O kolaboranta míň...

Autor

Toto napsal jistý Martin Beer do diskuse na mém fejsbůkovém profilu. Dodal k tomu, že je to sice tvrdé, ale je to tak. O kom myslíte, že to napsal? Napsal to senátorovi Krausovi, který zemřel na embolii, protože to byl zarytý ODSák, který podporoval tuto vládu? Ne, napsal to o Vladimíru Kapalovi, zakladateli svobodného rádia, který zemřel tento čtvrtek nad ránem po dlouhé těžké nemoci.

Vladimír Kapal byl jeden z průkopníků toho, co dneska mezi námi, dezoláty, už dělá každý. Jestliže velká mééédia lžou, nadržují jedné straně a vymlčují důležitá témata, je zapotřebí si udělat vlastní média. A tak si na důchod založil internetové Svobodné rádio, kam si zval ty, které by Česká televize nikdy nepozvala, na klidné a příjemné debaty. Nebojoval proti mediálním lžím, že by jim zapaloval auta. Neposílal reportérům výhružné dopisy. Prostě si založil rádio a mluvil tam o věcech, o kterých se jinde nemluvilo.

A nakonec na to doplatil životem. Za jeho rozhovor s Josefem Skálou, kde rozebírali události v Katyni, se oba dostali před soud. To víte, byl srpen 2022 a válka na Ukrajině byla jasně vyhraná, naše vláda už si kolíkovala Luhanskou oblast, kterou bude po válce obnovovat a Rusko to zaplatí válečnými reparacemi. Tehdy se jiné názory nevyvracely, tehdy se prostě blokovaly i s weby, kde byly zveřejněny. I soudci podle toho soudili a tak se po dlouhém chození na soudní stání dozvěděl od Nejvyššího soudu, že „vybočil z rámce běžných projevů a jeho společenská škodlivost je o to vyšší, protože prohlubuje nedůvěru v demokracii a právní stát.“

V dnešní době se proti jiným názorům nepostupuje po hitlerovsku, ale po kafkovsku. Dneska na vás nepošlou gestapo, ale státní a justiční byrokracii. Nikdo vás nestřelí do týla za rozvracení jejich krásných pořádků, ale uštvou vás. Zákony už na to máme. Můžete být souzen i když jste nikomu nezpůsobili škodu. Smažou vám profil i bez soudního příkazu… Dneska se nevolá policie, ale volá se Zuckerbergovi, že o laptopu Huntera Bidena se na fejsbůku prostě psát nebude. Dneska vám nevezmou počítač, ale vezmou vám chuť k životu.

Vladimíra Kapala nakonec po dvouletém trápení dohnala mrtvice. Nebyl k tomu zapotřebí ani jeden „tajnej,“ který by chodil všude za ním. Žádní divní páni mu nevyhrožovali. Jen mu řádně chodila předvolání a výhružky od spořádaných občanů… Psům, psí smrt! Nakonec se to podařilo. A může za to samozřejmě mrtvice… tak to stojí v protokolu. Není tam jméno žádného kata a vlastně ani soudce.

Jak to napsal Karel Kryl? Demokracie dozrála do žaludečních vředů…

A dnes o něm jistý Martin Beer řekl, že alespoň je o kolaboranta míň. Pravděpodobně nikdy neslyšel žádný jeho pořad ani rozhovor a ve skutečnosti vůbec neví, kdo Vladimír Kapal byl. Jen se o něm na nějakém liberálním plátku dozvěděl to nejhorší. Někde napsali, že Kapal je kolaborant, bodrý Čech to vzal jako fakt a přišel si zatančit u jeho památníku. Nijak si to neověřoval, protože dneska se přece věří vládě, médiím i institucím. A kdo jim nevěří, je svině a je zapotřebí kolem něj vykopat příkop a postavit plot.

Když zemřel senátor Kraus, vyjadřovali mu jeho odpůrci soustrast a mluvili o tom, jak je to zasáhlo. Když zemře Vladimír Kapal, je to důvod k exhibicím, protože v jeho případě se to může a nikdy nepřijde ani soudní příkaz, ani předvolání od policie ohledně přestupku, jak se to stalo Máje Šabinské. Radost nad tím, že je o kolaboranta míň, ta je svobodou projevu chráněná, ale běda, kdyby se takhle někdo vyjadřoval o Krausovi. To už by policie u něj klepala… chlubili se, že jsou schopni internetovou nenávist odhalovat do čtyřiadvaceti hodin.

Smrt Vladimíra Kapala mě zasáhla o to víc, že sedím na stejném tygrovi a jsem ohrožen tím samým, co ho přivedlo do hrobu. Je to připomínka toho, že boj za svobodu má i v dnešní pokrokové liberální demokracii své oběti. A také je připomínka, že je mezi námi stále dost lidí, kteří se jen třesou na to, až se budou moci vybít z těch nejnižších pudů.

Dnes jsem na jednu lahev portského napsal Vladimírovo jméno a uložil. Zůstane nedotčena tak dlouho, dokud v tomto boji nezvítězíme. Dokud nezničíme tuhle kafkovskou dystopii. Dokud nebude platit, že svoboda slova je především svoboda říkat věci, které lidi nechtějí slyšet. Vypiju ji s přáteli, až bude běžné, že vás za buřičské řeči posadí do studia České televize proti nějakému odborníkovi na dané téma a ten vás bude mlátit po hlavě argumenty, nikoliv soudními příkazy.

Vladimíre, čest Tvé památce. Zvedl jsou korouhev tohoto boje jako jeden z prvních. Snad ji dokážeme nést dál alespoň tak dlouho, jako jsi ji nesl Ty.

Hodnocení
Průměrný počet slepic: 4.8 (122 hlasů)

Komentáře

Trvalý odkaz

--------------------------------------------------

Každý z nás má

v nebi někoho, komu by chtěl

poděkovat za to, že BYL

a říct mu:

MOC MI CHYBÍŠ“

(Ze života)

 

Průměrný počet slepic: 4.8 (55 hlasů)
Trvalý odkaz

A kdo je Beer. Nějaký malý bezvýznamný libtardí pivo...

Průměrný počet slepic: 4.6 (29 hlasů)
Trvalý odkaz

To nebude ani malý pivo. To budou nějaký rezavý chcanky.

Průměrný počet slepic: 4.3 (27 hlasů)
Trvalý odkaz

Dlouho očekávané setkání hlav států BRICS v ruské Kazani nezklamalo. Tato mnohostranná instituce konečně přinesla konkrétní řešení mnoha globálních finančních a politických hádanek, které dlouho bránily vytvoření nového globálního řádu.

Pepe Escobar 30.10.2024 - zkráceno

Ruské předsednictví BRICS 2024 si nemohlo pro pořádání summitu zatíženého obrovským očekáváním globální většiny vybrat multikulturnější a různorodější místo. Jihozápadní ruské město Kazaň na březích řek Volhy a Kazanky je hlavním městem poloautonomní republiky Tatarstán, která je proslulá živou směsicí tatarské a ruské kultury.

Přestože se summit BRICS konal na výstavišti Kazaň Expo - jakési víceúrovňové stanici propojené s letištěm a s expresním spojením do města - byl to právě Kazaňský kreml, staletá opevněná citadela a památka světového dědictví, který se stal symbolem BRICS 2024.

Právě citadela podtrhla kontinuitu od 10. století přes bulharskou kulturu, Zlatou hordu a chanát 15.-16. století až po moderní Tatarstán.

Kazaňský kreml je poslední tatarskou pevností v Rusku se zbytky původní architektury. Světová muslimská umma nezapomněla poznamenat, že se jedná o severozápadní hranici šíření islámu v Rusku. Minarety mešity Kul Šaríf v Kremlu tak vlastně získaly ikonický rozměr - symbolizují kolektivní, transkulturní, civilizačně-státní úsilí o vybudování rovnějšího a spravedlivějšího světa.

Bylo mimořádným zážitkem sledovat po celý rok, jak se ruské diplomacii daří dojednávat účast na summitu v Kazani. Zúčastnily se delegace ze 36 zemí - z toho 22 bylo zastoupeno hlavami států, účast přijalo i šest mezinárodních organizací včetně OSN.

Tyto delegace pocházely ze zemí, které představují téměř polovinu světového HDP. Z toho vyplývá, že tsunami tisíců sankcí uvalených od roku 2022 na Rusko a neutuchající křik o "izolaci" Ruska prostě zmizely ve víru zapomnění. To přispělo k nesmírnému podráždění, které kolektivní Západ nad tímto pozoruhodným setkáním projevil. Klíčový podtext: v Kazani nebyla přítomna jediná oficiální účast sestavy Five Eyes - USA, V.Británie, Kanada, Austrálie a Nový Zéland.

Cesta vpřed, z Asie do muslimského světa

První kolo rozšiřování BRICS v loňském roce se soustředilo především na západní Asii a severovýchodní Afriku (Írán, Spojené arabské emiráty, Egypt a Etiopie, přičemž Saudská Arábie o svém konečném statusu teprve rozhoduje). Nyní vznikla nová  kategorie partnerů, která má 13 členů:  Alžírsko, Bělorusko, Bolívie, Kuba, Indonésie, Kazachstán, Malajsie, Nigérie, Thajsko, Turecko, Uganda, Uzbekistán a Vietnam.

Muslimské země jsou v rámci snah BRICS všude; současně se Asie jako celek rychle stává hlavním územím BRICS.

Hluboká debata o tom, jak vytvořit nový globální finanční a platební systém prakticky od nuly - klíčový pilíř dewesternizace - probíhá od února neúnavně napříč BRICS. Začátkem října ruské ministerstvo financí oznámilo spuštění projektu BRICS Bridge - digitální platební platformu pro přeshraniční obchod v národních měnách. Klíčovou otázkou - vážnou starostí pro globální většinu - je způsob vypořádání obchodních přebytků a deficitů. Pokud jde o iniciativy, jako je BRICS Bridge a BRICS Pay - zkušební provoz karty BRICS Pay proběhl týden před Kazaní -, není to technický problém.

Nezáleží ani tak na tom, jak měnu poslat, ale co s ní udělat na druhém konci. Je to záležitost výsostně politická, ale existují způsoby, jak ji obejít, protože převládající, Západem kontrolovaný systém SWIFT je velmi primitivní.

Vše výše uvedené ztělesňuje ducha toho, že BRICS začne v roce 2024 fungovat - pod vedením ruského předsednictví - jako globální laboratoř, v níž se budou testovat všechny možné modely, staré i nové, které se budou uplatňovat ve více uzlech . Z diplomatického hlediska Kazaňská deklarace uvádí, že nové přístupy by měly být předloženy OSN a skupině G20; reálně však nic nenasvědčuje tomu, že by je kolektivní západní blok přijal s otevřenou náručí.

Drobné detaily de-dolarizace

Kromě ustavení 13 nových partnerů - tvořících rozsáhlou transkontinentální zónu BRICS - Kazaň prosazovala dvě klíčové platformy: BRICS Clear a BRICS Insurance Company.

BRICS Clear je mnohostranný systém zúčtování/vypořádání jak pro obchod BRICS, tak pro obchod mezi BRICS a jejich partnery (v současné podobě se vztahuje na 22 zemí). Hlavním cílem je opět obejít systém SWIFT.

BRICS Clear bude pro mezinárodní obchod používat národní měny. Vše bude probíhat prostřednictvím stablecoinu - zúčtovací jednotky - spravované bankou BRICS se sídlem v Šanghaji.

Obchod vyžaduje pojišťovací služby (jak pro samotný kontrakt, tak pro přepravu); tyto pojišťovací služby zahrnují zajišťovací činnosti. Prostřednictvím pojišťovny BRICS si BRICS buduje nezávislost na západních pojišťovnách".

BRICS Clear a BRICS Insurance budou mít v krátkodobém až střednědobém horizontu obrovské důsledky pro světový obchod a používání amerických dolarů a eur. Obchodní toky, a to jak v rámci BRICS, tak mezi partnery BRICS, které již nyní představují nejméně 40 % celosvětového objemu, mohou exponenciálně vzrůst. Souběžně s tím přijdou západem kontrolované pojišťovny a zajišťovny o mnoho svých klientů.

To je de-dolarizace v praxi - pravděpodobně svatý grál BRICS. Do roku 2030 může efekt BRICS Clear vést k tomu, že podíl dolaru na rezervách světových centrálních bank klesne "z 58 % na přibližně 35-40 %". Menší dolarové rezervy centrálních bank povedou k tlaku na trh amerických státních dluhopisů a mohou způsobit značné potíže pro americké ministerstvo financí při refinancování dluhu Spojených států". Hegemon to nebude brát přinejmenším na lehkou váhu.

Laboratorní experimenty proti aroganci

Tyto geoekonomické průlomy BRICS - říkejme tomu laboratorní experimenty - odrážejí diplomatické převraty, jako když Indie a Čína za zprostředkování Ruska oznámily v předvečer Kazaně svou snahu urovnat bilaterální problémy v Himálaji, aby podpořily sjednocující, pan-kooperativní agendu BRICS. Cílem pan-kooperativní agendy je dosažení shody a jednotného přístupu k problémům, které přesahují hranice jednotlivých států

Řešení geopolitických otázek mezi členskými zeměmi je klíčovou prioritou BRICS. Příklad Číny a Indie by se měl přenést na Írán a Saudskou Arábii, pokud jde o jejich angažmá v Jemenu, a na Egypt a Etiopii, pokud jde o kontroverzní stavbu velké přehrady na Nilu. Zasvěcení úředníci BRICS otevřeně přiznávají, že BRICS potřebuje vnitřní institucionální mechanismus pro řešení závažných problémů mezi členskými státy - a případně partnery.

A tím se dostáváme k největší žhavé tragédii: izraelským vojenským ofenzivám v Gaze, Palestině, Libanonu, Jemenu, Sýrii a Íránu.

Neoficiální zdroje z BRICS prozradily, že na uzavřených zasedáních i na dvoustranných schůzkách se aktivně diskutovalo o dvou scénářích. První předpokládá íránsko-izraelskou horkou válku, přičemž Libanon se promění v hlavní bojiště, což povede k "řetězové reakci" zahrnující několik arabských aktérů.

Druhý scénář předpokládá celozápadní asijskou krizi, do níž by se zapojily nejen sousední země, ale i to, co by se spojilo do koalic - jedna proarabská, druhá proizraelská. Je otázkou, kam by zapadli pochybní aktéři jako Egypt a Jordánsko. Není jasné, jak by BRICS jako multilaterální organizace reagoval na oba scénáře.

Nepochopení kolektivního Západu pro to, co se odehrálo během tří historických dnů v Kazani, jen zdůraznilo jeho ohromující aroganci, hloupost a brutalitu. Právě to je důvod, proč země BRICS tak usilovně pracují na tom, aby realizovaly nový, spravedlivější mezinárodní řád, který navzdory řadě současných problémů bude i nadále vzkvétat.

Průměrný počet slepic: 4.8 (28 hlasů)
Trvalý odkaz

Český Krumlov..... vysíláno dnes stál za to, jen nevím kam dříve.

Mám podezření, že pan Kapal je vlastně první oběť díky politice (Vonka, Toufar ale to byly jiné okolnosti) a vlastně úplně nevinnému a zástupnému tématu  jako byla Katyně (dva roky starý rozhovor). To ale bylo namířeno hlavně proti Skálovi jako prezidentskému kandidátu. Tak že se dá předpokládat že pohřeb pana Kapala bude další národní probuzení. Sice smutné, ale může to vstoupit do historie. Pokud to bude jen trochu možné, tak v pátek osmého tam budu.  Pohřeb Petránka jsem prošvihl, ale tady budu.

 

 

Průměrný počet slepic: 4.9 (23 hlasů)
Trvalý odkaz

- jak se pětikoaliční tábor může zvencnout z toho, že Robert Fico udělal rozhovor pro ruskou televizi.

Za prvé pan premiér jako profesionální politik moc dobře ví, že komunikace je lepší než ostentativní mlčení a vyhrožování si nepřátelskými kroky, a za druhé je z jeho pohledu určitě racionálnější bavit se s ruskými médii než s liberálně propagandistickými plátky placenými zahraničními zájmovými skupinami typu Forum24 nebo Deník N.

Ostatně, když se mě kdysi Deník N ptal na to, jestli mi nevadí dělat rozhovory s dezinformačními médii, tak jsem jim odpověděl následovně:

"Důkazem toho, že mluvím s každým, tedy i s médii prokazatelně šířícími lži a propagandu, je fakt, že se právě teď bavím s vámi."

Na to už paní redaktorka neměla jak odpovědět. 🙂

(FB J. Rajchla)

 

Průměrný počet slepic: 4.8 (37 hlasů)

Aktualizováno: 1. listopadu 2024 21:57 Xinhua

PEKING, 1. listopadu - Čínský premiér Li Kche-čchiang jednal v pátek v Pekingu s premiérem Slovenska Robertem Ficem.
Li uvedl, že Slovensko je jednou z prvních zemí, které navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a konstatoval, že za posledních 75 let se čínsko-slovenské vztahy rozvíjely zdravě a stabilně. Obě strany se těší vzájemnému respektu, rovnosti a přátelské spolupráci, což oběma národům přináší hmatatelné výhody, dodal.
Čína je ochotna udržovat se slovenskou stranou vzájemnou politickou důvěru na vysoké úrovni, poznamenal Li s tím, že obě strany by měly rozšířit spolupráci vedenou vysoce kvalitním rozvojem Pásma a stezky.
Li uvedl, že obě země by měly plně využít úlohu společného hospodářského výboru a výboru pro vědeckotechnickou spolupráci a podporovat spolupráci v oblastech, jako je čínsko-evropský železniční expres, konektivita a výstavba infrastruktury.
Obě strany by měly dále rozšířit objem dvoustranného obchodu a prozkoumat potenciál spolupráce v nově vznikajících odvětvích, jako je digitální ekonomika a zelená ekonomika, aby společně podpořily nové ekonomické hnací síly pro obě země, uvedl Li.
Čína a Slovensko by měly společně usilovat o zajištění lepšího podnikatelského prostředí pro podniky ve svých zemích, uvedl premiér. Poznamenal, že obě strany by měly pokračovat ve zlepšování výměn v oblasti kulturní turistiky, vědy, vzdělávání, sportu, médií, mládeže a dalších oblastech mezilidských výměn a podporovat zakládání kulturních center v zemích druhé strany s cílem posílit vzájemné porozumění a přátelství mezi oběma národy.
Za svou stranu Fico zmínil, že rozvojové úspěchy Číny v posledních letech jsou příkladem pro země celého světa. Uvedl, že Slovensko podporuje globální iniciativy navrhované Čínou.
Slovensko pevně dodržuje politiku jedné Číny a uznává, že vláda Čínské lidové republiky je jedinou legální vládou zastupující celou Čínu, řekl Fico.
Premiér uvedl, že Slovensko nesouhlasí s dodatečnými cly uvalenými EU na čínské elektromobily, a dodal, že EU a Čína by měly hledat vhodné řešení prostřednictvím dialogu a konzultací. Uvedl, že Slovensko je ochotno posílit výměnu a koordinaci s Čínou v mezinárodních záležitostech s cílem společně řešit globální výzvy.
Po jednání byli Li a Fico svědky podpisu několika dokumentů o dvoustranné spolupráci v oblasti dopravy, hospodářství a obchodu, kultury, cestovního ruchu a ekologického a nízkouhlíkového rozvoje.

Průměrný počet slepic: 5 (26 hlasů)
Trvalý odkaz

"Kauzu" jsem sledovala po celou dobu, protože se týkala pana doktora Skály, kterého si vážím jako člověka i jako historika a výborného rétora (naposledy teď na Václavském náměstí 28.10.). A tak jsem registrovala soudní proces, který se jich týkal, tedy i pana Kapala. Věděla jsem, že ho v důsledku odsouzení postihla mrtvice. A že jeho přítelkyně se po dobu jeho nemoci obracela na soudy, instituce. A teď i na prezidenta jak bylo uvedeno před pár dny na Parlamentkách. Bohužel jak psala nikdo jí nikdy neodpověděl, nereagoval! Velmi smutné i vypovídající. A komentáře těch "nelidských" děsivé.

Upřímnou soustrast!

 

 

Průměrný počet slepic: 5 (20 hlasů)

Řekl bych, že je je to spíš hýkavý smích hyen nad kořistí. A jásavý taneček kleine beer nad smrtí člověka patří do stejného ranku. Rétor byl skvělý, obrovská slovní zásoba a když mluvil, znělo to jako verše. Novinář ze starého těsta.

Průměrný počet slepic: 5 (10 hlasů)

"Nelidští tvorové", bylo mnou myšleno, jsou všichni ti, kteří komentují tímto způsobem úmrtí člověka, o kterém třeba vůbec neslyšeli, nic nevěděli, ale z jejich pohledu si to náhle zaslouží jen kvůli jinému názoru, schvalují i teroristické činy, chtějí druhé "vykrvit", nenajdou kousek soucitu ani slušnosti aspoň mlčet! Prskají tu žluč a agresi kolem sebe. Diskuze jsou jich bohužel plné... A netýká se to jen "politiky". A jak stále píše Vidlák, dvojí kilometr. Neboť co je dovoleno Jovovi není dovoleno volovi

 

 

 

Průměrný počet slepic: 4.8 (5 hlasů)
Trvalý odkaz

Pana Kapala jsem poslouchával na Svobodném rádiu. Pokaždé po 19 hodině měl nějakého hosta, který se do mainstreamu nedostával  - i když se občas stávalo, že jsem s ním úplně nesouhlasil, tak i přesto to byla velká osobnost, která bude chybět. 

Čest jeho památce 

Průměrný počet slepic: 4.8 (8 hlasů)
Trvalý odkaz

A už je po půlnoci a jsou Dušičky, tak láskyplné vzpomenutí na naše milované co už tu s námi bohužel nejsou...

 

 

Průměrný počet slepic: 4.7 (6 hlasů)