Ukrajina

Autor
Štítky

Je dobře, že se Pavt pustil do článku o Ukrajině. V poslední době je ticho, ale situace je tam stále vyhrocená a je vhodné na to myslet.

Pavte, je to vaše:  

Je to ode mne asi trošku odvážné psát Vidlákovi, s jeho rodinnými kořeny na Ukrajině, článek o svém pohledu na ukrajinskou situaci, ale přesto se o to pokusím. Vůbec přitom netvrdím nic o své absolutní pravdě a absolutním chápání všech souvislostí, ale na Ukrajinu pracovně jezdím, byl jsem na severu, západu, východě i jihu, a ačkoliv u takto velké země nelze tvrdit, že bych ji snad znal, něco o ní vím.

Především musím říci, že je mi Ukrajinců opravdu líto. Je to země s neskutečně trpkou historií, kdy si s Ukrajinci utírali boty (ne-li něco jiného) vlastně všichni jejich sousedé a to i ti, kteří už dávno s Ukrajinou nesousedí. A ať už šlo o Rusy, Poláky, Litevce, Tatary či Turky, všichni zdejší zemi a lid pouze využívali a nikdy se jej nesnažili chápat, nebo pro něj nedejbože dokonce něco udělat. Ukrajinci patří k těm pár národům v Evropě, které vlastně nikdy neměly své národní dějiny. Podobně jsou na tom třeba Slováci, ale i další. Toto je třeba velmi vzít v úvahu, když se začneme pohoršovat nad některými současnými aspekty.

Vztah k Tatarům, Litevcům či Turkům už dnes Ukrajinci řešit nemusí, takže zbývají dva problematičtí sousedé - Poláci a Rusové. Oba ve dvacátém století Ukrajincům více či méně ubližovali, zabírali jejich zemi a snažili se místní přesvědčit, že vlastně nejsou Ukrajinci. Rusové v tomto směru byli mnohem vytrvalejší, protože na to prostě měli daleko více času. Vypadalo to, že CCCP bude trvat věčně, což ruskému imperialistickému smyšlení absolutně vyhovovalo, proto se realizovaly akce jako darování Krymu apod, které reálně neměly žádný význam, neboť všechno stejně rozhodovala Moskva.

Konec komunismu znamenal pro Rusy absolutní ponížení. Dost mi to připomíná situaci u Němců po první světové válce. I Němci uvěřili tvrzení, že jejich slavná armáda vlastně v poli nebyla poražena a mír byl “kudlou do zad” vraženou Židy, zednáři či bůhvíkým, no a smlouva z Versailles je absolutně nespravedlivá a pro Německo drtivá. Už jsem na vlkovi psal, že podle mého skromného názoru je absolutně mylná teze, že Německo bylo po I.sv.v. potrestáno příliš přísně. Právě naopak, Německo vlastně nijak přísně potrestáno nebylo a vzhledem k tomu, že ve chvíli míru na německou půdu ještě nevstoupili nepřátelští vojáci, tak Němci uvěřili, že by vlastně mohli vyhrát, jen kdyby se ta válka vedla trošku jinak. Muselo dojít k dalšímu vraždění a totální likvidaci Německa, aby i ten poslední Němec pochopil, že tudy cesta nevede.

No a s Ruskem je to velmi podobné. I Rusko tak nějak “prohrálo” studenou válku, ovšem byla to taková “prohra”, kterou vlastně nikdo moc nepochopil. Prostě to Gorbačov najednou vzdal a bylo to. Starší generace Rusů si dodnes myslí, že šlo o bůhvíjaké spiknutí, že vůbec nebylo nutné “házet flintu do žita” atd. No a rozpad CCCP, to už je, jak řekl Vladimír Putin, největší katastrofa 20. století. (přemýšlím, jaké rodeo by vypuklo, pokud by se stejně vyjádřil nějaký britský politik o jejich bývalé koloniální říši) Tak to značná část Rusů, minimálně těch starších, dodnes chápe. Nevím, jak je přesvědčit, že CCCP byl vnitřně tak předlužený, že ten krach by dříve či později přijít musel tak jako tak (ovšem je pravda, že ještě pár let by to asi vydrželo). Stejně tak nevím, jak je přesvědčit, že rozpad CCCP byl dán faktem, že se národy prostě chtěly emancipovat a osamostatnit, a že na tom koneckonců není nic špatného, a že Rusové by měli být rádi, že mohou konečně budovat svůj stát v relativní svobodě, určitě největší, jakou tato země za staletí své existence zažila. Bohužel, v ruské mentalitě je zakódováno, že co je velké, to je dobré. Fakt, že jedním z nejbohatších a nejspokojenějších národů jsou Švýcaři, takže o té velikosti to tak zas úplně není, to v Rusku ještě nevzali na vědomí.

O ruském imperialistickém myšlení dnes ale psát nechci, vraťme se k Ukrajině. Ukrajinci mají tu “smůlu”, že jejich jazyk i zvyky jsou ruským velice blízké. Toto platí ovšem jen na východě Ukrajiny, na západě je situace dost odlišná. Ukrajina je hluboce rozdělená země, kde západ a východ jsou z historických důvodů značně jiné, zatímco Lvov vypadá jako každé středoevropské město, takový Dněpropetrovsk je typicky ruský. Tvrdí se, že je to dáno tím, že na východě Ukrajiny vlastně nežijí Ukrajinci, ale Rusové, to je ovšem mylné. Byl jsem nedávno v Mariupolu, mluvil jsem s místními. Mé největší překvapení je, že zdejší mluví rusky, mají ruskou kulturu atd, ale považují se za Ukrajince. Neptejte se mě proč. Nechápu. Ale tak to je. Musím říct, že to ve mne vzbudilo otázku, kolik tam těch “Rusů” opravdu je. Protože je od sebe nerozeznáte. Kolik je tedy na východní Ukrajině opravdu Rusů, tedy těch, kteří by chtěli být součástí Ruska? Já to nevím a obávám se, že to vlastně neví nikdo z těch velkých hráčů, kteří o něčem rozhodují. A i kdyby to věděli, bylo by jim to jedno…

Ať už se to Ukrajincům líbí či ne, jsou po hospodářské stránce zásadně navázáni na Rusko. Poznal jsem na Ukrajině pár firem a jen asi 2 měly i jiné klienty, než státy bývalého CCCP. Ukrajinci si přitom vůbec nejsou vědomí, jak náročné je změnit orientaci hospodářství. Stačí si uvědomit, kolik potíží s tím měly naše firmy v devadesátých letech, kdy zde německé či americké normy téměř nikdo neznal a najednou bylo nutné podle nich vyrábět. Pamatuji si svou anabázi v roce 1997 v Transportě Chrudim, kde na obchodním oddělení (!) uměl jen jeden člověk anglicky, a to byla sekretářka. Budujte s něčím takovým kapitalismus, že…

Ukrajinci vůbec netuší, jak jsou v tomto směru pozadu, a že na ně nikdo na západě nečeká. Mají stále pocit, že EU či USA či kdoví kdo jim pomůže. Tvrdí, že jsou připraveni si utahovat opasky, ale vůbec nechápou, že by to taky mohlo znamenat vyrazit do opasku hodně zcela nových dírek.

Pokud se s nimi dáte do debaty o Majdanu, tak vám všichni řeknou, že Majdan byl v zásadě správný. Bavil jsem se o tomto tématu s mnoha lidmi, ale nikdo, zdůrazňuji nikdo Majdan jako takový nezpochybnil. Ano, dá se možná souhlasit s teorií, že Majdan byl zorganizován Západem, ale podle mých zkušeností Majdan respektoval vůli lidu. Byl tedy špatný? Proč?

Samozřejmě, navazující otázkou je, zda Majdan jako symbol opravdu všichni chápali stejně, respektive, zda nastolený směr byl právě tím, v který Majdanisté a jejich sympatizanti doufali. Osobně jsem poněkud skeptický k představě, že lze proti oligarchům bojovat s pomocí jiného oligarchy, zvoleného za prezidenta. Leč o tom zásadním, tedy ve větším příklonu k Západu, se asi pochybovat nedá. Ten je pochopitelný u západních Ukrajinců, kteří se sami považují za integrální součást Západu (stejně jako se tak považujeme i my), ovšem i na severu i jihu Ukrajiny jsem se setkal s jistým nekritickým nadšením ze Západu, který byl známý dříve i nám a třeba Rumunům, než nás z toho EU realita vyléčila. Je to asi obecná lidská tendence očekávat v trpkých chvílích zmaru pomoc zvenčí, že tam někde bude něco (Bůh) či někdo (Západ), kdo nám naše vlastní problémy pomůže zvládnout.

Je jasné, že Rusko vnímalo možnost zapojení Ukrajiny do užší spolupráce s EU jako ohrožení svých imperiálních ambic. Trošku mi to připomíná dávnou reakci Stalina na Marshallův plán, ačkoliv Západ pro Ukrajinu ani zdaleka nechtěl udělat nic tak velkorysého, jako kdysi generál Marshall. Rusko se rozhodlo jednat a výsledkem je Krym a opolčenci. Nechci nijak bagatelizovat nacionalismus na Ukrajině, stejně jako onen schválený a posléze zrušený zákon o nutnosti mluvit ukrajinsky. Ostatně, i v Mariupolu jsem slyšel na toto téma nářky, protože oni ukrajinsky prostě mluvit neumí a nechápou, proč by se to měli učit.

Problém ovšem je, že Rusko si tuto situaci vzalo jako záminku k akci, čímž se stalo spoluzodpovědným za situaci na Ukrajině. Je velkou a marnou otázkou, zda by se bez ruského zásahu vše postupně neuklidnilo. Podle mého názoru šlo z dlouhodobého hlediska o hrubou chybu. Z “taktického” hlediska sice Putin získal Krym, ale z hlediska “strategického”, dlouhodobého, ztratil Ukrajinu. Protože pokud by nechal věci být, nová ukrajinská garnitura by se znemožnila sama. Lidé jí sice zprvu fandili, ale velmi rychle by viděli, že nic nového nezajistí, takže by se k moci dostaly realističtější síly. Nevím, kdo by tam mohl být po Janukovyčovi, ten sám by asi šanci neměl, ale myslím, že někdo by se našel. Po desetiletí se ty váhy houpaly zleva doprava, jednou vyhrála prozápadní frakce, jednou proruská. Pokračovalo by to i nadále.

Krym, to je pro Ukrajince naprosto zásadní trauma. Ano, znám všechny argumenty, proč prý Rusové “museli” zasáhnout, ovšem nesouhlasím s nimi. Pomiňme fakt, že šlo o akci zcela mimo mezinárodní právo, především šlo o akt, který jen těžko mohou Ukrajinci jen tak přejít. Rusko se zkrátka rozhodlo hájit ruské menšiny v sousedních zemích, což je věc nesmírně nebezpečná a nemusím připínat jistého chlapa s knírkem, který na tomto založil první kroky k velké válce. Ne, nechci toto nijak srovnávat, ale prostě soudím, že Rusko nemá žádné právo se zajímat o to, jak jsou na tom Rusové na Ukrajině, v Číně či na severní točně. Maximálně může v tomto směru vydávat rezoluce, ale to je asi tak vše. Ve chvíli, kdy zorganizuje jak “puč” na Krymu, tak celou opolčeneckou akci, nelze to chápat jinak než jako nepřátelský krok směrem k Ukrajině, přičemž Ukrajina sama do té chvíle vůči Rusku žádný nepřátelský krok neudělala. Ano, znám teorie, že nebýt Ruska, na Krymu by se střílelo atd, Ukrajina by prý byla v NATO atd, ale to je takové to možná kdyby tak. K tomu všemu nedošlo. Pokud by snad vypukla na Ukrajině nějaká forma občanské války, dala by se ruská akce pochopit. Ale ono na Krymu nevypuklo vůbec nic, no a co se týče opolčenců…

To je další velká otázka. Kdo jsou skutečně ti opolčenci? A co chtějí? A hlavně - chtějí ti místní, ti, kdo původně žili v Doněcku atd, to, co opolčenci? Ano, jistá část určitě, s tím souhlasím, ale jak velká část? Každému je asi jasné, že bez podpory z Ruska by se opolčenci vůbec nedali dohromady, a pokud snad ano, udrželi by se pár dní. Co tedy měla Ukrajina dělat? Jak má stát reagovat v podobné situaci? Ze zahraničí je na vašem území podporováno povstalecké hnutí a vy chcete obnovit kontrolu nad územím státu. Co máte dělat? Ne, samozřejmě, střílet raketami do obytných čtvrtí je exces, to se shodneme, ale nějakou sílu by pravděpodobně užil každý stát (vzpomeňme na Katalánsko). No a když se podívám na Rusko, nemyslím si, že by se v situaci Ukrajiny zachovalo jinak. Groznyj byl srovnán se zemí (a to říkám, ačkoliv mi Čečenci vůbec nejsou sympatičtí a na Kavkaze mají tu nejhorší pověst). Takže Rusové sami mohou k rozbombardovanému Doněcku tak leda mlčet.

Zde u Vidláka se často nadává na USA a mnozí se ptají, kdo dal USA právo zasahovat v různých koutech světa, často pod průhlednými záminkami. Zajímavé je, že ti samí se neptají, kdo dal to samé právo Rusku. Kdo dal Rusku právo být četníkem v postsovětském prostoru? Protože jeho akce proti Ukrajině je akcí zcela srovnatelnou s tím, co dělají ti, které Rusko hlasitě kritizuje. Osobně bych řekl, že je to akce dokonce ještě brutálnější, protože Rusko se po dlouhou dobu stavělo jako přítel Ukrajinců a nyní dokonale otočilo. To zcela změnilo názor obyčejných Ukrajinců na tohoto velkého bratra. Nyní s Krymem a ruskou podporou opolčenců i ten poslední Ukrajinec vidí Rusko kriticky. Dříve to tak nebylo - Rusko nebylo milováno na západě Ukrajiny, ovšem na východě s ním neměli zásadní problém. Teď je to jiné a i ukrajinští Rusové se k Rusku dle mých zkušeností staví odmítavě. Je to paradoxní, ale Putinovi se podařilo dříve v podstatě nemyslitelné - zásadně rozdělený národ dokázal svou akcí alespoň v nějakém názoru dokonale sjednotit. V jistém směru se dá říci, že i ti na východě, kteří dříve nepřemýšleli nad tím, jestli se cítí spíše jako Rusové, či jako Ukrajinci, se nyní rozhodli, kým chtějí být. To bohužel znamená konec realismu na ukrajinské straně. Část Ukrajinců věří, že jsou ve válce. Pro jejich vládnoucí věrchušku jde o skvělou výmluvu (ale jak vidno, ani to nezabírá). Akci “Krym” chápou všichni jako absolutní ponížení, a nelze se jim divit. Můžeme si představit, jak bychom se cítili, kdyby nám něco podobného udělalo v Těšíně Polsko…

Co se Krymu samotného týče, je velmi paradoxní, že dle mých zkušeností nemá tato akce mezi normálními Rusy zdaleka takovou podporu, jak by někdo možná čekal. Bavil jsem se s mnoha a reakcí bývá obvykle mávnutí rukou. Tak máme Krym, no a co? Samozřejmě, to se nebavíme o nacionalistech, ale o normálních lidech, kteří mají dojem, že celá ta eskapáda se sankcemi atd. za vlastnictví Krymu dost možná nestála.

Na svých cestách po různých postosvětských zemích, od Litvy přes Bělorusko, Ázerbájdžán po Kazachstán, všude dle mých zkušeností ruskou anexi Krymu odsuzují. Kazaši mi jasně řekli, že s podobným přístupem by jim Rusko mohlo sebrat rozsáhlá pohraniční území, kde žije ruská menšina. Bělorusové zase tvrdili, že Ukrajince a jejich snahu po emancipaci od Ruska chápou, ale šlo o naivní pokus a oni raději k Rusku přistupují realističtěji. A zcela mimochodem, pokud se někdo pohoršuje nad ukrajinskou (ale třeba i pobaltskou) snahou nutit ruské menšiny ke znalosti místních jazyků, upozorňuji, že na to už se najelo i v Ázerbájdžánu i Kazachstánu a bůhví, kam to povede. Ještě před pár lety byla v Baku ruština běžným jazykem, ale postupně ji nahrazuje angličtina a místní Rusové, ne moc ochotně, se s tím smiřují. Kazaši pro změnu plánují přechod na latinku, což pro místní Rusy bude velmi nepříjemné. Azerové už toto provedli. Podle toho, co jsem slyšel, se z Kazachstánu dost Rusů stěhuje zpět do Ruska. Vůbec nemluvím o státní motivaci místních firem v Kazachstánu přejít od ruských norem GOST na americké API. Prostě a jednoduše, ta emancipace od Ruska postupuje všude a ani báťuška Putin s tím nic neudělá.

Samozřejmě, že nelze bezvýhradně souhlasit s probuzeným nacionalismem Ukrajinců, ale opět je třeba jej zasadit do rámce. Jednak jde o jev v postkomunistickém prostoru poměrně běžný - stačí si připomenout například Maďarsko a jeho tendence rehabilitovat Horthyho a svalit veškerou vinu za maďarský holocaust na Němce. Kromě toho, jak jsem zmínil, Ukrajinci nemají vlastní svobodnou historii, proto zoufale hledají nějaké historické hrdiny, ke kterým by se mohli upínat. Bohdan Chmelnický se sice dá takto chápat, ale to byl primárně kozák, ne Ukrajinec. Koho zvolit jiného? Mám připomenout, že ze soutěže o nejvýznamnějšího Slováka byl pro jistotu předem vyloučen Tiso (a v Německu AH)? Čímž opět vůbec nechci srovnávat, jen zdůrazňuji, že my, Češi, s našimi tisíciletými dějinami, to v tomto směru máme mnohem snazší. Ukrajinci jsou zkrátka v období “národní emancipace”, což si prožil snad každý evropský národ. Na rozdíl od Němců a Francouzů, kteří kvůli tomu převálcovali celou Evropu, musíme doufat, že na Ukrajině se to obejde bez podobných excesů.

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Trvalý odkaz

Nejdřív něco k tomu Lvovu, který je v textu také zmíněn. Zdroj Wikipedie.
Ve 30. letech 20. století byl Lvov třetím největším polským městem (po Varšavě a Lodži). V roce 1931 ve Lvově žilo 312,231 obyvatel, z čeho Poláci tvořili 63,5 % (200,000 osob), Židé 24 % (75,000 osob) a Ukrajinci 10 % (31,000 osob) obyvatel města. Po 2. světové válce sem přišli Ukrajinci (z ostatních částí Ukrajiny a z Polska) a Rusové. Většina Poláků byla přesídlena do západního Polska (mnoho bylo zavražděno nebo odvlečeno během války). Židovská menšina, která před válkou tvořila asi čtvrtinu obyvatelstva, čítá po holocaustu jen několik tisíc příslušníků.
Lvov je důležitým náboženským střediskem. Kostely tu má několik křesťanských církví. Sídlí zde Lvovská arcidiecéze a do roku 2005 zde sídlila i Ukrajinská řeckokatolická církev, jež zde má nejvíce věřících. V roce 2001 navštívil město papež Jan Pavel II.
Národnostní složení obyvatel
Lvova v roce (2001)
Ukrajinci 639 000 (88,1 %)
Rusové 64 600 (8,9 %)
Poláci 6 400 (0,9 %)
Bělorusové 3 100 (0,4 %)
Židé 1 900 (0,3 %)
Arméni 800 (0,1 %)
celkem 725.200
Jedním z největších znalců Ukrajiny je Milan Syruček. V roce 2015 vydal knihu Rusko-ukrajinské vztahy - mýty a skutečnost.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pribeh-nejvetsi-rozkradac…

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Emocionálně zbarvená slova v Pavtově textu:
Ukrajina
- neskutečně trpká histori
- s Ukrajinci utírali boty
- Ukrajinci mají smůlu
- Majdan byl v zásadě správný
- masivní pokus
- ukrajinskou snahou nutit ruské menšiny
- probuzený nacionalismus
- zoufale hledají

Rusko (dříve SSSR, proč CCCP?!)
- ruské imperiální smýšlení
- imperiální ambice
- věc nesmírně nebezpečná
- nepřátelský krok
- Groznyj byl srovnán se zemí
- četník v postsovětském prostoru
- akce dokonce ještě brutálnější
- Krym - absolutní ponížení
- báťuška Putin
- konec komunismu - absolutní ponížení

Přiřazení "kladných” a "záporných" aktorů
Ukrajina
- Poláci a Rusové - více či méně ubližovali
- západní Ukrajina - integrální součást Západu (i my)

Rusko
- Němci po 1. světové válce
- koloniální říše
- chlápek s knírkem

Zatím bez slepic

To je jasný důkaz, že si to všechno jen vymyslel !!!

Zatím bez slepic

Význam sdělení taky jasný. Což je zřejmé i z toho, jako zareagovalo tamto - však víte co ;-)

Zatím bez slepic

Samozřejmě. Já bych tam sice našel pár slov a spojení, kde emotivní charakter postrádám a spíš je tam viděn jen někým emotivním, ale opravdu netuším, jaký to mělo význam sem psát??? A napadl mne jediný, celkem ubohý : že má posloužit ke zpochybnění autora článku.
Je logické, že jsme na to reagoval. Každý slušný člověk by měl.

Zatím bez slepic

uvedneý způsob (seznam spojení označených za emotivní bez další argumentace) není úplně v pořádku, tak ano, "každý slušný".

Zatím bez slepic

Vybrala jsem emocionálně zabarvená slova či slovní spojení bez hodnocení, zda jsou laděna kladně nebo záporně. To si může zhodnotit čtenář sám. A sám může posoudit, jestli v textu dochází k manipulaci emocemi. Je to klasicky používaná obsahová analýza emocionality textu.
Význam pojmu emocionální znamená citově založený, citový, dojemný, působící na city, emotivní (tedy citově zabarvený). Jestli potřebujete argumentaci k zdůvodnění, proč jsou ta která slova emocionálně zabarvená, je mi vás líto. Přicházíte v literatuře, v próze, v básních, v divadelních hrách, ve filmu a hlavně v osobní životě o hisně.

Zatím bez slepic

a je to základní znalostí, právě v emoční sféře se lidé shodnut vůbec nemusí. Tedy skutečně kde vy třeba CHCETE VIDĚT EMOCE, já je tam vidět nemusím. S tím se smiřte .-))))

Zatím bez slepic

a jednoznačně dokládá, jak je k textu potřeba přistupovat. (Pro ÚB: Není to ani vzdáleně něco jako analýza nebo popis faktů, je to emočně zabarvené, hodnotící, silně subjektivní vyprávění. Naprosto bez nároku na nějakou relevantnost.)
"Každým slušným" přiznáváš, že jsi manipulant - což není žádná novinka, jen ses zase odklopal.

Zatím bez slepic

To jsi takový posera, že ses mým konstatováním, že každý slušný - dál si přečti moji reakci Fit kousek výš, kde vysvětluji, v čem vydím podstatu problému - nechal nějak někam zmanipulovat nebo co? .-)))))))

Mimochodem, poslal bys mi link na jakýkoli článek kohokoli z Vidláka, který neobsahuje emočně zabarvená slova a slovní spojení? Poslední 3 články jsou emocemi narvané všechny.

NO A?!?!?!?!?!?!?
Cožpak OBJEKTIVNÍ OSOBNÍ ZKUŠENOSTI pavta nemůže vyjádřit s emočním přídechem? Je snad Vidlák naprosto neakceptovatelný, protože dění na Ukrajině popisuje s emořním vnosem? Vytváříte mu seznam emočně zabarvených slov?

Tušíš vůbec, co ti píšu? .-))))))))))))

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

TADY SE TO UŽ FAKT VÍC POSRAT NEDÁ !!!

Takže tapetuju svou omluvu Vidlákovi a Manece...:

Napsal uživatel Asfaltový holub (neověřeno) dne Po, 21. 01. 2019, 16:35

In reply to Dneska za to může Asfalťák… by Vidlák služebně (neověřeno)
Trvalý odkaz

VIDLÁKU, HYNKU, MANECO!

Vidláku,
Maneco,
kamarádi moji zlatí,
sypu si sušené guáno na hlavu!

Jak jsem starej, tak jsem blbej.
Kdykoli se nedostatečně soustředím, soudím ostatní podle sebe.
Ne každý měl to smůloštěstí bejt vočkovanej satanem jako já!

Pokaždý zapomenu, že I ZDE (!!!) existují davy lidí, kteří bez ohledu na své IQ nelitují času ani frustrace a stoupají si do fronty,
aby pokořili profesionálního kvaziintelektuálního skořápkáře
a vybojovali si nominaci na mistrvství světa ve skoku na špek!
********

Eh, kletě!

Zatím bez slepic

Pro A.H.
Klid.
Pavt zastává jiný názor ohledně Krymu budiž,ale nejsme dnešní,po všech těch historicky dodaných událostech,nemůže Sartre požadovat,aby jen SSSR.Rusko dodržovalo mezinárodní právo.Až tohle Sartre bude požadovat po USA,pak je možno s ním o něčem diskutovat,jinak jen čekal,spíš si tuto situaci připravil a provokuje.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Vy tvrdíte, že Rusko si mohlo Krym vzít, protože .... protože UA něco nedodržela.
Já se ptám, CO nedodržela.
Vždyť tady mohlo být asi tak o 200 příspěvků méně, kdybyste mi místo řešení mne v osobní rovině někdo odpověděl. A nebo neodpovídal vůbec. Bude sice zřejmé, proč neodpovídáte (protože kdo odpověď má, proč by ji nenapsal), ale nebudete se tu muset rozhořčovat :-)))

Zatím bez slepic

Rusové by asi argumentovali nesplněním referenda o nezávislosti Krymu, kterou chtěli obyvatelé Krymu vyhlásit. Nebýt zákona o ukrajinském jazyku a plánech USA, jak převezmou Sevastopol, asi by se byl na Ukrajině klid na krádeže.

Zatím bez slepic

chce to hodne guana ..ale hodne :D
dnes si to pojebal tou vyzvou :D, Aj toto bude pamatny diskusny bordel :D

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Marie21 ledna, 2019 16:00

Vidlákovy kydy mi zůstaly v záložkách, tak je čtu. Včera dobrý, dnes taky dobré čtení a názory. Pak ale jakýsi asfaltový holub vyvolal zlého ducha, a to neměl dělat. Od té doby zahnojeno haldou čehosi, už se to nedá číst.

Zatím bez slepic

In reply to by Asfaltový holub (neověřeno)

Trvalý odkaz

A to v den úmrtí V. I. Lenina, 21. 1. 1924.

Zatím bez slepic

Nechce, co by s ní dělal? Počká, až se sama rozpadne a pak si větší část zabere legálně nebo nelegálně. Do NATO nelze přijmout stát s občanskou válkou. Tudíž konflikt na východní Ukrajině bude pokračovat tak dlouho, dokud Ukrajinci budou chtít do NATO a EU. Bělorusko nic takového nechce a jsou částečně samostatní a Rusko neplánuje je obsadit. Ukrajinci mohli být neutrální a samostatní, ale Rusové těžko někdy připustí, aby Ukrajina patřila nepříteli, který je chce zničit. Veškeré akce proti Rusku jen posílí pozici Putina v Rusku.
kdyby měl někdo z EU zájem situaci na Ukrajině vyřešit, nechal by Ukrajince volně cestovat a pracovat v EU, ale nepřijal by je do EU ani NATO ani by tam nestavěl základny, a nechal by je mluvit dvěma nebo více jazyky (ukrajinsky, rusky, atd.). V dohledné době k tomu nedojde a čím více budou banderovci v Kyjevě řvát o boji proti Rusku, v tím horší situaci Ukrajina bude.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

je myslím na Rusko orientováno velmi silně, dokonce s ním tvoří jakýsi dohodami pospojený spolek.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

děkuji Hnidopichovi, Gerdovi za celkem seriozní diputaci a nakonec i Targusovi, i když to bylo emočnější, přeci jen sem tam z něj vypadlo i něco konkrétního, s čím se dalo polemizovat. Možná jsem na někoho zapomněl, moc jsem ty nicky nesledoval, tak se kdyžtak omlouvám. Je fajn poznat, že to tu není jen ...... kulantně řečeno - samý elf a troll :-))))))))))))))))))))))))))

A nebojte, já zase nahlídnu :-))))))))

PS : nešlo by přehodit řazení příspěvků, aby ty nejnovější byly na první stránce|? :-))))))))))))))))))))) :-D

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Tak Sartra už delší dobu nečtu a tak na něj ani neodpovídám. To, že v mém příspěvku se můžou objevit nechtěné reakce na něj je možné, ale ne záměrné.
Jsou to samé keci. Jak od Syrůčka tak od Pavta tak i od Sartra.
Syrůček si vzal za svou ženu Ukrajinku a tudíž nikdy nemůže napsat, že Ukrajinci jsou náckové a tak podobně.Má tam mnoho vazeb a využívá je. Stejně tak i o Rusku nikdy nepapíše úplně nevyhovující komentář. I tam má vazby a také je využívá. Když píše o důvodu připojení Krymu k Ukrajině, tak píše jako o možnosti. To je podstatné, prostě ví hovno. Mě zase nejvíce připadá jako reálná ta možnost, že Ukrajinec Chruščov chtěl něco udělat záslužného pro Ukrajinu a tak si vymyslel něco jako snadnější obslužnost Krymu z Ukrajinského ůzemí a tak mu to Velký chural schválil, protože proč ne. Bylo to tak nějak stejné, jako s tím, kam patří Vysočina u nás, Z části na Moravě, z části v Čechách, tak nakonec jen kraj Vysočina. Vždyť jde o hovno. A Krymčané stejně museli za CCCP držet huby, nikdo se jich neptal a tak mlčeli, protože šlo taky o hovno. Po rozpadu se také nic nedělo. jen to, že chtěli mít svou vládu, a tu měli v rámci autonomie, v okamžiku kdy chtěli osamostatnění , někdy 2004 tak Kravčuk nebo nějaký jiný dement oznámil, že zasáhnou vojensky. No tak se dál nic nedělo. V Rusku nebylo dobře , na Ukrajině taky nic moc a tak co s tím.Rusům vyhovovalo, že je Ukrajina de facto neutrální a také to, že mají podepsanou dohodu s Ukrajinou ohledně námořní základny na Krymu. Prezident Ukrajiny byl sice zloděj, ale držel se zpátky a zatím netlačil Ukrajinu příliš na západ. Jenže západ už plánoval něco jiného a tak se záminka na změnu našla. Nepodepsání dohody o volném obchodu, který by poškodil jak Ukrajinu tak i Rusko byla skvělá záminka k revoluci. Ledy se hnuly, Majdan. Násilí, vraždy, jazykový zákon ač nepodepsán, útoky na Vatniky a tak mnoho Krymčanů jezdilo do Kyjeva a nechtělo takovou formu změny.. Tak si je Ukrajinci podali a pár jich zabily, některé zmrzačily a dalším dali jen tak bratrsky přes hubu. Tak s takovými bych já už nikdy nechtěl mít nic společného.
Všem bylo jasno, něco se musí stát , protože s banderovcema už nikdy. A tak stejně jako se Krymčanů nikdo neptal zda chtějí být součástí Ukrajiny, tak i Krymčani se neptali Ukrajinců zda se mohou zase vrátit do Ruska. A tak bylo referendum na které měli právo a odešli. To, že dobře udělali je snad i Sartrovi a Pavtovi jasné. Jestli ne, tak jim už nic v životě nepomůže a zemřou jako hlupáci. No a to je vše. Ať žije Krym jako součást Ruské federace.
Jen dodatek, myslíte si, že bude někdy lépe na Ukrajině než v Rusku? Já tedy ne a Krymčané si to nejspíše myslí také.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

To bude tím dnešním superměsícem .. probouzí temné síly, různým podivným umělcům vlévá do žil netušenou energii.. snad to brzy odezní :))

Zatím bez slepic

In reply to by mamina (neověřeno)

Trvalý odkaz

Té "netušené energii" se říká rozum a snaha být objektivní a já naopak doufám, že mi to ještě hodně dlouho neodezní .-))) :-D :-P

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

k tak vyřešené věci, jako Ukradina? Časem se rozpůlí sama.

Zatím bez slepic

Nick sartre ma na ni nějakou fixaci a musí hodit aspoň 200 komentářů, jak Krym nebyl podle mezinárodního práva. Člověk by skoro řekl, že jeho kojící matka byla na jedné straně hranice a on sám, ještě nenakojen, na druhé a byl od ni oderván přímo od prsu. - Tak proto tolik slov.

Ostatní jen chtěli vyzkoušet, jestli když protrhnou přehradu, tak zase vyteče všechna voda jako minule. Co kdyby se to od minule změnilo.

Až příště uvidíte v titulku Ukrajina, tak to bude zase přesně takový.

Zatím bez slepic

I ty jedna psychoanalýzo :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Na jak dlouho to asi budete mít teď? .-))))))))))))))

Zatím bez slepic

Čímž dokážeš jen jedno jediné - schválně, hádej co :-))))))))))))))))

Zatím bez slepic

Také si to myslím. A až se to stane řeknu zaplať Bůh. Jak vidno je to země plná žluči, krutostí a plaček. Jen si myslím, že nepůjde o rozpůlení ale o rozparcelování. Byl bych rád, aby to netrvalo dlouho a při parcelaci neplatili slušní lidé cenu nejvyšší a banderovci spolu s oligarchy připadli k Polsku. Tam by už snad věděli jak si je srovnat. Volyň není zapomenuta.

Zatím bez slepic

jaksi nekonvenoval s místním většinovým přesvědčením :-))))

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Autor popsal ukrajinský pohled. Ale samozřejmě existuje i pohled Ruský a Krymský.
Realita je taková, že:
1) v Kyjevě proběhl převrat, který nebyl podle ústavy (to je poznámka pro ty, kteří poukazují na to, že krymské referendum neproběhlo podle ukrajinské ústavy, další věc k této poznámce je to, že krymské referendum vyhlásil krymský parlament v souladu s krymskou ústavou)
2) první věc, kterou ukrajinský parlament po převratu schválil, bylo zrušení jazykového zákona (tedy možnost používat ruštinu jako úřední jazyk i na Krymu a na východní Ukrajině) - po dohadech to posléze nepodepsal prezident, takže zrušní jazykového zákona nevstoupilo v platnost, ale pro ruskojazyčné obyvatelstvo to byl jasný signál
3) Krym byl "darován" Ukrajině v době, kdy se jejích obyvatel nikdo na nic neptal a znamenalo to pro ně jen změnu "krajských" hranic v rámci SSSR.
Osobně jsem přesvědčen, že většina obyvatel Krymu si po Majdanu přála odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku - to, že to Západ neakceptuje je pro mě zklamání, protože to po Kosovu považuji za vrcholně pokrytecké (opět poznámka pro ty, kteří by mě považovali za milovníka starých pořádků - před revolucí jsem denně poslouchal Hlas Ameriky a v listopadu 1989 by mě nenapadlo, že mě v budoucnu některé politické kroky Západu takto znechutí)

Zatím bez slepic

1, Samozřejmě že ukrajinská Ústava NEUMOŽŇOVALA vyjhlásit jen lokální referendum o změně hranic a tudíž bylo krymské referendum o uvedeném PROTIZÁKONNÉ
https://www.pravniprostor.cz/clanky/mezinarodni-a-evropske-pravo/mezi-u…
A od tohohle autora byste to mohli vzít dokonce snázeji než od právníků .-)))
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-referendum-na-krymu-je-v-rozpor…

2, Důležité je, že nevstoupil v platnost. Jasný signál k odtržení k Rusku a vyvolání občanské álky? No potěš :-)))
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1155299-ukrajinsky-parlament-sporny-…

3, Obyvatel se nikdo na nic ptát nemusel. Darováno bylo území, ne obyvatelé. Jako by ses ty nemusel ptát svých nájemníků, jestli a komu smíš prodat svůj dům i s nimi. Nemusí se ti to líbit, ale takové je právo
https://garassy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=405942

Že si někdo něco přeje je jedna věc. Že přitom druhého okrade je druhá věc.Krym a Kosovo jsou nesrovnatelné záležitosti.

Zatím bez slepic

In reply to by Sartre (neověřeno)

Trvalý odkaz

není asi nikdy podle Ústavy, ale rozhodně to je VNITŘNÍ ZÁLEŽITOST DANÉ ZEMĚ

Zatím bez slepic

In reply to by Sartre (neověřeno)

Trvalý odkaz

:-))))))
Takže převrat je vnitřní záležitost, která je OK a odtržení na základě referenda není OK? A co rozpad Jugoslávie - to bylo taky podle ústavy? Bělehrad souhlasil s odtržením republik? Uznáváte existenci Slovinska, Chrovatska a dalších bývalých jugoslávských republik?
Návrat Krymu do Ruska je jen napravení jedné z mnoha chyb z dob socialismu.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Zatímco se tady všichni zabýváte regionálními záležitostmi, okrajinské země, kde zítra již znamená včera,
unikají vám zásadní světodějné události, hýbající planetou!

Maskulinistka Šichtařová se odmítá holit giletkama a méétůčet! Fuj!

http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-spravnej-chlap-je-zenska-d2e-/p_z…

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

K článku - podle mého názoru tvrzení autora o znalosti UA a tím zdůvodňovaném přehledu o politické atmosféře tam, není pravdivé. Je těžko uvěřitelné, že by potkal a hovořil JEN s lidmi jednoho názorového proudu (zvlášť když mluví o mnoha lidech). Už proto, že jako u nás, nikde lidé nejsou jednotní. Tohle napsala myslím Maneca skvěle, že je to takový český mainstreamový pohled - připisovaný Ukrajincům zřejmě pro potvrzení autorova "pohledu", taková malá česká manipulace. Pro mne nevěrohodné! A Pavte - když už jste se bavil s těmi Ukrajinci (?) - řekl Vám někdo z nich, že se dnes na Ukrajině žije nesrovnatelně hůře a na Krymu mnohem lépe, než před Majdanem? No nic, dobrou noc :-)

Zatím bez slepic

Věřím, že na západě Ukrajiny převládá protiruský pohled. Jiný pohled podle mě bude třeba ve zmíněném Mariupolu nebo dalších městech jako Oděsa, Charkov, Dněpropetrovsk. To jsou města, která byla založená Rusy (Novoruská gubernie) a dodnes je tam vysoký podíl obyvatel ruské národnosti.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Á ... starej známej píčus, co reaguje na každýho se nám vrátil ...
Mám po náladě.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Je to marný, je to marný, je to marný...
Vy tady ty trolly prostě krmit nepřestanete!

Zatím bez slepic