Není všechno pokrok, co se třpytí

Autor
Štítky

Dnes navážu na včerejší článek o tom, jak mám stále neodbytnější pocit, že budeme muset začít znovu od začátku. Popisoval jsem důvody, proč si to myslím. Napadlo mě, že bych mohl zkusit definovat to místo, kdy pokrok přestal být pokrokem a stal se pomalu pastí. 

Je to asi podobné jako za Římské říše. Pax Roma, velká říše stojící na otrocké práci, díky tomu měli plnoprávní občané celkem čas dělat i jiné věci než jen se dřít na poli a tak v roce 200 našeho letopočtu bylo lidské poznání zhruba na úrovni roku 1600. Mělo to samozřejmě jisté modifikace, ale díky řeckým vynálezcům a filozofům, římské moci a dlouhém období míru byl Řím na prahu objevu parního stroje. Ale k čemu by jim byl že? Hodilo se to tak na otevírání chrámových vrat, aby to bylo jako kouzlo, ale práci mnohem levněji konal otrok. 

A pak otroci došli. Nebylo jak dělat výboje a pokud už se výboje dělaly, vedly do chudých krajin s nomádskými obyvateli, kteří prostě jen ustoupili do stepí, pouští či hor a nic po nich nezůstalo. Dalo se to řešit? Jistě dalo, vždyť parní stroj byl za dveřmi, ale prostě to nikoho nenapadlo. Plnoprávná chudina se dál dožadoval chlebu a her, žoldnéři si dělali co chtěli a stát nasazoval jedny Germány proti jiným Germánům a když ti první dezertovali a přidali se k těm druhým, tak jediné řešení bylo, najmout třetí Germány. Pak bylo nutné znevolnit obyvatelstvo, zdevalvovat měnu, atd, atd, až už to nemělo žádný smysl. Pak přišli ti Germáni a lid je vítal...

Dnes z delšího časového odstupu je řešení jednoduché. Ale tenkrát to bylo tak nepředstavitelné, že prostě jejich směr pokroku zašel na úbytě a středověk sice začínal z antického dědictví, ale od začátku.

Kdy se něco podobného stalo nám? Jaký pokrok nabízí už desátý model i-phonu? Je to furt ten telefon s internetem, jen je stále dražší, rozbije se dřív a má "lepší dyzajn". To už přece nemá s pokrokem nic společného, Apple už několik let víc připomíná sektu se svými věřícími, kteří kupují každou blbost. A přitom prakticky totéž vám nabídne čínský šmejd za desetinu sumy. A ten "ajfoun" nevydrží desetkrát déle, nemá desetinásbnou výdrž, nezvládne desetinásbnou vzdálenost od vysílače, ani neumí desetkrát víc.

Kdy naposled jsme u nás v republice otevřeli nový důl na nějakou užitečnou rudu? Kdy jsme naposled postavili novou elektrárnu? Kdy jsem udělali továrnu, která je světově (nebo alespoň evropsky) jedinečná? 

Jaký je pokrok v botách Adidas, které vydrží totéž co boty z tržnice? Jsou to světové megakorporace a tak tak vyžijí díky penězům za předražený šmejd a přitom se cena takových bot už pomalu blíží ceně za kterou by to mohl dělat švec doma na verpánku a celkem slušně z toho vyžít. Dělám trochu  do historického šermu, koupil jsem si gotické boty za tři tisíce. Výrobce byl dokonce ochotný prodat i levněji, šil to doma na staré, ale stále funkční mašině. A ty boty by se daly nosit místo kozaček.  Nejsou o nic horší než dnešní Baťovky a stojí prakticky stejně. A propo, po patnácti letech mi dosloužily německé bundesewehrácké kanady. Koupil jsem si stejné. Od stejného výrobce,  stejný typ. Ale už nejsou stejné. Ty původní měly pevný kožený jazyk, ty nové už místo něho mají jakousi koženkovou membránu, která je prý strašně super. Není. Ale mnohem dřív se roztrhá. Může si nějaký manažer té továrny na boty vůbec dovolit říci, že tenhle pokrok je blbost a že se vrátí zpátky ke koženým jazykům? 

Když jsem si zařizoval zabijačkovou kuchyň, samozřejmě jsem šilhal po pořádném kotli, ale pak jsem si prostě nechal stočit nerezový plech a za pár korun jsem to udělal stejně kvalitně jako výrobek z Německa. Slouží bez poruch  a celá kuchyň mě stála pár tisíc a ne statisíce. Jediný rozdíl je v tom, že já na to nemám certifikát. Vlastně už to v ničem jiném není. 

A ptám se.... je certifikát ještě pokrok a nebo už jsme překročili rubikon jakýkoliv krok zpět je zbabělost, která se v dnešním světě vlastně nedá udělat. Je možné ještě někde při jednání na vládě říci, že jsme se spletli a je třeba udělt krok zpět, aby bylo možné udělat další kroky vpřed jiným směrem? Může si nějaký politik nebo korporátní manažer vůbec dovolit takovou sebereflexi, aniž by ho hned sežrala početná smečka manažerů kousek pod ním, co se třesou na jeho místo? 

Může vysoce postavený úředník přijít a říci, že polovina apírů, které jeho úřad požaduje vůbec není zapotřebí a tak je nebude vyžadovat? 

Chápu, že Babiš chtěl EET, ale proč musí být na každé provozovně ten nápis o povinnosti vydávat účtenky? Dávají za to i pokuty. To jako ten nápis, který je kontrolován, ten je nějakou garancí něčeho? 

O byrokracii se mluví všude, to je opravdu už jak za toho Říma, ale jediným lékem na byrokracii je nový úřad. Nebude míň byrokratů, zase jich bude víc. Celá digitalizace státní zprávy neudělá nic s tíém, abyste nosili lejstra. Jen se jich bude požadovat víc, vznikne víc grafů a ty budou pořád méně vypovídající a nikoho nebudou zajímat. 

Nakonec se v Římě dohadovali úředníci o tom, kdo má jaké kompetence v které provincii a přitom tam už si dávno Germáni dělali co chtěli, jen posílali ta správná hlášení. Když Odoaker sesadil Romula Augusta - posledního západořímského císaře, poslal tomu východořímskému zprávu, že ho uznává za svého právoplatného císaře. Tam v Konstatinopolu se zaradovali, zapsali si to, ale Odoaker si dělal co chtěl. Nepřipomíná vám to EU? Sice si to tam zapisují, dělají konfenrece, ale Orbán si to dělá jak chce sám a Poláci už na EU vysloveně kašlou. Ale tu a tam se sejdou v Popradu a pošlou do světa zprávu že EU je skvělý projekt. Na realitu to ovšem nemá vliv. 

Nebo je pokrok ten Německý přístup ke stavbě větrných elektráren? Přejeďte hranice - mají to tam všude. Jsou jich tisíce a desetitisíce a  budou jich statisíce. Je sto tisíc betonových sloupů lepších než jedna betonová atomová elektrárna? Tolik sloupů, tolik solárů a burzy jako by to vůbec nezaznamenaly. Ale stačí aby Saúdové zabili na konzulátě novináře a burzy to hned ovlivní. Stačí aby Trump vydal povolení k těžbě ropy a celý svět včetně Putina i bin Saúda pozorně kouká, co to bude znamenat pro jejich rozpočty a geopolitiku. Němci staví větrníky, ale všechno se stejně točí kolem Nordstreamu 2. Může vůbec v Německu někdo přijít a říct nahlas do kamer, že stavět větrníky byla blbost, je třeba s tím přestat a dělat něco jiného? 

A to jsem vůbec nezmínil dnešní migračni krizi, války našich spojenců, Turecko, Rusko, Jemen, rostoucí Čínu, Tibet a další zóny konfliktu. Dá se vůbec nějak vycouvat kousek zpátky k "poslední stabilní verzi systému" a vykročit vpřed jinudy? Protože pokud ne, tak prostě budeme muset začít znovu od začátku. Ne proto, že by byl pokrok špatný a žít Tolstojovsky rustikální život bylo to největší štěstí. Ale prostě zajdeme na to, že jakékoliv řešení bude společensky nepřijatelné a tak prostě vyhraje realita a dotluče nás někam na náš začátek středověku. Sice budeme mít slušné dědictví, ale začneme na něm od nuly. 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení
Zatím bez slepic

Komentáře

aj riesenie ze kazdy bude mat slapaci bike s dynamom a bude si po veceroch prisvecovat a sportovat zaroven je riesenim pre zelenu elektriku ...
nie je to ideal ale je to riesenie - to su ozaj kydy

Zatím bez slepic

In reply to by Zvedavec (neověřeno)

Trvalý odkaz

Chlape vy jste ale tupej.
Neřeším ekologii, snažím se nastínit, že jsou rizika a možnosti. Mezi tím budeme balancovat.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

"...a tak prostě vyhraje realita a dotluče nás někam na náš začátek středověku..." Bohužel asi ano, Vidláku. A to právě proto, že realita zatím drtivě prohrává, tu kapitalismus nemiluje, doslova se jí štítí. A tak všichni, dobrovolně i z donucení, zatím hrajeme virtuální hru.

Zatím bez slepic
Trvalý odkaz

Mame jednu naději: že zvítězí česká natura, kde úředník i regulovaný považuji předpisy za něco, co se musí vyřešit, ale nikoliv naplnit pokud nedávají smysl...

Zatím bez slepic