Dnešním článkem chci vyhovět Targusovi ohledně jeho dotazu na svoje zemědělské nářadí, které zapřahuji za svůj malotraktor. Targusovi se nezdá, že by malotraktor natolik usnadnil život na zahrádce, že bych práci stíhal v časech, které jsem uvedl. Proto si dneska představíme nářadí, které potřebuji.
Začneme nářadím základním a nezbytným, pak přejdeme k nářadí, které ulehčuje práci, ale je možné se bez něj obejít. Koneckonců i já se snažím v maximální míře o pohodlí.
Vezmeme to od začátku..
Pluh:
Jedná se o lehký dvouradličný obracák, který umožňuje překlápěním radlic orat z obou stran a brázdu dělat stále na tu stejnou stranu. Já ho tak ale nepoužívám - orám políčko nikoliv podélně, ale napříč, protože to je napříč svahem. Každý rok tak půdu posunu o jednu brázdu nahoru, což je tak akorát tolik, co každý rok splaví voda a co se sesype při dalších pracech. Směr orby střídám. Jednou orám zleva doprava, další rok zprava doleva. Využívám tak obou radlic, ale střídám je po roce. Zorat pozemek trvá asi tři hodiny.
Poznámka pro fajnšmejkry - pluh není špinavý, je natřený vazelínou. U pluhu je důležité, aby byl vyleštěný. Proto se hned po orbě hadrem očistí, osuší a natře něčím mastným, aby nereznul. Pluh je nejdůležitější zemědělský nástroj od pravěku. Kdysi se ministerstvo zemědělství jmenovalo ministerstvo orby. To nebyla náhoda. Orba je nejdůležitější počin lidstva a moderní hydroponie a permakultury budou ještě dlouho kulhat daleko vzadu.
Smyk:
Smykování je první práce po orbě. Dělá se klidně i uprostřed zimy, třeba v lednu, ale je zapotřebí, aby políčko oschlo. V posledních dvou letech jsem smykoval až v březnu. Smykováním se zarovnají brázdy a políčko je krásně rovné. Je vhodné, aby před dašími pracemi ještě několikrát napršelo, aby se srovnala vlhkost v půdě. Usmykování mého políčka trvá asi půl hodiny.
Brány:
Pokud má půda ztvrdlé hroudy, nebo pokud jsou v ní drny, nebo pokud je zapotřebí zkypřit jen horní vrstvičku několika centimetrů, použijí se brány. Práce je s nimi stejně jednoduchá jako se smykem a využívají se nejen na přípravu půdy po zimě, ale také na paběrkování brambor - po projetí bránami se ze země vynoří všechno, co bylo pod povrchem. Pomocí bran je možné stahovat z pole nať, brány drtí drny a ve středověku byla jedna z nejhorších poprav trhání branami. Prostě vás položili na zem a přejížděli tím po vás.
Kombinátor:
Místo bran je možné použít o něco modernější zařízení - pětiradličkový kombinátor. Radličky zajedou o něco hlouběji než brány, válec vzadu rozdrtí většinu hrud, pole je lépe srovnané a hlouběji prokypřené. Kombinátor využívám častěji než brány a to především na přípravu půdy před setím. Obzvlášť před bramborami je to vhodné, protože brambory potřebují větší prokypření než semínka mrkve. Kombinátor se dá použít i jako plečka. Půdu nadzvedne a mladý plevel v ní uschne. Používá se i bez válce, radličky se dají různě posouvat a je možné s nimi plečkovat jednotlivé řádky.
Hrobkovací radlice:
Zde vidíte hrobkovací radlice které mají stejnou rozteč jako kola traktoru. Používají se na sázení brambor a přihrnování hlíny. Pole projedu těmito radličkami, vzniknou příkopy do kterým posadím brambory a pak jedu přesně uprostřed mezi příkopy a brambory tím zahrnu. Až se objeví nať, tak to projedu ještě jednou a přihrnu k bramborám další hlínu. Sázení brambor tímto způsobem trvá asi dvě hodiny. Nejdéle trvá to ruční pokládání brambor.
Vyorávač brambor:
Funkce vyorávače je snad jasná. Prostě jedu v řádku brambor a vyorávač je vyháže na povrch. Za předpokladu, že je hlína tak akorát vlhká a drobí se. Pokud se nedrobí, vyorá to nejen brambory ale i hlínu a sběr je pak poněkud obtížnější.
Tolik k nářadí nezbytnému. V podstatě kromě tohoto používám ještě historický secí strojek na malá semínka, ale to se dá dneska za pár korun koupit také. Pomocí uvedeného nářadí se poměrně snadno a bez enormní námahy dá slušně pracovat. Já to mám samozřejmě udělané tak, aby všechny řádky měly stejnou rozteč, aby se vždycky mezi nimi dalo projet a aby se pokud možno všechno dalo udělat pomocí stroje a nemuselo se rukama.
Život jsem si ale také usnadnil a koupil jsem si z čiré radosti ještě další nářadí, které mi práci snobsky usnadňuje...
Sázeč brambor:
Tenhle stroj udělá všechno v jednom kroku. Rozhrne hlínu, položí tam bramboru, zahrne ji a krásně připraví hrobek. Sázení brambor tak trvá asi deset minut. Pokud je půda dobře připravená, je sázení brambor opravdu radost.
Plečka/rotavátor:
Mé jediné aktivní nářadí na přípravu půdy. Pod plechem je buben s noži, který je poháněn z malotraktoru. Používám ho především na podzim, když zmulčuju zelené hnojení. Rotavátor půdu dokonale prokypří do hloubky cca 5cm, rozbije tam kořínky, takže se rostlina už nevzpamatuje, ale dolů dále vedou vlásečnicové kořeny, které tvoří kapiláry pro vodu.
Dalším strojem je druhý malotraktor na kterém mám trvale nasazený mulčovač.
Měl jsem šanci koupit výhodně ještě jeden stroj, tak jsem ho koupil. Mám tak dvě zaměnitelné převodovky i dva motory. Mulčovač je nářadí, co se nejhůř přehazuje, tak ho mám nasazený na druhém stroji a abych řekl pravdu, nic jiného jsem s tímto traktůrkem nikdy nedělal. Bez tohoto stroje bych se docela dobře obešel. Podobnou práci by udělal i křovinořez, ale pravda je, že ten mulčovač všechno dost usnadňuje.
Nosič nářadí:
Jedná se o sedačku na kolech, kterou mohu použít místo vozíku. Doma ji nepoužívám, ale při pracech na velkých záhumencích může nést třeba ty brány nebo kombinátor a člověk nemusí chodit po svých. Mám na ní i kouli pro přívěsné vozíky za auto, takže mohu táhnout i lehčí náklad obyčejným vozíkem.
Samozřejmě vlastním i sekačku na trávu a obyčejný křovinořez. Ale používám i ruční kosu a srp. A také občas potřebuju něco dodělat normálně rýčem nebo motykou. Celkově vzato mi ale stroje šetří desítky a desítky hodin práce a díky nim není samozásobitelství žádná rasovina na zblbnutí. Mohu snadno chodit do práce, mám čas pro rodinu a mám i čas se normálně flákat, fotit tyhle fotky a psát cypoviny na Kydy.
Správná poznámka je, že pokud všechno krachne, asi těžko budu mít k dispozici benzín do svých strojů. Ano to je pravda. Ale je dost pravděpodobné, že v té chvíli také budu mít spoustu volného času, protože nebude práce. V té chvíli si mohu vzít do ruky ten rýč, k tomu si připravit motyku a hrábě a mohu všechny strojní práce dělat rukama. Bude to sice o dost náročnější, ale na druhou stranu se udržím v kondici a pořád budu mít to jídlo.
Targusi, stačí to takhle?
- Log in to post comments
Komentáře
Gerde dovolte abych citoval…
Gerde dovolte abych citoval Havrana 57, který před časem napsal, že umělá inteligence bude vždycky hloupější než přirozená blbost. Takže si dovedu představit, jak bojoví roboti pouštějí tisíce lidí protože ti přijdou na to, jak ho oblbnout.
Dve rady
Tak udelate dve rady
- Roboti
- Magori, kterym je to jedno
Problém je v tom, že magorů,…
Problém je v tom, že magorů, co by tohle dělali, těch je překvapivě málo.
Re? Vidlák Jen si dovolím maličko rýpnout.
Poprava bezbranných není obranou státní hranice, tím méně obranou vlastní rodiny. A každý útok končí v momentě, kdy další útočníci nejsou s to zdolat kopec mrtvých spolubojovníků. Což činí asi tak tři metry na výšku. V praxi pak postačí půl metru, protože to už boty nezvladatelně kloužou po krvi a mase. A to nepočítám s nalomením psychiky útočníků. Po prvních takových jatkách jsou zlomení i ti, kteří přežili a do dalšího případného útoku mohou nastoupit pouze opilí, anebo nacpaní povzbuzující drogou typu pervitin. Obojí z nich dělá o řád lepší terč pro obránce, než z osob střízlivých.
Ale souhlasím, že obrana proti davu je poměrně obtížná. Zejména pak psychicky.
Problém je v tom Targusi, že…
Problém je v tom Targusi, že to vlastně žádný útok není. Že se to útokem stane až později. Neozbrojení muži, kteří jsou zoufalí, nadržení, přesvědčení o své pravdě, ale beze zbraně. Je jich "jen" hodně. Umí u toho brečet, hrát na city, umí orientálně krasořečit, projevovat téměř psí chování, umějí u toho lízat ruku, podlejzat, poddávat se. Do železných legií se dá střílet. Stejně tak se dá střílet do německých Kampftruppen, které vypalují ruské vesnice a vraždí děti. Ale střílet do bezbranných, to je těžší. A přesto existuje ještě něco těžšího - je strašně strašně těžké dělat to každý den, každý týden, každý měsíc, každý rok. Je těžké dělat to dlouhodobě. Jednorázově, to se ještě nějak snese a omluví, ale člověk v noci přemýšlí, přicházejí běsy... tohle je největší problém. Miliony lidí se nedají povraždit naráz při jednom vyhroceném pogromu.
Problém je v tom, že člověk musí zastavovat a "střílet" lidi, kteří vůbec nevypadají jako hrozba.
Hrozba z nich vznikne až potom. Až se otřepou z cesty, až se sejdou v jednom Mollenbecku, až si zajdou do mešity, až jim dojde, že tu není ráj na zemi. A to už bývá pozdě.
Inu strategie se vyvíjejí.
To je lakavé, zeptám se…
To je lakavé, zeptám se vedoucího...eeeh, jsem se prozradil, nee, nejsem troll...:-)
Vážněji: Já nevím, jak to zpracovat do nějaké textu, to je spíše diskuzní téma, kde se lidi pohádají a pak si řeknou, hele vole, vo nic nejde, všechno dobrý...ještě o tom popřemyšlím. Dík.
Az zacnou strilet,
tak to bude dobre, protoze se budeme moci legalne branit.
Do te doby nam nezbyva nic jineho nez ve volbach volit ty "spravne" politicke strany :-(
koledujete
si o zneužití předsudečné nenávisti
blbej udávač se najde lehce
Re: petr w. Ale, ale, ale...
Nikdo na mne střílet nebude a vy to dobře víte.
Neboli už máte přesčas a melete neustále stejná hovna.
Neboli všichni dobře víme, že kdyby volby mohly něco změnit, už by je Ojrosoudruzi dávno zakázali.
Jak hluboko se orá
pro mák? Ani nevím, zda je možno docílit dvojí úrodu: latex do výkupu nebo pro samovýrobu další komodity a maková semínka na šulánky, nudle nebo do koláčů. Třeba to ekonomicky přebije brambory a vidlák prodá hrobkovač. Nebo daruje.
pestovat
mák je pěkná rasovina. A pak přiletí ptáčci,nazobnou zespodu a mák se všechen vysype. A makovice neni už ani na ozdobu.
Dlouho mi trvalo zjistit proč se mi
vždycky tak líbilo u dědy na jeho samotě u lesa. Teprve v dospělém věku mi došlo že to asi dělaly ty nádherně chutné, z netrpělivosti často zelené, makovice které jsem naklovával denně.
Těm
ptáčkům to taky chutná nezralé,takže vás vždy predbehnou
Hmmmm..
... nemám zaplevelování rád ani v zahrádce ani v diskusi.
Lepsi
když bude mandalan diskutovat na netušil o čemkoli,než by chodil do přírody a tam škodil.
Oprava
Na netu
1 ks Mandaladan + 1 ks…
1 ks Mandaladan + 1 ks Sibyla = dohromady netová destrukční schopnost 1 Škebloně
Musim
šířit osvětu. To mi nedá. Dospělý blbeček,co musí házet placaky do vody a dělat z kamenů panáčky,to se musí vysvětlovat.
Ježiš, Sibylo, lidé jsou prostě blbí, to je celé.
Dřív všude psali svá jména (říkalo se "jména hloupých na všech sloupích), pak začala móda zámků lásky na zábradlích a mřížích,
(Čertovka https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1mek_l%C3%A1sky#/media/Soubor:Praha…), a z Norska a Švédska se stavba kamenných mohyl přenesla i k nám.
Aź to hlupce přejde, bude v módě zase něco jiného.
Na dírách D1
vypadl z podvozku kamionu migrant, dítě 22 let, a lehce se zranil. Dobrý právník mu určitě vysoudí náhradu za ublížení na zdraví a hřib mu přidělí byt.
Vypadl migrant z podvozku a…
Vypadl migrant z podvozku
a uvalil se do mozku
někde uprostřed Vysočiny
a nebylo to bez příčiny.
Kamion najel na díru
vytřepal toho špindíru
jenom kousíček od kola
už se rozhlíží dokola.
Takhle vypadá Itálie?
Asi ne, dyť tu lije.
Souhlas - jen místo "lije"…
Souhlas - jen místo "lije" by se tam šiklo "chčije" … :-)
Je nutno na příkaz USNATO…
Je nutno na příkaz USNATO co nejrychleji opravit díry v D1 a vyztužit mosty, aby bylo konečně možno zahájit V ČESKU akci TRVALÝ AFGANISTÁN !
Tady není třeba armád.
Stačí strach a nějaký ten dozor.
Tato práce se dotyčným daří již dlouho, strach je dokonce někdy i oprávněný, i když taky vyvolaný uměle.
Důležitý jsou prachy na kultůru, aby si nepohněvali tvůrce veřejného mínění a nálad ve společnosti. To je velmi důležitý. Kam tam nějací Amigouhoumové, ti jsou jen takovou malou součástí toho uměle vyvolávaného strachu. Krom své funkce coby nosiči zisku několika rodinám.
Mnohem důležitější jsou např. zdejší herci a herečky. Na ně nemá ani čučkař, i kdyby se uodposlouchal.
Žádná "Trvalá svoboda!" Jde o Trvalý bordel v Afgu i v Evropě!
09:39
V Afghánistánu je stále 250 tisíc Afghánců s nárokem na zvláštní americké vízum. To je příliš velký počet na to, aby je USA stačily evakuovat do 31. srpna, což je nejzazší termín odchodu Američanů z Afghánistánu. Deník The New York Times napsal, že i kdyby se podařilo udržet současnou rychlost evakuací 20 tisíc lidí denně, celá skupina se z Afghánistánu nedostane.
!!!!
09:38
!!!!
"Severoatlantická aliance šla do Afghánistánu kvůli tomu, aby ochránila svého člena, (sic!) Spojené státy, před teroristickými útoky, a toho(sic!) dosáhla.
Nešla tam kvůli tomu, aby chránila Afghánistán.
Řekl to v rozhovoru se španělským deníkem El País generální tajemník NATO Jens Stoltenberg."
---------------
Jedna letitá americká lež se plynule mění za druhou, třetí, desátou!
Takže naši vojáci v Kábulu…
Takže naši vojáci v Kábulu bojovali za NY, ne za Prahu? A vyhráli.
Z netu
MUDr. Ivan David
4 hod ·
Triumf globalizace – tříměsíční pořadník na ledničku v Německu
Německá televize ZDF zveřejnila informaci, že ve Spolkové republice se nyní na ledničku čeká až 3 měsíce. Majitel obchodu s domácími elektrospotřebiči v reportáži uvedl, že zákazníky čekající na dodávku chladničky v zájmu spravedlnosti zapisuje do pořadníků. V kdysi nejprůmyslovější zemi v Evropě kvůli nedostatku zboží prudce zdražuje vybavení domácnosti. Nejde o vtip. Je to výsledek volného působení tržních sil, respektive nadnárodních korporací, jimž kterému Evropská komise umetá cestičky. Výroba chladniček, kterých se před dvacet lety v Německu vyráběly desítky druhů, byla přestěhována do Asie. Stejně jako výroba kdečeho dalšího. Od součástek až po celé finální výrobky.
Před třiceti lety Němci dokázali vyrobit téměř jakýkoli na trhu běžně prodávaný tovar. Často od počátku až po finální výrobek. Ještě v 80. letech fungovaly v Porůří doly a hutě, v nichž byly taveny špičkové kovové materiály. Porýní bylo největším centrem průmyslové výroby v Evropě. V té době bylo jen málo součástek, jejichž výrobu byste nedaleko Rýna nenašli. Od Bavorska a Bádenska-Würtemberska na jihu až po Šlesvicko-Holštýnsko na severu byly po celém Německu továrny prakticky na všechny výrobky. Od ledniček až po kompletní vlakové soupravy. Značka „Made in Germany“, tehdy znamenala záruku špičkové kvality.
Po sjednání dohody o Světové obchodní organizaci (WTO), která odstranila z mezinárodního obchodu většinu cel a množstevního omezení obchodu s průmyslovými výrobky, naplno vypuklo stěhování výrob z vyspělých zemí jako Německa do Asie. Na dálném východě je totiž nejen levnější pracovní síla, ale i méně přísné předpisy pro ochranu životního prostředí, a pro dostatečně bohatého zájemce mnohem rychleji vyříditelné stavební povolení nejen na novou továrnu. Touto cesto zmizely i z ČR tisíce továren. Přestože u nás jsou platy čtvrtinové ve srovnání s Německem.
Odstranění většiny překážek mezinárodního obchodu v evropských zemí připravilo o práci miliony lidí. Veřejné rozpočty evropských zemí kvůli stěhování výrob přišly o biliony eur ročně. I když se EU stále tváří jako někdo, kdo může ostatní poučovat, jde fakticky o území neschopné zajistit svým obyvatelům dostatek výrobků nutných k běžnému životu. Evropské země jsou zcela závislé na dodávkách průmyslového zboží a součástek z Asie. A surovin z Ruska.
Kritici globalizace, k nimž se rovněž počítám, již od 90. let upozorňovali nejen na ekonomické škody, které evropským zemím – včetně ČR – liberalizace světového obchodu přináší. Řada odborníků již tehdy varovala před rizikem nedostatku základních životních potřeb, který by mohl vzniknout v důsledku krize, jež by narušila složité dodavatelské řetězce. Výrobky, které v domácnostech běžně užíváme, několikrát objedou zeměkouli, než se dostanou na maloobchodní pult. Kovy jsou taveny na jiném kontinentě než jsou z nich vyráběný součástky. Smontování finálního výrobku často pobíhá o další desítky tisíc km jinde.
Pandemie koronaviru do tohoto systému lidově řečeno „hodila vidle“. Výrobci nejen chladniček nemají součástky, které jim nedovezly lodě z Číny. Asijské firmy nedodávají do montoven nejen proto, že nemají kontejnery, které kvůli COVIDu uvázly na opačné straně světa. Pomalu jim dochází i suroviny, jejichž přísun z Afriky rovněž vázne na problémech v lodní dopravě. Po příchodu COVID-19 do EU jsem v Evropském parlamentu navrhoval pozastavit provádění Zeleného údělu aspoň do doby, než bude jasné, jestli si takový hazard můžeme dovolit. Při projednávání Víceletého fiskálního rámce EU pro léta 2021 až 2027 jsem navrhoval nevyhazovat bilion eur základního rozpočtu EU a dalších 750 miliard eur půjčených v rámci Fondu obnovy, na nesmysly jako budování dalších fotovoltaických a větrných elektráren nebo 5G mobilní sítě, ale peníze raději investovat do návratu průmyslové výroby z Asie zpět do členských států EU.
Probruselská většina oba mé návrhy zamítla. Globalizace je totiž důvod, proč EU existuje. Vrcholné orgány EU provádí to, co po nich chtějí nadnárodní korporace, které na globalizaci vydělávají a jaksi při tom zapomínají platit daně nejen členským státům EU, ale i kdekoli jinde. Brusel v podstatě funguje jako „okovy“, které mají členským státům znemožnit z globalizace vystoupit nebo ji omezit, jak to celkem úspěšně po 4 roky praktikoval bývalý US prezident Donald Trump. Zahraničně obchodní politika už dávno není v působnosti členských států, ale v působnosti EU. K její změně by byla nutná dohoda kvalifikované většiny Rady. Vlády Německa a Francie spolu mají dost hlasů na to, zabránit jakékoli změně. Komise, která jménem EU na mezinárodní úrovni zastupuje členské státy při jednání o mezinárodním obchodě, je kompletně celá stoupencem globalizace.
Liberalizace mezinárodního obchodu s průmyslovým zbožím zašla tak daleko, že to už ohrožuje i obranyschopnost západních zemí. Na což důrazně upozorňoval Trump. S programem opětného návratu průmyslu do USA – známého jako Udělat Ameriku znovu velkou – přesvědčivě vyhrál volby v roce 2016. A podle dostupných poznatků si troufám tvrdit, že i volby v loňském roce. Akcionáři nadnárodních korporací však nikdy nemají dost. Jejich zisky mohou růst, jen pokud bude globalizace pokračovat. A proto nesměl pokračovat v Bílém domě Donald Trump i za cenu pravděpodobného zfalšování voleb. Dosazení Joe Bidena do americké prezidentské židle umožnilo začátkem léta otevřít na půdě WTO jednání o další liberalizaci mezinárodního obchodu. Tentokrát se zemědělskými produkty a potravinami.
Komise hodlá jet na podzimní jednání ministerské konference WTO se záměrem souhlasit s dalším odbouráním cel a množstevních omezení dovozů z třetích zemí. Pokud se v listopadu v Ženevě ministři obchodu dohodnou, bude nás v nejbližší době čekat na pultech obchodů ještě více potravin z dovozu. O souhlasu Komise netřeba pochybovat, i když by to znamenalo krachy mnoha zemědělských a potravinářských podniků v zemích EU. Podle Komise je volný mezinárodní obchod jen prospěšný a žádné škody nepáchá. V červnu jsme v Zemědělském výboru Evropského parlamentu zahájili jednání o mandátu Komise pro jednání na půdě WTO. Během léta jsem předložil sérii pozměňovacích návrhů, které by v případě schválení Komisi zakázaly podepsat jakékoli otevření unijního trhu pro další dovozy potravin a zemědělských výronků ze třetích zemí.
Pokud by došlo ke zvýšení dovozů a k následným krachům našich zemědělských podniků, tak bychom se po německých čekacích listinách na ledničky mohli záhy dočkat i obnovení potravinových lístků na příděly jídla.
Že si ti Němci tu ledničku…
Že si ti Němci tu ledničku nekoupí u nás v Alze, tam jich je jak nas... :) Typická dezinformace Ivana Davida. Nevěřím, že v Německu nejde normálně koupit ledničku, když u nás je jich hromada.
V Německu to podobné jako u…
V Německu to podobné jako u nás. Když je Vám jedno jakou, tak si ji můžete koupit hned. Pokud jste si zvykli si vybírat, tak můžete mít smůlu a řeknou Vám, že zrovna tato bude až za 3 měsíce. Možná.
Chtěl jsem si koupit karavan. Vybíral, sháněl informace. Vybral si. A výhradní dovozce mi oznámil, že tak nejdřív za rok, že si jej mohu předobjednat.
Tak jasně. Zakliknu si …
Tak jasně. Zakliknu si "pouze skladem" a pak si vyberu asi z 30 srovnatelných modelů, obvykle ten nejlevnější z těch, na který jsou dobré uživatelské recenze. K tomu pojištění prodloužené záruky na 5 let a může mi být celkem jedno, čí logo na to čínský výrobce přilepil. Výjimkou je Siemens, ten se dělá v Polsku, a Beko v Turecku.
Re: Kadlas
Mám úplně stejnou zkušenost. Z Alzy jsem si letos objednal německou sekačku :Benzínová sekačka WEIBANG 537 SLCV 6in1 . Je sice trochu lepší, nicméně jsem čekal více než tři měsíce a dočkal jsem se:
Vážený zákazníku,
vybraný produkt je bohužel dlouhodobě nedostupný, a proto byla objednávka stornována. Rádi Vám pomůžeme s výběrem jiného zboží na telefonním čísle +420 225 340 111, volba č.2. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.
Na desky z Transformu na vyvýšený záhon jsem čekal 4 měsíce. Naštěstí zde jsem se dočkal.
Začíná to letos pěkně. Asi i těch potravinových lístků se po zasedání v Ženevě dočkáme.
Já si objednala německou sekačku s elektrostartem,
protože se mi v červnu rozbila stávající sekačka.
Když jsme měli koncem července, po urgencích, trávu na zahradě do pasu, zrušila jsem objednávku. Sekačku jsem nakonec náhodou sehnala v prodejně u slovenských hranic na Moravě.
Nejsou, nebudou, Němci je nedodávají...
V Německu to podobné jako u…
V Německu to podobné jako u nás. Když je Vám jedno jakou, tak si ji můžete koupit hned. Pokud jste si zvykli si vybírat, tak můžete mít smůlu a řeknou Vám, že zrovna tato bude až za 3 měsíce. Možná.
Chtěl jsem si koupit karavan. Vybíral, sháněl informace. Vybral si. A výhradní dovozce mi oznámil, že tak nejdřív za rok, že si jej mohu předobjednat.
Tak, to ne
"záhy dočkat i obnovení potravinových lístků na příděly jídla."
Tak to nám asi nehrozí. Máme šmakulády z Agrofertu a Kosteleckých uzenin.
A hlavně. Máme dotace.
"Rekordní dotace pro Agrofert. Firmy z holdingu loni získaly přes miliardu korun."
HN
proc by nemohlo
Pokud se v listopadu v Ženevě ministři obchodu dohodnou, bude nás v nejbližší době čekat na pultech obchodů ještě více potravin z dovozu. O souhlasu Komise netřeba pochybovat, i když by to znamenalo krachy mnoha zemědělských a potravinářských podniků v zemích EU. Podle Komise je volný mezinárodní obchod jen prospěšný a žádné škody nepáchá
myslite ze europirati/soudruzi nedokazou zastavenim dotaci - tim padem zvysenim ceny a dovozem levnych dovozu polozit koho budou chtit ?
Asi Vás překvapí, že podobně…
Asi Vás překvapí, že podobně velký podnik a podobnou činností dostal tak 3 miliardy ve Francii a 2 miliardy v Polsku na dotacích všeho druhu. Přímý konkurent.
tak muzete si koupit
treba nove auto, ale take muzete par mesicu cekat
prece mi nebudete tvrdit ze nejduveryhodnejsi medium idnes nam demokraticky lze
co mi to jen pripomina --- jooo uz vim socialisticke problemy s centralnim planovanim a dodavatelsko odberatelske vztahy, kde jen soudruzi kapitaliste udelali chybu a proc spi neviditelna ruka trhu ?
-------
Lednové prodeje aut meziročně poklesly kvůli koronavirové uzávěře o více než 22 procent, přesto nových aut rozhodně není nadbytek.
Jsou modely, na které si z výroby počkáte třeba i deset měsíců. Osm měsíců se čeká na Fabii, devět na Kamiqa a deset na VW Golf.
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/cekaci-doba-auto-volkswagen-dod…
https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/skoda-cipy-odstavene-skodovky-p…
Tak pokud chcete konkrétní…
Tak pokud chcete konkrétní výbavu podle vaší specifikace, tak se čeká na každé auto. Čeká se i na Dacii Logan. Pokud chcete "nějaké" auto, jistě mají skladových kusů dost, jen barva a výbava je taková, jaká je zrovna v tom kusu. To nikdy nebylo jinak.
maji dost
maji dost skladovych kusu na letistich, treba bez cipu cerpadla, nebo ovladani okenek
cekalo se mesic po konfiguraci, ne deset
tak jako si muzete koupit "nejake" kolo, nebo brzo "nejake" boty (hnede nebo cerne)
nebo si koupit "nejake" stavebniny o 100-300 procent drazsi
Kraft und Freude (KdF) auto si od Porscheho a spol....
...museli jízdychtiví hejlové dokonce předplatit. Nakonec byli rádi, že je v Kübelwagen imitacích tanků Sověti neposlali do věčné říše.
Nejsme tedy na tom zas až tak zle, cca 80 roků po vojně..
Možná že někteří z nás dokonce díky známkám kraft u...eh, emisním povolenkám začnou zas chodit pěšky. No a tak poznají svou vlast i trochu jinak než jen z okna auta či restaurace.
Na ja, většina možná bude muset.
A co se musí, to neláká.
Jiní ale říkají, že je to svoboda - poznaná nutnost.
Hmm, asi každý dle toho, za co si ho platí.
Stejně - jezdit v kýbltanku, koho by to bavilo. Vyplivne baterka a trefí se i švidratý. Radši zakopnu o uřezaný a do sběru odvezený sloup elektrického osvětlení a půjdu na marodku - v zázemí.
Myslíte?
https://www.tagesschau.de/wirtschaft/verbraucher/lieferengpaesse-folgen…
Strojový překlad: https://translate.google.com/translate?hl=cs&sl=de&u=https://www.tagess…
NEJSOU ČIPY. Do ničeho.
Do ničeho?! Do pr...!!
Do ničeho?!
Do pr...!!
Bluetooth
Když všechna zařízení obsahují Bluetooth, USB port a jsou Smart, pak se nedivme nárůstu potřeby čipů. Například rozsvěcení a zhasínání světel, aniž by člověk musel dojít k vypínači. Vše proto, aby si dokonale odpočinul a měl sílu trápit tělo v posilovně pro kompenzaci dlouhodobého sezení a chybějícího pohybu. Který by mohl mít, kdyby se občas zvedl a msíto chytrého zařízení použil svoji ruku a nohy.
Re: Občan Vysvětlení je
jednoduché. Už neumíme postavit vůbec nic bez čipů.
Z netu
Zdeněk Ondráček
4 hod ·
Přátelé,
je před volbama, takže pro mne i KSČM jsou média prakticky nedostupná 😡 (říkají tomu hradba mlčením). Jediná komunikace je možná přes sociální sítě. Proto prosím o co největší sdílení!
Dnes dvě krátké informace 😉.
1. Víte o tom, že Indonésie se svými 270 miliony obyvatel schválila vakcínu „Sputnik V“? V současné době je tak schválen už v 69 zemích (samozřejmě kromě EU 🤦♂️) s celkovým počtem obyvatel 3,7 miliardy.
2. Určitě jste z českých médií slyšeli o chudém Rusku, a jak se tam lidé živí kořínky a listím z břízy, ale určitě vám neřekli, že objem ruského federálního rezervního fondu dosáhl v 1. pololetí 11,7% HDP a činil téměř 13,6 bilionů rublů. I proto si mohou dovolit každému důchodci jednorázově vyplatit 10 tis. rublů.
On se hlavně z Ruska kromě…
On se hlavně z Ruska kromě světového exportéra surovin stává i světový exportér potravin.
AK ČR - Agrární komora České republiky
Rusko je na 17. příčce mezi světovými exportéry potravin
› Info › Komodity › Zahraničívloženo: 27. 05. 2021
A dělá to správně.
Napřed musí mít pro své občany a teprve to, co zbyde, může vyvézt.
Prý je vítězství USA v Afghanistanu už jisté.
Zbývá jen aby armáda strategicky ustoupila (respektive odletěla) , přesun afghanských tlumočníků je již téměř završen.
Dva biliony doláčů určitě není v háji celých, něco je i na kontech dodavatelů a jejich kumpánů. Takže se zase někde objeví, nemůžou jen tak ležet ladem, inflace by ji užrala na jejich síle.
Taky na medaile zbylo, to je důležitý.
Dezertére, v optimismu nutno přitvrdit, TV konkurence nespí!!
Naše armáda si v Afganistánu uvolnila ruce , nechala tam zbraně techniku, takže si nyní může bez obav v USA objednat zbraně nové, lepší!
Průběžně se přesouváme do Afriky!
(Pravda - už asi nebudou náklady pouhých ušmudlaných dvacet miliard korun, které jsme ze svých daní nechali v Afganistánu.)
Ale Afrika potřebuje zúrodnit krví našich vojáků víc než Afganistán, kde mák roste skoro sám a stará se o životní potřeby amerických narkomanů.
Americký narkoman je solí, cukrem i spermatem moderní americké demokracie! Stálo to za to!
Přeživší čeští vojáci načerpají další neocenitelné bojové zkušenosti z organizovaného úprku z dalšího kontinentu.
Tentokrát pod vedením věrných francouzských bratrů, se kterými máme výborné zkušenosti již od dob mnichovského prodeje Československa předchůdci Tante Führerin v kancléřském křesle.
Cizinecké legie ve službách (přejmenovaného) kolonialismu je třeba střídat!
Prahu jsme už našim věrným tlumočníkům vítězně vybojovali.
Teď je třeba bojovat za Paříž - a posléze za možnost našeho obohacení dalšími věrnými připrchlicemi a připrchlíky.