad koupí jenom nějaký seržant na Okinawě nebo na Guamu.

Zatím bez slepic

Já si nic nekoupil. Možná jste se setkal jen s tím čínský plagiátem, jinak jedno z těch tišších TČ, a s vysokým výkonem a 55 C na výstupu tuším dokonce garantovaným. Od toho výkonu se pak samozřejmě odvíjí i ty dB(A)

Zatím bez slepic

Myslíte, že 200k je nízká cena? Já moc dražších neznám. Pokud to není ta čína, ta je za 50 %.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

psán jako upozornění a zhodnocení docela zásadních přešlapů "soudruhů" redaktorů z "ihned". Startérské plky o něčí prosperitě mě opravdu, ale opravdu nezajímají. A asi nikdy se nebudu obtěžovat na ně odpovídat nějakým textem rozsáhlejšího formátu.

Zatím bez slepic

odbornou zprávu odborníků z Itálie a Nizozemska

No to si takhle Jelcin pozval odborniky z USA a ti mu radili tak, aby vsechno zkrachovalo a USA na tom vydelali.

Zatím bez slepic

To už nedělejte. Ta velmi rozáhlá reakce v článku fakt bohatě stašila. I mně. I když akceptuju, že sem může napsat článek o čemkoli i někdo, kdo tomu vůbec nerozumí, a uznávám, že to je dobře, přesto mne teď nechte vydechnout. Aspoň půl roku.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

vořech se nám nějak rozňafal a rozvášnil, tak jen ať mu nepraskne žilka při skoro máji :-)) Prej pan Targus hodnotit nemůže, no to mě podrž :-) tak rozkazovat by se vořechovi zachtělo, jako by nestačilo, že tady má dovoleno blafat a srance po něm uklízí šikovný automat ...
Jinak oni se vždycky odkopou. I toho nedoštudovanýho hajnýho, co nezná ani slova hymny státu, kterýmu chtěl vládnout, nakonec přistihli při pravdě, ani moc práce to nedalo :-))

Zatím bez slepic

In reply to by Martin V. (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo jo, ani Stalin nerozkazoval.
Jen se skromne optal, decentne navrhl.

Docela mne zajima, proc sem TR tak uporne chodi, kdyz je tu tak tragicky malo ocenovan.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

nekrmte toho trolla.Ani sousto.

Zatím bez slepic

In reply to by Milan V (neověřeno)

Trvalý odkaz

Uz jsem pochopil ten nick. To je sarTROLL

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Pane Targus, já jsem teď enskutečně na vážkách. Já jsem sám zkusil hledat, jestli ČR teda byla nebo ne 10. v průmyslové produkci, tehdy, a já narazil na něco šíleného. Podívejte

https://dvojka.rozhlas.cz/richard-hindls-ceskoslovensko-kdysi-bylo-9-ne…

A dokonce tam řeší i toho Forda. Ach jo, jsem já to ale hugo a hugo je debil, jste myslím říkal. Kdybyste nevěděl, kdo je Richard Hindls, tak

https://cs.wikipedia.org/wiki/Richard_Hindls

Zatím bez slepic

Richard Hindls (* 1. dubna 1950 Praha)

Takze mu bylo v roce 1968 18, tak nejak sel na VSE s nastupem Husaka. Kdopak tehdy mohl studovat ? Je tam napsana jeho zakladka, jeho stredni, ale ne jeho vejska? Neni tam napsano nic co delal behem komunismu a neni tam napsana jeho stranicka prislusnost?

Vypada to na dalsiho prekabatenyho komunistu. - Strcte si to za klobouk.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Dvě věci zde k tématu zopakuji :
1, když jsem řešil prosperitu ČR za 1. republiky, ani písmenem jsme netvrdil, že by se za komunistů snížila životní úroveň lidí pod úroveň lidí za 1. republiky
Slovo: prosperita Význam: zdar, úspěch, výnosnost
Když něco prosperuje, musí se tomu v dané chvíli a v daném okolí dařit víc než jiným. To opravdu neznamená, že když někdo neprosperuje, že je to rovnou hned v úpadku. Jen se tomu prostě moc nedaří. Přežívá to.
V tomto kontextu prostě platí, že ČR za první republiky prosperovala podstatně víc než za komunistů - dařilo se jí mnohem víc, byla mnohem úspěšnější.
Já nebudu řešit DŮVODY (jeden zde byl zmíněn - byli jsme průmyslové srdce R-U, to platí) ale VÝSLEDEK. A ten je/byl takový, jak jsem ho sděloval
Uvedené nijak neřeší životní úroveň lidí, která odpovídala době a ve srovnání s jinými tehdejšími zeměmi, které dnes mají až 2x vyšší životní úroveň, než my, byla vyrovnaná. Stejně tak uvedené neznamená, že jsme se za omunistů měli hůř než za 1. republiky. Vše předložené říká jen to, že životní úroveň západní Evropy rostla mnohem rychleji než naše (celého sovětského bloku). Důvod : komunisti a jejich ideologie.

2, Porovnávání životní úrovně nelze provádět přes mzdy, ale výhradně přes PPP nebo HDP PPS (což není prosté HDP), nebo AIC, což se ale uvádí málokdy, byť je to nejpřesnější ukazatal. I u něho, podobně jako u PPP a HDP pps, jsou čísla ale podobná - ČR cca 82 % průměru EU28, Německo (např.) cca 122 % průměru EU28. No a pak jsme také 8. nejlevnější země EU. Ta různá pořadí odovídají různým kriteriím. Dnes třeba máme v EU nejméně (9,1 %, necelý milion) obyvatel v ohrožení bídou. Na druhou stranu máme největší rovnostářství na světě. Prostě každý segment ekonomiky je možné posoudit sepraovaně a vyčíslit pořadí na světě.
Jsou to jen čísla, jistěže. Ale platí a to zásadní z nich "vylejzá". A nedá se to okecávat.

Zatím bez slepic

PPP a HDP pps, možná jo.
Dokud platím (bohužel) pouze vydělanými penězi, budu svou úroveň porovnávat pouze jejich počtem a koncovým stavem před další výplatou (má dáti - dal) a statistická procenta převzdělaných mamlasů mi budou ležet u výfuku.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

rozhlasu mele hovna. Fordův legendární model byl ztělesněním čehokoli jiného, než modernity, pokroku a progresivity. Naprosto nesrovnatelná konstrukce v porovnání s čs. vozy.
Těžký, nevýkonný a uchlastaný motor již tehdy překonané konstrukce, dvoustupňová převodovka, i když - pravda - skoro nezničitelná (ovládání pásovými brzdami), skoro nulové brzdy, nemožnost vyjet strmé stoupání jinak, než na zpátečku, absence slušné karoserie (byly vyráběny z beden, v nichž chodily díly od subdodavatelů, celá produkce v jakékoli barvě, pokud si zákazník přál černou), atd.
Jedinou a rozhodující výhodou byla cena. Okolo roku 1920 tuším, stál Flivver (přezdívka pro tento model, podobná českému výrazu - Kraksna) tolik, co vydělal Fordův dělník za 4 měsíce (asi 300 USD).
Další kecy soudruha Ríši bych mohl rozebírat taky, ale je to celkem zbytečné. Žvaní, co se mu hodí, směšuje pravdivá tvrzení s polopravdami a totálním lhaním.
Nazdar.

Zatím bez slepic

není schopen zjistit, co je stripovací hala.
Hop, skok, tralala.
A hraje si na vědátora, podoben tupému zvířeti.
Bůůůů, bůůůů.

Zatím bez slepic

Proč se vám "vrátila" stripovací hala? Důševní průjem, nebo blitek? Asi kombinace ....
CO JE stripovací hala vím. Co nevím, jaký je rozdíl v technologii u takové haly z roku 1938 a 1946, přičemž lépe na tom má být ta starší. To opravdu nevím, ale zatím mi to ani ladik nevysvětlil.

Zatím bez slepic

To je hala na výrobu pikantních kuřecích stripsů. To ví každý z KFC ....

Zatím bez slepic

Mimochodem, kdybyste už včera mlčel nebo napsal, že nevíte, co se týče toho 10. místa, nejen byste nebyl směšný, ale asi by si vás tady leckdo, nejen já, já pro vás asi roli nehraju, možná i víc vážil. Takhle vás musí podporovat zoufalým "lajkováním" slepic, jaký jste machřík, protože jste se postavil mně, přitom každý ví, nebo minimálně tuší, že jste to podělal.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

není HDP ani jiné podobné ukazatele. Jak už jsem psal, nejdůležitější jsou vlastní obydlí a půda a vzdělání (technické a řemeselné dovednosti). Když k tomu přidáte solidnost tak jste ve spokojeném Švýcarsku, kam jsem po 20 let každoročně jezdil přednášet na jednu universitu.
A dále je důležitá kladná derivace vývoje, vidíte že se Vaše situace (pomalu) zlepšuje.
Pro mě je první republika nejlepším období našich novodobých dějin.
Bolševik podřízl naši ekonomiku kompletní likvidací soukromých řemeslníků, jako byl můj děda a násilnou kolektivisací.
A po 89 se bohužel podařilo vše prodat do ciziny a všehoschopným. Něco se prodat muselo, ale u nás toho bylo moc. Bývalý "satelit" Prahy, kde jsem prožil téměř celý život, kompletně zlikvidoval veškerý významný místní průmysl. Stále stejná finta: odkup zahraniční firmou a následná likvidace. Teď to zde ovládli developeři, staví se tu o sto šest. Sice hodnota mého domu a zahrady stále roste, ale z vývoje radost nemám.

Zatím bez slepic

první republiky žíti?
Ne-li, pak mlčte, protože víte hovno o tom, jaký byl tenkrát život.
Btw. říká vám něco druhá derivace dráhy, když tu o této funkci básníte?
:-)

Zatím bez slepic

Možná jste, vy norníku, myslel druhou derivaci dráhy PODLE ČASU, ale to bych po vás chtělaasi moc .-))))

Zatím bez slepic

derivovat podle něčeho jiného? Povídejte, přehánějte. Rád se poučím od dvounožce, který si myslí, že umí česky a není schopen pochopit význam slova výčin.

Zatím bez slepic

Neexistuje nic jako druhá derivace dráhy. V tomto případě musíte dodat i podle čeho bez ohledu na to, že si myslíte, jaký jste technik. Tohle je matematika a fyzika, a tam nemůžete mluvit jako nedovzdělaný pucflek, notabene když ze sebe chcete dělat machýrka.

Nepsal jste, že výčin je SLOVENSKÉ slovo? Že mi tu teď šermujete před očima, že neumím česky

Vy zase chlastáte od božího rána, Targusi, že jo?

Zatím bez slepic

No, já blbec strojař, bych hádal zrychlení, ale slyšel jsem, že matematika je dnes označena za rasistickou (v USA) a u ručníkářů zase za něco co je proti koránu, takže vlastně jo, druhá derivace dráhy už neexistuje :D

Boha, co dnes leze ze škol...

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Derivace vývoje .-))
Vlastní obydlí není nejdůležitější : https://byznys.ihned.cz/c1-64924870-jak-bydli-evropane-vetsina-cechu-ve…
Ano, bolševik podřízl. no řekněme časký komunista. Na příkaz ruského bolševika.
Kdyby ne do zahraničních rukou, dodnes bychom nevyráběli a dotovali. Nebo komplet zničili a neprodali už ani zadarmo. V ČR na některé fabriky Čech prostě nedosáhl. na většinu
Naprostá většina zahraničních investorů zde dál vyrábí. To co krachlo, bylo úmyslem neprokazatelně. Ostatně, logika by byla, že když seženu fabriku v ČR za pár šupů a mzdu otroka, že spíš zlikviduju na náklady náročnější fabriku u sebe doma, než tady

Zatím bez slepic

Za všechny mi okomentujte "výčiny" (nádherné slovenské slovo, že) firmy Nestlé. Rád si to přečtu.
:-)))
Pokud nic nevíte, klidně vám sem nahodím desítku dalších životaschopných firem, které byly schopny za pár peněz převzít výrobu, anebo modernizovat tu svou.

Zatím bez slepic

Nevím, co je "výčin/a".
Nahoďte sem tu desítku životaschopných firem, enzpaomeňte nahodit jejich závěrečné zprávy, rozvahy a účetnictví. bez toho, "z okna", jak máte vy ve zvyku, nic co by mělo hlavu a patu a relevanci nevymyslíte.
Děkuji

Zatím bez slepic

Mimochodem, proč to tedy neudělaly? Nabízely za sebe tak málo?

Zatím bez slepic

krásný příklad: Modřanská RuPa za 1. republiky (později za bolševika pod konkurenční značkou Orion) byl obrovský výrobce čokolády a curovinek. Cukr měli z modřanského cukrovaru.
Nestle koupilo podnik, vybudovali zde i pěknou administrativní budovu, chvíli vyráběli, pak už se zde jen mlely kakaové boby, pak vše zavřeli, tedˇjiž část jejich budovy je pronajata a místo čokoládovny developři postavili spoustu bytů a loftů. Krásná poloha, u Vltavy, na tranwaj to trvá 1 min. Cena bytů-nevím. Cukrovar u Vltavy už je též zlikvidován, na pozemcích se staví. A podobně více než 10 podniků strojírenství, jemné mechaniky, rentgeny Chirana, to vše v dříve desetitisícových Modřanech (teď se sídlištěm již 70 tisícové "velkoměsto").

Zatím bez slepic

No, tak podle historie na jejich vlastních stránkách z budovy v Modřanech udělali ředitelství a výrobu čokolád a cukrovinek přesunuli do Olomoce a Holešova u Kroměříže. Ale pořád vyrábějí. A ano, ve VR mají i činost Pronajímání budov, vedle podnikání v oborech
činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence
pekařství, cukrářství
hostinská činnost
Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona
Nevím, proč o nich Targus začal v souvislosti s údajným řízeným krachem zahraničních investic.

Zatím bez slepic

Nová centrála Nestlé v pražských Modřanech

V roce 2005 Nestlé uvolnila již nevyužívaný průmyslový areál v Praze – Modřanech developerskému projektu „Belárie Park“, který v nadcházejících letech přeměnil nevyužívané průmyslové objekty a plochy v atraktivní bytovou architekturu. Nová centrála Nestlé se v této lokalitě otevřela v červenci následujícího roku.
Ten přesun výroby do Olomoce a Holešova byl v 1999

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

těch, "vy víte koho" (co prej nejsou kavárníci, ale tuze rádi by i s českou zemí Heim ins Reich), je, že ani za zlatý prase neřeknou "Československo", přesně v souladu s pravidly v jejich milovaném protektorátu. Za první republiky prej "ČR", po roce 1948 taky "ČR". (Stejně jako Clintobami neřeknou "křesťan".)

Zatím bez slepic

Zoufalče.
1. První republika - Československá republika
2. 1946-1989 - Československá socialistická republika

v dalším to případně tolerujte, že v rychlosti budu psát jen ČR, vždy tím myslím uvedené

Já jsem na ČR celkem hrdej, ale nijak fanaticky, jako vy. Ale nepopírám, že jsem přesvědčen, že z ekonomického hlediska by nám všem bylo lépe v R-U, kdž chcete. Jsme spíš kosmopolitan, než patriot nebo dokonce nácek. Osobně bych raději také třeba jeden jediný jazyk - nejlépe angličtinu. Prostě z praktického hlediska. Pragmatického

To jen trdla jako vy musí do všeho cpát ideologii a ideologický náboj a obsah, protože "soudíte podle sebe". A vy jste ideologií odkojení.

Zatím bez slepic

Pardon, za to se omlouvám, to máte samozřejmě pravdu

Zatím bez slepic

Hele, a chápeš vůbec že ti naznačil, že tv§ůj příspěvek je celej blbě? Že socialistická byla až 1960? A přdtím lidově demokratická :D

Bože ty seš fakt hloupej až to bolí, ale mele, meleš, melš a myslíš, si jak si to všem nadal a přitom ze sebe nděláš, neustále většího blba :D

Zatím bez slepic