Ukrajina

Autor
Štítky

Je dobře, že se Pavt pustil do článku o Ukrajině. V poslední době je ticho, ale situace je tam stále vyhrocená a je vhodné na to myslet.

Pavte, je to vaše:  

Je to ode mne asi trošku odvážné psát Vidlákovi, s jeho rodinnými kořeny na Ukrajině, článek o svém pohledu na ukrajinskou situaci, ale přesto se o to pokusím. Vůbec přitom netvrdím nic o své absolutní pravdě a absolutním chápání všech souvislostí, ale na Ukrajinu pracovně jezdím, byl jsem na severu, západu, východě i jihu, a ačkoliv u takto velké země nelze tvrdit, že bych ji snad znal, něco o ní vím.

Především musím říci, že je mi Ukrajinců opravdu líto. Je to země s neskutečně trpkou historií, kdy si s Ukrajinci utírali boty (ne-li něco jiného) vlastně všichni jejich sousedé a to i ti, kteří už dávno s Ukrajinou nesousedí. A ať už šlo o Rusy, Poláky, Litevce, Tatary či Turky, všichni zdejší zemi a lid pouze využívali a nikdy se jej nesnažili chápat, nebo pro něj nedejbože dokonce něco udělat. Ukrajinci patří k těm pár národům v Evropě, které vlastně nikdy neměly své národní dějiny. Podobně jsou na tom třeba Slováci, ale i další. Toto je třeba velmi vzít v úvahu, když se začneme pohoršovat nad některými současnými aspekty.

Vztah k Tatarům, Litevcům či Turkům už dnes Ukrajinci řešit nemusí, takže zbývají dva problematičtí sousedé - Poláci a Rusové. Oba ve dvacátém století Ukrajincům více či méně ubližovali, zabírali jejich zemi a snažili se místní přesvědčit, že vlastně nejsou Ukrajinci. Rusové v tomto směru byli mnohem vytrvalejší, protože na to prostě měli daleko více času. Vypadalo to, že CCCP bude trvat věčně, což ruskému imperialistickému smyšlení absolutně vyhovovalo, proto se realizovaly akce jako darování Krymu apod, které reálně neměly žádný význam, neboť všechno stejně rozhodovala Moskva.

Konec komunismu znamenal pro Rusy absolutní ponížení. Dost mi to připomíná situaci u Němců po první světové válce. I Němci uvěřili tvrzení, že jejich slavná armáda vlastně v poli nebyla poražena a mír byl “kudlou do zad” vraženou Židy, zednáři či bůhvíkým, no a smlouva z Versailles je absolutně nespravedlivá a pro Německo drtivá. Už jsem na vlkovi psal, že podle mého skromného názoru je absolutně mylná teze, že Německo bylo po I.sv.v. potrestáno příliš přísně. Právě naopak, Německo vlastně nijak přísně potrestáno nebylo a vzhledem k tomu, že ve chvíli míru na německou půdu ještě nevstoupili nepřátelští vojáci, tak Němci uvěřili, že by vlastně mohli vyhrát, jen kdyby se ta válka vedla trošku jinak. Muselo dojít k dalšímu vraždění a totální likvidaci Německa, aby i ten poslední Němec pochopil, že tudy cesta nevede.

No a s Ruskem je to velmi podobné. I Rusko tak nějak “prohrálo” studenou válku, ovšem byla to taková “prohra”, kterou vlastně nikdo moc nepochopil. Prostě to Gorbačov najednou vzdal a bylo to. Starší generace Rusů si dodnes myslí, že šlo o bůhvíjaké spiknutí, že vůbec nebylo nutné “házet flintu do žita” atd. No a rozpad CCCP, to už je, jak řekl Vladimír Putin, největší katastrofa 20. století. (přemýšlím, jaké rodeo by vypuklo, pokud by se stejně vyjádřil nějaký britský politik o jejich bývalé koloniální říši) Tak to značná část Rusů, minimálně těch starších, dodnes chápe. Nevím, jak je přesvědčit, že CCCP byl vnitřně tak předlužený, že ten krach by dříve či později přijít musel tak jako tak (ovšem je pravda, že ještě pár let by to asi vydrželo). Stejně tak nevím, jak je přesvědčit, že rozpad CCCP byl dán faktem, že se národy prostě chtěly emancipovat a osamostatnit, a že na tom koneckonců není nic špatného, a že Rusové by měli být rádi, že mohou konečně budovat svůj stát v relativní svobodě, určitě největší, jakou tato země za staletí své existence zažila. Bohužel, v ruské mentalitě je zakódováno, že co je velké, to je dobré. Fakt, že jedním z nejbohatších a nejspokojenějších národů jsou Švýcaři, takže o té velikosti to tak zas úplně není, to v Rusku ještě nevzali na vědomí.

O ruském imperialistickém myšlení dnes ale psát nechci, vraťme se k Ukrajině. Ukrajinci mají tu “smůlu”, že jejich jazyk i zvyky jsou ruským velice blízké. Toto platí ovšem jen na východě Ukrajiny, na západě je situace dost odlišná. Ukrajina je hluboce rozdělená země, kde západ a východ jsou z historických důvodů značně jiné, zatímco Lvov vypadá jako každé středoevropské město, takový Dněpropetrovsk je typicky ruský. Tvrdí se, že je to dáno tím, že na východě Ukrajiny vlastně nežijí Ukrajinci, ale Rusové, to je ovšem mylné. Byl jsem nedávno v Mariupolu, mluvil jsem s místními. Mé největší překvapení je, že zdejší mluví rusky, mají ruskou kulturu atd, ale považují se za Ukrajince. Neptejte se mě proč. Nechápu. Ale tak to je. Musím říct, že to ve mne vzbudilo otázku, kolik tam těch “Rusů” opravdu je. Protože je od sebe nerozeznáte. Kolik je tedy na východní Ukrajině opravdu Rusů, tedy těch, kteří by chtěli být součástí Ruska? Já to nevím a obávám se, že to vlastně neví nikdo z těch velkých hráčů, kteří o něčem rozhodují. A i kdyby to věděli, bylo by jim to jedno…

Ať už se to Ukrajincům líbí či ne, jsou po hospodářské stránce zásadně navázáni na Rusko. Poznal jsem na Ukrajině pár firem a jen asi 2 měly i jiné klienty, než státy bývalého CCCP. Ukrajinci si přitom vůbec nejsou vědomí, jak náročné je změnit orientaci hospodářství. Stačí si uvědomit, kolik potíží s tím měly naše firmy v devadesátých letech, kdy zde německé či americké normy téměř nikdo neznal a najednou bylo nutné podle nich vyrábět. Pamatuji si svou anabázi v roce 1997 v Transportě Chrudim, kde na obchodním oddělení (!) uměl jen jeden člověk anglicky, a to byla sekretářka. Budujte s něčím takovým kapitalismus, že…

Ukrajinci vůbec netuší, jak jsou v tomto směru pozadu, a že na ně nikdo na západě nečeká. Mají stále pocit, že EU či USA či kdoví kdo jim pomůže. Tvrdí, že jsou připraveni si utahovat opasky, ale vůbec nechápou, že by to taky mohlo znamenat vyrazit do opasku hodně zcela nových dírek.

Pokud se s nimi dáte do debaty o Majdanu, tak vám všichni řeknou, že Majdan byl v zásadě správný. Bavil jsem se o tomto tématu s mnoha lidmi, ale nikdo, zdůrazňuji nikdo Majdan jako takový nezpochybnil. Ano, dá se možná souhlasit s teorií, že Majdan byl zorganizován Západem, ale podle mých zkušeností Majdan respektoval vůli lidu. Byl tedy špatný? Proč?

Samozřejmě, navazující otázkou je, zda Majdan jako symbol opravdu všichni chápali stejně, respektive, zda nastolený směr byl právě tím, v který Majdanisté a jejich sympatizanti doufali. Osobně jsem poněkud skeptický k představě, že lze proti oligarchům bojovat s pomocí jiného oligarchy, zvoleného za prezidenta. Leč o tom zásadním, tedy ve větším příklonu k Západu, se asi pochybovat nedá. Ten je pochopitelný u západních Ukrajinců, kteří se sami považují za integrální součást Západu (stejně jako se tak považujeme i my), ovšem i na severu i jihu Ukrajiny jsem se setkal s jistým nekritickým nadšením ze Západu, který byl známý dříve i nám a třeba Rumunům, než nás z toho EU realita vyléčila. Je to asi obecná lidská tendence očekávat v trpkých chvílích zmaru pomoc zvenčí, že tam někde bude něco (Bůh) či někdo (Západ), kdo nám naše vlastní problémy pomůže zvládnout.

Je jasné, že Rusko vnímalo možnost zapojení Ukrajiny do užší spolupráce s EU jako ohrožení svých imperiálních ambic. Trošku mi to připomíná dávnou reakci Stalina na Marshallův plán, ačkoliv Západ pro Ukrajinu ani zdaleka nechtěl udělat nic tak velkorysého, jako kdysi generál Marshall. Rusko se rozhodlo jednat a výsledkem je Krym a opolčenci. Nechci nijak bagatelizovat nacionalismus na Ukrajině, stejně jako onen schválený a posléze zrušený zákon o nutnosti mluvit ukrajinsky. Ostatně, i v Mariupolu jsem slyšel na toto téma nářky, protože oni ukrajinsky prostě mluvit neumí a nechápou, proč by se to měli učit.

Problém ovšem je, že Rusko si tuto situaci vzalo jako záminku k akci, čímž se stalo spoluzodpovědným za situaci na Ukrajině. Je velkou a marnou otázkou, zda by se bez ruského zásahu vše postupně neuklidnilo. Podle mého názoru šlo z dlouhodobého hlediska o hrubou chybu. Z “taktického” hlediska sice Putin získal Krym, ale z hlediska “strategického”, dlouhodobého, ztratil Ukrajinu. Protože pokud by nechal věci být, nová ukrajinská garnitura by se znemožnila sama. Lidé jí sice zprvu fandili, ale velmi rychle by viděli, že nic nového nezajistí, takže by se k moci dostaly realističtější síly. Nevím, kdo by tam mohl být po Janukovyčovi, ten sám by asi šanci neměl, ale myslím, že někdo by se našel. Po desetiletí se ty váhy houpaly zleva doprava, jednou vyhrála prozápadní frakce, jednou proruská. Pokračovalo by to i nadále.

Krym, to je pro Ukrajince naprosto zásadní trauma. Ano, znám všechny argumenty, proč prý Rusové “museli” zasáhnout, ovšem nesouhlasím s nimi. Pomiňme fakt, že šlo o akci zcela mimo mezinárodní právo, především šlo o akt, který jen těžko mohou Ukrajinci jen tak přejít. Rusko se zkrátka rozhodlo hájit ruské menšiny v sousedních zemích, což je věc nesmírně nebezpečná a nemusím připínat jistého chlapa s knírkem, který na tomto založil první kroky k velké válce. Ne, nechci toto nijak srovnávat, ale prostě soudím, že Rusko nemá žádné právo se zajímat o to, jak jsou na tom Rusové na Ukrajině, v Číně či na severní točně. Maximálně může v tomto směru vydávat rezoluce, ale to je asi tak vše. Ve chvíli, kdy zorganizuje jak “puč” na Krymu, tak celou opolčeneckou akci, nelze to chápat jinak než jako nepřátelský krok směrem k Ukrajině, přičemž Ukrajina sama do té chvíle vůči Rusku žádný nepřátelský krok neudělala. Ano, znám teorie, že nebýt Ruska, na Krymu by se střílelo atd, Ukrajina by prý byla v NATO atd, ale to je takové to možná kdyby tak. K tomu všemu nedošlo. Pokud by snad vypukla na Ukrajině nějaká forma občanské války, dala by se ruská akce pochopit. Ale ono na Krymu nevypuklo vůbec nic, no a co se týče opolčenců…

To je další velká otázka. Kdo jsou skutečně ti opolčenci? A co chtějí? A hlavně - chtějí ti místní, ti, kdo původně žili v Doněcku atd, to, co opolčenci? Ano, jistá část určitě, s tím souhlasím, ale jak velká část? Každému je asi jasné, že bez podpory z Ruska by se opolčenci vůbec nedali dohromady, a pokud snad ano, udrželi by se pár dní. Co tedy měla Ukrajina dělat? Jak má stát reagovat v podobné situaci? Ze zahraničí je na vašem území podporováno povstalecké hnutí a vy chcete obnovit kontrolu nad územím státu. Co máte dělat? Ne, samozřejmě, střílet raketami do obytných čtvrtí je exces, to se shodneme, ale nějakou sílu by pravděpodobně užil každý stát (vzpomeňme na Katalánsko). No a když se podívám na Rusko, nemyslím si, že by se v situaci Ukrajiny zachovalo jinak. Groznyj byl srovnán se zemí (a to říkám, ačkoliv mi Čečenci vůbec nejsou sympatičtí a na Kavkaze mají tu nejhorší pověst). Takže Rusové sami mohou k rozbombardovanému Doněcku tak leda mlčet.

Zde u Vidláka se často nadává na USA a mnozí se ptají, kdo dal USA právo zasahovat v různých koutech světa, často pod průhlednými záminkami. Zajímavé je, že ti samí se neptají, kdo dal to samé právo Rusku. Kdo dal Rusku právo být četníkem v postsovětském prostoru? Protože jeho akce proti Ukrajině je akcí zcela srovnatelnou s tím, co dělají ti, které Rusko hlasitě kritizuje. Osobně bych řekl, že je to akce dokonce ještě brutálnější, protože Rusko se po dlouhou dobu stavělo jako přítel Ukrajinců a nyní dokonale otočilo. To zcela změnilo názor obyčejných Ukrajinců na tohoto velkého bratra. Nyní s Krymem a ruskou podporou opolčenců i ten poslední Ukrajinec vidí Rusko kriticky. Dříve to tak nebylo - Rusko nebylo milováno na západě Ukrajiny, ovšem na východě s ním neměli zásadní problém. Teď je to jiné a i ukrajinští Rusové se k Rusku dle mých zkušeností staví odmítavě. Je to paradoxní, ale Putinovi se podařilo dříve v podstatě nemyslitelné - zásadně rozdělený národ dokázal svou akcí alespoň v nějakém názoru dokonale sjednotit. V jistém směru se dá říci, že i ti na východě, kteří dříve nepřemýšleli nad tím, jestli se cítí spíše jako Rusové, či jako Ukrajinci, se nyní rozhodli, kým chtějí být. To bohužel znamená konec realismu na ukrajinské straně. Část Ukrajinců věří, že jsou ve válce. Pro jejich vládnoucí věrchušku jde o skvělou výmluvu (ale jak vidno, ani to nezabírá). Akci “Krym” chápou všichni jako absolutní ponížení, a nelze se jim divit. Můžeme si představit, jak bychom se cítili, kdyby nám něco podobného udělalo v Těšíně Polsko…

Co se Krymu samotného týče, je velmi paradoxní, že dle mých zkušeností nemá tato akce mezi normálními Rusy zdaleka takovou podporu, jak by někdo možná čekal. Bavil jsem se s mnoha a reakcí bývá obvykle mávnutí rukou. Tak máme Krym, no a co? Samozřejmě, to se nebavíme o nacionalistech, ale o normálních lidech, kteří mají dojem, že celá ta eskapáda se sankcemi atd. za vlastnictví Krymu dost možná nestála.

Na svých cestách po různých postosvětských zemích, od Litvy přes Bělorusko, Ázerbájdžán po Kazachstán, všude dle mých zkušeností ruskou anexi Krymu odsuzují. Kazaši mi jasně řekli, že s podobným přístupem by jim Rusko mohlo sebrat rozsáhlá pohraniční území, kde žije ruská menšina. Bělorusové zase tvrdili, že Ukrajince a jejich snahu po emancipaci od Ruska chápou, ale šlo o naivní pokus a oni raději k Rusku přistupují realističtěji. A zcela mimochodem, pokud se někdo pohoršuje nad ukrajinskou (ale třeba i pobaltskou) snahou nutit ruské menšiny ke znalosti místních jazyků, upozorňuji, že na to už se najelo i v Ázerbájdžánu i Kazachstánu a bůhví, kam to povede. Ještě před pár lety byla v Baku ruština běžným jazykem, ale postupně ji nahrazuje angličtina a místní Rusové, ne moc ochotně, se s tím smiřují. Kazaši pro změnu plánují přechod na latinku, což pro místní Rusy bude velmi nepříjemné. Azerové už toto provedli. Podle toho, co jsem slyšel, se z Kazachstánu dost Rusů stěhuje zpět do Ruska. Vůbec nemluvím o státní motivaci místních firem v Kazachstánu přejít od ruských norem GOST na americké API. Prostě a jednoduše, ta emancipace od Ruska postupuje všude a ani báťuška Putin s tím nic neudělá.

Samozřejmě, že nelze bezvýhradně souhlasit s probuzeným nacionalismem Ukrajinců, ale opět je třeba jej zasadit do rámce. Jednak jde o jev v postkomunistickém prostoru poměrně běžný - stačí si připomenout například Maďarsko a jeho tendence rehabilitovat Horthyho a svalit veškerou vinu za maďarský holocaust na Němce. Kromě toho, jak jsem zmínil, Ukrajinci nemají vlastní svobodnou historii, proto zoufale hledají nějaké historické hrdiny, ke kterým by se mohli upínat. Bohdan Chmelnický se sice dá takto chápat, ale to byl primárně kozák, ne Ukrajinec. Koho zvolit jiného? Mám připomenout, že ze soutěže o nejvýznamnějšího Slováka byl pro jistotu předem vyloučen Tiso (a v Německu AH)? Čímž opět vůbec nechci srovnávat, jen zdůrazňuji, že my, Češi, s našimi tisíciletými dějinami, to v tomto směru máme mnohem snazší. Ukrajinci jsou zkrátka v období “národní emancipace”, což si prožil snad každý evropský národ. Na rozdíl od Němců a Francouzů, kteří kvůli tomu převálcovali celou Evropu, musíme doufat, že na Ukrajině se to obejde bez podobných excesů.

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

Číňané si už údajně pronajali černozem na Ukrajině na 99 let. Břidlicový plyn si uzurpovala rodina Bidena. Takže Ukrjaina už asi rozporcovaná je mezi cizí země, teď jde jen o to, kdo kolik urve a kdo utře ústa.

Zatím bez slepic

In reply to by Gerd (neověřeno)

Trvalý odkaz

O tu úrodnou část Ukrajiny zájem bude. Můj typ jsou Číňané, přesto že se to nyní jeví jako nesmysl. Uvidíme za 10 nebo 15 let. Pak si to řekneme. Ale já stará, hloupá a ošklivá tady už asi nebudu.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Už je prodáno.
Rákosníkovi, rejžákovi, šikmáčovi a nevím ještě, jak se mu nadává.
Nedělám si prdel, nemám na to dnes náladu.

Zatím bez slepic

In reply to by babaluba (neověřeno)

Trvalý odkaz

Targus má pravdu, černozem už mají pronajatu Číňané od 2013 https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/cina-koupi-na-ukrajine-az-tri…
Při diskuzích o dopadu sucha na zemědělskou výrobu a výpadku produkce v Číně jaksi debatéři zapomněli poznamenat, že Čína už má dávno pronajaty nebo skoupeny pole na Ukrajině, v Africe, Jižní Americe. Číňané mít hlad nebudou, ale na Ukrajině ano, až jim všechnu úrodu odvezou. Podobně Afrika a Jižní Amerika.

A USA základnu v Černém moři chtěly mít v Sevastopolu, připravovaly se na to už před Majdanem, měly prý podrobný rozpočet na rekonstrukci sevastopolské budovy pro potřeby USA. Pak byl plán na zřízení přístavu NATO v Oděse, později Illičivsk, ale to je vlastně také Oděsa. Ani nevím, jak to dopadlo a jestli tam už přístav NATO je.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Několik poznámek k Pavtovu náhledu na situaci na Ukrajině a k tomu, jak k ní došli.
- Shodně s Pavtem je mi Ukrajinců upřímně. Jsou to stejně jako Rusové ad. naši příbuzní. Po převratu na Ukrajině jsem to popsal přirovnáním "Jak chudák do ještě větší bídy přišel."

- Pavte, podívejte se na mapu Everopy z roku 1913. Pokud to uděláte, tak pochopíte, že po I.sv.v. nměli důvod cítit se ponížení také Rusové a to s tím, že cedili krav za vítěznou Dodhodu.

- J třeba při hodnocení majdanu vzít v úvahu, že byl dlouhodobě ze strany USA připravován. Že šlo o hrubě protiústavní akt, na který měli právo lidé v zájmu obnovení ústavnost reagovat a to i ozbrojeným odporem. Nastalá občanská válka je toho důsledkem. Pokud se Vám nebude zdát to "občanská válka", zapátrejte v paměti: Španělská občanská válka se nazývala "občanská" i přes to, že v ní byli zapojeni různou měrou Němci, Rusové, Francouzi, Britové atd.

- Krym Rusové museli anektovat. Byl to vynucený krok, který neměl alternativu. Krym má pro Rusko zásadní strategický význam. Nemohli dopustit tam mít americkou základnu (již se chystala). Je to jako by amíci připustili taktické jaderné zbraně na Kubě. To znamená, že to s tím hájením ruských menšin v zahraničí ze strany Ruska nebude zas tak hrozné. V Lotyšku si potomci esesáku vytírají s Rusy zadky stejným způsobem. Krym byl strategická záležitost.

- Situace, do které se Ukrajina a Ukrajinci dostali převratem, je ta pro ně nejhorší možná. Z ekonomického hlediska ztratili trhy v Rusku a v EU žádné nezískali. Ukrajina se stala bojištěm proxi války s Ruskem a Ukrajinci jsou v té válce kanonemfuter. Nedokázali se poučit (" všichni zdejší zemi a lid pouze využívali a nikdy se jej nesnažili chápat, nebo pro něj nedejbože dokonce něco udělat"), tudíž si historii již několikrát opakovanou zopakují znovu..

- Pro nás Čechy, alespoň pro ty, pro které to něco znamená a mají drobet vhled do historie, je naprosto nepřijatelná adorace Banderovců potažmo esesáku z SS Galicie, stejně tak jako lotyšských a litevských esesáků. Češi byli na druhé straně. Naši dědkové a pradědkové bojovali proti takovým šmejdům a umírali při tom. Podpora banderovské Ukrajiny je z tohoto pohledu pro mne nepřijatelná.

Zatím bez slepic

Tu pátou vám zabavuji, jako to dělali soudruzi z Rabovacích Gard v osmačtyřicátém, protože jste starý, hloupý a škaredý a působíte na mé duševní já špatnými vlnami.

Zatím bez slepic

jste starý, hloupý a škaredý
odporucam aplikovat skratku
JSHS
usetris kopec casu, pisania a ... aj tak to mas ako trade mark :D
Ale inak nevyziadana rada... takze pohoda :D

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Sartre napsal (12:15):
"I já když sem kdykoli něco píšu, předem aotumaticky VÍM, že pro většinu místních nebudu věrohodný, a to i přes to, že sem předložím paragrafy, historický fakta ap. Když běkdo nechce, tak prostě nechce .-))) A když už je dokonce dospělý, tak už se s tím ani moc dělat nedá :-))))"

Tak když to člověče předem automaticky víte, tak proč sem proboha lezete?? Proč nás tu nenecháte v tom našem alternativním teplíčku a smrádečku? Nebo nás chcete na stará kolena převychovávat? Máte snad ambice pomoci ministru Plagovi vytvářet nový svěží dějeBIS? ....Několik nekonečných debat s Vámi o Ukrajině už zde snad máme za sebou, ne?

A volání Asfaltového holuba, aby jste se sem vrátil zpátky, nesmíte brát vážně. On je AH slovní skladatel, který rád používá našlehané nadsázky, zapeklitou ironii a dar čistého bláznovství, které pomáhá udržovat při smyslech.

Zatím bez slepic

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

Dneska za to může Asfalťák... :-) Nebo alespoň to na něj můžeme svést, protože napsal zaklínadlo, aby se Sartre vrátil tučným písmem. Jo, když se použije zaklínadlo...
Asfalťák neprozřetelně vyvolal ducha (tedy elfa) Sartra. On se občas vyskytl, ale nikdo mu neodpovídal a byl klídek. Dneska nám ptáci sedli před zrcadlo a vyvolali Candymena.
Tož to bych navrhoval, aby Asfaltový Holub čtrnáct dní klečel na hrachu a při tom povinně čel nějakou existencionální šílenost od Sartrova jmenovce Žána Póla. Pak z toho vypracuje referát, který pustíme na sklo a každý kdo Sartrovi dneska odpověděl ho stokrát podepíše. :-)

Zatím bez slepic

co mu dat radsi prebirat hrach, cocku a popel

Zatím bez slepic

nic nebudem podpisovat :D
Asfaltak nech si to vyzerie sam :D :D :D

Zatím bez slepic

Pane Vidlák.
To není chyba A.H.
To se dalo čekat,když to napsal pavt,jak jsem napsal,je to jeden a ten samí nick.
Všechno měl připravené,hlavně znechutit Váš prostor.překrucováním událostí.
Můžu jen napsat,Vaše kydy jsou v hledáčku,dost dost vysoko,na co ani Janda nestačí.
Pokud je už známo,tohle se děje ve všech zemích,narušit,znechutit,znectit.alternativní zdroje.

Zatím bez slepic

In reply to by zemedelec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Není to jeden a ten samý

Zatím bez slepic

že by na mne nikdo nereagoval. Naopak. Reagovat jsem přestával já :-))))

Když pominu, jak dlouho jste mne tu řešili ještě následně a dokonce snad 2 články mi věnovali (já to zjistil až někdy mezi svátky koncem roku, když jsme si vzpomněl, že jsme sem předtím taky nahlédl :-)))

Zatím bez slepic

Vidláku,
Maneco,
kamarádi moji zlatí,
sypu si sušené guáno na hlavu!

Jak jsem starej, tak jsem blbej.
Kdykoli se nedostatečně soustředím, soudím ostatní podle sebe.
Ne každý měl to smůloštěstí bejt vočkovanej satanem jako já!

Pokaždý zapomenu, že existují davy lidí, kteří bez ohledu na své IQ nelitují času ani frustrace a stoupají si do fronty, aby pokořili profesionálního kvaziintelektuálního skořápkáře a vybojovali si nominaci na mistrvství světa ve skoku na špek!

Zatím bez slepic

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

je to ze sice o paragrafoch a konkretnych zneniach toci, ale on sam nikdy nic nedodal.
Staci si precitat jeho prispevky. Ale po inych to samozrejme pozaduje.
Takze to chlapca je tazky milenial, on nemusi, ostatni to maju povinne :D
jj doba je zla a ... bude hur :D

Zatím bez slepic

Jaky ma asi kerka, piercinky, vyholeni a cool brejle

Zatím bez slepic

Kousek zpátky a možná na celém tomto článku najdeš "dodávky" zdrojů v podobě linků JEN ODE MNE.
Tvrzení, že to chci po jiných, ale sám nikdy nic nedodám, je, jak to říct kulantně .... kulantněn bude asi nejlepší mlčet :-)))

Zatím bez slepic

In reply to by Maneca (neověřeno)

Trvalý odkaz

Maneco, tentokrát mi mírně, ale přece jen křivdíte!

Vzpomeňte si na prudkou kolektivní alergickou reakci na minulé Sartrovy našlehané oloviny.
To tady bylo na hraně kolapsu, téměř anafylaktický šok.
A dnes? Tu a tam si někdo otráveně poškrábe kopřivkový pupínek.

Sartre minule zapůsobil jako očkování kravskými neštovicemi.
Jsem mu vděčen, že se tak hezky s poněkud inteligentnějším dnešním autorem vzájemně neutralizuje.
**********
Pro nás je aktuálně důležitější, že pro ministerstvo školství bude přepisovat osnovy dějepisu a čeké literatury BIStb.

Jistě nezůstane jen u ČESKÉ BIStorie !
Už od 19. století totiž výklad českých dějin hybridně ovlivňuje Putin,
jak nyní opožděně vyšlo najevo.

Není to nic nepochopitelného. Po letech jsem si opět půjčil v knihovně
Feymanovu Neobyčejnou teorii světla a látky , krásně vysvětlené základy
kvantové teorie. Mimo jiné z ní vyplývá i pohyb elementárních částic
proti proudu času.

Informace se sice proti proudu času přenášet nedají, ale podle MÉHO objevu
se desinformace (tedy "antiinformace" ) klíďo píďo pohybují kupředu do
minulosti - a zdá se, že dokonce nadsvětelnou rychlostí.

Vzpomínáte na Kahudovy korpuskulární částice mysli - "mentiony"?
Prof. Kahuda byl ministr školství!

Nyní se konečně podařilo ve spolupráci ukrajinské a české BIStb, jakož i špíčkových tajných výzkumných ústavů naší armády syntetizovat jejich antičástice - dementiony.

Pohybují se proti proudu času a mění žádoucím způsobem historii.
BIS přijímá zakázky našich i zahraničních vzdělávacích pracovišť od MŠ až po VŠ na změny historie v jakémkoli objednaném směru.

Nicméně

Zatím bez slepic

No já teda nevím, Asfaltový holube, už zase 200+ diskuzních příspěvků, z toho polovina opět Sartre... prostě jste svým zvoláním vypustil Krakena.

Chtělo by to pro Vás nějaký trest jak navrhuje Vidlák, třeba si přečíst Nevolnost skutečného J.P.Sartra anebo Vás alespoň na chvíli v kurníku přesadit z bidýlka na římsu - ale tam byste nesměl trousit (guanovat?).

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Už když jsem si text ráno přeščetl, bylo mi jasné, že jde o text, kde se s autorem shodneme akorát na tom, že se neshodneme. Ale OK. Osobně mi vadí manipulativnost, text je zcela podřízen závěru. Významné momenty se bagatelizují, dějiny začínají bodem, jenž se mi líbí, jindy se příběhy nedovyprávějí (Groznyj je dnes zatraceně jiné město, než to zmíněné v článku).

Nakonec jsem se rozhodl vyjádřit k několika víceméně náhodně vybraným pasážím:

"...Majdan byl zorganizován Západem, ale podle mých zkušeností Majdan respektoval vůli lidu. Byl tedy špatný? Proč?" Na to lze jednoduše konstatovat - na Krymu proběhlo referendum pod patronátem Ruska a zjevně respektoval vůli tamnějšího lidu. Byl tedy šptný? Proč?

Kdybych chtěl ale odpovědět: Ano, majdan se stal špatným nejpozději od chvíle, kdy sličné studentky v zázemí vyráběly molotovovy pro své kolegy v čelních řadách. Byl to právě Majdan, kdo nakonec nerespektoval ani elementární dohody uzavřené pod patronací západu. Do řádných prezidentských voleb byl ještě rok a půl. Dohoda hovořila o předčasných. Ale i to bylo "nesnesitelně pozdě" pro hochy z Pravého sektoru... Demokratické převzetí moci má podobu vítězství ve volbách. Teprve pokud by tyto nebyly umožněny, či by byly hrubou silou státu ovlivněny, lze dumat o oprávněnosti výsledku Majdanského puče. Jinak co mám zkušenosti s ukrajinci já, rozlišují Majdany dva - Majdan ve smyslu původních upřímných protestů - a Majdan ve smyslu násilného převratu. První vnímají jako oprávněný většinově. U druhého se názory rozcházejí.

"Je jasné, že Rusko vnímalo možnost zapojení Ukrajiny do užší spolupráce s EU jako ohrožení svých imperiálních ambic." Pojmem "Imperiální ambice" je podsouvána snaha Ukrajinu ovládnout a získat. Což je manipulativní narativ. Nikdo nezpochybňuje, že Rusko vnímalo Ukrajinu v prvé řadě jako významného obchodního partnera a hlavně vojenské předpolí pro ochranu vlastních hranic. Ve chvíli, kdy je Rusko a jeho prezident vykreslován západem jako arciďábel, je jakýkoliv pokus integrovat se do struktur, jež tuto rétoriku akceptují (západ) pro Rusko ohrožením vždy. Hrozit, že se Mexiko nebo Kanada rozhodnou vstoupit do Společenství nezávislých států, udělají si Američané také rychle pořádek. Každopádně nehodnotím morálnost podobného uvažování, konstatuji, že prostě je. A věděli to všichni. Lákání Ukrajiny do EU a západních struktur bylo nezodpovědné. Zvláště pokud jsme je hrotili za každou cenu (EU skutečně nemohla podepsat přístupovou smlouvu s řádným prezidentem po volbách, jenž by s tímto programem na Ukrajině bezpochyby zvítězil, pokud Majdan vyjadřuje názor všeho lidu?) Ukrajina je jenom obětí cynických hrátek, jejichž úkolem bylo vystavit Putina do situace, kdy se projeví jako slaboch doma, nebo jako agresor na venek. Protože je závislý na Rusech a jde mu o Rusko, zvolil variantu dvě a půl. O Ukrajinu samotnou ale nikdo v EU nestojí, leda jako o levný zdroj. Způsob, jakým se k Ukrajině chováme dnes je dostatečně vypovídající.

"Pokud by snad vypukla na Ukrajině nějaká forma občanské války, dala by se ruská akce pochopit. Ale ono na Krymu nevypuklo vůbec nic, no a co se týče opolčenců" Ano. Na Krymu nevypuklo vůbec nic PRÁVĚ PROTO, že po zkušenostech z ostatních částí Ukrajiny tomu bylo kombinací místních a zelných mužíků zabráněno. Bylo by tedy použitou logikou pochopitelnější, kdyby RA vtrhla otevřeně na Dombas? Musí se vždy čekat na upalování lidí? Vlastně lze to obrátit - kde jsou všichni ti obyvatelé Krymu bojující proti okupantovi?

"Osobně bych řekl, že je to akce dokonce ještě brutálnější, protože Rusko se po dlouhou dobu stavělo jako přítel Ukrajinců a nyní dokonale otočilo." Nedalo mi nevzpomenout si na nedávno diskutované Pražské jaro - tanky přijely, ač u nás nebujelo násilí, ač jsme otevřeně deklarovali svou přináležitost k východnímu bloku a spojenectví se SSSR. To byla situace, kterou pavt popisuje. Ukrajina je zatraceně jiný příběh. Byla to Ukrajina, kdo se první distancoval od Ruska - kdo zahodil "přátelství".

Opakovaně připomínám, že onen "hrubý ekonomický nátlak Moskvy", který přiměl Janukoviče od přístupových dohod cuknout, lze shrnout do stručného: "Počítejte s tím, že budete za naše suroviny platit stejně jako EU a že budou mezi Ruskem a Ukrajinou celní bariéry, protože nedovolíme, aby náš trh zaplavilo levnější západní zboží, které by se do Ruska dostávalo právě přes Ukrajinu." Jinými slovy - nechcete-li být naši spojenci, nečekejte, že vás budeme jako spojence zvýhodňovat. Obraťte se na své nové spojence.
Což mi, s prominutím, přijde jako legitimní rozhodnutí. Majdan uvěřil, že se o Ukrajinu západ postará. No tak to mají. Vlastně máme.

A takhle by se dal článek rozebírat do nekonečna. Za mě už milionkrát přemlácená sláma.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

S operovanou rukou (pravou!) se mi blbě píše, ale nedá mi to....
Z toho, co sem k Vidlákovi zatím pavt napsal, nemám dojem, že je to nějaký snadno zmanipulovatelný pitomec. Moje vidění toho, co se ve věci Ukrajina/Rusko/USA/EU a zbytek světa děje, je sice jiné než jeho a významně se blíží mínění zdejší většiny, ale to neznamená, že by zde nemohl publikovat on to vidění své.

Beru totiž v úvahu, že moje OSOBNÍ zkušenost (na kterou dávám obecně stále více) s Ukrajinou skončila před dvaceti lety a s Ruskem před lety skoro šesti. Tehdy, v roce 2013, se ruští jaderní profesoři o Ukrajině vyjadřovali s úsměvným despektem, stejně jako jaderní obchodníci a obslužný personál (sekretářky a řidiči a tak). Asi tak jako my kdysi o Slovácích, jen v tom bylo více hořkosti. Jaká je hořkost v současných Ukrajincích neumím posoudit, proto jsem si se zájmem přečetl to, co pavt napsal - i když já to vidím a vnímám jinak a vím proč a byla toho tady výše napsáno spousta (Targus a ostatní).

Rád bych k tomu všemu napsal dvě (podle mě) významné poznámky:
1. Mezinárodní právo je děvka, která slouží vždycky tomu, kdo ho má většího. Tedy tomu, kdo má své "právo" sílu prosadit. V Jugoslávii to byli Němci, V Kosovu Američané, na Ukrajině zatím nikdo a na Krymu Rusové. Všechno ostatní jsou jen kecy pro pitomce, věřte jim kdo chcete.
2. Nekonejte zde, prosím, nějaký hon na pavta. Byli bychom zde u Vidláků jako nějaká sekta či smečka, která vyobcuje každého, kdo v jedné věci vyje na měsíc jinou melodii, než většina. Nic jiného, než vytí (dnes ráno byl úplněk) to bohužel není. Sám z toho mám jen blbý pocit, že tu něco klepu do počítače, místo toho, abych šel "dal někomu přes držku".

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jenze spousta lidi to ma nastudovany od Vlka, kterej si s tim dal obrovskou praci, takze to proste bije do oci. - Ale uz to vsechno pohrbilo Sarte.

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Já myslím, že se hon nekoná. A chci, aby pavt zůstal i psal. Jako on napsal své, já si napsal svoje. Na sebe neútočíme. A snad to tak vnímá i on. A tak to má být.

Zatím bez slepic

In reply to by Godot (neověřeno)

Trvalý odkaz

Godote, brzké uzdravení přeji.

Zatím bez slepic

Děkuji :-)

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Dovolím si předložit velmi racionální text ke zprávě BIS:
https://mojeskola.net/vyuka-dejepisu2018

Zatím bez slepic

In reply to by standa.e (neověřeno)

Trvalý odkaz

Díky za odkaz standovi.e.
Jen nad takovými rozbory je možné racionálně diskutovat o výuce dějepisu a nikoliv dějeBisu.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Je dobře, že sem Sartre "leze" ! Nelze jiné názory šmahem zavrhnout. Ale je nutné takové názory podrobit kritice, stejně, jako třeba ty moje.
To ale neznamená, že se musíme se Sartrem hádat do krve. To je zbytečně zaneřáděný prostor.

Zatím bez slepic

:D
si nepamatas ako dopadla posledna navsteva Sartra :D
dokonale nacural do mraveniska a este tyzden bol na kydoch pojmom :D
Sarta treba citat, ale nie s nim diskutovat, bo on je diskuter skvely, vie sa obratne tocit v kruhu. Tiez ideal na politika - nie je genialny, ale je sikovny v nicnehovoreni :D

Zatím bez slepic

on je diskuter skvely - ale neni, nikoho neni schopen presvedcit.

Zatím bez slepic

ale diskuter nemusi presvedcit ... ma diskutovat :D mliet pantom ...
Sartre sa tu chodi vymocit na hnojisko a zatial mu to niektore muchy zeru :D a bzucia rozhorcenim :D
Ludia co su predvedceni sa tazko presviedcaju o opaku ... dost to urychluju sibenice a ine ultimativne presviedcacie nastroje. Tie Sartre nema, toz ma smolu. :D

Zatím bez slepic

Na rozdíl od Vás, Pucku, který jste tu napsal svůj názor, se kterým většina místních korektně polemizuje, tak Sartre sem chodí jen provokovat.
Jeho snahou není sdělit svůj upřímný názor, ale napadat, demontovat a kyselinou naleptávat názory ostatních. Je to typický troll a možná i opravdu nasazený elf.

Zatím bez slepic

:D

Zatím bez slepic

Mojí snahou bylo se dozvědět jednu drobnost a tak jsme položil jasnou, konkrétní otázku a položil jsem ji slušně a věcně :-)))

Chápu, že tím jsem začal nechutně provokovat :-)))))))))))))

Zatím bez slepic

In reply to by Sartre (neověřeno)

Trvalý odkaz

že tou "drobností" tu kdosi omlouval vojenskou anexi Krymu a zničení východní Ukrajiny a stavěl to do roviny, že Rusko bylo v právu. Což už zase až taková drobnost není, si myslím.

Nebo tady někdo zastává názor, že vrah není vrah a zloděj není zloděj? Dají se hledat polehčující okolnosti, ale asi těžko lze zaměňovat okradeného za zloděje a zavražděného za vraha.

Zatím bez slepic

Můj upřímný názor, sdělený tu už mnohokrát, je, že Krym byl Krymany a Ruskem ukraden v rozporu s Ústavou Ukrajiny a mezinárodním právem a stejně tak že Rus nejprve nepřímo, následně už přímo způsobil zničení nejen východní Ukrajiny, ale v podstatě celé Ukrajiny.

Lepší?

Zatím bez slepic

Přesně tak, já souhlasím. Proč to blábolení jako předváděl jakýsi (možná víc) Anonymů. Já se JEN ZEPTAL po existenci jedné smlouvy. Nebylo lepší mi rovnou vysvětlit, kde přesně ji najdu, případně mi na ni poslat link? Rozhodně by na internetu byla nebo alespoň dost oficiálních (nerovná se mainstreamových, prosím pěkně) zpráv o ní a co obsahuje.
To bych považoval za tu "diskusní kritiku"

Jsem rád, že vás tady takto konstruktivně smýšlejících asi přibývá :-)))) To je povzbuzující :-)))
Ale kdykoli mne Vidlák může vyhodit, kdyby to na Vás už začalo být "moc" :-)))) Já se nevzpouzím :-)))

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Ukrajina mě zajímá. Důvodů mám několik, jedním z nich je, že jsem se rozešel s bývalými kamarády. ano zastával jsem názor, že Majdan byl převrat, puč s neskutečným násilím. Viděl jsem jak demokratičtí protestanti upalovali policajty, jak do nich najížděli nakladačem, jak policistu poté co jej zmlátili po pokusu utéci zezadu zastřelili. Viděl jsem vraždění v Oděse, vraždění za účast na volbách v Doněcku a výsledky řádění Pravého sektoru všude tam, kde bylo potřeba "demokraticky" přesvědčit nepřesvědčené o správnosti příklonu k Banderovcům. Proto stále čekám na to, kdy tento zlý sen skončí a Ukrajinci se probudí. Já jsem se už také probudil, ještě před pěti roky jsem Rusa nemusel, výsledek 68 roku. Dnes již ne. I Ukrajina procitne. Kdy? Tak to nevím, ale nejspíše to nebude trvat tak dlouho jako mě. Proto jsem vděčný za jakékoliv objektivní informace z této části světa. Tento článek ale tou informací není, je lživý a tudíž zbytečný. Je mi líto.
Proč si to myslím, vynechám Krym a další. To za mě tady napsala spousta diskutujících a velice dobře, co ale chybí je skutečný pohled na dění ve společnosti Přidávám jen malý náhled z pera redaktora Der Spieglu.

„Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu prokázala překvapivou soudržnost. Zhruba ze 12 tisíc farností přešlo na druhou stranu dosud pouze několik desítek. A z 53 činných biskupů to byl pouze jeden — metropolita Vinnický, což je prezidentův přítel z doby, kdy jako podnikatel budoval svou cukrářskou říši a sám byl farníkem Moskevského patriarchátu," připomíná novinář z Der Spieg

No myslíte si pane Pavte, že by se takto chovala společnost, která nenávidí Rusa tak jak jste napsal? já si myslím, že ne. Taková společnost by v takový moment okamžitě reagovala tím jediným způsobem, Okamžitě by přešla na tu jedinou správnou stranu a Moskevský patriarchát by poslala tam kam by podle ní patřil.
Takže dál budu čekat na seriózní rozbor situace, na skutečného a objektivního zpravodaje, Karasů a podobných lhářů mám na ČT a dalších sdělovadlech habakuk.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Víte jaký rozdíl je mezi Pavtem a Sartrem? Pavt napsal článek, do diskuse se nezapojuje i když ji určitě bedlivě sleduje. Napsal článek a teď si nechává dávat do těla. Sartre v mezičase provokuje, jak ho to naučili na školeních. Takže pro mě je Pavt normální příslušník naší kydačské party a vůbec mi nevadí, že má jiný názor. Naopak ho poprosím, aby toho napsal víc.
Ale stejně tak budu rád i za opačné názory, se kterými tu budeme více na jedné vlně. V komentářích už zaznělo několik příspěvků, které mohly být samostatnými články.
Co se Sartra týče, on je jako okultismus... .když budete vyvolávat satana, tak se nedivte, že to začne fungovat.

Zatím bez slepic

to asfaltak to asfaltak to asfaltak ... :D :D :D

Zatím bez slepic

In reply to by Zvedavec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Do téru s ním a obalit peřím! ;D AH promine :D

Zatím bez slepic

Pavt nenapsal názor. Pavt psal článek s důrazem, že je vše podloženo rozhovory s Ukrajinci a to je jiné kafe. Takže to byla zpráva z Ukrajiny a já tvrdím, že lživá. Pavtovi by Vidláku prostě neprošly nějaké keci o Krymu, rozpotání války Ruskem na východě Ukrajiny a imperialistických choutkách Moskvy. Pavt potřeboval vše podložit něčím co nelze zpochybnit a tím měla být ta výpověď Ukrajinců kterou on zaznamenal. No a já jen tvrdím, že je to lež jako věž a to jsem doložil článkem z Der Spieglu týkající se aktuální situace v Moskevské pravoslavné církvi.

Zatím bez slepic

In reply to by Hnidopich (neověřeno)

Trvalý odkaz

nebyl vůči pavtovi tak drsný.

1/ my teď na Ukrajině nebyli a nemluvili jsme s lidmi, kteří tam:
A / zůstali,
B / denodenně dostávají ekonomickou sodu, o jaké se nám tady ani nezdá,
C / jsou denodenně očkováni mystifikacemi, že za všecko špatné může Ivan a nikdo jiný,
D / jesou denodenně krmeni pohádkami, že není většího blaha, než nechat drancovat Ukradinu vlastními i cizími oligarchy.

Když se podívám na údajně vysokoškolsky vzdělané výlupky ve své famílii (normální kantoři prominou, ale jde zejména o pedagogy), klidně bych pavtovi věřil, že tam byl takové hemzy nucen poslouchat.
Že tomu věří a přikládá tomu hodnotu smýšlení většiny pozůstalých Ukrů, je věcí druhou.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Autor se zásadně mýlí, když škrtá tatarskou otázku. To je totiž otázka, který hýbala Krymem 30 let. Sepisoval jsem článek od člověka, který na Krymu v 90. letech žil a pracoval, a naopak problematiku Tatarů a podporu Tatarů Kyjevem proti ruské majoritě velmi akcentoval.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Proč by mělo tak strašně vadit, aby se Ukrajina rozdělila? Proč je to pro mocnosti tak nepřípustné, přitom by to elegantně řešilo celý problém? Haličský kulturní prostor by si mohl založit svoji kleptokracii, oslavovat Banderu a kamarádit s NATO, Maloruský kulturní prostor pak svoji kleptokracii, oslavovat Stalina a kamarádit s Ruskem. A všichni by byli spokojení. Tedy prostý lid by z toho kulové měl, ale aspoň by neumíral jako vedlejší produkt válčení hlavounů.

Zatím bez slepic

In reply to by standa.e (neověřeno)

Trvalý odkaz

Jo, četl jsem a souhlasím s předřečníkem!!!
******

Musím si to teď s vámi všemi, přátelé, postupně vyžehlit.

Souhlasím, že jsem se ve svém pokročilém věku projevil jako čarodějův učeň.
Uznávám, že co do megaprodukce myšlenkového guána je Sartre ve srovnání se mnou asfaltový pterodaktylus s třicetimetrovým rozpětím křídel.

Zatím bez slepic