Mansteinův paradox

Autor

Ve svém vidláckém okolí jsem nadprůměrný čtenář. Mám doma slušně zásobenou knihovnu a všechny knihovnice v obecních knihovnách v okolí dostávají kopřivku, jen mě zmerčí, protože vědí, že budu chtít něco, co tam nemají a co budou muset přes meziknihovní výpomoc sehnat. A to trvá skoro půl hodiny... Vždycky když sedíme v hospodě, machruju před kamarády a kolegy svojí sečtělostí. 

Na druhou stranu, chvíli jim vyprávím, co právě studuju a ti zemití sedláci za chvíli vyhmátnou myšlenky, kterých jsem si nepovšimnul. Po několika rozhovorech jsem se kamarádům přestal potají ušklíbat a začal jsem brát vážně i ten jejich přístup, že čtení zdržuje od práce a stejně jsou to všechno většinou jen kecy. 

Nedávno jsem držel u piva přednášku o velitelích druhé světové války. Přečetl jsem paměti nebo deníky prakticky všech důležitějších generálů na všech stranách. Už shánění literatury byl zajímavý paradox - paměti německého Mansteina nebo Modela, ty byly skoro všude, vycházely dotisky a téměř v každém knihkupectvi jsou k dostání. V antikvariátech byl dostatek memoárů Žukova, Koněva případně jejich apologetů (téměř netknuté, zdá se, že to ani za totáče nikdo nečetl). Ale sehnat Angličany, to už byl problém. Běžně dostupná je jen Churchillova Druhá světová válka, ale třeba sehnat paměti generála Montgomeryho, to byl nadlidský úkol a ještě jsem to musel číst v němčině. Jen o málo jednodušší byl Pattonův deník. 

Mimochodem, Patton se mi četl nejlépe. Kdyby nešlo o strašlivý konflikt s miliony mrtvých, člověk by se u jeho deníku dobře bavil. Ten chlap byl naprosto politicky nekorektní, neohlížel se na žádné politiky a byl dostatečně samolibý, aby se nebál nadřízených. Jeho největší starostí bylo, že je mu už šedesát a oni by ho z toho velkého dobrodrůža mohli vynechat. Jeho pohled na válku je technokratický, přímý, bez pozlátek nějakých ismů o záchraně lidstva nebo shánění lebensraumu.

A tak povídám, jak se na válku dívali jednotliví generálové a ti moji vidláčtí kolegové vyhmátli něco, co jsme pojmenovali Mansteinův paradox. Je to docela pěkný termín a rád bych se o něj s vámi podělil. 

Představte si, je rok 1944. Generál Manstein je usazen pevně na Dněpru. Fronta je zkrácená. Početní stavy jsou po jarní rasputici doplněny. Tanky Tiger už překonaly dětské chyby a je jich docela dost. Panthery se osvědčily. Na frontu jezdí plné vlaky tanků PzKw 4 a stíhače tanků. Vylodění v Normandii ještě nikdo nevěří. Neúspěchy předchozích let se dají svádět na tuhé zimy a nevhodné strategické nasměrování. Ale Hitler už do toho zase tak moc nekecá, bo už mu regulérně hrabe. Má totiž ten stejný komplex. 

Němci mají nejlepší armádu. Kvalitní logistiku, skvěle organizovanou práci v zázemí. Armáda šlape jako promazaný stroj. Velitelé jsou ostřílení, vojáci zkušení. K dispozici jsou ty nejkvalitnější tanky. A nejen ty nejkvalitnější, ale i ty nejsilnější a i ty nejlepší. Armáda má vynikající letadla, vynikající letce, má perfektní dělostřelectvo, ženisty, všechno. Neexistuje lepší bojová síla, než má Německo. A přesto ustupují krok za krokem a nemohou s tím nic udělat. 

Rusové mají jen primitivní masu. (Ne nemají, ale Němci si to tak myslí). Rusové mají jen negramotné Ivany, improvizaci v zázemí, hrdiny, kteří jdouo do všeho prsama a nabíhají jen s ruskou vlajkou proti kulometům. Ruské tanky jsou primitivní, dělostřelectvo je primitivní, velení nedosahuje německých kvalit, letadla jsou z papundeklu. Mají větší ztráty. A přesto postupují. Dokonce mají Rusové i víc dezercí, bojují zavůdce takřka asijského typu diktatury, ale přesto postupují. 

Tahle frustrace geniálních velitelů Wehrmachtu, ta z jejich deníků úplně čiší. Nechápou to. Mají všechno. Dokonce i důvěru Vůdce a přesto dosahují jen dílčích úspěchů, které další sovětská ofenzíva zašlape do země. A to německá zbrojní výroba šlapala jak hodinky. V zázemí doma byl nedostatek benzínu i jídla, ale tam na frontě to tak zdaleka nebylo. Němci měli všechno co k válčení potřebovali v prvotřídní kvalitě a dostatečném množství. Přesto je ti Untermenschen tlačili krok za krokem zpátky. 

Na západě to bylo úplně jiné. Tam tlačila strašlivá materiální převaha američanů a letecká nadvláda. Ale na východě ne. Tam to mělo být naopak, ale nebylo. 

Ne, nepíšu o objektivních faktech. Píšu o tom, co měli generálové v hlavě, když šli spát. 

Všem včetně Hitlera z toho hráblo. Všichni pak viděli sabotéry úplně všude, začali likvidovat i svoje věrné kamarády a netrvalo dlouho a armáda začal drhnout, protože už nikdo nikomu nevěřil a  všichni proti sobě intrikovali. Nedovedli si představit jiný důvod k prohře. 

Mansteinův paradox je opět masívně přítomný a funguje úplně stejně. 

Představte si americké prezidentské volby. Na jedné straně je Hillary. Podporují ji média, má takřka neomezené peníze od sponzorů, celosvětová západní elita za ní leze a předem ji ujišťuje o věrnosti. Naproti tomu Trump si to platí ze svého, je kandidát proti vůli poloviny repubikánů, od začátku tahá za kratší konec provazu. Demokraté si vůbec nepřipouštějí, že by mohli prohrát, vždyť mají všechno, co v dnešním světě dělá převahu. A pak pic ho. Ten samolibý namachrovaný frajírek to vyhraje. To museli být určitě Rusové, jinak se to nedá vysvětlit.  Vždyť i Česká televize si vůbec nepřipouštěla jiný scénář voleb než drtivé vítězství Clintonové. 

Stejné je to se Schwarzenbergem, Drahošem a Zemanem. Opět obrovská podpora médií, osobností, peněz. K tomu aristokratický původ, případně hezký sportovní vzhled. Podpora napříč politickým spektrem. Zeman naproti tomu je starý alkoholik, neznaboh, bez podpory, prase.... dosaďte si sami. A on přesto všechno vyhrál. Za tím musejí být fake news, jinak se to nedá vysvětlit. 

Celá věc má samozřejmě poměrně jednoduchá vysvětlení. Bojová hodnota nejsou jen stroje a munice, ale také motivace, uvědomění si, co by nastalo v případě prohry, touha po pomstě, ale i drobná improvizace, schopnost přežít v ruských podmínkách, schopnost překonat hlad a podobně. Stejně tak Trump prostě dělal kampaň levně, ale efektivně. Říkal věci, které po dvaceti letech politické korektnosti zněly jako balzám z jiného světa. Zeman vyhrál, protože Drahoš se ukázal jako naprosto nepoužitelný. Ale nedá se to měřit. Nemá to žádný ekvivalent, který by se dal hodit na váhu. 

Ale na ty prohravší to působí naprosto rozkladně. Do Berlína bylo ještě hodně daleko, ale Mansteinův komplex už rozhlodával všechno co mohl. Není žádná tragédie prohrát volby, ale ta porážka působí tak drtivě, že už se jen tak nevzpamatují. Nevěřím v mobilizaci sil všech dnešních sluníčkářů, neziskovkářů a Sorosovských milionářů. Spíš vidím budoucnost tak, že začnou intrikovat proti sobě a při hledání ruských viníků zničí všechno, co jim mohlo k vítězství pomoci příště. 

Když prostě máte všechno, převahu, techniku, prachy, média, tak je to první krok k porážce. Nedovedete si představit, že by to mohlo být jinak. Vždyť všechno mluví pro vás. Od kvality tanků, po krásný ksicht na bilbórdech. A stejně prohrajete s primitivem, který prostě bojuje, protože ví, že žádné výhody nemá. 

Podobné prohry uvidíme všude v Evropě. Všude budou vítězit tu lépe tu hůře všechny ty Alternativy pro Německo, Wilders, Švédští demokraté a další. Krok za krokem. A každé dílčí vítězství jen zvýši paranoiu jejich protivníků. Prohrají, protože si nedovedou představit, že jsou to jejich vlastní chyby, které je posílají ke dnu.  

 

 

 

 

 

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 5 (1 hlas)

Komentáře

Trvalý odkaz

I týpci co jedou všechno na logiku, materiálno a perfektní vzorečky jsou konfrontováni se svým vnitřním prožíváním, tedy různými pocity či náladami. Čím extrémnější a dlouhodoběji vypjatá situace, tím víc se rozhodují i podle svého prožívání ať se to logice líbí či nikoliv a ať jsou si toho, že otočili třeba na základě vlastně změny nějakého svého pocitu vůbec vědomí.

Myslím že jasně představitelný příklad je třeba korupce: když se někdo cuká, zvedne se mu úplatek třeba dvojnásobně a už se necuká :-) -> v hlavě mu projede obrázek, že za tuhle cifru už bude mít třeba nový auto a ten obrázek někde v prožívání vyvolá pocit štěstí a je rozhodnuto.

Jsou však i jiné pocity! Vidlák krásně nadhodil paranoju :-)! A víte jak paranoja na úrovni pocitů vzrůstá? Když se bojuje proti pocitu nostalgie, což samozřejmě dělá každý prudič za pokrok a pokrokové zítřky! A víte co naopak dělá vyzdvihování pocitů nostalgie? Vnitřní chlad (až vnitřní zimu) -- a to pak můžete akorát tak nastoupit ke kostelníkům, ti jsou surově chladní, když teda dostatečně nebumbají.

Je to holt tak, pokrokem jdete na úrovni pocitů proti nostalgii a tím pádem vám vzrůstá paranoja - a že v konfliktu když jako údajná esa prohráváte se kurva musíte snažit tlačit aspoň pocitově dopředu.

Taky se to dá vztáhnout na okolní svět. Takže čím víc bude nostalgiků po časech v něčem minulých, tím více bude náběh na globální ochlazování :-). Tedy pokud jste ochotni připustit, že svět okolo je ovlivněn pocity :-).

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Je to zajímavé, ale vypěstovali si jej účastníci sami. Na základě svých hlášení, na základě svých vyhodnocení oněch hlášení.
Pod Moskvou na konci r.1941 Němce zastavily jednotky, které byly v předchozích bojích, podle německých hlášení, zničeny. Neměly existovat.
A ony existovaly a bojovaly. Byl to např 5. výs sbor, 6. gard divize, Katukovova tanková brigáda měla mít jen dva tankové prapory, protože podle něm hlášení byly přece lehké tanky zničeny u západní hranice, pěší a výs jednotky v bojích u Smolenka.
Jeden velitel výcviku stihačů US Navy a velitel US let lodi ( po otci čech ) za WWII, hlásal zásadu: Hlášení o sestřelech jednotlivých pilotů rozumný velitel podělí šesti, realistický osmi. A teprve takto upravený výsledek bere v potaz, ovšem medaile rozdává podle vstupního počtu.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Ano Vidláku, to jsou paradoxy (Mansteinovi).

Když se v Americe volilo všechna média nedávala Trupovi šanci. Lidé tomu podlehli a nevěřili, že by mohl být Trump zvolen (včetně mně). Jaké pak to bylo potom ráno překvapení, když jsem si pustil Radiožurnál, kde šlo živé vysílání o US volbách. Nazvali si tam samé vítače, genderostudiisty, rusobijce.
Už bylo zřejmé po výsledcích z důležitých států, že to Hilary projela a v rom rádiu byly při každém vstupu "vidět" ty protáhlé obličeje, vždyť oni si je pozvali, aby jásali, slavili vítězství pravdyalásky a ono se stalo nemožné, co máme říkat!

Oni to s takovýma lidma těžko můžou vyhrát. Ta jejich pyramida moci je prolezlá neschopy, kariéristy, blby. Nedokážou udělat správnou analýzu, a na vadných analýzách staví své plánování. Můžou ještě vyhrát bitvu, zkrátit linii, ale válku podle mně už prosrali.

Před těmi US volbami sem četl předpověď dvojitého agenta pana Koechnera, že prý to podle něho vyhraje Trump. Američani jsou prý hrozně nasraný.
Od té doby má u mně jeho názor velkou váhu.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Politika je umění lži.
"Pravdomluvný politik" je sousloví podobně nesmyslné jako "beznohý fotbalista"

Dobrý politik je ten, který lže v našem zájmu a nedá se při tom chytit, špatný ten, který lže v protikladu k našim zájmům a/NEBO se při tom chytit dá.

Mizerný politik je ten, který kromě lhaní všem ostatním lže i sám sobě.
(Někdo by ovšem mohl namítnout, že to pak není žádný politik, ale sobotka)

A protože válka je pokračování politiky jinými prostředky (a naopak), platí totéž i pro vojevůdce.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

mimo mísu.
Když jsem se dnes dopoledne vracel domů, zaslechl jsem na stanic Radiožurnál zprávu, že se chystá něco podobného, jako NEZISKOVKA ROKU.
Prostě kdosi slyšel Andyho, jak meknul, že prověří financování neziskovek v kontextu s jejich přínosem pro společnost, a máme tu poprask na laguně.
Takže milí kydači, pokud někdo z vás neziskově rýžuje a maká tak, jako Andy, že nemá čas poslouchat rádio, můžete se účastnit obhájení vyhazování praců v řádech miliard, potažmo můžete si nějaké takové ždímadélko ještě rychle založit. Rádiožurnál vám poradí jak na to na svých webovkách.
Zahoďte vidle,
sekery, lopaty,
spěchejte k rádyju,
budete prachatý...

Zatím bez slepic

PRACHŮ!!!
Jo, zapomněl jsem, ten kabaret má být někdy v září.
Tak do práce, milí kydači.

Zatím bez slepic

Pane Targus.
Kdyby neziskovky překážely,dělaly něco proti vládě,dávno by je zrušily.
I přes neziskovky,jsou placené strany,jejich lokajové.,kádry,neschopní politici a pod.
Takže se politici postarají,aby to dopadlo dobře.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Jestlipak víte, jak by dopadla druhá světová válka Německo vs. SSSR, kdyby Němci dobyli Moskvu? I ze je přítomný Mansteinův paradox.
Kdo tipuje na Afgánistán, odpovídá správně.
Ano, i v Afgánistánu mají USA výrazně lepší zbraně než protivník, logisticky vše potřebné, vzdušnou převahu naprostou (jaký rozdíl proti SSSR vs. Stinger) a přesto je protivník po 17 letech válčení silnější než na počátku. Proč USA v Afgánistánu (a v Sýrii, Vietnamu, severním Iráku, atd.) prohrávají, když jsou vybavením i výcvikem výrazně nad protivníkem?
Přitom je to tak jednoduché, vždy společný moment. Protivník má na své straně morálku, vyšší cíl a neváhá za něj položit život. Nehodlá se vzdát, protože nemůže očekávat nic dobrého. Protivníkům se rodí více dětí než vojáci stihnou pobít. Protivník bojuje barbarštějšími metodami a smrt jednotlivce pro něj nic neznamená. USA povýšili život vojáka nade vše.
S takovým protivníkem v Afgánistánu USA mohou bojovat jen pomocí jaderné zbraně.

Ohledně 2. světové války a významu zlomu výše uvedení zapomněli na důležitý fakt, a to práci polských kryptoanalytiků, kteří už před válkou částečně rozlouskli kód Enigma a výsledky předali Britům. Bez této znalosti by se USA nepovedlo odeslat letadlové lodě z Pearl Harbouru před japonským útokem, Britům vítězství konvojů nad ponorkami. Klíčová událost se stala už před zahájením války a tvořila ten jazýček na vahách.

Zatím bez slepic

Jistěže čtení Enigmy bylo důležité pro snížení ztrát a konečné zkrácení války, ale nemyslím si, že by to byl jazýček. Ve finále vždy rozhoduje hospodářský potenciál a množství kanonenfutru.
S dnešními salónními válčičkami vedenými z letadlových kabin a zpoza monitorů to nelze srovnávat.

Zatím bez slepic

Targusi,
zpočátku byl nápor Němců i Japonců drtivý. Rozluštění kódu Enigmy mělo vliv na ponorkovou válku, leteckou bitvu o Anglii, Pearl Harbour, Midway - vše v době, kdy stačilo málo k vítězství Němců. Na you tube je pořad, jak Němci mohli vyhrát celou válku. https://www.youtube.com/watch?v=QzWXN9bHoeU Je nutné podotknout, že je tam též video, že válku vyhrát nemohli.
Jde o alternativní historii, ale rozluštění kódu Enigma hrálo dost zásadní roli. A pak špion Sorge v Japonsku.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Protože jsem zcela nedávno dočetl paměti Ericha von Mansteina,česky vydalo nakladatelství Bonus A pod názvem Ztracená vítězství,tak bych Vás rád Vidláku požádal,abyste si trochu opravil dataci.Polní maršál EvM měl jako vrchní velitel skupiny armád Jih ještě v Lednu 1943 Paulusovu šestou armádu ve Stalingradu,což je město na Volze a 3.-6.11.1943 proběhlo osvobození Kyjeva,což je jak známo město na Dněpru.Ona vzdálenost mezi Volhou a Dněprem na ose Stalingrad-Kyjev je pěkný mandel kilometrů a za tyto "úspěchy" (dle něj ztracená vítězství) byl Erich von Manstein v březnu roku 1944 penziován,takže tvrdit,že byl Erich von Manstein v r.1944 pevně usazen na Dněpru je přinejmenším nonsens.V létě 1944 už dosáhla RA předměstí Varšavy,což je město na Visle.Tak trochu lépe nastavit miřidla Vážený Vidláku!!

Zatím bez slepic

Manstein vyučil Rusy hlavně v 43. na Ukrajině při bojích o Charkov. Pak byl ten, co prohrál bitvu u Kurska. Byl ten, který ještě mohl díky nadání vyhrát bitvu, ale ne válku. To ale ideologové neodpouštějí.

Zatím bez slepic

Manstein vyučil Rusy hlavně v 43. na Ukrajině při bojích o Charkov. Pak byl ten, co prohrál bitvu u Kurska. Byl ten, který ještě mohl díky nadání vyhrát bitvu, ale ne válku. To ale ideologové neodpouštějí.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

když už se tu máme chytat za slovíčka, operace Bagration začínala alespoň částečně za Dněprem, ne? Přinejmenším u Mogileva byli u Dněpru Němci a byli si na tuty jistí, že ho uhájí.
Než se Rokossovskij dostal k Dněpru, trvalo mu to celých dlouhých pět dnů. Tedy pokud nelže Wikina.

Zatím bez slepic

Dost dobrý!
Navíc mi podle stylu přijde, že neleglitiním otcem (či dědou) autora byl dost možná Jaroslav Hašek, který kdysi coby rudý komisař v Rusku plnými hrstmi rozséval své sémě...
Nebýt embarga, pošlu autorovi pět slepic.

Zatím bez slepic

Jestli skutečně zaútočili na Kissingera, je to jako zvonění do posledního kola. Obvinit Kissingera napříč exekutivami jednoho z hlavních architektů americké zahraniční politiky potažmo z vlastizrady, to je hodně silné kafe.

Je to zřejmě reakce na setkání v Helsinkách. Ta hysterie, co že si ti dva v soukromí špitali? Trump asi svému okolí a svým bažinatým tajným službám moc věřit nemůže, je v podstatě slepý. Neřekl mu ten padouch Putin něco důležitého? Nenahrazuje mu oči a uši?

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

ale kéž by to tak bylo. Sluníčkáři všeho typu využijou všech prostředků, aby neprohráli a budou nakonec vydávat neúspěch za svůj úspěch, protože je nikdo nebude střílet a věšet na stromy.

Zatím bez slepic

In reply to by Milan Jonáš (neověřeno)

Trvalý odkaz

Kdepak Jonáši!
Sluníčkáře budou věšet a střílet jejich včerejší kamarádi spolusluníčkáři.
Během jediné noci jim spadnou z vočí šupiny, otočí o stoosmdesát stupňů a začnou likvidovat svědky svého včerejšího "přesvědčení".

Já pozoroval názorové lopingy během svého života už třikrát, i když na střílení a věšení nedošlo, také díky Gustovi Hnusákovi, dej mu pánbu věčnou slávu. Ten to zažil na své kůži, kupodivu se mu to nelíbilo a netoužil se opakováním tohoto osvědčeného historického postupu zapsat do dějin.

Koneckonců to byl intelektuál a něco si přečetl i o Francouzské revoluci.

Zatím bez slepic